reldboetes voor rotzooiende" oionel en luitenant Viks laffe oplossingen, nü knopen doorhakken!' JNENLAND eert je gelijk in geding tegen VARA Overdadige glamour bijFrank Govers ÏA-kamerlid Weijers LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 MAART 1982 PAGINA 1 IEM Lanterfan- soldaten aan het zetten bij de voorbe- ïg van een groots raïfeest" voor Ameri- ie soldaten in Soes- rg dient het belang iet Bondgenootschap is dus toegestaan, itplichtigen per lege- haar huis laten »en terwijl je een defensie betaald eer- as treinabonnement zak hebt, is eveneens t belang van het le- ,o ben je eerder thuis eb je meer tijd om militaire zaken na te en. standpunt stelden zich n een 53-jarige kolonel orburg en een 33-jarige int uit Doorn, die zich de krijgsraad moesten verantwoorden voor het mis bruik van militaire auto's en het geven van bevelen die niet in het dienstbelang waren. De kolonel werd veroordeeld tot een geldboete van 4000 gulden en de luitenant tot 2000 gulden en twee weken voorwaarde lijk. Geëist was resp. vier we ken met 8000 gulden en vijf weken met 3000 gulden. Volgens de auditeur-militair hebben de twee militairen van het materieelbeproevingscen- trum in Huijbergen maar wat „aangerotzooid". Gedurende de zitting van tien tot vier uur, kwam de auditeur weinig ver der dan een bloemlezing uit wat hij noemde strafbare fei ten. De kolonel moest zich er on-, der meer voor verantwoorden dat hij zich door een militaire auto met chauffeur naar een weiland had laten brengen om daar sneeuwganzen te obser veren. Ook liet hij een soldaat met een legerbusje van Huij bergen naar Wassenaar rijden om zijn tennissende echtgenote de reserve autosleuteltjes te bezorgen; die van haar waren zoek. ze kon dus niet weg. De kolonel reisde maandenlang pef militaire auto met chauf feur, want de treinrit duurde hem vanwege de winterse om standigheden te lang. Onder geschikten moesten een stand aardwerk over Duitse litera tuur halen uit de bibliotheek in Middelburg en regelmatig moest met een militair busje voedsel gehaald worden bij de boeren als het in aanbieding was. De kolonel voerde ter verdedi ging aan dat het nooit ging om bevelen, maar omverzoekjes iets voor hem op te knappen als een soldaat toevallig in de buurt was met de auto. Wat de luitenant betreft, hij liet soldaten een busje vol ten ten naar zijn verloofde bren gen, bedoeld voor een padvin derskamp. Verder moesten soldaten de ruimte versieren en aanvegen voor een Hawaï- feest van Amerikaanse militai ren in Soesterberg. „Dienstbe lang", aldus de luitenant. „De Amerikanen zijn bondgenoten en de soldaten verveelden zich in Huijbergen en sloopten daarom de boel". Dat hij hen tegelijkertijd spullen naar zijn huis in Doorn liet brengen zag hij niet als een probleem. „Ze kwamen er meestal toch prak tisch langs". Beide militairen weten'de ge beurtenissen, die zich afspeel den tussen '77 en '80, aan de enorme werkdruk voor de top in Huijbergen. Vandaar dat et voor het kader dus .wel eens wat werd „geregeld". De kolo nel en de luitenant vroegen de krijgsraad bovendien begrip voor het gemak waarmee zij zich van militaire voertuigen bedienden. „Soms wordt er in het leger voor wat paperclips en papier al een auto naar Den Haag gestuurd", aldus de kolo nel. slagen voor Van Agt leur Van Ditshuizen van het ANP heeft gisteren de uitslag van de statenverkie- van de verkiezingsdienst van het ANP op het Catshuis overhandigd aan pre- Van Agt. Naast hem zijn medewerkers Van Rijn en Bavelaar. Vriendinnen Arie O. en Wim P. veroordeeld AMSTERDAM De recht bank in Amsterdam heeft gis teren aan de vriendinnen van Arie O. en Wim P. wegens he ling straffen opgelegd van 16 en 8 weken. De straffen zijn, afgezien van een voorwaarde lijk gedeelte, gelijk aan de tijd die de vrouwen in voorarrest hebben doorgebracht. De vrouwen, Olga K. en Maria H., hebben geholpen bij het beheer en vervoer van een miljoen gulden, die O. en P. door oplichtingspraktijken hadden vergaard. O. en zijn compagnon P, hebben een be langrijke rol gespeeld in de af faire rond de ex-notaris S.