Fout Jan Peters AZ'67 noodlottig egradatie eer stap lichterbij lugh Jones superieur in City Pier City-loop frontaal >-: iBiis ST GERARD NIJBOER LIJKT GESLAAGD MAANDAG 29 MAART 1982 PAGINA 11 MAAR Een gretig lem verdiende de op een onrustig Jend AZ'67 volkomen. g Kessler weet de irlaag van de Alk- rders voor een aan- l (elijk deel aan de lere concentratie in ploeg nu kort voor wedstrijd bekend dat de trainer zijn na dit seizoen zal iten. Hans van Door- ild dankte de zege de omstandigheid zijn ploeg steeds iwichtiger gaat spe- trainers hadden zonder het gelijk aan hun zijde. Idt dat sterker voor de van Haarlem dan voor •heidende Kessler. Haar- peelde met een versterk- dediging, met Verkaik en in het centrum. De ploeg het speelveld zo klein lijk, waardoor AZ niet de kreeg die het nodig voor de combinaties. Bo- jjen speelde Martin Haar Merk vóór de verdediging. Ie oncept was een voorna- orzaak waardoor Jan Pe- ters niet in zijn spel kon ko men. Daarbij kwam nog dat de kleine middenvelder weinig steun van Arntz kreeg. Door dat de vleugelspelers van de Alkmaarders steeds weer naar binnen trokken, gaven zij de compacte Haarlemse verdedi ging voorts extra mogelijkhe den om de aanvallen van de tegenstanders tot staan te brengen voor er gevaar dreig de. Tekenend was het dat AZ pas enkele minuten voor rust een reële scoringskans kreeg. AZ, zonder de geblesseerde Van der Meer en de gepasseerde Nygaard, speelde slordig en kwam maar zelden tot een goede combinatie. Die vergde dan ook nog te veel tijd, waar door de defensie van Haarlem zich steeds tijdig kon sluiten. Balverlies van Peters werd AZ negen minuten na de rust noodlottig. Twee keer ver speelde de international de bal, waardoor Balm in het cen trum de op rand van buiten spel staande Böckling kon be reiken. Die ging vrij op Treytel af en scoorde beheerst van af stand. Een combinatie tussen Leysner en Böckling had enke le minuten later Haarlem veel meer zekerheid kunnen geven. Böckling, opnieuw vrij voor de doelman, schoot echter naast. Slechts één keer ging er een grote dreiging van AZ uit. Dat was toen een gerichte kopbal van Jonker door de lat werd gekeerd. De bal sprong tegen de arm van Masefield. Terecht weigerde scheidsrechter Bak ker een strafschop te geven. Erg gelukkig was de arbiter in dit treffen overigens niet. Gro ve overtredingen weigerde hij met geel te bestraffen. Het had er alle schijn van dat het zijn vaste voornemen was zonder het trekken van kaarten het einde van de wedstrijd te ha len. Zo ver kwam het niet, want toen Hovenkamp aanmerkin gen op de leiding maakte, to verde Bakker eindelijk het geel te voorschijn. Kessler, die eerst Oberachter wegens een blessure moest wisselen voor Gaasbeek, wei gerde hardnekkig Nygaard in het veld te brengen. De Deen, die AZ aan het einde van dit seizoen met een vrije transfer kan verlaten, werd ook niet in gezet toen Arntz zes minuten voor tijd wegens kramp moest worden vervangen. „Als er nog maar zo kort te spelen is zet ik geen oudere speler in", lichtte Kessler toe. „Vandaar dat ik voor Steinmann koos". Scorevertoop: 54. Böckling 0-1. Scheidsrechter: Bakker. Toeschou wers: 12.500. Gele kaart: Hovenkamp (AZ '67), Treytel. Reijnders. Spel bos. Metgod. Hovenkamp, Peters, Arntz (Steinmann). Jonker, Oberachter (Gaasbeek). Kist. Tol. Haarlem: Metgod, Huyg, Haar, Ver kaik, Nijholt, Gullit, Masefield. Balm, Leysner, Kleton (Van Leen), Böckling. life 1ÉË* ftfa v* jpt - HAAG