'leidooi voor drastische oplossing arkeerproblemen in binnenstad Energiebedrijf dringt exploitatietekort terug InSlMHi Rattenplaag in De Camp Lage opkomst in PvdA wijken LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 MAART 1982 PAGINA 3 orlopig geen paaltjes op stoep Oude Rijn EN De gemeente zal pig geen paaltjes op de. van de Oude Rijn plaat- ijf raadsleden gaan door en meten uitzoeken of altjes echt nodig zijn. De iers van de Oude Rijn ii de gemeente gevraagd liet iets te doen was te- et over de stoep rijden uto's en fietsen. De ge- e stelde toen voor om Leidenaartjes neer te Uit een enquete die een bewoners hield, bleek t merendeel van de be- geen paaltjes wil met omdat in het plan van meente een groot deel van de huidige „illegale" al dus wethouder C. Waal par keerplaatsen op de Oude Rijn zou verdwijnen. Dat zou nodig zijn om het verkeer geen hin der te laten ondervinden van geparkeerde auto's. De uit wijkmogelijkheden zouden door de paaltjes aanzienlijk verminderd worden. De bewo ners stelden als alternatief hoge trottoirbanden voor. Om dat de meningen verdeeld ble ven over de vraag of er nog ruimte is om over de Oude Rijn te rijden wanneer de er wel (legale) parkeerplaatsen zijn, stelde wethouder Waal in een vergadering van de com missie ruimtelijke ordening en verkeer gisteravond voor dan maar een onderzoek in te stel len. De raadsleden J. van der Putten (PSP), M. Zonnevylle (VVD), J. Brands (CPN) en J. van Zijp (CDA) bleken bereid dat onderzoek te doen. De wethouder wees de niet aan wezige F. van Oosten (PPR) als vijfde „vrijwillig" lid van het onderzoeksteam aan. „Dan kunnen de stemmen tenminste niet staken," aldus de wethou der, die verder zei dat het hem niet uitmaakte of er wel of geen paaltjes komen. LEIDEN Het exploita tietekort van het Energie bedrijf Rijnland (EBR) over 1982 moet met onge veer vijf miljoen gulden worden teruggedrongen. Dit staat te lezen in een ombuigingsnota van het EBR. Indien de ombui ging ook daadwerkelijk wordt gerealiseerd, res teert nog een tekort van ongeveer 5 miljoen. Door een grondig onderzoek kon een bijstelling in positie ve zin van ruim 9 miljoen worden bewerkstelligd. Bij het onderzoek werden echter eveneens tegenvallers gecon stateerd. Het netto-resultaat komt daardoor uit op 5.069.600. In de tijd voorafgaand aan de huidige periode van magere jaren, die inmiddels voor het EBR is aangebroken, kregen de betrokken gemeenten een winstuitkering. Nu het EBR verliezen maakt, zal over het jaar 1982 geen verliesverre- kening met de gemeenten plaats hebben. „Wij streven naar een gezond bedrijf, de grootst mogelijke soberheid, de voor de consument voor deligste tarieven en bovenal, dat tot het uiterste moet wor den voorkomen, dat deelne mende gemeenten zouden moeten bijdragen in het ex ploitatieverlies," aldus het college van beheer in de aan biedingsbrief bij de nota. Het EBR blijkt vooral te worstelen met de verminder de vraag naar gas en elektri citeit door de kleinverbrui ker (door energiebesparings maatregelen). Daarmee wordt de gunstigere ontwik keling rond de inkoopsprijs nagenoeg teniet gedaan. In de personele sfeer gaat het EBR zeer omzichting te werk. Enkele langdurige va catures, zestien in getal, wer den geschrapt. De personele formatie wordt zodoende te ruggebracht van 420 tot 403. De werkelijke bezetting be droeg op 15 december echter 386. De algemene raad wordt voorgesteld de personele be zetting op 390 te fixeren. Tot andere maatregelen, die zijn getroffen om de kosten op personeelsgebied terug te dringen, behoren het beper ken van het huren van uit zendkrachten. Ook zou het verrichten van overwerk tot het uiterst noodzakelijke be perkt moeten blijven. Enkele onderzoeken en stu dies, die in verband met de bezuinigingsdrift zijn begon-, nen, zijn nog niet afgerond. Bijvoorbeeld het onderzoek naar de lekverliezen, het au tomatiseringsbeleid, het in vesteringsbeleid en een doel matigheidsonderzoek. Wat betreft het laatste is inmid dels duidelijk, dat geen in het