Rock and roll en disco uit soundmachines op asfalt Tokio EN OM HET HUIS Jeans zijn jong en jofel REVIVAL VANVETKUIFENPETTYCOAT eurslijf - ondermode Jiodyfashion Nieuw in de h uid verzorging fNST LEIDSE COURANT MAANDAG 29 MAART 1982 PAGINA 9 tse tiener dood door ivy rock in Een Engelse jongen is overleden at hij tijdens een concert van „heavy-me- ck" te heftig met het hoofd op het ritme ïeegeschud. jodsoorzaak werd volgens de Britse kran- an zaterdag officieel vastgesteld door een loog. Het zogenoemde „head-banging" is vele hardrock-liefhebbers een must en loor voor dans. j-jarige jongen had volgens ooggetuigen 'eer drie uur lang het ritme van de luide k met het hoofd meegeschud. De dag na jncert bleek hij plotseling aan één zijde nd en kon niet meer praten. Een arts con- rde een bloeduitstorting in de hersenen, dagen later stierf de jongeman. El Greco grandioos in Prado-museum Madrid In het Prado-museum in de Spaanse hoofdstad Madrid wordt donderdag de ambitieuste en uitgebreidste tentoonstelling geopend die ooit is gehouden van werken van de in Griekenland geboren Spaanse meester, Dome- nikos Theotokopoulos, „El Greco. De tentoonstelling, die twee maanden duurt, stelt kunstliefhebbers in de unie ke gelegenheid om bijna 60 van de be langrijkste werken bij elkaar te zien van de 16e eeuwse schilder, die de Doeken uit musea in Europa en Noord- Amerika, waaronder het Louvre in Pa rijs en de National Gallery of Art in Washington, evenals zelden getoonde schilderijen uit Spaanse kerken en kloosters zijn voor de tentoonstelling bijeengebracht. Zij omvat doeken uit El Grecos Italiaanse periode in Venetië, waar hij werkte onder legendarische meesters als Tintoretto en Titiaan, tot aan zijn laatste schilderijen die hij in Toledo maakte. De tentoonstelling heet El Greco van Toledo en gaat in juli naar de Verenigde Staten. Willem van de Velde de Oudere: Twee schepen varen In stormachtig weer een rotsige haven binnen. Van de Velde tekeningen tijdelijk in Den Haag AMSTERDAM Het Amsterdamse veilinghuis So- theby Mak van Waay brengt op 19 april een belang rijke collectie tekeningen van oude meesters onder de hamer. Belangrijkste onderdeel vormen ongeveer 50 tekeningen van de gevierde 17e-eeuwse Neder landse kunstenaars Willem van de Velde de Oudere en de Jongere. Deze tekeningen zijn in de eerste week van april te zien in de Haagse vestiging van het veilinghuis. Lange Voorhout 46. De meerderheid van de tekeningen is afkomstig van een En gelse privéverzameling. Ze stellen voornamelijk zeegevechten voor, maar er zijn ook soms zeer gedetailleerde afbeeldingen van afzonderlijke schepen. De Van de Veldes brachten ongeveer 50 jaar in Engeland door, een tijd waarin ze de Engelse maritieme activiteiten heel nauwkeurig vastlegden. ijO De legendarische rock and roll-helden van moesten eens weten. Bill Haley, Elvis Presley, 'rfk Berry, Jerry Lee Lewis en Buddy Holly klin- ino 1982 luid en helder uit de tientallen „sound die staan opgesteld op het asfalt van de f11 •tunes Meiji-Dori in het Tokiose stadsdeel Harajuku. eji-Dori, waar kort na reede wereldoorlog de ikaanse bezettingstroe- /an Japan hun leger- hadden, is door de ja-' yeen steeds het ontmoe- junt geweest van de To- 'Jprogressieve jeugd. Di- ^a 1945 werden, op wat jls Washington Height j genoemd, supermark- theaters, ker- in nachtclubs gebouwd, oort Amerikaans minis- in de toen nog volledig vesterse invloeden af- idelde Japan. Er ging iweldige aantrekkings van uit, een nieuwe ging voor de Japan- n. Dat werd nog ver toen in 1964 de Olym- Spelen werden gehou- (n datzelfde