„Lonen moeten aan banden" Van de Scheur (Abva/Kabo) heeft er elke morgen weer zin in Rijen voor 0 Poolse winkd verdwenen h BINNENLAND/BUITENLAND Thatcher en Mitterrand ruziën op Eurotop de Bonneterie LEIDSE COURANT DINSDAG 30 MAART 1982 PAGtNifjj Officieel hoofdonderwerp van de eerste vergaderdag van de EG-regeringsleiders was de economische malaise in de Gemeenschap, die dit jaar de mijlpaal van 12 mil joen werklozen zal over schrijden. Als handleiding voor het be leid in de Europese top dien de gisteren een verslag van de Europese Commissie over de economische stand van za ken in Europa. Er wordt voor 1982 een inflatie van tien en een half procent ver wacht en een economische groei van anderhalf procent. Verlammend voor een ge meenschappelijk beleid zijn echter de grote verschillen tussen de lidstaten. Zo va rieert de verwachte inflatie van vier en een half procent in de Bondsrepubliek tot 24 procent in Griekenland. krijgen. Een daling naar zfs en een half procent, zoals afgé** sproken in het kabinet, zit-er niet meer in, zo liet Van Agf uitkomen. Uit het bovenstaande mag vol gens de premier niet worden afgeleid, dat hij de Europese gemeenschap niet in staat acht ook maar iets aan de economi sche crisis te doen. In zijn ei gen bijdrage aan de discussie had Van Agt gepleit voor het opnieuw houden van een Jumbo-Raad, een gezamenlij ke vergadering van de minis ters van financiën, economi sche zaken en sociale zaken. Vorig jaar werd zo'n conferen tie voor de eerste keer gehou den en volgens Van Agt was het resultaat toen bemoedi gend. Hij drong wel aan op een goede voorbereiding. Ook is Nederland, evenals de ande re aegen lidstaten, voorstander van een plan tot bestrijding van de grote jeugdwerkloos heid. Alle jongeren onder de 18 jaar zouden een beroepsop leiding moeten krijgen en ook de kans om hun kennis in de praktijk te brengen. FNV niet „we discussiëren er knap hard, maar van ruzie of uittreden is geen sprake" binnen de eigen organisatie niet Abva; en Kabo gaan deze week officieel fuseren, Van de. Scheur wordt de eerste voor zitter), want er zijn wel wat fi nanciële problemen met name na het stichten van een nieuw kantoorgebouw in Zoetermeer „het is wel een last, maar ook weer niet zo dat ik er wakker van lig" en even min tegenover de werkgever. „Ja, we zitten in de verdedi ging. Maar we kunnen toch ook nog wel wat opbouwen. We willen bijvoorbeeld krach tig streven naar een goed per- soneelsbeleid. En nu we sinds kort bij de overheid een mede zeggenschap hebben gekregen die overeenkomt met die in het bedrijfsleven, moeten we die ook goed gaan opbouwen, want alleen aan mooie planne tjes op papier hebben we niets". Aan Van de Scheur zal het al lemaal niet liggen. Hij kent het klappen van de vakbonds- zweep. Iedereen vond het dan ook volkomen logisch dat hij de nieuwe voorzitter van Ab- va/Kabo zou worden. Zal hij het tien jaar volhouden? „Na tuurlijk, wat dacht je anders?" Zijn ogen tintelen, hij wrijft zich in de handen. Hij heeft er duidelijk zin in. Elke ochtend weer. JO SMITS Vervoersbond bang voor pos.itie trendvolger UTRECHT De vakbewe ging moet zich veel meer met politiek bemoeien en zich daar duidelijk in opstellen. Dat" is nodig om weerstand te bieden aan de aantasting van demo cratische vrijheden van de vakbonden. Dat stelde de scheidende voorzitter van de. bedrijfsgroep spoorwegen van de FNV-vervoersbond, G.J. Gijzen, vanochtend op een vergadering van het bondska- der onder het NS-personeel in Utrecht. Volgens Gijzen blijkt uit de loonwetten van dè laatste ja ren en de ziekengeldaffaire dat we in Nederland niet ver verwijderd meer zijn van de toestand in België waar de re- fering bij volmacht regeert. Iet name de positie van de trendvolger, waaronder het spoorwegpersoneel zich mag rekenen, dreigt verder te wor den aangetast, meent Gijzen. Hij wees daarbij op de van meerdere kanten dreigende beperking Van de koppeling van de lonen van de trendvol gers aan die in het bedrijfsle ven. Ook noemde hij de verde re inbouw van de AOW in