(Bowuvnt erkiezingen Salvador eheerst door geweld Kabinet wil investeringsloon verplicht invoeren UARTE STEVENT AF OP OVERWINNING ANDIJVIE EN SPEKLAPJES tille tocht door Sassenheim luis ontploft door :heur in gasleiding 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Maandag 29 maart 1982,72e jaargang no. 22230 TV-TIPS Hoe verjaagde christenen in Amerika miljonair werden in NCRV-documentaire op Ned. I om 21.55 uur. Om 19.35 uur in film „Solidariteit" beelden van de ontwikkeling van de vrije Poolse vakbond onder Lech Walesa. Op Ned. II om 22.40 uur Sonja over het nut van economische boycots. HET I/VEER Wisselend bewolkt en eerst nog een enkele bui. Minimum- tempertatuur rond 2 graden, middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Matige noordwesten wind. Zon op 07.22; onder 20.08. Scheveningen hoog wa ter: 07.08 en 19.32. Laag water 2.49 en 15.26. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hajlewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217.90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0.75. Bloedig drama in Den Haag DEN HAAG De 30-jarige Haagse vrouw W.J.M. Bekink is gisteravond tijdens een steekpartij voor een woning in de Viljoenstraat om het leven gekomen. Haar 31-jarige vriend en 14-jarige zoon liepen eveneens steekwonden op. De dader is een 25-jarige opper man. Na moeilijkheden eerder op de dag tussen beide partijen ging het drietal naar de wo ning in de Viljoenstraat, waar de opperman samenwoont met een 36-jarige vrouw, die eer der een verhouding had gehad met de 31-jarige man. Met een hakbijl begon de man de voor deur te bewerken. De bewoner stormde naar de keuken, gris te een twintig centimeter lang mes mee, stormde naar buiten en stak in het wildeweg om zich heen. Daarbij werd de 30- jarige vrouw met zes steken in de borst dodelijk getroffen, haar vriend liep drie steken in de borst en schouder op, de jongen twee steken in de rech terarm. De drie slachtoffers werden overgebracht naar het Westeinde Ziekenhuis. De man maakt het redelijk. De zoon kon na behandeling in hetzelfde ziekenhuis naar huis. Leidse verongelukt in Stompwijk STOMPWIJK De 19-jarige A. de Nie uit Leiden is gister morgen bij een ongeval op de Provinciale Weg nr. 17 voorheen de Middelweg om het leven gekomen. De vrouw raakte om tien over half ne gen met haar auto door onbe kende oorzaak van de weg. De auto kwam tegen een boom tot stilstand. De Leidse was op weg naar haar werk in Zoeter- meer. cord voor Flyer Het Nederlandse Flyer heeft de race om de ld gewonnen. Schipper Conny en zijn bemanning :n vanochtend de haven van imouth binnen. Daarmee zege- Ie de Flyer in de laatste etappe del Plata-Portsmouth) en te- in het algemeen klassement op tijd. Het 22 meter lange jacht i om 09.47 uur Nederlandse tijd ngelse haven binnen. De Flyer 120 dagen nodig gehad voor de ice rond de wereld, die bestond ier etappes. Daarmee werd het d, dat vier jaar geleden werd ;tigd door de Great Britain II, ireertien dagen verbeterd. Het is liet bekend of de Flyer de race >p handicap heeft gewonnen. Groeten vanuit de ruimte voor Nederland CAPE CAN A VERAL Een van de twee astronauten van het ruimteveer de Co lumbia, Jack Lousma, heeft gisteren tij dens de tachtigste omwenteling rond de aarde in alle rust zijn groeten gezonden aan de Nederlandse koninklijke familie en zijn mede-Nederlanders. Lousma, die in Friesland is geboren, zei veel vrienden en familie te hebben in Ne derland. Hij verwees ook naar het bezoek dat koningin Beatrix binnenkort aan de VS zal brengen in verband met de viering, van het 200-jarig bestaan van de diploma tieke en handelscontacten tussen de VS en Nederland. De vluchtleiding heeft laten weten, dat als alles volgens plan verloopt de Columbia vanavond om drie minuten voor half tien zal landen in een woestijn in New Mexico. Prins Willem Alexander wellicht volgend jaar burgemeester van Madurodam Prins Willem Alexander wordt wellicht volgend jaar benoemd tot