Oscars werden eerlijk onder de kandidaten verdeeld Kern van Bomans''insektenfabel in karakteristieke verklanking De mens achter de t„l„ KUNST Voorkeur Nederlandse jeugd voor leuk en spannend boek stripboeken aan de top —F Tips voor Duindigt „Prodent-praatjes vullen niet méér gaatjes" BOEK VAN DE MAAND LEIDSE COURANT DINSDAG 30 MAART 1982 PAGIN. E Schrijfster Adams overleden NEW VORK De Ameri- kaanse schrijfster Harriet Adams, die onder verschillen de schuilnamen bijna 200 kin derboeken heeft geschreven, is op 80-jarige leeftijd in Potters- ville (New Jersey) aan een hartaanval overleden. Haar boeken werden gepubli ceerd onder de pseudoniemen Carolyn Keene, Franklin W. Dixon, Victor W. Appleton en Laura Lee Harper. Zij be schreef in haar boeken vooral een onschuldige en gave we reld. DEN HAAG De meeste scholieren geven de voorkeur aan een spannend, tot de verbeelding sprekend boek. Het stripboek echter staat aan de top, onafhankelijk van leeftijd en schoolni veau. De belangstelling voor het soort boek is de afgelopen tien jaar nauwelijks veranderd; cijfers wijzen uit dat binnen de genres het rol patroon wederom bevestigd wordt Dit blijkt uit een onderzoek naar vrijetijdsbesteding, toege spitst op leesgedrag dat is gehouden onder de 1600 leerlingen van de Scholengemeenschap Lelystad, ter gelegenheid van de boekenweek 1982. Boeken waarin een bepaald probleem centraal wordt gesteld, krijgen de voorkeur wanneer in eigentijdse taal is geschreven over een aanspre kend onderwerp: Christiane F, het verslag van een junkie, staat dan ook meteen als nummer één op de lijst van 11 titels die als „mooiste boek" werden aangemerkt, gevolgd door Kruis tocht in spijkerbroek en Oorlogswinter. De lijst gaat verder met de titels: Meester van de Zwartemolen, Oosterschelde Windkracht 10, Oorlog zonder vrienden, Alleen op de wereld. Kruimeltje, Reis door de nacht, Het onkruid en Terlouw de bloem en Engelandvaarders. Opmerkelijk is, dat Kruimeltje sinds jaar en dag zo hoog blijft scoren. pen; ze willen er wel over lezen. Televisiekij ken, als dagelijkse gewoonte, verliest het echter weer van sport en spel als het gaat om vrije tijdsbesteding. Kennelijk wil de lezende jeugd zich identifice ren met een eenzame figuur die het in een spannend geschreven boek min of meer redt, of opgenomen worden in een reeks van gebeurte nissen waarin de lezer stelling kan nemen. Overigens scoren aktiviteiten als meedoen aan een actiegroep, museum- en tentoonstellingbe- zoek opvallend laag. Drie van de vier scholie ren zeggen nooit deel te nemen aan actiegroe Jan Terlouw is de meest populaire schrijver van de scholengemeenschap; jongens waarde ren hem meer dan meisjes. Bij Thea Beekman ligt dat net omgekeerd, zij neemt een duidelijke tweede plaats in. Meisjes waarderen haar meer, maar haar titel „Kruistocht in spijkerbroek" wordt meer door jongens gewaardeerd. Een lijn in boeken die buiten het jeugdboek vallen, is nauwelijks aan te geven; de bouquet- reeks wordt net zo goed genoemd als werk van Bomans, W.F. Hermans, Mulisch, Vestdijk en Yvonne Keuls. Van de buitenlandse literatuur worden genoemd de Kanonnen van Navarone, Waterschapsheuvel en In de ban van de ring. komen in de reeks jeugdliteratuur/lectuur voor de Bob Eversserie, De Vijf, Arendsoog, Joop ter Heul en Schoolidyllen. Aan verscheidenheid, gezien leeftijd en schooltype is geen gebrek; wanneer