Leimuiden stelt extra bezuinigingsronde uit Actiecomité maakt slechte beurt bij Alphense partijen REGIOUOURINAAI LEIDEN Ouders verontrust over bouwactiviteiten Rijnstreekgemeenten boos op Van Thijn Straathandel in Alkemade aan banden Gouden trouw in Oud Ade Woningbouw in Ridderveld II van start INZAKE AFSPRAKEN VESTIGING CHEMICALIENBEDRIJF Raad Alphen voelt zich door college buitenspel gezet LEIDSE COUP-ANT VKITDAG 26 MAART 1982 PAGIH Onderscheiding in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De erepenning in zilver van de gemeente is vanmiddag door burgemeester M. Paats uitgereikt aan de heer M. de Hoog, die na 36 jaar in dienst te zijn geweest van de ge meente Alphen aan den Rijn met ingang van 1 april gepen sioneerd wordt. De heer M. de Hoog, die op 21 september 1918 in Zuidland werd gebo ren, is op 1 februari 1946 in de rang van commies tweede klasse in dienst gekomen van de gemeente Alphen aan den Rijn. Hij is thans hoofd van de afdeling Onderwijs. WOUBRUGGE De ou- ders van de Esselycker- woudeschool zijn veront rust over de gevaren van de bouwactiviteiten die worden gepleegd ten be hoeve van het zogenaamde plan Bateweg-noord. Bouwverkeer en bouwter rein zijn op dit moment een voortdurende doorn in het oog. Om de tien minuten dendert er een zware vrachtauto naar het bouwterrein door het anders zo rustige Wou- brugge. De onbekendheid van de schoolkinderen met dergelijke ongewone ver keerssituaties heeft aldus oudercommissiewoordvoer- der Juul Baars al tot zeer ge vaarlijke situaties geleid. Ook de toestand van het voor kinderen zo aantrekke lijke bouwterrein, „is op dit moment levensgevaarlijk" werd medegedeeld. De spe lende kinderen dreigt in de nauwe putten verdrinkings gevaar. Deze gegevens kreeg de commissie ruimtelijke or dening van Woubrugge gis teravond nogal onverwachts voorgeschoteld. De ouder commissie van de school kondigde aan de situatie d.m.v. „klaarovers" te wil len verbeteren. Wethouder Haasbroek zegde toe het pro bleem op de eerstvolgende B en W vergadering aan de orde te stellen om zodoende een snelle oplossing te be werkstelligen. Uit de „vei- ligverkeershoek" werd over de situatie bij de school ook een kritische noot verno men. Ouders, die hun kind zonodig met de auto naar school moeten brengen, scheppen kort voor de aan vang van de school met hun voertuigen zeer gevaarlijke verkeerssituaties. De verkeersmaatregelen in de Van Dorthstraat vorm den voor de zoveelste keer punt van discussie. Vorige maand had de commissie een uur nodig om tot de aan leg van ribbels in de weg te adviseren. Gisteravond had dezelfde commissie een half uur nodig om tot hetzelfde besluit te komen. De ribbels hebben tot doel de automobi listen, die de woonerfregels aan hun laars lappen te dwingen snelheid te vermin deren. Of anders hun auto stuk te rijden. Gevaarlijk onkruid bestrijdingsmiddel te water HAZERSWOUDE Een ge- deeltelijk met onkruidbestrij dingsmiddelen geladen vracht auto is gisteren in Hazerswou- de gekanteld in in een sloot te recht gekomen. Het chemisch middel kan vol gens de rijkspolitie, wanneer het in aanraking met water komen, gevaar voor het opper vlaktewater en de beplanting opleveren. De politie wil zo snel mogelijk proberen de vrachtwagen uit het water te halen. Een provisorische dam is opgeworpen om eventueel besmet water tegen te houden. LEIMUIDEN De raad heeft de broodnodige ex tra bezuinigingsronde voorlopig uitgesteld. Het lag in de bedoeling deze in een voorjaarsnota van B en W vastgelegde bezui nigingsvoorstellen tijdens de raadsvergadering van gisteravond te behande len. Het uitstel werd gevraagd door de CDA-fractie. Woordvoerder Van Zon had uit het voorstel begrepen, dat er over de bezui nigingen in de onderwijssector nog overleg werd gevoerd met de betrokkenen. Hij wilde pas defintief beslissen over de in de voorjaarsnota gedane be- snoeiingsvoorstellen als dat overleg was afgerond. VVD'er Van Dam zag daar niet veel heil in. Een nadeel van uitstel vond hij, dat het bijvoorbeeld voor scholen dan wel erg kort dag wordt