EEN STRAATGOOTALS STAATSGRENS In Dinxperlo wordt stukje verenigd Europa zichtbaaï Roy Jenkins (SDP) terug in Lagerhuis VS verwerpen ontslag Palestijnse burgemeester^ Drie Britse soldaten door IRA vermoord Koele reactie van China op woorden Brezjnev VIJFENTWINTIG JAAR EG HERDACHT Andriessen: Grauwsluier over besluitvorming Europa Vrouwen vrijgesproken in Spaans abortusproces BUITENLAND LE1DSE COURANT VRIJDAG 26 MAART 1982 PAGINA JJ PEKING Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard de kritiek die president Brezjnev van de Sovjet-Unie woensdag tijdens een rede in Tasjkent op China heeft geuit van de hand te wijzen. Het was overigens niet duidelijk op welke kritiek de Chinezen precies doelde. In zijn rede stak Brezjnev een verzoenende hand uit naar China en riep hij de Chine se leiding op een eind te maken aan „twintig jaar van vijandschap" tussen beide landen. Op deze woorden is China in zijn eerste reactie niet ingegaan. Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken liet weten dat het zich in zijn betrekkingen met Moskou zal laten leiden door de daden van de Sovjet-Unie. In de Chinese pers is met geen woord gerept over de verzoenende woorden van Brezjnev. Deze had onder meer voorgesteld de besprekingen over het grens conflict tussen beide landen te hervatten. De Chinezen zijn daar echter niet toe bereid sinds de Sovjet-Unie Afghanistan bezet houdt scl Roy Jenkins (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Roy Jenkins (61), die in september mo gelijk zal worden gekozen tot leider van de mede door hem opgerichte Brit se Sociaal Democratische Partij (SDP), heeft giste ren met een meerderheid van 2.038 stemmen de la gerhuiszetel van het kies district Hillhead in de Schotse stad Glasgow veroverd. Zijn conserva tieve tegenstander kwam op de tweede en de socia list op de derde plaats. Jenkins was kandidaat voor de alliantie van SDP en Libe ralen, die nu versterkt is in haar hoop op een gezamenlijke overwinning in de parlements verkiezingen van 1983 of '84. Als de alliantie ooit aan het bewind komt, is Jenkins een van de grote kanshebbers op het premierschap. Na een verblijf in Brussel, waar Jenkins voorziter was van de Europese Commissie, keert hij nu terug in Londen. Hij komt terug in het ment, waarin hij voor de selse periode 28 jaar lar Labourzetel bezette. Ge&ei de die periode was Jenlt een gegeven moment arg( partijleider. Hij is ook m geweest in het een Wilson. ,R/ da< s WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft gisteren haar „diepe bezorgdheid" geuit over de verslechterende toe stand op de door Israël bezette westelijke 'Jor- daanoever en de Gaza- strook. Woordvoerder Dean Fischer noemde de onlusten, waarbij doden en gewonden vielen, „tragisch en onnodig". Hij zei ook dat Washington het ont slag van Palestijnse burge meesters op de westelijke Jor- daanoever betreurt. „Amerika is altijd voorstander geweest van het handhaven van het lo-i. kale bestuur in de bezette ge bieden", aldus Fischer. De Franse president Mitter rand heeft tijdens het weke lijkse kabinetsberaad gezegd, dat „de democratische vrijhe den dienen te worden geres- pecteerrd en dat de keten van geweld en onderdrukking" op de Westoever verbroken moet worden. De burgemeesters Shakaa en Khalaf hebben overigens hun ontslag niet aanvaard. Via de telefoon verklaarde Shakaa dat hij zichzelf nog steeds als burgemeester van Nabloes be schouwt. „Zij (de Israëliërs) wilden dat ik mijn ontslag in diende, maar dit weigerde ik. Ik sta, overeenkomstig de plaatselijke wetten, in dienst van het volk, maar de Israë liërs de Israëliërs wensen dat wij hun agressieve beleid vol gen". Het hoofd van het Israëlische burgerbestuur op de Westoe ver en in de Gazastrook, Mil- son, vertelde gisteravond in een tv-interview, dat de PLO de rellen had aangesticht om