Ongewenste Eurotop in Brussel Haig: Voorwaarden aan verdere hulp Salvador otest tegen VS-interventie Midden-Amerika Sober, maar aangrijpend afscheid Nieuwe Franse wintermode Regering-Begin blijft hard optreden tegen betogende Palestijnen lse journalisten in set tegen bewind ECONOMISCHE EN POLITIEKE CRISIS HOUDT AAN 'ENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 29 MAART 1982 PAGINA 7 ■man eschoten (IDERRY le Noord- London- •bben gis- twee op een ts een poli voor de zijn kin- lodgescho- ilachtoffer erkbezoek zijn auto met zijn en 13 en 15 1 en twee op een taast zijn ipten en iden. Spanning rond Falkland-eilanden BUENOS AIRES De Argentijnse minister van buitenlandse zaken, Nicanor Costa Mendez, heeft de situatie kritiek genoemd rond de Britse Falk- eilanden, die door Argentinië worden opgeëist. De eilanden die op ongeveer 750 kilometer ten oosten van Argentinië zijn gelegen, kwamen in het nieuws nadat een groep Argentijnen daar aan land was gegaan en er de Argentijnse vlag had ge- &lant De situatie werd ernstiger toen Argentinië ekend maakte dat de Britse regering een pa trouillevaartuig naar het gebied had gestuurd,, waarop van Argentijnse zijde eveneens patrouille vaartuigen werden ingezet De Britse ambassa deur noemde de Argentijnse berichten overdre ven. Volgens hem va^rt het Britse patrouillevaar tuig altijd in het gebied. Engeland en Argentinië hebben de afgelopen vijf tien jaar vergeefs onderhandelingen gevoerd over de status van de eilanden. De tweeduizend Britten op de eilanden voelen niet voor overdracht aan Argentinië. Brezjnev zou ziek zijn MOSKOU Het plotselinge opschor ten van een bezoek van de Zuidjemeni- tische president Ali Nasser Mohammed heeft gisteren in Moskou geleid tot speculaties omtrent de gezondheidstoe stand van de Russi sche president Brezj nev. Het was diplo maten opgevallen dat Brezjnev erg vermoeid leek toen hij vrijdag na een reis uit Tasjkent te; rugkeerde naar Mos kou. Rode Kruis bij Surinaamse gevangenen PARAMARIBO Vertegenwoordi gers van het Surinaamse Rode Kruis hebben in de Memre Bockoekazerne ongeveer vijftig personen bezocht die zijn aangehouden in verband met de mislukte couppoging. Zij hebben ook coupleider Surendre Rambocus gezien. De gezondheidstoestand van de gevangenen bleek goed. De Suri naamse autoriteiten hebben Am nesty International ook uitgenodigd om een bezoek te brengen aan Suri name. 1 Alle verdachten zullen voor een ge wone krijgraad ^verschijnen, en niet voor een krijgraad te velde, zo heeft sterke man Desi Bóuterse laten we ten. Blokkades in Frankrijk PARIJS Op veel plaatsen in heel Frankrijk hebben de beroepsgoederenvervoerders vandaag blokkades ge legd op bruggen en autosnelwegen. Zij houden een na tionale protest- en actiedag waarmee ze een verlaging willen afdwingen van de prijs van de brandstof voor hun vrachtauto's. Kort geleden hebben de vissers en taxibedrijven gedaan gekregen dat de prijs van hun brandstof werd verlaagd. De actie wordt gesteund door 35.000 transportbedrij ven. De eigenaars ervan zit het dwars dat de prijzen van dieselolie eri autogas gestegen zijn, terwijl de ben zineprijzen zijn gedaald. In Noord-Frankrijk was vanmorgen als gevolg van de acties geen verkeer mogelijk rond de steden Duinker ken, Rijssel, Mauberge, Valenciennes en Marconelle. Washington bootst kernoorlog na WASHINGTON In de Verenigde<Staten is deze maand een rollenspel gespeeld met duizend personen waarin Werd gedaan alsof de Sovjet-Unie een aanval pleegde met kernwapens. De bedoeling ervan was na te gaan hoe de Amerikaanse leiding een kernaanval zou weerstaan. Dit heeft de Amerikaanse krant Wall Street Journal gemeld. Het Witte Huis weigerde commen taar. De conclusie die uit het rollenspel is getrokken, is dat Reagan en degenen die waren aangewezen als zijn opvolgers lang