wordt ge keken naar schooltype, dan scoort de MAVO- afdeling erg hoog in de sector verstrooiende lectuur zoals de beeldroman, liefdes- en dok tersroman. Bij de HAVO- en Atheneumafdelin gen zijn deze romans minder in trek. Het genre humoristisch boek klimt in schooltype mee: van 27% LBO naar 67% Atheneum. Hét omgekeerde gebeurt met de beeldroman: van 39% LBO naar 9% Atheneum. De (openbare) bibliotheek is de grootste bron van informatie over boeken, zegt 75% van de leerlingen. Twee miljoen ?e F voor een Dali F is LONDEN Een schilii^ van Salvador Dali heeff j, Lóndense veiling» Christies een recordprijj gebracl gulden. '.%oi gebracht van ruim 2 miL lin De verkoop van het schij 3. „Mijn moeder, mijn mc^e mijn moeder", gemaakte 1929, heeft de bestaande records gebroken van Lj6 werk van Dali, evenalsf een werk van een hog le\iy( kunstenaar. Het schildej 1 gekocht door een Zwitsernjj. WASSENAAR Het programma op de Wassenaarse baan Duindigt bestaat woensdagmiddag uit twee rennen en negen draverijen. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. MEYENDELLPRlJS: Vivianne Star. Vonny B en Vuurpijl. RAAPHORSTPRIJS: Victor Scott. Uffi D en Vaudeville K. VOORLINDENPRIJS: Vera van Cornjum, Ursin en Uniek Fortuna. CAP MARTINPRIJS: Miss Somersault, Sen's Folly en Candy. KLEIN ZWITSERLANDPRIJS: Sjalom Antole. Tromp Bestevaer en Tresor Kandia. DUINAUWEPRIJS: Undine Baker, Usta Hanover en Unamieme. MENTONPRIJS: Lucky Raaphorst, Wallyfred en Royal Ballet. DUTTENDELLPRIJS; Ukase, Unlimited Star en Untold D. BIJHORSTPRIJS: Useful Prince. Teetje Ossewaard en Tuno W. DUIVENVOORDEPRIJS: Torpedo Fortuna, Seredine Forest en Sam Avon. HORSTENPRIJS: Salvo Estancia, Siegfried Dakota en Sita van Hiddum. OOST-BERLIJN Tijdens indoorwedstrijden in Oost- Berlijn heeft de Oostduitse snelwandelaar Ralf Kowalsky twee (officieuze) wereldre cords gevestigd. In twee uur legde hij 28,538 kilometer af. Voor de 30 kilometer had hij 2 uur, 6 minuten en 54 seconden nodig. De oude records (28,165 km en 2 uur, 8 minuten ston den op naam van de Spanjaard José Marin. RIO DE JANEIRO Scheids rechter Manoel Serapiao had bescherming van de politie no dig om heelhuids de kleedka mer te bereiken na de wedr strijd Vasco da Gama-Gremio voor de Braziliaanse voetbal competitie. De spelleider gaf in de slotminuten een straf schop, waardoor Gremio op 1- 1 kwam. Boze supporters van Vasco en bestuursleden betra den het veld om hem dit be taald te zetten. DEN HAAG De onlangs op de markt gebrachte tandpasta Prodent Plus, die gaatjes in het tandglazuur zou herstellen, ver schilt nauwelijks van andere fluoride-tandpasta's. Dit staat in het april-nummer van tie Consumentengids. Volgens de Consu mentenbond wordt beginnend tandbederf door het caleiumfos- faat in het speeksel hersteld. Fluor vergroot deze herstellende werking. Prodent schermt met onderzoek van de Rijksuniversi teit Groningen, maar de onderzoekers kunnen zich bepaald niet herkennen in de „wetenschappelijke" onderbouwing van de prestaties van het produkt. llllllllll!lllllll!llllllll!lill!llll!IIIIIIIIIIIIIIJIII Arafaty: Guerrilla's respecteren bestand BEIROET De Palestijnse leider Arafat heeft gisteren te gen buitenlandse journalisten gezegd dat, ondanks de de monstraties op de westelijke Jordaanoever, zijn guerrilla strijders in Libanon het acht maanden oude staakt-het-vu- ren zullen respecteren. Enkele radikale Palestijnse leiders hadden opgeroepen het vorig juli bereikte overeenge komen bestand op te heffen. „Ik vertrouw erop dat ik dé toestand onder controle kan houden", antwoordde Arafat toen hem werd gevraagd of hij activiteiten van radicdle guer rillagroeperingen zou kunnen tegenhouden. