Laatste stapje naar de top s ontzettend moeilijk" Alleen winst telt voor ASC Up Go Werklast L PORT LEIDEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 MAART 1982 PAGINA 9 iopos-twee Van der Steen/De Brui jn in roeiselectie: DEN Ondanks de taties van het zware Bosman/Atsma, zilver e twee zonder op de '81, mag men stellen het lichte roeien de e categorie is waarin erland Internationaal wat in de melk te kelen heeft. Sinds de ;e W.K. voor lichte ers in 1974 sieren twee ïzen en negen zilveren ailles de Nederlandse luitestaat en daarmee Dort Nederland met •land en de U.S.A. tot ooraanstaande landen het gebied van het e roeien. de groep roeiers die voor zilvervloot zorgden is in- els vrijwel iedereen ge- met de actieve wedstrijd- De technische advies- lissie (TAC) voor het roeien, die samenstelling geleiding van de ploegen staat daarmee voor de 'e een nieuwe generatie s op te leiden die voor prekende resultaten moet zorgen. De aandacht zich voornamelijk op de ie van een zo snel moge- lichte acht. Wijs gewor den door de ervaringen van vorig jaar, toen men te lang is doorgegaan met het uitvoeren van tests waardoor er te wei nig tijd overbleef om van de uiteindelijk geformeerde ploeg een homogeen geheel te ma ken, heeft de TAC besloten eind februari al een acht sa men te stellen, die nu nog het predikaat „voorlopige lichte acht" opgespeld heeft gekre gen. Deze acht bestaat uit tweetjes van Gyas, Theta, Nereus/Wil- lem 3 en Asopos de Vliet. De dragers van de paars-wit- rode kleuren in deze acht zijn Frans van der Steen en Bart de Bruijn en ze worden gecoa- ched door Koos Lubbe. Van der Steen, student geneeskun de, is vijfdejaars roeier en De Bruijn, die uitheemse culturen bestudeert, trekt voor het vier de jaar aan de riemen. Vorig jaar waren ze lang in de race. voor een plaatsje in de acht, maar vielen na een tegenval lende prestatie op de A.R.B. buiten de selectie. Van der Steen: „Dit jaar is de TAC ge heel anders te werk gegaan. In november heeft men een groep roeiers samengesteld waaruit de lichte acht gekozen zou worden. En die groep is gekozen op grond van presta ties van vorig jaar". De Bruijn: „In het najaar en in de winter hebben we drie trainings weekenden gehad waarin geëxperimenteerd werd in viertjes door steeds wisselende tweetjes met elkaar te laten combineren. Op grond van de roeiervaringen toen opgedaan is de acht geformeerd. Er zijn dit jaar wel roeiergometertests gehouden, maar de resultaten daarvan telden voor de selec tie nauwelijks mee". De begeleiding van deze acht wordt vezorgd door de coaches van de tweetjes en door een lid' van de lichte TAC. Koos Lub be: „Uit practische overwegin gen kunnen we alleen in het weekeinde gezamenlijk trai nen. In samenspraak met alle coaches is een schema opge steld zodat iedereen aan de zelfde bootbelasting komt. Er dienen per week zo'h zeven trainingen van ongeveer twee uur gemaakt te worden. Het prettige van werken met erva ren roeiers is dat je de fysiolo gische belasting meer kunt va riëren en dat trainingseffecten duidelijker zichtbaar zijn. Wat de landtrainingen betreft ben je afhankelijk van de conditie trainer, zoals hier Hans van Rooyen, al is er natuurlijk wel overleg met hem". De acht heeft nu een trai- ningsweekeinde en een wed strijd (Heineken Vierkamp) achter de rug. Op de Heineken Vierkamp was Orca op zater dag een sec. sneller, op zondag bleek de combinatie al beter op elkaar ingespeeld te zijn en versloegen ze Orca met tien sec. De Bruijn: „Als je de acht beste roeiers bij elkaar zet mag je eisen dat die acht na een tijdje duidelijk afstand neemt van de rest. Maar dat vergt ge woon enige tijd. De lichte Orca-acht kent weliswaar en kele zv/akke schakels, maar heeft nu nog als pré op ons veel vaker met elkaar geroeid te hebben". En Frans van der Steen: „De acht bestaat uit vier tweetjes die ieder een ei gen stijltje hebben, hoewel de verschillen vrij gering zijn. Het accent bij Bart en mij ligt voor in de haal, dat blijkt bij ons in de twee