het pensioen, waardoor het NS- personeel volledige A O W-pre mie moet gaan betalen. Daar moet een compensatie van 12,5 procent tegenover staan, meent Gijzen. Het is nog maar een paar maanden geleden dat fotc. lange rijen wachtenden voor winkels in Polen en vel over grote tekorten aan levensmiddelen en huishout goederen in heel West-Europa de stoot gaven tot t inzamelingsacties voor Polen. Ondanks het uitroept de staat van beleg op 13 december vertrekken tot# dag van vandaag hulpzendingen richting Warschau, q dian-verslaggeefster Hell a Pick ging kijken hoe del er momenteel in Polen voor staan. KILO OUPE KRANTEN GOED Eff TWEE ROLLEN TOILETPAPIER Is, WARSCHAU Het beeld van Polen als he£ van de eeuwige rijen gaat voorlopig niet me Wie Warschau bezoekt valt het op, dat bij ee ger met worstjes aan de muur en wat vlees vitrines slechts een handjevol klanten vof toonbank staat Hetzelfde geldt voor de groenteboer die groente enid in de etalage heeft uitgestald en daarvan ook binnK ruime voorraad heeft liggen. Verder is er ook na ?n 's ochtends nog melk verkrijgbaar, terwijl je voor |a produkten tot voor kort een sprint moest inzetten^ zorgen dat je je buurman voor bleef. fc Dit alles betekent niet dat er in Polen na de afkofe van de staat van beleg geen ernstige tekorten meer ljj aan voedsel en consumptieartikelen; of dat de buiv, reld gerust kan zijn en de financiële hulp aan vrf( ziekenhuizen of hulporganisaties kan staken. Wat gebeurd is, lag eigenlijk voor de hand. Onder <hi mantel van de noodtoestand heeft Polen de steed»r uitgestelde prijshervormingen kunnen doorvoeren* het eerst in jaren zijn sommige artikelen nu zo did mensen eerst even moeten nadenken alvorens ze tee Niet zo lang geleden was het nog zo dat men zich abj tisch bij een rij aansloot, ook al wist men niet eenst aan het eind van de mensenslinger te koop was. Pc| de eerste pijnlijke schreden op weg naar een markl mie. Rantsoen Dat er geen rijen meer zijn, valt aan nog twee ander nen toe te schrijven: er is een rantsoeneringssysteea steld voor essentiële levensmiddelen zoals vlees (2f per maand) en suiker (anderhalve pond per maand bloem, zeep, boter (een half pond per maand) en sig» zijn op de bon. Verder heerst er zo'n ernstige schaar1 textiel en kleren dat hele afdelingen van warenhui^ laten zijn. Een aantal artikelen die wij als vanzelfsjf beschouwen zoals lampen, watten, fruit, papier off rant, ziin vrijwel nergens te koop. Het op de kopj' van toiletpapier is een aanhoudend probleem, hoe*1 er iets makkelijker op is gewprden sinds het mo| een kilo oud papier om te wisselen voor twee rolled papier. Wellicht is dat de reden dat Trybuna Ludu.f' tijkrant, de laatste tijd zo goed verkoopt. Het kost niet veel moeite om Polen te vinden die tochtelijk beweren dat westerse sancties een blijk r de morele steun van het Westen en dat zij het niet ff den vinden als er economische sancties werden af digd, ook al zou dat hun leven nog moeilijker make) toch is het aantal mensen dat er zo over denkt niet als sommige berichten over Polen doen denken. 1 Begrijpelijk is die instelling wel. Het leven van alia Polen is afmattend. Als je dag in dag uit geconfif wordt met tekorten wordt je uithoudingsvermogen zwaarder beproefd. Polen heeft bijvoorbeeld bijii farmaceutische industrie en kocht zijn geneesrai vroeger in het Westen. Maar de voorraad buitenlan luta is bijna geheel uitgeput en een gevolg hiervan ij ziekenhuizen een wanhopig tekort hebben aan allei dicijnen, zelfs aan spuiten en verband. Voor vroi' een van de grootste problemen dat er bijna nergel pons of maandverband verkrijgbaar zijn. Ook li prantsoen een stukje per maand en een klein pal poeder is verre van voldoende. De zwarte marï zogenaamde vrije markt zijn met het uitroepen! staat van beleg niet geheel verdwenen. In het begi er streng opgetreden tegen de „speculanten", mat van hen zijn inmiddels weer terug op het toneel, oij de boerenvrouwen die hun vaste klanten hebben I schau aan wie ze boter en eieren slijten. Maar zij prijsstijgingen