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Klibij heeft gsiteren een beroep gedaan op de Europese Gemeenschap snel op te treden om bij te dra gen tot herstel van de rust op de door Israël bezette westelij ke Jordaanoever. Volgens di plomaten had Klibi er bij de EG op aangedrongen een „dui delijk standpunt in te nemen" ten aanzien van de Westoever. Een Israëlische kolonist heeft gisteren op de Westoever ge schoten op Palestijnen, die een weg hadden afgezet. Hierbij werd een jongen gewond. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Omdat hij als free-lance diri gent van symfonieorkesten nogal eens uitvoeringen van educatieve aard moet geven en dan niet steeds wil aankomen met Peter en de Wolf van Pro- kofiew, het olifantje Babar van Fran?aix of de instrumen tale jeugdgids van Britten, is Willem Frederik Bon zelf een combinatie gaan beproeven van verhalende tekst en illu strerende muziek. Het ging hem daarbij niet slechts om het herkennen van instrumen ten, alleen of in combinatie met andere, maar ook om het herkennen van typerende mo tieven in uitéenlopende ver schijningsvormen. Omdat de componist wel begreep dat dit' slechts zou lukken bii een klein deel van zijn doelgroep onervaren luisteraars tussen' 7 en 77 jaar zocht hij een verhaal van wat meer substan tie dan die van zijn voorgan gers. Voor wie de muziek slechts klankdécor bleef, kon dan altijd nog een vertelling mee naar huis nemen waaro ver nagedacht zou kunnen worden. Bon deed een gelukkige keus toen hij besloot zich te inspire ren op „Erik of Het Klein In- sektenboek", de fabel van Godfried Bomans die na zijn eerste verschijnen, ruim veer tig jaar geleden, ook al meer dan veertig keer werd her drukt. Het verhaal blijft jong en oud aanspreken, enerzijds door de verrassende typerin gen in de fantastische verbeel ding, anderzijds door de paro diërende humor in de dialogen tussen de pientere jongen Erik Pinksterblom en de vermense lijkte insekten. Die humor is het gevolg van het contrast tussen onbevangen kinderlijke spontaniteit en vormelijk stij ve conventie. Ik denk dat er niet zo heel veel lezers zijn die zich realiseren dat hier de vaak zinloze leegte van onze sociale communicatie aan de kaak wordt gesteld. Het ligt voor de hand dat Bon voor zijn doel het verhaal sterk moest bekorten en dus versimpelen, waardoor de aan geduide moraliserende strek king moeilijker te onderken- neh valt, zeker voor wie het boek niet heeft gelezen. Bon beperkt zich tot de wonder baarlijke droomreis die Erik in zijn slaap onderneemt, nadat hij veel en lang bezig is ge weest met het fascinerende schilderij boven zijn bed dat hij „Wollewei" noemt en dat correspondeert met zijn leer boek voor biologie, dat hij in verband met een naderend proefwerk onder zijn kussen heeft gelegd. Blijkens de zojuist verschenen Philips-plaat no. 6423503 waarop „Eriks wonderbaarlij ke reis" door de beeldende en tofch ongekunstelde verteltrant van Luc Lutz en het geïnspi reerde en waar nodig virtuoze spel van het Brabants. Willem Frederik Bon (42) die Bomans' „Erik" op een ge slaagde manier