burgemeester van Madurodam. Koningin Beatrix wist bij haar afscheid als burgemeester in 1980 tegen Madurodam-directeur E.H.L. de Munck te vertellen dat zij het aan haar zoon zelf zou overlaten of hij bereid is burgemeester van het miniatuurstadje te worden. Uit betrouwbare bron is verno men dat de prins er wel voor voelt vol gend jaar het burgemeestersambt van Ma durodam te aanvaarden. Dit zou beteken den dat dit de eerste officiële functie wordt van de dan 16-jarige prins. Hij houdt dan tevens zijn eerste openbare toe spraak. Wanneer prins Willem Alexander volgend jaar burgemeester wordt van het miniatuurstadje is er na een afwezigheid van drie jaar weer iemand van het Ko ninklijk Huis die „de scepter zwaait" over Madurodam. Voor zij koningin werd gaf Beatrix op 16 april 1980 de ambtsketen over aan Rein Kronenberg. Op zestien-ja rige leeftijd werd de toenmalige prinses op 2 juli 1952 (de opening van Maduro dam) burgemeester van het stadje. Zij is dit achtentwintig jaar jaar geweest. De ko ningin is nu nog wel beschermvrouwe van Madurodam. Knobel blijft niet bij MW Wanorde bij FC Utrecht. Scheidsrechter Geurds staakte de wedstrijd tegen Feyenoord acht minuten omdat supporters met vuurwerk hadden gegooid. Carlos Reutemann stopt met racen PARIJS De Argentijnse autocoureur Carlos Reute mann stopt met racen. Dit heeft de vrouw van de cou reur gisteren bekend gemaakt. Reutemann, die vol gende maand veertig jaar wordt, is de oudste en meest ervaren formule 1-coureur in het Grand Prix- circus. Hij won 12 van de 146 races om de Grand Prix, waaraan hij deelnam. De Argentijn miste in het afgelopen seizoen de wereldtitel op een punt, doordat hij in de laatste race in Las Vegas door pech uitviel. DeMosvolgtLinderop AMSTERDAM Kurt Linder, de 48-jarige trainer van Ajax, zal aan het einde van het huidige seizoen de club verlaten. Linders assistent Aad de Mos zal vol gend seizoen als hoofdtrainer fungeren. Linder heeft Ajax laten weten dat privè-omstandigheden, met name het gescheiden leven van zijn gezin, de reden vormen voor zijn vertrek. Daarom heeft hij ook geen gebruik gemaakt van de optie van een jaar. DEN HAAG George Knobel voelt niets voor een nieuwe overeenkomst met MVV. De vroegere bonds coach heeft, zoals hij dit weekeinde zei. „andere plan nen". Zaterdagochtend besloot Knobel 'na vijftig wei geringen' in te gaan op het verzoek de door ziekte uit geschakelde trainer Steeg man (nek-hernia) te vervan gen. De Brabander, die het spel van MVV tegen FC Den Haag als slecht betitelde, weet echter evenwel nog niet of hij het seizoen bij MW afmaakt. Knobel houdt er rekening mee dat Steegman voor geruime tijd is uitgeschakeld. „Wellicht voorgoed", stelde hij. Mond- en klauwzeer blokkeert voetbal ODENSE Op de eerste speeldag van de Deense voetbalcompetitie is in de hoogste klasse de wedstrijd Odense-1903 Kopenhagen afgelast. In Odense heerst namelijk op grote schaal de veeziekte mond- en klauwzeer. Het stadsbestuur van Odense verbood de wedstrijd te spelen. Mensen kunnen dan wel niet de ziekte krijgen, overbrenging van het virus van de mens op het dier is zeer goed mogelijk. De wedstrijd werd afgelast, opdat de ziekte zich niet verder zou verspreiden dan op het eiland. Landenprijs CPC-loop in verkeerde handen DEN HAAG De organisatie van de achtste City- Pler-City-loop heeft zaterdag een eerder gemaakte fout nog juist op tijd kunnen herstellen. Tijdens de prijsuitreiking overhandigde burgemeester Schols 's middags de eerste prijs aan de Nederlandse ploeg. Later bleek evenwel dat deze eer te beurt moest val len aan Groot-Brittannlë. De organisatie had eerst de plaatscijfers opgeteld, maar officieel dienen de totaal tijden vergeleken te worden en daarin wonnen de Brit ten het. 