isschop komt het oltooide Petrusorgel olech tig in wi jden UIT Leidenaar Ruud Vermeij en partner Yvonne veroveren dansend nationale titel ïr. „Vrouw in het verzet" centraal in 5 mei viering [DEN TWEE JAAR INZAMELEN, WACHTEN EN BOUWEN [N HET INSTRUMENT „EEN BEK OPENTREKKEN": echische cellist in Kapelzaal BURGERLIJKE STAND 'LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 MAART 1982 PAGINA 5 ziet er nu naar uit, ik achter een jaarlijk- ^publicatie (gedurende e jaren moest eenmaal e twaalf maanden een likatie over de stand zaken in de krant) dubbele punt kan ejen: Afgelopen; het Pe- $orgel Is Voltooid. En kan er nu eindelijk J apart voor gaan zit- als hij zondag er een eert op geeft, Thijs mer, de vaste organist koordirecteur. Een Inwijdingsconcert, nlijk had ook de bis- fcp van dit diocees dat "nen doen, want dr. ianus Simonis is niet hts een gewijd brug- bouwer in de volheid zijn priesterschap, ïseigneur is boven- ti een vaardig en soms fispireerd orgelspeler. eigenlijk nooit op fcoek. Uiteraard komt bisschop van Rotter- in de loop van het elijk jaar nogal eens dshuizen of moderne iruimten met allerlei en orgels, van con- instrumenten tot syn- iizers toe. Nu wil het gebeuren, dat hij dan in klein paars 'de bank schuift (als «een echt orgel is), de (dtoevoer aanzet en A vervolgens aan een 1 ;ata of koraal waagt. Heer Jesus heeft een [ken. Maar je moet t gaan staan luisteren, f^it dan houdt de excel- He bisschop-organist dJee op. Als dr. Simonis 4 nog, bij wijze van pri- Lgenoegen, de „tutti" //ketent, denkt hij vast vfre kerk zijn kathe- tktl te zijn. |moet evenwel een aardig- I blijven, en daarom laat [isschop het spel komende igmiddag aan de daartoe ;mde organist over, en j fit het zelf bij de Plechtige p-ijding. Maar dat het een wordt, staat nu al als een y] boven water: het Leidse sorgel is Voltooid. Het Is En laten we nou niet zeuren over hoeveel het iaal gekost heeft; de zaak ind en een Te Deum zou Itoneerd mogen worden, jr dat doen ze tegenwoor- foiet zo vaak meer. ww bleef steken [n moest de Petrusparo- I, moesten de vrienden de Petrus, wachten op „echt" orgel. Stil orgel- aan de Lammenschams- Het instrument was niet Er kon nog meer bij. De v was in 1936 blijven ste- r0 bij amper twintig regis- ofschoon er plaats was een stuk of dertig. Bou- Pels vond dat destijds al Peter Slingerland, bezig met de laatste bijstellingen in de bulk van het weer een stuk volwassener geworden Petrusorgel. spijtig, maar er was nu een keer geen geld meer voor de afbouw. Meer dan veertig jaar lang heeft een zich steeds meer uitbreidende kern van orgelvrienden gehoopt op een volwassen Petrusorgel. Twee jaar geleden begon de hoop een reëel vertrouwen te wor den, toen fondsen en andere financiële bronnen verwezen lijking van een droom in het vooruitzicht brachten. De heer J. P. van Cleef, se cretaris van het Orgelfonds Petruskerk, vertelt erover. „De afgelopen maanden is door de firma Pels en Van Leeuwen, orgelbouwers, hard gewerkt om de zaak op tijd klaar te krijgen. Aan de bui tenkant zou je dat niet mer ken, maar het inwendige van het orgel heeft een metamor fose ondergaan: 6 complete registers zijn erbij gekomen, terwijl 8 bestaande zijn ver vangen door materiaal van betere kwaliteit. Hierdoor is een totaal van 22 registers verkregen. Honderden nieu we pijpen hebben hun plaats gekregen onder de stenen ge- „De giften van parochianen en vrienden van de Petrus- kerk, de opbrengsten van een fancy-fair en 57.000 kg. oud papier en subsidie van het Anjerfonds en Comité Zomer- postzegels hebben hiermee hun bestemming gekregen: een orgel, de St. Petruskerk waardig", aldus de heer Van Cleef. Van de week ben ik even we zen kijken, op het „koor", waar twee orgelmensen van Pels en Van Leeuwen de laat ste hand legden aan hun werkzaamheden. Het instru ment werd „opgemaakt" voor de presentatie; nog wat rom melen in de ingewanden van het