Dr. H. ten Kate: zomertijd levert niets op erst stabiliteit dan democratie" maart zondag SEVELHEBBER SOUTERSE: m uur )oruit WE HADDEN ONZE KLOKKEN MET RUST MOETEN LATEN ZATERDAG 27 MAART 1982 n 3 )nze speciale verslaggever Archie Sumter) i\MARIBO Desi Bouterse blijft de revolutie in Surina- lfriden, naast de nieuwe regering, die op 31 maart onder n g van de econoom drs. Henk R. Nijhorst aantreedt, i. hebber Bouterse heeft dit gisteravond laat tijdens een g gesprek in een exclusief interview met onze krant laten n. Bevelhebber Bouterse gaf daarin te kennen, dat hij zal n optreden als sterke man in het „militair beleidscen- zoals dat ook al onder de teruggetreden premier Chin a estond. iet ernaar uit dat dit beleidscentrum in Suriname ook na v antreden van de nieuwe regering een beleids bepalende, 1 olerende functie heeft en de touwtjes strak in handen zal eelde bevelhebber Bouterse lat de nieuwe regering een •lijk aantal burgers zal tellen, :hijnlijk negen. Verder zullen drie militairen in gaan zit- voor de duur van hun ka- lunctie van hun militaire sta arden ontheven, rvey Naarendorp, die ook inoemd als mogelijk nieuwe igsleider, zal waarschijnlijk buitenlandse zaken krijgen, tgsleider Nijhorst zal naar laat aanzien de post finan- jbij nemen. Over de verdere Ing van het nieuwe kabinet [isteravond laat in Paramari- druk gespeculeerd, ft volgens deze formule in- van een regering hoopt be ier Bouterse een stap dieh- le door hem zozeer gewenste in Suriname te komen, liet duidelijk blijken dat litairen vastbesloten zijn de ;ie te blijven leiden. „Wij hard aan een democratisch voor ons land, maar er rst stabiliteit in Suriname Na het bewustwordings dat via een volkscomité ge- loet krijgen, willen we een itie gaan introduceren die in iaanden te realiseren valt", luterse. „Onze taak is om zo mogelijk terug te gaan naar |e verhoudingen in dit land. ten een stabiel en realis- leid voeren. Daarom heb- >j de oorlogssituatie waarin Krijgsraad Ex-luitenant en rebellenleider Rambocus zal, evenals de overige gearresteerde verdachten van de mislukte staatsgreep, niet voor een Krijgsraad te Velde verschijnen, maar voor een gewone krijgsraad. Deze krijgsraad kan overigens als maximum straf de doodstraf Opleg gen. De verdachten zullen een o- penbaar proces krijgen en kunnen zich laten bijstaan door een advo caat. Zij kunnen in hoger beroep gaan bij het onlangs ingestelde Ho gere Militaire Gerechtshof. Rambo cus krijgt dus een andere behande ling dan zijn compagnon ex-ser geant-majoor Hawker, die na de uitspraak van de Krijgsraad te Vel de is geëxecuteerd. Bouterse: „Wij hadden in de oor logssituatie die toen in Suriname heerste geen andere keus dan Haw ker voor een Krijgsraad te Velde laten veroordelen. Dat was het oor deel van de staf en als dan de Krij- graad te Velde zegt dat de man moet worden geëxecuteerd, dan was dat op dat moment de juiste beslissing. Het is een harde beslis sing. Het is niet de manier waarop wij in Suriname met elkaar leven, maar wij hadden geen andere keus. In onze revolutie hebben wij zoveel mogelijk geprobeerd geweld tegen D® Surinaamse niachthebber Bouterse trok zich ten tijde van de staatsgreeppoging terug in Fort Zeelandia. Van daaruit gaf hij leiding aan zijn manschappen om de opstandige militairen weer onder controle te krijgen. te gaan. Maar er zijn momenten dat je er niet onderuit komt". Juist in de roes waarbij wij streven naar stabiliteit kon op dat moment niet anders beslist worden. Hawker zat een gevangenisstraf uit van een vo rige mislukte coup waarbij hij al eerder heeft geprobeerd het wetti ge gezag op een gewelddadige ma nier omver te werpen. Wij hebben de verantwoordelijkheid ervoor te zorgen dat dergelijke dingen niet meer gebeuren", aldus een zeer ge decideerde bevelhebber Bouterse. Op de vraag waarom het militair