Voltooid >etrusorgel (ngewijd lursussencyclus over rouw in arbeidsproees Het Westerse kolonialisme en de ontwikkelingssamenwerking Boeiend gitaarspel in Microtheater Richard Strauss-concert: voornamelijk informatief Waterleiding fataal voor woonboot „Achter glas" doordacht spel FAD LEIDSE COURANT MAANDAG 29 MAART 1982 PAGINA J idse fongelukt Stompwijk JMPWIJK De arige A. de Nie uitl den is gistermor-l bij een ongeval de Provinciale nr. 17 voor de Middelweg n het leven geko- De vrouw raak-* om tien over half jen met haar auto onbekende oor- k van de weg. De d kwam tegen een tot stilstand. De dse was op weg| haar werk in termeer. Oecumenisch Werkverband LEIDEN Drie pastores uit de her vormde, gereformeerde en rooms-ka- tholieke kerk hebben een oecumenisch werkverband opgericht. De eerste aan ziet hiertoe is gegeven door Hervormde Diaconie. Het werkverband zou nood zakelijk zijn om de problemen waar de kerken mee te maken hebben, het hoofd te kunnen bieden. Namens de hervormde kerk zit ds. A. Dronkers in het werkverband, namens de gerefor meerde kerk ds. M. van der Velden en namens de rooms-katholieke kerk pas tor J. van der Hoeven. Het oecume nisch werkverband zal zich in eerste instantie gaan bezighouden met de situ atie waar de buitenlanders in Leiden verkeren. Drankdief gepakt LEIDEN Een 19-iarige in-1 woner van Leiden kreeg za terdagmiddag ruzie met de be drijfsleider van een dranken-,7 handel aan de Kennedylaan. De jongeman weigerde een door hem vergaarde hoeveel heid drank te betalen. Toen de 45-jarige bedrijfleider hem daarop aansprak, brak de knaap één van de flessen en ging daarmee de winkelbe heerder te lijf. Vervolgens koos hij het hazepad. De aan het gezicht gewonde bedrijflei der achtervolgde hem en zag: hem een pand binnen gaan. Daarop waarschuwde hij de politie, die de knaap een be kende van de Hermandad oppakte. Auto op spoorbaan LEIDEN Een twintig-ja rige Leidenaar heeft gister morgen om half vijf ge tracht met zijn auto op de spoorbaan te rijden. Een poging, die slechts 250 me ter lang succes had. Daar- na bleef het voertuig van de onder invloed verkeren de Leidenaar vast zitten. De politie zag in samen-; werking met hun collega'si van de spoorwegrecherche kans de auto van de rails te krijgen. Doordat dat binnen een uur gelukte, be- hoefde het treinverkeer niet stil gelegd te worden. Leiden loopt niet warm voor truckersspektakel LEIDEN De Groenoordhallen, zaterdag: Cowboyhoeden, gro te kleurige vrachtwagens, country-muziek, patat en bier, ofwel „De Nederlandse Rodeo Truckers Parade". Wat een spektakel had moeten worden, werd een slecht bezocht gebeuren. Het af gelopen zaterdag massaal verwachte publiek bleef weg. Rond het middaguur had het daar al alle schijn van. Willem Woudenberg, voorman van de organiserende Holland Duck Club, zag het toen echter nog niet zo somber in. De op dat tijd stip slechts door zo'n zestig bezoekers bevolkte Groenoordhallen inkijkend, zei hij de grote drukte twee uur later te verwachten. De man, die de afgelopen tijd om uiteenlopende redenen in het nieuws kwam, zat er naast. Slechts de hoog blonde zangeres Vanessa bleek een trekpleister. De Canyon Drive Band, de stockcars, de behendigheids- en krachtwedstrijden, de 'heuse' rodeo (men kon plaats nemen op een schuddend apparaat in plaats van op een paard) en de vele andere attracties waren dat beslist niet. DEN Mgr. A. Simo- - bisschop van Rotter- i wijdde gistermiddag uitgebreide Petrusor- in. Dat gebeurde tij- s een plechtige en te- jk feestelijke, viering Ie Sint