's Avonds werd de fout ontdekt en werd de hoofdprijs alsnog aan de Britse ploeg uitgereikt. De acht rolstoel-atleten (van de oorspronkelijk geplande tien waren er twee ziek geworden) van de Haagse ge handicapten-sportvereniging Kameleon bereikten- heelhuids de finish van de 10 kilometer en toonden zich na afloop zeer enthousiast over de aardige reac ties van publiek en mede-deelnemers. SALVADOR De verkiezingen gisteren in het lenamerikaanse El Salvador zijn beheerst door leid. Vanmorgen was melding gemaakt van zeker loden, maar vermoed wordt dat het werkelijke aan- slachtoffers veel hoger ligt omdat de verbindingen die delen van het land waarvandaan felle strijd is |eld erg slecht zijn. Een tweede kenmerk, zeker in steden, was een verrassend hoge opkomst. Voor stembureaus stonden honderden mensen te tot zij hun stem konden uitbrengen. Volgens gaat de overwinning naar de chris- partij van de huidige president Du- dreigementen van het verzet zijn in de grote steden Salvadoranen de straat opgegaan om te stemmen. verklaarden zij „vrede en werk" te willen. Op het en in de kleinere provincieplaatsen was de opkomst tot gering. In een aantal plaatsen heeft het verzet de rijd gewapenderhand en ten koste van tientallen men- rens kunnen verstoren. In de gebieden die geheel onder staan van het verzet is niet gestemd, ren gekozen grondwetgevende vergadering moet, zoals doet vermoeden, een nieuwe grondwet opstellen en volgend jaar algemene verkiezingen uitschrijven. In de westerse landen wordt de uitslag van de verkiezingen in geweld verscheurde El Salvador overigens niet serieus In de huidige omstandigheden- daar lijken eerlijke ezingen onmogelijk. de eerste uitslagen zou geen van de deelnemende par- absolute meerderheid behalen in de grondwetgevende Zoals bekend hebben linkse partijen niet meege- vrees dat hun kandidaten door rechtse doodseskaders worden vermoord. De christen-democratische partij van Duarte zou op bijna veertig procent van de stemmen rekenen, de extreem-rechtse partij van ex-majoor D'Au- ongeveer 27 procent. Verwacht wordt dat pas later alle uitgebrachte stemmen zullen zijn geteld. Honderden Salvadoranen wachten in lange rijen voor een van de stembureaus In de 7: Haig: Voorwaarden aan verdere hulp Salvador. stad Apopa. en vlam DEN HAAG Er vielen dit weekeinde op de Nederlandse (en buitenlandse) voetbalvelden weer heel wat onsmakelijke randverschijnse len te noteren. Bij FC Utrecht- Feyenoord moest scheids rechter Geurds het duel acht mi nuten staken omdat Utrechtse jongeren vuur werk op het veld gooiden, maar ook naar een grensrechter en de spelersbank van Feyenoord. Welwillende supporters werkten de vuur werksmijters hardhandig van de tribune. Het Zuiderpark stond zaterdagavond na FC Den Haag-MVV in vuur en vlam, maar dan letterlijk. Een aantal jeugdige supporters vond het nodig een vlag gen op de tribune in brand te steken, evenals het net achter één van de doelen. Even later werden de ruiten van drie politiewagens aan diggelen gegooid. De ME moest handelend optreden. In het amateurvoetbal ging het er zo mogelijk nog pit tiger aan toe. Bij Zwartemeerse Boys-SVBC (Noord, 3C) werd grensrechter De Vries van de gasten gemo lesteerd, waardoor het duel kort voor het einde werd gestaakt. Eenzelfde lot onderging scheidsrechter Bosman nadat hij RCL in de wedstrijd tegen IJsselmeervogels drie strafschoppen had toegekend. Scheidsrechter Geerdes moest het duel HZW-ONS (tweede klasse KNVB zaterdag) vijf minuten voor tijd staken. Boersma van ONS wiegerde het veld te verla ten nadat hij doelman Kuik een trap had gegeven en daarna ontstond er een opstootje. In Engeland raakten vijf agenten gewond na afloop van Newcastle United-Chelsea, nadat er een gevecht was uitgebroken tussen supporters van beide clubs. Er werden zestig arrestaties verricht. "S iijijke honderden vrouwen, maar ook een aantal mannen namen zaterdagmiddag deel aan „de tocht" die op initiatief van de Werkgroep „Sassenheim steunt Argentijnse vrouwen", werd iden. Om drie uur werd vanaf het kerkplein voor de st. Pancratiuskerk, eerst een stille om- gehouden in het centrum van de gemeente, waarna in de St. Pancratius-kerk een bijeen- it