de nodige maatrege len te treffen. Van Dam zei wel met uitstel te kunnen in stemmen als er een extra ver gadering van de raadscommis sie financiën zou worden ge houden. Het CDA ging daar mee akkoord, tot grote spijt van Leimuiden 2000, dat zoals mevrouw Van Puffelen zei, heel wat 'aardige' voorstellen had. Die zal zij nu in de mei- vergadering kunnen spuien. Gisteravond was er weer het nodige gekrakeel over het pand Oosterweg 14. Een pand, dat door het college niet voor bewoning geschikt geacht wordt en is dichtgetimmerd, maar niet onbewoonbaar is verklaard. In oktober vorig jaar werd vastgesteld, dat een consulent voor de stadsver nieuwing de woning zou on derzoeken en aan de hand van diens bevindingen zouden er maateregelen worden getrof fen. De discussie over het pand ontbrandde gisteren weer, daar Leimuiden 2000 met het voorstel kwam de wo ning weer vrij te geven voor bewoners, zodat er weer een woningzoekende tevreden ge steld zou kunnen worden. Het voorstel ontmoette weinig bij val. De overige raadsfracties lieten weten op de bevindin gen van de consulent te willen wachten. Ook al vond VVD'er Van Dam, dat dat wachten wel wat lang ging duren. Pas na enige tijd bleek waarom dat wachten zo lang duurt. De consulent was simpelweg nog niet ingeschakeld. Omdat, zo verkondigde burgemeester Van der Kroft, het beter zou zijn wat rust rond de hele gang van zaken zou komen. De ver baasde raadsleden vroegen het college de zaak met de nodige spoed aan te pakken. ALPHEN AAN DEN RIJN Het actiecomité „Van Hef tot Havenbrug" en enkele bewonerscomi tés, hebben geen beste beurt gemaakt bij de Alp hense gemeenteraadsfrac ties. Het actiecomité is van plan stemadvies te geven naar aanleiding van de verkeerszienswijzen van de politieke partijen. Hier toe zijn alle fracties uitge nodigd hun visie te geven op Alphense verkeers knelpunten en eventuele oplossingen hiervoor. Tot zover konden de politieke partijen het met het actiecomi té eens zijn. Uiteindelijk heeft iedereen het recht om vragen te stellen. Maar door de toe voeging, dat bij niet antwoor den dit een negatief advies ten gevolg zou hebben, kreeg het geheel in de meeste ogen een chantage- effect. Volgens PvdA-wethouder L. Kleingeld, waren deze vragen niet nodig geweest. Het actie comité is de afgelopen maan den meermalen utgenodigd bij overleg over de verkeerssitua ties en zou dus de antwoorden al moeten hebben. De PvdA zal echter wel antwoorden op de vragen omdat alle partijen dit doen. Bij deze mening sluit het CDA zich aan. Ook het CDA proeft een chantage-ach- tige ondertoon maar zal toch antwoorden. A. van Geest van D'66 vraagt zich af waarom ook de democraten zo'n brief hebben gekregen. D'66 heeft zich altijd positief opgesteld te genover het actiecomité en zij hebben dit niet verdiend vindt hij. Ook de VVD zal antwoor den omdat iedere kiezer daar nu eenmaal recht op heeft. Maar al die vragen over het verkeer zijn wat overbodig omdat de VVD al drie jaar duidelijk haar visie geeft. Het actiecomité maakt geen beste beurt met dit soort praktijken vinden zij. De VVD sluit zich aan bij D'66 over de financiële haalbaarheid van een omlei- dingsweg door Kerk en Zanen. Dit gebied moet eerst geëxploi teerd worden en dat zal door de woningcontigentering de eerste jaren niet gebeuren. Cor Doolhoff van de PPR betreurt het dat niet meer actiegroepen en burgers gebruik maken van hun recht op vraagstelling. Hij is volledig bereid antwoord te geven op de vragen van het actiecomité maar vindt een stemadvies alleen gebaseerd op de verkeersvisie van een partij wat eenzijdig. ALPHEN AAN DEN RIJN De wethouders van negen gemeenten in Zuid-Holland, waaronder Alphen aan den Rijn, ver wijten minister Ed van Thijn van Binnenlandse Zaken, dat hij de indruk wekt, voor werkgelegen heid bij de lagere over heid te zorgen. „Uit verklaringen en publica ties in dagbladen blijkt ons, dat onder meer de minister van Binnenlandse Zaken, en zijn staatssecretaris ten aan zien van de werkgelegenheid bij de overheid van mening zijn, dat de werkgelegenheid