gevolgd en vragen nu astronomisch I dragen voor hun waar. Bijna iedereen, zelfs de wi den, bedenkt zich tegenwoordig wel twee keer f zijn geld uit te geven. Hulp uit buitenland Hulppakketten uit het buitenland zijn een and< voor verzachting van het leven. De Poolse autorite gen dat ze niet kunnen schatten hoeveel directe land binnenkomt. Maar het lijdt weinig twijfel dal ketten terecht komen bij de mensen voor wie ze zijn en dat niet gepoogd wordt om de pakketten tl te laten komen aan het leger, zoals in het We wordt gesuggereerd. Door de commerciële organii in het Westen zijn opgericht om de hulpverlening dineren, wordt aanzienlijke winst geboekt. Deze i ties zijn voornamelijk in handen van Poolse emigr een van hen, een Poolse Amerikaan die het afgi zijn uiterlijk behoorlijk voor de wind ging, zei op .zaken zijn zaken, zelfs als het om hulpverlening HEI .LA PICK/THE GU (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De Europe se Raad van regeringslei ders in Brussel is giste ren toch weer uitge draaid op een ruzie over het vraagstuk van de En gelse bijdrage tot de EG- -begroting. Aan het eind van de middag zitting enkele uren nadat de deelnemers aan de Euro- -top het 25-jarig bestaan van de EG plechtig hadden her dacht kwam het tot een felle woordenwisseling tus sen Brits premier Margaret Thatcher en de Franse presi dent Francois Mitterrand. Daarmee waren angstvallige pogingen van raadsvoorzitter en Belgisch premier Martens mislukt om het „Brits pro bleem" buiten de agenda van de Euro-top te houden. Dat was mogelijk geweest omdat volgens een afspraak van vo rige week de tien EG-minis- ters van buitenlandse zaken komende zaterdag in Luxem burg in een speciale vergade ring een compromis inzake de budgetkwestie zouden uit werken. Maar in de vergade ring van gisteren nam me vrouw Thatcher onverwacht afstand van het ontwerp- -compromis dat in Luxem burg op tafel zou komen en dat voorziet in een korting die de overige negen EG-lan- den gedurende drie (en zono dig vijf) jaar op de Engelse De Engelse pre mier Thatcher luisterde giste ren aandachtig naar de rede tij dens de plech tigheid ter gele genheid van het 25-jarlg bestaan van de EG. EG-co'ntributie willen toe staan. Thatcher verlangde nu dat de compensatie aan de Britse schatkist in elk geval voor de volle vijf jaar wordt beloofd en bovendien reeds in concrete bedragen wordt vastgesteld. Daarop nam een gebelgde Mitterrand het woord om te verklaren dat het betreffen de compromis-voorstel „niet langer als basis kan dienen voor discussie". Nederlands premier Van Agt, die na af loop verslag deed van het in cident, zei dat de Franse pre sident zo „kernachtig, kloek en ferm" had gesproken dat hij „niet heeft bijgedragen tot een spoedige oplossing van het budgetprobleem". Een lichtpuntje vond premier Van Agt nog wel dat de ver gadering van zaterdag niet is afgelast. VAN AGT LEERT OPNIEUW VAN SCHMIDT: (Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) STRUDBARE OPVOLGER VAN STRIJDBARE DUTMAN Premier Van Agt (L) en zijn Italiaanse collega Spadolini luisteren naar de toesp die gisteren gehou den werden tijdens de plech tlge bijeenkomst in Brussel, wa,"l het 25-jarig bestaan van de Europese Gemeenschap herdacht. BRUSSEL De stijging van de loonkosten in Neder land mag dit jaar beslist niet uitgaan boven de zes en een half procent, die volgens de regering beschikbaar is. „En eigenlijk is dat nog te veel", aldus premier Van Agt, gisteren na de eerste dag van de Europese Raad (topconferentie) in Brussel. Van Agt wees er op dat de lonen dit jaar in West-Duitsland, „onze belangrijkste handelspartner", slechts met vier procent zullen toene men. „We lopen dus toch al een achterstand op", aldus de minister-president. Van Agt zal deze mening ook neerleggen in de zogeheten Vijfhoek van het Kabinet, die morgen weer bijeen komt om het overleg over de Voorjaars nota voort te zetten. „Ik heb hier vandaag een hoop bijge leerd en het kan geen kwaad als de andere vier ministers daar ook van horen", zo zei