stadsdeel, lugd ontmoette daar, |dan ooit tevoren, bui lders, raakte geï'mpo- door al dat nieuwe en ingzaam maar zeker van die westerse cul- rajuku jeugdscene be- jich vooral in het mid- [an de jaren '60 fors te "ckelen, toen grote groepen motorfanaten in le ren pakken bewust de omge ving verstoorden. En nu is het dus de rock and roll. En door een aanzienlij ke hoeveelheid brylcream in model gebrachte zwarte vet- kuif, zwart, rood of wit ge kleurd pak met smalle re vers, een broek met wijde pijpen of juist een strak leren geheel. En natuurlijk de on ontbeerlijke puntschoenen. Voor het jonge vrouwvolk zijn het de pettycoats, strik ken in het haar, pumps en korte witte sokjes. Kortom, de uitdossing van de round- the-clock-rock uit het begin van de jaren '60. Jongeren, die door hun afwijkende ge drag öf hun leeftijd beneden de 18 jaar niet worden geac cepteerd in de gebruikelijke discotheken. Elke zondagmiddag beleeft van een uur of twaalf af in Tokio de rock and roll op nieuw gouden glorietijden. Uit alle delen van de stad stromen honderden jeugdige drop-outs naar de omgeving van het olympisch complex. Onder de arm een biikans niet te tillen „draagbare ste- Voor het Jonge vrouwvolk zijn het de pettycoats en strikken In het haar. reo radio cassetterecorder, tassen met batterijen of een Spontaan worden rond de verschillende geluidsinstalla ties tientallen groepjes ge vormd: rode pakken bij rode pakken, spijkerpakken bij el kaar, leren pakken bij el kaar. In grootte variëren ze van vijf tot twintig jongens en meisjes. Een enkele vindt Kopieerdrift De kopieerdrift van de Ja panners viert hoogtij op het asfalt van Harajuku: identiek aan de gelijkvormigheid van de simpele arm- en beenbe wegingen van de goedkope commerciële damesgroepjes als Babe, Dolly Dots, Doris Dee en aanhang danst het jeugdige volk uren achtereen onverdroten voort. Samen de armen naar links, naar rechts, het linkerbeen om hoog, het rechterbeen om hoog, door de knieën zakken en dan weer van voren af aan beginnen. Zo nu en dan wordt eventjes gestopt om opnieuw in het geheugen te stampen hoe de bewegingen ook weer moe ten zijn. Want hoe „elastiek" de ledematen van het dans- volkje ook ziin, enig gebrek aan snuggerheid kan hen niet worden ontzegd. Boven- paar accu's en liefst ook nog dien geldt in Japan nu een extra geluidsboxen. maal dat alles gelijk moet is. zijn. Zoals een bamigerecht er in het zuiden precies een der uitziet als in het noorden van Japan, is het ook met de rock and roll en de disco dans. Discostampers Waar het rock and rolldan- sen ophoudt begint het disco dansen: jongens en meisjes in felgekleurde kimono's of dis- copakken, grote uit wat forse kralen bestaande armbanden om de polsen, decimeter lan ge oorbellen in, zwaar opge maakte ogen. Het geheel valt een beetje te vergelijken met een zwaar opgetuigde kerst boom. Zonder dat de afzon derlijke groepjes last hebben van eikaars discostampers men weet daar nog dat een volumeknop ook gebruikt kan worden om het apparaat zachter te zetten deint men in lange slierten of in kringen lustig op de muziek van de al eerder genoemde commerciële damesgroepjes of Olijfje Newton John. En wie dacht nog dat de Ja panners zich uitsluitend amuseren met het tonen van de inheemse muziek of het bombastische Kabuki-operet- tespektakel. Nee, de Japan ners weet bijna niet meer dat authentieke Japanse muziek vSiïmI Bijkans niet te tillen „draagbare" stereo radio cassetterecorder, tassen met batterijen of een paar accu's en liefst ook nog extra geluidsboxen. De kopieerdrift van de Japanners viert hoogtij op het