m )iplomaat op geheime ïissie in El Salvador Rusland wil zich verzoenen met China Vredesbeweging in VS groeit spectaculair HP "ITENLAND ZUIVERING IN LEGER GUATEMALA Meerderheid van Britten wil uit EEG Zatqrdag begrafenis IKON-ploeg >nn capituleert lor vakbeweging NAVO eensgezind over START- overleg PE TIJD dt0ENE LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 MAART 1982 PAGINA 19 Igende week nieuwe 'inaamse regering onze speciale verslaggeefster Corry Vis) IC iMARIBO Volgende week wordt in ia ime een nieuwe regering beëdigd. Dat j het militair gezag bekendgemaakt, ojinkelijk lag het in de bedoeling nog >e ireek met een nieuwe regering te ko- e n i de bedoeling naast de regering op- n een beleidscentrum op te richten, y het geval was tijdens de regering Chin In dat beleidscentrum, dat het rege- K ieleid moet bepalen, zullen zowel de Y iren als de premier zitting nemen. Na H en van de horeca over een verminder- g izet is verder besloten de avondklok, ie i de mislukte couppoging was inge- il aanmerkelijk te versoepelen. GUATEMALA-STAD De nieuwe leider in Guatemala, generaal Rios Montt. heeft drie generaals die de afgezette president Garcia steunden gearresteerd. Zij zijn vervangen door officieren die achter de staatsgreep van dinsdag staan. De voormalige stafchef van het leger Benedicto Garcia een broer van de afgezette president is naar een Zuidamerikaans land gevlucht, aldus Radio-Guatema la. De radio noemde niet naar welk land. Er worden nog meer zuiveringen in het leger verwacht. De nieuwe mili taire machthebbers in Guatemala hebben de grondwet buiten werking gesteld, alle politieke partijen verboden en het parlement ontbonden. De Mexicaanse president Portillo heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over de staatsgreep in Guatemala. Volgens hem zal de coup de spanning in Middenamerika vergro- Spoorwegstaking België afgelast BRUSSEL De voor van daag aangekondigde staking bij de Belgische Spoorwegen is afgelast. De stakende ar beiders in de staalindustrie rond Charleroi gaan van daag, weer aan de slag. Een en ander is een verademing voor de Belgische regering- -Martens, wier bezuinigings- politiek al wekenlang doel wit is van talloze vakbond sacties. De afgelasting van de spoorwegstaking volgt op de intrekking van het plan door de liberale verkeersmi nister De Croo plan om 500 spoorwegmannen te ont slaan. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De grote meerderheid van de Britten, na melijk 60 procent, vindt dat hun land zich los moet maken van de EEG. Dat blijkt uit een opinieonderzoek dat voor rekening van de BBC ingesteld werd naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van de Europese Gemeenschap. In het referendum van de socialistische regering Wil son. in juni 1975, stemden de Britten met een meerder heid van 2 tegen 1 voor blijvend lidmaatschap van de EEG. Vandaag de dag wil volgens het BBC-onderzoek nog maar 40 procent van de bevolking in de EEG blij ven. Zelfs aanhangers van de SDP, de nieuwe partij -die onder meer gesticht werd omdat Labour te sterk anti-EEG geworden was. zijn met hun meerderheid van bijna 2 tegen 1 voor opzegging van het Britse lid maatschap. HAAG De steeds ire twijfels van de üandse regering aan :ing van de Salvado- junta over de dood Je KON-ploeg zijn ding geweest om de voerder van minis- an der Stoel, drs. -jjBertens, Op een ge- missie naar El Sal- te sturen. Buiten- Zaken is zeer te- bjudend in medede- over het bezoek «Bertens, die goed is a'jerd in de Latijnsa- lanse politiek en id Spaans spreekt. een vergadering met