oog springende ondoel matigheden in de bedrijfs voering ziin ontdekt. Wel zijn enkele verbeteringen mogelijk, zodat op de langere termijn bespaard kan wor den. Het mimecollectief Prisma LEIDEN De bewoners van De Camp hebben bij de gemeente geklaagd over de ratten- en mui zenplaag, die momenteel in de wijk woedt. De GG en GD, bureau milieuza ken en de gemeentelijke reinigingsdienst is ge vraagd actie te onderne men tegen het ongedierte. „Een van de leden van werk groep De Camp heeft zelfs al het gematigd genoegen gehad drie maanden een rat in zijn woonkamer te gast te hebben, die niet te doden was dan na dat een special door de ge meentelijke reinigingsdienst geadviseerd middel was toege past," aldus de werkgroep. Het probleem wordt volgens De Camp veroorzaakt doordat de bewoners vuilniszakken niet op de daarvoor bestemde dagen op de stoep zetten. Bo vendien doordat de reinigings dienst beschadigde zakken op de stoep laat staan. De belang rijkste oorzaak is volgens de buurtvereniging echter, dat de opslagplaats van de gebroeders De Nobel ratten en muizen aantrekt; voortdurend wordt er vuil tussen het oude ijzer gestort. De buurtvereniging suggereert niet, dat de gebroe ders De Nobel zelf verant woordelijk zijn voor het stor ten van het vuil in De Camp. Met name bestaat voor baby's en kleuters gevaar. Het komt voor, dat de ratten mensen aanvallen. Daarnaast is gevaar aanwezig voor besmetting van voedsel. De GG en GD, mi lieuzaken en de reinigings dienst worden om die reden verzocht bij de gemeente aan te dringen op onteigening of aankoop van het complex van De Nobel. „Eerst leek het erop, dat het terrein snel met de grond gelijk gemaakt zou worden en dat bebouwing van het terrein een snelle oplossing voor de problemen zouden bie den. Om ons onbekende reden heeft de gemeente het terrein echter nog steeds niet ge kocht," aldus de buurtvereni ging- De Camp dringt aan op het nemen van tussentijdse maat regelen. Naast de ratten en de muizen vormen ook 's zomers de kakkerlakken een pro bleem, waar volgens de buurt bewoners het nodige aan ge daan moet worden. LEIDEN Vooral in de wijken waarin de PvdA doorgaans veel kiezers trekt, is de opkomst voor de woensdag gehouden verkiezingen voor de pro vinciale staten laag ge weest. In een enkel di strict bedroeg deze nau welijks veertig procent In de wijken waarin de VVD goed scoorde, was de opkomst boven het Leidse gemiddelde. De opkomst in Leiden be droeg gemiddeld 64.9 pro cent. De opkomst in De Mors, de PvdA verkreeg hier veel steun, lag nauwe lijks boven de 63 procent. In Leiden-Noord, ook een pro gressief bolwerk, bedroeg de opkomst nog geen 55 pro cent In de Pieterswijk, Pan- cras en De Camp, waar de VVD veel steun verkreeg, lag het opkomstpercentage boven het Leidse gemiddel de. De Burgemeester- en Professorenwijk (VVD en CDA) scoorde zelfs ruim 74 procent. Ook in de over het algemeen liberaal stemmen de Merenwijk was een op komst die hoger was dan het Leidse gemiddelde. De D'66 kiezers kwamen uit alle Leidse wijken. Slechts in Leiden-Noord kwam deze partij nauwelijks aan de bak. De drie kleine linkse par tijen verkregen traditiege trouw veel steun in Noord en in de Leidse binnenstad. „De Buren99 Mime Theater 215 speelt zondag 28 maart 'De Buren' in het Laktbeater aan het Levendaal 150. Het mlmespel 'De Buren' gaat over twee naast elkaar wonende men- sen. Zij willen op een zonnige dag allebei van hun tuin genieten, wat werken in de tuin en luieren in de zon. Omdat er in het begin geen duidelijk afscheiding tus sen beide tuinen bestaat, lopen de dingen nogal door elkaar been met als gevolg dat over en weer ergernis ontstaat Het spel is bestemd voor kinderen tussen zes en twaalf jaar. De voorstelling begint om drie uur. N. Koot uit Hoogmade legde beslag op de eer ste plaats tijdens de rammenkeurlng en P.W.G. Kooten uit Hazerswoude Dorp eiste de hoogste eer voor zich op bij de 'oofenstrijd'. Een scène uit 'De Buren' van Mime Theater 215. Koffieconcert In Holiday Inn wordt zondag 28 maart om een uur een koffieconcert gegegen. Riccardo Mandera (tenor), Nico Pauw (bariton) en Miep van Luin (piano) verzorgen een programma met opera- en operettemuziek. Uitgevoerd worden werken van Verdi, Mozart. Lehar en Strauss. