Geldligtopstraat Tentoonstelling over drugs kruiden van hemel en hel Van Mierlo ontmoet meer begrip in Washington BINNENLAND/BUITENLAND J Waardevol concert „Sint JeannedArc Boeiende thriller in Sijthoffgebouw De Nie Gejo kousenhuis Tel.beantw. Biezen Er is hoop «$*CcidócSotnant LEIDSE COURANT MAANDAG 29 MAART 1982 P, (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De Amerikanen tonen een groeiend begrip voor de politieke problemen, die in West-Euro pa bestaan rond de nucleaire bewapening. Dat is de in druk van de Nederlandse defensie-minister Van Mierlo na gesprekken met Amerikaanse diplomaten en politici in Washington. „Men geeft zich duidelijk rekenschap van het feit dat het an ti-nucleaire protest in de Verenigde Staten de laatste tijd sterk is toegenomen. Het begrip voor onze problemen in Eu ropa is daardoor flink gestegen. Op alle niveau's hoor je: Dat krijgen we hier ook", aldus minister Van Mierlo. Een mede werker, die met Van Mierlo's voorganger een jaar geleden een soorgelijke reeks gesprekken voerde, beaamt een opmer kelijk verschil in atmosfeer. Minister Van Mierlo reisde van de vergadering van de nu cleaire planning-groep van de NAVO in Colorado Springs naar de Amerikaanse hoofdstad om daar oriënterende be sprekingen te voeren op de ministeries van defensie (Penta gon) en buitenlandse zaken (State Department), De minister begon zijn bezoek vrijdag met een als 'zeer open' bestempel de discussie met een aantal vooraanstaande Amerikaanse journalisten. „Ik heb genoten van dit gesprek", aldus Van Mierlo. Op het Pentagon sprak hij vervolgens uitvoerig met minister Weinbergers tweede man, Carlucci. In dat gesprek heeft hij onder meer informaties ingewonnen over de door Van Mier lo gewenste vervanging van het nucleaire afweerwapen Nike door de conventionele Patriot. Voorts heeft Van Mierlo de Amerikanen attent gemaakt op problemen rond de leve ring van drie Nederlandse Kortenaar-fregatten aan Portugal. De door de NAVO bekrachtigde leverantie leek in kannen en kruiken, maar intussen worden Westduitse pogingen on dernomen de order alsnog in de wacht te slepen. „We maken het beste fregat in de NAVO", aldus minister Van Mierlo, die overigens niet wilde zeggen of hij Amerikaanse steun in deze kwestie had weten te verwerven. „Maar we kopen ons wel suf aan Leopards", aldus een teleurgestelde minister. Op het State Department sprak minister Van Mierlo onder meer met Lawrence Eagleburger, intussen gepromoveerd van de directie Europese zaken naar de derde post op het State Department. Men is er verschikkelijk bezig met de ei gen veiligheid. „De politiek ten aanzien van Midden- en Zuid-Amerika bijvoorbeeld is bloody serious", aldus Van Mierlo. De in Colorado Springs gewekte indruk, dat het met het begin van de besprekingen over beperking van strategi sche atoomwapens (START) sneller zou gaan dan verwacht, is volgens Van Mierlo in Washington bevestigd. Na zijn gesprek op het State Department sprak Van Mierlo nog met een aantal senatoren. Opvallend noemde hij het rea lisme van een vooraanstaande conservatieve senator als John Tower (Texas). De Nederlandse minister sprak met Tower onder meer over de sinds kort in de Verenigde Staten weer veld winnende gedachte de Amerikaanse troepen uit West- -Europa terug te trekken. „We zitten daar niet alleen vanwe ge de mooie blauwe ogen van de Europeanen, maar ook van wege onze eigen belangen", zo had Tower minister Van Mierlo laten weten. „Wapenexport brengt ook civiele: orders binnen" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De wapenex port uit ons land, die een waarde heeft van een miljard gulden per jaar, moet door gaan. De bedrijven die zich met wapenexport bezig hou den (ondermeer Holland Sig naal Hengelo en de werf De Schelde) krijgen immers via de wapenexport ook andere ci viele orders binnen. Zou de wapenexport ophouden, dan zouden ook die orders wegval len, hetgeen verlies van werk zou betekenen. Overigens dient Nederland de wapenex port