Voor wed- in als FC Den Haag- (0-0) is zelfs gratis mg te weinig. Een ïvergoeding aan de vijftienduizend toe- iwers zou beter op (laats zijn geweest, n Haag had ten min- og de intentie het zo grijke duel in winst e zetten, maar wat meende te moeten instreren zou voor maar met strafpunten n worden gehono- Toch waren, och de Maastrichtenaren ote winnaars. Slechts :ege had FC Den immers weer volle- tunnen terugbrengen strijd om lijfsbehoud, chterstand op MVV nu vier punten en og negen wedstrijden lan (waaronder uitdu- ïij PSV, AZ'67, FC :ht en Sparta), mag woord „hoop" nog ts worden gefluisterd. ir Cor van der Hart had ook weinig strijdlustige teksten in voorraad. „Wij moesten het spel maken en dat kunnen we helemaal niet", verzuchtte hij. Om daarna over de toekomst te zeggen: „Ik weet het op dit moment niet. De hele boel moet opnieuw worden opgezet. Je moet van af de grond beginnen, want er zullen zeven of acht spelers vertrekken. Mansveld, Schoen maker, Bouma (hij begint in Purmerend een sport- annex fitnesscentrum-red.), Pen en nog een paar jongens die geen trek hebben in een lager con tract". Tot die laatste groep behoort Simon van Vliet, de man die in de 64e minuut keihard tegen de pal schoot. De dertigjarige voorstopper was zaterdaga vond behoorlijk kwaad. „Ik heb oren aan m'n hoofd en die vertellen me dat ik moet op stappen. Ik heb ten eerste geen zin in een contract dat maar eenderde is van het hui dige. En dan wordt er gedacht aan de 31-jarige amateur Sjef de Poorter om het vertrek van Mansveld op te vullen. Ik heb een hele tijd laatste man ge speeld, zonder problemen. Maar als ze me niet meer hoe ven, dan ga ik straks toch lek ker bij VELO voetballen". Van Vliet, ooit een voorbeeld voor zijn medespelers als het om een positieve instelling ging, geeft nog maar weinig voor de kansen van FC Den Haag. Na het gelijkspel tegen MVV is het aantal spelers dat er net zo over denkt overigens gegroeid. Slechts ras-optimis ten als Mansveld en doelman Havenaar wensen zich nog nergens bij neer te leggen, maar verder overheerst gela tenheid. Van der Hart: „De week voor MVV heb ik gepro beerd de zaak op te jutten, hier en daar wat ruzie te zoe ken in de hoop iets los te ma ken. Zelfs dat lukte niet. Maar ik moet doorgaan, dus....". Vertwijfeling bij Bram Rontberg, die de bal naast het lege doel heeft geschoten. Opluchting bij doelman Baetsen (liggend) en Linders van MVV. Buitenspel FC Den Haag weer een stapje dichterbij degradatie, maar zo er een winnaar uit het Zuider park had moeten stappen, dan was dat toch de formatie van Cor van der Hart geweest. Me lis dook bijvoorbeeld twee keer alleen op voor doelman Baetsen. De eerste keer werd hij onderuit geschopt, maar scheidsrechter Severein wei gerde een strafschop te geven. Rontberg tikte de bal daarna naast het lege doel. De andere kans verprutste Melis zelf door te ver naar rechts uit te wijken. Severein maakte zijn fout voor de Hagenaars overigens snel weer goed, door een treffer van Janssen af te keuren. Mansveld zou bij de kopbal achter de doellijn hebben ge staan en Dassen daardoor bui tenspel. Met een vrije trap van Mans veld (draaiend in het zijnet), een schot van Schoenmaker, het schot van Van Vliet tegen de Paal, een voorzet van Melis die net voorlangs ging en een door de ijverige Van Delft ge stopte doorbraak van Adam, zijn de hoogtepuntjes wel ge noemd. Verder overheerste de stuitende onwil van het door George