Geen onderzoek naar mogelijke vervuiling voormalige gasfabriek HUTSPOT Halag ea Wlttelrad Leiden behoudt rood- liberale meerderheid H.P. de Boer en A. van der Veen signeren werk noemt milieunota ?ineente onvoldoende NU TEKOOP BURGERLIJKE STAND \D LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 MAART 1982 PAGINA 3 [ser :hept ,eimuiden UIDEN Een 20- man uit Leimuiden ermiddag met onbe- letsel naar het Rij- Ziekenhuis in Al- »an de Rijn gebracht hij de op kruising Generaal van Mer en de Geerweg door ito was geschept. De gaf geen voorrang auto, die werd be door een 37-jarige aar. Herman Pieter de Boer. LEIDEN De populaire schrijvers Herman Pieter de Boer en Adriaan van der Veen zijn woensdag 31 maart in de galerie Art Tea House De Oude Rijn aan de Stille Mare 4. Zij zullen dan hun nieuwste boeken signeren. Dit in het kader van de Boekenweek 1982. Herman Pieter de Boer signeert zijn zojuist verschenen verhalenbundel 'De Divanpop'. Adriaan van der Veen komt ter gelegenheid van het verschijnen van de ze vende druk van zijn succesvolle roman 'In Liefdes naam'. Maar ook ander werk van beide auteurs kan voorzien worden van een handtekening en/of een per soonlijk woord. Adriaan van der Veen. TEGEN- ÏLLING T VEEL DERE MEENTEN EN De gemeente t van plan om de waar de voormalige iriek aan de Lange- heeft gestaan te zoeken naar de aan- heid van zeer giftige i. In tegenstelling il andere gemeenten land, geeft Leiden prioriteit aan een -dijk onderzoek, het er nu uitziet, we aan dit terrein lange termijn toe. luurt nog wel een jaren," aldus een Mvoerder van de ge- idse gasfabriek waai it gas werden verstookt afgebroken toen ei erschakeld op aardgas, 'iriek stond op het ter- 1 in het EBR tegen de igel aan, gedeeltelijk de door het EBR ge- nieuwbouw. Nu staan jjrlei gebouwen van het p het stuk grond. Vol- iet daar geldende be- ingsplan Noordvest et gehele stuk grond de jiming „nutsbedrijven". 'jeen en benzeen greinen van oude gasfa- )(i, die tot nu toe in Ne- d zijn afgegraven, be- allemaal zeer giftige en verwekkende afval- zoals naftaleen, tolueen zeen. Deze stoffen heb- eigènschap drinkwater- 'korendag voor ouderen N Nadat vorig jaar de Zangkorendag voor Ouderen en activiteiten 1.200 bejaarden uit Leiden en omgeving sa- <£cht in de Stadsgehoorzaal, werd besloten van dit evene- en jaarlijks terugkerend verschijnsel te maken. Dit jaar «de de Zangkorendag op donderdag 22 april gehouden en i de Stadsgehoorzaal als de meest geschikte lokatie geko- et zangfestival wordt afgewisseld door dansgroepen en ideshow van door de dienstencentra gemaakte kleding, idvaardigheidsclubs tonen hun werk op een uitgebreide instelling. Voor zover nu bekend zullen zeker 700 mensen in. Het startsein voor de bijeenkomst, die de hele dag zal wordt om tien uur gegeven door burgemeester C. Goe- leidingen aan te tasten en grondwater te verontreinigen. De vervuiling die aangetroffen was, werd veroorzaakt door „bezinkputten" waar vergast kolenafval in ammoniak en teer werd gescheiden. De provincie Utrecht heeft de gasfabriekterreinen inmiddels bovenaan de lijst van schoon te maken gebieden gezet. In die provincie zijn de laatste ja ren negen van dergelijke ter reinen onderzocht. „Slechts één daarvan was niet vervuild en dat kwam, omdat daar al eerder door een aannemer grond was weggegraven voor de aanleg van een zwembad. Het feit op zich, dat er ergens een gasfabriek heeft