Van Agt. Zijn gevoelen ten op zichte van de loonsom-stijging staat op enigszins gespannen voet met de ontwikkelingen in bepaalde bedrijfstakken, waar volgens deskundigen stijgin gen van meer dan acht pro cent dreigen. Van Agt wilde niet ingaan op de vraag of vol gens hem nu een loon-ingreep onafwendbaar is geworden. Schmidt Het was bondskanselier Schmidt geweest, die de pre mier had geïnspireerd tot bo venstaande uitspraken. „Het gebeurt wel meer dat ik hem het beluisteren waard vïnd", zei Van Agt met een glimlach. Zijn bewondering voor de Westduitse politicus is zo lang zamerhand een publiek ge heim. De Nederlandse minis ter-president stelde dat Schmidt tijdens een urenlange discussie over de mogelijkheid van een gezamenlijke Europe se aanpak van de sociaal-eco nomische problematiek een „hoogst interessante" bijdrage had geleverd. Deze kwam er op neer, dat de lidstaten zelf ook veel kunnen doen. Vol gens Schmidt valt daar onder het verlagen van de rente, ook al hebben de Verenigde Staten daarop invloed, maar vooral het matigen van de arbeids kosten. In dat verband noemde Schmidt de vier procent, waarmee dit jaar in zijn land de lonen omhoog zullen gaan. Volgens Van Agt dient men daarbij te bedenken dat de Westduitse vakbeweging daar mee heeftingestemd, omdat men in de Bondsrepubliek geen automatische prijscom pensatie kent. „Ja, dat is iets om terecht stil bij te worden", aldus Van Agt. „Bij ons zitten we te proberen om op zes en een half procent uit te ko men". Hoewel .de premier dat laatstgenoemde percentage ei genlijk te hoog vindt, wil hij er niet meer op af dingen. „Men gaat daar in de CAO-ondèr- handelingen nu eenmaal van uit. Maar meer mag het beslist zeker niet worden. Oneens Zo volledig als Van Agt eens was met Schmidt, zo hard- grondig was hij het oneens met zijn collega Juergensen uit Denemarken. Deze pleitte voor een verruiming van de koopkracht, om zo te bestedin gen te intensiveren. „Dat pro beren wij in Nederland al tien jaar. Nu is het op. Wij kunnen ons dat niet meer veroorlo ven". Van Agt zorgde vervol gens voor nog al wat opwin ding door te verklaren dat het financierings-tèkort in Neder- and geen acht maar ruim tien procent is. Hij zei geleerd te hebben van president Duisen- berg van de Nederlandsche Bank, dat onder meer de le ningen op de kapitaalmarkt ten behoeve van de woning bouw meegerekend moeten worden. Voor de premier zal het mede daarom „een hele toer" worden om het financie- rings tekort iets omlaag te (Van onze sociaal- economische redactie) ZOETERMEER Jan Dutman hangt zijn geruite pet, die hem vele jaren heeft gekenmerkt als voorzitter van de ambte- narenorganisatie Abva- /Kabo, aan de wilgen. Hij is 63 geworden en dat be tekent onverbiddelijk pensioen. Jaap van de Scheur, tien jaar jonger, neemt het roer over van de op één na, de Indu striebond, grootste vakbond binnen de FNV. „Dat betekent echter geen be leidswijzigingen", haast de nieuwe voorzitter zich te laten aantekenen. „Ons congres dat nu gaande is, bepaalt de te vol gen koers en de bestuurders moeten er invulling aan ge ven". En als zijn gesprekspart ner wat'ongelovig kijkt: „Nou ja, je kunt het natuurlijk wel beïnvloeden". En die invloed zal na het tijd- perk-Dutman wel een andere worden, diepergaand waar schijnlijk ook. Een kenmerk van Dutman tijdens diens zes jarig voorzitterschap was bij voorbeeld, dat deze heel veel delegeerde en dan ook vaak ruiterlijk erkende, dat hij van tal van zaken niet gedetail leerd op de hoogte was. Van de Scheur daarentegen be moeit zich in positieve zin met alles en weet dank zij een ijzeren geheugen ook zeer veel, zoals hun omgeving weet te melden. Dutman heeft van zichzelf eens gezegd, toen men hem om zijn kleur vroeg: „Ik sta links van links". Want hij hield van snaakse opmerkingen, die soms naar het oubollige neig den. Van de Scheur kan men een activist noemen. Hij heeft dan ook genoten van de recen te acties bij de overheid in het kader van de striid om behoud van het ziekengeld, van welke acties hij de coördinator