Kensmill overtuigt Nipte zwemzege tegen Tsjechen Ifgang voor ijshooteyors JVinst en «rites lan Raas Frost doorbreekt hegemonie China Weer Vilas Rugbyverlies Opnieuw record Ria Stalman MAANDAG 29 MAART 1982 PAGINA 13 ROTTERDAM In de fi nalewedstrijden om de Ne derlandse kampioenschap pen in Carré komen maar liefst vijf boksers van de Amsterdamse school Al- bert Cuyp uit. Reeds nu is 'Albert Cuyp' al zeker van één titel, want in het wel- tergewicht zullen 'club makkers' Romeo Kensmill en Gilbert Hallie elkaar ontmoeten. Voor de tweede partij na de pauze ging het publiek eens goed zitten. De man met de raszuivere stoten en de voor treffelijke dekking, Romeo Kensmill, kwam namelijk in de ring tegen Ger Sloof, de licht- welter-kampioen van Neder land. Beide boksers kregen te recht veelvuldig de handen van het publiek op elkaar. Natuur lijk stond vooraf al vast dat Sloof het onderspit zou delven. Kensmill bracht de eerste ron de óp zijn naam door een uit stekende serie vlak voor de gong. In de tweede ronde be gon Kensmill in een erg hoog tempo. Op een rechtse hoek ging Sloof neer, maar de bik kelharde Rotterdammer stond na acht tellen weer in de boks houding en kwam in de derde ronde goed terug. Met een juryscore van 60-57, 60.-59, 60-57, 60-57, 60-57 en 60-58 won Romeo Kensmill. Tot vreugde van de Amsterdamse supporters die vele plaatsen in de Rotterdamse sporthal inna men. De tegenstander van Kensmill, Gilbert Hallie, won op punten van John van Elteren uit Mun- stergeleen. In de eerste ronde ging Van Elteren al voor acht tellen neer op een rechtse hoek. De zwaarwetterkampioen van vorig jaar kwam in de tweede ronde goed terug en verkocht zijn huid tegen de sterke Hallie goed. In de derde ronde wist Hallie veel te pun ten te scoren en won. Tegeno ver de 'Zwarte Parel' Romeo Kensmill zal hij 5 april net iets te kort komen naar het zich laat aanzien. In de finale van het vederge wicht komt Said Kwyasse (Al- bert Cuyp) uit tegen Sjef Zwak halen (Maastricht). Said Kwy asse deed pogingen om zijn te genstander Fons Delmotte (Breda) te verslaan. Dat lukto hem echter niet, omdat zijn stoten soms te onbeheerst wa ren. Sjef Zwakhalen, de ban- tamkampioert van 1978 tot en met 1980, liet tegen Calvin Du- cray (Heerlen) niet veel zien en won na een matige partij op punten. Said Kwyasse zal het tegen hem niet te moeilijk krij gen. In de lichtgewichtklasse ont stond een leuk voorval. Na de partij tussen Piet Xhofleer (Eindhoven) en Ronald Beerla- ge (Enschede) stonden met de scheidsrechter enkele minuten vergeefs op de uitslag te wach ten. De speaker maakte be kend dat er nog geen uitslag was en dat men na de pauze hierop terug zou komen. Het vijftal juryleden had met een score van 3-2 Beerlage air. winnaar. De jury van appèl was echter van mening dat hier van een vergissing sprake moest zijn. Ze waren van mening dat Piet Xhofleer had gewonnen. In de gastenkamer klonk in de pauze eerst de naam van Xhof leer als winnaar. Nadat men met de jury had gesproken bleef deze bij zijn standpunt en werd Ronald Beerlage na de pauze tot winnaar uitgeroepen, een juiste beslissing. Piet Xhof leer behoort tot de selectie van Jong Oranje, maar terecht geeft de jury daarvoor in de ring geen extra punten. De enige Hagenaar die in de ring kwam. Ed Langeveld, kon de drie ronden in het midden gewicht tegen Renè van den IJssel (Rotterdam) niet uit staan. Van den IJssel was veel sterker. In de tweede ronde kreeg