Israël te verhinderen een ge matigde politieke macht in de gebieden te vestigen. „Het is wellicht de belangrijkste poli tieke strijd die wij sinds 1948 hebben gevoerd", aldus de Milson. In Nabloes, de grootste stad op de westelijke Jordaan- oever, hadden Israëlsiche sol daten zich gisteren in de hoofdstraat verzameld. Daar verhinderden zij journalisten het raadhuis binnen te gaan, zo berichtte een verslaggever van AP. Palestijnse jongeren gooiden stenen en flessen naar de soldaten, die hierop gas gevruikten om hen te drijven. Het was n kend waar Shakaa en zich bevonden. Al jan beert de regering-Begin ontdoen van de pro-PI gemeesters, die in 1976 gekozen. Twee jaar raakten Shakaa en zwaar gewond bij een die het werk is gewet joodse extremisten, verloor daarbij zijn bei DEN HAAG, STRAATS BURG „Europa is in velerlei opzicht het slacht offer geworden van zijn eigen successtory. De poli tieke verschraling, het Europese doemdenken, de vlucht in kleinschalig heid, in eng nationalisme en de papierwinkel zon der einde zijn even zovele decadentieverschijnselen van de Europese wel vaartsstaat gebleken. Bo vendien hangt er als het ware een politieke grauwsluier over de Euro pese besluitvorming. Daar ligt de kern van de huidi ge problematiek." Met deze bewoordingen her- BILBAO Een rechtbank in de Baskische stad Bilbao heeft gisteren negen vrouwen vrijgesproken die terecht stonden in een zeer omstreden abortusproces. De vrouw die de abortussen zou hebben uitgevoerd werd tot twaalf en een half jaar veroor deeld. De rechter deed echter de aanbeveling haar onder de am nestiebepalingen van 1977 te laten vallen. Vijf vrouwen werden vrijgesproken omdat er geen bewijsmateriaal tegen hen kon worden gevonden. Het proces had in Spanje tot grote emoties geleid, waarbij gepleit werd voor vrijspraak. Uit een onderzoek is inmiddels gebleken dat jaarlijks naar schatting 300.000 Spaanse vrouwen, meest in het buitenland, een abortus laten uitvoeren. dacht Europese commissaris mr. F.H. J.J. Andriessen tij dens een bijeenkomst in de Rolzaal aan het Haagse Bin nenhof het 25-jarig bestaan van de Europese Gemeen schap. Staatssecretaris van buitenlandse zaken, mr. H. van den Broek, pleitte voor voor een Europese conferentie ter voorbereiding van de nieu we verkiezingen voor het Eu ropees parlement in 1984. Ook in Straatsburg klonken veel sombere woorden naar aanleiding van het jubileum van de EG. Het jubileum werd onder meer herdacht door de voorzitter van het Europees Parlement, Dankert en de Luxemburger Thorn, de voor zitter van de Europese Com missie. Deze herinnerde er aan dat de Europese eenwording tot stand is gekomen na twee bloedige oorlogen en dat er nu al dertig vrede en een redelij ke mate van welstand heerst. Beiden zijn volgens hem in niet geringe mate te danken aan de Europese Gemeen schap. In de Haagse Rolzaal werd het vijfentwintigjarig jubileum van de Europese Gemeen schap herdacht. Aanwezig daarbij waren onder meer koningin Beatrix, mr. G. Wallis de Vries, voorzitter van de Europese beweging in Nederland, Europees Commissaris mr. F. Andriessen en premier A. van Agt. p Jv (Van onze correspondent r1 Roger Simons) p LONDEN De IRA heeft gisteren in de Nooifr hoofdstad Belfast getoond, dat ze nog lang niet M gen is. In een aanval met snelvuurwapens op een |ti militaire patrouille werden drie soldaten gedoo|o< laatste maal dat een Britse militair werd vermoorj in september vorig jaar. Na de aanslag van maakte de IRA bekend dat ze zal blijven vechterij haar doel bereikt heeft en Noord-Ierland niet I Brits is. d i De laatste maanden zijn de gelederen van de IRA, ondetg door het optreden van verklikkers, stevig uitgedund. De[ra ontstond langzaam, dat het grootste deel van het republLi verzet was onderdrukt. De aanslag werd gepleegd vlakbij een zwaar bewaakte gei J lijke militaire