op provinciaal en gemeentelijk niveau nog circa 1% zal toene men". Doordat de rijksover heid haar taken steeds meer gaat decentraliseren, moeten de gemeenten deze overnemen en komt er dus meer werk. Volgens de gemeenten is er echter „als gevolg van de eco nomische ontwikkelingen op lokaal niveau juist een tegen gestelde ontwikkeling gaan de". Het past de minister dan ook niet een andere indruk te wekken. Want, zo stellen de wethouders, er is geen geld voor nieuw beleid. Doordat er geen, of beperkte financiële middelen beschikbaar zijn, moeten op lokaal niveau prio riteiten worden gesteld. Im mers, met veelal minder mid delen trachten de gemeenten te komen tot een aanvaard baar voorzieningen- en dien stenniveau. Als gevolg van de bezuinigingen is het perso neelsbestand van sommige ge- .meenten al ingekrompen of zal nog inkrimpen. Er is dus niet of nauwelijks sprake van uitbreiding tenzij hiervoor de middelen, mede door de rijksoverheid, in toe nemende mate beschikbaar ge steld kunnen worden. De wet houders vinden, dat de minis ter hierover maar eens moet nadenken. Wel zijn zij het met de minister eens, dat het voor gestane beleid en de bevorde ring van de werkgelegenheid feitelijk een uitbreiding van arbeidsplaatsen op lokaal ni veau noodzakelijk maken. Van de brief aan Van Thijn is een afschrift gezonden aan mi nister Den Uyl van Sociale Za ken en Werkgelegenheid ge zonden. ALKEMADE Het venten en innemen van een stand plaats ter uitoefening van de straathandel zullen in Alke made aan banden worden ge legd. Daartoe zal de gemeente raad aanstaande maandag een voorstel behandelen om de Al gemene Politieverordening te wijzigen. B. en W. menen dat het algemeen belang wordt ge schaad indien een verdere uit dunning van het vooral in de kleine kernen toch al schaars geworden winkelbestand, wordt toegelaten in de vorm van concurrentie door de straathandel. Tot nu toe echter kon het ge meentebestuur een stand plaats- of ventvergunning slechts weigeren uit een oog punt van veiligheid op de weg. Boendien heeft Het Alkema- dese gemeentebestuur thans te maken met een aanzienlijk toenemen van het aantal aan vragen om standplaats- en ventvergunningen. Volgens het voorstel van B en W zal de Algemene Politie Verordening nu zodanig gewijzigd worden dat een aangevraagde vergun ning voor straathandel kan worden geweigerd in het be lang van de zorg voor de in standhouding van het plaatse lijk winkelbestand (voor zover het de nog aanwezige branche betreft), de openbare orde, de verkeersveiligheid, de zorg voor het uiterlijk aanzien van de gemeente en ter voorko ming van verontreiniging. Vijftig jaar lang hebben Jaap Verhaar en Anna Vermey uit Oud Ade lief en leed gedeeld. Toen ze in 1932 in het huwe lijksbootje stapten, betrok ken ze een klein huisje met een grote groentetuin aan de Boekhorstweg te Zevenhui zen. Daar werden hun zes dochters en zes zoons gebo ren. Toen het gezin uit het huisje dreigde te groeien, konden ze in 1950 één van de Oostenrijkse woningen aan de Kolk in Oud Ade be trekken. De 72-jarige bruid en haar 76-jarige bruidegom genieten nog volop van hun goede gezondheid. Jaap Ver haar is een fervent sportvis ser en een trouw supporter van het eerste elftal van R.O.A.C. '79. Een club, die hij allerlei hand- en spandien sten verleent. De bruid be steedt al haar tijd aan haar kinderen en 27 kleinkinderen, van wie er één, de vierjarige Miranda, op de foto staat. Mr. Vrolijk in de heimachine. ALPHEN AAN DEN RIJN Op alternatieve en op de gebruikelijke manier zorgde de heer Vrolijk, commissaris der koningin van de provincie Zuid-Holland, voor het heien van de traditionele „eerste palen". Hiermee werd een begin gemaakt met de bouw van 143 wo ningen voor woningbouw vereniging „St. Jozef" en 117 woningen voor wo ningbouwvereniging „Al phen aan den Rijn". Eén paal werd de grond in ge dreven door een zogenaamde heimachine en de tweede paal ging door het heien met man kracht de grond in. Hiervoor waren zes heiers, te weten de heer Vrolijk, twee vertegen woordigers van de