i^iercommissie voor bui- Ise zaken zei Van der at het bezoek van am- l|ur Speyart van Woer den aan El Salvador onderdeel is van een yeel uitgebreider onderzoek naar de dood van de IKON-medewerkers. Hij maakte echter geen melding van het onderzoek van de heer Bertens. Naar verluidt reist Bertens op een gewoon paspoort door El Salvador. Zo-gauw hij in con flict komt met leger of politie zou hij zijn diplomatieke pas poort tevoorschijn moeten to veren. Dat paspoort biedt, zo is in internationale verdragen geregeld, de eigenaar een -ze kere vorm van bescherming. ben gespoken met de Neder^ landse journalist Jan Schmeitz. die een eigen onderzoek heeft ingesteld naar de dood van de IKON-ploeg. Behalve Schmeitz worden ook andere Nederlandse journalisten die verleden week in El Salvador waren bij het onderzoek be trokken. DEN HAAG De vier in El Salvador gedode IKON-jour- nalisten worden zaterdag in besloten krihg begraven of ge cremeerd; I^óos Koster in Hil versum. Jan Kuiper en Joop Willemsen in Amsterdam en Hans ter J-.aag in Utrecht. Hieraan vopraf gaat om half tien "s morgens een herden kingsplechtigheid in het NOS- complex in. Hilversum. Vol gens de IKON zal de bijeen komst alléén ter herdenking zijn en geen demonstratie! ka rakter dragen. Vanmorgen zijn op Schiphol de stoffelijke overschotten van de vier journalisten gearri veerd. Vandaag of anders morgenochtend zal in het ge rechtelijk laboratorium in Rijs wijk in opdracht van de minis teries van buitenlandse zaken en justitie op de lichamen van de vier sectie worden verricht door patholoog anatoom dr Zeldenrust. Hij zal aan de re gering rapport uitbrengen. Vanmorgen is ook de KRO-te- levisiepoleg in Nederland te ruggekeerd. die het onderzoek dat ambassadeur Speyart van Woerden in El Salvador heeft ingesteld naar de dood van de IKON-ploeg op de voet heeft gevolgd. Vanavond zal daar van. zo is de bedoeling, in Brandpunt (Nederland 2. 21.20 uur) verslag worden gedaan. Een Salvadoraanse vrouw huilt tijdens een kerkdienst in de kathedraal van San Salvador, die speciaal werd ge houden voor de honderden Salvadoranen die in de ge vangenis zitten of zonder enig spoor achter te laten zijn verdwenen. ^.ndse soldaten van de Sinaï-vredesmacht voor- len richtingaanwijzer in de zonovergoten woestijn et bordje, dat je in vogelvlucht precies 3848 kilo- in noordwestelijke richting moet reizen om in het ag zeer mistige Amsterdam te komen. jnze correspondent Ami van Vree) - De Westduitse regering is gezwicht voor de etterende kritiek van de vakbeweging en heeft de ve bepalingen inzake het begrip ..passende ar- vooriopig laten vallen. Minister Ehrenberg van le Zaken (SPD) heeft opdracht gekregen nieuwe lijnen op te stellen wat in de praktijk moet wor- jelezen als ..minder ingrijpende regels". Helemaal Ie baan is de nog pas een week geleden aangemel- rplichting van de werkgevers om vrije plaatsen in idrijven aan te melden bij het arbeidsbureau op e van geldboetes. laatste maatregel was genomen zonder medeweten van de Ier van Economische Zaken Graf Lambsdorff (FDP) die er rkend tegenstander van is. omdat hij evenals de werkge- 'an mening is dat een dergelijke plicht geen enkele nieuwe splaats schept en alleen maar tot verdere bureaucratise- idt. Hetzelfde wordt van de andere kant gezegd over de iming van het begrip ..passende arbeid" waarbij werklozen n worden gedwongen om met aanzienlijk minder loon en «ïgere woon- werk-afstanden genoegen te nemen, terwijl rkloze na een bepaalde tijd zelfs verplicht kon worden een gekwalificeerde baan te accepteren onauten in