gestaan, was voor de provincie Utrecht altijd aanleiding voor een diepgaand onderzoek", aldus een voorlichter van deze pro vincie. In de provincie Utrecht zijn al acht sterk vervuilde gasfabriekterreinen afgegra ven. Volgens de voorlichter van die provincie, maakt het niet uit hoe lang een gasfa briek er al niet meer staat. „De meest vervuilende ele menten, zoals naftaleen, kun nen eeuwen in de grond blij ven zitten". Vooral dit laatste gif tast pvc-buizen (waterlei ding) aan. In Den Helder wil men het stuk grond waar de gasfabriek stond voor twee miljoen gul den schoonmaken. In Den Haag is men al een aantal ja ren in de weer met een ernstig vervuild terrein aan de Gas- laan. Momenteel wordt uitge zocht waar de afgegraven grond naar toe moet. In Was senaar besloot de gemeente af- Een luchtfoto van de wijk Noordvest met in het midden het terrein van het energiebe drijf Rijnland waar vroeger de gasfabriek stond. gelopen maandag bodemon- derzoek te gaan doen aan de Johan de Wittlaan. waar een gasfabriek stond. Op het stuk grond is nu de gemeentereini ging gehuisvest en vlak er naast wordt een nieuw ge meentekantoor gebouwd. In Delft is drie maanden geleden de grond onder een voormali ge gasfabriek opgegraven. De gemeente Leidschendam heeft aan het Hoogheemraadschap Delfland gevraagd om onder zoek van oppervlaktewater, nadat een vervuilde sloot was aangetroffen. Ook de provincie Zuid-Hol land houdt zich met voormali ge gasfabrieken bezig. Het pro vinciaal bestuur heeft de ge meenten vorig jaar november „uitdrukkelijk verzocht" te melden welke lokaties moge lijk vervuild kunnen zijn. „De plaatsen waar een gasfabriek heeft gestaan, horen daar ze ker bij," zegt een woordvoeder van de provincie. De provincie wil hiermee alle mogelijk ver vuilde terreinen inventarise ren, zodat er bekeken kan worden wat er aan gedaan kan worden. Leiden heeft het ter rein van de voormalige gasfa briek echter niet aangemeld. De provincie is daar niet erg blij mee: „Het is jammer dat dat niet gebeurd is. Het was juist de bedoeling, om een lijst te maken van mogelijke loka ties. Het gaat er niet om of er op korte termijn er volgens een gemeente wat moet gebeu ren," aldus de woordvoerder van de provincie. „We willen weten waar de grond vervuild kan zijn." Voorrang „We hebben dat stuk grond aan de Langegracht inderdaad niet aangemeld," zegt milieu ambtenaar G. in 't Veld van de gemeente Leiden. „Er is ons nooit gebleken, dat het daar ernstig vervuild is en we vonden dat andere gebieden voorrang moesten krijgen." Hij noemt de voormalige vuilstort plaats in Roomburg, dat één van de stukken grond is, die wel zijn bij de provincie zijn gemeld. „Daar moet een hele nieuwe wijk gebouwd worden en het aanmelden is belangrijk gezien de totstandkoming van het bestemmingsplan." Hij wijst op de hoge kosten die zijn verbonden aan een bo demonderzoek en het kleine aantal mensen dat op zijn af deling werkzaam is. Volgens de heer In 't Veld is het „in theorie" mogelijk, dat er stof fen als toleen en benzeen aan de Langegracht in de grond zitten. In de stappen die ande re gemeenten genomen heb ben, ziet hij geen aanleiding om wijzigingen in het tot dus ver door de gemeente gevoer de beleid te brengen. „Over een aantal jaar komen we ze ker aan de Langegracht toe," merkt hij nogmaals op. sCN De milieunota e gemeente Leiden oldoende. In de nota J verzuimd de wer- ijï vervuilers, de