gezag pas later kwam met het de creet over de oorlogstoestand in Suriname en het instellen van een Krijgsraad te Velde, die op dat mo ment zeer leek op een rechtvaardi ging achteraf, antwoordt de bevel hebber: „Wij waren niet bij machte dat decreet in die situatie waarin wij verkeerden te publiceren. In de oorlogssituatie waarin wij zaten konden wij niet anders, wij hebben regels toegepast die in zo'n situatie het beste zijn". Over de andere behandeling van Rambocus zegt Bouterse dat de si tuatie, waarin Suriname op dit mo ment verkeert, anders is. „Het zou absurd zijn om een Krijgsraad te Velde nu een vonnis te laten uit spreken over Rambocus. U kunt zelf zien dat er thans geen oorlogs situatie is in Suriname. Toen wij merkten dat de situatie in het land zich begon te stabiliseren, hebben wij niet geaarzeld de decreten over de oorlogstoestand in te trekken". Volgens Bouterse is de mislukte staatsgreep geen gevolg geweest van een conflict tussen militairen, maar was zij het resultaat van een gewone belangenstrijd. „Men heeft met deze coup geprobeerd het mili tair proces een halt toe te roepen om terug te gaan naar dt situatie van voor 25 februari" 1980. Men heeft dankbaar gebruik gemaakt van het politieke niveau, van de militairen, omdat het militair appa raat per definitie een conservatief apparaat is. Voorbestemd'om de be langen van de behoudende klasse te beschermen. Wij zijn bezig met een bewustwording van het volk" en van het leger. Maar de groepen met hun gevestigde belangen gaan door met de strijd tegen het op gang zijnde revolutionair proces", aldus Bouterse. Hij wijst erop dat het plan uit twee gedeelten be stond: een militair gedeelte en een politiek gedeelte. Uit verhoren is gebleken dat er vier plannen zijn beraamd om het rpilitair gezag te liquideren. Bouterse laat verder weten dat, dankzij de steun die hij van het volk heeft gehad, hij als winnaar uit het conflict is gekomen. Hij zegt dat Rambocus tijdens verhoren heeft gezegd dat toen de manschap pen door hadden dat hun bevelheb ber nóg inleven was, er in het kamp van Rambocus grote versla genheid heerste. Dit zou het beslis sende moment van de strijd zijn ge weest. De bevelhebber zegt niet in te zien waarom Nederland de ontwikke lingshulp stop zou moeten zetten. „Ons beleid is gericht op een zo sooedig mogelijk teruggaan naar een normale rechtsgang in dit land. Ik kan mij dan ook voorstellen, dat Nederland onder die omstandighe den de hulp gaat stopzetten. De dreiging van Nederlandse politici met stopzetting van ontwikkelings hulp moet voor Suriname een sti mulans zijn te werken naar werke lijke onafhankelijkheid" Bouterse •wijst er verder op dat Nederland belangen in Suriname heeft, die af gestemd zijn op de ontwikkelings hulp. Er zijn volgens de-bevelheb ber geen redenen geweest om die hulp stop te zetten. De houding van ontwikkelingssamenwerking noemt de bevelhebber hypocriet. weekeinde gaat onze zo- ijd weer in. De klok It vannacht om twee uur jur vooruit gezet, hetgeen udt dat we morgenoch- bij het opstaan op onze tijd, een uur slaap min- hebbèn gehad. Als we idagmorgen"om acht uur het werk moeten, zullen et pas goed merken: het is er, donkerder en mis- n is er ook wel weer mist. ook 's avonds is er een hil: zondag gaat de zon ia achten onder in plaats ven na zeven. DE BILT Toen In 1940 de zomertijd in Nederland opnieuw zou worden ingevoerd, schreef de Duitse bezetter voor dat op 16 mei de klokken een uur en veertig minuten zouden worden vooruitgezet. Daardoor kregen we de Duitse tijd, en door er nog een uur aan toe te voegen hadden we hier dus de Duitse zomertijd. Duitse zomer- en Duitse wintertijd bleven van kracht tot 16 september 1945. Daarna duurde het tot 3 april 1977 eer de zomertijd opnieuw werd ingevoerd. In al die'jaren heeft Nederland dus de Duitse Middeneuropese