Washington beslist over toekomst van El Salvador 99 We mogen onze 40.000 doden niet verraden Nicaragua: Klaar voor onderhandelingen met VS ANSEN OP VREEDZAME OPLOSSING BIJNA VERKEKEN SALVADORAANSE SCHRIJVER ARGUETE: JITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 MAART 1982 PAGINA 13 scheid IKON-ploeg LVERSUM Radio en te- isie besteden morgen aan- ht aan de plechtigheid in NOS-complex in Hilver- voor het IKON-team. De RA-radio vanaf half tien norgens op Hilversum 2 en NCRV-televisie 's avonds vijf over half twaalf op Ierland 2. rgen wordt op verechillen- plaatsen in ons land de e jaar geleden vermoorde tsbisschop Oscar Romero dacht. Hoogtepunt is een enkomt in de Grote Kerk )en Haag, die om half twee NEW YORK Nicara gua, het verzet in El Sal vador én Cuba zijn bereid om zonder voorwaarden vooraf onderhandelingen te beginnen met de Vere nigde Staten voor een op lossing van de politieke conflicten in Midden- Amerika. Met deze bood schap verscheen een van de leiders van de Nicara guaanse junta, Daniël Or tega, gisteravond in een speciale zitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Ortega verklaarde dat hij door het Salvadoraanse verzet en Cuba was gemachtigd het on derhandelingsaanbod te doen. De besprekingen zouden op korte termijn bijvoorbeeld in Mexico kunnen worden ge houden. De uitspraken van Ortega geven nieuw voedsel aan de geruchten, dat Was hington en Mangua al zijn overeengekomen om onder handelingen te beginnen. In zijn toespraak eiste Ortega van de Verenigde Staten de belofte dat „Nicaragua niet wordt aangevallen". In dat ge val zou het voor zijn land mo gelijk zijn om niet-aanvalsver- dragen met alle landen in de regio te sluiten. De Amerikaanse VN-ambassa deur mevrouw Jeane Kirkpa- trick, die de vergadering van de Veiligheidsraad c voorzat, vertelde sceptisch te staan te- {[enover de door Nicaragua be- eden vredenlievendheid, ter wijl dat land „dienst doet als actief kanaal voor het over brengen van wapens naar El Salvador". Ortega was volgens haar niet naar New York ge komen om vrede te zoeken, maar een verscherping van de problemen in Midden-Ameri- ka. Ondanks deze felle woor denstrijd sloot geen van beide partijen de deur voor de eer dergenoemde vredesonderhan delingen. Een aanwijzing dat er enige beweging zit in het politieke standpunt van Washington ten aanzien van Midden-Amerika kan verder worden gezien in het bezoek dat generaal Ver non Walters, de speciale afge zant van minister van buiten landse zaken Haig, naar ver luidt begin deze maand aan Cuba heeft gebracht. Woord voerders van het State Depart ment ontkenden niet dat Wal tere een bezoek aan Cuba heeft gebracht, maar bena drukten dat er van onderhan delingen tussen Washington en Havanna geen sprake is. Algemeen wordt verwacht dat begin volgende week, als de uitslag van de zondag te hou den parlementsverkiezingen in El Salvador bekend zijn, meer duidelijkheid zal ont staan over de mogelijkheid van onderhandelingen over de problemen in Midden-Ameri ka in het algemeen, die van El Salvador in het bijzonder. Reagan betuigt IKON medeleven DEN HAAG De Ameri- kaanse president Reagan heeft zijn medeleven betuigt met de IKON en de nabestaanden van de filmploeg, die verleden week in El Salvador is gedood. In een verklaring heeft de Amerikaanse ambassade na mens president Reagan ver klaard het bijzonder tragisch te vinden, dat het filmteam is omgekomen bij het uitoefenen van de journalistieke plicht. De Amerikaanse president, zo staat verder in de boodschap, vindt het jammer dat hij geen tijd heeft voor het interview, waarom de IKON-televise hem heeft gevraagd. HAAG/LEIDEN Salvador, het kleinste ichtbevolkste land in Iden-Amerika, is een op de wereldbol. :h staat dit nietige Ije, met slechts vijf ien inwoners en klei- dan Nederland, in het itrum van de wereldbe- ;stelling. Het gaat bij al lang niet meer de bloedige strijd tus- de machthebbers en volksverzet; de super- ten vechten er hun ;igestrijd, waarvan altijd de straatarme eerloze bevolking het :htoffer is. In een land El Salvador, waar al- al de laatste twee jaar >r dan 25.000 mensen vermoord, is de pola- :ie totaal, bestaat geen jjoel meer voor nuances, n dit land, waar de iinzin van de oorlog A elke dag weer mani- teert, worden komende (dag verkiezingen ge lden. Schijnverkiezin- is een betere bena- Ïl, want hoe vaak de adoranen ook naar de bus gaan en wie zij i kiezen, hun uiteinde- [<p lot ligt in handen de Amerikaanse rege- j in Washington. mgste geschiedenis van El idor is in bloed gedrenkt. 