en politiepost in de protestantse Springfield Zwaar bewapende IRA-leden hadden zich opgesteld in ee C van waaruit zij de patrouille in de rug konden schieten, k soldaten stierven onmiddellijk; een andere werd gewond, voorbijgangers raakten licht gewond. Na hun aanslag o^r ten de IRA-mannen via de achterkant uit het bezette l)ai verdwenen spoorloos. g; Een beeld van alledag: een jongetje steekt de straat over om voor zijn moeder een kilo suiker te halen bij de kruidenier aan de over kant. Hij pakt de suiker, betaalt en holt de weg weer over naar huis. Niets bij zonders. Behalve in het Gelderse Dinxperlo, waar datzelfde jongetje voor die zelfde boodschap van Duitsland naar Nederland moet en vervolgens weer terug van Nederland naar Duitsland. De straat, die hij moet oversteken is in dit geval de Heelweg, en die straat beter gezegd een van de straatgoten is de staatsgrens tussen Ne derland en de Bondsrepu bliek West-Duitsland. Een situatie als boven staand aangehaald, komt dagelijks honderden keren voor in Dinxperlo en Su- derwick en niets en nie mand ondervindt daarbij hinder van Duitse of Ne derlandse douane-ambtena ren. Het op deze wijze pas seren van de staatsgrens hoort bij het beeld van elke dag in deze „parel van Gel derland", zoals Dinxperlo wordt genoemd. Zowel d&ar als in het vlakbij gele gen Suderwick wordt een zichtbaar, waardoor het le ven van de burgers, die aan weerskanten van de grens wonen, vergemakkelijkt wordt. Een concreet stukje Euroregio, dat meer in houdt dan het grensover schrijdende samenwer kingsverband van dezelfde naam, dat in 1978 geïnstitu tionaliseerd werd door de E uregi o-raad. stukje geïntegreerd Europa De samenwerking tussen Dinxperlo en Suderwick in 1963 geregeld via een speciaal grensverdrag tus sen Bonn en Den Haag wordt vaak aangehaald als modelvoorbeeld van hoe het zou kunnen in het op dit ogenblik zo sterk ver deelde Europa. Echter, niet alles is koek en ei tussen Dinxperlo en Suderwick en dat geldt zeker voor de tachtig gemeenten en „Kreisen" omvattende Eu- regio. Het grensoverschrij dende samenwerkingsor gaan heeft nl. geen enkele bevoegdheid de Euregio- raad evenmin en veel verder dan het inventarise ren van (gemeenschappe lijke) problemen, het orga niseren van bejaardenuit wisselingen en sportfestij nen voor de jeugd is men niet gekomen. „Maar", zegt Ragnar Leunig in het in Bocholt gevestigde Europa instituut optimistisch: „Een Europese bondsstaat- zonder-grenzen is een kwestie van vele genera ties, die ver over het jaar 2000 heen reikt... v Hoewel een verenigd Euro pa (zo het er ooit komt...) nog mijlen ver weg is, is hier en daar aan de gren zen iets zichtbaar van wat lijkt op het slechten van is in Bazel het geval, c2' gebeurt ook in Dinxpef en Suderwick, waar mv beloofd heeft elkaar te 1' formeren over alle zakr die van invloed kunnP zijn op eikaars leef- woonmilieu. Vandaar dés' reportage als een hommr aan het Verdrag van Roir dat aan het eind van de3' dat gisteren 25 "jaar bestip ii ir DINXPERLO Karl-Heinz Straatmann is bloemist in het Duitse Suderwick. Hij woont aan de Heelweg, maar voldoet zijn riool- en reinigingsrechten aan de Neder landse gemeente Dinxperlo. Dat wil zeggen: hij betaalt aan de gemeente-ontvanger van het Duitse Bocholt, maar die maakt op zijn beurt het verschuldigde bedrag over naar zijn collega in Dinxperlo. Evenals alle ande re bewoners van de Heelweg is Straatmann nl. aange sloten op de Nederlandse riolering en derhalve dient hij de Nederlandse beheerder daarvan te betalen. „De eerste paar maanden draaien ze nog wel een beetje onwennig op hun stoel rond vertelt kleuterleidster mevr. Blekking over de Duitse kleu tertjes. „Maar na een half jaar kunnen ze alles uitstekend volgen, terwijl ze na twee jaar wanneer ze weg gaan vlot Ne derlands hebben leren spre ken". Voor wat het