Jiet-joodverklaring an worden omzeild Geen tweede Vietnam 9 [NENLAND/BUITENLAND n om 000 ;eren werk elpen DEMONSTRATIE TEGEN JUNTA EL SALVADOR: T>T> 11 1 HOUD UW HUIS IN CONDITIE. Laat de schilder het beschermen. Acht studenten stops aangevraagd „Israël gebruikt ijzeren vuist van de dictatuur" weer LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 MAART 1982 PAGINA 5 en bij ontruiming chts kraakpand CHT ln de Utrechtse istad zijn gisteren ernsti- geregeldheden ontstaan i ontruiming van een >and aan de Nieuwe Het pand was gebarri- d met straatstenen waar- brandbare bommen wa- jplaatst. Nadat de kra- [esondanks uit hun ves- aren verdreven trokken nen met tientallen sym- anten, de binnenstad in iitten her en der vernie- aan. Enkele straten in ntrum werden tijdelijk t. Gewonden zijn er niet pn. Wel werden enkele ities verricht. Leegstandswet langzaam van start (Van once parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net heeft gisteren besloten de Leegstandswet in fases te gaan invoeren. Op korte termijn zal het zo mogelijk worden leeg staande woonruimten tij delijk te gaan verhuren terwijl het voor gemeen ten gemakkelijker wordt leegstaande panden te vor deren. Motief voor het langzamer invoeren van de wet is een kostenbespa ring van 50 tot 60 miljoen gulden te bereiken. Vredesmars in Sowjet-Unie KOPENHAGEN Een Deense actievoerster voor de vrede heeft gisteren gezegd, dat de Russische autoriteiten toestemming hebben gegeven voor een vredesmars in de Sowjet-Unie. Ongeveer 250 perso nen zouden aan deze tocht mogen deelnemen en anti-oorlogsbijeen komsten organiseren. Volgens Janne Houman, woord voerster van een Noordse vrou wenorganisatie voor vrede, gaven de autoriteiten in de Sowjet-Unie deze week toestemming voor de mars. Noordse activisten, het Russi sche Comité voor de Vrede en het Russische Vrouwencomite hebben de plannen voor de demonstratieve tocht samen gemaakt. Nieuwe president in Bangladesj NEW DELHI De militaire lei- der in Bangladesj, generaal Ershad die woensdag bij een staatsgreep aan de macht kwam, heeft giste ren een nieuwe president be noemd. Het is de 68-jarige opper rechter van het hoogerechtshof, Abdoelfazal Choedoery. Vandaag zal hij worden beëdigd Dit werd gisteren bekend gemaakt door het Indiase persbureau UNI, dat de Bengaalse radio aanhaalde. Het militaire bewind meldde giste ren de arrestatie van drie ex-mi nisters. Naar drie andere gevluch te ministers wordt gezocht. Eerder op de dag werd bekend gemaakt dat sinds de machtsovername meer dan 200 zijn gearresteerd. Vrouw door fout klinisch dood (Van een onzer verslaggevers) EMMEN Mevrouw J.C.C.de Vries (40) uit Emmen heeft bij het Medisch Tuchtcollege in Utrecht een klacht inge diend tegen het Academisch Ziekenhuis in Groningen. De vrouw, die een operatie aan de baarmoeder moest onder gaan, kreeg verkeerde medicijnen toegediend door een ver pleegkundige. Als gevolg hiervan heeft ze enkele uren kli nisch dood gelegen. De ziekenhttisdirektie heeft dit tegeno ver familieleden bevestigd. In de hartbewakingskamer slaagde een narcotiseuse er ech ter in haar levensgeesten weer terug te krijgen. Mevrouw De Vries heeft het Tuchtcollege meegedeeld, dat zij kort voor zij geopereerd moest worden, pillen tegen een te hoge bloeddruk heeft moeten innemen. Deze bleken later be-> stemd te zijn voor een dame met dezelfde naam uit Drach ten. Het Groninger ziekenhuis heeft de inwoonster vgn Emmen voor het gebeuren een bos bloemen en excuses aangeboden. Over de vergissing zal rapport