Langeveld een waar schuwing wegens incorrect boksen. In de tweede ronde kreeg de Hagenaar nóg een waarschuwing wegéns te laag inkomen met het hoofd. Bij de hervatting van de partij volgde meteen een rechtse hoek en Langeveld ging knock out. René van der IJssel heeft goe de kans om kampioen te wor den. De manier waarop de an dere finalist, John Vos (Den Helder), door Interventie in de tweede ronde won van Willy Lodewijks (Best) stelde niet veel voor. ARTHUR VAN RIJSWIJK BRATISLAVA 'De rode reddingsboei, waarmee teamarts Ou- werkerk Daphne Demuth symbolisch langs de rand van het zwembad eerde, gaf exact de stemming weer, waarmee het Ne derlandse zwemteam dit weekeinde in Bratislava de landenwed- strijd tegemTsjecho Slowakije uitvocht. Twee punten: 173 - 171 scheidden uiteindelijk Nederland van het verliezende Tsjecho Slowakije. Een nek-aan-nek-race tussen de superieure Neder landse dames en de even superieure Tsjechische heren, waarbij elk puntje meetelde. Na een zwakke zaterdag, waarbij de vermoeienissen van de vliegtocht naar Wenen en het uur oponthoud aan de Tsjechische grens nog niet geheel verwerkt bleken, werd gevolgd door een nek-aan-nek-race. In dat gevecht telde elk puntje, vandaar dat de jolige aanmoedigingsprijs niet terecht kwam bij de weer in overwinningen grossierende Annemarie Verstappen, of de in be tere vorm komende Connie van Béntum, of zelfs niet bij Hans Kroes, de grondlegger van de twee Nederlandse records, waar mee de wedstrijd werd opgesierd, maar bij een meisje dat in de schaduw van de groten tweemaal een tweede plaats meepakte. Op de 400 meter wisselslag zelfs vanuit vrijwel verloren positie. Het record op de 4x 100 meter vrije-slag (3.30,86) van Kroes. Dyblona, Peter Dros en Edward Maasdijk, waaraan Kroes als startzwèmmer een nationale recordverrichting op de 100 meter vrije slag (52.46) toevoegde, stak nogal af tegen dg twintig re cords die sneuvelden bij de onlangs gehouden winterkampioen schappen in Zuthpen. De overgang van de korte naar de lange baan kostte blijkbaar, nogal wat-kracht. Daar kwam nog bij dat sommigen in het Ne derlandse team, net zoals bij de Europa Cup in Londen, blijk ga ven nogal wind- en weergevoelig te zijn. Een verschijnsel dat on getwijfeld te maken heeft met de geringe trainingsarbeid die in doorsnede in Nederland wordt verzet. Bij de gebruikelijke trai ningsbijeenkomst van zaterdag luisterden de Tsjechische coa ches ongelovig toe bij de mededeling dat Edward Maasdijk pas dit jaar in oktober aan de training is begonnen en de hele maand januari in verband met tentamens slechts vijf keer te water is ge gaan. Voor de Tsjechen, die gewend zijn kinderen vanaf tien jaar vier uur per dag te laten trainen was het helemaal onbegrijpelijk, dat de huidige vedette in de Nederlandse ploeg, Annemarie Ver stappen, niet meer dan een uur of zeven per week in het water ligt. Ook zonder de negatieve heren-ervaringen van Bratislava Is er geen streven een soort centrale training op te bouwen. Geen echte natuurlijk. In de zwembond geldt nog steeds het axioma dat de clubtrainers het voor het zeggen hebben. Maar ook deze groep is geschrokken van de gang van zaken vorig jaar. Een cen traal trainersweekeinde in de veertien dagen bleek toen niet vol doende. Niet één gegadigde haalde in 1981 de limieten voor de Europese kampioenschappen in Split, ook al omdat een deel van de selectie na de overgang naar de buitenbanen had moeten trainen in veel