Petruskerk. uitbreiding van het orgel de Petruskerk werd uitge- d door de firma Pels en Leeuwen. Zij voorzagen >rgel van 6 complete regis- extra. Daarmee is het to- aantal registers op 22 (of- 1226 pijpen) gebracht. De ïxtra registers zijn afkom- uit het voormalige orgel het Haagse Westeinde zie- mis. Daar beschikte men over een orgel, dat ongeveer in dezelfde tijd werd gebouwd als het Petrusorgel. De kosten van de uitbreiding van het or gel bedroegen zo'n 65 mille. Dat geld werd bijeengebracht door vrijgevige parochianen en uit de opbrengsten van ac ties. Zo werd een rommel markt, een fancy fair en een kilo papier op). Aan de buiten kant van het orgel is overigens niet veel van de vernieuwing te zien. Horen kan men het wel. Dat toonde Thijs Kramer gistermiddag aan, toen hij en kele werken van Bach, Widor, Mailly en Franck ten gehore bracht. Dat concert werd door zo'n 150 personen bijgewoond. aKZZi Mgr. A. Simonis naast het uitgebreide orgel in de Pe truskerk. LEIDEN In het tot de nok toe met overwegend jong pu bliek gevulde Microtheater ga ven Erik Otte en Guy van Duynen zaterdagavond een gi taarconcert dat zeer de moeite waard wa§. Het programma omvatte zowel klassieke Spaanse en Zuidamerikaanse muziek, gespeeld door Otte, als een flamencogedfeelte, dat Van Duynen voor zijn rekening nam. Beiden toonden zich uit stekende gitaristen, ieder in zijn eigen stijl. Het repertoire van Otte be stond voor de pauze uit werk van Zuidamerikaanse compo nisten. Bij diverse stukken bleek op verrassende wijze hoe goed typisch Zuidamerikaanse volksritmen een eenheid kun nen vormen met Europese ro mantische invloeden. Na de pauze speelde Otte stukken uit de Spaans-klassieke gitaarlite ratuur. Bijzonder fraai klon ken de twee delen van de be werking voor gitaar van Albé- niz „Espagne Suite" (oorspron kelijk voor piano gecompo neerd). Hij eindigde met een aantal composities van F. Gar cia Lorca. In deze stukjes. wahrin ook heftige flamen coachtige ritmiek voorkwam, manifesteerde Ottes bijna pia nistische expressiviteit zich vooral in de rustiger melodieu ze gedeelten. Het repertoire van Guy van Duynen was van een geheel ander karakter. Deze virtuoze flamencogitarist bleek over een fabelachtige techniek te beschikken en bracht zijn spel met veel allure. In de flamen- comuziek wordt, vooral door de gedreven ritmiek, ruimte geboden voor een krachtige expressie. Hiervan maakte Van Duynen dan ook optimaal gebruik. Met name het laatste spektakelstuk was qua techni sche beheersing en bruisende vitaliteit opvallend. Van Duy- nens muzikale expressie kwam vooral tot uiting in stukken met een wat ernstiger karakter. De dramatiek hierin was door de stijleigen levendi ge ritmiek heen goed voelbaar. Een met veel humor en bra voure gebrachte presentatie completeerde een geslaagd op treden. ANNETTE JASPERSE :3Cord aantal bezoekers bij Sterrewacht G»pen dagen, die de Leid- erjterrewaCht het afgelopen teinde heeft gehouden 1 een succes geworden. 2400 personen uit de jse regio maakten van de jenheid gebruik eens in te nemen in de wereld de Leidse astronomen, die in de middaguren kwamen, konden vla kijkers een blik op de zon werpen, 's Avonds stonden diezelfde kijkers gericht op de maan. Voorts kon het publiek ken nis nemen van de nieuwste dia-klankbeelden van de pla neten Saturnus en Jupiter. Dia's, die werden gemaakt door de Pionier 10 en 11. De jaarlijks stijgende bezoeker saantallen zijn voor de Ster rewacht reden om volgend jaar wederom haar domein een weekeinde lang voor het publiek open te stellen. Op de