932 werd een opstand van boeren genadeloos neer- igen door politie, leger en erwacht, waarbij ruim 0 doden vielen. Deze Isenslachting heeft jaren- doorgeklonken en het et tegen de opeenvolgende laire dictaturen decennia verstomd. In 1972 leek El idor een nieuwe weg in te De presidentsverkiezin- werden dat jaar verras- gewonnen door de chris- lemocraat José Napoleon ;e en de hoogleraar Guil- Manuel Ungo; toenter- men strijdend tegen de lire overheersing, tien later als president van El idor en voorman van het ieke verzet eikaars tegen- Maar de militairen len zich niet met de ver- igsuitslag verenigen en •mden in plaats van Du- Ikolonel Molina tot nieuwe Ident. natigde junta Ie overwinning in 1979 Ie Sandinisten op dictator iza in het buurland Nica- leek de revolutie ook El lor te overspoelen. De tussen rechts en links :erde aan. In een poging weid te keren en verder ivergieten te voorkomen groepje gematigde t^airen in oktober van dat aarschijnlijk met in- ig van Washington, generaal Humberto i^ero terzijde. Er werd éen geïnstalleerd van bur gen militairen, die zou zor- pn/oor de dringend noodza- politieke en sociaal- siomische hervormingen, at! van de juntaleden was xmo Ungo. In de eerste na de coup werden tden genationaliseerd en mjé Een Salvadoraanse militair kijkt toe, hoe een jongen zijn wapen ter hand neemt. het grootgrondbezit aangepakt. Spoedig bleek echter dat de junta geen enkele machtsbasis bezat. Leden van de machtige „Veertien Families", die El Salvador sinds mensenheuge nis als een soort privé-bezit bestuurden en de legerleiding trokken zich niets aan van de junta. Ungo en de zijnen wer den misbruikt om een wreed en ihoorddadig regime voor de buitenwereld een menselijk gezicht te geven. Begin 1980 trok Ungo zich gedesillusio neerd terug uit de junta en vertrok naar Mexico. Sinds dien geeft hij leiding aan de politieke tak van de oppositie, de F(rente) D(emocratico) R(e- volutionario), waarin vakbon den, christen-democraten, so ciaal-democraten en commu nisten zich verenigd hebben. Ungo's plaats in de junta werd ingenomen door de man met wie hij in '72 nog een gooi had gedaan naar het president schap. Na de val van dictator Romero was José Napoleon Duarte uit ballingschap in El Salvador teruggekeerd en ver welkomd door duizenden landgenoten, die op hem al hun hoop op een vreedzame toekomst vestigden. Maar ook Duarte heeft ervaren dat de junta geen feitelijke macht heeft en hij alleen in naam president is. Dat hij deson danks is aangebleven kan al leen worden verklaard uit het feit dat hij voor de Verenigde Staten een laatste .strohalm is. Als ook Duarte het veld ruimt is de kans op een politieke op lossing voor de problemen van El Salvador definiteif verke ken. Alleen een Amerikaans militair ingrijpen zou dan de in Washington gevreesde ver anderingen a la Nicaragua nog tot staan kunnen brengen. Het is de VS er heel veel aan gele gen zo'n situatie te voorko men. Stroomversnelling Sinds de staatsgreep in 1979 zijn de ontwikkelingen in El Salvador in een stroomver snelling geraakt. Na de politie ke oppositie heeft ook het ge wapende verzet zich verenigd. Het FNLM-bevrijdingsfront bestaat overwegend uit marxistisch georiënteerde groeperingen, die ongewtijfeld door Cuba en Nicaragua wor den geholpen, al is dat nooit met bewijzen gestaafd. Binnen de regering en de junta werd met mannetjes geschoven, waardoor president Duarte verder geïsoleerd raakte. On dertussen konden én kunnen leger, Nationale Garde en rechtse doodseskaders naar hartelust dood en verderf zaaien. Hun methoden zijn gruwelijk. Wat kan een mens er in hemelsnaam toe brengen zijn tegenstander dood te mar telen, lijken in stukken te hak ken en zwangere vrouwen open te snijden..? Een politiek van systematische terreur houdt de Salvadoraan se bevolking