Verlies ijshockeyteam n laatste seconden Duitsers houden tand tegen wereldkampioen Spanning in schaakstri jd keert terug >RSE OEFENZEGES FRANKRIJK Schorsingen voor marathon schaatsers in beroep minder ORT LEIDSE COURANT DONDERDAG25MAART 1982 PAGINA? iGENFURT Pas seconden voor het viel het doek voor Nederlands ijshockey- In een alles-of-niet- ;ing de gelijkmaker - rceren haalde bonds- Gustav Bubnik fenomenale doelman Lenssen naar de kant itte voor hem een ex- veldspeler in. Het takelstuk tegen Oost- tsland leverde toch nederlaag op. De iuitse aanvoerder Frenzel maakte ig gebruik van de e in het Nederlandse Hij goochelde even de puck en waagde kans. Met een grote verdween het zwarte ctiel in het Neder- >e doel: 1-3. :umult was enorm. De Oostenrijkse scholieren een snerpend fluitcon- loren. De toeschouwers Sn hun sympathie voor lederlandse ijshockeyers >nder stoelen of banken ten. Oost-Duitsland echter in de derde perio- er de sterkste zenuwen te ikken en bleef daardoor Poolse ijhockeyer duikt onder KLAGENFURT De Poolse ijshockeyspeler, Justyn Denisiuk, is on dergedoken bij landgeno ten in Klagenfurt. Deni siuk, deelnemer aan het toernooi om het wereld kampioenschap voor B-landen, verliet één de zer dagen het hotel waar de Poolse ploeg verblijft. Het was bij de ploeglei ding bekend dat Denisi uk vluchtplanneh had. Hij zou teruggestuurd worden naar zijn land, maar tijdens de reis naar de Poolse ambassade in Wenen, slaagde hij er in uit de rijdende auto te springen. Verwacht wordt dat Denisiuk na afloop van het toernooi asyl zal vragen. Poolse officials hebben het hotel waar de ploeg logeert nu tot een soort vesting ge maakt. Zonder begelei ding komen de spelers de straat niet meer op. Met de vergoeding die de ijs hockeyers per dag ont vangen f. 1,15) zou men ook niet ver komen. Het Nederlandse doel staat onder zware druk in het duel met Oost-Dultsland. ik stuurde zijn ploeg met pdracht het ijs op: laat de Duitsers komen, beperk je itvallen. Met het accent defensie nam de Tsje- >waak grote risico's. Een treffer, zoals de Oost- >rs die tegen Oostenrijk ttenlijkten (na veertien len) zou een forse neder- unnen inleiden. Ander- demonstreerde Bubnik leze strijdwijze zijn grote luwen in de defensielijn, Beds sterker wordt naar- net toernooi vordert. De ;ls van Soldt-Burgers, ink-Homburg en Hille- ifer spelen zonder meer Vooral Maarten Bur gers ontpopt zich tot een ster ke man. Alle drie defensielij- nen wisten zich ook tegen oost-duitsland grandioos ge- ruggesteund door doelman Lenssen, die zich heeft ont wikkeld tot de beste doelman van het toernooi. Hoe goed de tactiek van Bub nik was, kwam in de eerste periode tot uitdrukking. Het op Russische leest geschoeide Oostduitse spel liet een opmer kelijke variatie aan lange en korte passes zien, maar het of fensief leverde geen echte kansen op. Zelfs in de vier keer dat de Oostduitsers een numerieke meerderheid had den, werden ze niet gevaarlijk. Het sloot bij Nederland achter in als een bus. De stand na de eerste twintig minuten (0-0, uniek in dit toernooi) getuigt ervan dat Nederland de zaken goed in de hand had. Oost- - Duitsland was tot op de bo dem gegaan en moest in de tweede periode de teugels wat laten vieren. Jack de Heer kon daardoor de Oostduitse doel man Bielke testen, die in voor gaande wedstrijden niet al te sterk optrad. Bielke kwam wel in moeilijkheden, maar uit de rebound tikte Ben Tijnagel de puck net naast, Dat vormde aanleiding voor meer durf aan Nederlandse zijde. Na een half uur werd dat initiatief be loond. Larry van Wieren, op nieuw een onvermoeibare stu wer, maakte gebruik van het numerieke overwicht