worden uitgebracht bij Volksgezondheid. „Hartkliniek Beerta te ambitieus" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is de vraag of een hartkliniek in Beerta wel past in de landelijke ziekenhuisplanning en het beleidsplan van minister Gardeniers (Volksge zondheid). Ook is het nog lang niet zeker of de bouw van een dergelijke kliniek onder de huidige omstan digheden wel kan worden gefinancierd. Die kanttekeningen plaatsen enkele leden van de vaste Kamercommissie voor volksgezondheid gisteren bij de plannen van de Henk Fievetvereniging en de gemeente Beerta voor de bouw van een hart-en vaat- chirurgische kliniek in Oost-Groningen. Zoals gemeld streeft de initiatiefgroep naar de bouw van een hart kliniek voor een bedrag van 16.500.000 gulden. De prijs per operatie zou bij een opname van 600 patiën ten per jaar komen te liggen op 19 mille, beduidend minder dus dan de ruim 28000 gulden die nu moeten worden neergeteld. RKNEMER ONDERTEKENT VISUM-AANVRAAG ZELF SFOORT Het foortse bedrijf geeft sinds kort niet-joodverklarin- eer af ten behoeve Urknemers die naar •Arabië worden uit- Visumaanvra- rorden nu door de ken werknemer zelf ingevuld en onderte kend. Voorheen werd op verzoek van de Saoedische ambassade over de godsdienst van de werknemer een verklaring door het bedrijf afgegeven waarin tevens stond dat de be trokkene noch het bedrijf rela ties onderhoudt met Israël. De ambassade blijkt echter ook verklaringen van de werkne mer te accepteren. Het bedrijf moet dan nog wel in een bege leidende brief verantwoording afleggen over de relatie met Israël. Bedrijven die mensen naar Arabische landen uitzen den lijken op deze manier de wettelijk verboden niet-jood- verklaringen te kunnen om zeilen. Directeur G.van der Schaaf van Flakt heeft een en ander vrijdag gezegd in een reactie op de bekendmaking van een gerechtelijk onder zoek naar de afgifte van niet- joodverklaringen door het Amersfoortse bedrijf. Het Wet boek van Strafrecht verbiedt sinds juni 1981 dergelijke ver klaringen die worden uitgege ven met het doel aan om te ge ven dat de betrokken werkne mer geen jood is. Acht grote ge- ons land hebben deen plan ontwikkeld r zij stellen, 20.000 jon- in werk kan helpen, n is gisteren in de j heid gebracht door Folkeringa van Voorwaarde voor dat gemeente-ambte- Émee akkoord gaan dat leeftijd van 57,5 jaar Witgeld gaan. Geduren- jf jaar daarna krijgen van hun salaris. De o- len plaatsen zouden eet of indirect, door kunnen worden op- Volgens wethouder ga kost het plan uit- niet meer dan ƒ10.000 idsplaats. ersiteit van Amsjter- an plan om alle werk- van 50 jaar en ouder >rt voor te stellen Thtgeld te gaan". Deze dregeling voorziet na in eeh inkomen van het laatstgenoten sa- raging annen egeld AG Het kabinet liet in slagen voor met een antwoord mer te komen op de 'an een meerderheid amerleden inzake de dplannen van het ka- Den Uy) (Sociale Za- eerst een voorstel j antwoord in het kabi- engen. Het kabinet vrijdag weer. Dit mier Van Agt bekend na de ministerraad In de Kamer is een bestaande uit kleine linkse partijen is jeringspartij CDA te- F»voornemen van het Jover ziektegelduitke- ciale premies te gaan ^Daardoor komt het uit op 90 procent oon. Nieuw blad beschuldigd van antisemitisme AMSTERDAM De Stichting Bestrijding An tisemitisme wil dat er een strafrechtelijke ver volging wordt ingesteld tegen de Opstoot, een be gin dit jaar in Amster dam opgericht blad, dat beoogt satirisch te zijn. Volgend de Stiba poogt het blad de satirische ef fecten onder meer te be