in de greep van de doodsangst. Het recht om in vrijheid te leven, niet gebukt te gaan onder een dictatuur, of dat nu een rechtse of een link se is; dat is waar de gewone Salvadoraan naar verlangt. Wie opkomt voor deze slacht offers van onderdrukking en terreur is zijn leven niet meer zeker. Aartsbisschop van San Salvador Oscar Romero werd deze week twee jaar geleden door extreem-rechts tijdens een kerkdienst vermoord. Kort tevoren had hij in een brief aan president Carter ge smeekt de Amerikaanse mili taire hulp te staken. Aanlei ding tot dat verzoek waren on der meer de gebeurtenissen op 22 janurai 1980 in San Salva dor. Een vreedzame betoging tegen de junta liep uit op een bloedbad toen het leger het vuur opende op de demon stranten. Datzelfde gebeurde bij de begrafenis van bisschop Romero: militairen schoten op de 200.000 mensen, die hun bisschop de laatste eer bewe zen. Tot degenen die hun strijd te gen ongelijkheid en geweld met de dood hebben moeten bekopen behoren ook zes op positieleiders, die uit balling schap in Mexico naar hun va derland terugkeerden om met de junta te onderhandelen. De machthebbers gaven niet thuis, de zes werden ver moord. Datzelfde lot ondergin gen Amerikaanse nonnen, die zonder enige politiek oogmerk arme Salvadoraanse boeren waren komen helpen. De vermoedelijke moord op de vier Nederlandse journalis ten verleden week is het jong ste voorbeeld van de wijze waarop men in El Salvador zijn tegenstanders aanpakt, zelfs als het buitenlanders be treft. Wat al deze slachtoffers gemeen hadden was hun on voorwaardelijke inzet voor de vrijheidsstrijd van het Salva doraanse volk, terwijl zij zich terdege van het gevaar voor eigen leven bewust waren. Schijnverkiezingen Het mag duidelijk zijn, onder de huidige omstandigheden in El Salvador verkiezingen hou den is een farce. Veel Salvado- ranen weten niet eens waar voor gekozen wordt. Anderen durven niet te gaan stemmen uit vrees voor represailles van het verzet en alle partijen uit het politieke midden en links daarvan hebben geweigerd deel te nemen. Wie zich op hun kandidatenlijst laat zetten, ondertekent daarmee zijn ei gen doodvonnis. Bovendien is het twijfelachtig of de interna tionale waarnemers in staat zullen zijn fraude te voorko men. De verkiezingen van zondag in El Salvador worden in de westeree wereld over het alge meen niet serieus genomen. De meeste landen hebben dan ook geweigerd waarnemers te sturen. In de Amerikaanse hoofdstad Washington wordt de uitslag daarentegen met grote spanning tegemoet ge zien, omdat het nog maar de vraag is of president Duarte, zoals de bedoeling was, als winnaar tevoorschijn komt. De Verenigde Staten houden hem niet in het zadel omdat hij zo'n aardige man is, maar omdat hij als enige in staat wordt geacht de Amerikaanse economische De Amerikaanse fotograaf Harry Mattison probeert zo goed mogelijk hulp te verlenen aan zijn zwaar gewonde collega-fotograaf Oliver Rebot, die in de Salvadoraanse stad San Francisco Gotera op straat door een sluip schutter is neergeschoten. De foto dateert uit januari 1981. en politieke belangen in El Salvador veilig te stellen. De val van Duarte zou eerst in El Salvador, maar later in heel Midden-Amerika de positie van de VS ernstig kunnen schaden. Dreiging van communisme De huidige Amerikaanse rege ring vertaalt, meer dan haar voorgangers, politieke veran deringen in Midden-Amerika in termen van „een bedreiging van de nationale veiligheid". El Salvador is de plaats waar rikaanse bemoeienis met Mid den-Amerika maakt zich schuldig aan anti-Amerikanis me. Ook in de Verenigde Staten zelf wordt deze redenering, in toenemende mate, van de hand gewezen en neemt het verzet tegen de El Salvador- politiek in kracht toe. Daaraan ligt niet alleen de angst voor een tweede Vietnam ten grondslag, maar ook het besef dat de regering in Washington moordenaarsregimes de hand boven het hoofd houdt. Dat de Amerikaanse militaire en eco nomische hulp wordt gebruikt de groeiende communistische om onderdrukking en terreur invloed in de wereld een halt moet worden toegeroepen. Het volksverzet is geen gevolg van jarenlange sociale ongelijk heid, uitbuiting en