Groot aanbod van sla Schildersföhn: verf verwijderen voor een kwartje binnen de perken LAND EN TUINBOUW/HOBBY Krullen op butaga Dusch ette: insch ui ven en wegdraaien LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 MAART 1982 PAGINAKJJ Ongeveer het beste nieuws voor DHZ-schil- ders tot nu toe komt van Black Decker met de introductie van de schil dersföhn, een elektrische verfstripper met een hit-, tecapaciteit van 350 gra den celsius en een mo torvermogen van 950 watt (type HG 99). Daar mee wordt elke te ver wijderen verflaag zacht en laat zich met een krabber simpel wegha len. De stripper voor de DHZ- markt een noviteit levert prima „schoon" werk. Het te schilderen object vereist ei genlijk geen verdere behan delingen; men kan direkt de kwast hanteren. De föhn is voor zowel binnen als buiten en is ook absoluut veilig. Er is geen kans dat er brand ontstaat, ook niet wanneer bijvoorbeeld aan een deurko zijn behang grenst. De strip per lijkt een beetje op de be kende haarföhr», ligt goed in de hand en heeft een ener gieverbruik van een kwartje per uur. Dit gekoppeld aan de prijs van 149,- moet dus De verfstripper maakt alle verflagen zo „week" dat ze zich gemakkelijk laten verwij deren met een bekende (scherpe) krabber. een goede investering zijn. Doe-het-zelvers kopen per jaar zo'n dertig miljoen liter verf voor een totaal van 300 miljoen gulden. Dat komt neer op 7,5 liter per gezin, waarvan de helft niet ge bruikt wordt. Maar de andere helft is goed voor veertig vierkante meter schilderen. En dat betekent dus ook veertig vierkante meter schoon opleveren, want laag over laag blijven smeren is niet onbeperkt mogelijk. De bekende manier van verf verwijderen is; afbijten of af branden, daarna; plamuren en schuren. Aan al dit werk hebben de meeste DHZ'ers een hekel en het vergt ook verreweg de meeste tijd. Bo vendien is er enige kennis van zaken voor nodig; afbij ten is milieu-onvriendelijk en daarnaast moeten handen en gezicht (ogen) beschermd worden. Bovendien zijn de gassen die afbijt loslaat, ern stig giftig. Het werken met de gasvlam is binnenshuis niet zonder gevaar en buiten shuis ontstaan in negen van de tien gevallen schroeiplek ken, die nauwelijks weg te werken zijn. In beide geval len is het ook nog niet goed koop en zeker afbijt is flink prijzig. De elektrische stripper kent eigenlijk geen ge- bruiksnadelen aangaan de schilderwerk al moet ook met de föhn voor schroeivlekken worden opgepast. Het apparaat kan ook toege past worden voor het ontdooien van bevroren waterleidingen, het snel laten uitharden van twee componentenlijm en nog verscheidene andere karweitjes. Inf. Black en Decker, Rotterdam; 010-37.29.22. IE De krultang en -bon wint aan populariteit: rig jaar werden er 20.1 meer verkocht dan 1980 (80.000 stuks) en <L'w betreft het doorga; elektrische apparat es Braun komtnu met ekui set waarvan de verw en. mingselementen geveüi worden met butagas in een klein doorzich reservoirtje zit en dat te vullen is. De apparaten hebben een te opwarmtijd en daarna z< een thermostaat voor een stante temperatuur. Om het hittebestendige deelte zit een kapje, waard men de tang of borstel dii na gebruik kan opberg Door het systeem zijn ze ov al te gebruiken, vooral op kantie. De krultang f 62,50 en de -borstel 6' het navulflesje van 45 g (voldoende voor een half j; f 3,95. Inf. 070-971.712. „Duschette" is een inschuif wegdraaibare douchedeur le voor het eerst op de Ne rl landse markt is. De belangi ste voordelen zijn: geen i waardoor meer hygiëne en ven simpel schoon te hou ;u en door het systeem ontslei er meer ruimte voor het in uitstappen. De „Duschette" past op ng douchebak van 90 cm, ma; l ook te plaatsen op de vla c tegelvloer. De uitvoering ;w verkrijgbaar in zilver-hel n zilver-rookglas, brons-he ei en brons-rookglas. De leve d« (ook in afwijkende mater compleet met schroeven, pik. gen en siliconenkit. Er is duidelijk montage-voorscl bijgesloten, in het Nederl; gesteld. De