was. Vooraf klonk een Argentijnse mis door de geluidsapparatuur. In een meditatie sprak rouw Baas haar medeleven uit met de moeders van Argentinië, die kinderen of echtgenoten len missen. Zij riep de vrouwen op als blijk vam medeleven kaarten te sturen naar de Argen- ambassade met namen van vermisten. KOOP De bunga- van de familie Van eren aan de Goudse- ;g is zaterdagmorgen 'loft. De ontploffing »nd door een scheur m leiding. ier bewoners, een echt-i en twee kinderen van 16 'jaar, moesten met brand- pen worden overgebracht naar het Bleuland ziekenhuis in Gouda. De heer Van Geme- ren werd vervolgens overge bracht naar het Brandwonden Centrum in Beverwijk. Wo ning en inboedel werden door de krachtige explosie volledig vernield. De schade bedraagt enkele tonnen. De ontploffing gebeurde rond negen uur. Onderzoek van de technische recherche en het Gemeentelijk Energie Bedrijf heeft aangetoond, dat de ex plosie het gevolg is van het af scheuren van de aftakking van het hoofdnet naar de bun galow. Deze scheur is ontstaan door het verzakken van de grond. Door het hoogte ver schil moet de weliswaar flexibele leiding zijn afge-i scheurd, waardoor een lek ontstond. Het gas stroomde zo vrij onder de woning en kwam in de buizen van de hete lucht verwarming terecht. Via de buizen kwam het gas in de buurt van de hete lucht ka chel. De daar brandende waakvlam zorgde voor de ex plosie. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Werkne mers zullen vanaf 1 juli verplicht een deel van hun loon moeten gaan af staan. De gelden die daar mee vrijkomen dienen in het eigen bedrijf te blijven om daarmee investeringen te kunnen doen. Het af staan van het deel van het loon, het investeringsloon, zal moeten komen uit de ruimte die er is om de lo nen dit jaar met 6,5 pro cent te laten stijgen. In het kabinet is over dit plan vrijwel overeenstemming be reikt in de discussie over de noodzakelijkè bezuinigingen bij de rijksoverheid. Alleen voor degenen die echt op de laagste lonen zitten zou de verplichting een deel van het loon in te leveren, niet opgaan. Door het investeringsloon wil het kabinet bereiken dat naast een extra impuls voor de be drijfsinvesteringen ook geld bespaard kan worden op amb tenarensalarissen en sociale uitkeringen omdat die aan de, lonen in de bedrijven gekop peld zijn. Het investeringsloon zou voor iedereen op moeten gaan. Het kabinet wU het dan ook via een ingreep in cao's verplicht stellen. Het investeringsloon is al in het regeerakkoord van het huidige kabinet vermeld. Bij de discussie rond de ombuigin gen is het enige tijd op de ach tergrond geraakt. Nu echter in het kabinet gebleken is dat men geen overeenstemming kan bereiken over maatrege len die alleen bepaalde inko mensgroepen treffen, is de idee weer boven tafel geko men. Vooral binnen het CDA hangt men sterk aan de idee, afkomstig van het CNV. Het kabinet wil het investe ringsloon ook inbrengen in be sprekingen met werkgevers- en werknemersorganisaties over een sociaal contract waarin gezamenlijk maatrege len worden vastgesteld die de economie weer uit het huidige dal moeten helpen. De rege ringspartijen zijn alle drie voorstander van het afsluiten van een dergelijk sociaal con tract Ten aanzien van het investe ringsloon hebben D'66 en PvdA alleen nog bezwaren te gen het geven van geld aan het bedrijfsleven zonder uit te maken waar dat voor gebruikt moet worden. Bij het CDA denkt men onder meer aan het gebruiken van het geld voor deeltijdwerk, vervroegde pensioenering en het aanne men van meer jongeren in het bedrijf. Dit zou dan eventueel verplicht moeten worden. Via het investeringsloon wil len de drie regeringspartijen het oude plan voor een tijdelij ke belastingverhoging, de soli- dariteitsheffing, laten vallen. advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Hollandse <5 nr kas-andijvie, kilo ZL.CÖ Speklapjes, 500 gram §r4S425 -jaq kilo «»i9^S/.tO

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1