Knobel tegen zijn wil tijdelijk geleide MVV (zonder de geblesseerde Van der Kuij- len, de zieke Schapendonk en de snel uitgevallen Van Mar wijk) en de onmacht van FC Den Haag. Omdat Nicky Mor gan nog steeds niet door West Ham United was vrijgegeven. misten de Hagenaars een aan speelpunt in het strafschopge bied. En daar kwamen nu net alle ballen terecht, want varia tie kende het Haagse spel veel te weinig. Overtredingen Slechts een enkele keer wer den de vleugels wel gezocht en daaruit ontstonden doorgaans de enkele gevaarlijke momen ten. Daarbij moest het dan vooral van de rechterkant ko men, waar Melis een paar be vliegingen kende en de terug gekeerde rechtsachter Arie van der Zwan als vanouds wil de opkomen. Hij „debuteerde" trouwens naar tevredenheid, al heeft zijn timing bij het inko men wel geleden onder een jaar nietsdoen. Vooral daar door maakte hij de nodige overtredingen, die vreemd ge noeg geen gele kaart oplever den. Van der Zwan is niettemin één van de spelers, die vorm zal moeten gaan geven aan het „nieuwe" FC Den Haag. Aan de andere kant is ongetwijfeld een plaatsje ingruimd voor Ah met Keloglu. Als verdediger doet hij het verrassend, temeer daar die positie gezien zijn joli ge speelstijl niet zo voor de hand ligt. Hoe dan ook, Van der Hart, die waarschijnlijk blijft, moet stevig aan het werk om over enige tijd weer een volwassen eredivisieploeg op de been te hebben. Zo geeft vooral de aanval reden tot rim pels, omdat Melis te weinig rendement heeft, Treling tegen MVV één kopduel won en Rontberg niets uitricht zodra hij wordt geconfronteerd met consequente mandekking. Het zijn dezelfde redenen waarom FC Den Haag zaterdagavond niet scoorde. De eerste divisie wacht en daarom was het za terdag een historische avond in het Zuiderpark. Het zal lang duren eer er weer vijftiendui zend mensen op de tribunes zitten. DICK HOFLAND FC Den Haag-MW 0-0. Scheidsrech ter: Severein. Toeschouwers: 15.000. Gele kaarten: Adam en Dijkstra (bei den MVV). FC Den Haag: Havenaar: Van der Zwan. Mansveld. Van Vliet. Keloglu; Renooy (Prevo), Schoenmaker, Van Delft. Melis. Treling, Rontberg. MVV: Baetsen; Quaden, Busk, Dijk stra, Maas; Van de Poppe, Janssen. Linders. Van Marwijk (Delahaye); Adam. Dassen. rolstoel-atleten van de gehandicapten-sport- g Kameleon volbrach- dagmiddag tijdens de 'ier-City-loop de tien kilo- Eên van hen passeert [e Koninginnegracht een lopende deelnemers. DEN HAAG Zo brutaal Hugh Jones zaterdag de achtste editie van de City- Pier-City-loop vrijwel van de eerste tot en met de laatste meter beheerste, zo bescheiden genoot hij na afloop na van zijn fraaie triomf. Moederziel alleen op het toch overbevolkte Lange Voorhout (in de vier verschillende onderdelen startte een record-aantal van 4747 deelnemers) stond de 26-jarige Engels man er maar wat verloren bij. Zichtbaar opgelucht eindelijk zijn verhaal kwijt te kunnen: „Ik deel mijn wedstrijden nooit precies in. Ik zie wel hoe ver ik kom. Ditmaal lukte dat pri ma. Ik heb me steeds goed gevoeld, ben nauwe lijks problemen tegenge komen". Prima was de prestatie van Hugh Jones inderdaad. De roodharige atleet uit Liverpool, die sinds tien maanden op uit nodiging van de Engelse rege ring in Boedapest een soort landbouwstudie volgt, bevond zich direct na de start reeds in de voorste regionen. Vijf kilo meter lang kon een groepje van zo'n tien lopers hem rede lijk volgen. Cor Lambrechts hield het hoge tempo daarna