asfalt van Harajuku zi maart werd er in de Amsterdamse Rai lingerie getoond jjde belangrijkste ondernemers uit deze branche, die zich -*n verenigd in de Stichting Nationale Lingerie en Fouda- 'resentatie. Ze noemden die „de intiemste mode van de Nadat de ijzeren greep van het „corset" met de balei- - volgens oude verhalen moest manlief zijn knie in de in zijn vrouw zetten om de koorden, waarmee het harnas gesloten, zo strak mogelijk aan te trekken uit de gar- van de vrouw verbannen werd (zo'n 25 jaar geleden) is [erie een eigen leven gaan leiden, ïpe keurslijven waren alleen nog maar onderwerp voor i. Maar via „ondermode" jupons en beha's zijn de vrou- 'recht gekomen bij de „bodyfashion" waarvan de nieuw- 'k een „caracotte" is: een kort hemdje met soft founda- 'oor de boezem. Bijbehorende broekjes hebben vrolijke in. De allernieuwste bodyfashion is een soort kruippakje 'ichte gedessineerde tricot met mogelijkheden voor tuin en bed. Op de foto een body-foundation van super- orrigerende stof met grote kantinzetten. De hoog opge- pijpjes zijn decent aan de zijkant versierd met dezelfde [waaruit ook een groot deel van het front bestaat. lukje hedendaagse lingerie: „body-foundation" van super- stof met kant versierd. Vrijetijdsmodellen lente '82 uit het Wilde Westen: salopettes van blauwe denim, de katoenen hemden hebben bonte ruiten. (Mustang). Kind van de range: ribcorduroy broek In de nieuwe lente-kakikleur. Het houthak- kershemd is van geruit flanel. Krappe minirokjes voor deze Indiaanse stijl, uitgevoerd in grijs, beige, kaki, roze en geel. De shirts zijn er In verschillende kleuren. (Mustang). De jeansmode kun je niet wegbranden! De jeugd is er veel te gek op. Feitelijk zijn jeans draagbaar van vijf tot vijftig jaar en ouder. Kinderen, mannen en vrouwen zijn ermee gediend. De geschie denis van de spijkerbroek is lang! De eerste Lee-broek werd al in 1889 in el kaar gezet in de Verenigde Staten. Er was behoefte aan een ijzersterke broek die de slijtageslag op het vaak ongezadel de paard van de cowboy kon overleven. Geen stof was bestand gebleken tegen de voortdurend schurende beweging op een zadel of paarderug. Mister H. D. Lee kwam op het idee om 100 procent katoenen denim voor zo'n kledingstuk te gebruiken en daarmee was de jean" geboren. De originele zwa re denim Lee werd vervaardigd voor de ruige wild-westjongens, die tijdens het transport achter de kudde aanjoegen om de dieren bijeen te houden. De moderne cowboys dragen nog steeds de onvolpre zen zware denim. De „beroepskleding"' van de Amerikaanse koeienjongen sloeg over op de burger, de wereldburger wel te verstaan, want iedereen heeft tegen woordig wel een spijkerbroek in de kast, van vijfjarige Jimmy tot opa van zestig. De toepassingen zijn „grootschalig". Je kunt professioneel vuilnisbakken ledi gen in een spijkerbroek, maar je kunt er ook in trouwen. Je kunt er zelfs een prachtige zijden blouse bij dragen en er dan razend leuk uitzien. Je kunt ermee langs het strand wandelen met een tricot topje, maar je kunt er ook in behangen. Jeans zijn er in vele merken: Jordaches, Levi, Lee, Mustang en nog meer. Bij het kopen van jeans moet men erop letten dat het kruis op de goede plaats zit en dat de broek (daardoor) om de billen spant Het ene merk is geschikt voor fi guur A, het andere voor figuur B. Dik wijls zie je mensen, die het verkeerde merk hebben gekocht voor hun ledema ten en dan is het resultaat bedroevend; de jeans „trekken" of ze slobberen om de benen. Er zijn in spijkerbroeken veel varianten, bijvoorbeeld door bepaalde stiksels of plaatsing en