genoeg konden blijven functioneren om een tegenactie te ondernemen, aldus de krant. Bij de oefening kreeg de president te maken met een „aanval" van de Sovjet-Unie op Westerse landen. Op de.vierde dag van de oefening werd de „Amerikaanse president" gedood toen hon derden raketten de de VS troffen. Ook werd gedaan alsof er sprake was van een atoomaanval op een Amerikaans schip en van een aanval op de Amerikaanse troepen waarbij zenuwgas werd gebruikt De oefening heeft onder meer aan het licht ge bracht dat er ernstige tekortkomingen bestaan ten aanzien van de voorbereidingen van debescherming van de bevolking. Ook aan het militaire commandosysteem schortte veel. en en zeer Veel ouderen zaterdagmiddag bijeen in de Grote Kerk in Den ijdens de herdenking van aartsbisschop Oscar Romero. llERO-HERDENKING c HAAG Naar Jng zestienhonderd hebben zater- Idag in de Grote Jn Den Haag deel- -len aan een her big van de twee jaar vermoorde sschop van San or, Oscar Romero, eenkomst had als „Tegen de moord i en kerk in Mid- nerika". de verschillende toe- terugkerende thema was het protest tegen de Amerikaanse politiek inzake Midden-Amerika en een op roep aan Washington de hulp aan de junta's in El Salvador en Guatemala te stoppen. Over de verschrikkingen van het politieke geweld in Gua temala vertelde de pas uit dat land teruggekeerde pater Pa- dro Matteo: „De kruisweg van dit volk is nog lang niet ten einde. Vorig jaar werden gemiddeld 37 mensen per dag vermoord". Verder werd het woord gevoerd door de ver tegenwoordiger van het Sal vadoraanse velzet in Neder land, German Avalos, en de secretaris van Pax Chrisi, Guy Dilweg. Tegen de Amerikaanse poli tiek in Midden-Amerika werd zaterdag behalve in Westeuropese landen ook ge- protesteeerd in de Verenigde Staten zelf. In het park voor het Witte Huis in Washing ton waren volgens de politie ruim 22.000, volgens de orga nisatoren zeker 60.000 men sen op de been. Ook in ande re Amerikaanse steden werd, door in totaal vele duizenden mensen, betoogd. In Chicago was eén klein groepje tegen- demonstranten op de been, dat de Salvador-betogers van „communistische sympat hieën" beschuldigde. NEW YORK De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken. Alexander Haig, heeft gisteren in een televisie- interview verklaard dat het voortzetten van de Amerikaanse economi sche en militaire hulp aan El Salvador zal afhangen van het doorvoeren ,van hervormingen op sociaal en economisch gebied. Minister Haig verklaarde dat de verkiezingen van gisteren „een stap zijn op weg naar de democratise ring". Gevraagd naar het standpunt van de Amerikaanse regering in Washington als niet de hui dige president, de christen-de mocraat Duarte, maar de ex treem-rechtse ex-majoor Ro bert D'Aubufsson de verkie zingen wint zei minster Haig, dat het niet eerbiedigen van de mensenrechten en het niet doorvoeren van de hervor mingen voor Washington aan leiding zouden zijn de hulp te stoppen. D'Aubuissop heeft aangekon digd dat als hij het in El Sal vador voor het zeggen krijgt, korte metten zullen worden gemaakt met het verzet, de hervormingen worden terug gedraaid en president Duarte een proces wacht wegens landverraad. Het linkse verzet in El Salva dor heeft, zoals verwacht werd, op tal van manieren ge tracht de verkiezingen van gisteren onmogelijk te maken. In de provincie en stad Usulu- tan, 110 kilometer ten zuid oosten van San Salvador, hieldeh felle gevechten de stemmers van de straat. Toen het verzet was verdreven vie len meer dan tien doden. In de hoofdstad San Salvador kwamen de mensen alleen op straat om te gaan stemmen, daarin bemoeilijkt door het vrijwel geheel ontbreken van het openbaar vervoer. Gister morgen werden voorsteden van de hoofdstad door het' verzet bestookt. De regerings troepen reageerden daarop met het inzetten