nog één kilometer vol, maar vervolgens was er ook voor de Limburger geen houden meer aan. Lambrechts, in november winnaar van de Rude Pravo- loop in Praag: „Ik had kort voor de start een appeltje ge geten. Dom natuurlijk, want dat voedsel begon onderweg te verteren en zodoende kreeg ik last van mijn maag. Jammer, maar al doende leert men. Dit zal me niet nog eens overko men". Jones denderde op eigen kracht in recordtempo voort. Dat kwam uiteindelijk ook tot uitdrukking in zijn eindtijd: 1 uur, 1 minuut en 6 seconden, nog nooit eerder was het traject door de straten van Den Haag en Scheveningen te voet zo snel afgelegd. Jones, die eind januari de marathon van Tokio als tweede beëindig de: „Dit was mijn eerste halve marathon. Geen slecht begin. Wel blijft mijn voorkeur naar de echte marathon of naar wedstrijden over tien kilometer uitgaan". In Boedapest traint Jones regelmatig samen met Ferenc Szekeres, die vorig jaar de marathon in Amsterdam op zijn naam schreef, maar zater dag verstek moest laten gaan. „Ik leer veel van hem. Boven dien heb ik in Hongarije goede trainingsfaciliteiten. In Liver pool moest ik altijd alles alleen doen". Tijdens de voorgaande afleve ring van de City Pier City-loop ging halverwege de wedstrijd ook een Engelsman alleen aan de leiding. John Graham (dit maal vijfde) legde toen echter In de duinen door een organi satorische blunder circa 400 meter te veel af, waarna hij ge desillusioneerd tot een tiende plaats terug viel. Jones, la chend: „Graham had me ge waarschuwd. Maar nu was al les duidelijk aangegeven. Het kon eenvoudig niet mis gaan". Kritiek Reden tot kritiek aan het adres van de organisatie had Jo.."« echter wel op andere gedee. ten van het 21 kilometer langt parkoers. Allereerst kwam Jo nes in de problemen ter hoog te van de watertoren, toen hij door een fout van de motor-or- Roerige dagen in profvoetbal Het vaderlandse voet balwereldje heeft er weer een aantal roerige dagen op zitten. Niet alleen de incidenten in Den Haag, Utrecht en Deventer zorgden weer eens voor (slechte) pu bliciteit, ook de trai nersmutaties bij een aantal topclubs. Vorige week gaf Georg Kess ler te kennen dat hi] het na dit seizoen bij landskampioen AZ '67 voor gezien houdt. Een typerende beslissing van de man, die de Alkmaarse ploeg welis waar naar de titel en de finale in het UEFA Cuptoernooi loodste, maar er nu bezuinigin gen en prestatieverlies in de Hout dreigen de brui aan geeft. Kort na Kesslers aan gekondigde vertrek werd in de Amster damse De Meer be kend gemaakt dat Kurt Linder Ajax over enige maanden definitief ver laat, daarmee de weg vrij makend voor Aad de Mos, die zijn ko meetachtige opkomst in het Nederlandse topvoetbal volledig be vestigd ziet in het hoofdtrainerschap. Nu Thijs Libregts, wiens positie bij PSV ook met de week zwakker wordt nu zijn ploeg een riante voorsprong in luttele weken tijds heeft zien afbrokkelen, nog en de vier topploe- gen van ons land heb ben alle een nieuwe trainer in het nieuwe seizoen. Wellicht dat Han Berger, die bij FC Utrecht het quintet topclubs volmaakt en daar inmiddels zijn contract heeft ver lengd, nog wel eens even zal nadenken over zijn gezette hand tekening. Het typeert wel de instelling van Berger dat hij zijn club in een periode dat er nogal wat problemen bestaan niet de rug toekeert. En dat kan Kessler toch wel in eni ge mate worden aan gewreven. Kessler, het is genoeg zaam bekend, is niet