terreur, maar een Sovjet-bedenksel en in stand te houden. De Ameri kaanse media, de Raad van Amerikaanse kerken, vakbon den, congresleden, (ex-)diplo- maten en gewone Amerikanen vragen zich vertwijfeld af of maakt deel uit van een door de regering Reagan wel weet Moskou geïnspireerd complot waar zij mee bezig is. om de wereldhegemonie te veroveren. Wie sympathie voor het verzet koestert wordt door een communistische pro paganda om de tuin geleid. Wie kritiek heeft op de Ame- Vechten of onderhandelen De begrafenis van aartsbisschop Romero, 30 maart 1980, liep uit op een bloedbad toen militairen op de menigte begonnen te schieten. Op het plein voor de kathedraal ontstond enorme paniek. Sommige aanwezigen zochten dekking en begonnen terug te schieten. maar de extreem-rechtse oud majoor van de Nationale Gar de, Robert d'Aubuisson, de verkiezingen heeft gewonnen, raken de VS in een nog veel lastiger parket. D'Aubuisson heeft al aangekondigd korte metten te zullen maken met het linkse verzet. Over de ma nier waarop hoeft men zich, gezien D'Aubuissons moordda dige verleden, geen illusies te maken. Het is zeer onwaar schijnlijk dat Washington een dergelijk bewind, dat het com pleet uitmoorden van hele be volkingsgroepen tevoren heeft aangekodigd, zal blijven steu nen. Een verkiezingsoverwin ning van D'Aubuisson maakt de toekomst van El Salvador uitzichtloos en vergroot tegelij kertijd de kans dat de Vere nigde Staten zich genoodzaakt voelen om gewapenderhand orde op zaken te stellen. Als Duarte als winnaar tevoor schijn komt blijft de deur naar een politieke oplossing op een kier staan. Het verzet heeft, gesteund door Mexico en Ve nezuela, al verschillende ma len aangeboden om zonder voorwaarden vooraf te onder handelen. Tot op heden heb ben Duarte en de Amerikaan se regering die voorstellen verworpen, maar in die hou ding lijkt verandering te ko men. Er zijn namelijk maar twee, alternatieven voor een dialoog: het voortduren van de huidige situatie of een Ameri kaans militair ingrijpen. Wan neer in El Salvador alles bij het oude blijft betekent dat, dat de strijd voorlopig geen winnaar oplevert, alleen slachtoffers maakt onder de burgerbevolking. Het stoppen van de hulp uit Washington zou de onvermijdelijke val van de junta versnellen, maar biedt geen oplossing op korte termijn. De tweede mogelijk heid is een Amerikaanse inter ventie, hetzij met eigen troe pen, hetzij door middel van een inter-Amerikaanse strijd macht; soldaten uit Latijnsa- merikaanse landen als Argen tinië, Chili en Uruguay. Er zijn signalen die er op wijzen dat Washington tot de conslu- sie is gekomen, dat deze weg niet kan worden bewandeld. Dat alleen een politieke oplos sing het steeds gruwelijkere geweld in El Salvador kan stoppen en verder Amerikaans gezichtsverlies kan voorko men. Sleutelpositie Mexico Volgens drs. R. Buve, als Mid- den-Amerika-kenner verbon den aan de sociale faculteit van de Leidse universiteit, is met name de houding van Mexico bepalend voor het al dan niet militair ingrijpen door de Verenigde Staten. „Mexico neemt een sleutelpo sitie in. De Mexicanen zijn ui terst gevoelig voor elk Ameri kaans ingrijpen in de regio. Momenteel is Mexico daar vierkant tegen. Je moet bo vendien niet vergeten dat Mexico en de Verenigde Sta ten als een Siamese tweeling aan elkaar verbonden zijn. Ze hebben enorme onderlinge be langen. Als die band tussen beide landen door een Ameri kaans optreden verbroken wordt, ontstaat er een enorme crisis, om nog maar niet te spreken van de gevolgen in het westers bondgenootschap". „Alleen als El Salvador én Gu atemala in het Cubaans-Nica- raguaanse kamp zouden raken en de VS kunnen aantonen dat Mexico daardoor direct be dreigd wordt, zou de Mexi caanse regering wellicht een ingrijpen van de noorderbuur gedogen. Het zou voor het land echter een groot gezichts verlies betekenen en Mexico zou zijn ongebonden prestige verliezen". Puur militair gesproken zal het de Verenigde Staten, aldus Buve, weinig moeite kosten in El Salvador schoon schip te maken. „De vergelijking met Vietnam gaat daarbij niet op. El Salvador is veel kleiner, kent veel meer toegankelijke gebieden en ligt veel