zonder het beste te werken. Terwijl de andere roeiers meer nadruk leggen op een stevige door haal. De eerste trainingen in de acht is men uitgegaan van de eindhaal, terwijl enkele trainingen later de trap meer aandacht kreeg". Koos Lubbe: „Het coachen aan de techniek is niet een kwestie van louter een ideaal haalbeeld nastre ven. Je kijkt naar wat er op het water gebeurt en je pro beert de op dat moment meest remmende factor eruit te ha len. Je staat voor de keus: ver beter je z'n zwakke punten of maak je z'n sterke punten nog sterker. Het hangt ook af van iemand z'n capaciteiten en z'n ervaring. Het heeft niet zoveel zin een roeier die scheef in de boot zit, maar dat al jaren doer en grote successen op z'n naam heeft staan (Paulssen) nog een andere houding proberen aan te leren". Vorig jaar lukte het in de twee zonder net niet. Van der Steen deed twee jaar terug al in vier zonder een poging, dit jaar lijkt het erop dat de aanslui ting met de top gemaakt is. Hij: „Het laatste stapje van net onder de top naar aan de top is ontzettend moeilijk. Je moet elke wedstrijd, elke roeiergo- metertest bij de eersten eindi gen. Een prestatie in positieve zin wordt al gauw als uitschie ter gebrandmerkt, daarente gen wordt een tegenvallend resultaat al vlug aangegrepen om je te laten vallen. Zo is het vorig jaar ons na de A.R.B. in feite vergaan". Lubbe, beslui tend: „Een wedstrijd moet je roeien met een instelling van: wij gaan hard, laat maar eens zien of je harder kunt. Zo'n in stelling is heel belangrijk in een wedstrijd. Maar daar is een hoop zelfvertrouwen voor nodig, dat veel roeiers pas krij gen als ze een tijdje mee kun nen komen met de besten". MICHIEL ROEMER Frans van der Steen (slag) en Bart de Bruijn, gekozen op grond van prestaties van vorig jaar. In rechtstreekse confrontatie met sterke koploper Alkmania: eo Schoonwater: „We moeten gewoon vier punten pakken van Alkmania". LEIDEN Het kan ook in afdelingsvoetbal vreemd lopen. Voor aan vang van het seizoen im mers, werd het zo ver sterkte ZLC allerwegen als de te kloppen kans hebber voor het kam pioenschap van de eerste klasse zondag genoemd. De Morsformatie wefd ook de te kloppen tegen stander, maar dan in ne gatieve zin. De ploeg bi vakkeert nu dan ook als kansloze in de midden moot van die zondagse af deling. De aan ZLC toege dachte plek wordt nu overtuigend bezet door Alkmania. Het elftal dat aan het einde van de vori ge jaargang al een uiterst sterke eindsprint plaatste, ging dit seizoen gewoon door en kent een riante positie op de ranglijst. In veertien wedstrijden dien den middels eenzelfde aantal gelijke spelen slechts drie verliespunten te worden geïncasseerd. Met KRV is ASC op dit moment de enige ploeg die Alkmania in z'n race naar de titel eventueel nog zou kunnen afstop pen. ASC, dat Alkmania ook nog op eigen veld op bezoek zal krijgen, trekt morgen naar Oude Wete ring met slechts een op dracht: winnen. De 20-jarige topscorer van ASC vervolgt: „Willen we nog een klein kansje maken op het kampioenschap, dan zullen we vier punten moeten pakken van Alkmania. Daarbij zal Alkmania zelf dan nog ergens een puntje moeten verspelen, maar daar geloof ik eigenlijk wel in''. Dat ASC op dit moment nog een (kleine) kans op de titel heeft is eigenlijk redelijk ver wonderlijk. Na zeven wedstrij den had de twee jaar terug uit de KNVB gedegradeerde ploeg, nog maar zeven punten veroverd. Een knap herstel (zeventien punten uit negen duels) hield de roodzwarten vervolgens echter in de race. „In het begin van het seizoen hebben we noodgedwongen te veel spelers moeten gebruiken. De laatste maanden ligt dat anders. Hebben we een rede lijk vaste ploeg, weten we waar we in het veld aan toe zijn. En zoiets werkt door in de resultaten, dat is duidelijk". Benno Schoonwater, op de topscorerslijst overigens voor gegaan door Fred Mol en ge flankeerd door Cock Bouw meester (beide van Alkmania), had de huidige koploper voor af al hoog op het favorieten lijstje staan. „Ik wil