Cngeland speelt hoog spel afgelegen kroonkolonie ABN Spaardeposito 5 jaar vast. ÏO'A Rol Duarte lijkt nu uitgespeeld Nu ook met maandrente! Reagan: nieuwe onderhandelingen over kernwapens ABN Bank 'Jezus stierf aan hartinfarct Washington tevreden over verkiezingen JITENLAND LODSE COURANT DINSDAG 30 MAART 1982 PAGINA 11 loedische democratie islamitische basis ,DH De Saoedisctye kroonprins Fahd 't gisteren gezegd dat zijn regering in juni het eerst in de geschiedenis van het rao- ne Saoedi-Arabië een plan zal bekend ma- voor de vestiging van een islamitische ring op democratische grondslag, d zei dat de toepassing van het islamiti- systeem van de Sjoera (raadpleging), dat voor het eerst werd voorgestaan koning Feisal in de jaren zestig, was •aagd omdat het systeem eerst uitgebreid it worden bestudeerd. Hij noemde geen ls van de manier waarop de Saoedische ocratie moet gaan functioneren. Het de- ratiseringsplan loopt vooruit op de volle- economische integratie van de landen de Samenwerkingsraad van Golfstaten IK GELOOF EN WETENSCHAP ZUNHETEENS: (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Hartinfarct en asfyxie (verstikking) vormden samen de oorzaak van de dood van Jezus van Nazareth. Dit is het resultaat van een nieuw wetenschappelijk onderzoek. Asfyxie heeft zeker bijgedragen aan het overlijden aan het kruis, maar is niet de enige doodsoorzaak zoals men tot nog toe heeft aange nomen. Een zogenaamd progres sief werkend hartinfarct dat enke le dagen daarvoor al moet zijn in getreden, heeft een belangrijke, en misschien wel de belangrijkste rol gespeeld. De" kerk gaat akkoord met deze wetenschappelijke conclusies. De bevindingen zijn onlangs in Bolog na besproken op een congres van sindonologen, mensen die een stu die maken van de sindone of lijk wade van Christus. In deze lijkwa de is het lichaam van Jezus nadat het van het kruis was genomen omwikkeld geweest, naar men zegt, en daarin zijn dan ook sporen van zijn verwondingen aangetrof fen. De sporen van één van de wonden, de speerwond in zijn rechterborst, hebben de geleerden nu met de modernste apparatuur onderzocht, en daaruit is de nieu we theorie van het hartinfarct als doodsoorzaak te voorschijn geko men. Op de wondafdruk in het doek is namelijk niet alleen bloed maar ook serum aangetroffen. Dit serum is een waterachtige vloei stof die zich in het hartzakje sa men met het bloed ophoopt nadat een hartinfarct is ingetreden. Door de Wonde die, nadat Jezus al was overleden, door een Romeins sol daat met zijn speer is gemaakt, is dit serum met het bloed naar bui ten gestroomd. Romeinse d'. ktoren hebben precies hetzelfde gedaan als die Romeinse soldaat 2000 jaar geleden, en een opening gemaakt in de borst van patiënten die zojuist aan een hartinfarct waren overleden. Ook hier kwam serum met bloed naar buiten. Dit bewijst dat Jezus een hartinfarct heeft ge had, tenminste als de lijkwade van hem is, wat men aanneemt. Volgens de medici verzet het Bij belse verhaal zich niet tegen de hartinfarct-theorie als doodsoor zaak. Vaak doet zich een klein hart-infarctje voor enkele dagen voordat een nieuwe infarct tot de dood leidt. Jezus kan kort na het Laatste Avondmaal, dat men in de nacht van dinsdag op woensdag si tueert, een licht infarct hebben ge had. toen hij volgens Matheus (26,38) in de tuinen van Gethsema- ne de woorden sprak: „Mijn ziel is zeer bedroefd, tot stervens toe". Dit lichte infarct is dan ruim twee dagen later (de periode die er vol gens de wetenschap