be- (Jn, aan te pakken. chrijft de afdeling van de Socialisti- jjPartij (SP) in een op de onlangs ge- eerde nota van de n nte. stelt dat de „echte ver- |j moet betalen. „Verbe- ,p van de milieumentali- i*et gebeuren bij de echte 2 ers, namelijk de eige- 3J^an de vervuilende in- in en de overheid". De dt dat gemeente in de burgers een collectief lesef aanpraat. Een teitsverandering op die wordt niet nodig iii „Uit ervaringen met r milieu-acties kan de gen dat een groot ge- Van de Nederlandse be- zich zeer ongerust over de milieuvervui ling en ook geen 'milieueduca tie' nodig heeft om te weten waar de vervuiling vandaan komt". Volgens de SP betaalt thans de vervuiler niet en wordt de ge wone man gestraft. De partij pleit er dan ook voor, dat de verontreinigingsheffing voor huishoudens wordt afgeschaft. De SP stelt dat de gemeente er veel te lang over doet om ver vuiling op korte termijn aan te pakken. Als voorbeeld wordt een brief genoemd, die de SP vorig jaar aan de gemeente stuurde waarop de gemeente nog geen antwoord heeft gege ven. In die brief maakte de SP melding van zes illegale stort plaatsen in Leiden, onder meer in de Stevenshofpolder. De SP vindt verder dat de verjaringstermijn voor milieu misdrijven niet moet ingaan op het tijdstip van het begaan van het misdrijf, zoals nu het geval is, maar op het moment dat de vervuiling is ontdekt. De gemeente Leiden zou in een regionaal verband veel stengere milieuvoorschriften aan bedrijven moeten stellen. age uitgebrand in Noordwijk X f DWIJK Een brandje in een garage aan de Narcissen- heeft gistermiddag een schade van 2.500 gulden aange- itPe deur van de garage ging in vlammen op. Er deden zich li ersoonlijke ongelukken voor. De oorzaak van de brand is et bekend. Tien eeuwen Leiden, Leienaars en hun NIJVERHEID Van ambachtslieden en gilden in het middeleeuwse Lei den. De opkomst, bloei en verval van de wereldberoem de Leidse lakennijverheid. De conservenindustrie die de behoeftige Leienaars haar boontjes liet doppen. En hoe de industrie uiteindelijk uit Leiden verdween. Geen krant ontvangen? Bei tussen 18.00 uur en 19.00 uur nummer 071 - 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. advertentie awanv.rwiiry'A w rrnjMUjéUmm LJ'i^iaiai LEIDEN De PvdA en de VVD behouden hun meerderheid in Leiden. De twee partijen behaal den gisteren in Leiden 52 procent van de stemmen, goed voor 22 van de in to taal 39 raadszetels. Het verlies van de PvdA (ruim eenvijfde) werd hierbij ge compenseerd door de winst van de VVD (krap tweevijfde). In raadszetels uitgedrukt zakten de so cialisten van 14 naar 12 zetels, de VVD zou van 7 naar 10 gestegen zijn en daarmee de op één na grootste partij in Leiden zijn geworden. Het CDA boekte een verlies van eenvijfde deel en zakte van 11 naar 8 zetels. D'66 genoot in Leiden een for se winst en zou één zetel ge wonnen hebben hetgeen deze partij op 4 zetels zou hebben gebracht. PSP. PPR en CPN, nu tezamen 4 zetels, wonnen via een lijstverbinding 1 zetel. Bij de gemeenteraadsverkie zing komen de drie partijen echter afzonderlijk uit wat de winst mogelijkerwijs teniet zou doen. SGP, RPF en GPV zijn daarentegen van plan wel met een gezamenlijke lijst uit te komen. Hun steun in Leiden lijkt goed te zijn voor één raadszetel. Voor de provincie kwamen zij" gescheiden uit, waardoor hun mogelijke zetel in Leiden vooralsnog bij de PvdA terecht is gekomen. Het opkomstpercentage