van Oranje en stelde Burgers in staat te scoren: 1-0. Oost-duitsland wankelde. Op dat moment bleek echter de zwakte van het jonge Neder landse team. Er werd te ge haast geschoten, ongecoördi neerd gewerkt en de zo nogigè zelfbeheersing ontbrak. Dat resulteerde in geforceerde overtredingen. Zeven minuten na de treffer van Burgers zond de Japanse scheidsrechter Fu- kuda eerst Brian de Bruyn en vervolgens Bill Wensink naar de strafbank. Dat was te veel. Acht seconden later maakte Frenzel gelijk. Het doelpunt brak de formatie van Bubnik en de brutaliteit verdween ter stond. Mede door een betere conditie zette de tegenstander Oranje onder druk. Toch duurde het nog bijna twaalf minuten voordat Lenssen zwichtte; Friedhelm Bogel- sack scoorde uit een onover zichtelijke situatie 1-2. Lens sen was het allerminst eens over de wijze waarop het doel punt tot stand kwam. "Ik ben er van overtuigd dat hij de puck met de schaats inschopte. Misschien dat hij ketste, maar in ieder geval stond Bo:gelsack in de cirkel, van waaruit niet gescoord mag worden." Fuku- da was echter onverbiddelijk en keurde het doelpunt goed: 1-2. Door de nederlaag is het nog niet zeker of Nederland de B-status behoudt. Daarvoor is tenminste een vijfde punt no dig. Het moet evenwel' moge lijk zijn uit de resterende ont moetingen (tegen Noorwegen en China) een winstpunt te be halen. Roemenië speelde gisteravond tegen onder leiding van scheidsrechter Jirka (Tsj) te gen Noorwegen'«n ging met 2- 3 (0-1,0-1,2-1) ten onder. Vijf honderd toeschouwers waren getuige van de vijf doelpunten. Voor Roemenië scoorden: Solyom (45.03 en 57.39), voor Noorwegen Sethering (7.55 en 49.51) en Olimb (24.38). Oos tenrijk wist in de confrontatie met Polen een nipte winst af te dwingen: 5-6 (0-1, 5-2, 0-3). De stand is nu: 1. Oost-duitsland 5-10 (37-15) 2. Polen 5- 6 (27-15) 3. Oosten rijk 5-6 (23-15) 4. Nederland 5-4 (15-13) 5. Roemenie 5-4 (18-20) 6. Noorwegen 5- 4 (14-32) 7. Zwitser land 5-3 (14-21) 8. China 5-3 (20-33). Het Nederlands jeugd-ijshoc- keyteam is tijdens de Europese B-kampioenschappen in Sofia door met 7-2 van Denemarken te winnen als derde geëindigd. De periodestanden waren 3-0, 2-2 en 3-0. De eindstand: 1. Noorwegen, 2. Oostenrijk, 3. Nederland, 4. Denemarken, 5 Roemenië, 6. Bulgarije. 7. Italië, 8. Joegosla vië. DRACHTEN - De. spanning in de strijd om de nationa le schaaktitel is gisteren in de tiende en voorlaatste ronde toch nog opgevoerd. Koploper Hans Ree wi$t in 'Drachten niets te bereiken tegen Peter Scheeren (re mise), waardoor Paul van der Sterren, die in een bloedstollende partij Hans Böhm versloeg, tot op een half punt naderde. In de morgen te spelen laatste ron- de moej Van der Sterren met zwart Lange weg bestrij- den en heeft Ree het op papier gemakkelijker met wit, tegen de laag-geklasseerde Hans Kuijf. Ree had twee jaar lang niet meer tegenover Scheeren gezeten. Het resultaat was hetzelfde: net als in 1980 tijdens het titeltoer- nooi in Leeuwarden deelden beiden het punl. Na een nimzo-in- dische opening bleef de stelling in evenwicht. Een grootscheepse j ruil liet geen zinnig spel meer over en na 25 zetten werden de handen geschud. Daarna kon Ree zijn aandacht bepalen op de partij van zijn grootste concurrent Paul van der Sterren tegen Hans Bohm. Het was een bijzonder gecompliceerd duel met een Franse -opening. Böhm gaf een pion voor prachtige open toren- lijnen, maar werd geconfronteerd met een ver opgerukte f-pion. Toen deze tot dame promoveerde verloor Böhm een toren. Uit een koningsaanval kon zwart echter nog enig materiaal terug winnen. Het grote probleem was dat de tijd een rol mee ging