Cr uijff nooit meer in Oranje Cruijff en Ajax aparte sensatie omez, de grote onbekende in elpunt en ssure iazkov 1 MAANDAG 22 MAAKT 1982 oden heeft gescheurd. Jeliazkov schreeuwt het uit van ontsteltenis na- AMSTERDAM Johan Cruijft zal nooit meer voor het Nederlands elftal spe len. Dit werd gisteravond bekend toen bondscoach Kees Rijvers verklaarde nooit meer een beroep te zullen doen op de 47-vou- dige oud-International. Cruijff, die zich alleen maar beschikbaar wenste te stellen als hij In een neutraal shirt mocht spe len, beweerde zelf nog over een aantal zaken te willen praten. Rijvers heeft echter toch de knoop zelf maar door gehakt.' Johan Cruijff: „Voor de wed strijd van vorig jaar tegen Frankrijk, was ik bereid mijn kop in de strop te steken, hoe wel ik mijn twijfels had over j, zoals later In het ziekenhuis zou blijken, zijn en-, het spelen van slechts één wedstrijd die. persé gewonnen moest worden. Mij zijn toen toezeggingen gedaan, die later weer teruggenomen werden. Ik werd als de schuldige aange merkt. Is het dan een wonder dat ik bepaalde zaken eerst wil uitspreken"? „Ik heb slechts één eis, ik wil in een neutraal shirt voor het Nederlands elftal voetballen. Dat was vroeger mogelijk en wat mij betreft is de situatie niet veranderd. Ik heb afscheid genomen van het Nederlands elftal en daarna nooit gevraagd of ik er weer in mocht. Spelen of niet spelen is niet mijn pro bleem, maar dat van Rijvers of van de KNVB. Zaterdagavond, toen ik om negen uur thuis kwam, lag er een brief van Rij vers. Ik zal daar niet op ant woorden, ik kan niet goed schrijven. Ik praat liever. Ik weet niet wat men wil. Ik ben beschikbaar, maa£ ik vind dat men zich ook in mijn situatie moet kunnen inleven en dat iRDAM Feyenoord jad Eagles is een bijzon- tig duel geweest, waarin Iers weinig respect voor ledematen toonden en irechter Van Ettekoven lankmoedig optrad. De zorgde door zijn optre- or de nodige irritatie in ld en op de tribunes. sas de ernstige enkel- e van Andrej Jeliazkov jevolg van een harde In een kopduel met np kwam de Bulgaar zo kkig terecht dat men kelijk voor een gebro- en vreesde. Bij een on- in het Clara-zieken- leek de enkel van de ropeaan dermate ont- te zijn dat vrijwel alle in en rond het enkel- it gescheurd zijn. Jelia- gistermiddag nog ge- rd en is tot het eind van oen uitgeschakeld, n 11.000 toeschouwers hoe Feyenoord vrijwel irend in de meerderheid aar geen kans zag te Go Ahead verdedigde in doelman Endeman ien meester in tijdrek- lartegen Van Ettekoven trad. De scheidsrechter k erg lankmoedig toen anegem en de irritant e Hazelhekke het aan kregen. Van Hanegem zelhekke aan het haar, ij kreeg geen kaart. In laarvan sprak Van Ette- de twee boosdoeners end toe. de tweede helft toen ord bleef aandringen, de Rotterdammers op- veel kansen. Bouwens een keer te zacht in, iv raakte de paal en insen schoot na aange- Jeliazkov hoog over. >v bracht in de 65e mi- iyenoord verdiend aan ing door een voorzet rd in te koppen, leliazkov in de 78e mi- as weggedragen werd in het veld er niet be- Van Ettekoven probeer- wat te redden door de iazelhekke ingevallen een zware overtreding istekers, de gele kaart de) te geven, maar dat k vóór het eindsignaal ks meer effekt. Van Til n de blessuretijd Feye- nog op 20 door een ap van grote afstand •ndeman te jagen. oop: 65. 