iemand die in de cate gorie toptrainers kan worden gerangschikt. De bij AZ '67 tot zijn beste resultaten gera kende Duitse oefen- meester, die toch al de nodige jaren in het vak meeloopt, heeft echter op grond van zijn onte genzeggelijke organis- torische capaciteiten respect afgedwongen. Waarvan hij nu hoopt dat die zich ook buiten Alkmaar (Dortmund, Frankfurt of Valencia) in klinkende munt zul len laten betalen. Want daar gaat het Kessler in eerste instantie om. Hij voert voor zijn (voortijdige) vertrek bij AZ '67 aan dat hij bij een topclub wil blijven werken en gezien de dreiging van het snoei mes van Molenaar c.s. ziet hij die mogelijk heid niet meer in Noord-Holland. Het geen, indien AZ '67 ko mend seizoen op een bescheidener plan zou gaan opereren zijn re putatie (ook internatio naal) een stevige deuk zou kunnen geven. En Kessler wil nog een paar jaar als trainer blijven werken, dus het motief van zijn beslis sing is duidelijk, zij het niet erg respectabel. Zoals gezegd maakt Han Berger dan een oprechter indruk. De tweede belangrijke mutatie, die van De Mos voor Linder, is voor de leeftijdgenoot van Han Berger een opmerkelijke prestatie. Hagenaar De Mos, die bij Ajax kwam vanuit het hoofdklasse-ama- teurvoetbal en die vo rig seizoen enige tijd als stand-in voor de heengezonden Leo Beenhakker van de sfeer kon proeven, kan het goed vinden met Johan Cruijff en wat dat en zonder twijfel een portie kwaliteit be tekent is nu bewezen. Hoe het De Mos verder ook vergaat, een perio de als hoofdtrainer bij Ajax, een functie die toch met enige onze kerheid is omgeven, le vert een oefenmeester doorgaans geen win deieren op. Nadien kan hij binnen komen waar voor anderen de deur gesloten blijft. Hugh Jones wordt hier, ter hoogte van Madurcdam, nog op de voet gevolgd door Cor Lambrechts die echter even later de En gelsman moest laten gaan. Geheel rechts volgt een groepje ach tervolgers. donnans rechts inplaats van links een poortje passeerde en daardoor in botsing kwam met de uit tegenovergestelde rich ting komende meute achter blijvers en een aantal gepar keerde auto's. Later, op de uit voerig opengebroken Konin ginnegracht, moest Jones op nieuw allerlei improvisaties be denken om zijn weg in redelij ke vaart te kunnen vervolgen. Niet alleen de tweede plaats van Cor Lambrechts (die met nummer acht Jan van Oss en nummer dertien Cor Vriend de nationale ploeg vormde, die het landenklassement won) stemde het Nederlands kamp tot tevredenheid, ook het op treden van Gerard Nijboer kwam daarvoor in aanmerking. De zilveren medaille-winnaar van de Olympische Spelen 1980 in Moskou werd vlak voor de start nog genoemd bij de afschrijvers, maar niettemin kwam de door een knieblessu re geplaagde Nijboer aan de start. Een zesde plaats in 1.03,19 werd zijn deel. Bondscoach Wim Verhoorn: „We moeten natuurlijk afwach ten hoe zijn knie hierop zal reageren, maar de eerste be richten zijn gunstig. Dit was een belangrijke test. Na 16 ki lometer kwam Gerard echt in zijn ritme. We hadden hem be wust niet in de nationale ploeg opgenomen. Gerard had zo de vrijheid om indien nodig naar een lagere versnelling over te schakelen. Hij hoefde niets te forceren. Uiteindelijk is hij toch behoorlijk voluit gegaan, zon der klachten. Begin september zijn de Europese kampioen schappen in Athene. Hopelijk is Gerard er dan ook weer he lemaal bij". DICK KIERS

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11