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden vijfenzeventig. Ikonen In het creativiteitscentrum in het K&O-gebouw (Oude Vest 45) wordt een cursus van twee avonden „ikonen- popjes maken"georganiseerd. Blank houten deurknop pen worden zo beschilderd dat ze gaan lijken op iko- nen-gezichtjes. Met wat kant en een te vervaardigen lijfje met armen en benen ontstaat dan een klein pop je. De cursus kan of op twee maandagavonden of op twee dinsdagavonden worden gevolgd. De eerste cur susavond is respectievelijk 29 en 30 maart. Inlichtin gen bij K&O tel. 141141. Lenteconcert Het Leids Kamerorkest geeft zondag 28 maart een Lente- concert in de foyer van de Stadsgehoorzaal (Breestraat 60). Gespeeld worden het concert voor piano en orkest in d. K. V.466, Six epigraphs van C. Debussy en The Wasps van V. Williams. Het concert staat onder leiding van Peter Greve, Herman van Gunsteren soleert op de piano. Het concert begint om twaalf uur. Toegangskaarten zijn ver krijgbaar bij K&O (tel 141141) en aan de zaal. Uyl van Hoogland Lucy Steymei en Hans Elzinga treden zondagmiddag 28 maart op in het café De Uyl van Hoogland. Het duo werkt sinds 1980 samen. Het programma is gevuld met eigen composities, variërend van langzame ballads tot swingende stukken. De Uyl gaat om half drie open, het concert begint om halt vier. De toegang is gratis. Mimecollectief Prisma Het mimecollectief Prisma speelt morgen de produktie 'Stelt (opus nul)' in het Laktheater aan het Levendaal 150. Deze nieuwe mimegroep is voortgekomen uit Mekaniek toen dit gezelschap werd opgeheven. Lydia Meist, Martin Mens en Peter Lemmens vormen het collectief en maakten het stuk. Het gaat over twee heren, twee broers die na geprobeerd te hebben hun eigen weg te gaan toch er voor kiezen samen verder te gaan, ondanks alles. De voor stelling begint om half negen. gste punt Kooihof it hijsen van een vlag onthulde burgemeester C. Goekoop niddag het hoogste punt van het Koolhof-complex de an. Met de nieuwbouw werd in oktober vorig jaar gestart, hele complex kan naar verwachting halverwege 1983 wor- iltooid. De eerste woningen zullen aan het eind van dit jaar ken kunnen worden. De" bouw vindt plaats in opdracht van iningbouwvereniging tot bevordering van de bouw van answoningen. In het totaal zullen in de Kooihof 173 wonin- srrijzen waarvan 32 voor één- en tweepersoonshuishou- EN De parkeer- i kan de parkeerpro- itiek alleen niet aan. een groot aantal egelen nodig om het arkeren fundamen- e bestrijden. Dit stelt immissaris van poli- LW. van Vorden, in ota aan de gemeente. ie parkeerpolitie enigs- fectief te laten functio- dient een aantal voor- en te worden vervuld," de commissaris. Hij het aantal niet functio- le parkeermeters en - iten nu werkt de - dient drastisch te n verlaagd, er dient een ijk belijning van de par keervakken te komen, het te controleren gebied moet klei ner worden of het aantal par keerwachters moet omhoog, palen en hekken dienen het fout en hinderlijk parkeren te gen te gaan daar waar het niet mogelijk is om bonnen uit de len, de „verjaagde" automobi listen dient een aanvaardbaar parkeeralternatief te worden geboden. De commissaris doet zijn aanbevelingen na uiteen gezet te hebben hoe de par keerpolitie georganiseerd is en wat de oorzaken zijn van het feit dat de parkeerwachters het werk niet aan kunnen. In januari vorig jaar werd bij een onderzoek een overtredings percentage van gemiddeld 55 procent geconstateerd. In de blauwe zone is dat zelfs 70 procent. De commissaris wijst erop, dat het aantal aangebrachte „voor- ruitformulieren", niet de enige graadmeter van de efficiëntie van de parkeerpolitie mag 'zijn. De commissaris stelt dat er erg veel tijd zit in het „ho ren" van mensen die hun bon niet binnen 48 uur hebben be