reiken door de publikatie van plat-antisemitische prenten. Aan de officier van Justitie te Amster dam is gevraagd de mo gelijkheden te onderzoe ken om de redaktie van het blad en haar voorzit ter Jos Collignon op grond van artikel 137c (belediging) voor de rechter te dagen. Ontsnappings- lijn New York - In Amerika is een ontsnappingslijn voor hotelgasten ontwikkeld. In New York had gisteren een de monstratie plaats. Aan de stalen kabel zit een soort har nas, waaraan als het nodig'is vier man tegelijk kunnen hangen. De kabel ontrolt zich - afgeremd door een fric tiesysteem - en de vluchtenden zakken zo, met gematigde snel heid, naar de veilige straat. AMSTERDAM Onder de leuze „El Salvador geen tweede Vietnam" hebben gisteravond hon derden mensen in Am sterdam gedemonsteerd tegen het Salvadoraanse regime. Het El Salvador Komitee heeft gisteravond laten elke week op vrijdag te willen demonstreren te gen de onderdrukking in El Salvador. Het Komitee vreest dat de situatie' in dat Middenamerikaanse land nog ernstiger wordt en de onderdrukking nog zwaarder zal zijn nu vele journalisten in verband met hun veiligheid El Sal vador hebben moeten ver laten. Gisteren werd van twee uur 's middags tot acht uur 's avonds een wake gehouden voor de Amerikaanse am bassade in Den Haag. De wake werd georganiseerd door een groot aantal christelijke organisaties en ak- tiegroepen en was bedoeld als voorbereiding op de landelijke Romero-herdenking, die volgende week za terdag in de Grote Kerk in Den Haag wordt gehouden. De Salvadoraanse aartsbisschop Romero werd twee jaar geleden tijdens een kerkdienst door rechtse extre misten gedood. Romero voelde zich diep begaan met het lot van de arme en onderdrukte Salvadoranen. De Nederlandse regering is vandaag in Hilversum verte genwoordigd bij de herden king van de vier omgekomen IKON-journalisten. Premier Van Agt deelde gisteravond mee, dat minister van Keme- nade (Onderwijs) en staatsse cretaris Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) bij de her denking aanwezig zullen zijn. Ook zei Van Agt dat op de Eu ropese topconferentie, die ko mende maandag en dinsdag in Brussel wordt gehouden, ge sproken zal worden over de hulpverlening door de EG aan landen in Middenamerika. Dit met het doe] de politieke situa tie in dat gebied te stabilise ren. De Novib heeft gisteren vier- honderduizend gulden ge schonken aan het gezamenlijk verzetsfront in El Salvador. Het is volgens een woordvoer der van de Novib de eerste keer dat directe hulp verleend wordt aan een verzetsbewe ging. De steun aan de Salvado raanse guerrillabeweging zal wprden gebruikt voor hulp in de provincies Chalatenango, Morazan en San Vicente. Geld zal beschikbaar worden ge steld voor alfabetiseringspro gramma's, verbetering van de voedselvoorziening en gezond heidszorg. De Nederlandse afdeling van Amnesty International is gis teren een landelijke actie be gonnen voor El Salvador. Het belangrijkste onderdeel ervan is de verspreiding op grote schaal van briefkaarten. Deze kaarten, die aan president Reagan zullen worden ge stuurd, bevatten een tekst waarin er bij het Amnerikaan- se staatshoofd wordt op aan gedrongen de hulp aan de Sal vadoraanse junta te staken. De Nederlandse bisschoppen hebben de wens uitgesproken, dat het volk van El Salvador in vrijheid over zijn eigen pro blemen kan beslissen en dat geen enkele buitenlandse mo gendheid zich op een zodanige woijze in de situatoie mengt dat het connflict daardoor wordt verlengd. Dit schreven de bisschoppen