te koud water. Dank zij het doordrijven van Bert Sitters werd uiteindelijk een numeriek grote ploeg afgevaardigd, die het in de Joegoslavische badplaats boven verwachting goed deed. Sitters bewerkstelligde in een trainingskamp van veertien dagen meer dan de clubs in drie maanden hadden kunnen berei ken. Dat ervaringsfeit zal ongetwijfeld meespelen als de trainers van de nationale selectie vrijdag bij elkaar gaan zitten om de voorbereiding op de wereldkampioenschappen in Guyaquil door te nemen. LEIDSE COURANT ENOS AIRES De erikaan Kenny Roberts het Grand Prix-motor- zoen uitstekend begon- i. De drievoudige ■eldkampioen 500 cc, vorig jaar de titel est laten aan de Italiaan rco Lucchinelli, zege- de in de openingsrace, werd gehouden in Bue- Aires. Roberts heeft i In de 32 ronden tellen- Erote Prijs van Argenti- overigens duchtig eten weren. Drie ron- voor het einde Werd gepasseerd door zijn Isrivaal, da Brit - Barry ene. In de 29e ronde I Sheene, die in de hten terrein verloor lens een remdefect, op rechte eind Roberts rbij. De voormalige wereldkampioen kwam sterk terug, passeerde Sheene in de voorlaatste ronde en ging zegevierend over de finishlijn. Op min der dan een seconde werd Sheene tweede. Jack Mid delburg bezette de negen de plaats. In de 350 cc ging de 2ege naar de Venezolaan Carlos Lavado.- Opmerkelijk was het uitvallen van de drievoudige wereld kampioen Anton Mang uit West-Duitsland. Het was de eerste keer sinds twee jaar dat hij met pech de strijd moest staken. Angel Nieto, al jaren de toonaangevende vedette ip de 125 cc-klasse. zegevierde in deze klasse te Buenos Aires. Motoeross Hoewel ze toch de nodige weerstand ondervonden, toon den de Belgische topcoureurs in de 125 cc-klasse zich tijdens GENFURT China It er voor gezorgd dat deur van de ijshoc- telder voor Neder- met een harde slag ichtgevallen. De op- kelijk fris en onbe- gen spelende Chine- deelden Nederland j rdagochtend in een natisch duel een fa- tik uit: 8-3. De neder- A kwam in twee minu itot stand. Nadat Ne- jand via Brian de yn in de tweede pe riode op 3-3 was geko men brak de Chinese storm los. Binnen 120 se conden scoorden de Chi nezen vier keer, waarbij twee keer met een man minder. De Nederlandse verdedigers werden murw gereden. Als be ginnelingen tastten zij keer op keer mis. De in het rood gekle de Chinezen maakten de te genstander hoorndol en volko men blind. Nadat de orkaan ging liggen, was het duel verlo ren. Want het-Nederlandse ijs hockey mist momenteel een IEGEM Jan Raas heeft ruim zes weken moeten iten op zijn tweede overwinning van het wielersei- 4 Na zijn zege in de proloog van de Ster van Besse- op 3 februari, zag de oud-wereldkampioen geen meer te winnen. Gisteren won Raas in de 'Dwars België' weer eens. In de eindsprint rekende hij af zijn medevluchter Jean-Luc Vandenbroucke. lag eerder leed Raas in de E3-Prijs irtHarelbeke een neder- In de massasprint bleek de Belg Jan Bogaert de snelste en kude Raas, die dezè wedstrijd da laatste drie keer won, als !n nt Fignon, een neo-prof uit de ploeg van Bernard Hinault, is v en winnaar geworden van.het internationaal lentecriterium, mweedaagse etappewedstrijd voor profs. Fignon eindigde als te in het derde en laatste onderdeel, een individuele tijdrit 18,7 kilometer. Die tijdrit leverde overigens een verrassende ■iar op. Niet Hinault won, maar de Ier Sean Kelly was de fe tijdrijder. De eerste etappe werd gewonnen door de Frans- IfiDuclos-Lasalle