ook voor staat) gevolgd door een tweede die gezien zijn algehele fysieke condi tie beslissend was. Volgens een van de bekendste sindonologen, mgr. Ricci, is aan de hartinfarct- -theorie zelfs de voorkeur te geven boven elke andere, omdat die juist „overeenstemt met de devotie voor het Heilig Hart". In de kerkelijke opvattingen past bovendien het wetenschappelijke vermoeden dat Jezus enkele dagen eerder, in de tuinen van Gethsemane, een licht infarct moet hebben gehad, want „dit verraste hem hoe groot zijn verdriet was over het verraad van enkele van zijn discipelen en hce bang hij was voor de naderende dood". 'EN „Het is niet iloten dat Engeland rgentinië over een dagen in een feitelij- iat van oorlog met verkeren. Onze mi- van defensie zal op termijn een einde tn maken aan de Ar- provocaties"; dit in zinsnede uit eën :h toneelstuk, maar jende taal van het parlementslid Da- Ogden. En de goede was bloedserieus hij zondagmiddag geïnterviewd door 'BC' tussen Enge land en Argentinië. Inzet is "de Britse kroonkolonie South Ge orgia, een onderdeel van de Falk-eilanden. Het onherbergzame South Ge orgia, waar rond 700.000 scha pen al herkauwend en blatend op dit moment de belangrijk ste bron van bestaan vormen, ligt ongeveer 1250 mijl ten oos ten van Zuid-Argentinië. De regering van dat land maakt al sinds jaar en dag aanspraak op het heuvelachtige eiland, waar door de zoute zeewind geen boom kan groeien. Maar geen Engelse staatsbur ger, die het in zijn hoofd haalt dat stukje „Verenigd Konink rijk" uit handen te geven. Dat kun je de van oorsprong Britse bewoners - nog geen tweedui zend overigens - van South .Georgia niet aandoen, zo is de mening. De onverkwikkelijke affaire tussen Engeland en Argentinië kwam op 19 maart aan het rol len, toen ene meneer Davinov, een zich voor schroothande- laar uitgevende Argentijn, met een stelletje van zijn kornuiten voet op Georgiaanse wal zette, het Argentijnse volkslied uit de kelen perste en de'statige vlag in de grond pootte. Het bleek het inleidende tafereel voor de sloop van een op South Georgia gevestigde wal visverwerkingsfabriek. Nou moest dat ding toch tegen de grond, dat was het punt niet. Evenmin als de vele benodig de vergunningen die meneer Davinov voor de werkzaamhe den had vergaard. Het pro bleem was echter, dat hij lou ter Argentijnse vergunningen had en geen Engelse. Talrijke gesprekken tussen de Argentijnse minister van bui tenlandse zaken, Costa Men- dez, en de Britse ambassadeur Anthony Williams boden geen soelaas. De groep slopers bleef op het eiland en Argentinië bleef - evenals de afgelopen vijftien jaar - South Georgia opeisen. Engeland ging het daarna „hoog spelen". Het enigszins aftandse, maar niettemin im ponerende oorlogsschip Endu- rence en het marinevaartuig John Briscoe werden naar het eiland gestuurd. De Argentijn se regering besloot daarop on der meer het patrouillevaar tuig Bahia Paraiso, twee torpe- dobootjagers en een onderzee boot naar de plek des onheils koers te laten zetten. „Een zorg barende en ernstige situatie", noemde de Argen tijnse minister van buitenland se zaken de ontwikkeling. Hoewel de kans natuurlijk ui terst gering is, dat Engeland en Argentinië een oorlog zul len gaan voeren, zal het ge vecht om het sinds 1833 door Engeland bezette South Geor gia ongetwijfeld tot öp het hoogste niveau worden uitge vochten. Want waar gaat het om: South Georgia ligt bijzonder strate gisch en het bezit - behalve die 700.000 schapen - grote hoe veelheden