spelen. Beide opponenten moesten nog zeven zetten doen in vier minuten. Van der Sterren speelde in die fase gewoon slecht en Böhm dacht te lang na. Met nog twee zetten uit te voeren kon Böhm zich tegen het hoofd slaan: zijn klok had het vonnis ge veld. Seconden lang bleef de Amstérdammer als gehypnotiseerd voor zich uit staren. Voor Hein Donner is het toernooi een kwelling. Hij verloor nu zelfs, van Chris Baljon en zakte naar de met Böhm gedeelde achtste plaats met een score van slechts veertig procent. En dan te bedenken dat slechts de eerste vijf deelnemers zeker zijn van plaatsing voor het volgende titeltoernooi. Vorig jaar nog miste Donner op het laatste moment het Nederlands kampioenschap, dat toen de nu afwezige Jan Timman toeviel Baljon nam zijn toevlucht tot het Pruisisch, hetgeen Donner direct al de wenk brauwen deed fronsen. Hij werd verleid 8. Pd5 te doen in plaats van h6, verloor een pion en later de kwaliteit. Toen er boven dien mat ging dreigen was het met de 54-jarige grootmeester ge daan. Gert Ligterink klom in de avonduren naar de gedeelde derde plaats op. Hij kwam remise overeen met Witt. Ligterink heeft nu evenals Van der Wiel ert Scheeren zes punten. uitslagen tiende ronde: Hans Kuijf Langeweg 1-0; Witt - Ligtennk 12-12; Chris Baljon - Jan Hein Donner 1-0; Peter Scheeren - Hans Ree 12-12, Rini Kuijf - John van der Wiel 1 2 - 12; Paul van der Sterren - Hans Bohm 1-0; Stand: 1. Ree 7 12 punt; 2. Van der Amersfoort krijgt stel van betaling lECHT SC Amersfoort is niet failliet. De aanvraag toe van de bedrijfsvereniging G., die gisteren diende voor irrondissementsrechtbank in cht, werd voorlopig afgewe- De SC krijgt 14 dagen de tiid de twee termijnen van dit (circa 20.000,-) te betalen, rna zal de rechter op 1 juli "sen in hoeverre SC Amers- de financiële zaken op een heeft staan. Een regeling SC Amersfoort, dat volgen- laand het rapport „Sport en mercie op Birkhoven" door emeenteraad behandeld ziet, tevreden is. Hughes volgende week weer op bank ZEIST - Barry Hughes mag volgende week tijdens de wedstrijd voor de halve finales om de KNVB-beker van Sparta tegen landskampioen AZ '67 weer in de dug-out plaatsnemen. De commissie van de beroep van de KNVB heeft gisteren in Zeist besloten de straf van Hughe? te wijzigen. De trainer van Sparta is nu uitgesloten voor zes wedstrijden, waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Eerder had de tuchtcommissie Hughes voor vijf wedstrijden geschorst. De commissie van beroep handhaafde de geldboete van 750 gulden. Bovendien moet Hughes de kosten van de mondelinge behandeling betalen. Hughès was tijdens de wedstrijd Sparta - Feyenoord door scheidsrechter Mulder terechtgewezen voor zijn gedrag langs de lijn en zijn opmerkingen aan het adres van de Mulder meldde het gebeurde aan de tuchtcommissie, die bepaalde dat Hughes voor, tijdens en na vijf achtereenvolgende wedstrijden zijn spelers niet mocht coachen. Van de straf heeft de Sparta-trai- ner er inmiddels twee wedstrijden opzitten. Van Raamsdonk wint zonder slag of stoot DEN HAAG De bokser Pe dro van Raamsdonk heeft in het Olympic Auditorium in Los Angeles de gemakkelijk ste zege in zijn bokscarriëre be haald. Op de finale-avond van het Golden Gloves-toernooi in de staat Californië moest hij aantreden tegen de Amerikaan Tracy Prell. Die meldde zich echter ziek nadat hij gehoord had dat zijn tegenstander de zilveren medaillewinnaar van het Europees kampioenmschap was. Zondag reist Van Raamsdonk af naar Kansa City, waar hij deelneemt aan het nationale Golden Gloves-toernooi. AMERSFOORT De commissie van beroep van de KNSB heeft de schor sing van de