in Leiden was evenals het landelijke op komstpercentage laag: 64,9 procent. De fractievoorzitters van de grote Leidse partijen toonden zich gisteravond weinig ge schokt door deze uitslag. Zij zeiden de gisteren gehouden verkiezing nauwelijks als indi catie te beschouwen voor de komende gemeenteraadsver kiezingen. CDA-fractieleider J. Walenkamp viel van de uit slag „niet om" en ook zijn libe rale collega's F. Kuijers (VVD) en J. Hoekema (D'66) gaven te kennen maar liever de ge meenteraadsverkiezingen af te wachten. PvdA-leider J. Pe ters weet het verlies van zijn partij aan de slechte opkomst en zei te willen proberen in juni meer kiezers naar de stembus te krijgen. Bovendien achtte hij het de taak van de PvdA de komende twee maan den nog eens precies duidelijk te maken waar de socialisten voor staan. „Dan kan het ver lies wellicht tot één zetel be perkt blijven", aldus Peters. Een vergelijking tussen de Provinciale verkiezingen in 1978 en de gemeenteraadsver kiezingen uit dat zelfde jaar leert, dat de Leidse kiezer een eigenzinnig kiesgedrag ver toont. Van enige samenhang tussen de beide verkiezings uitslagen was toen geen spra ke. De socialisten leken aan vankelijk fantastische winst te boeken, het bleek uit te draaien op een klein verlies. Het voorspelde verlies voor de christen-democraten werd uit eindelijk een kleine winst. Datzelfde gold toen, in minde re mate, voor de VVD. Daar mee wordt één ding duidelijk: wie wil weten hoe de werkelij ke politieke verhoudingen in Leiden liggen zal tot 2 juni moeten wachten. Volkenkunde Het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat houdt vanaf 27 maart een serie speciale evene menten op de zaterdagmiddagen. Op 27 maart wordt dt wayangfilm „Wayang Golek" vertoond om twee uur. Daarna bestaat er gelegenheid gamelan te spelen. Za terdag 3 april worden twee films vertoond: over de Mexicaanse weefster Doha Alberta en de Vliegende Mannen van Quetzalan. Daarna bestaat er gelegenheid op de Mexicaanse tentoonstelling op het heupweefge touw te leren weven. Voor het reserveren van plaatsen, tel. 132641. Een ochtendje Uit Het centrum voor creatieve en kunstzinnige vorming KIK houdt zaterdag 27 maart van tien tot een uur ..open huis' in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Er zijn demon straties in alle creatieve ruimten en exposities in de wan delgangen van onder meer tekeningen, schilderstukken, etsen, wandkleden, houtsculpturen, edelstenen, broodfigu ren. foto's en dergelijke. Daarnaast is er ook een jazzballet- repetitie, een yogales, opvoering van een mime-stuk. een dansexpresssie-les en een modeshow van zelf ontworpen kleding. Spaanse gitaaravond Twee gitaristen. Guy van Duijnen en Erik Otte, treden zaterdag 27 maart op in het microtheater aan de Oude Vest 33E. Zij zullen een gevarieerd programma Spaan se en Spaans-Amerikaanse muziek verzorgen. Guy van Duijnen is flamenco-gitarist. Op de radio was hij on langs te horen in het programma „Guitariteiten". Ook Erik Otte heeft in dit programma opgetreden. In Lei den is hij vooral bekend als de helft van het duo Bert Maas-Erik Otte. De toegangsprijs van het concert, dat om kwart over acht begint, is zeven gulden vijftig. Kaarten zijn aan de zaal te krijgen of te reserveren via telefoonnummer 131123. Excursie naar Heempark Het Heempark is het middelpunt van een excursie, die K&O zaterdag 27 maart houdt. Onder leiding van bioloog