opperbeste stemming CANAVERAL De piloten van de Amerikaanse ruim- del Columbia verkeren ondanks een paar vervelende pro- het ruimteschip en feit dat zij erg moe zijn. in een béste stemming. Het laatste probleem betrof het verwer- tysteem van de toiletten, dat niet goed functioneerde. De isehe onvolkomenheden die zich in de Columbia voordoen diter alle van ondergeschikte aard raketbasis White Sands in Nieuw-Mexico is gisteren de ale repetitie gehouden voor de landing van de Columbia, dagavond. Vanuit Californië is alle speciale apparatuur die is om de landing goed te kunnen laten verlopen naar de ivergebracht. geistalleerd en in orde bevonden TERDAM Het Natio- Ballet gaat voor het in zijn bestaan een 'e door Israël maken, fizelschap zal van 13 april voorstellingen rgën in Tel Aviv (3), lem (3). Haifa (2),en de 'ts Ein Gev aan het van Tiberia (1). Deze voorstelling wordt ge- Nationale Ballet naar Israël geven in het kader van het muziekfestival van Ein Gev. De tournee wordt gemaakt zonder extra overheidssubsi die. MOSKOU De Russische president Leonid Brezjnev heeft gisteren verzoenende uitspraken gedaan aan het adres van China. In een rede in Tasjkent in het Azia tisch deel van de Sovjet-Unie riep hij de Chinese lei ding op een einde te maken aan twintig jaar vijand- .schap tussen Moskou en Peking. „Wij zijn bereid tot het sluiten van een akkoord zonder voorwaarden voor af, over maatregelen die voor beide zijden aanvaard baar zijn op basis van wederzijds respect voor elkaare belangen", aldus Brezjnev die verder zei het aangaan van „zowel economische, wetenschappelijke, culturele als politieke betrekkingen" te willen overwegen. De Sovjet-leider verklaarde verder China's aanspraken op Tai wan te erkennen, China niet militair te bedreigen en dierharc herinneringen te hebben aan de tijd toen China en de Sovjet- Unie nog op goede voet me! elkaar stonden. „Wij hebben de vijandschap en de vervreemding tussen onze landen nimmer als normaal beschouwd", aldus Brezjnev Hij zei dat de Sovjet-Unie bereid is „op elk momenC' de sinds enkele jaren opgeschorte grensonderhandelingen met China te hervatten China heeft tot nu geweigerd de in 1978 opgeschorte onderhan delingen te heropenen voordat de Sovjet-Unie haar troepen uit Afghanistan terugtrekt. Afgelopen vrijdag beschuldigde Peking de Sovjet-Unie er nog van „onbeheerste nieuwe aggressieyc nei gingen" ten opzichte van China ten toon te spreiden. Het grens conflict tussen ae twee landen draait om de gemeenschappelijke grens tussen het noordwesten van China en de Sovjet-Unie. China heeft ovèVigens nog niet gereageerd op de toespraak van Brezjnev. (Van onze speciale verslagge ver Dick Toet) OLORADO SPRINGS Het heeft op de vergade ring van de nucleaire planning groep van de NAVO in Colorado Springs officieel geen on derwerp van bespreking uitgemaakt. Maar in de marge van de conferentie van 13 NAVO-ministers van defensie speelde het wel degelijk een belangd rijke rol. In de Verenigde Staten is een anti-nucleai re beweging aan hét groeien, die de veelbe sproken Europese anti- -bom-beweging in om vang mogelijk met stuk ken kan slaan. Wat zo'n anderhalf jaar gele den ontstond als een actieve, maar kleine actiegroep tegen het groeiende militarisme van de nieuwe regering Reagan, is met name de laatste weken uitgegroeid tot een grote lan delijke beweging met diepe wortels onder alle geledingen van de Amerikaanse bevol king. Irt het centrum staat een als kool groeiende actie ter be vordering van een 'nuclear freeze' van beide supermach ten. Met deze 'bevriezing' wordt niet