niet uit te breiden. Dit heeft staatssecretaris Dik van economische zaken, belast met export, dit weekeinde voor de radio gezegd. Recente lijk is er vanuit de vakbewe ging op aangedrongen de ex port van militaire goederen te staken en de wapenindustrie om te bouwen. Het kamerlid Van der Spek (PSP) heeft de ministers Terlouw en Van der Stoel inmiddels vragen gesteld over de mogelijke export van een korvet aan de Thaise ma rine. Van der Spek wil weten of dit een van de resultaten is van de reis die premier Van Agt onlangs met Dik naar dat land maakte. Volgens Van der Spek moeten dit soort reizen niet gebruikt worden om mili taire opdrachten in de wacht te slepen. Over de reis die hij met Van Agt maakte toonde Dik zich tevreden. Volgens hem is het gelukt de uitgangspositie van het Nederlandse bedrijfsleven in Thailand en Maleisië te ver beteren. Daardoor kan ver wacht worden dat de Neder landse bedrijven enkele orders zullen binnenslepen. Dik zei verder dat bij een vol gende kabinetsformatie een besluit genomen zal moeten worden over de aanstelling van een minister van buiten landse handel. Veel landen in de wereld kennen geen staats secretarissen, waardoor het be drijfsleven direct met een be windsman moet praten over orders. Voor het Nederlandse bedrijfsleven betekent dit een oneerlijke strijd, aldus Dik. Dik ziet in de toekomst meer mogelijkheden voor de Neder landse bedrijven door een be tere samenwerking tussen hem en minister Van Dijk (ontwikkelingssamenwerking). Volgens Dik moet in het be leid van Van Dijk de rol van de Nederlandse bedrijven meer op de voorgrond komen te staan. Mogelijkheden die via ontwikkelingssamenwerking ontstaan moeten dan ook di recter aan de bedrijven ten goede komen. VROEGER WERD NET ZO GOED GEROOKT, GEDRONKEN EN GESLIKT* V ROTTERDAM De mens heeft altijd al willen uitstijgen boven de beper kingen die het aardse le ven biedt. Mensen hebben altijd naar middelen ge zocht om de geest te beïn vloeden. Dat kan met hal lucinerende of stimule rende middelen, drugs. Drugs werden ook vroe ger, tot 5000 jaar voor Christus terug, gerookt, geslikt, gedronken en ge snoven. Het gebruik van drugs is niet typisch mo dern en westers. En drugs gebruiken we allemaal. De meeste mensen denken bij het woord drugs direct aan hasj, heroïne. LSD. Maar ta bak, koffie en thee en dranken met alcohol Zijn ook drugs. Een drug is een stof die de mens tot zich neemt door te eten, te drinken of te roken en die bewustzijn verruimend, be- wustzijnverlagend, stimule rend of hallucinogeen werkt". In het Rotterdamse Museum voor Land en Volkenkunde is een expositie over drugs inge richt: „Drugs, kruiden van he mel en hel". De expositie is tot 20 juni te zien. Al bij de oude Egyptenaren vloeide het bier en de wijn 3000 jaar voor Christus rijke lijk. Bier werd in delen van Europa de drank van het ge wone volk. De naam „kruiden van hemel en hel" maakt al duidelijk, dat genot en ellende hier vaak dicht bij elkaar lig gen. De Yukano-mdianen in komt binnenkort een boek Colombia (Zuid-Amerika) bij- met dezelfde titel uit, geschre- voorbeeld moesten bij het ven door Steef Davidson, snuiven van het goedje epena Het gebruik van drugs is ma- eerst hevige krampen, hoofd- gisch of religieus bepaald of pijnen en braakneigingen bedoeld om te genezen, zo doorstaan, voordat zich een blijkt uit begeleidende teksten, groot gevoel van welbehagen De medicijnen werden bereid openbaarde. En „het heksen- uit planten, wortels en krui- zalfje" was eerst bepaald niet den. In de 12e eeuw werd de prettig, voordat de gebruiker alchemie, vroege voorloper zich een op een bezemsteel van de geneeskunde en af vliegende heks waande. komstig uit Arabië, in Europa Een kortstondige vlucht uit de geïntroduceerd. Daaruit ont- werkelijkheid, een droom, stond veel later weer de far- Maar: de „kater" na het ge- macie. Regelmatig werden al- bruik van drugs komt vaak la- lerlei uitvindingen gedaan. Op ter, soms zelfs veel later en de tentoonstelling wordt