was. Van beiden kan men zeggen, dat zij met hart en ziel de be langen van het overheidsper soneel dienen en daarvan met gespierde taal getuigen. Van de Scheur doet dat al 23 jaar bij de Abva. Tevoren had hij een stuk of vijftien baantjes „Ik hield nogal van verande ring" maar ambtenaar was hij nooit. „Na mijn studie in de economie wilde ik leraar of vakbondsbestuurder worden. Het werd het laatste en ik heb er nog steeds geen spijt van. Elke morgen sta ik handen wrijvend op, ik heb er telkens weer zin in". Pareren Dat moet ook wel, want hij voorziet, dat er veel te bevech ten zal zijp. „Sinds Dutman voorzitter werd, in 1976, wor den er al aanvallen gedaan op de rechtspositie van het over heidspersoneel. En dat zal nog wel een tijd doorgaan in deze tijd van recessie. Die aanval len moeten we steeds maar weer pareren. Wij eisen voor het overheidspersoneel een zelfde behandeling als voor de werknemers in het bedrijfsle ven, niet meer maar zeker niet minder. Onze leden zijn dat .pakken goed zat en wiilen er best tegenaan, dat heeft de re cente actie wel bewezen, en ons ledental groeit sterk, we zitten nu rond de 250.000 le den". Gelijke behandeling wil zeg gen handhaving van het trendbeleid. „Maar we willen wel een andere manier van uitvoering van dat beleid. Tot nu toe gebeurde bij de over heid tot in onderdelen hetzelf de als in de ondernemingen. Wij willen nu, dat aan de hand van een aantal cao's wat mij betreft niet al te veel wordt vastgesteld, hoe groot de loonkostenstijging in de onder nemingen wordt. Daarna moet worden vastgesteld, hoe bij de overheid eenzelfde stijging moet worden besteed. Stel dat in het bedrijfsleven een stij ging van drie procent is over eengekomen, dan hebben we bij het rijk eenzelfde percenta ge en dat betekent dan een kleine anderhalf miljard gul den te besteden. De minister van binnenlandse zaken kan daarvoor voorstellen doen, de vakbeweging ook. Dan is er sprake van echt onderhande len, zeker als aan het einde van de rit de minister niet meer zijn zin kan opleggen. Hoe je er daarna uit moet ko men is nog niet helemaal dui delijk". Het is wel een methodiek, waar de huidige minister van binnenlandse zaken voor te vinden is. Van de Scheur is tot dusver best te spreken over minister Van Thijn. „Met hem valt te overleggen, hij is bereid toe te geven als je goede argu menten hebt. Een heel andere figuur dan Wiegel; wat die in zijn hoofd had was niet weg tè praten. Met diens voorganger De Gaay Fortman viel net als met Van Thijn ook goed te overleggen. Het nare met hem was echter, dat De Gaay vaaje zelf zulke goede argumenten had". Minder content is men bij Ab va/Kabo met collegabonden binnen de vakcentrale. Men sen van de bquwbond én de industriebond willen het trendbeleid best op de helling zetten. Dutman zei deze week, dat dit een heel onverstandige opvatting is. Als de overheid haar eigen gang zou gaan en dus op de arbeidsvoorwaarden van haar mensen zou gaan be zuinigen, duiken de particulie re werkgevers even hard mee. „Wie aan de trend komt knipt een gat in zijn eigen achter zak". En Van de Scheur zegt: „We willen binnen de FNV best solidair zijn, maar dan moeten ze het ons niet moei lijk maken. Ze moeten ons niet op het hart trappen". Neen, gemakkelijk krijgt Van de Scheur het niet Binnen de GESLAAGD BIJ DE BONNETERIE. NÜMET 20% KORTING. Tot en met 15 april 20% kor ting op de Enige Echte Engelse College Coat. In marineblauw en bordeauxrood, mt 22 f275,- t/m mt 46 f 335,-. Capuchon f25,50. Nieuw. De Engelse rugby- shirts en Amerikaanse base ball-shirts in exclusieve Bonne- terie-pasteltinten! 50% Katoen, 50% acryl. Mt 28 f 49,-t/m mt 44 f 69,-. In di verse kleuren en strepen. Tot en met 15 april per twee stuks 20% korting.Weer een aanbie ding van de Bonneterie. Ook nieuw: bijpassende kousen in streepdessin f 9,90. De Bonneterie en Pander: Kaberstraat, Amsterdam, tel. 262162. De Bonneterie: Buitenhof, Den Haag, tel. 656844; Lijnbaan, Rotterdam, tel. 13 6125

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10