woning bouwverenigingen, twee ge meenteambtenaren en een vertegenwoordiger van de bouwer. Slokker B.V., nodig. Deze takelden met behulp van touwen, een heiblok op waar na deze kracht gebruikt werd om de paal in de grond te drij ven, hetgeen voorspoedig ver liep. Deze energiebesparende manier van heien was gekozen omdat het de bouw van „spaarhuizen" betreft. Deze woningen zijn zo geïsoleerd en van een dusdanig verwar mingscircuit voorzien, dat er een stookkostenbesparing van ongeveer 50% verwacht wordt. Beide projecten die de eerste aanzet zijn voor een wijk van ruim 1400 woningen, bestaan uit woningen in de woning wetsfeer met relatief lage woonlasten. Hierover zijn bei de woningbouwverenigingen zeer verheugd omdat er veel wooncomfort tegenover staat. In zijn toespraak onderstreepte burgemeester Paats de nauwe band van Alphen met de pro vincie „Het is de gemeente duidelijk dat zij niet om de provincie heen kan en de pro vincie kan niet om Alphen heen", waarbij hij doelde op de in aanbouw zijnde rondweg om Alphen. Daarom was het terecht dat de commissaris der koningin de eerste palen sloeg. Hierbij speelde ook de wens de commissaris te laten inzien dat de lage woningcontigentering voor 1982 niet terecht is. Kaarten en sjoelen De Hoogmadese handbalvereniging M.M.O. houdt vi avond een kaart- en sjoelavond in Huize van der Ph De opbrengst van het gebeuren komt ten goede aan nieuwe lichtinstallatie bij het verharde handbaltt rein. De kaart4 en sjoelbijeenkomst begint om acl ODI Toneelvereniging ODI brengt vanavond in Noord wijke hout het blijspel 'Denk je dat het leven over rozen gat van Wim Bischot. Dat gebeurt vanaf kwart over acht in i toneelzaal van de Bavo aan de Langevelderweg. KaarU zijn aan de zaal verkrijgbaar. Tussen de bedrijven door er een loterij en er na is er gelegenheid tot dansen. Loopathon Om kwart over twee begint morgen in Lisse de eers 'Loopathon' van de atletiekvereniging De Spartaan e het Sportpark 'Ter Specke' aan de Spekkelaan. Het z, het laatste optreden op de oude sin tel baan worden, oi dat in april de aanleg van een kunststofbaan begint Intermezzo ie Het kamermuziekensemble Intermezzo geeft zondagmi dag een concert met barokmuziek in het Groene Kerk van Oegstgeest. Op het programma staan composities vi onder andere Couperin, Charpentier, Telemann, Puree ei Ibert en Hay dn. Het concert begint om twee uur. KaarU ;qj zijn verkrijgbaar bij K&O aan de Oude Vest 45 in Leidt en in het Drieluik aan de Geversstraat 37 in Oegstgee alsmede bij de firma's Van der Luit en De Groot in Oegi geest. Tevens in de kerk vanaf half twee. Kerkconcert Jojo van Roy-Haanstra (sopraan en fluit), Ab Keiz t (hobo) en Ton van der Meer (orgel) geven zondagmi dag een concert in de Nederlands hervormde Kerk Voorhout. Het concert begint om drie uur. Op het pi J" gramma staan onder meer drie Poolse kerkelijke wtrfj ken uit de 18e eeuw, Oud-Hollandse hoerenliedjes <1J dansen en werken van Quantz, Handel, tclema h Haydn, Walther en Lefébure Wély. de togangsprijs bi drie gulden. Kinderen, CJP-ers en 65-plussers betalen gulden 50. Prestatieloop De sportcommissie van de Leidse brandweer organiseert JC samenwerking met de Regionale Brandweer Rijnland et prestatieloop in Hazerswoude. Deze derde loop uit et reeks van vier, start bij de sporthal van tafeltennisverei ging Avanti en voert de deelnemers door de polder. Ijk' start is om 11.00 uur. Aan de loop over 5, 10 of 20 kilomet o kunnen junioren, senioren en verteranen deel nemen. 