olie, uranium, goud en diamant. En dat kan een noodlijdend land als Groot- Brittannië goed gebruiken. >otIraans ensief ,en Irak 1AN Iran heeft gis- bnd een groot algemeen sief op alle fronten aan- ligd tegen de Iraakse rachten. De Iraanse pers le afgelopen dagen mel- emaakt van grote over igen tijdens het offen- lat ruim een week gele- "iverd gelanceerd in* het bij Dezfoel. „op elk ogenblik" be gijn troepen terug te trek- Jilran Iraans grondgebied rfeheran in ruil hiervoor garantie geeft dat de fun- <htele rechten" van Irak id>n gerespecteerd. De ■n»e premier Taha Yassin verklaarde dit te- een Joegoslavisch aireau. Iran wil echter isvan Iraakse rechten op van Iran weten. kt edsel- tandaal fjapan i^CYUSHA Een recht aan de Zuidjapanse stad izjrushu heeft gisteren veroor- betaling van 2,5 mil- ,p!en (ongeveer 25 mil- ,eiilden) schadevergoeding 0ji2 slachtoffers van het ei6ver grootste geval van ^vergiftiging in Japan, ak die de gemoederen in to sinds 1968 bezig houdt. i jaar werd ontdekt dat t rijstolie besmet was ajen chemisch preparaat :ë|ag- en zenuwkwalen en Jslag veroorzaakte. De deelde maatschappijen l^et chemische concern f^fuchi dat van 1954 tot ,eIet preparaat produceer firma Kanemi die het toepaste, ajiprig jaar hadden de au- èn vastgesteld dat er leJachtoffers waren van 99 aan het preparaat T OIÏN De DDR zal de nJ militaire leider gene- ^'hizelski zoveel mogelijk i bij „zijn moeilijke wbm de toestand in zijn normaliseren. Deze iring kreeg Jaruzelski t bij zijn bezoek aan de volgens het Óostduitse eau ADN heeft de dtfleider zijn Óostduitse tel Honecker uitgelegd e lallemaal moet doen om latnunistische partij en de ze*acht" weer op sterkte tfgen. Honecker heeft Medewerking toegezegd in van „concrete maat- ngl'- Wat dat inhoudt dverigens niet meege- grMruzelski werd in Ber- tgi zeer veel ceremonieel '■r - ngMyn gisteren twee on- U/lijke vakbonden ont leen studentenbond en ^nalistenbond. Larigzaam- aan-actie Bussen en vracht wagens blokkeer den gisteren door heel langzaam te rijden langdurig het verkeer in en rond Parijs. De chauffeurs wilden daarmee protest aantekenen tegen de huns inziens tè hoge brandstof prijzen. Taxibedrij ven en vissers kre gen onlangs ge daan dat hun brandstofprijzen omlaag gingen! Ook elders In Frankrijk werden soortgelijke pro testen gehouden. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON In Washington wordt ver wacht, dat president Rea gan op een deze week te houden persconferentie de bereidheid zal uitspreken tot het beginnen van nieuwe onderhandelingen met de Sovjet-Unie over beperkingen van strategi sche kernwapens. De Amerikaanse president wil daarmee de wind uit de zeilen nemen van de Russische presi dent Brezjnev, die onlangs een „bevriezing" van alle kernwa pens voor de middellange af stand voor Europa voorstelde. Bovendien is in Amerikaanse regeringskringen ongerustheid ontstaan over de spectaculaire groei van de anti-kern bewe ging in de Verenigde Staten. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht, dat president Reagan in zijn aankondiging de lijn zal volgen van een resolutie, die vorige week door Republi keinse en Democratische sena toren-is ingediend. De resolu tie doet een beroep op de rege ring voorstellen te doen aan de Sovjet-Unie voor een „bevrie zing" van het nucleaire arse naal op een gelijk en sterk te ruggebracht niveau. Dat ni veau zou geleidelijk aan via onderhandelingen bereikt moeten worden. Het beginnen van nieuwe be sprekingen over strategische