niet zeg gen dat ik Alkmania zo hoog op de ranglijst had verwacht, ze draaien wat dat betreft wel een heel sterk seizoen. Maar met KRV en Stompwijkse Boys rekende ik Alkmania wel degelijk tot de kansheb bers, omdat dat elftal aan het eind van vorig seizoen al leuk draaide. Voor ASC is het trou wens te hopen dat die eind sprint dit jaar minder sterk Het feit dat ASC in tegenstel ling tot die vorige jaargang nu wel leuk in de top meedoet, verbaast Schoonwater niet. „We hebben geleerd van dat eerste jaar in de afdeling. We ten nu dat we in elke wed strijd moeten knokken voor de punten, hoe zwak de tegen stander op papier ook is". Van welke kracht Alkmania pre cies is, is Schoonwater niet be kend. „Het enige wat ik er van weet is dat de ploeg vorig jaar best leuk voetbalde. Meer niet, maar dat is op zich ook niet zo belangrijk. Ik weet hoe sterk ASC op dit moment is en ik weet dat we tweemaal van Alkmania zullen moeten win nen. De rest is dan eigenlijk maar bijzaak". Ook Wim Mugge is ervan overtuigd dat ASC morgen slechts gebaat is met een over winning. „ASC mag zich an ders zo goed als uitgeschakeld beschouwen voor het kam pioenschap en dat is een gege ven dat best wel eens in ons voordeel zou kunnen werken", "meent de oefenmeester die kort geleden voor een vijfde jaar Alkmania bijtekende. „Omdat Alkmania over twee Sterke spitsen beschikt, kun nen we levensgevaarlijk zijn voor elke tegenstander die moet aanvallen. En hoewel we vanzelfsprekend voor de zege zullen ijveren, zou een gelijk spel voor ons al een goede zaak zijn. We behouden dan dat puntje voorsprong en met nog twee inhaalwedstrijden te gaan, geloof ik dat we dan echt een heel eind op de goede weg zijn". Voordeel Een goede weg die eigenlijk drie jaar geleden al is ingesla gen. Na zijn eerste seizoen met Alkmania, besloot Mugge im mers tot enige rigoureuze in grepen. De resultaten bleven niet uit. Leverde het eerste seizoen onder Mugge Alkma nia slechts zeven punten op, in het tweede jaar werden er al zevenentwintig vergaard, ter wijl de vorige jaargang maar liefst drieëndertig punten bracht. „Een duidelijk stijgen de lijn", onderkent Mugge, „die we dit seizoen weer heb ben doorgetrokken. Maar er wordt dan ook door iedereen hard aan gewerkt om tot goe de resultaten te komen. Tij dens de winterstop bijvoor beeld, sjouwden we wel met complete lichtmasten door het dorp om op grasveldjes toch maar redelijk te kunnen trai nen". Het „collectief" noemt Mugge dan ook niet voor niets de sterkste kant van Alkmania. „En dan mag ASC, zoals ik dat heb zien spelen, technisch mis schien wat hoger worden aan geslagen. voor mij is het de vraag of dat tegen Alkmania nu wel de doorslag zal geven. Al waag ik me beslist niet aan een voorspelling over de uit slag. Het is immers een feit dat we na de winterstop nog niet draaien, zoals we daarvoor der den. Het gaat allemaal wat moeizamer, de druk op het team begint zo langzamerhand ook wel erg zwaar te worden". En besluitend: „Het enige dat voor mij telt is dat we morgen minimaal gelijkspelen. Als we daarin slagen, is ASC zo goed als uitgeschakeld, houden we alleen KRV als serieuze con current over. Lukt het niet, dan vergooien we de uitste kende positie die we nu heb ben opgebouwd. Iets wat ik voor mezelf, maar vooral voor de jongens een uiterst trieste zaak zou vinden". EN In de volleybal- titie zijn de laatste be- j 'en gevallen. Bij de he- egradeert DAC 2 met 2 en Gemini 3 naar de klasse. Hetzelfde lot is )eschoren na de 3j0 ne- g tegen mededegradatie- l laat In Up Go. NOVO 2 sterk voor de dag in de lanning tegemoet gezie- ifrontatie met S'70. redde zich in de laatste 0 ijd tegen WVC 2 van te- pg naar de tweede klas een geconcentreerd ge- e wedstrijd gaf de inzet t betere collectief aan iwoudse zijde de door- 3 Lrthur van der Drift was 0 vallend opzicht uitblin- 4-16. 15-7, 15-5, 15-1 2 kwam ook in het duel NOVO 2 beduidend te- verloor kansloos met dames rekende In Up overtuigende wijze af CL. Met Magda Broes- ten in uitstekende vorm VCL op alle fronten Jast: 15-2. 