de door Brezjnev voorgestelde stop bedoeld op de ontwikkeling van atoom wapens voor middellange af stand in Europa, maar een 'be vriezing' van de ontwikkeling van alle voorhanden zijnde atoomwapens. De beweging schiet wortel in kleine gemeenschappen op het conservatieve platteland van Vermont en New Hampshire in het noordoosten, in steden in het doorgaans als conserva tief bestempelde midden-wes ten. in de meer mondaine ge meenschappen aan de west kust en in het nationale Con gres. waar onlangs 172 Con gresleden onder leiding van de vooraanstaande senatoren Ed ward Kennedy (Massachusetts) en Mark Hatfield (Oregon) zich voor een dergelijke 'free- 'ze' uitspraken. De groei van de beweging is zo formidabel, dat sommige experts voor de ko mende zomer Amerikaanse vredesdemonstraties voorspel len, die de Europese vredes marsen van vorig jaar in om vang zullen overtreffen. De in St. Louis gevestigde cen trale organisatie van vredesbe wegingen vertegenwoordigt thans de belangen van bijna 200 plaatselijke bewegingen in het hele land. St. Louis gaat er prat op zeker op dit moment 20.000 actieve vrijwilligers in 'het veld' te hebben. Het aan tal donaties aan de centrale heeft de verwachting van zo'n 180.000 dollar al met bijna 100 000 dollar overschreden Onder meer leden van de be faamde Rockefeller-familie droegen 15.000 dollar bij. De basis van de nieuwe bewe ging wordt uitermate breed genoemd. Protestantse kerkge nootschappen en een groot aantal katholieke bisschoppen in Amerika steunden de bewe ging actief. „Nuclea're ontwa pening wordt het centrale the ma van de jaren tachtig, zoals Vietnam dat in de jaren zesti ger was", zei onlangs rabbi Alexander Schindler. leider van de groeiende joodse tak van de anti-atoombeweging. Hoewel de 31ste ontmoeting van de nucleaire planning groep van de NAVO om vei ligheidsredenen werd gehou den in Colorado Springs, ofwel 'in the middle of nowhere', dienden zich aan de voor avond van de vergadering ruim 200 demonstranten van 5 plaatselijke actiegroepen aan. Zij kregen de steun van ónder meer twee vooraanstaande vertegenwoordigers van de Europese vredesbeweging, de Engelse Ar\ne Grinyer en de Italiaanse theoloog Enrico Chiavacci. Waarschijnlijk voor het eerst in de Verenigde Sta ten diende zich ook een mili tair in uniform bij de demon stranten aan. Soldaat Robert Cuthbert (25) mag inmiddels hangende een onderzoek de grote legerplaats Fort Carson in Colorado Springs niet verla ten. De katholieke bisschop van het nabij gelegen Denver. Richard C. Hanifer, heeft een beroep op alle katholieken in het gebied gedaan tijdens de tweedaagse NAVO-conferentie te bidden en te vasten. „Ter wijl de NAVO-ministers ver gaderen. wacht de wereld af in onzekerheid en angst", aldus de bisschop. COLORADO SPRINGS De 13 NAVO-defensie mi nisters zijn het bij de ver gadering van de nucleaire planninggroep in Colora do Springs in grote lijnen eens geworden over een vrij algemeen als gema tigd bestempelde slotver klaring. De Nederlandse minister Van Mierlo toon de zich met name tevre den over het gemeen schappelijk vastgestelde belang van een snel begin van START, de onderhan delingen over beperking van intercontinentale atoomraketten tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. In de slotverklaring wordt weliswaar geen datum voor het begin van START ge noemd, maar minister Van Mierlo noemde het positief, dat de tot nu toe geuite Ameri kaanse wens het begin van START te koppelen aan de si tuatie in Polen evenmin in de slotformulering voorkomt. Ook recente berichten uit Washington' wijzen