tijd (MET) ge had: een zomertijd van veertig minuten gedurende het hele jaar. In het begin van de jaren ze ventig kwam de discussie over de zomer- en wintertijd weer op gang. Italië nam het initia tief, want de zon in Italië is in de zomer wel anderhalf uur eerder onder dan in Neder land. Het was begrijpelijk dat Italië de zomertijd wilde in voeren om toeristen een lan gere avond te geven. „Toen het parlement in 1977 instemde met de nieuwe wet voor de zomer- en wintertijd was iedereen al lang vergeten dat we al veertig minuten vooruit liepen. Het werd een eigenwijze en domme beslis sing. Nu zitten we twee keer per jaar met die klokkenge- schiedenis en vooral met de grote verwarring die er iedere keer weer ontstaat", zegt dr. H. ten Kate, vóór zijn pensio nering hoofd van de klimato logische dienst van het KNMI in De Bilt. „We moeten de zomertijd afschaf fen", zegt hij, maar hij is zich ook wel bewust van de maatschappelij ke ongemakken die dat weer te weeg zal brengen. „Ze hadden de klokken niet rust moeten laten. Wie eerder op wil staan on\ langer van' de dag te genieten, kan dat toch zelf beslissen. We hebben glij dende werktijden, dus mensen kunnen om zeven uur naar het werk als ze dat willen, in plaats van acht uur". Energie „De invoering van de zomertijd heeft werkelijk geen energiebespa ring van enige betekenis opgele verd", zegt dr. Ten Kate. „De elek triciteitsbedrijven schatten de be- Dr. H. ten Kate: „We zijn onze tijd te ver vooruit". sparing op een half procent van het totale verbruik, omdat 's avonds minder kunstlicht nodig is. Aan de andere kant moeten de lampen in het vroege voorjaar wel branden. Bovendien moet dan ook de ver warming nog vaak worden aange zet, omdat het met de zomertijd 's morgens kouder is. Men heeft 's avonds een relatief warm uur verloren en krijgt er 's morgens een kouder uur voor terug. Warm te is duurder dan elektriciteit. Als je die dingen tegen elkaar afweegt dan blijkt het voordeel nihil". Dr. Ten Kate vindt de zomertijd ook een verarming van het maat schappelijke leven. „Als je vroeger op feestdagen als Koninginnedag. Pasen of Pinksteren op straat liep in de ochtenduren, was het al druk. Nu ligt iedereen nog op bed. het is stil. De avonden zijn langer, de mensen gaan later naar bed. Een Duits onderzoek heeft aangetoond dat de mensen de dag vermoeider beginnen dan vóór de invoering van de zomertijd. We hadden onze oude zomertijd in de zomer moeten houden en in het najaar de klok C3n 'uur achteruit moeten zetten. Dan hadden we het daglicht zo gunstig mogelijk verdeeld". Misturen Vooral het verkeer ondervindt veel hinder van de zomertijd. Dr. Ten Kate heeft voor zijn publikaties on derzoek gedaan. „De verdubbeling van de zomertijd betekent voor mensen die om zeven uur 's mor gens vertrekken een toename van het aantal mistdagen van 17 pro cent Mensen die om acht uur ver trekken hebben 54 procent meer mistdagen dan vóór 1977. Ze heb ben de piek van de mist naar het spitsuur in het verkeer geschoven. Dat betekent méér ongelukken. Dat is gebleken toen op 15 mei 1979 op de brug over het Haringvliet in dichte mist een kettingbotsing ont stond. waarbij drie doden vielen. Dit zou vrijwel zeker niet gebeurd zijn als de zomertijd toen niet was verdubbeld". „Het wordt tijd dat de Westeurope- se landen eens worden wakker ge schud. We zijn veel te ver doorge schoten met het verdubbelen van onze zomertijd. Engeland is ver standig geweest niet met ons mee te gaan. De boeren in Schotland kwamen in opstand. De zon in Moskou gaat nu eenmaal twee en half uur eerder op dan in vele Eu ropese landen. Dan kun je wel een Oosteuropese tijd afspreken, maar de natuur laat zich niet regelen. De Oosteuropese tijd is nu eenmaal niet bedoeld voor West-Europa." MARSCHA VAN NOESSEL

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17