Frits van der Sluis wordt een wandeling door het park ge maakt. Van der Sluis geeft uitleg over de aanleg, het on derhoud en het beheer van het park. De excursie begint om tien uur bij de ingang van het park aan de Oegstgees- terweg. Aanmeldingen bij K&O: Oude Vest 45. telefoon nummer 141141. Driftstraat Vandaag organiseert de gemeente een informatieavond voor de bewoners van de Driftstraat en de Javastraat. Beide straten worden na rioleringswerkzaamheden op nieuw ingericht, onder meer met zit-poefs en knikken in de straat De informatieve bijeenkomst heeft plaats in het Dienstencentrum aan de Driftstraat 49 en begint om acht uur. Schrijfavond De afdeling Leiden van Amnesty International organiseert vanavond een schrijfavond. Dit gebeurt in het kader van de campagne tegen verdwijningen, onder de leus 'verdwe nen, maar niet vergetenDe schrijfavond wordt begint om acht uur en wordt gehouden in het pand Rapenburg 100. Vrouwenhuis In het Vrouwenhuis (Hooigracht 79) draait vanavond de film Mujeres en Armas vrouwen in de gewapende strijd). Het is een dokumentaire die in Nicaragua is gemaakt direct na de omverwerping van de Somoza dictatuur door het Sandinistische bevrijdingsfront Voorafgaande aan de vertoning verteld Lidewij Tim- mers over haar verblijf van zes weken in Nicaragua. De film begint om half tien. Op dinsdag 30 maart wordt in het Vrouwenhuis de algemene vergadering gehouden. Aanvang 20.00 uur. Collectanten Astma Fonds Het Astma Fonds heeft nog behoefte aan collectanten voor de actie, die in de week van 19-25 april plaats heeft. Hel welslagen van de collecte hangt met name af van het aan tal mensen, dat bereid is een paar uur langs de deuren te gaan. Vrijwilligers voor de regio Leiden kunnen zich opge ven bij F.A.M. Luykx, Zoeterwoudseweg 62. (tel. 071- 766446). Mimetheater In tegenstelling tot eerdere berichten voert het mime theater '215' op zondag 28 maart in het Lak theater niet de voorstelling 'De Buren' op maar: Draadje rood. Deze voorstelling is bedoeld voor kinderen van vier tot tien jaar. Het gaat over twee kinderen die zijn uitgeno digd voor een feestje. Ze kopen elkaar voortdurend mis maar dan vinden ze een groen draadje en voor ze het weten zitten ze er midden in. Draadje Rood wordt gespeeld door Nelly Ploeg en Miriam de jong. De voor stelling begint om drie uur, informatie en plaatsbe spreken op werkdagen van 15-17 uur tel 124890. LEIDEN geboren: Vera Maria dv J. A Oosterveen en H. M. 8. de Rui ter. Peter zv. P. Geijteman en A. Kuljt; Dieuwertje Elisabeth dv. E. van Egmond en M. M. P Breedijk; Nico- laas Thomas zv. H. V. van der Marei en J. W Birkhoft; Ellon dv. P. C. Schouten en A. Versteeg; Esmeralda Nadia dv. E. F. B. Hoever en G. H. A. M. de Jona: Peter zv. D de Mooi) en A. Haasnoot; Elil dv. D. Gul en S. De- mirbas; Cecily Edna Margarethe dv. G. E. Lock en M. M. B. Peine; Wouter Alexander Servatius zv. J. W. H. Leer en C. D. Boot; Cornelia Teuna dv. C. Onderwater en C. J. van der Plas; Evelien Annemarle dv. P. Stoel en M. C. Copper; Badre zv. B. Mammar en T. Laoukili El Hidraoui; Shiro|anl Jay- antri dv. G. S. Sahtoe en S. Debie; Marsha Ingrid dv. G. van der Bent en W. A. Remmelzwaal. Ruben Petrus Anthontus zv. W. B. P. Warmerdam en A. M. C. van Stei)n; Casandra An- tonla. dv. A. M. Todd en N. M. Sirva- nla; Marco zv. T. van den Oever en W A. den Hollander.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3