foicUe Qowuvnt Guatemalaanse junta wil nieuwe verkiezingen Begin blijft toch aan DA: liever ogere premie an voorstel ektewet Van der Louw: laat koppeling desnoods los jen zal op 27 maart a.s. wéér ontzet zijn! Let op de datum. Meer glas in de bak Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 1030Ó3 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.56 per mm. Kleintjes 0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217.90. Klachten bezorging: maandag t/m vri)dag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Woensdag 24 maart 1982,72e jaargang no. 22226 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-TIPS HET WEER Op Ned. I vanaf 19.00 uur uit slagen, interviews en commen taar verkiezingen Prov. Staten met onderbrekingen voor het journaal. Op Ned. II viert VOO na 20.32 uur het feit van de verheffing tot de B-status. Motorgala om 22.00 uur. Droog weer en zonnige perio den. In de nacht en ochtend enkele mistbanken. Minimum temperatuur ongeveer 3 gra den. In de middag van 9 gra den vlak aan zee tot 13 graden landinwaarts. Weinig wind. Zon op: 6.33; onder: 19.01 uur. Schev. hoogw.: 2.57 en 15.08 uur. Laag: 11.15 en 23.18 uur. tieke piraten elevisie EN Televisiekijkers in Lei- n wijde omstreken hebben gis- ond de twijfelachtige primeur [d van politieke piratentelevi- an negen tot tien uur werd de uitzending van Duitsland II drukt door een zender, die inkse' beelden uitzond. Propa- werd gemaakt voor de ultra- ie stichtingen OSL (Oud Strij- ,egioen). Voorzitter P. Ego van stichtingen distancieert zich de uitzendingen en zal een t bij justitie indienen. Bij de politie kwamen gisteren 25 ten van kijkers binnen. 3: Primeur in Leiden; Poli piraten tele visie Zeven studentenstops voorgesteld DEN HAAG Een commissie van de Aca demische Raad heeft deze Raad geadviseerd de minister van onderwijs en wetenschappen zeven studentenstops voor te stellen. Geneeskunde, tandheelkunde en diergenees kunde zondermeer en verder vier richtingen die slechts aan één instelling voor weten schappelijk onderwijs voorkomen: sociale gezondheidszorg in Maastricht, algemene ge zondheidszorg in Rotterdam, lichamelijke opvoeding aan de VU in Amsterdam en In dustriële vormgeving in Delft. Voor rechten bestaat ook meer belangstelling dan er plaatsen zijn, maar de Raad wil toch geen stop, omdat dat zou betekenen dat er overca paciteit komt. Voor geneeskunde zijn er zo'n 3900 gegadigden en maar 2000 plaatsen. Proef met magneetkaart voor telefooncel DEN HAAG De telefoondienst van de PTT bekijkt de dezer dagen in Zwe den begonnen en ook elders gehouden experimenten met magneetkaarten in openbare telefooncellen. Wanneer de resultaten gunstig zijn, zal de PTT mo gelijk een eigen proef met magneet kaarten nemen, bijvoorbeeld in zieken huizen. De tevoren gekochte kaart moet in de telefoonautomaat worden gestoken, waar het gesprek wordt „af geschreven". In Zweden wordt de proef genomen in treinstellen. De Ne derlandse Spoorwegen onderzoeken op haar beurt mogelijkheden voor een te lefooncel in de trein. In nieuwe inter city-treinen wordt daarvoor al ruimte gereserveerd. „Hondse" ontvangst Zonder aanziens des persoons bereidden de bewoners konin gin Beatrix gisteren een goed bedoelde „hondse" ontvangst tijdens de officiële opening van het nieuwe asiel van het Haag se Dierencentrum. Uitzinnig geblaf begeleidde de koningin tijdens haar rondleiding langs de hokken. Op de foto is zij daarbij vergezeld van mevrouw A. C. W. Vervoorn-Malinosky Blom, dierenarts van het asiel en oud-directrice. Met het ont hullen van een reliëf, ontwor pen door mevrouw J. van Lookeren, verklaarde koningin Beatrix even later het Dieren centrum voor geopend. Schiphol „prettigste luchthaven" LONDEN Schiphol is voor de luchtreizigers het prettigste vliegveld met de beste facili teiten ter wereld. Het slechtste is Heathrow, dat tevens het drukste is. Dit zegt de IAPA, de internationale vereniging van luchtvaartpassagiers. De uitspraken volgen op een en quête onder vele duizenden reizigers. Bij de luchtvaart maatschappijen scoort Swissair het hoogst, gevolgd door Sin gapore Airlines. Men is slecht te spreken over British Air ways, Aeroflot, Alitalia en Panam. Vrolijk naar de stembus Mr. Maarten Vrolijk, commissaris der Koningin in Zuid- Holland en in die hoedanigheid voor zitter van provincia le staten, drukt hier. in zijn woonplaats Wassenaar, duide lijk zichtbaar de meest linkse knop van de stemmachi- ne in. De heer Vro lijk moest vanmor gen met nog enkele tientallen anderen in de rij staan voor het uitbrengen van zijn stem bij de Staten