lijf vol pijpen, de vitale bron van zoveel oude en nieu we stemmen. Vakman Peter Slingerland uit Zoeterwoude: „Ja, dit is het nou. Maar ei genlijk is het orgel nog steeds niet helemaal af. Over een jaar of twee, drie kan er op nieuw worden uitgebreid. Als er geld is, natuurlijk". Terwijl we onder de toren naar boven gingen, langs de nauwe, draaiende trap, moest ik dit nieuws even verwerken. Be gint dat nu allemaal over eni ge tijd opnieuw? De mensen van Pels achten dit vanzelf sprekend. Zij installeren en intoneren wel. Ze kunnen im mers tot dertig registers gaan. Maar of de fondsen draagkr achtig genoeg zullen zijn om alle registers open te trekken, valt te betwijfelen. Verrijkt zwelwerk Het is zo voorlopig al mooi ge noeg, meenden comité en vrienden. Slingerland maakte een rekensommetje: „Dat is dan 19 maal 56, plus 162, dat maakt samen 1226 pijpen in totaal. Het huidige pijpenbe- stand dus. Nieuw zijn de „overblazende" fluit, een hobo, de bourdon 16. Het zwelwerk (verrijkt met tong en vulwerk) is met 4 registers uitgebreid. De laden komen van het orgel van het West einde-ziekenhuis in Den Haag; dat orgel was ongeveer even oud als het Petrusorgel. De pedaalsectie is nieuw, met 3 registers. Ook het toetsbe- slag is nieuw. In elk geval kan dit orgel nu een bek opentrekken, zoals wij dat noemen. Jammer, dat het front zo dof moet blijven". Ach, de middelen laten een blinkende face-lift niet toe, maar aan zeggingskracht, in de diepte, is er veel gewon nen. Kenners en liefhebbers kunnen ervan genieten, als ze de wat minder rijke akoestiek van de kerk voor lief willen nemen. Komende zondag 28 maart zal dan bisschop Simonis het uit gebreide orgel inzegenen tij dens een plechtigheid die om 3 uur begint. Aansluitend geeft organist Thijs Kramer onder de bakstenen, die helaas elke nagalm in de kiem smoren een summier concert. Iedereen kan dan die -nieuwe stem van een allang vertrouwd orgel horen. Dit wordt de entourage waarin zowel de barok van Bach als de franse romantiek van een Franck en Widor lang niet mis tot hun recht kunnen ko men. Na afloop receptie: „feest voor de gehele paro chiegemeenschap en alle vrienden, een feest ook voor het dames- en herenkoor, dat zijn ijver beloond ziet met een „klinkend resultaat". Ieder een is zondagmiddag van har te welkom", zegt de heer Van Cleef. En wat ons betreft: hul de; er is nu genoeg geregi streerd om een orgel het hoogste lied te kunnen laten zingen. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen „tussen tien-en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Er zullen in Leiden wel meer titelhouders wonen; in ieder geval is er een Nederlands kampioen bij „voor professionals in La tin-American dansen". Puikje onder onze dansle- raren en demonstrateurs. Ruud Vermeij (28), ver blijvend aan de Lange- brug, won voor de twee de achtereenvolgende keer „op overtuigende wijze" dit kampioenschap, en zijn partner Yvonne Vrolijk deelde volop in deze glansrijke zegepraal, sierlijk en gracieus be vochten op de dansvloer van het Nijmeegse con certgebouw „De Vereeni- ging", een week geleden. Ik hoor, dat daar „de toe ters, bellen en jellen" van 1500 supporters meer het idee gaven van een inter land voetbalwedstrijd dan van een dansmani- festatie. Ruuds huisgenoot Max Winkelhuis was erbij en aangezien Ruud wel wat anders te doen heeft dan communiqué's ver strekken geeft Max een indruk van één en ander. Het gaat om paren die meteen al „hun kunsten lieten zien" bij de samba, terwijl het pu bliek luidkeels zijn voorkeu ren liet horen. Compleet danscircus, met tussen de be drijven door een disco en Rock 'n Roll shows. En de ganse avond het „toeziend oog" van een vijfkoppige En gelse jury („Engeland is nog steeds dansnatie nummer 1"), waarvan de leden allen ooit wereldkampioen waren ge weest. „In de finale gingen de fans veelal op les zittend bij deze topdansers zo te keer, dat het soms