dui- soms ook helemaal niet. Over delijk gemaakt dat het gebruik de schadelijkheid van sommi- van drugs vrij sterk bepaald ge drugs wordt verschillend gedacht. De expositie wil, naast een verdieping van de discussie over drugs, verrui ming van het blikveld van het publiek en het doorbreken van vastliggende codes en maatschappelijke taboes, voor al aan scholieren voorlichting geven. En toch ook wel een beetje waarschuwen. Een com- wordt door wat de maatschap pij accepteerde en niet door de ellende die iemand zichzelf door druggebruik op de hals haalde. Het ging erom of de maatschappij schade berok kend werd. Maar het kon zijn dat instan ties de kerk vooral von den dat iets absoluut ontoelaat baar of godslasterlijk was. De hebben gesloten, waardoor zij tot magische handelingen in staat zouden zijn. Dat ze ook inderdaad brandden of niet in het water bleven drijven be wees overigens hun onschuld, maar daar konden ze weinig meer mee doen. In de 16e en 17e eeuw voltrok zich in Europa een revolutie in het gebruik van drugs. Het ge bruik van tabak, koffie en thee raakte „in". Maar de machtige heren probeerden het drinken in koffiehuizen de kop in te drukken, omdat het volk, dat blijkbaar onmondig moest blijven, er over politiek praatte. Toen men begreep dat de ontwikkelingen niet te stoppen waren, ging de over heid juist munt slaan uit het druggebruik. Naast de directe winst van een aantal landen door verkoop van drugs zijn ook de hoge accijnzen en in- voerechten bekend, of mis schien eerder berucht. Een voorbeeld: De Nede i staatskas ontving in 1 ei leen al aan accijnzen jard voor koffie en 1,7 \a tabak. >p Ic Alcohol en sigaretten z wel min of meer scl maatschappelijk wel i teerd. Enkele redet^: overheid verdient er en de overheid kan verbieden omdat de zich nu tegen zo'n m zouden (kunnen) v Misschien zou het ge' zijn: illegale handel, hi zen en een crimineler Toch probeert de over gebruik ervan enigszii hand te houden, bijvc door reclame voor si aan stricte regels te (Er wordt in ons land der tabak gerookt) N gebruik van de „echu is bij wet verboden. puter-gestuurd diafilmpje kerk duldde geen concurrentie i - *-» i u u ajs ^et ging om bet lenigen van angst, pijn en leed. Wie Bromfietser breekt been NIEUW VEEN Een 17-jari- ge inwoner van Ter Aar is gis teravond met een gebroken been naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. Dat gebeurde na een aanrij ding op de Oude Nieuwveen- seweg. De jongen reed met zijn bromfiets achterop een auto, bestuurd door een 45-jarige Nieuwvener. Deze stond voor gesorteerd om rechtsaf de inrit naar zijn woning op te rijdern 11 NOORDWIJKERHOUT Voor het jubileumconcert van muziekvereniging „St. Jeanne shows charmant en correct ge- d'Arc", dat als afsluiting van bracht, werd sprankelend door het 60-jarig jubileum, zater- de harmonie gespeeld „Les dagavond, in samenwerking Saltimbanques" van Ganne. met het koor „Rokazano", in Dit werd gevolgd door het ge- „de Schelft", bestond een combineerd optreden van de enorme belangstelling. Terecht harmonie met het koor dat want het was een waardevolle grandioos vertolkte „King all feestelijke avond, waarbij Her- glorious" van G. Vail, en welk man Emmink als presentator gezamenlijk optreden een ver- meewerkte aan een prettige rassing was voor het publiek, sfeer. Na de bekende en graag ge hoorde „Espana Wals" van Waldteuffel door de harmonie, dat prima werd uitgevoerd, volgde door het koor onder leiding van Jan Postma, met Het concert werd geopend met de „Jubilissimo-mars" van W. Lazeroms, gecombineerd met een show van de majorettes en aan de piano zoon Eugène, „Cantique de Jean Racine „van Fauré, dat gevoelvol en fijnzinnig werd gebracht, e- venals later „Rejoice in the lord always" van Rathbone. Van het gecombineerd optre den van harmonie en koor, o.l.v. dirigent Henk Bakker moeten extra worden ge noemd het „Slavenkoor" uit Nabucco van Verdi en „Let it be me" dat heel mooi werd uitgevoerd, en in het bijzonder „Ode an