vorm van de zakken. Voor De bruid gaat in het wit gekleed. Maar dan wel in een Rlder-shlrt van katoenen 'twill met een jacket van dezelfde stof. De bruidegom draagt de Rider-style van Ja mes Dean. (Lee-voorjaarscollectie). tieners en twens gaat het juist daarom, want er is wel degelijk een mode in de spijkerbroeken. De Mustang is de droom uit het Wilde Westen, waarin John Way ne zo mooi uit kwam (er zijn zelfs Mus tanghemden naar hem genoemd). Deze pioniersbroeken en -hemden werden eertijds door de goudzoekers in Old Tuc son gedragen. Ook zij hadden kleren no dig die tegen een stootje konden. Gra vend en klauwend naar het goud in de aarde moesten ze een stevig pakkie-an hebben, waarin ze bemodderd en triom fantelijk ofwel bemodderd en ontmoe digd na gedane arbeid enige sterk alco holische dranken naar binnen goten. De zelfde broeken en jasjes hangen nog al tijd in de requisietenpakhuizen in Holly wood. Tegenwoordig zijn er verschillende ma terialen. Lee brengt de broeken in de nim, twill, suède look, China blue, twills met lurex doorweven, gabardine, rib corduroy, waterdichte chintz, katoenen iersey. De kleuren zijn zwart, navy, grijs, brazil, wijnrood en antilope. Lee '82 komt met pastels, blauw, geel, muisgrijs, wit, bleek kaki, helderrood, konings blauw. De BIB-overall is er in vele kleu ren. Voor de vrouw van vijftien tot dertig is er de slanke „Donna Lee" in vele tinten. Voor haar ook de tops in de zogenaamde „Mediterrian-look", T-shirts voor strand en disco. „Lady Skiline" heeft een me tallic draad langs de skyline gekregen, terwijl „Lady Lurex" doorweven is met een lurex draad. De man kan zich het authentieke Western-shirt aanschaffen, maar hii kan ook een shirt met een me tallic glimdraadje prefereren. Je bent modieus of je bent 't niet TINY FRANCIS Galatéis-relnlgingsmelk in een bol Lancöme komt met een parelmoerachtige bol, Galatéis, die een reini gingsmelk bevat die aan sluit bij de lichtere make-up. Ze kan voor zowel de ogen als gezicht gebruikt worden en is geschikt voor elk huidty pe (J 34.95, in tube 24.95). Door een druk op de handle glijdt een juiste dosering uit de bol. Voor zowel 's morgens als 's avonds. Helena Rubinstein brengt een reeks vitaliserende ver- zorgingsprodukten onder de naam „Existence Facteur Energie 2000", die de naam te danken heeft aan de 2000 calorieën die ze (naar Rubin stein vermeldt) aan de huid toevoegen. Ze heeft hiervoor een ingewikkelde chemische „rekensom" laten maken, die wetenschappelijk bewezen wordt geacht Hoe het ook zij, er is „ener giek" in de laboratoria aan gedokterd en de doos met acht flesjes (ƒ190) geeft de oudere huid met een dosis van een halve mm, 's mor gens, en een halve mm 's a- vonds (streepjes op de flesjes geven de mm aan) zonder twijfel een verantwoorde op kikker. De naam van het huis staat er borg voor. Voorts komt Clinique ter kennismaking op de proppen met een „Basic Starter Set", allergie-getest en parfumvrij. Dit is een huidverzor gingssysteem, geschikt voor elke huid en bestaande uit drie produkten, drie stappen, drie minuten, twee maal per dag, 's morgens en 's avonds. Het gaat om zeep in twee sterktes (le stap), reinigings lotion voor het verwijderen van de huidcellen (2e stap), Dramatically Different Mois turizing Lotion (D!D!M!L!) voor het inbrengen van vocht (3e stap), dit alles alleen te gebruiken op plek ken in het gelaat, die dit no dig hebben. Een vette huid vormt al een natuurlijke vochtregulatie en zal daarom deze moisturizer alleen rond de ogen en op de hals nodig hebben.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9