verdere onderwijs betreft bestaat er geen enkele integratie, noch bij het basis- noch bij het voortgezet onderwijs in de Eu- regio. Wel is er een zgn. Eure- gio-lesbrief naar Nederlandse en Duitse scholen voor het la ger onderwijs gestuurd in de hoop dat de onderwijzer? de kinderen wat wegwijs willen maken in dit gebied. Maar dat hangt af van de bereidheid van de individuele onderwij zer... Het is een van de voorbeelden van de grensoverschrijdende samenwerking tussen Suder wick en Dinxperlo, en burger meester L. van As is dan ook voor wat dit punt betreft een tevreden man. „Die samen werking kan nauwelijks be ter", zeght hij. Aan de andere kant is hij realist genoeg om in te zien dat „het unieke karak ter van die samenwerking lou ter en alleen voortvloeit uit de geografische ligging" van Dinxperlo en Suderwick. (Over een lengte van niet minder dan 3 kilometer is de Heelweg c.q. de Anholtseweg nl. de staatsgrens tussen Ne derland en de Bondsrepubliek West-Duitsland: gedurende een aantal jaren is de huizenrij aan de Duitse kant van de weg zelfs samengevoegd geweest met Nederland.) Nog een voorbeeld van een ac tiviteit waarbij Dinxperlo en Suderwick de handen ineen geslagen hebben. In de kleu terschool van Dinxperlo lopen negen Duitse kleuters rond sa men met acht uit Dinxperlo zelf. Elke dag brengen moe ders uit Suderwick hun kinde ren naar 't Startblok aan de Nederlandse kant van de grens, waarbij ze er geen pro bleem van maken dat hun kroost Nederlandse liedjes leert zingen en sprookjes in het Nederlands moet aanho ren, terwijl de voertaal thuis toch Duits is. Niet „open'" Alhoewel er dus sprake is van een intensief grensoverschrij dend contact wil dat niet zeg gen dat er tussen Dinxperlo en Suderwick sprake zou zijn van een „open" grens, zoals bij voorbeeld het geval is bij de autoweg Breda-Antwerpen. Dinxperlo kent twee officiële doorlaatposten, terwijl de zo genaamde „groene grens" dat wil zeggen de zijstraten (aan Duitse kant) van de Heel weg per definitie verboden toegang zijn voor grenspassan- In Dinxperlo vervagen de grenzen van Europa ten. Met name in verband' met mogelijke drugsmokkel ooit is et een drugdealer aangehou den met een complete ge meenteplattegrond van Dinx perlo op zak patrouilleert de Duitse douane ook 's nachts tamelijk intensief. Toch is de grenspassage door oude Dinxperloërs en Suder- wickers nauwelijks meer een fluitje van een cent. Meestal volstaat het opsteken van de hand, waarbij een nieuwe overijverige douanier veelal wordt „teruggefloten" door een oudere collega, die zijn pappenheimers intussen wel heeft leren kennen. Gemoede lijk wordt met hoofdletters ge schreven, uitgezonderd echter in die perioden, waarbij van Duitse kant extra grensbewa king werd ingezet ter opspo ring van gevluchte terroristen. Dan gelden in Dinxperlo en Suderwick dezelfde normen als bij andere officiële Duitse doorlaatposten: de grens is dan weer een weg met een rood witte slagboom aan weerskan ten waarvan scherp gecontro leerd wordt. Voordeel Burgemeester Van As van Dinxperlo laat er overigens geen twijfel over bestaan dat de grensoverschrijdende sa menwerking met Suderwick de gemeente tot dusver nooit extra geld heeft gëkost. Inte gendeel, Dinxperlo heeft er zelfs garen bij gesponnen. Zo schoof het ministerie van CRM op een gegeven ogenblik een royaal bedrag (zes ton) aan subsidie af voor de bouw van een sociaal-cultureel centrum, vooral toen er van Dinxperlo- se kant op gewezen werd dat het gebouw een functie zou vervullen in de contacten met Suderwick. Hetzelfde gold min of meer voor de bouw van de Dinxper- lose sporthal: pas toen bekend werd dat ook Suderwickse sportlieden van de hal gebruik zouden maken (tegen het nor male uurtarief wat ook voor de Nederlandse sportvereni gingen geldt) kwam de rijks subsidie af. „We zijn er financieel