prijs van „Dusc te" is 519,- exclusief Ltw. Inf. 05700-21525. Hogere omzet bij VBIN - veilingen De Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland (VBN) heeft van de hand van de heer A. J. van Driel een nota doen verschijnen met betrekking tot de bloemisterij in het jaar 1981. Geconstateerd wordt dat de twaalf bij de VBN aangeslo ten veilingen 12,6% hoger omzetbedrag hebben behaald dan in 1980. Een minder sterke groei dan in 1980, toen werd na melijk een toename van 15,2% genoteerd. Het eerste kwartaal lag de omzet slechts 7% hoger. Na twee kwartalen werd een stijging van 14,2% geconstateerd. Per 30 september bedroeg het stijgingspercentage 14.1. Aan het eind van het jaar werd de reeds genoemde stijging van 12,6% bereikt. Het stijgings percentage van de Nederlandse snijbloemenomzet bedroeg in 1981 10,4%. De omzet van de geveilde importprodukten is met 16,1% toegenomen. Wanneer de omzet van de import op de totale snijbloemenomzet in mindering wordt gebracht, dan blijken de Nederlandse produkten 10,1% hoger in omzet te liggen. Het aandeel van de importprodukten is ten opzichte van 1980 met 0,3% toegenomen tot 7,2%. Het eerste en vierde kwartaal hebben de omzetvorming duidelijk negatief beïn vloed. De uiteindelijke omzetstijging kwam dan ook hoofdza kelijk voor rekening van het tweede en derde kwartaal. De omzetstijging bestond voor ongeveer 6% uit een aanvoertoe- name.' terwijl het prijsniveau met plm. 3% is toegenomen. Wordt de omzetstijging gerelateerd aan de uitbreiding van het areaal snijbloemen in 1981 van ruim 1%, dan kan gecon stateerd worden dat de opbrengsten per m2 met 8 a 9% zijn gestegen. De toename was echter bij lange na niet yoldoende om de ge stegen kosten het hoofd te bieden, aldus de Nota. Het LEI verwacht dan ook dat de rentabiliteit bij de snijbloemen ver der daalt en wel naar -12. De omzetgroei V5n de pot- en perk- planten blijft de laatste jaren vrijwel constant. Het stijgings percentage bedroeg in 1981 21,2%, exclusief geveilde import produkten bedroeg de omzetstijging eveneens 21,2%. Alleen in de maanden oktober en december bleef de omzetstijging dui delijk achtej; bij het bovengenoemde percentage. Afgaande op de aanvoer- en prijsgegevens van de drie grootste potplant veilingen, namelijk de VBA, CCWS en Berkel blijkt dat het aanbod in 1981 ruim 19% groter is geweest. Het prijsniveau is met slechts enkele procenten toegenomen. De waarde van de geëxporteerde snijbloemen is in 1981 met 12,0% toegenomen. Een minder sterke groei dan in 1980 het geval was. Van grote invloed op dit lager stijgingspercentage is het feit dat de ex port naar de grootste afnemer, namelijk West-Duitsland met slechts 4,9% is toegenomen. Ook de export naar landen als Frankrijk, Oostenrijk, de BLEU en Denemarken nam minder snel toe. Daarentegen is de export naar Engeland, USA, Zwe den, Italië, Noorwegen en Finland procentueel gezien verder toegenomen. Uitschieter daarbij vormt de USA. De potplantenexport is in 1981 met 30,6% toegenomen. Met name naar landen als Italië en Spanje werd meer geëxpor teerd. De export naar de drie grootste afnemers, West-Duits land, Frankrijk en Engeland, is minder sterk gegroeid dan in 1980. In hoeverre veranderingen in het sortiment op deze ontwikkeling van invloed zijn geweest is niet bekend. De rentabiliteit zal eveneens in de snijbloemensector weer verder dalen en wel naar -5. Het is vrijwel onmogelijk een beschou wing te geven over de relatie tussen omzetstijging, areaalstij ging en rentabiliteit, daar te weinig inzicht bestaat in het aan deel van de veilingen in de totale potplantenomzet, zo consta teert de nota. Met betrekking tot de export van jónge planten wordt meegedeeld dat deze over het afgelopen jaar is toege nomen met totaal 17%. Opvallend is hierbij de sterke toename van export naar Japan, namelijk met 89,6%, dat het hoogste is van alle andere landen. Engeland volgt met 28,5% evenals Italië, daarna Joegoslavië en Frankrijk