Koopman Sjaak Siere is en blijft een man van de klok sightseeing door een stuk van de glazen stad zal zeker een van de attractieve hoogtepunten van dit evenement worden. „Kom in de kas" is de jaarlijkse wapenschouw van de Nederlandse tuinders, die op 87.190 hectaren groenten en sierteeltprodukten kweken (in de verhouding 50-50), die in 1980 een produktiewaarde vertegenwoordigden- van 3,8 miljard gulden. In dat jaar \yerd aan glastuinbouwprodukten voor 3,4 miljard gulden geëxporteerd. In het Westland sinds jaar en dag de tuin van Europa legde men zich aanvankelijk toe op het telen van groenten en druiven. Nadat in 1965 de teeltvergunning voor bloemen was opgeheven, bekende het Westland massaal kleur en begonnen de daar wonende en werkende tuinders op grote schaal met het telen van bloemen. De Westlandse Bloemenveiling CCWS groeide dan ook voorspoedig: de omzet steeg van 100 miljoen gulden in 1974 tot 800 miljoen gulden in 1981. Na de veiling in Aalsmeer is de CCWS momenteel de op één na grootste bloemenveiling van de wereld. Anno 1982 zijn er in het Westland 3500 glastuinbouwbedrijven met een gemiddelde oppervlakte van 10.000 vierkante meter per bedrijf. Op de helft daarvan wordt groente geteeld, op de andere helft snijbloemen en kamerplanten. Gedwongen door de almaar stijgende gasprijzen blijven de tuinders ondertussen alert en inventief zoeken naar energiebesparende methoden om hun produkten te telen. Een voorbeeld: een chrysantenteler gebruikte in 1975 tachtig kubieke meter gas per vierkante meter kas per jaar. Door het aanbrengen van energiedoek, dubbele gevels, rookgas-condensatoren en door een optimale klimaatregeling met behulp van een microcompressor, is dit verbruik tot de helft 13 teruggebracht. p .Daarnaast is door verfdelii^ van rassen en door een toenemend gebruik van opkweek-plantenmateriaal J mislukking van een teelt vrijwel uitgesloten. Ook d produktie per vierkante m neemt nog jaarlijks toe. Ql Steeds belangrijker is de t j op zogenaamde substraten een vorm van hydrocultui -i waarbij de plantewortels z H vertakken in onder meer steenwol. Door dit systeen dat reeds op 300 hectaren wordt toegepast, kan de p op een uitgebalanceerde jnz manier gevoed worden en\M heeft de tuinder minder l%id van bodemziektes, die zijn ig cultuur kunnen aantasten, he Verslaggever Leo Thuringge nam een kijkje in de n. bloemenveiling van n Honselersdijk en sprak er i koopman Sjaak Siere, die es vanaf zijn zitplaats met jet beproefde adelaarsblik twjn' veilingklokken tegelijk irifcle gaten kan houden. Op zaterdag 3 april houdt de Nederlandse glastuinbouw onder het motto „Kom in de kas" weer een open dag. Bloemen-, planten- en groentekwekers zullen dan, evenals in de voorgaande vier jaren, in alle belangrijke tuinbouwgebieden van Nederland de deuren van hun bedrijven wagenwijd open zetten voor belangstellende vaderlanders. In Zuid-Holland kan men op die dag tussen 10 uur 's morgens en vijf uur 's middags terecht bij de Veiling Flora aan de Laan van Verhof 3 in Rijnsburg, bij de Veiling Westland-Noord en bij hèt bedrijf van tuinder Koop aan de Middendorpweg in het Rijswijkse Sion. Op zaterdag 3 april vindt eveneens een wandelmars plaats in en rond Den Haag, waaraan meer dan 10.000 mensen zullen deelnemen. De route die zij volgen zal in Madestein door twee kassen voeren, waarin respectievelijk anjers en tomaten gekweekt worden. Deze ingelaste unieke De FC Den Haag zou dik tevreden zijn met zo'n aanhang Met zorgvuldig passen en meten heeft Siere zich tussen de rugleuning en het tafelblad weten te frommelen santen, las hij op het bord in haL één, 350 karren met rozen. Op elke kar 20 dozen met daarin'16 bossen. Vijf takken per bos. Wat hem be treft kan het spel van vraag en aanbod beginnen. Om half zeven is het zover. De tri bune zit stampvol met mannen, die de wijsvinger alert bij de knoppen houden. De formatie Drukwerk in volle bezetting. Marktkooplui in glimmend leer gebonden naast ex porteurs uit Nederland en Duits land. „Een zootje ongeregeld", vol gens de voorzichtige schatting van Siere, „maar het is wél lachen ge blazen. Om de haverklap smeren ze je telefoonhoorn in met mosterd. Heb je gelijk een groen oor". FC Den Haag zou dik tevreden zijn met zo'n aanhang. Vaste stek Siere heeft bank 238. Zijn vaste