samenvatte en verklankte. Orkest voorbeeldig werd vast gelegd, is componist-librettist dirigent Bon er goed in ge slaagd het verhaal markant reliëf te geven en bevattelijk te blijven zonder goedkope concessies te doen. Voor de dromende Erik vond hij een heel mooi lyrisch hobothema, dat het ook in de andere in strumentaties uitstekend doet en dat op een verrassende ma nier, namelijk van achteren naar voren, aan het slot de wakker"' geworden Erik ty peert.' Ook de karakteristieken van de wesp (gestopte trompet), de bromvlieg (contrabas), de hommel(Engelse hoorn), de slak (tuba), de vlinder (dwars fluit en piccolo), de zwarte tor ren en doodgravers (twee hoorns, trombone en tuba), de mol (pauken, trommen en bekkens), de worm (fagot en contrafagot) en de mieren (harp en strijkers) zijn vrijwel stuk voor stuk zeer geslaagd. De meer of minder dramati sche voorvallen in de hande ling worden bondig maar raak uitgebeeld waardoor de span ning bijna steeds kon worden vastgehouden. Het behoeft geen verwonde ring te wekken dat de muziek Ravel in herinnering brengt, in het bijzonder de meester van „L'Enfant et les Sortilè- ges". Van gemakkelijke navol ging is Ifchter geen sprake. De plaat verdient dan ook zeker eert publiek succes te worden, vooral als die plaat in het per spectief wordt geplaatst van de lectuur van het boek. Bon is bezig van dit boek zelfs een complete opera te maken. Dat legt de librettist en de componist uiteraard aanzien lijk grotere verplichtingen op, maar Bomans' unieke fabel zal dan wellicht vollediger recht worden gedaan dan in dit spe cifieke kleine kader begrijpe lijkerwijs mogelijk is geweest. JOHN KASANDER. echter liet ze haar pen doopt en klopte ze bii m; wier tuin haar beviel of stens opviel, aan met he|f zoek: vertel er zelf ietsi Van alles bezocht ze: d! nen, balkontuinen, bloj ten, caravaptuinen, be? nen, sawa-tuinen, straatti-j spoordijktuinen, stenentij volkstuinen, schoolt» tuintuinen, bergtuinen e panse tuinen. Koffie gei haar boek om het hards kamperfoelie; stroopwafi dijvert met het eekhool brood. Ontboezemingen" de heg, daar komen de 1 stukjes op neer. Het wi der seizoenen. Het wond) de ontluikende knop. AJ simpel mogelijk. Een medewerkers, samenvj „bladspiegels met veel IF namen schrikken me F wil alleen maar een tu? groen is en overvloedig^ op het tuinpad de hon' en de dovenetel elkaa' moeten. Het moet een tu waar een roos een roos" een madelief een matj., Toon Hermans had ij1 kunnen zingen. In 'De Vaart' te HihL wordt t/m 19 april eef' toonstelling gehouden v[l beschikbare illustraties f1 het boek zijn opgenomer PIET SNCf Met mijn tuin in de w Samenstelling An Rjf van der Loeff met fot<r Marijke Heuf?. Uitjj" Ploegsma, Amstcrdanr' van 8 april tot 9 m- Boek van de Maand J" daarna 39.90. Pulchri Studio, Voorhout 15 Den houdt t/m 18 april de jaarstentoonstelling. P leden tonen shikl aquarellen, tekeningeü fiek en beeldhouwwei In de expositiehal vi ministerie van Binnei1 Zaken te Den Haag, S( doekshaven 200, word rende de maand api' tentoonstelling gehoud een overzicht geeft v gebruik van de stripte bij de overheid. Arles, vereniging val teur beeldende kunst viert het tienjarig 1 met een jubileumexj die gedurende de april wordt gehouden Wijk- en dienstenci Mariahoeve, Ivoorhoi Den Haag. Er wordt van leden getoond: s rijen, aquarellen, tekei etsen, keramiek, wandkleden etc. Wet A.A.J.M. van