foto laat gen van de me dewerkers van de Sterre wacht zien hoe de lenzen van de kijkers worden geslepen. tt' DEN De werkgroep - uwenstudies van de Ise universiteit organi- t vier bijeenkomsten de positie van de iw in het arbeidspro- loj Binnen het thema Ar- a macht en sexe ko- J onderzoeken aan de e! over de ongelijke hts verdeling tussen ft en vrouw. middel van het uitsluiten lafvrouwen uit de openbare Jppolitiek, cultuur en werd de vrouw afhan- D gemaakt. Van haar verwacht dat ze zich be- ield met de kinderen en keuken. Aanvankelijk aahgenomen dat de w zich onafhankelijk zou nMen opstellen wanneer ze een zelfstandige baan en v sigen inkomen had. Later lei er meer aandacht voor i als geweld binnen rela- sexueel geweld op straat het werk en voor de or- ,2 atie van het moeder- jri d sexeverschil is bepalend 31de mogelijkheden die LP wen hebben om zich ,rsfschappelijk te manifeste- Onderzoek wees uit dat ihachtsverdeling tussen 31 ien en vrouwen vrijwel e in het nadeel van vrou- uitvalt. Deze ongelijk- met het accent op de on- heid binnen het arbeid- es, komt aan.de orde op lezingen die alle plaats in het Academiege- ^aan het Rapenburg 73, 3k( londerdag )29 april gaat oflke Mossink, medewerk- vrouwenstudies aan het' instituut voor politicologie aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen, in op de samen hang tussen arbeid, macht en sexualiteit. Haar lezing is toe gespitst op de relatie tussen dè sociale organisatie van ge- slacht/sexe en de sociale orga nisatie van arbeid. Zij wordt voorafgegaan door de film 'Een gesprek met Joke Smit': „Ik wil dat het voor mijn dochter en kleindochter beter wordt". Aanvang 19.30 uur. Donderdag 6 mei plaatsen Marjan Sch wegman (mede werkster vrouwengeschiedenis aan de Leidse universiteit) en Marjolein Morée (medewerk ster vrouwenstudies aan het sociologisch instituut van de Leidse universiteit) de vrou wenarbeid in het historisch perspectief. Zij worden vooraf gegaan door de film Borderli ne 1 en 2, lang leve de sexuele revolutie. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 13 mei praten Mie- ke Verloo (werkgroep onge wenste intimiteiten) en Dine- ke ten Hoorn Boer (sociologie, universiteit van Amsterdam) over sexisme op de werkplek, het Leidse vrouwencabaret Lipstick heeft rond dit thema een aantal sketches gemakt en zal hiermee de bijeenkomst om half acht opengn. Joke Schrijvers (Culturele An tropologe aart de Leidse Uni versiteit) zal de cyclus afslui ten op 18 mei met een verhan deling over de invloed van de Westerse moederschapstheorie op de positie van vrouwen in het kapitalistische arbeidspro ces in Sri Lanka. Zij 'vertoont dia's over boerinnen in Sri Lanka. Aanvang 19.30 uur. Inlichtingen over de cyclus zijn verkrijgbaar bij het Vor mingscentrum/Studium Gene rale, Rijn en Schiekade 40 (tel. 144526), waar vanaf begin april ook een begeleidende map klaarligt. Huurder Garenmarkt krijgt ander huis LEIDEN De huurder van het pand Garenmarkt 17 heeft van de gemeente een andere woning gekregen. De man woont nu aan de Hof- laan 85. De gemeente had de woning aan de Garenmarkt gevorderd wegens de langdurige leeg stand. De eigenaar van het pand had het huisraad van zijn huurder vrijdag op straat ge zet. Dit nadat de Raad van State onlangs bepaalde dat de gemeente nu nog niet had mo gen vorderen. De huurder heeft tegen zijn voormalige huisbaas aangifte gedaan we gens huisvredebreuk en ver nieling van zijn huisraad. De vloerbedekking liep schade op toen deze uit het huis werd verwijderd. Juwelier voor acht mille bestolen