wel bij gevaren", aldus Van As wan neer hij de balans van de grensoverschrijdende samen werking opmaakt. „Bewezen is dat je meer samen kunt doen dan wanneer ieder voor zich optreedt. Wat dat betreft is het zeker een voorbeeld, zij het op kleine schaal, van een geïnte greerd Europa. Maar nog maals, u mag nooit de geogra fische ligging in dit verband vergeten." Deze geografische situering duikt eveneens op in de ge sprekken met „modale" Dinx perloërs en Suderwickers. Na genoeg iedereen is het er over eens dat het waanzin zou zijn wanneer de grens hier de functie van een scheidslijn zou hebben. Over en weer zijn hu welijken gesloten, worden ko peren, zilveren, dan wel gou den bruiloften gevierd. „En daarom moet die grens 24 uur per dag open", is de algemene opinie van de grensbewoners, die er danig het land aan heb ben vóór 12 uur 's nachts van een feestje „aan de overkant" terug te moeten keren wan neer ze met de auto zijn. (Is men te voet, dan wordt ge bruikgemaakt van de „groene grens"...). Tot dus is het Ne derlandse ministerie van Fi nanciën onwrikbaar beweest in zijn opstelling de grens slechts tot 12 uur 's nachts te laten bemannen. Een 24 uurs openstelling zou te veel geld kosten en vooralsnog is men in Den Haag niet van plan de grens langer open te laten blij ven. Al heeft hij er zelf niet zoveel last van, toch blijft de beperk te grensopenstelling een man als Dirk Klompenhauer, ge- pensionneerd PTT-besteller en voorzitter van zowel het man nenkoor als het fanfarekorps in Dinxperlo, hinderen. „Ze moeten het allemaal niet zo in gewikkeld maken", zegt hij van de samenwerking over en weer van de grens, ,,'t Moet van onderop komen. We ken nen mekaar hier. Soms gooit een of andere, nieuwe doua nier wel eens roet in het eten, maar doorgaans loopt het hier wel los. Als zangvereniging zingen wij met de Advent in Duitse kerken. We hebben trouwens ook Duitse leden, terwijl op een plaat van ons een Nederlandse solopartij ge zongen wordt door een Duit ser. En zo moet het ook. In Su derwick halen ze eens per maand oud papier op voor de muziekvereniging. Als oude ren praten we „plat" met el kaar, dat wil zeggen dat We el kaar altijd verstaan. Het „du solist" is ook in Duitsland gro tendeels verdwenen. Vandaar dat we elkaar ook beter zijn begrijpen dan vroeger". Karakter Ook Karl-Heinz Straatmann is die mening toegedaan. Toen Suderwick nog als zelfstandige gemeente optrad was het con tact met pinxperlo weliswaar wat directer dan nu, nu het bij Bocholt hoort, maar over 't al gemeen heeft hij weinig reden tot klagen. De brandweer korpsen in beide plaatsen oe fenen getrouw met elkaar en de Dinxperlose kinder* zwemmen in het (ov instructiebad van Sue Zelf profiteert Straatm dubbelzinnig van eenl grensverkeer: de kland zijn bloemenzaak bests a ongeveer de helft uit E loërs. Als lid van de Br gemeenteraad voor d t dringt hij aan op politite tacten met CDA'ers Nederlandse grensgebii is goed als we ook opv veau met elkaar gaan zegt Straatmann, die o zegt in de 20 jaar dal aan de Heelweg woo li nooit last te hebben ge i welke „Grenzbeamte i ook. Voor een man als Leunig in het Europa te Bocholt klinkt zo muziek in de oren. en met name Dinxperl derwick zijn voorbeelt de 30 andere grensov dende samenwerking! den, die Europa kent", Waarbij burgemeester op zijn beurt aantek ondanks het grens Dinxperlo zijn karak als rustig dorp in de Achterhoek niet heef ren, zoals bijvoorbeeli in Limburg. „Dinxpei juist door die specifiek aan de grens een hoog ningenniveau", zegt zend op o.a. een niei nishal en een 400-m baan. Afhankelijk branche is 18 tot 65 van de omzetten a van Duitsers, die met i dens de vrijdagmarkt getale naar Dinxperlo Aan de andere kant markt in Bocholt vee landers. Wat dat beti den we elkaar aardig wicht".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12