dichter bij, waardoor de aanvoerlijnen veel korter zijn. Het klinkt gruwelijk, maar de Verenigde Staten zouden El Salvador in korte tijd onder de voet kun nen lopen. Het zou zeer veel doden kosten en het land ver nietigen, maar het is moge lijk". JOS TIMMERS 99 AMSTERDAM „We kunnen niet met een vage politieke oplossing voor het conflict in El Salvador akkoord gaan. We mogen nooit vergeten waarvoor tientallen jaren lang bloed van Salvadoranen is ge vloeid. We mogen onze doden niet verraden". Aan het woord is Manlio Ar- gueta (46), schrijver van Salva doraanse komaf maar sinds 1972 in ballingschap in Costa Rica woonachtig. Hij is ervan overtuigd dat de dag dat hij veilig naar zijn vaderland kan terugkeren niet meer ver weg is. Binnen een paar jaar zal in El Salvador, ofwel door onder handelingen ofwel door een overwinning van het linkse verzet, een eind komen aan tientallen jaren vol geweld. Argueta is schrijver van een aantal gedichtenbundels en ro mans, waarvan de laatste, „Een dag in El Salvador", eind vorige week bij de Novib in Nederlandse vertaling ver scheen. Het boek gaat over het leven van eenvoudige boeren in de Salvadoraanse provincie Chalatenango, dezelfde pro vincie waar verleden week de vier IKON-journalisten wer den gedood. De hoofdpersoon in het boek is de vrouw van de boer Justo Mejia. Justo Mejia werd in 1977 op afschuwelijke wijze door de Salvadoraanse politie vermoord. Het verhaal van de weduwe inspireerde Argueta tot het schrijven van „Een dag in El Salvador". Ter gelegenheid van de presentatie van zijn boek is hij op bezoek in ons land. Toen Argueta zich in 1956 met dertig andere intellectuelen op politiek-literair gebied begon te manifesteren, was hun op treden het eerste politieke pro test in El Salvador in vele ja ren. Erg lang heeft het niet mogen duren. Twee van zijn vrienden werden vermoord. Nadat hijzelf twaalf maal ge vangen had gezeten en vier keer het land was uitgezet be sloot Argueta in 1972 zijn toe vlucht te nemen in Costa Rica, waar hij nu docent is aan de universiteit Volgens Argueta zijn „alle schrijvers in El Sal vador zeker één keer in de ge vangenis beland of het land. uit gezet". Contact met vaderland Op de vraag of hij de afgelo pen tien jaar het contact met zijn vaderland is verloren volgt een beslist „Neen". Met gevaar voor eigen leven is Manlio Argueta twee maal clandestien in El Salvador op bezoek geweest en onderhoudt hij in Costa Rica nauwe ban den met emigranten, vluchte lingen en vertegenwoordigers van de Salvadoraanse opositie. nen' gebaar of een blik kan al te veel zijn, kan je dood beteke nen". Het leven in de steden in El Salvador wordt, zo stelt Argu eta, beheerst door angst. „De mensen leven al meer dan vijftig jaar onder een dicta tuur; een politiek van terreur en psychologische oorlogsvoe ring. Heel belangrijk was de dood van aartsbisschop Rome ro. Wie daartoe in staat is, is bereid zijn eigen moeder te vermoorden, zeggen de Salva doranen. De gruweldaden heb ben de mensen erg bang ge maakt Je weet nooit met wie je praat en of je de waarheid wordt verteld. Een woord, een Als het moeizame zoeken naar een politieke oplossing voor het conflict in El Salvador mislukt, lijkt een Amerikaans ingrijpen onvermijdelijk. De prijs die daarvoor betaald moet worden, zal volgens Argueta heel hoog zijn. „Als Amerika direct of indirect ingrijpt, staat binnen de kortste keren heel Latijns-Amerika in brand, krijgt de regering in eigen land en met de bondgenoten grote problemen. Maar vooral zal zo'n strijd duizenden en nog eens duizenden Salvadora nen het leven kosten". Manlio Argueta heeft echter nog niet alle hoop op een vreedzame oplossing verloren. „Je weet natuurlijk nooit wat onderhandelingen gaan ople veren, maar er moeten duide lijke afspraken komen. Zo zal een oplossing moeten worden gevonden voor het leger, dat verantwoordelijk is voor dui zenden moorden. Dat leger kan niet blijven bestaan. We moeten niet zomaar met wat vage vooretellen akkoord gaan. We mogen nooit verge ten waarvoor tientallen jaren lang bloed is gevloeid. We mo gen onze 40.000 doden niet verraden". JOS TIMMERS

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13