15-9, 15-9 i'1 2 rekende verrassend t idig af met S'70, de eni- !<eg, die de Noordwijkse s ie' nog van de titel af Hunnen houden: 7-15, 4- t T uitslagen: vlVVV 2 - SKC 1-3: Gemini 3 - 3; Leython 2 - Donar 2 2-2; JJSV 2 3-1; LUSV 2 - Leython 2 0-3; Ridderveld 0-3; Leython 3 - 2-2; Orion - Blok'77 3-1; Pleidooi En toen waren er nog maar drie... Onderwerp van gesprek: de competitie in de zondagse eerste klasse van de Afdeling Leiden. En dan speciaal: de elftallen die in deze klasse nog enigszins doelgericht in actie zullen komen. Twee weken terug waren dat er (toen al ruim genomen) nog vijf. Nu nog maar drie, als je het tenminste aan ons vraagt. Want het mag dan zo zijn dat Alkmania de diverse duels nog redelijk succesvol dient af te werken, het verschil in verliespunten is toch dermate schokkend dat Stompwijkse Boys en Warmunda zich nu ook definitief tot de afvallers mogen rekenen. Alkmania heeft immers slechts drie minpunten, Stompwijkse Boys elf en het na de neder laag tegen Alkmania met VNL gelijkstaande Warmun da dertien. Pleidooi (2) Een sterker pleidooi voor de opdeling in twee groepen van de huidige eerste klasse zon dag van de Afdeling Leiden werd naar ons idee nimmer gehouden. Immers: bij een opsplitsing in een hoofd- en een eerste klasse, zoals aan Alkmania 14 11 3 0 25 39-14 ASC 16 11 2 3 24 50-19 KRV 15 10 3 2 23 34-18 St. Boys 16 8 5 3 21 32-19 Warmunda 16 8 3 5 19 34-25 VNL 16 8 3 5 19 32-18 ZLC 16 7 3 6 17 36-23 Leidse B 17 6 2 9 14 22-37 Alphia 16 4 3 9 13 26-30 Kickers'69 14 5 2 7 12 27-23 Oranje G 17 5 2 10 12 19-26 Unitas L 16 2 1 13 5 11-60 VNA 15 0 0 15 0 11-61 lijk uit moeten zien. Wij van Hutspo(r)t vonden dat onder het kopje grappig niet grap pig. Ook Dagblad Trouw liet zich in haar satirische Han- nelore Ausputzer Show in die richting uit. En omdat wij van Hutspo(r)t menen dat een uittreksel van die Show in ons rubriekje niet misstaat, bij deze onder dankzegging een klein uittreksel. Gaatjes (2) de verenigingen voorgesteld door het bestuur van de Af deling Leiden, zouden ook nu nog tien clubs doelbewust met het echte competitie- werk (promotie en degrada tie) bezig zijn. Toch benieuwd of met name. die tien clubs het ontvangen vragenformulier ook in die geest zullen invullen... Niet doen Wij van Hutspo(r)t vinden dat Dick van der Bijl het niet moet doen. Per slot van reke ning keren UVSers Marcel en Paul van der Blom na drie jaar Feyenoord ook al weer teleurgesteld naar de rijen der amateurs terug. En dan mag nieuwe oefenmeester Hans Kraay in zijn televisie- commentaar bij het zaterdag se top-treffen tussen Zwart Wit '28 zich dan nog zo lo vend uitlaten Van der Bijl, naar mijn idee de beste speler van het veld"), wij van Hut- spo(r)t zouden het niet doen. Vandaar onze zo welgemeen de raad. „Laat dat contract het contract, Dick. Niet teke nen... Gaatji res Vorige week vertelde de toe komstige geldschieter van de basketbalvereniging Leiden Hannie Aardse, dat hij geen 'enkele invloed wilde hebben op het sportieve reilen en zeilen van de club die dan als Elm ex (tandpasta) in de com petitie zal ronddraven. Al leen zouden de diverse spe lersgebitten er toch wel rede- Wij mogen vanaf deze plaats de vereniging Leiden van harte feliciteren dat meneer Aardse toevallig niet handelt in rolstoelen, wasmiddelen (want dan werd het wel even zoeken naar een goede Ame rikaan) of in zichzelf, want dan werd het lachen bij de I.Q.-test. Wij schetsen slechts een doorsnee maandagmorgen in het trade-centre van meneer Aardse. Daar komt de direc teur binnen, zijn gebit straalt ons reeds van verre tege moet. Juffrouw Miep van de telefooncentrale doet de deur van haar vertrekje open (ze heeft een prima gebitje, maar voor de rest) en ze vraagt: „En meneer de directeur, wat hebben we gedaan?" Meneer de directeur fleurt op. „Met 118-24 verloren, maar we hadden wéér géén gaatjes Dick van der Bijl (boven): niet doen

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9