van helikop ters. In een van de voorsteden leverden verzet en elite-troe pen van het leger twee uur lang strijd om een stembu reau. Uiteindelijk trokken de guerrilla's zich terug, zeker tien gedode medestrijders achterlatend. In een sobere maar aangrijpende plechtigheid heeft de Nederlandse omroep zaterdagmorgen afscheid genomen van de vier in El Salvador gedode IKON-journalisten. Onge veer duizend aanwezigen hoorden korte toespraken over de vier, waama in een stille tocht langs de kisten werd getrokken. De broer van Koos Koster, Joost Koster, leg de er de nadruk op dat Koos alleen fysiek uit de weg is geruimd. „Het werk van de bevrijding kan niet sterven". Naar aanleiding van een gesprek met een lid van de Salva doraanse commissie voor de rech ten van de mens zei Joost Koster. „Hij heeft mij gezegd dat Koos' li chaam behoort aan het volk van El Salvador. Eens zal hij daar worden begraven". In de loop van de dag zijn de leden van het tv-team in besloten kring begraven of gecremeerd. NEDERLANDSE JOURNALISTE IN EL SALVADOR BESCHOTEN DEN HAAG Een Nederlandse free-lance journaliste, Jac queline de Gier, is zaterdag in El Salvador terecht gekomen in een schietpartij tussen soldaten en guerrillastrijders. Zij zat in een auto met drie buitenlandse persfotografen, van wie er een gewond raakte. Zelf bleef zij ongedeerd. Een cameraman van de Chileense televisie is gisteren ernstig gewond gèraakt, toen een groep journalisten in een gevecht tussen het leger en verzsetstrijders terecht kwam. De Chileen werd in zijn nek getroffen, maar verkeert niet meer in levens gevaar. In het Parijse Louvre toonden gisteren verscheidene Franse modeontwerpers hun laatste creaties. Een van de modellen droeg een Siberische overjas van een paper achtig weefsel et bijpassende beenwindsels en pet. Een andere mannequin droeg een Ivoorkleurige overjas gemaakt van een schapenvacht, met daaronder een gebreid tweedelig pakje en met op haar hoofd kogelhoedje. Kremlin op de bres voor bloemen en honden MOSKOU Russen houden van bloemen en honden. Wie de Sovjet-Unie kent, weet dat. Bloemen worden aangeboden bij elke gebeurtenis en honden zijn al populair sinds het ver haal van Tsjechov over een pre-revolutionaire dame met een hondje. Maar beiden zijn om verschil lende redenen plotseling niet meer voor handen. De Sovjet autoriteiten hebben stappen ondernomen tegen speculan ten. Het doel hiervan is om de bloemen binnen het financiële bereik te houden van die Rus sen die het met-bloemen wil len zeggen en de honden van een wisse dood te redden. In Tiflis, hoofdstad van de Ge orgia, waar Ruslands mooiste bloemen bloeien, hebben de autoriteiten de controle op de luchthaven verscherpt. Met steekproeven hopen ze die Ge- orgiërs te betrappen die met koffers vol bloemen naar Mos kou vliegen waar ze de bloe menpracht, die ze zelf tegen een minieme prijs hebben ge kocht of gekweekt, voor een aanzienlijk hoger bedrag ver kopen. Ook honden worden als dure geschenken gegeven, zij het niet op een manier die Tsje chov goed zou keuren. Vol gens het orgaan van het Cen traal Comité van de Commu nistische Partij, Sovetskaya Rossiya, worden er honden ge stolen en zwerfhonden van de straat gehaald enkel en alleen met de bedoeling de dieren te doden en hun huid te verko pen. Hiervan worden dan weer bontmutsen gemaakt. MICHAEL SIMMONS THE GUARDIAN JERUZALEM De Is raëlische regering hèeft gisteren aangekondigd hard te zullen optreden tegen demonstrerende Pa lestijnen in de bezette ge bieden. Gisteren kwam het voor de tiende achter eenvolgende dag tot onge regeldheden op de weste lijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Israëlische militairen zijn za terdag in Nabloes al hard op getreden tegen betogende Pa lestijnen. Voor het eerst scho ten de Israëli's in de bezette gebieden met