kernwapens START is door de Amerikaanse regering tot nu toe steeds in direct verband gebracht met de situatie in Po len. Zolang de situatie in Po len niet verbeterde, zouden er geen START-onderhandelin- gen kunnen beginnen, zo werd steeds gezegd. Vorige week op de NAVO-vergadering in Co lorado Springs echter, maak ten diverse Europese NAVO- -delegaties melding van een veranderende Amerikaanse houding. Ondermeer werd de verwachting uitgesproken, dat Reagan van zijn bezoek aan de topconferentie in Bonn ge bruik zou maken de in West- -Europa vurig gewenste aan kondiging te doen. Goedinge- lichte bronnen menen echter zeker te weten, dat de presi dent al deze week nieuwe stra tegische onderhandelingen als voortzetting van de voormali ge SALT-besprekingen zal aankondigen. Ook na Brezj- nevs eerste oproep voor een Europese „freeze" in het afge lopen najaar reageerde Reagan vrij snel. Op 18 november kondigde hij via een ook in het buitenland uitgezonden tv-toespraak de adoptie van de zogenaamde „nul-optie" aan. Tot zover onze correspondent. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren gezegd dat bevriezing van het aantal raketten uitstekend is als de Russen deze stap zouden laten volgen door de medede ling dat zij bereid zijn de ra ketten op de schroothoop te gooien. Hij verklaarde een en ander in een vraaggesprek met de Zweedse televisie. Schmidt maakte zich echter opnieuw druk over de „onge hoorde bewapening" van de Sovjet-Unie en zei dat wan neer de onderhandelingen in Genève geen succes zijn, de nieuwe raketten in Europa er hoe dan ook komen. Z-Afrika spreekt bestaan van superwapen tegen PRETORIA Het hoofd van de Zuidafrikaanse wapenfa briek Armscor heeft gisteren ontkend als zou Zuid-Afrika een nieuw superkanon hebben, ontworpen om er kerngrana ten mee af te schieten. In een vraaggesprek met de Zuidafri kaanse omroep zei het hoofd, Piet Marais, dat met het G-5- wapen, dat een kaliber heeft van 155 mm, niet dergelijke granaten kunnen worden af geschoten. Voorts verzekerde hij dat het leger geen opdracht had gegeven om een wapen te vervaardigen dat dit wel kan kan. „In elk geval zou een dergelijke stap niet overeenko men met het Zuidafrikaanse beleid om kernenergie alleen voor vreedzame doeleinden te gebruiken." Marais gaf hier mee commentaar op een rap- Eort van een commissie van et Amerikaanse Huis van Af gevaardigden waarin melding was gemaakt van het wapen. Oostduitsers schieten vluchteling neer KASSEL Óostduitse grens wachten hebben gisteren op een vluchteling geschoten en deze klaarblijkelijk gedood. De naar schatting 40-jarige vluch teling was met een tractor naar een ijzeren afzetting in de buurt van het Óostduitse grensdorp Allendorf gereden, was vervolgen^ van het voer tuig over het hek gesprongen en begonnen naar het Westen te rennen, aldus de Westduitse grenswacht. Twee communis tische bewakers schreeuwden naar de man en vuurden daar na acht of negen schoten op hem af. Hij viel vijftig meter van westers gebied verwijderd op de grond en werd ruim een uur daarna weggedragen. Een Salvadoraanse soldaat wacht met een geweer In zijn ene en een watermeloen In de andere hand op een pauze In de gevechten in de stad Usulutan, zodat hij een veiliger schuilpaats kan bereiken. (Vervolg van voorpagina) SAN SALVADOR De rechtse en extreem-rechtse partijen die zondag hebben meegedaan aan de verkiezin gen in El Salvador rekenen er op, dat zij de macht in het land gaan overnemen van de chris- ten-democraten_ onder