stek, die de beperkte omvang heeft van een kinderstoel. Met zorgvul dig passen en meten heeft hij ook ditmaal zijn tot volle tevredenheid gerezen lichaam tussen de rugleu ning en het tafelblad weten te frommelen. Omdat de overige zit plaatsen al even benepen zijn uitge vallen, lijkt het alsof oud-leerlin gen van een fröbelschool op deze ochtend een reünie hebben en zojuist op verzoek van de juffrouw nog één keer in de banken hebben plaatsgènomen, waar ze eens hun matjes hebben gevlochten. Bank 238 is overigens een prima uitkijkpost. Van daaruit kan Siere met zijn beproefde adelaarsblik twee klokken tegelijk in de gaten houden en op die manier beurte- HONSELERSDIJK Vijf weken geleden heeft koop man Sjaak Siere bij de Honse- lersdijkse CCWS zijn oude vei lingnummer teruggekregen. Zesendertig om precies te zijn. „Mijn geluksgetal", stelt hij zielstevredën vast, „ik ben ook nog eens 36 jaar geleden in Leiden geboren. Jazeker, hier zit een originele Leidse glibber, die met hutspot is op gegroeid. Zesendertig is een getal, dat bij me past. Hoe ik dat weet? Dat voel je instinc tief. Het is net als met het pas sen van een pak. In het ene hang je, daar voel je je dood ongelukkig in. En opeens komt er een pak, waarvan je denkt: dat zit me als gegoten. Dat heb ik duidelijk met ze sendertig. Als ik dat getal op de klok zie verschijnen, denk ik: dat is Sjaak ten voeten uit". Zenuwen Pas is Siere nog naar de westkust van Amerika gereisd om klanten te zoeken voor de tulips, roses en an dere siergewassen from Honselers dijk en Aalsmeer. „Ik heb een bloedhekel aan vliegen", bekent hij vol afgrijzen, „ik heb veertien uur zitten sterven van dezenuwen'. Maar ik zal me er toch overheen moeten zetten. Want handel is han del. En je moet toch aan de toe komst denken". Hij zet momenteel in zijn dooie eentje voor tonnen per jaar om. En het verzadigingspunt is nog steeds niet bereikt. Nog steeds stijgt de omzet met sprongen. „Ik merk ook geën fluit van de recessie", zegt hij, „ik weet, dat ie er is. Ik lees er over in de krant en vang het een en ander via de televisie op. Maar elk jaar worden er meer bloemen aangevoerd en meer bloemen ver kocht. En daarom ben je wel ver plicht om nieuwe afzetgebieden te zoeken". Sinds oktober 1981 worden er door zijn firma, G. W. van Delft, duizen den bloemen per week naar Los Angeles geëxporteerd. Siere koopt ze dinsdags, verpakt ze ijlings met een vracht ijsblokjes in kartonnen dozen en laat ze door een vrachtrij der via de keurmeesters van de Plantenkundige Dienst naar Sohip- hol brengen. Vandaar beginnen ze 's woensdags aan boord van een KLM-Jumbo aan hun oversteek naar de Nieuwe Wereld, waar ze vrijdags in de winkel liggen. „Ik heb een schitterend vak", zegt Siere op het moment, dat beneden de eerste partij amaryllis voorbij schuift. Hij wil daarna best uitleg gen, waarom hij die mening is toe gedaan. Maar voorlopig moet hij zich volledig concentreren op zijn race tegen de klok. Vinger op de knop. Hebbes. Nummer 36 gloeit even op. „Heb je het gezien?", vraagt hij, „net gingen ze nog voor 46 cent weg. Maar ik heb ze toch mooi voor 26 cent per bloem. Als er vier bloe men op een steel zitten, scheelt dat 80 cent per tak. Kassa". Weer slaat Siere genadeloos toe en opnieuw kan hij een regel van zijn boodschappenlijstje doorstrepen. „Het is een kwestie van routine", vindt hij, „je moet je nooit en te nimmer op stang laten jagen. Ik heb een prijs in mijn kop en daar wijk ik niet van af. Ook geen cent. Als ik een kwartje wil bieden druk ik dus niet in op 26. Dat vertik ik". „Gelukkig ben ik een binnenvetter en trek ik me niks aan van die ze nuwetroep om me heen. Hoe druk ker het is, des te jofeler voel ik me. Het is die spanning: „Ben ik deze keer wat 'vlugger dan de concur rentie", dat geeft je een zalig ge voel. En als ik miskleun en dat overkomt mij ook, ik wil je niks wijs maken denk ik alleen: pech gehad, volgende keer beter". „Ga je nog effe met me mee naar de gerbera's?". Défilé Even later drukt hij zijn elektro nisch paspoort in de bank, die voor hem is gereserveerd bij veilingklok vier. Het défilé der violieren „die noemen wij kooplui „de stin kers" is zojuist beëindigd en de eerste gerbera's maken reeds hun opwachting. Het lijkt net of het vrije kwartiertje is aangebroken op een