LEIDEN Een juwelier aan de Haarlemmerstraat is zater dagmiddag een plateau met: ringen kwijtgeraakt. De rin gen hadden een gezamenlijke. waarde van 8.000 gulden. De diefstal is gepleegd, terwijl er een aantal klanten in de win kel waren. De ringen lagen in de etalage, die met een schui fraam was afgesloten. LEIDEN Het concert, dat het Residentie Orkest onder leiding van Ferdi nand Leitner in de Stads gehoorzaal gaf, was geheel gewijd aan de muziek van Richard Strauss. Aange zien deze figuur tegen woordig nogal op de ach tergrond is geraakt, droeg het concert van afgelopen zaterdag voor velen het karakter van een kennis making. Te meer, omdat met de serenade voor <ler- tien blazers en „Eine Al- pensinfonie" zelden of nooit uitgevoerd werk aan bod kwam. De serenade opus 7 is een jeugwerk, waarin nog weinig chromatiek is verwerkt en door haar melodisch en wat naïef karakter sterk aan de se renades van Mozart doet den ken. Een componist, voor wie Strauss grote bewondering had. De heldere en zorgvuldi ge uitvoering liet deze ver wantschap goed naar voren komen. Met „Vier letzte Lieder" kwam een ander uiterste in Strauss' oeuvre aan bod: een muzikaal afscheid (kort voor zijn dood geschreven), dat door een melancholieke stemming wordt gekarakteriseerd. Leit ner liet deze in het orkestrale gedeelte prachtig uitzingen, onder meer door het tempo nadrukkelijk laag te nemen. In andere gevallen overdreef hij door de klank aan te dik ken, zodat het notenbeeld in zwoelheid vervaagde. De stem van de soliste Janet Price vi breerde te sterk en te extro vert om het wezen van deze diepzinnige en in zichzelf ge keerde muziek voldoende te treffen. Met „Eine Alpensinfonie" kwam Strauss als toonschilder in optima forma naar voren. Een gigantisch orkestapparaat, compleet met windmachine en koeiepbellen, beeldde de be stijging van een Beierse alp uit met alles, wat daarop aan te aantreffen is: beekjes, weiden, bossen en gletsjers. De virtuo ze en bij tijd en wijle meesle pende orkestratie dwong be wondering af voor Strauss' vakmanschap. Niet voor zijn artistieke inspiratie, die zonder smaak eri idealisme zijn onder werp weergeeft en daarmee door en door banaal is. Dit concert bezat daarom vooral informatieve waarde: het gaf, mede door het voortreffelijke programmaboekje, een indruk van een stukje muziekgeschie denis. Het kunstzinnige genoe gen kwam duidelijk op de tweede plaats. DIRK VOOREN De brandweer moest er za- deeltelijke gezonken, nadat brandweer hielpen een parti- terdag aan te pas komen om de waterleding van de boot culiere firma bij het optake- een woonboot weer boven het begeven had. De boot len van de boot. De boot water te krijgen. De woon- liep vol water met als gevolg werd leeggepompt en werd boot lag aan het Utrechts dat hij gedeeltelijk onder wa- weer op het water gelegd. Jaagpad en was onlangs ge- ter verdween. Duikers yan de Kijkhuis Het Kijkhuis besteedt deze week aandacht aan de Hon gaarse regisseur Miklós Jancso. Vanavond draait „Electra", een film uit 1974 waarin de onsterfelijkheid van de revolutie wordt getoond. De filmvoorstellingen beginnen om acht uur en kwart over tien. Morgen draait „Hongaarse Rapsodie" het verhaal van een om streden Hongaarse verzetsheld die de boeren wreed on derdrukte en uit patriottische motieven in verzet ging tegen de Duitse bezetters. De voorstelling begint om acht uur. Donderdag, vrijdag en zaterdag wordt de nieuwste film van Jancso „Het hart van de Tiran" ver toond. De film speelt in de vijftiende eeuw, een jonge man wordt naar huis