gisteren in een brief aan de bisschoppenconfe rentie van El Salvador. De brief is ondertekend door kar dinaal Willebrands. s parlement beschuldigt malige partijbonzen 1AU Het Poolse heeft gisteren de [emaakt voor proces partijfunctionaris- ernstige beleidsfouten emaakt. formele goedkeuring parlement worden in ADVERTENTIE het bijzonder functionarissen bedreigd, die in de jaren ze ventig een vooraanstaande po sitie hebben bekleed. Zowel de huidige machthebbers als de nu verboden vakbond Solida riteit hebben partijbonzen er van beschuldigd grote schade aan de Poolse economie te hebben toegebracht. Westerse diplomaten hebben niet de indruk dat de voorma lige partijleider, Edward Gie- rek, een van de slachtoffers van de aanstaande processen zal zijn. Gierek verloor zijn functie van partijleider tijdens de opkomst van Solidariteit in augustus 1980. Het bestuur van de in Parijs gevestigde St. Denis Universi teit heeft een eredoctoraat verleend aan Lech Walesa. Dit werd gisteren door het curato rium van de universiteit be kend gemaakt. Uw huis is waarschijnlijk uw meest waardevolle bezit. Dus is het dubbel en dwars regelmatig onderhoud waard. Natuurlijk, schilderen kost geld. Maar repareren is stukken duurder. Stel daarom samen met de schilder een onderhoudsplan voor uw huis op. Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH). UTRECHT De Academische Raad vraagt acht studentenstops aan voor het komende studiejaar. De drie algemeen verwachte gelden de studierichtingen geneeskunde, tandheelkunde en diergeneeskunde. De overige betreffen jonge studies die slechts aan één instelling kunnen worden gevolgd: sociale gezondheids zorg in Maastricht, lichamelijke opvoeding aan de vrije universi teit in Amsterdam, Industriële vormgeving in Delft, algemene gezondheidszorg in Rotterdam en Jaal- en literatuurwetenschap in Tilburg. De raad heeft hiertoe gister in Utrecht besloten. De belangstel ling voor het wetenschappelijk onderwijs is nagenoeg even groot als een jaar geleden. De groei van het aantal vrouwelijke stu denten gaat nog door. De Academische Raad heeft onoverkomelijke bezwaren tegen verhoging van het examengeld van zestig gulden per examen tot 375 gulden per jaar voor extranea, toehoorders en andere exa menstudenten. De maatregel heeft het karakter van het extra pakken van een studenti die zijn zes studiejaren heeft opge bruikt en alsnog examen wil doen, aldus de raad. Voorts heeft de raad zich uitgesproken voor een ruilbeurs voor studieplaatsen. Zoiets is op zijn plaats omdat het heel ingewik keld is thans tijdens de studie van universiteit of hogeschool te verwisselen met. een student die daarvoor ook in de markt is. EGYPTISCHE STAATSRADIO: KAIRO De Egyptische staatsradio heeft gisteren felle kritiek geleverd op het Israëlische beleid in de bezette westelijke Jor- daanoever. Israël zou „puur geweld" gebruiken. De Arabieren werden tegelijkertijd opgeroepen zich te verenigen „om de pu blieke opinie te dwingen de Palestijnen te helpen bij het terug winnen van hun rechten". Het commentaar van de staatsradio was vrijwel gelijk aan de commentaren die deze week in de Egyptische regeringskranten zijn verschenen. In het radio-commentaar van gisteren werd verder gezegd, dat Israël de „ijzeren vuist van de dictatuur" ge bruikt, „waardoor de Palestijnen de Israëli's alleen nog maar meer zullen gaan haten". Tevens werd Israël beschuldigd van schending van de akkoorden van Camp David. Tensalotte wer den de Arabische landen opgeroepen zich te verenigen om de wereld naar