taald. Dertig procent van de genen, die een bon hebben ge had, gaat onmiddellijk betalen. Het opsporen van overtreders blijkt erg tijdrovend te zijn. „De Leidse parkeercontroleur springt er erg gunstig uit door gemiddeld drie a vier bekeu ringen per uur uit te schrijven tegen een landelijke gemiddel de van anderhalf." Deze „ijver op straat" heeft echter grote administratieve gevolgen, met name wanneer er niet wordt gereageerd op allerlei aanma ningen om te betalen. „Eén parkeercontroleur heeft zelfs schoenendozen in gebruik moeten nemen om de nog af te werken processen verbaal op te bergen," aldus de nota. De gemeente is van plan de ta rieven die gelden bij het wegs lepen van een fout-geparkeer- de auto te veranderen. B en W hebben de gemeenteraad voor gesteld hiervoor uniforme ta rieven in te voeren. Momen teel worden per weggesleepte auto de werkelijk gemaakte kosten berekend. B en W stel len voor: 107,79 als de auto is weggesleept op een werkdag tussen zes uur 's morgens en zes uur 's avonds, 125,43 als de auto op een werkdag is weggegesleept tussen zes uur 's avonds en twaalf uur 'sa- vonds en 142,96 wanneer de auto 's nachts, op een zondag of op een feestdag is wegge sleept Daar komt dan nog een boete van 75 gulden bij. (Volgens het college zijn dit hele redelijke tarieven. Er wordt een vergelijking ge maakt met Den Haag waar het sleeptarief 210 bedraagt, ex clusief boete.) Verder worden de kosten van het stallen van een weggesleepte auto met 20 procent verhoogd. De parkeer wachters krijgen in het voor stel de bevoegdheid een auto weg te laten slepen. Het in schakelen van de politie is dan niet meer nodig. De commissie politionele aan gelegenheden vergadert maan dag over de nota van de com missaris en over het voorstel van B en W. De raadscommissie ruimtelijke ordening en verkeer verdiepte zich gisteren ook in het parke ren. Aan de orde was de nota „Parkeren in de Binnenstad II". Daarin wordt voorgesteld in de binnenstad de blauwe zone op te heffen en daarvoor in de plaats een pasjesregeling voor bewoners en bedrijven te maken. Op een aantal voor waarden zouden deze via een dergelijke pasje tegen een ver goeding van dertig gulden per maand een parkeerplaats kun nen krijgen. Het grootste knel punt in dit voorstel, vond de commissie de kans dat maar weinig automobilisten bereid zijn een dergelijk bedrag te be talen. De gemeente gaat de ko mende weken onderzoeken of varianten op het voorstel te bedenken zijn en in hoeverre het haalbaar is. Paasvee in Groenoordhallen De Jaarlijkse paasveetentoonstelling in de Groenoordhallen speelde zich gisteren af. In to taal 326 stuks vee oogstte bewonderende blik ken. Aankomen mocht. Was zelfs noodzakelijk, want voordat de indolente dikbillen uitentreure zijn beklopt en betast, kunnen de keurmeesters geen oordeel vellen over de kwaliteit van de vleselijke gevaarten. Onaantastbaar voor de modale agrariërs schoven de keurmeesters in hun traditionele witte jassen door het klamme hooi en bekeken de koeien van hoef tot hoorn. Markante corduroy hoofddeksels, dampende sigaren en dunne blankhouten wandelstokjes maakten het tenue compleet. Het vee reageer de weinig enthousiast en scheen niet te besef fen hoeveel bewondering enkele onder hen wel oogstten. De keurmeesters van de Vereniging tot het be vorderen van de Agrarische belangen in de Rijn- en Duinstreek (VEBO) kwamen gezamen lijk tot de volgende uitslag: Algemeen kam pioen vrouwelijk vee (regio): C. Uitdenboo- gaard. Warmond. Algemeen kampioen manne lijk vee (regio): E. Ultee (Oudewater). Algemeen kampioen vrouwetijk vee (nationaal): T. Faam (Edam). Algemeen kampioen mannelijk vee (na tionaal): J.W. Hulsenbosch (Julianadorp). Jeugdkampioen vrouwelijk vee: G. Roos (Op- loo). Jeugdkampioen mannelijk vee: M.N.C. Koot-Onderwater (Hoogmade). Kampioen vrou welijk vee geschikt voor de mesterij: E. West geest (Wassenaar). Kampioen mannelijk vee geschikt voor de mesterij: T. Roos zoon (Ter Aar).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3