teruggeroepen omdat zijn vader is overleden. Thuis raakt hij verwikkeld in intriges die het koningschap van Hongarije als inzet hebben. De film wordt tweemaal vertoond en wel om acht uur en kwart over tien. Borneostraat Voor de bewoners van de Borneostraat wordt vanavond een bijeenkomst in het buurthuis „De Kooi" aan de Drift- straat 49 gehouden. De bewoners kunnen op deze bijeen komst hun mening geven over de plannen van de gemeen te om de straat opnieuw aan te leggen. De bijeenkomst be gint om acht uur. Literair café la het kader ran de boekenweek houdt'het Leids lite- rair café Agora een kleine literaire expositie in de o- penbare bibliotheek aan de Nieuwstraat 4. De exposi tie is te bezichtigen op maandag, woensdag en donder dag van tien uur tot half negen, op dinsdag en vrijdag van tien uur tot half zes en op zaterdag van tien tot een uur. Daarnaast wordt op woensdag 31 maart in het microtheater (Oude Vest 33e) een bijeenkomst rond Si mon Vinkenoog en de Leidse dichters van Akropolis a go go. Op donderdag 1 april zijn in het Microtheater Doeschka Meijsing en Frans de Rover te gast. Beide bijeenkomsten beginnen om kwart over acht Anti-discriminatiewet De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia vertoont vanavond een programma van de IKON over de anti-discriminatiewet. Onder meer de vraag of een school bestuur het recht heeft homofiele onderwijzers te weren, wordt nader uitgespit Deze uitzending wordt om acht uur vertoond in het pand Rapenburg 100. Na afloop is er gele genheid tot discussiëren. Lezing Morgen houdt Edward Cohen een dialezing over „De controverse tussen kerk en synagoge in enige schilde rijen van Jeroen Bosch." De lezing begint om kwart voor acht in de Vredeskerk op de hoek van de Burg- gra venlaan en de Lorentzkade. Frederic Meinders De Nederlandse pianist Frederic Meinders vervangt Judit Jaimes uit Venezuela tijdens het tweede concert in de Mo- zart-cyclus dat door K&O morgen in de Stadsgehoorzaal wordt gegeven. Het uitvoerend orkest is het Caecilia Con- sortr behalve Meiners wordt solistische medewerking ver leend door de Tjechische hoorniste Vladimira Klénska. Het concert begint om kwart over acht LEIDEN Gruppo Trut- to Dramatico speelde za terdag en zondag in het Wachtgebouw bij de Mor- spoort, een ongewone lo catie voor theater, „Ach ter Glas", een productie die in Utrecht in premife ging. Gruppo Trutto is een groep Leidse amateurs, die ooit ontstaan is op het LAK. Als het publiek, zondag nogal gering in aantal, het zaaltje binnenkomt, zitten de vier ac teurs al volkomen verstard „achter glas". Het decor be staat uit een wand met vier ra men, waarachter mensen aan een bUreau zitten, het gezicht naar het publiek en van elkaar gescheiden door boekenkasten. Een kantoor. Het eerste kwar tier van de voorstelling ver veelde nogal, omdat het aan die eerste indruk nauwelijks iets toevoegt. De ambtenaren vervullen handelingen met kaartjes en houden ruim schoots tijd voor dan voor de hand liggende bezigheden als het lezen van de krant, het eten van snoepjes en het lak ken van nagels. Die situatie, die hoogstens ka rikaturaal is, maar verder niet interessant, zie je dan echter veranderen. De vreemde ele menten sluipen heel geleide lijk binnen, en het duurt enige tijd voordat je je ervan bewust bent dat er systeem in zit De plaatsnamen uit het adressen- boek klinken steeds vaker dubbelzinning. Rouwad verten-' ties worden hijgend gelezen. Alle personages blijken uitein delijk totaal geobsedeerd te worden door sexuele verlan gens. Bij drie van hen