Lier (K ken) komt de exposit derdagmiddag a.s. ope In de Bijenkorf G Wagenstraat 32 Den zijn van 1 t/m 24 aprill plastieken van Elly 1 wald en grafiek van Bettenhausen te zien.) Galerie Steltman, j markt 27 Amsterdam! tot 9 april werk van I jaarden: Herrere, i Gomez, Escalona, B Clarke, Lehmar.n en I 'Los Angeles De ver grijsde veteraan kon hem bijna niet mislopen. Henry Fonda, die vorig jaar zijn eerste Oscar kreeg voor zijn verdien sten voor het vak, heeft op 76-jarige leeftijd dan toch zijn eerste en zeer verdiende Academy Award voor een filmrol in de wacht gesleept voor zijn vertolking van de oude, afgeleefde Thayer in Mark Rydell's „On Golden Pond". Fonda, hartpatiënt, was zelf bij de uitreiking niet aanwe zig. De Oscar werd in ontvangst genomen door dochter Jane, die ook in „On Golden Pond" speel de. „Ik weet dat hij zit te kijken en dat hij gewel dig trots zal zijn. Pa, ik en de kleinkinderen komen er meteen mee over". Fonda's tegenspeelster, de 74-jarige Katharine Hep burn, kreeg de Oscar voor de beste vrouwelijke hoofd rol, maar de Academy Award voor de beste film van het jaar ging naar „Cha riots of fire", een film over de Engelse athletiekploeg tijdens de Olympische spél len van 1924 in Parijs. 'Warren Beatty, enkele jaren terug de grote verliezer met vele Oscar-nominaties voor „Heaven can wait", werd ditmaal beloond voor de beste regie voor de door hem geproduceerde, geregis seerde en geacteerde film „Reds". De 56-jarige Mau reen Stapleton kreeg voor haar vrouwelijke bijrol in dezelfde film eveneens een Academy Award. De Oscar voor de beste mannelijke bijrol ging dit jaar naar de Britse veteraan Sir John Gielgud als de zorgzame butler in de film „Arthur". Het liedje uit de film „Best" that you can do" werd even eens met een verguld beeld je onderscheiden. De film „Raiders of the lost Ark" kreeg vijf Oscars voor de beste montage, de artistieke regie, de visuele effecten, het beste geluid en de beste geluidsmontage Warren Beatty, met „Heaven can wait" de grote verliezer, nu met de Oscar als beste re gisseur. „Ik heb geen make-up nodig" schijnt Rick Baker te roepen, maar was eigenlijk de grote verliezer omdat er geen en kele „belangrijke Academy Award" bij zat. „Chariots of fire" was in aantal tweede met vier beeldjes, voor kos tuumontwerp, muzikaal- commentaar en scenario. Tegen iedere verwachting in kreeg niet Wajda's door het huidige Poolse regime omstreden „Man van ijzer" de Oscar voor de beste niet Engels gesproken film, maar de Hongaarse film „Mephis- to" over een acteur onder het Hitler-regime. Natuurlijk waren er ook weer de speciale onderschei dingen. Barbara Stanwyck wist dat ze er een zou krij gen voor haar lange film loopbaan. In haar dank woord herdacht zij haar goe de vriend William Holden, die als haar tegenspeler de buteerde in „Golden boy". Dan Aykroyd, die de Oscar voor de beste visuele effec ten voor „Raiders of the lost Ark" in ontvangst nam, her dacht de op 5 maart aan een overdosis heroïne overleden acteur Joe Belushi zonder diens naam te noemen. Dat was hem uitdrukkelijk ver boden. Henry Fonda kijkt in „On Golden Pond" misschien nog somber, American werewolf in Lon- de rol leverde hem wel een Oscar op. don". nadat hij een Academy Award Oscars waren er ook voor heeft ontvangen voor „An o-mny Kaye voor diens in zet voor UNICEF en voor Cubby Broccoli, de produ cent van de James Bond