marathonschaatsers, die op 16 januari deelnamen aan een 'ille gale' marathonwedstrijd in Zevenhuizen, ongegrond verklaard. De IJsclub Zevenhuizen kreeg echter wel een boete van 3.000 gulden. De marathon in Zevenhuizen, die op natuurijs werd verreden, viel kort voor een marathon op kunstijs in Amsterdam om de KNSQ-cup. Het dage lijks bestuur van de KNSB schorste op voorstel van de LTC Langebaan de betrokken rijders voor twee wedstrijden. Als gevolg daarvan konden deze de week daarop niet in Deventer starten. In hoger beroep werd de uit spraak teruggedraaid tot een onvoorwaardelijke en een voorwaardelijke schorsing van één wedstrijd. De tuchtcommissie overweegt de uitslagen van de in Deventer verreden marathon niet op te nemen in het uitslagenpakket. Drie bedankjes handbalselectie DEN HAAG - De Nederlandsezaalhandbal- selectie (dames) telt nog drie speelsters die in december tijdens de wereldtitelstrijd in Denemarken met succes de B-status verde digden. Hanneke van Eijl en Georgina van Iersel hebben voor de nationale ploeg be dankt Zij willen hun handbalactiviteiten volledig richten op hun vereniging Ook- meer, die naar de eredivisie gepromoveerd is. Marlies Wauben van Sittardia-DVO heeft wegens drukke werkzaamheden voorlopig afgezegd. De drie getrouwen zijn Carla ten Velde (Swift A), Jacqueline Drenth (Sittardia) en Christine Knigge (VenK). Bondstrainer Jan Kecskemethy neemt een ploeg van twintig speelsters mee naar Tsjechoslowakije, waar van 18 tot en met 25 april een trainingsstage wordt gehouden. !NOS AIRES eldkampioen Argenti- heeft het gisteravond de vriendschappelijke rlandwedstrijd tegen t-Düitsland in Buenos s niet verder kunnen gen dan een gelijk- van 1-1. De Argentij- moesten zelfs een rstand wegwerken in de 33e minuut Dremmler de West iers op 1-0 gebracht. )000 toeschouwers in het rkoehte River Plate sta- zij zorgden voor een re- van ruim één miljoen i - zorgden voor een achtige atmosfeer. In de linuut bracht rechterspits ron Argentinië op gelijke e: 1-1. Scheidsrechter Ba- (Uru) deelde drie gele en uit: aan Olguin (Arg) e Westduitsers Hrubesch tieleke. West-Duitsland, uidelijk geacclimatiseerd speelde collectief veel be- Jan drie dagen tevoren de wedstrijd tegen Brazi- et 1-0 verloren ging: Europese landen, die bij ndronden van het toer- om het wereldkampioen schap in actie komen, hebben gisteravond een oefenwed strijd gespeeld. Slechts in twee gevallen kwam het tot een rechtstreekse confrontatie tus sen twee WK-gangers. In Boe dapest ontmoetten voor 35.000 toeschouwers in het Nep-sta- dion Hongarijê en .Oostenrijk elkaar. De Oostenrijkers, die in Spanje in groep 2 Zullen uitkomen met West-Duitsland, Chili en Algerije, namen binnen het uur een voorsprong van 3-0. maar kwamen in het laatste half uur nog in grote proble men. Na treffers van Krankl, Schachner en Hattenberger kwamen de Hongaren in het 125e duel tussen beide landen furieus terug met treffers yan Varadi en Nyilasi. Hongarije, dat in groep 3 uitkomt met wereldkampioen Argentinië, Belgie en El Salvador, had na de treffer van Nyilasi de wed strijd volledig in de hand maar kwam niet ttft de gelijkmaker hoewel daar enkele mogelijk heden toe waren. In Praag werd het elftal van Tsjechoslowakije na de magere overwinning van 2-1 op Grie kenland door de 10.000 toe schouwers uitgefloten. Vooral de aanval van Tsjechoslowa kije was erg zwak. Het zag er zelfs somber uit toen de Grie ken door Kouis vlak voor de rust de leiding namen. Radi- mec zorgde vlak na de hervat ting weliswaar voor de gelijk maker maar het duurde toch tot de 87e minuut voordat Ja- rolim Tsjechoslowakije, dat na de eerste helft drie