erg moei lijk voor de paren werd om de muziek nog te verstaan". Maar Ruud en Yvonne lieten zich niet uit hun concentratie halen en grepen de titel, net zoals vorig jaar. gezonden naar buitenlandse wedstrijden. Ruud en Yvonne zullen daarom dit jaar ons land vertegenwoordigen in, bijvoorbeeld, Tokio, waar de wereldkampioenschappen worden gehouden. Ze doen ook mee aan de Europese kampioenschappen in South hampton, en in Duitsland ne men ze deel aan wedstrijden die door de Duitse t.v. worden uitgezonden. Ruud en Yvonne trainen dagelijks twee uur en volgen ook ballettrainingen tezamen met prof-balletdan sers. Ze krijgen ook lessen van toptrainers die daarvoor speciaal uit Engeland overko men". Maar er is nog meer te vertel len over Ruud, die met zijn partner op weg is naar de wereldtop. „Een jaar of acht geleden vertrok hij naar Pa rijs om in de grote revues het showdansen te leren. Bij het toonaangevende LIDO kon hij direct aan de slag. Vier jaar lang trok hij met de be roemde Blue Bell Girls over de gehele wereld. Na dit dans- seizoen zullen Ruud en Yvon ne op tournee gaan door het Verre Oosten, zich op Tokio voorbereidend. Zelf vindt Ruud „mensen een fijn avondje uit bezorgen" het mooiste beroep dat er is. Hij ziet zichzelf liever als een en tertainer, bij het lesgeven aan honderden leerlingen, dan als leermeester", zegt Max. Ruud Vermeij en Yvonne Vrolijk hebben hun draai op nationaal niveau weer gevonden. 'EN De beroemde Marek Jerie, bege- oor de Zwitserse pia- Markus Schneider, vanavond een con- "]J5n de Kapelzaal van Ui &0-gebouw. Het op to 1 van dit befaamde egint om kwart over Op het programma de sonate opus 40 jostakowitsj, de sona- us 99 van Brahms, indo in g opus 94 van ik en de sonate van nu. Jerie studeerde aan raagse conservatorium bij Stanislav Apolin en in Bazel bij Paul Szabo. In 1975 behaalde hij het concert- en solistendiploma in Praag. Tij dens en na zijn studie nam hij deel aan meestercursus- sen bij Pablo Casals, André Navarra en Mstislav Rostro- powitsch. Na het winnen van de eerste prijs van het Tje- chisch Kamermuziek Con cours begonnen zijn eerste grote concertreizen. In het archief van Lobkowitz ont dekte hij waardevolle, Tje- chische cellowerken uit de 18e eeuw zoals concerten van Joseph Reicha en Joseph Fiala. Deze werken werden, met Marie Jerek als solist, op de plaat vastgelegd. Ook op het gebied van de heden daagse muziek heeft Jerie een grote naam opgebouwd. Bekende componisten als Lubos Fiser en Evzen Za- mecnik schreven speciaal aan hem opgedragen compo sities. Marek Jerie bespeelt een schitterende Andreas Guarneri cello uit het jaar 1684. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal vanaf half acht. damco mogelijk naar Leiden "J HAAG De olie- chappij Aramco deteas Company over at haar Haagse en eningse vestigingen "Vdelen in Leiden, overigens op z'n loopt. De directie van Aramco heeft inmiddels enkele gesprekken gevoerd met de burgemeester van Leiden. Volgens directie lid R.A. Ullman komen er ook nog twee locaties in Den Haag in aanmerking, zij het dat de in 1984 gebeuren belangstelling hiervoor gerin- et huurcontract af- ger is. Om welke locaties het gaat kon of wilde hij niet zeg gen. Er is wel overleg geweest met afgevaardigden van de ge meente Den Haag. Een ver huizing naar Leidschendam eind vorig jaar deed dit ge rucht de ronde is zo goed als uitgesloten, aldus de heer Ullman. Aramco, nu nog ge vestigd aan de Laan van Meerdervoort en aan de Gevers Deynootweg, telt 650 employees. Karin Sabrine dv. A. J. Frenzen en J. van Strater. Myrlam Chrlstlane Renelle dv. G. J. C. Delomez en M. B. O. Delavlsse; Nienke Linda dv. H. J. M. Kramer en R. L. M. Bennik; Eline Margarethe dv. M. N. Rodenburg en M. W. van der Veldt; Anu-Atma Wibhutl Nlrguna Ya- sodananda Wishwarupa Mahasudana Brahmaratna d.v. G. Karaya en K. Pahladsingh; Naïma dv. T. El Fakih en Z. Es-Salkl. Overleden: L. de Kier, gebr. 3-8-1900. vrl. geh. gew. met C. van der Reljden; B. Ouwerkerk. geb. 8-6-1916 man; L. Grevelink, geb. 16-5-1902, vrl. geh. gew. met J. Lens: C. Dekker, geb. 23- 7-1895 man; E. Braggaar, geb. 26-3- 1890, vrl. geh. gew. met G. de Melj; J. Bonte, geb. 24-11-1889 vrl.; J. W. Steenvoorden, geb. 17-10-1911 vrl. echtg. van M. L. de Ridder; H. Kools. geb. 23-7-1957, vrl. echtg. van C. A. Christianen; W. H. te Wlerike, geb. 31-5-1949 man; J. P. S]erps. geb. 29- 4-1909 man; C. P. Stieding. geb. 22- 8-1905 man; A. Keveling, geb. 16-1- 1894 man. gehuwd: D. E. Mleremet en J. C. Terpstra; H. H. Roesink en D. J. M. Kluivers. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN „De vrouw in het verzet" is het thema van de 5 mei viering van dit jaar. „En dat thema maakt de Leidse viering uniek," vindt J. van der Blom, de voorzitter van het comité dat de viering orga niseert „We hebben dit thema geko zen, omdat we vinden dat de vrouw in het verzet erg actief was. De vrouw verdient alle eer. De vrouw in het verzet, hield veel meer in dan alleen maar de activiteiten van ie mand als Hannie Schaft en de vele vrouwen die als koerier werkten," aldus de voorzitter. Nog niet alle details van de viering van dit jaar zijn gere geld, maar de grote lijn is be kend. Middelpunt van de vie ring van de bevrijding is een tentoonstelling in de Burcht met als onderwerp het hierbo ven genoemd thema. Burge meester C. Goekoop opent de tentoonstelling op woensdag 30 april om acht uur 's avonds. De tentoonstelling duurt tot en met zondag 9 mei De Sowjet- Unie, België, Joegoslavië en Frankrijk zijn de landen, die er aan deelnemen. Het is de bedoeling dat elk land een standje heeft waar informatie wordt gegeven over de cultuur van het land. Mogelijk worden er ook produkten uit die lan den verkocht Het comité is teleurgesteld in de door de gemeente verstrek te subsidie van 8.500 gulden. Er was gevraagd om 40.000 gulden. Met dit bedrag wilde het comité ook allerlei actvi- teiten in de wijken organise ren. „We hadden het plan om 25 wijkverenigingen in te schakelen, maar helaas is dat nu financieel niet haalbaar," aldus de heer Van der Blom Programma Het programma voor 5 mei ziet als volgt uit om tien uur wordt de Nederlandse vlag ge hesen op het Stadshuisplein. Tevens worden de vlaggen van de vier landen, die aan de tentoonstelling deelnemen ge hesen. Om tien uur begint ook een optreden van de politieka- pel op het Stadhuisplein. Van twaalf tot één wordt er witte brood met beleg op het Stad huisplein uitgedeeld. Om twee uur begint het optreden van een aantal majorettencorpsen. Ook om twee uur begint het optreden van een aantal pop groepen in de Burcht. Het gaat om groepen die zijn aangeslo ten bij het Leidse Vereniging van Popmuzikanten. Voor de beste groep staat een wisselbe ker klaar. Om twee uur start de uitreiking van de verzets- kruisen in de Burgerzaal van het stadhuis. Het comité had prins Bernhard hiervoor ge vraagd, maar hij bleek al be zet Om vier uur begint een fo rum in de Stadsgehoorzaal over de vrouw in het verzet In het forum zitten vrouwen., van de landen die deelnemen aan de tentoonstelling. Mede- werkes van de universiteit zijn als tolk aanwezig. Voor Leiden zit mevrouw Kisman uit Zoe terwoude in het forum. De viering wordt 's avonds beslo ten met een feestavond in de Stadsgehoorzaal met mede werking van de Randstadspe lers. Mogelijk komt een wie lerronde voor dames. Het co mité onderhandelt hierover .met Joop Riethoven. Op veel Leidse scholen zullen vrouwen die in het verzet hebben geze ten vertellen over hun erva ringen in de oorlog. Ook in de Hooglandse Kerk wordt aandacht besteed aan de viering van de bevrijding. Daar wordt van 4 tot en met 9 een tentoonstelling gehouden van werkstukken die op scho len zijn gemaakt en is er een foto-expositie van de Anne Frankstichting.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5