kostschool voor nuffige meis jes. De luidspreker kondigt achter eenvolgens de komst aan van Lara, Annette, Claudia, Yvonne, Rianne, Verona en Clementine, j Siere kijkt gespannen toe en blijft I voortdurend druk uitoefenen op de stijve, hevig blozende muurbloe- men, die hun hart massaal aan hem verliezen. De klok verslikt zie nuten lang in het cijfer 36. Va hoger gelegen bank wordt eet gelanceerd, die het hoofd van op een millimeter mist. Het wraak van de concurrentie o machtsvertoon. Even later zei J sen de blauwe wolkenslierte door tientallen zware shaggii de weduwe geproduceerd w een vliegtuigje, gevouwen v£ krantepagina. Het toestel een geslaagde noodlanding hoofd van de keurmeester. Even over elven heeft Sier boodschappenlijstje afgewerk doet zijn blocnote dicht, stoj geweten in een binnenzak en door de immense hallen na; box, waar de bloeiende bui vandaag met een waarde mille al grotendeels ve klaar is gemaakt door zijn c nen Kees Heemskerk en Fra nabruggen. Dat mag ook wel over een half uur vertrekk' vrachtwagens richting Duitsl De reis zal ook worden r maakt door Claudia, die ne veert op het moment, waarof vertelt, dat hij vanmiddag schijnlijk in zoet water een h tje gaat uitgooien. „Dat is het deel van mijn baan. Je begi tieglijk vroeg. Maar om één uur ben je vrij en kun je j hobbies beginnen". Claudia blijkt achteraf eer hautaine gerbera te zijn, d hersteld lijkt van een kwaac J ge aanval van geelzucht. „Als je het mij vraagt is die er achteraf opgespoten", ver stelt Siere hoofdschuddend, I toch zijn die Duitsers er stap joche op". LEO THl I Foto's: CEES VER Gewoontegetrouw is hij vanmorgen om vijf uur opgestaan. IJle mist hing nog boven de glazen stad als het dons op de bovenlip van een puber. Vroeg uit de veren is overi gens voor hem geen punt. Dat doet- ie al twintig jaar, vijf dagen per week. En het bevalt hem opper best. In de keuken dronk hij gauw gauw een glas melk: de gebruikelij ke staande receptie voor één haas tige heer alleen. Want Jantien lag nog gestrekt in de kuise etui. Daarna vol gas naar de feestelijke handel: 740 karren jaarrond chry- mimiek, waarmee hij de indruk wekt, dat hij zijn eerstgeboren zoon aan de beulsknechten overlevert. „Het is beslist geen top", meent Siere .van verre, „dat is alleen bruikbaar voor de markt en de straathandel. Ik heb niks aan twee de keus spullen, want mijn klanten vragen om kwaliteit". Uiterste prijs ■Zijn beste klanten heeft hij in het Ruhrgebied in Duitsland. Grote af nemers, zoals Günther Langer, die zo safe is als de bank van Dresden. „Günther weet, dat ik hem niet be donder. Wij hebben een vertrou wensrelatie. Ik beschouw hem als mijn vriend. En dat wei kt' verdu veld plezierig". Elke morgen rond half zeven belt Siere met zijn king-size-afnemers en neemt hij met hen het bood schappenlijstje door. Hij noemt het soort bloemen, dat geveild zal worden en geeft een voorlopige prijs door. In ruil voor die waarde volle inlichtingen krijgt hij dan doorgaans forse bestellingen. „Zulke gesprekken", zegt hij, „du ren nooit lang, want de vragen en antwoorden zijn aan beide kanten van de lijn overbekend. Ik heb vandaag nog een bestelling van 35 soorten gerbera's gehad. Je kunt niet even met je gedachten ergens anders zijn of er is weer een nieu we soort. Persoonlijk vind ik het trouwens een waardeloze bloem. Het is een stijve haik, waar geen lol aan te beleven valt. Nee, geef mij maar een freesia. Of een knap pe roos. Die vervelen nooit". „Maar gelukkig valt er over smaak niet te twisten'. En daarom vind ik het best, dat de Duitsers gek zijn op diezelfde gerbera's. En er nog dik voor willen betalen ook. Zij zijn mijn klanten en kunnen krijgen wat ze hebben willen". 3 APRIL lings op de chrysanten en de amaryllis bieden. Het is telkens een kwestie van tienden van seconden. Cijfers flit sen aan en doven weer pijlsnel. En daartussen moet het gebeuren. „Bingo", gromt Siere om 7 uur 34, maar de klok wijst niet hem als overwinnaar aan, maar nummer 234. „Jammer, want het was een gave partij", zegt hij 'gelaten, „vol gende keer beter". In de diepte pakt de keurmeester een geopende doos van de volgende kar en met gestrekte armen toont hij zijn buit aan de tribune. Hij pro duceert daarbij een aangrijpende .'-riJeEL'

Leidse Courant | 1982 | | pagina 16