spelers wisselde, de winst kon pak ken. Frankrijk en Belgie, die zich ten koste van Nederland plaat sten voor Spanje, boekten bei de een ruime overwinning. De Fransen versloegen in het Pare des Princes voor 38.000 toeschouwers het eveneens naar Spanje gaande Noord-Ier- land met opvallend gemak: 4-0. De Fransen, zonder de ge blesseerde Platini en Roche- teau, waren na een zwak eer ste half uur veruit superieur aan Noord-Ierland, dat voor het eerst sedert 1958 weer aan een eindtoernooi om het wereldkampioenschap deel neemt. De Ieren misten doel- man Pat Jennings en aanval ler Billy Hamilton. Couriol (geheel rechts) maakt het tweede doelpunt voor Frankrijk in het duel met Noord-Ierland. Beslissing WK'86 pas in najaar RIO DE JANEIRO Het FIFA-bestuur zal pas in het najaar een definitieve beslissing nemen over de vraag of Columbia in 1986 het wereldkampioenschap voetbal zal organiseren of niet. Dat zegt de voorzitter van de Westduitse voetbalbond, Hermann Neuberger, <jie momenteel in Brazilië is. De Braziliaanse pers schrijft echter al dat het WK niet in Co lumbia plaatsvindt en er in Brazilië een plan klaar ligt om de organisatie over te nemen. Eerder uitsluitsel kan alleen gegeven kan worden indien de Columbiaanse regering de organisatie eerder terug geeft. De Rode Duivels startten hun voorbereiding op Spanje met een overwinning van 4-1 op Roemenie. Voor 10.000 toe schouwers in het Heizel-sta- dion waren de Belgeh duide lijk sterker. Zij drukten dat uit in doelpunten van Verheyen (2) en Czerniatynski (2). De grote man bij de Belgen was Wilfried van Moer. Gastheer Spanje stelde in Va lencia voor 20.000 toeschou wers tegen Wales ernstig te- •leur. De harmonie in de plQeg ontbrak omdat drie basis-spe lers geblesseerd waren (Zamo- ra, Alonso en Victor). De Spanjaarden namen door Sa- trustegui weliswaar de leiding (26e minuut), maar zeven mi nuten na de hervatting kwam Wales op gelijke hoogte.-. In Lugano speelden Zwitser land en Portugal, die beide niet naar Spanje gaan. een vriendschappelijke wedstrijd. De Zwitsers wonnen met 2-1, na een ruststand van 1-1. Voor Zwitserland scoorden Zappa (44) en Egli (61). De Portugese goal kwam op naam van Nene (34). Er waren 14.000 toeschou wers. Koeweit won gisteren in Abu Dhabi een voetbalwedstrijd te gen de Verenigde Arabische Emiraten met 2-0. Bij de rust was de stand nog 0-0. Voor Koeweit, dat zich geplaatst heeft voor de eindronden van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal, was het de tweede overwinning in het z.g. Golf-staten toernooi. Eerder had Koeweit, eveneens met 2-0, gewonnen van Bah rein. De belangrijkste karakteristieken: Santiago: Chili - Peru 2-1 Letelier 1- 0; Neira 2-0; Figueroa (eigen doel) 2- Brussel: Belgie - Roemenie 4-1 (2-0) 12. en 45. Verheyen 1-0 en 2-0, 52. Ti- cleanu 1-2, 58. en 76. Czerniatynski 3-1 en 4-1. Toeschouwers: 10.000. Parijs: Frankrijk - Noord-Ierland 4-0 (2-0) 31. Zenier 1-0, 44. Couriol 2-0. 57. Larois 3-0 (strafschop), 81. Genghini 4-0. toeschouwers: 38.000. Valencia: Spanje - Wales 1-1 (1-0) 26. Satrustegui 1-0, 52. James'1-1. Toe schouwers: 20:000. Praag: Tsjechoslowakije - Grieken land 2-1 (0-1) 43. Kouts 0-1. 50 Radt- mec 1-1. 87. Jarolim 2-1. Scheidsrech ter: Fahnler (Oos), -toeschouwers. 10.000. Boedapest: Hongarije - Oostenrijk 2-3 (0-1) 31. Krankl 0-1. 49. Schach ner 0-2, 52. Hattenberger 0-3, 62. Va radi 1-3, 69. Nyilasi 2-3. Scheidsrech ter: Sostaric (Joe), toeschouwers: 35.000. Voor de eerste divisie van de Engelse league is gisteravond één wedstrijd gespeeld. Notts County won bij West Brom- wich Albion met 4:2.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7