en de tweede werd een prooi voor André ipuis. Adri van der Poel was met een 14e eindklassering de Nederlander. abantse Pijl, een Belgische semi-klassieker, heeft de Waal ielion als winnaar gekregen. Eddy Planckaert volgde op '"jminuut. Hennie Kuiper werd zesde, Jennen heeft zaterdag de Ronde van Groningen (amateurs) nnen. John Rozenburg uit Rijswijk werd negende. Imloop van Baronie kwam gisteren op naam van Peter dert uit Heinkenszand. Teun van Vliet uit Maasland eindig- j^s vierde. ofoue Kaufmann uit Den Haag werd bij een criterium in Rot- m derde. Conny Meyer uit Vlaardingen won. I De vriendschappelijke 01 '-interlandwedstrijd Ne- o" ld—België, waarmee gis- ddag in Beek de festivitei- er gelegenheid van het >- jarig bestaan van de Ne- °jidse rugbybond zijn be- [m heeft een nederlaag pet Nederlandse team op- erd. 'land verloor met 13-9. ationale team liet het be- afweten en is dringend ofernieuwing toe. De eerste .kwam Nederland op een J prong te staan door een °1ty in de elfde minuut. Bas schoot zuiver en jeét oranje op 3-0. De gehe- n ste helft gaf weinig spec taculair spel te zien, hoewel de druk van België na de twintig ste minuut duidelijk toenam. België werd sterker, maar Ne derland vergrootte de voor sprong. Eric-Jan Berendse brak door de hechte verdedi ging van onze zuiderburen heen. Een fraaie try was het re sultaat, waarmee de stand op 7-0 werd gebracht. De conser- vie van Bas Kasteel, die een zeer goede wedstrijd speelde, maakte dat de voorsprong tot 9-0 werd uitgebouwd. Pas toen begreep het Belgi sche team dat de ploeg het ri sico liep van het veel zwakkere Nederland te verliezen. Het geen dan ook niet gebeurde. Kenny Roberts in fraaie stijl op weg naar zijn eerste overwinning van het seizoen. de eerste Grand Prix voor het wereldkampioenschap 1982 motoeross op het Jans Lust- circult in Venray oppermachtig. De meeste punten (27) waren daarbij weggelegd voor de jeugdige Mark Velkeneers. Op zijn Yamaha won de 20-jarige coureur de eerste manche van veertig minuten plus twee ron den op het 1870 meter lange circuit, terwijl hij de tweede- keer genoegen moest nemen met de tweede plaats, achter zijn landgenoot Eric Geboers op Suzuki, die de eerste keer, na een zeer slechte start, niet verder kwam dan een nog al leszins redelijke vierde plaats. Het snelst vertrok tot twee maal toe de Italiaan Michele Rinaldi op Gilera, die echter, mede geplaagd door maag klachten, beide keren afzakte tot de derde plaats. Titelverde diger Harry Everts (België-Su- zuki) legde In de eerste man che beslag op de tweede plaats, maar moest halverwege de tweede manche zijn vierde plaats opgeven door een de fecte achtervering. Zeer verdienstelijk reden in Venray ook de Nederlandse coureurs. In de eerste manche hield dp 17-jarige Gert Jan van Doorn uit Veghel de vaderland se eer hoog door beslag te leggen op de zesde plaats. Al- bert Ensing uit Apeldoorn werd achtste en John Hensen uit Soerendonk negende. Laatst genoemde coureur behaalde de twéede keer een keurige vijfde plaats, na een fraai duel met de Italiaan Maddii/die hij echter voor moest laten gaan. In deze manche eindigde Jan Postema (Assen) als achtste, terwijl Ensing ditmaal tiende werd. In de tussenstand van het wereldkampioenschap be zet Hensen na een wedstrijd een gedeelde zevende plaats: LONDEN De verwachting dat de volksrepubliek China zou domineren bij de All Eng land badmintonkampioen schappen, is slechts ten