er volgens Van Mierlo op. dat de Ameri kaanse bereidheid nog komen de zomer met deze belangrijke strategische besprekingen te beginnen aanzienlijk is toege nomen, ongeacht de situatie in Polen. De Haagse Post was tien dagen bij de guerillastijders in El Sal vador en peilde daar de poli tieke opstelling. „We beschou wen allemaal het Marxisme als basisideologie. Onze beweging is van meet af aan onafhanke lijk geweest, maar de inspira tie voor de revolutie ontlenen we aan vroegere revoluties en vandaar de Marxistische ideeën". Elders .waarschuwt Wim Kok: „De ondernemers moeten goed weten dat bij het stelselmatig blijven hanteren 'van een beleidslijn die ons doet afstevenen op een massa werkloosheid met straks zes nullen in plaats van vijf, dat ons dat rechtstreeks doet afste venen op het om zeep helpen van de ondernemingsgewijze produktie. De samenleving kan dat niet langer nemen" Voorts wordt gepraat met Esso-topman Van Duivenboo- den. „Ik snap niet dat de FNV niet bovenaan haar program ma zet dat elke onderneming die wil investeren, onder steund moet worden. Maar het enige wat ik iedere keer hoor, is; het is zo duur en het is zo weinig voor de werkgelegen heid en het zet verder zo wei nig zoden aan de dijk. Waarom stelt de FNV zich zo negatief op?" Een profiel tenslotte van minister Van der Stee. „Als Wim Kok zegt dat we hier als een stelletje boekhouders aan het opereren zijn, dan accep teer ik dat niet. Dat zou bete kenen dat wij geen enkel ge voel hebben voor wat er zich in deze maatschappij afspeelt, en zo'n verwijt kan ik niet ac cepteren". Het blad heeft een filmbijlage. m BjaBEl Vrij Nederland denkt niet dat Van Agt het zittende kabinet wil laten springen. „Hij is er geweldig trots op dat hij de eerste politicus in de Neder landse geschiedenis is die én een centrum-rechts én een centrum-links kabinet kan lei den. Als hij met deze ploeg een behoorlijke periode uitzit, is zijn gezag in het CDA tot kapi tale hoogten gestegen. Rechts heeft hij al in zijh zak. Als hem dit met links ook lukf, heeft hij alle concurrentie weggevaagd en is zijn waarde als politicus nog aanmerkelijk gestegen". Het blad beschrijft hoe Guatemala onder het wel willend oog van de militaire machthebbers religieus geko loniseerd wordt door godsdien stige secteri. „Ze beschikken over veel kapitaal eh ze heb ben een eenvoudige bood schap; de wereld is slecht, al het kwaad is de schuld van de duivel, zorg dat je in contact komt met God. Niets structu ren. niets politieke wantoes tanden. God met mij en ik met God en de rest van de wereld kan ontploffen. Religie als opi um voor het volk". Een artikel ook over de stille strijd in zie kenhuizen rondom euthanasie op pas geboren babies met een handicap. „Dat gespioneer in ziekenhuizen is natuurlijk erg vervelend voor de dokters, maar vanuit de verpleging verwachtte ik al jaren een der gelijk initiatief. Want zij zijn het die bij wijze van spreken 24 uur per dag met zo'n kindje optrekken, en niet de behan delend geneesheer of -vrouw. En het is dus de verpleging die vanzelfsprekend een emotio nele band krijgt met zo'n kirid en er een mens in ziet". Het blad heeft een boekenbijlage. De Tijd over de moord op de vier Nederlandse journalisten in El Salvador; „Maximale Ne derlandse druk op de Verenig de Stasten om hun beslissende steun aan het Salvadoriaans bewind te staken, is het mini mum dat wé verplicht zijn aan hun nagedachtenis". Een en quête haar aanleiding van de verkiezingen van gisteren wijst uit dat kiezers nauwelijks weten waarom ze naar de stembus gaan; ze geloven am