hen te laten luisteren en de Palestijnen te helpen bij hun streven naar zelfbestuur. De Arabische landen willen dat de VN-Veiligheidsraad de basis legt voor strafmaatregelen tegen Israël als de regering-Begin geen ander beleid gaat voeren in de bezette gebieden. Ook eisen de Arabische landen dat de Palestijnse gemeenteraad van El Bi- reh weer gaat functioneren. De ontbinding door Israël van deze gemeenteraad, vorige week donderdag, vormde de aanleiding tot de golf van protesten in de bezette gebieden die nu al negen dagen duurt. Met de ontbinding van de gemeenteraad van El Bireh is de rege ring-Begin begonnen met de uitvoering van een plan dat tot doel heeft alle Palestijnse burgemeesters, die pro-PLO zijn, aan de kant te zetten, Deze burgemeester zijn in 1976 gekozen en genieten het vertrouwen van veruit de meerderheid van de Pa lestijnen in de bezette gebieden. Israël weigert met deze burge meesters te gaan onderhandelen over Palestijnse autonomie, om dat dan indirect de PLO erkend zou worden. Om dit te voorko men probeert de Israëlische regering de pro-PLO burgemeesters te ontslaan en een alternatief leiderschap te creëren. De Arabische landen dringen aan op voortzetting van het afge lopen woensdag begonnen debat over de situatie in de bezette gebieden. Volgens het Arabische voorstel zou de Veiligheidsraad tot de conclusie moeten komen, dat de voortdurende Israëlische bezetting van de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook een bedreiging inhoudt voor de internationale vrede en veiligheid. ADVERTENTIES AVONTUURLIJKE 1-, 2- EN 3-WEEK8E VLIEGREIZEN MOGELIJKHEDEN, o.a Spetse. 2 weken inclusief vlucht, verblijf in een gezellig Grieks pension, alle boot en busverbindingen, al vanaf 895.- (Athene-Aegina-Poros). Ook KAMPEERVAKANTIES naar Frankrijk. Italië. Spanje en Griekenland per vliegtuig of trein. Enuw volledig ingerichte tent staat klaar bij aan komst. 17-daagse treinreis al vanat 439.-. Vraag snel de nieuwe reisgids - Tel. 070-906893 of schrijf CAMPUS TRAVEL (lid ANVR) poetbua 275. 2280 AG Rijswijk. Eén op drie Nederlanders voorziet minder inkomen AMSTERDAM Van de Ne- derlandse consumenten ver wacht 35 procent dat het hem of haar in de komende twaalf maanden financieel slechter zal gaan. Vierenvijftig procent ziet zijn financiële omstandig heden in het komende jaar ge lijk blijven. Slechts zes procent verwacht een verbetering in zijn financiën. Dit zijn enkele cijfers uit een marktonderzoek van het Nipo dat gisteren op een bijeen komst over bezuinigingen van consumenten in Amsterdam is gepresenteerd. Uit het onder zoek kwam naar voren, dat men bij een daling van het be steedbare inkomen en hogere prijzen vooral zal bezuinigen op eten en drinken buiten shuis. horloges/bijouterieën- /sieraden, grammofoonplaten en vakantiereizen. Bij bezuiniging op vakantie gaat een kwart helemaal niet en zou 22 procent dichter bij huis blijven. Veertien procent zoekt een goedkoper verblijf. Op horeca-uitgaven zou wor den bezuinigd door helemaal niet meer uit eten te gaan (49 procent) of minder vaak (35 procent). Zeven procent van de ondervraagden zou een goedkoper restaurant opzoe ken. Weersgesteldheid van gisteren l.bew. onbew. l.bew. onbew. temp temp eleg Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Bordeaux onbew. 17 Brussel onbew. 16 Frankfort onbew. 17 Genève onbew. 14 Helsinki l.bew. 11 Innsbruck onbew. 17 Klagenfurl onbew. 17 jsemburg l.bew. Zürlch Casablanca Istanboel Las Palmas

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5