rubberkogels. Palestijnse vrouwen die tege lijkertijd naar het gemeente huis van Nabloes optrokken werden met traangas ver spreid. Tijdens de ongeregeld heden van afgelopen weekein de zijn aan zowel Palestijnse en Israëlische zijde diverse ge wonden gevallen. Israël heeft volgens minister van defensie, Sharon, een plan van de Palestijnse Bevrijdings organisatie ontdekt voor een opstand van de Palestijnen in de bezette gebieden. Regere- ringswoordvoerder Porat zei gisteren dat het bekend wor den van dit plan tot het ont slag van de burgemeesters van Nabloes, Ramallah en El Bireh heeft geleid. Deze drie burge meesters steunen de PLO. Volgens Porat wil de PLO „na terugtrekking van Israël uit de Sinai op 25 april felle betogin gen op de westelijke Jordaan oever, in de Gazastrook en in Israël orgahiseren. Het Israëli sche dagblad Ma'ariv schreef dat de PLO het plan „met be hulp van Saoedi-Arabië" heeft opgezet. De regering-Begin veroordeel de de manifestatie van de be weging Vrede Nu, die zaterdag in Tel Aviv werd gehouden uit protest tegen de „onderdruk kingspraktijken" in de bezette gebieden. Volgens de Israëli sche televisie namen aan de betoging zo'n 15.000 mensen deel. De demonstratie was mede georganiseerd door het „Comité Solidariteit met de Bir Zeit Universiteit", dat ge vormd wordt door kritische Is raëlische studenten die eisen dat de Palestijnse universiteit weer geopend wordt. Enkele tientallen leden van het Nederlands Palestina Ko- mitee en de Palestijnse Vere niging hebben zaterdagmiddag een protestwacht gehouden bij de Israëlsiche luchtvaartmaat schappij El Al in Amsterdam. Volgens de demonstranten is premier Begin bewust de con frontatie aangegaan door drie Palestijnse burgemeesters te ontslaan. „Tegelijkertijd be strijdt het Israëlsiche leger het burgerlijk verzqt door met scherp te schieten", aldus de demonstranten. Zij liepen met borden voor het El AL ge bouw met teksten als „Israël vermoordt Palestina" en „Pa lestijnen eisen zelfbeschik king". IAU In een ef aan de War rant Zycie War- >ben vijftig Pool- listen fel gepro- tegen de oprich- een nieuwe jour- akbond. De nieu- werd afgelopen ensdag opgericht, oude organisatie onden omdat zij ÏVERTENTIE elke woensdag de |bn uw krant met iovuinLMS.MUznx recreatie,Eiposrras e agenda „anti-communistisch was en activiteiten tegen de staat zou bevorderen". Een bekende commentator van Zycie Wersawy heeft za terdag gepleit voor een dialoog tussen regering, geschorste vrije vakbond Solidariteit en de rooms-katholieke kerk om te.vermijden dat men jaren van passief politiek verzet te- femoet gaat Volgens Janusz tefanowicz, adjunct-hoofdre dacteur van het blad, is de op positie in Polen teruggge- schrokken voor een rechts- streekse confrontatie vanwege de staat van beleg en in de plaats daarvan begonnen aan een campagne van jaren van lijdelijk verzet De oppositie, aldus Stefanowicz, is in inter-, ne ballingschap gegaan en be reidt zich voor op een samen zwering op lange termijn, ter wijl men er van uitgaat dat het militaire en communistische bestel uiteindelijk zal instor ten. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL In Brussel is vandaag de vier-maande- lijke Europese Raad van staatshoofden en rege ringsleiders begonnen. Het enige deelnemende staatshoofd is de Franse president Mitterrand, de overige negen zijn de mi nister-presidenten van de EG-lidstaten. Het wordt een Europese top waarvan diplomaten in Brussel me nen dat die beter niet althans nu niet had kunnen worden gehou den. Maar data voor zulke evenementen worden nu eenmaal al een jaar van tevoren geprikt De EG beleeft een geduchte Crisis in zowel de economische toestand als de onderlinge po litieke verhoudingen en niets wijst erop dat de tien nationale leiders thans tot iets in staat zijn wat de Europese samen