verkiezingen, omdat het met die stern- machines toch wat langer schijnt te du ren dan met het potlood. Bij het ter perse gaan van deze krant werd de opkomst in deze provincie over het algemeen omschre ven als „redelijk". STEMMEN STAKEN OVER MOTIE VAN WANTROUWEN JERUZALEM De Israëlische regering heeft gistera vond besloten aan te blijven. Met twaalf tegen zes stemmen spraken de ministers zich uit tegen de aan kondiging van premier Begin, dat hij zou aftreden als zijn coalitie de meerderheid in het parlement zou ver liezen. De regering was gisteravond in spoedvergadering bijeengeko men, nadat bij stemming over een motie van wantrouwen inza ke het regeringsbeleid ten aanzien van de bezette gebieden de stemmen staakten. Achtenvijftig parlementsleden stemden te gen, terwijl een zelfde aantal afgevaardigden voor de motie vari wantrouwen hadden gestemd. Premier Begin had, voordat de stemming over deze motie plaatsvond, gedreigd met aftreden in dien het kabinet geen meerderheid zou behalen. Halsoverkop waren enkele parlementsleden uit het buitenland teruggekeerd om toch maar aanwezig te kunnen zijn bij de stemming. De motie van wantrouwen was ingediend door de Arbeiderspar tij, de Rakach (Communistische Partij) en de kleine liberale par tij de Shinui. In een emotioneel debat van vijf uur had de leider van de Arbeiderspartij, Peres, de regering verweten dat zij op vrijwel alle politieke terreinen blunders had begaan. Hij ver wees in het bijzonder naar het beleid ten aanzien van de bewo ners op de Golanhoogt en de westelijke Jordaanoever. Pagina 11: Spoedzitting Veiligheidsraad over westelijke Jordaanoever Commissie van Drie": Deel GAK- medewerkers naar hogere loongroep UTRECHT Van de 800 ziektewetmedewerkers bij het Gemeenschappelijk Ad m i nistratiekantoor (GAK) moeten er 190 naar een hogere loongroep. Te genover de „promotie" van die ervarèn werkne mers staat dat nieuwe werknemers in een lagere loonschaal moeten wor den aangenomen. Dat staat in het eindvoor stel van de „Commissie van Drie". Die Commissie is ingeschakeld in het nu al lange tijd slepende conflict bij het ziektewetafde lingen van het GAK. De GAK-directie is akkoord ge gaan met het voorstel. Be stuurder H. Hoogduin van de Dienstenbond FNV noemde het voorstel echter „bijna on aanvaardbaar". Volgens een woordvoerder van het GAK kan de invoering van het nieuwe systeem, als iedereen akkoord is, een kwestie van weken zijn. De Dienstenbond FNV begon een maand gele den acties bij de GAK-kanto- ren (ook in Den Haag) toen het overleg over het loon van de ziektewetmedewerkers in een impasse was geraakt. dernemers moet worden opge bracht". Ook de VVD wijst het kabi netsvoorstel af. De liberalen spreken van „psychologische blunders" van het kabinet, waardoor de sociale partners zo in de gordijnen zijn gejaagd dat elke ombuiging in de ziek tewet nu vrijwel kansloos is, ook het door de VVD bepleite alternatief van een wachtdag voor de werknemers. D'66 gaat wel met het voorstel akkoord, zij het niet zonder vragen. De Democraten willen weten wat het kabinet gaat doen als blijkt dat het ombui gingsbedrag niet gehaald wordt. Ook betwijfelen zij of het benutten van de reserves in de ziekengeldkassen, zoals in tal van cao's nu wordt afge dwongen om 100 procent netto uitbetaling van het .ziekengeld te garanderen, wel een ^oede oplossing is, 'omdat het hier om geld gaat dat de werkgevers kir'JSthSHSS1 DepTdA gaat akkoord mat de iin.vLh.th.Hraw,. voorstellen, al toont zij zich huiverig voor het afwentelen van wachtdagen (niet betaalde ziektedagen) op de werkne mers hetgeen ertoe kan leiden dat nog zieke werknemers ciavuuisiei nan uaaruin vervangen* worden dóór aan het werk gaan. rhoging van de ziekte mie voor werknemers !t verhaald kan worden werkgever, meent het )A vraagt zich af „of de an het voorstel zoals het is ligt, niet in hoofdzaak uit een ingewikkelde, «1 kruitdamp omgeven ^verzwaring en -ver ing, die tenslotte voor ergrote deel door de on- onze parlementaire redactie) HAAG Er tekent een duidelijke ka- leerderheid af tegen annen van minister Uyl en staatssecreta- iles voor bezuinigin- n de ziektewet. Uit gisteren gehouden lelijke behandeling eze omstreden voor- i blijkt dat behalve VD en de kleinere itiepartijen ook de ite regeringspartij, !DA, de plannen af- De kans dat zij bij ondelinge behande- in de Kamer, eind een meerderheid n is daardoor uiterst geworden. iting voor het bedrijfsle- i&l het oorspronkelijke an de voorstellen was. bedoelde ombuigingen evenmin veel terecht, ïtsvoorstel kan daarom Twee miljoen voor hulp aan zuidelijk Afrika