die Freude" van Beethoven, wat wel een hoog tepunt van de avond genoemd mag worden. Hierbij moet wel aangetekend worden dat het geluidsvolume van het koor bij onderdelen tekort schoot, waarschijnlijk door de opstel ling van het koor achter de harmonie waardoor deze soms teveel domineerde. Van de harmonie moet extra worden vermeld „Romance" van Hautvast, dat excellent werd weergegeven, en de suite „American Folk Rock" van Jef Penders, dat fors en met veel schwung werd gebracht, en waarvan het laatste deel voor het enthousiaste publiek werd herhaald. Tot slot werd door koor en harmonie „de Zilvervloot" van Jef Penders uitgevoerd. eindigt zo: ,Daar heb je toch zeker geen drugs voor nodig!" De Rotterdamse expositie, die geen steun zocht bij God werd 180.000 gulden heeft gekost, is geacht hem bij de duivel te afgeleid van de uit Keulen af- zoeken. Pijprokers werden in komstige expositie „Rausch sommige culturen vanwege und Realitat", die zes ton kost- hun „losbandigheid" en te. Uit Keulen komen de „slechte zeden" onthoofd. Ket- meeste spullen. In het museum ters werden door de inquisi- aan de Willemskade 25 in Rot- teurs naar de brandstapel ge- terdam is een groot aantal pot- leid. ten, bekers, kruiken, foto's, te- Er zijn in die tijd, van circa keningen, stenen, een tent en 1450 tot 1700, in Europa veel een oud graf met zichtbare in- „heksen", (meestal) vrouwen houd te zien. Op zichzelf al be- die plantaardige stoffen ge- zienswaardig, maar het gaat bruikten en daardoor reizen ook om de bijschriften, de ach- zouden kunnen maken, ver- tergronden die de geschiedenis brand en verdronken. De hek van het druggebruik door de sen werden ervan beschuldigd eeuwen heen aangeven. Er een verbond met de duivel te RIJSWIJK Voor veel liet voor de opnamen van de werknemers van Sijthoff- tv-film. die in het najaar zal Gouden muzikant ROELOFARENDSVEEN Tijdens de jaarlijkse contactavond van muziek vereniging „Liefde voor Harmonie" is afgelopen zaterdag Koos de Jong ge huldigd vanwege het feit dat hij dit jaar 50 jaar lid is van de muziekvereniging. De heer K. H. van Ger- wen, vice-voorzitter van de Zuid-Hollandse Bond voor Muziekgezelschap pen, heeft hem onder scheiden met de versierse len in goud en smaragd. Tijdens een korte speech haalde de heer Van Ger- wen aan wat De Jóng be tekend heeft voor de mu ziekvereniging. Hij heeft lange tijd alle leden sjouwd om de contrib te innen. Hij heeft te) jarenlang in het bes gezeten en is zelfs één voorzitter van de ver ging geweest. De me Veenders kennen Koo Jong erg goed. Het is vertrouwd dorpsbeeld worden om Koos me tuba om zijn nek e fietsje naar de diverse tredens te zien gaan. Bj die optredens in de afg pen 50 jaar heeft hij b nooit verstek laten g en in een kort dankw< dat hij richtte tot de mi leden wees hij erop da opkomst bij de diverse tredens tegenwoordig droevend was. „Dat wa main taid wel anders" dus Koos de Jong, die men met de overige lt er nog een gezellige av 1 van gemaakt heeft. pers, de uitgeefster van onder meer deze krant, was het vanmorgen even schrikken toen zij de werkweek begonnen. Snorrende camera's, felle lampen en zenuwachtig bevelen schreeuwende re gisseurs en producenten vulden de immense en an ders zo lege hal van het nieuwe krantengebouw in de Plaspoelpolder. Spoe dig werd duidelijk dat het niet ging om een origineel welkom van de 1500 werknemers van Sijthoff, maar om de opnamen voor een spannende speel- worden uitgezonden, het oog vallen op de „filmlocatie Sijt hoff Pers", omdat de hoofdrol speler uit de thriller, Wim de Haas, een drukker speelt die bij een Haags dagblad werk zaam is. De drukker is een man die in contact wil komen met jonge meisjes. Hij denkt dat een contactadvertentie daarvoor de beste manier is. Echter, hij wil het voor zijn Na het middaguur, als de krant met zijn annonce van de persen rolt, grist hij een exem plaar weg om te zien of alles naar wens is verlopen. Er rea geert enkele dagen later een meisje met wie de drukker een _- ATTT,~. aantal uiterst bizarre ogenblik film van de AVRO. Decor ken beleven. De film, geti- daarvan is het krantenbe- teld De Nimf, is geschreven drijf. door de Duitse schrijfster Kathy Lensen en heeft een Regisseur Hans Scheepmaker verrassend plot. Te Koop 1,30 per meter. Kisten- en palletfabriek Guldemond B.V. Valkenburgseweg 85-87, Katwijk a/d Rijn. Tel. 01718-12843. Ge opend van ma. t/m vrijdag. Sanitair-markt Koperen leiding v.a. 3.50 p. mtr Koperen en ijzeren fittingen P.V.C.