dele bewaarheid geworden. Morten FrostHansen hield de heren- enkelspeltitel in Europese han den, in het herendubbel ging de zege naar de broers Sidek uit Maleisië, en het gemengd dubbel - een onderdeel waar op de Aziatische landen niet al te sterk zijn - was een Engels onderonsje met een kwart Schotse (Gilliland) inbreng. Bij de dames was de plaatsing van Chinese speelsters zowel in het enkel- als in het dubbel spel een goede keus. Zhang Ailing versloeg haar landgeno te Li Llngwei met 114 en 116. De Deense Lene Kop pen redde het als enige Euro pese niet In de4 halve finales, waarin ze van de verliezend fi- naliste, Lingwei, met twee keer 811 verloor. In het dubbel spel stonden Chinese speel sters tegenover een Indone sisch duo Lioe Jing en Woe Dixi versloegen Verawaty en Damayanti met 158 en 15— 5. De uitstekende conditie waarin de Deen Frost-Hansen ver keerde. is de basis geweest voor zijn zege in het enkelspel op de Chinees Loean Jin. De 23-jarlge Deen sloeg voor de eerste keer in zijn leven de weg naar de finale in, door in de halve eindstrijd af te reke nen met wereldkampioen Liem Swie King, de titelhouder van 1981. Frost verloor de eerste game. Hij kwam sterk terug en bracht de partij met 1115, 152 en 157 op zijn naam. Zoals gewoonlijk bracht de he- rendubbelfinale de spannend ste strijd. Lange tijd leek het alsof de Schotse combinatie Dan Travers-Billy Gilliland - ook in Rotterdam bij de open Nederlandse titelstrijd finalist - op de zege af ging. De Maleisi sche broers Jalani en Misbun Sidek (van de beruchte effect volle 'Sidek-opslag') overleef den echter het verlies van de eerste game en een achter stand van 59 in de tweede en wonnen uiteindelijk met 8 15, 15—9 en 15—10. Opvallend was de afwezigheid van de Engelse dubbelspel-ko ningin Nora Perry in de dames- dubbelen gemengddubbelfi- nale. De Engelsen Martin Dew en Gillian Gilks versloegen Gil liland (zijn tweede finale) en Karen Chapman in drie games: 15—10, 14—17, 15-7. man die de nationale ploeg over de misère kan tillen. Ster ker nog: Oranje slaagde er niet in het initiatief te nemen. In de ontmoetingen met Oos tenrijk, Zwitserland en Oost- Duitsland had coach Bubnik het accent op verdedigen ge legd en vormde de „break" een vaak krachtig en soms doeltreffend wapen. Nu er te genstanders van hetzelfde kali ber op het ijs stonden was het armoe troef. Degradatie naar de C-groep is derhalve terecht. Van de zeven wedstrijden zijn er drie uitstekend gespeeld, vier slecht tot zeer slecht. Chi na toonde op onmiskenbare wijze aan dat Nederland terug is bij af. „Ik ben voor dit team verantwoordelijk", zei Bubnik na afloop, „ik kan hiervoor geen verklaring vinden. Na een moeilijk begin werd dit toer nooi enige keren goed ge speeld. Na de vrije dag is de ploeg teruggevallen". Bubnik erkende dat Nederland helemaal opnieuw zal moeten beginnen, maar laat in het midden of hij daarbij de hel pende hand zal bieden. „Ik blijf graag in Nederland, maar ik weet niet wat de bond van plan is". Bondsvoorzitter Schweers: „Ik kan nog niets zeggen. Het is een kwestie van het bestuur. maar zoals het er nu voor staat is Bubnik voor een land in de C-poule te duur". Scoreverloop: 4.13 Frank van Soldt 0-1, 17.37 Tonny Collard 0-2, 21.15 Wu Kequiang 1-2, 25.59 Sun Zhimln 2-2, 26.13 Chen Shengwen 3-2, 31.21 Brian de Bruyn 3-3, 31.56 Sun Jianquing 4-3, 32.20 Sun Zhi- min 5-3, 32.52 Wu Kequiang 6- 3. 