-S., die zich door het tweetal drie miljoen gulden afhandig liet maken. Uit afgetapte telefoon gesprekken was komen vast te sfaan dat de vrouwen ervan cp de hoogte waren, dat het geld van misdrijf afkomstig was. ERDAM De VARA moet in de eerstvolgende uitzen- an het radioprogamma „In de Rooie Haan" eerder gedane ïgen over Heertje, als zou deze een sterke man als Hitier macht willen, herroepen. Gebeurt dit niet dan moet een som van 100.000 gulden worden betaald. Dit heeft de pre- van de rechtbank in Amsterdam, mr. W J. Borgerhof gisteren besloten in het kort geding dat Heertje tegen de had aangespannen. radioprogramma van de VARA werd gesproken over het laatste boek van Heertje. Werkloosheid, verwording en ver- wchting", waar als mogelijke oplossing voor de economisché cri sis gepleit wordt voor een extra-parlementair kabinet van a-po litieke figuren onder leiding van een gezagafdwingende pre mier. De aanduiding gezagafdwingend vertaalde de VARA als de wens van Heertje een sterke man als Hitier aan de macht te willen hebben. De president van de rechtbank noemde deze as sociatie grof en smakeloos en zonder meer beledigend en grie vend voor Heertje. AMSTERDAM De coutu- recollectie van Frank Govers uit Amsterdam voor zomer 1982 is werkelijk bezaaid met wijde golvende strdokrok- ken. De pracht en praal van lange, korte en los te dragen wijde strookrokken is ver bluffend maar niettemin in een onbehaaglijke overdosis in de collectie aanwezig. Op een bepaald ogenblik krijgt deze overmaat van glamour- kleding iets irritants. Het is een wat al te veel op de bui tenkant gerichte poezige snoezigheid. Frank Govers zegt zelf dat hij met zijn ontwerpen de be roemde ouderwetse glamour- stars als de ster uit „Gone with the wind" Vivian Leigh en andere echte ouderwetse sterren terugbrengt in de herinnering. Daar slaagt hij zeker in. Hij brengt goed ge maakte super-vrouwelijke creaties die hij met een feil loos kleurgevoel presenteert. Daarnaast presenteert hij nogal wat elegante draagbare tuniekensembles. Zijn heel wijde pofbroeken met lengte dessin vallen vaak net over de knie; ze worden gedrage"n met kantbroderie stroken blouse, daarover een kort jas je met schootje. Het geheel wordt gecompleteerd met een zaktas. Deze grote zaktassen van metallic leder met suède gedecoreerd van Uwe Mu- reau mogen niet onvermeld blijven. De grote kwasten aan de onderkant zijn heer lijk inconsequent- onprak tisch. In het totaal van de collectie werkt Freank Govers overi gens knap met de kleur zwart. Zwart met geel en rood dessin lijkt dan opeens een vrolijke kleur voor een middagjapon. De collectie avondjurken was betoverend mooi, veel paillettenversie- ring, veel blauw, wat paars en geel. De lieflijk glimla chende oosterse bruid aan het slot van de show droeg een waardige lange bruidsja pon. Wit met brons gedeco reerd. Haar kapsel was ver borgen onder een bronskleu rig netje. Haar hoofd werd bekroond door sierlijk ge plaatste kleine bronzen rozen tussen lange dito stelen, waarop imponerende kristal len zachtjes heen en weer be wogen. Erg apart. Wellicht verwijzen de kristallen naar de tranen die ook in die oude films zo rijkelijk