DEN HAAG Minister Van Dijk (Ontwikkelingssamen werking) heeft bijna twee mil joen uitgetrokken voor hulp verlening aan de slachtoffers van de apartheid en dekoloni satie in Zuid-Afrika. De bij dragen zijn bestemd voor de Wereldraad van Kerken (250.000 gulden voor onder an dere medicijnen en kleding), het African National Congress (550.000 gulden voor bestrij ding van racisme) en een aan tal fondsen voor Zuidelijk A- frika van de Verenigde Naiies (voor onderwijs, hupianitaire hulp en juridische bijstand). DEN HAAG Samen met het bedrijfsleven begint het ministerie van volksgezond heid* en milieuhygiëne op 31 maart een landelijke campag ne voor de inzameling van glas. Tijdens de drie maanden durende actie willen zij de consument ertoe bewegen va ker gebruik te maken van de glasbak. Men wil jaarlijks 200 miljoen kilo wegwerpglas ver zamelen, de helft van wat er in de huishoudens omgaat. Nu komt jaarlijks 75 miljoen kilo in de glasbak terecht. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG Indien de eco- haalbaar is, dan zal de PvdA moet de koppeling desnoods nomie zo ver ineen zou storten zich intern moeten beraden op losgelaten worden. Van de dat de handhaving van de handhaving van de koppeling PvdA mag echter een maxi- koopkracht voor de minima op tussen de laagste uitkeringen male inspanning verwacht min één procent niet langer en het minimumloon. Dan worden om de koppeling te handhaven, aldus PvdA-mi- nister Van der Louw (CRM) in een interview in Het Vrije Volk. Van der Louw^ geeft aan dat de PvdA vooral aan onduide lijkheid ten onder dreigt te gaan. Dit had voorkomen kun nen worden indien de partij top openlijk had toegegeven dat het verkiezingsprogram waarmee de PvdA de Tweede- Kamerverkiezingen van 1981 inging, niet meer haalbaar is. Op basis van nieuwe gegevens had de partijtop een pakket maatregelen moeten ontwer pen met de offers die daarvoor nodig zijn. Over het kabinetsvoorstel om premies over ziektegeld te hef fen zegt Van der Louw dat zich in de acties tegen die plannen wreekt dat het kabi net niet duidelijk genoeg ge weest is over de koers die men volgt. „Ik constateer realis tisch dat het kabinet in deze fase nog niet overkomt als een club die zegt: daar moet het ongeveer heen met Nederland en wij zijn daarin de voortrek kers. Die sfeer is er nog niet". Van der Louw zet zich in het interview af tegen degenen die menen dat de economische cri sis overwonnen kan worden door de bedrijven de ruimte te geven te investeren. Volgens hem moeten de overheidsin vesteringen omhoog maar wel in sectoren als stadvernieu- wing, nieuwbouw, monumen tenzorg en natuurbehoud. Sarcia aan de kant hebben gezet. Generaal Horacio Maldonado L). generaal Efrain Rios Mont (M) die zich tot president van de unta heeft uitgeroepen en kolonel Francisco Gordillo (R). Lijken journalisten naar Nederland MEXICO-STAD De Neder- landse ambassadeur in Mexico, mr. J.C.P. baron Speyart van Woerden, die in El Salvador een onderzoek heeft ingesteld naar de dood van vier IKON- journalisten, is vanochtend in Mexico-Stad teruggekeerd. In zijn vliègtuig waren de kisten met de stoffelijke resten van de vier omgekomen Nederlan ders. Op het vliegveld werd een korte herdenkingsplech tigheid gehouden door Mexi caanse journalisten. De kisten zullen in de loop van de dag in Nederland arriveren. Pagina 11: Verzetsbeweging El Salvador beschuldigt jun ta van moord op journalis ten GUATEMALASTAD De nieuwe militaire macht hebbers die gisteren president Romeo Lucas Garcia hebben afgezet, hebben het parlement naar huis ge stuurd en de grondwet opgeschort. De vijf man tellende junta onder leiding van de als ge matigd beschouwde generaal Rios Montt heeft toege zegd de vrede en veiligheid in het land te zullen bewa ken en „zo snel mogelijk" vrije verkiezingen te willen organiseren. Naar radio-Guatemala meldde is de coup een reactie op de fraude bij de verkiezingen op 7 maart. Wat er met de winnaar van deze verkiezingen, generaal Gueva ra, zal gebeuren, is nog niet bekend. Junta-leider verklaarde ook de burgerlijke vrijheden en de rechten van de mens te zullen waarborgen. Op die manier zegt de junta het beeld van het kleine Middenamerikaanse land te willen verbeteren. In Guatemala zijn de afgelopen twee jaar meer dan 4000 mensen omgekomen door politiek geweld. Gene raal Rios Montt riep de linkse guerrillastrijders op de wapens neer te leggen maar waarschuwde tegelijkertijd dat iedereen die de wet overtreedt „neergeschoten wordt". In oppositiekringen is de staatsgreep goed ontvangen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1