werking (laat staan eenwor ding) weer vooruit kan hel pen. Bovendien is deze Brus selse Eurotop gewoontege trouw bar slecht voorbereid, ditmaal door de Belgische voorzitter Wilfried Martens. Het enige wat de tien vergade raars vanochtend op papier voor zich zullen hebben, is een idee van Martens om het te hebben over hoe we in Europa de investeringen kunnen be vorderen en over onze relaties met de Verenigde Staten en met Japan. Maar concrete plannen of voorstellen hier voor, of voor enig ander on derwerp van gesprek, ontbre ken. Daarom zullen deze „agendapunten" naar alle waarschijnlijkheid uitmonden in vrijblijvende verklaringen over wat eigenlijk zou 'moeten febeuren en niet over wat de !G-landen feitelijk gaan doen. Jeugdwerkloosheid Stagnatie treft ook de „beslis sing" van een vorige Eurotop om een Europese actie tegen de jeugdwerkloosheid te on dernemen (en er geld voor uit te trekken op de EG-begro- ting). Het wachten is nu al een jaar op een uitgewerkt voor stel van de Europese Commis sie, die er echter hopeloos over in de clinch ligt. De centen zouden immers uit het Euro pees Sociaal Fonds moeten ko men, dat tot nog toe voor het overgrote deel ten goede komt aan de armste Europese regio's in met name Italië en Ierland. Deze landen verzetten zich te gen een herschikking van het Sociaal Fonds naar het speci fieke vraagstuk van de jeugd werkloosheid en dus tevens naar probleemgebieden als de Nederlandse Rijnmond en het Duitse Ruhrgebied. Zo blijken de blijvende welvaartsver schillen tussen de lidstaten elk Europees elan in de weg te staan. De datum van deze Europese Raad ligt bovendien „ongun stig in het tijdpad" omdat later deze week twee explosieve Europese kwesties in een be slissend stadium door raden van vakministers worden be sproken. Allereerst is er woensdag en donderdag in Brussel de EG-landbouwraad die de hoogte van de produkt- prijzen 1982 voor de Europese boeren moet vaststellen en ko mende zaterdag gaan de tien ministers van buitenlandse za ken in Luxemburg in een ex tra vergadering pogen om ein delijk de ontsteking te trekken uit de bom van de Britse bij drage. Beide kwesties zijn di rect aan elkaar gekoppeld om dat de EG-subsidies aan de landbouw twee derde deel van de EG-begroting uitmaken, maar nauwelijks in het arm aan boeren zijnde Engeland te recht komen. De geplande bij eenkomst in Luxemburg ont last weliswaar de Europese top van vandaag en morgen van het „Brits probleem" maar de kleinste opmerking van deze of gene kan de .vlam weer in de pan doen slaan. Centraal-Amerika Aandacht verdient zeker de wijze waarop de Europese top zal trachten tot gemeenschap pelijke standpunten te komen inzake diverse vraagstukken van buitenlandse politiek. Zo zal een verklaring over de si tuatie in Centraal-Amerika niet kunnen uitblijven en is het de vraag in hoeverre Eu ropa met name de Verenigde Staten zal durven aanmanen om niet militair in landen als El Salvador, Guatemala en Ni caragua in te grijpen. Geld voor economische EG-hulp aan deze landen ontbreekt, zo dat voor de vorm hooguit een betere coördinatie van ieders nationale ontwikkelingshulp aan Centraal-Amerika zal worden afgesproken. Een nieuw Europees vredesi nitiatief voor het Midden-Oos ten valt (nadat het vorige een geruisloze dood is gestorven) niet te verwachten, maar des te interessanter wordt het op welke wijze de Eurotop de jongste Israëlische politiek op de Westelijke Jordaanoever zal willen afwijzen. Frankrijk zal aandringen op een harde veroordeling, met name van' het ontslag van de Palestijnse burgemeesters door het Israë lisch gezag. Tenslotte wordt van belang hoe krachtig de Europese regeringsleiders het militair regiem in Turkije zul len aanzeggen om terug te ke ren tot een democratisch stel sel.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7