vloeien. PHIA BARUCH Arubahuis De Arubaanse on afhankelijkheids- leider Betico Croes wil proberen een vorm van sa menwerking tot stand te brengen tussen het gisteren door hem geopen de Arubahuis aan het Lange Voor hout in Den Haag en het Antillenhuis, waar de gevol machtigd minister van de Antillen, Cassares, zetelt. Den Haag is weinig gelukkig met de o- pening van het Arubahuis, dat het streven van Aruba naar onafhanke lijkheid onder streept. Foto: Croes (I) met twee Arubaanse gedeputeerden in het Arubahuis. HAAG „Ik heb zin meer om nog lijdzaam af te en. Ik wil niet lan- iee doen met welke oplossing dan ook en itraks al die jonge Ti de pineut laten ïn. Dat moet nu eens ophouden. Er in nü knopen wor- loorgehakt. En gaat iet goedschiks, dan kwaadschiks. larde woorden komen mond van de fractie- iator sociale zaken en ïlegenheid van de 'weede-Kamerfractie, w. Weijers, als, hij ge wordt een toelichting 'n op de door hem aan tie voorgestelde maatre- Hij is het zichtbaar zat blijkt ook uit een inter- itie die Weijers medio laand aan zijn collega's zond en waar onze krant de hand op legde. Als we met een kopie van zijn ingrijpende wensenlijstje op hem toestap pen roept hij verschrikt uit dat het hier slechts „om een paar gedachtenspinsels van een eenvoudig volksvertegenwoor diger" gaat. waarover nog uit voerig in de CDA-fractie moet worden gediscussieerd. Na vraag leert echter dat de colle ga's van Weijers in het CDA net zo doordrongen raken van de noodzaak nu met ingrijpen de maatregelen te komen als Weijers zelf. Uit de eerste dis- cusssies over zijn notitie in de CDA-fractie is dat ook geble ken. Bezem De notitie van Weijars aan de CDA-fractie haalt de bezem door het huidige systeem van loonvorming waaronder Ne derland steeds meer gebukt gaat. Het invoeren van een koppeling op tijdsafstand en het uitbreiden van de sector van trendvolgers met alle werknemers in door de over heid gèsteunde bedrijven zijn nog maar twee drastische maatregelen. Over dat laatste zegt hij: „Waarom zouden we mensen die dankzij steun met gemeenschapsgeld hun baan behouden, niet behandelen als alle andere trendvolgers in de gesubsidieerde sector. Natuur lijk zitten er aan de uitvoering van zo'n gedachte nog wel een paar haken en ogen, maar er is natuurlijk geen verschil tussen een echte trendvolger en een werknemer in zo'n gesteund bedrijf als RSV en Ogem". Als bijkomend voordeel ziet Weijers dat bedrijven waar schijnlijk minder snel bij het ministerie van economische zaken om steun zullen aan kloppen als zij daarvoor eerst met hun werknemers moeten gaan praten omdat een steuno peratie dan onmiddellijk effect zou krijgen op het loon van die werknemers. Volgens het CDA-kamerlid zou hier wel eens een belangrijke bevorde ring van werk(gelegenheids)o- verleg van kunnen uitgaan. Ook andere „gedachtenspin sels" van Weijers zullen wel heel wat stof doen opwaaien. Zo wil hij vooruitlopend op de door hem gewenste herziening van het systeem van loonvor ming al op 1 juli aanstaande <£e koppelingen en trendmecha nismen stopzetten en „opscho nen". Dat wil zeggen dat min der gewenste loonontwikke lingen in het bedrijfsleven dan al niet meer zouden doorwer ken in de lonen van over heidsdienaren en de sociale uitkeringen. Alleen voor de mensen die louter moeten rondkomen van een sociaal minimum wil .Weijers een noodvoorziening scheppen. Alle anderen leveren dan fors Vergelijking Voorts wil het CDA-kamerlid snel een begin maken met het vergelijken van de ambtena rensalarissen met-het werk dat voor een zelfde loon in het be drijfsleven wordt verricht. Blijkt een overheidsdienaar