per dat de politiek oplossingen heeft voor problemen, en vin den de politiek al te onduide lijk. Aandacht ook voor de on tevredenheid aan de basis van het IKV. „Het machtige secre tariaat beslist gewoon. Ik zou de sfeer repressief tolerant willen noemen Daardoor gaat een brok frustratie een rol spelen. Den Haag moeë nog maar eens nadenken over het begrip democratie. Democratie is niet; luisteren en dan zelf beslissen; democratie is doen wat de meeste mensen willen". Oud-minister Jaap Boersma tenslotte zegt in een interview: „Terlouw beschadigt zichzelf. Hij had beter zo snel mogelijk kunnen erkennen dat hij voor het van minister niet geschikt is. Dat is op zich geen schande. Niet iedereen kan een behoor lijk minister zijn". Den Uyl zal het volgens Boersma „nog wel leren", en Van Agt wordt ge kenschetst als „iemand die de mensen veracht". Boersma be treurt hel niet meer op Aantjes te kunnen stemmen Ook in dit blad een boekenextra DE NIEUWE UNIE In De Nieuwe Linie naar aan leiding van het drama El Sal vador een gesprek met „de stem van het protest in La- tijns-Amerika". Mercedes Sosa. „De mensen die in God geloven, zouden de woorden van God beter moeten nale ven. Ik die niet in God geloof ik bid voor de mensen die niets hebben, maar ook voor de mensen die wel Xvat heb ben, want ooit zullen die alles wat ze te veel hebben, moeten afgeven". De rest van het blad is gewijd aan literatuur. De Groene Amsterdammer praat met de schrijver Manlio Argueta uit El Salvador. Onze werkelijkheid overtreft vaak alle fantasieën In onze oorlog zijn er geen gevange nen Als je iets zegt wat hun niet bevalt, word je door het leger gevangen genomen en vanaf dat moment kun je je als dood beschouwen". Elders zegt Robert White. voormalig Amerikaans ambassadeur in El Salvador: „De politiek van' Reagan is de meest onvoor zichtige, frivole benadering van een doodernstig probleem dat ik ooit heb meegemaakt. Het is een probleem dat duide lijk oplosbaar is met diploma tieke middelen. Maar wij gooien er militaire bombast te genaan. Waanzin gewoon" Drie analyses maar liefst in het blad van de neergang bij de PvdA. Daarbij deze conclu sie: „woorden als beheersen en leiden zullen voorlopig in het vergeetboek moeten verdwij nen. En niet de gestaalde ka ders zullen de weg moeten wijzen, maar de verguisde on- grijpbaren die altijd aan de kant werden gehouden. De so ciaal-democraten zullen einde lijk iets moeten leren wat ze nooit goed gekund hebben: goed luisteren; echt kijken en vertrouwen op de kracht van i zelf'. Hervormd Nederland hekelt vooral de Amerikaanse be trokkenheid bij El Salvador. „Hoe kan koningin Beatrix straks een vriendschapsbezoek brengen aan de hoogste man daar. terwijl de overtuiging groeit dat met de meedogenlo ze mensen in deze omgeving niet op vriendschappelijke voet mag worden verkeerd0" Aandacht ook voor de ver- rechtsing van de rooms katho lieke kerk. „De tragiek is dat deze kerk met haar pogingen de rust en de orde te handna ven. de verwarring in onze sa menleving alleen maar ver groot. Het is een heilloos en ziekmakend proces, niet alleen voor haarzelf, maar ook voor onze maatschappij". De schrijf ster Marga Kool praat over de waarde van het dialect. „Een van de dingen die je kunt doen om minderwaardigheids gevoelens in de provincie op te heffen, is dat je de eigen taal van de mensen waardeert. Er wordt gesproken over het ver lagen van de drempel tot cul tuurgoederen. Positieve aan dacht voor de dialecten is een middel daartoe". Ook in dit blad veel nieuws over boeken

Leidse Courant | 1982 | | pagina 19