met 24%. De aanvoer van sla be weegt zich al weer een paar weken op een topni veau. In de afgelopen we ken werden er op de 14 grootste veilingen in Ne derland zonder proble men aanvoeren van 22 miljoen stuks per week gehaald. De handel, dit is duidelijk merkbaar, heeft problemen om dit aanbod af te,zetten. Op de West- duitse markt wordt het overgrote deel afgezet, maar met een afzet van 3 miljoen kg. per week zijn de groeimogelijkheden nog maar beperkt. De concurrentie is wel wat gegroeid, vooral van Bel gische zijde. De export van Frankrijk be weegt zich op een laag pitje. De export van Hollandse sla naar Engeland valt groter uit als vorig seizoen. Maar deze export neemt thans weer wat af. Dit komt door een groeien de Engelse produktie. De af zet naar Scandinavië .verloopt wat vlotter als vorig seizoen. Daar staat tegenover dat de export naar Oostenrijk weer wat kleiner uitvalt. De gemid delde prijs voor de sla schom melde de afgelopen week rond een kwartje per krop. Voor de komende week wordt er op een gelijk of nog wat groter aanbod gerekend. Voor enig prijsherstel lijkt er nog nauwelijks ruimte in de markt te zitten. Tomaten In het artikel van vQrige week stond er een storende fout, er werd bij de vastgestel de invoerheffingen gesproken van bedragen van 168,50, f 121,50 en 83,17. Dit is na melijk onjuist. Het gaat hier niet om bedragen uitgedrukt 'in guldens maar in E.C.U. Dit is een eenheid in de E.E.G., in guldens uitgedrukt komt 1 E.C.U. overeen met 2,81. De juiste invoerheffingen in gul dens zijn: voor de maand april 473,49, voor de maand mei f 342,23 en voor de periode van 1 juni tot en me 10 juni f 233,71. Al deze bedragen hebben betrekking op een hoeveelheid van 100 kilo. In de afgelopen week is het aan bod v$n tomaten fors toegeno men, van zowel ronde als vleestomaten. De concurren tie op de Westduitse markt Luxe vervoer van sladozen. bleef groot, hoewel er bij de concurrenten wel een ver schuiving op trad. Marokko werd in de week van 15 t/m 20 maart van de eerste plaats verdreven door de Canarische Eilanden. Dit land exporteer-, de in deze periode 1875 ton. Ten opzichte van vorig sei zoen betekent dit een enorme toename want er werd toen in dezelfde week 339 ton gele verd. De aktiviteiten van Ma rokko nemen inmiddels af. De aanvoer van zowel ronde als vleestomaten viel in de af gelopen week groter uit dan in dezelfde week van het vo rige seizoen. De ronde toma ten daalden, gezien de hele marktsituatie, beperkt in prijs. Voor de A-export werd er 4,18 per kilo betaald (vo rig seizoen 5,46). De sorte ring BBB bij de vleestomaten wist zich redelijk in prijs te handhaven en trok zelfs wat aan en kwam uit op 5,73 per kilo (vorig seizoen 6,31). De export naar andere landen is nog nauwelijks op gang geko men. Het areaal tomaten op het eiland Guernsey is dit jaar 134 ha. tegen 170 ha. in 1981. In de periode van maart tot en met mei verwacht men een even grote produktie als vorig seizoen. Na die tijd neemt men aan dat de pro duktie kleiner uit zal vallen. Voor de komende week lijkt de prijsdruk voor tomaten aan te houden, gezien ook het in gaan van de invoerheffing op 1 april aanstaande. Komkommers De^aanvoer van komkommers nam in de afgelopen week weer toe. Een gunstige ont wikkeling was de afgenomen concurrentie van Grieken land. In de afgelopen week is de Europese Commissie druk doende geweest met een aan tal invoerheffingen voor komkommers. Zo werd per 20 maart deze heffing voor kom kommers uit Bulgarije ver hoogd naar/ 70,66 per 100 kg. Met ingang van 23 maart wordt er een correctiebedrag toegepast van 20,64 (per 100 kg.) voor komkommers uit Griekenland. Tot slot besloot men om met ingang van 24 maart de heffing voor kom-, komrrers uit Spanje te verho gen naar 132,92 per 100 kg. De totale export van Holland se komkommers valt op het ogenblik groter uit als vorig seizoen in dezelfde verslag- week. Toch daalden de prij zen de afgelopen week, zo va rieerde de prijs voor