dan overbetaald, dan moet hij sneller terug. Ook bespreekt Weijers in zijn fractie de mo gelijkheid om de overheid het voortouw te laten nemen' op het plint van de arbeidstijd verkorting onder gelijktijdige gedwongen inlevering van loon en het laten starten van jongeren bij de overheid in' werkweken van 32 uur iri plaats van 40. Weijers wil dat minister Den Uyl met zijn banenplan meer de boer op gaat en „herenaf spraken" maakt zoals zijn col lega Terlouw met de oliemaat schappijen tot stand bracht. In ruil voor subsidies voor deel tijdwerk zou dan met werkge vers in tal van bedrijfstakken zaken gedaan kunnen worden om te komen tot het stimule ren van deeltijdarbeid en werktijdverkorting in nauw overleg met de betrokken werknemers. Voor de sector van trendvolgers (door de overheid gesubsidieerde instel lingen en bedrijven) denkt Weijers zelfs aan een verplich ting hiertoe. Zouden deze in stellingen niet geneigd zijn tot bverleg over deeltijdarbeid etc. dan zou niet geschroomd moe ten worden de subsidiekraan dicht te draaien, meent het CDA-kamerlid. Dominospelletjes Is Weijers niet bang dat zijn suggesties op zoveel verzet van met name de vakbeweging zullen stuiten dat er toch weer niets van terecht komt? „Kijk. het zijn natuurlijk nog maar gedachten. Ik zeg niet; zo en zo moet het. Maar er moet nu toch zo langzaam aan wel eens wat gebeuren. 'We kunnen toch niet blijven praten? Laten we ons nu eindelijk eens los maken van die partijstrategie en ophouden met die dominos pelletjes. Steeds meer mensen roepen ons toe: „Zo kan het niet langer"! De verkiezings uitslag is daar een sprekend voorbeeld van. Ik mis de crea tiviteit om met maatregelen te komen bij het kabinet. Ik mis daar het besef van eigen ver antwoordelijkheid. Ik zou wil len roepen tegen het kabinet: helpers weg en nu in gods naam zelf wat doen! Daar wil deze notitie suggesties voor aandragen", legt het CDA-ka merlid uit. Hij beklemtoont nog eens dat opnieuw geprobeerd zal moe ten worden met werkgevers en werknemers een meerjarig contract af te sluiten. Een ui terste poging doen, maar als dat niet lukt dan kan ook met de sociale partners niet langer vrijblijvend gepraat worden. „Het moet eens afgelopen zijn. Dan moeten we zelf maar de knoop doorhakken en de loon vorming aan banden leggen. Al is het voor meerdere ja ren", zegt Weijers resoluut. ARJEN BROEKHUIZEN Lenteweer DE BILT In de afgelopen nacht daalde de temperatuur op verschillende plaatsen in ons land tot een a twee graden onder nul. Hier en daar ont stond mist, die echter in de ochtend vrijwel overal ver dween, waarna het zonnig werd. Het ziet er naar uit dat ook zaterdag en zondag een hogedrukgebied boven Cen- traal-Europa het weer in onze omgeving zal blijven beheer sen. De wind zal meest zwak zijn tussen zuidwest en zuid oost. Het zal droog blijven met in de nacht en ochtend nog kans op mistbanken, maar overdag worden flinke zonni ge perioden verwacht. De middagtemperatuur kan voor al in het binnenland waarden ignost verdacht oplichting CNDAM De rijkspoli- eft in Volendam de 41- paragnost F. van H. houden. De man wordt cht van oplichting, af- g en zedendelicten, chte vroeg in krante- rtenties om toezending ijftig gulden en een foto en een consult wilde, it vangst van het geld j echter niets meer van oren, aldus een woord- er van de politie. Men- e de paragnost aan huis lteerden zouden onder iging met honden, ge ren zijn meer te betalen afgesproken. Restzetels voor grote drie verloren DEN HAAG De VVD, het CDA en de PvdA hebben rest-, zetels voor de Provinciale Sta-' ten verloren zien gaan aan lijst- combinaties. De