-afvoermalerialen Aansluitmateriaal voor gashaard, wasmachines en closetpot Keukengeiser Fasto 310. Onderdelen voor Fasto - Vaillant en Junker Allibert Toiletkasten nu met 15% korting. Kort Rapenburg 5-7-9, Leiden. Tel. 071-130098. Kozijnenspecialist Goedkoopste in hout, aluminium, kunststofkozijnen, rolluiken en thermopane met Komo-keur. Ook montage. Tel. 071-216770; 's zaterdags van 10.00 tot 14.00 uur demonstratie. Hoefstraat 10, Leiden. Verstopt tel. 071-141665 Dag en nacht, zon- en feestdagen direct! Modernste apparatuur, vijftig jaar ervaring, deskundig personeel. Barthen-riolerings-service Hoofdkantoor; Adm. Banckertweg 22. 2315 SR. Lelden Nieuwe voorjaars- kleuren Volop voorradig In: panty's-kniekousen-sokjes Haarlemmerstraat 8 Leiden Op zaterdag 1 mei organiseert de Nutsbibliotheek Wassenaar een vlooienmarkt voor particulieren in het Jeroenhuis hoek v. Heeckerenstraat- /Kerkstraat van 9.00 tot 16.00 uur. Er zijn nog kramen beschik baar. Inl. 01751-16555. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht Elke dag beh. zat. van 9-11.30 en 2-4 uur. Maand.- en dond.avond van 19- 19.30. Fa. v. Berge Henegou wen. Schelpenkade 47. Leiden. Tel. 120794. Verliefd - verloofd? Vraag ons UITZETBOEKJE! Kompleet met verlanglijstjes en een leuke at tentie. Oudshoorn. Haarlem merstraat 160, Leiden. Ook te huur. Tel. 02522-10063. Laat nu uw grasmachine slijpen en nazien. Ook voor onderdelen van Black-Decker, Flijmo, Husqvarna kettingzagen. j W. P. Hartwijk Nwe Beestenmarkt 7-11, Lel den. Tel. 126627. Laat nu uw grasmachine slijpen i en nazien. Ook voor onderdelen van Black-Decker. Flijmo, Husqvarna kettingzagen. 3 W. P. Hartwijk 1 Nwe Beestenmarkt 7-11, Lei- 3 den. Tel. 126627. Gordijnen gratis gemaakt. Gor dijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten ,gratis gelegd. Mateba Haarlemmerstraat 214. Leiden. Tel. 071-122614. tegels vanaf 69 cl. en vele andere soorten uit voorraad leverbaar Vlasveld Doezastraat 2 Leiden Tel. 071-143124 Ook voor u! Bel 071-14.36.25 Dag en nacht. Voor al uw bouwmaterialen eerst even kijken bij Van Dijk en Co.. Havenkade 6-11, Leiden. Tel. 071-121742. Graszoden tuinaarde, bielzen, levert, ver werkt v.d. Meer. Meestal goed koper. Tel. 01719-13939. Wil mMarmer vloer en wandtegels. venster platen, tafels, aanrechtbladen op maat gemaakt. Wagemaker Natuursteen b.v.. Hoge Mors- weg 82. Lelden. Tel. 071- 760455. Te koop: linnen tassen en T-shirts, te bedrukken met naam en tekst en evt. embleem, grote sort. Laagste prijzen in Nederland. Bel voor inf.: Frans Leen Printing. Tel. 02979-3568. Mededeling voor de j adverteerders van deze krant Het I* helaas niet mogelijk van tevoren toe zeggingen te doen over de plaats waar advertenties In de krant zullen worden opgenomen. Geld ligt op straat. Wilt u wat kwijt? Plaats dan een kleine Het wordt u gemakkelijk gemaakt. (één letter of letterteken per vakje) en in een oogopslag kunt u in de laatste kolom zien wat de advertentie gaat kosten. Prijzen zijn incl. 4% btw. Extra meevallertje! Als u de advertentie op drie achtereenvolgende dagen laat plaatsen, hoeft u maar voor 2 X te betalen. Bij 6 achtereen volgende dagen worden slechts 3 plaatsingen in rekening gebracht. NB. U kunt ons ook bellen. Ons nummer 071-122244 Deze advertentie _x plaatsen op_ -Woonplaats- Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Leidse Courant, Antwoordnr. 10070, 2300 VB Leiden. (aankruisen wat van toepassing is)

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6