33.21 Wu Kequiang 7-3, 52.48 Wu Kequiang 8-3. Straf- minuten: Nederland 10, China 12. Op de laatste dag speelden Zwitserland en Roemenië te gen elkaar gelijk: 3-3. Oost-Duitsland verspeelde za terdag tegen Polen het eerste winstpunt. Het werd 4-4. In de laatste wedstrijd voor het toernooi won Oostenrijk met 7- 4 van Noorwegen. Eindstand: 1 Oost-Duitsland 7 6 1 0 13 48-25; 2 Oostenrijk 7 4 12 9 33-26; 3 Polen 7 4 1 2 9 42-23; 4 Noorwegen 7 3 0 4 6 24-43; 5 Roemenië 7 2 1 4 5 27-30; 6 Zwitserland 7 1 3 3 5 20-27; 7 China 7 2 1 4 5 32-47; 8 Ne derland 7 2 0 5 4 22-27. In het toernooi om het wereld kampioenschap in de C-groep werd Japan evenals Joegosla vië zeker van promotie naar de B-groep. MILAAN Guillermo Vilas, vorige week winnaar van het internationale tennistoernooi in Rotterdam, heeft ook het 350.000 dollartoernooi van Mi laan op zijn naam gebracht. E- venals in Rotterdam stond de Argentijn in de eindstrijd te genover de Amerikaan Jimmy Connors. Vilas zegevierde met 63 63. Vilas drong zater dagavond door tot de finale door een overwinning op de Amerikaan Sandy Mayer: 63 en 6—2. Connors bereikte de finale door een overwinning op de Australiër Peter Mc Nama- ra: 16, 62, 76. In een oefenpartijtje voor veel geld heeft Björn Borg zater dagavond in Famalicao op nieuw verloren van Vitas Geru- laitis. De Amerikaan zegevier de in het Noordportugese plaatsje met 62, 46, 62, 64. Ook het eerste treffen (in Kopenhagen) had Gerulaitis op zijn naam gebracht. Donder dag won Borg in Lissabon in twee sets (76, 62). Sylvia Hanika heeft gisteren in New York het Mastertennis- toernooi gewonnen. De West- duitse speelster, die 100.000 dollar (ongeveer 250.000 gul den) rijker werd, versloeg in de eindstrijd de torenhoge favo riet Martina Navratilova. De setstanden waren 1-6. 6-3. 6-4. Monique Margaroli en Tom Nijssen hebben tijdens de strijd om de Nederlandse in- doortennistitels voor de oudste jeugd (tot en met achttien jaar) in Wateringen respectievelijk bij de meisjes en de jongens gewonnen. Monique Margaroli versloeg in de finale Yvette Flu, en Tom Nijssen bleek in de eindstrijd sterker dan Rob Si mon. De marathon van Seoel werd een prooi voor Allison Roe uit Nleuw-Zeeland. Haar manager (links) is tevreden. TAMPE Ria Stalman heeft zaterdag tijdens atletiekwed strijden in de Amerikaanse plaats Tempe (Arizona), haar eigen Nederlandse record dis-, cuswerpen aanzienlijk verbe terd. De atlete van Sparta uit. Den Haag, die al sinds septem ber in de Verenigde Staten verblijft en half mei 'in Neder land terugkeert, gooide de dis cus 63,60 meter. Dat is een meter en 28 centimeter verder dan het record, dat dateert van 26 april 1981 en ook in de Verenigde Staten (Walnut) tot stand kwam. De serie van Ria Stalman was: ongeldig - 60,68 m - ongeldig - 63,60 m - ongel dig - 63,10 m: Het echtpaar Tine en Henk Bronswijk (Olympus '70) heeft gisteren in Schoorl een eerste plaats behaald in een mara thon. Tine Bronswijk zegevier de bij de dames in 3 uur 10 mi nuten en 50 seconden. Henk Bronswijk kwam bij de heren in 2.28.16 zegevierend over de eindstreep. De Australiër Laurie Whitty heeft de internationale mara thon van Seoel op zijn naam geschreven. De 22-jarige Au straliër had voor het 42 kilo meter en 195 meter lange traject een tijd nodig van 2 uur 14 minuten en 34 seconden. De Nieuwzeelandse Allison Roe, houdster van het wereld record met 2.25.59, was bij de vrouwen het snelst in 2.43.11.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13