VVD zou op een landelijk totaal van 152 sta tenleden zijn gekomen, waneer niet in Gelderland een restzetel was gegaan naar de combinatie PvdA/PPR/PSP/ CPN. In Zeeland moest de VVD er een afstaan aan de combina tie SGP/GPV/RPF. In Gronin gen moest het CDA een zetel inlveren aan de GPV/RPF- combinatie en in Limburg ver liest de PvdA een zetel aan de PPR, met wie de PvdA een combinatie had aangegaan. Moeder en dochter bij ongeluk gedood TILBURG Door een verkeerson geluk in Tilburg zijn gisteravond een 32-jarige vrouw uit Reusel en haar 11-jarige dochter om het leven geko men. Vier mensen raakten zwaar ge wond. Het ongeluk ontstond toen een vrachtwagen een voor hem rijdende tractor met sproei-installatie te laat zag, uitweek naar de verkeerde weg helft en daar frontaal in botsing kwam met een personenauto. Ook de achter de personenauto rijdende auto raakte bij de botsing betrokken. De politie denkt dat de achterlichten van de tractor door de enorme sproei-ii\- stallatie onvoldoende zichtbaar wa- Financieel onderzoek rond Oosterscheldewerken DEN HAAG Er zal een onderzoek worden ge daan naar de financiële omstandigheden rond het Oosterschelde-projekt. Het onderzoek zal worden gedaan door de financiële inspectie van het minis terie van verkeer en waterstaat. De resultaten van het onderzoek zullen aan de Kamer overlegd wor den. Dit is de uitkomst van een debat dat de Ka mer gisteren voerde over de financiële toekomst van de Oosterscheldewerken. De Kamer voerde het debat nadat minister Zeevalking (verkeer en waterstaat) de Kamer berichtte dat er een finan cieel gat van 729 miljoen gulden bij de werken was geconstateerd. Om het gat te dichten stelde de mi nister voor om 280 miljoen op de uitvoering van de werken te bezuinigen terwijl het rijk 373 miljoen gulden extra in de werken zou stoppen. In de toe komst zal er dan nog verder bezuinigd moeten worden. Militairen als proefkonijn naar ziekenhuis LELYSTAD Ongeveer honderd militairen zullen in augustus waar schijnlijk twee dagen als proefkonijn doorbrengen in het Zuiderzeezieken- huis in Lelystad. Dit eerste zieken huis in de Ffevopolder zal in septem ber haar deur openen. De mand au gustus wordt door het personeel ge bruikt om warm te draaien. Doel daarvan is eventuele kinderziekten voor opname van echte patiënten te kunnen ontdekken en verhelpen. De overigens kerngezonde militairen zullen te maken krijgen met het hele ziekenhuisleven: het ontvangen van bezoek, kennismaking met de opera tiekamer en het ziekenhuiseten. Het is nog niét bekend welke militairen zullen worden „opgenomen". Man overleden na mishandeling OUDE PEKELA Na een buurtonderzoek heeft de poli tie gisteren drie mannen uit Oude Pekela kunnen aanhou den in verband met de dood van een 46-jarige man uit die plaats. Het drietal wordt ervan verdacht hun dorpsgenoot en kele dagen geleden in diens woning zo te hebben mishan deld dat hij aan de gevolgen is bezweken. Volgens de politie hebben twee arrestanten, een negentienjarige jongen en een 31-jarige man bekend, maar de derde, een eveneens evenoude jongen, niet. Het drietal ver langde vorig week vrijdag geld van hun dorpsgenoot. Nieuwe vereniging hartpatiënten ROERMOND Enkele hart patiënten in Limburg hebben besloten een nieuwe vereni ging op te richten. Zij hande len uit onvrede met de werk wijze van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging, haar structuur en financieel beleid, Zij menen dat de belangen van de patiënten vaak onderge schikt worden gemaakt aan de financiële belangen van zie kenhuizen en specialisten.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11