films. Roger Moore reikte de kleine gezette man de Aca demy Award uit met de woorden „Als je maar lang genoeg bent, krijg je er een". En nadat Rick Baker nog een Oscar had gehad voor zijn make-up van „An Ame rican werewolf in London" kon de slotconclusie van deze 54-e Oscar-night alleen maar zijn, dat de onder scheidingen eerlijk waren verdeeld onder de kandida ten. Niemand was echt bui ten de prijzen gevallen, zoals wel eens eerder was ge beurd. „Genocide" kreeg nog een onderscheiding al§ de beste lange documentaire, „Close harmony" als de beste korte. Maureen Stapleton houdt trots en nog steeds ongelovig de Oscar omhoog, die ze zojuist uit handen van Timothy Hutton heeft ontvangen. De schooltuin. ontbreken weer, zodat men in het ongewisse blijft over de vraag wat er precies bloeit, waar en waarom. Eigenlijk gaat „Met mijn tuin in de wol ken" dan ook niet over tuinen of tuinieren. Het gaat over de mens achter de tuin. Een bloemlezing van filoso fietjes is het boek geworden. Er vallen uitspraken te pluk ken in de trant van: „het tui nieren blijft, net als de poli tiek, de kunst van het mogelij ke". En: „wat gehoorzaamheid aan de schepping betekent, dat leer je in je tuin". Van theore tische kennis zijn de bijna 200 Nederlanders die aan het woord komen, wars. Immers; „als ik van alles wist, zou ik mijn planten zorgelijk gaan beloeren zodat zij noch ik meer plezier hebben". Maar hoe onbeholpen ook, de armen gaan uit de mouwen, want: „een tuin is nu eenmaal niet te vergelijken met een schilderij waar je vooral met je handen af moet blijven als het klaar is; een tuin is eerder te vergelij ken met een orkest; je moet als een dirigent hier wat aanmoe digen, daar wat afdempen en soms iemand ontslaan'Diep spitten gebeurt nauwelijks in het boek, diep nadenken des te meer. „Wie een tuin schept, kent voldoening, teleurstelling en nooit aflatende zorg. Maar bovenal zekerheid en rust. De zekerheid dat er na afsterven en stilstand altijd nieuw leven komt. De rust als tegenwicht voor de jachtigheid van onze wereld". An Rutgers van der Loeff is vooral bekend als Schrijfster van kinderboeken. Ditmaal HILVERSUM „Wie een uur gelukkig wil zijn, neme een borrel; wie een jaar gelukkig wil zijn, neme een vrouwe; wie le venslang gelukkig wil zijn, neme een tuin". Chi nese volkswijsheid, naar Vlieland overgewaaid al waar An Rutgers van der Loeff hen optekende om er vervolgens een boek van te breien. Het eerste exemplaar werd vanmid dag in Hilversum over handigd aan Ir. D.S. Tuijnman, oud-minister èn enthousiast tuinier. „Met mijn tuin in de wolken" luidt de titel en het betreft nu eens niet het driehonderd zo veelste werkje over poten en oppotten, inplanten en verspe nen, stekkèn, enten en snoeien. Ongeveer de enige raadgeving die men tegen komt, is de manier waarop een rood treurbeukje Van de ver- welkingsdood te redden valt door) de stam losjes te omwik kelen met een rekverband uit het medicijnkastje. Dan nog kan het resultaat louter toeval zijn geweest. Nee,- een. leer boek is „Met mijn tuin in de wolken" beslist niet. Wel Boek van de Maand, het geen traditiegetrouw een schat aan illustraties oplevert, Dit maal zijn ze voor een groot deel vervaardigd door een aantal tuinliefhebbers zelf. Naieve schilderkunst bloeit van bijna iedere bladzijde op. Maar verklarende bijschriften

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12