is de be leving van sexualiteit verbon den met destructieve neigin gen. Een vrijscène met een speelgoedbeest, teder begon nen, eindigt ermee dat de oren van het dier onder de perfora- tor gelegd worden. De vernie tigingsdrang richt zich ook op de andere personages. De rea liteit van het kantoor wordt verlaten; de ambtenaren lijken in dezelfde ruimte ook te wo nen. De opbouw van de han deling is geraffineerd en de acteurs verhogen het effect daarvan door hun handelingen steeds heel langzaam te ver groten. In de loop van de voorstelling verliest ook het, toneelbeeld veel van zijn toe vallig karakter. De anthuri- ums die het kantoor van de ty piste opvrolijken staan daar ineens niet meer zomaar. Zo zaten er in decor en attributen wel meer vondsten. Het geheel vormde een doordachte voor stelling. „Achter glas" wordt 'nog tweemaal opgevoerd in het wachtgebouw bij de Mor- spoort en wel op vrijdag en za terdag vanaf negen uur 's a- vonds. MARIAN VAN NOORT STUDIUM GENERALE: LEIDEN In samenwer king met de werkgroep voor de geschiedenis van de Europese Expansie or ganiseert het Studium Ge nerale zes lezingen met als thema: Kolonialisme en ontwikkelingssamen werking, breuk of conti- nuiteit. In deze cyclus zul len twee problemen cen traal staan: wat was het effect van het kolonialis me op de koloniën en op het moederland en wat betekent dit voor de hui- dige ontwikkelingssamen werking. Op de eerste avond, maandag 19 april, wordt de film Max Havelaar, naar het gelijknami ge boek van Multatuli, ver toond worden. Deze film han delt over het Nederlandse ko lonialisme in Indonesië in de vorige eeuw. Prof. dr. mr. C. Fasseur zal ingaan op de socia le en economische gevolgen van het Nederlandse kolonia lisme. Maandagi 26 april tracht prof. dr. H. Wess?hr<<* de plot selinge expansiezuchr van een aantal Europese landen te ver klaren. Hij behandelt tevens de voornaamste imperialisme- theoriën. Deze bijeenkomst wordt geopend met de video film 'Hard roepen in het don ker', gesprekken met de laat ste kolonialen uit Rhodesië. Maandag 3 mei spreekt prof. Fasseur over de dekolonisatie van Mederlands-Indië. De vraag waarom deze met zoveel geweld gepaard ging, staat hierbij centraal. Prof. Fasseur wordt voorafgegaan door de videofilm Lingadjattie in de branding, voor recht en orde. Maandag 10 mei komt het meest gekolonisserde gebied ter wereld ter sprake: De Cari ben. Vrijwel de gehele auto chtone poulatie, fauna en flora waren reeds in het eerste sta dium van de Europese expan sie weggevaagd. Dr. Emmer zal daar na de vertoning van de film Koloniaal treurspel deel 1 nader op ingaan. Op maandag 17 mei staat India centraal. Een balans van het kolonialisme kan duidelijk maken wie en wat in het hui dige India wel of niet geprofi teerd hebben van het Engelse bestuur. Een film over Ghandi -Hoe de kolonialen India za gen- vormt de opening van de bijeenkomst. De zesde en laat ste lezing heeft plaats op maandag 24 mei. Prof. Dr. van Dam, werkzaam bij het minis terie van Ontwikkelingssa menwerking zal spreken over de vraag in hoeverre het voor de aanpak van huidige ont wikkelingsvraagstukken van belang is welk koloniaal beleid vroeger is gevoerd. Alle bijeenkomsten worden gehouden in het Academiege bouw aan het Rapenburg 73, zaal 11. Uitgezonderd de eerste bijeenkomst, welke om 19.00 uur aanvangt, beginnen alle lezingen om 19.30 uur. Inlich tingen zijn verkrijgbaar bij het Vormings werkcentrum Stud i- um Generale, Rijn en Schieka de 40, tel 14452éL

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3