1q volgende „brandweer-loop" wordt op zondag 25 april g houden. Demonstraties De cursisten van De Stormbal in Sassenheim tonf1 zondagmiddag tussen twee en vier uur wat zij hebbtd bereikt in het afgelopen seizoen. Allereerst wordt et e cursus bloemschikken gehouden. Daarna spreken (d leden van de curus discussie over het nut daarvan 4 tot slot wordt een toneelstuk door leden van de cal\ retgroep gebracht. r Concert r Zestigplussers uit Hazerswoude en Koudekerk krijgb 1 maandag een gevarieerd programma voorgeschoteld in lie Anker in Hazerswoude-Rijndijk. Tegen betaling van dfc gulden kan men kijken en luisteren naar het Ensemble Ji j lie Nuy uit Voorburg. Dat gebeurt op uitnodiging van I Stichting Open Bejaardenwerk Koudekerk, de recreatifi commissie van bejaardencentrum Rhyndael en de afdelip Koudekerk en Hazerswoude van de Nederlandse Bond v£l Plattelandsvrouwen. Voor vervoer van en naar Het Ank% wordt gezorgd. Het concert begint om half acht. |n Pannebier Op het in aanbouw zijnde r.k. scholencomplex Bronckhorst" in Noordwijk is vanmiddag de vlag top gegaan. In oktober ging de eerste paal de grond en thans is de bouw zover gevorderd, dat het hoogst punt is bereikt. De leerlingen kregen een traktatie voor het personeel van de aannemer, de firma Vi Duin, werd er pannebier geschonken. Verwacht woi dat de school nog voor het begin van het nieu schooljaar kan worden opgeleverd. Natuurbescherming De vereniging voor natuur- en vogelbescherming Nooi wijk houdt vanavond in het buurthuis aan de Hoofdstn haar jaarvergadering vanaf acht uur. Op de agenda staj onder meer bestuursverkiezingen. Na de pauze houdt D\l Passchier een lezing met dia's over Oostenrijk. Jeu de boules Dick van Soldt, Jid van de jeu de boulesverenigh „Club de Pétanque Rhyne-Boule in Hazerswoude het onlangs een derde prijs gewonnen op een zeer sterk Éi zet toernooi in Zeist. In totaal waren er tachtig deelt mers. Het doublette Niek Schouten en Paul Kroj werd tweede in zijn categorie. Natuurwandeling De Alphense afdeling van het instituut voor natuurt i scherming (IVN) houdt morgenochtend een wandeling de richting van Koudekerk. Om tien uur wordt ver tra ken vanaf de Landlustweg- hoek Lagewaard onder leidi van natuurgidsen. Er zal onder meer een bezoek word gebracht aan een geriefhoutbosje en een boerderij. Koffieconcert De gemeente Alkemade organiseert zondag het der en laatste koffieconcert van dit seizoen in De AU burcht. De uitvoering is wederom in handen van led van het Residentieorkest. Gespeeld worden werk van Beethoven, Joseph Jongen, Ton de Leeuw en Mi teau-Terzetto. Piet Veens tra zal deze werken toelit ten. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeenteraad van Alphen heeft gistera vond een motie aangeno men waarin hij stelt het te betreuren dat het college privaatrechtelijk toestem ming heeft verleend voor de vestiging van het che- micaliënbedrijf Vos en Co. Deze toestemming is ver leend op voorwaarde dat het bedrijf zich aan de re gels van de op te stellen hinderwetvergunning houdt. Tevens besloot de raad dat in de toekomst vestiging van soortgelijke bedrijven niet wenselijk wordt geacht. Om te voorkomen dat het col lege de raad nog eens buiten spel zet, werd vastgelegd dat burgemeester en wethouders geen privaatrechtelijke toe stemming mogen verlenen zonder dat eerst advies wordt gevraagd aan de commissie o- penbare werken. Met deze motie was de raad het unaniem eens. De hele af faire speelde zich af naar aan leiding van gestelde vragen door de heer Metaal (PvdA) over de voorgenomen vesti ging van het chemicaliënbe- drijf. Hij wilde weten hoe het college tegen deze voorgeno men vestiging aankeek. Te vens moest de raad zich bui gen over de vraag of chemi sche bedrijven in Alphen wen selijk zijn. Dit op basis van een uitspraak van de inspecteur van de Volksgezondheid. Deze zag het bedrijf liever in het daarvoor bestemde gebied aan de Moerdijk gevestigd. Ook speelde de vraag wie zich met het uitvoeren van controle op de Hinderwet moet bezig hou den, daar Alphen een achter stand heeft en het bedrijf reeds meerdere malen overtre dingen in deze heeft begaan. Volgens de CDA-er J. de Jong is het onbegrijpelijk dat de ge meente de vestiging van een bedrijf toestaat dat al zo vaak de wet overtreden heeft Het college verdedigde standpunt door bij mond wethouder Van Leeuw stellen dat de regels en waarden van de hinde vergunning zo uitgebrei maakt kunnen worden d voor het bedrijf een investering wordt. Hie zou het zeer wel mogel" dat terugtrekking van tigingsaanvraag volgt. I

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4