de sorte ringen van 31 t/m 51 van 61 tof 73 Gent per stuk. Het aan bod lijkt verder toe te nemen, een beperkt prijsverval ligt voor de hand. Overige gewassen Door de toegenomen aanvoer van aubergines daalden de prijzen. De gemiddelde prijs kwam uit op 5,55 per kilo. De hanvoer van bloemkool van onder glas is nog steeds van beperkte omvang, van daar dat de prijzen nog steeds aan de stevige kant zijn. Voor de zessen werd er 5,30 per stuk betaald en voor de ach ten 4,37. De aanvoer van koolrabi neemt nu snel toe waardoor de prijzen dalen. In de afgelopen week werd er gemiddeld 99 cent per stuk betaald. Voor de komende week zal men op lagere prij zen moeten rekenen. De aan voer van radijs neemt nu flink toe en is weer bedui dend groter als vorig seizoen. De prijs daalde naar 78 cent per bosje. Door een groter' wordend aanbod zal de prijs druk verder toenemen. Voor de rode paprika's werd er ge middeld 6,30 per kilo be taald. De groene sorteringen daalden verder in prijs, naar f 4,- per kilo. Voorjaar Al is het dan een feit, dat „maart zijn staart roert", het gaandeweg wat zachter en de eerste tuinwerkzaamhedi begonnen. Het os zaak nog even te kijken naar de dahliakj? als die in de vorige herfst zijn opgeborgen. Eventuele rott3| ken moeten snel worden verwijderd, snijwonden eventu^ strooid met wat as of houtskoolpoeder. In de groentetur men we nu aardappelen poten. Denk er wel om, dat de pel in zoverre een wat „speculatief" gewas is, dat de e blaadjes beslist niet tegen nachtvorst kunnen; ze vriezen één nacht zwart en dat herstelt zich wel, maar toch her invloed op de opbrengst en op het tijdstip, waarop kan \p gerooid. Bij nachtvorst is het dus oppassen met aardapp tjes. Als er nachtvorst wordt verwacht, kan soms wat gedaan door 's avonds wat te gaan sproeien. Wat wati" over de plantjes houdt namelijk vorst tegen. Aardappelen moeten op onderlinge afstanden van 40 a worden gezet; niet dichter opeen, men krijgt daardoor geen grotere oogst! Men moet erom denken, dat op het van uw tuin, waar aardappelen worden gepoot, de laat; jaren geen aardappelen gestaan mogen hebben. Dat is een voorschrift dat er op gericht is, aardappelmoeheid van de zoveel mogelijk tegen te gaan en het is zaak zich daaraan den. In de siertuin kunnen de rozen worden gesnoeid. Dat nogal eens als erg moeilijk beschouwd, maar is het niet even een kwestie van weten hoe het te doen, dat wel. I snee gevallen snoeien we struikrozen terug tot zo'n 20, boven de grond. Eerst even goed kijken: aan de takken van de rozenstri nu al de roodachtige knoppen te zien waaruit zich strak; jes vormen. Bij de rozenstruiken moeten eerst de overtoil ken helemaal worden weggesnoeid, zodat vier of vijf overblijven. Eventueel dood hout wordt natuurlijk ook nomen. Die vier of vijf overgebleven takken moeten nu tot tot tot 25 cm lengte worden ingekort, en wel zodanig, dat ze afgesneden tot ongeveer een centimetertje boven zo'n oo{ bij moet het zo uitgekiend worden, dat als het boven wordt gekozen, dat dat naar buiten gericht is, een zog< „buitenoog". Hieruit groeit dan een naar buiten gerichte tak en zo wordt de rozenstruik mooi in model gehoudei Sterk groeiende soorten kan men iets langer laten da j groeiende soorten; misschien net andersom dan men z wachten. Bij klimrozen vormen zich de bloemen aan de dunne tal uit de dikkere hoofdtakken groeien. Bij het snoeien daarom die dunne takjes vlak bij de dikkere hoofdtak afj Wordt de klimroos wat erg wild, dan is er niets tegen, uit te dunnen en „wilde loten" worden natuurlijk zo laaj lijk afgeknipt. Jonge scheuten van de klimroos, die dus de vorige zoi groeid zijn worden niet te sterk teruggesnoeid en nu i bezig zijn gaan we meteen even na, of de klimroos ook daar een extra steun nodig heeft. Het snoeien van miniatuurroosjes gaat niet anders, alle ben we hier natuurlijk veel minder weg te. nemen. Het nu goed snoeien van rozen geeft later een

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6