leiding van president Napoleon Duar te. Onder bepaalde voorwaar den zou extreem-rechts echter wel bereid zijn om een aantal christen-democraten in de re gering toe te laten. Een woordvoerder van de ex treme Arena-partij, de op een na grootste partij, heeft voor uitlopend op de definitieve verkiezingsuitslag bekendge maakt dat er plannen zijn om een regering van „een burger en twee goede militairen" te vormen, die „kan rekenen op de steun van Washington". Indien rechts uiteindelijk als winnaar naar voren komt wat inhoudt dat zij een waar nemend president mag leve ren is de rol van Duarte in El Salvador uitgespeeld. Hij was geen kandidaat voor de grondwetgevende vergade ring. Met name Duartes misluk te pogingen om landher vormingen door te voeren hebben bij de Salvadoraanse elite, waarop de Arena vooral steunt, veel kwaad bloed gezet. Vanuit hun luxueuze buiten verblijven in Florida noemen zij Duarte en diens partij „wa termeloenen": groen (christen democratisch) van buiten maar rood (communistisch) van binnen. Sommige leden van Arena hebben al aange kondigd dat Duarte wegens verraad terecht zal moeten staan. Een extra moeilijkheid bij het eventueel aan de macht ko men van de Arena-partij is de voorwaarde die Washington aan verdere hulpverlening heeft gesteld: het voorzetten van hervormingen en het eer biedigen van de mensenrech ten. Zoals bekend geniet de leider van de Arena-partij, de uit het leger gezette ex-majoor D'Aubuisson, de reputatie een moordenaar te zijn. Hij heeft aangekondigd dat hij het ver zet zal uitroeien en is waar schijnlijk de opdrachtgever voor de moord op aartsbis schop Oscar Romero, deze maand twee jaar geleden. WASHINGTON De Ameri kaanse regering is zeer inge nomen met het verloop van de verkiezingen van zondag-in El Salvador. Volgens minister van buitenlandse zaken Haig is het verzet zowel politiek als militair een nederlaag toege bracht Hij doelde daarmee op hoge opkomst, met name in de steden. De Amerikaanse am- basadeur in El Salvador en het Witte Huis lieten zich in soort gelijke bewoordigen uit. Aan. net feit dat in sommige delen van het land helemaal niet is gestemd en dat op de verkie zingsdag bijna honderd doden zijn gevallen, van wie een aan tal onschuldige burgers, werd in alle drie de gevallen voor bijgegaan. De verkiezingen zijn bijge woond door ongeveer 150 waarnemers, voornamelijk uit landen als Argentinië, Chili, Taiwan en Uruguay, waar de machthebbers al jaren weige ren zelf vrije verkiezingen te houden. Zij waren over het al gemeen tevreden over het ver loop en „ontroerd" door de grote opkomst. In andere commentaren wordt daarentegen duidelijk gemaakt dat de hoge opkomst voor een groot deel het gevolg was van angst. In de persoonsbewijzen staat namelijk vermeld of men heeft gestemd. Bij velen blijkt de vrees te bestaan dat het niet hebben van die stempel wordt utgelegd als steun aan het ver zet, dat had opgeroepen niet aan de verkiezingen deel te nemen. Verder is het zeer waarschijnlijk dat, net als bij alle voorgaande verkiezingen in El Salvador, fraude is ge pleegd. De mogelijkheden daarvoor waren legio, maar niet bekend is op welke schaal met stemmen is geknoeid. advertentie ABN Spaardeposito met maandelijkse rentevergoeding stortingen giraal of per kas vanaf f15.000,- vaste rente: nominaal 9,80%, effectief rendement lOVWo o looptijd 5 jaar tussentijdse opname is niet mogelijk, maar bij overlijden is de inleg beschikbaar

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11