10 Jeliazkov, 90. -0. Scheidsrechter: Van Et- Toeschouwers: 11.526. Gele lit (G.A. Eagles), id: Van Engelen; Wijnste- i Hanegem, Troost, Brard; an Deinsen, Duut; Bouwens. (Kaczor), Vermeulen, d Eagloe: Endeman; Koop- ide Wesselink, Marsman, ludsma. De Goey, Voskamp; ins (Eykelkamp), Van Koot- hekke (Smit). AMSTERDAM Wat Ajax gisteren in De Meer liet zien en dank zij FC Den Haag ook kón laten zien, moet elke- liefhebber wel kippevel bezorgen. Kippe- vel van ontroering dan, want het huidige Ajax met Johan Cruijff geraakt tot de toppen van de voetbal kunst. FC Den Haag had gekozen voor een vriende lijke benadering, had dus de botte bijl thuisgelaten, waardoor bijna 18.000 toe schouwers een onvergete lijke middag hadden. Cruijff schitterde en Ajax dolde, bewoog en maakte ongeremd de ene na de andere fraaie treffer, 9-1. Zelfs verliezend trainer Cor van der Hart, nauwe lijks onder de indruk van de afstraffing, zei een heerlijke middag te heb ben gehad. „Ja, het klinkt misschien gek als ik dat zeg, maar ik heb klasse voetbal gezien. Dit Ajax is zelfs beter dan de top- ploeg uit 1970". Ajax-FC Den Haag was nauwe lijks een wedstrijd, omdat er maar één ploeg voetbalde. FC Den Haag figureerde, soms zelfs té nadrukkelijk onder de indruk, veroorzaakte tegen Cruijff slechts twee overtredin gen, waardoor het een bijzon der drukke bedoening werd voor doelman Havenaar. Hij was trouwens de enige Hage naar die gebukt ging onder de score. „In mijn hele loopbaan, ook bij de pupillen, heb ik er nog nooit negen achter m'n oren gekregen. Maar ja, we moeten er maar overheen pro beren te komen", sprak de man die Ajax van dubbele cij fers afhield. Het enige, dat FC Den Haag bezighield waren de komende drie, vier weken waarin beslist wordt over degradatie. Ook Mansveld („Alleen een inktvis met al die tentakels kan mis schien iets uitrichten tegen Ajax, ongelooflijk wat er alle maal voor je neus gebeurt") maakte zich daar drukker om dan om de 9-1. „Een neder laag bij Ajax calculeer je nu eenmaal in. We krijgen nu drie thuiswedstrijden en daarin moeten we punten pakken. Ik wil in mijn laatste jaar als prof ten koste van alles degradatie voorkomen". Mentaliteit Die mentaliteit, onmisbaar om het hoofd boven water te hou den, had FC Den Haag tegen Ajax niet. Met als gevolg dat de Amsterdammers hun kwali teiten optimaal konden benut ten. En als het eenmaal zover is, is Ajax altijd winnaar. De ploeg die momenteel als enige recht heeft op het landskam pioenschap, haalde zogezegd alles uit de kast. Eén op de twee acties van Cruijff was briljant, met als hoogtepunten zijn doelpunt in de vierde mi nuut (even voor de achterlijn met de buitenkant van de voet vlak onder de lat) en de lob van zo'n twintig meter irv de 84e minuut tegen de lat. Kieft kopte de terugspringende ba) alsnog in (9-1). Daar tussenin demonstreerde Cruijff hoe on aantastbaar hij nog altijd is, ook op de momenten dat de bal helemaal niet in zijn buurt was. Cruijff („Het verbaast me nog altijd wat voor een uitwerking mijn terugkeer heeft op de pu blieke belangstelling") heeft Ajax zijn wil opgelegd, ieder een doet wat de meester wil en het resultaat is verbluffend. Zelfs als, zoals gisteren, Ling nauwelijks In de wedstrijd komt. Ajax Is zo gretig, dat het wegvallen van een enkeling vrijwel geen invloed heeft. De beweging blijft, en als Ling op rechts slaapt, knapt de opko mende verdediger Boeve twee keer zoveel werk op. FC Den Haag zag dan ook steeds weer andere mensen In de gaten sprinten, zag Ajax op de juiste momenten het tempo vrijwel stilleggen om dan als door een elektrische schok getroffen een flitsende combinatie neer te leggen. Voetbal zoals het moet, voetbal waar de mensen naar komen kijken. En Cruijff profiteert daar financieel weer lekker van, maar wie maakt zich daar nog druk over? Sensatie Cruijff zien voetballen Is een aparte sensatie en zolang er niemand komt die de vedette letterlijk het ziekenhuis in schopt is er geen ploeg die hem afstopt. Dat naast hem vooral talenten als Rijkaard, Vanenburg en Van 't Schip veel sneller rijpen dan nor maal, Is begrijpelijk. Rijkaard speelt al veel stabieler dan een paar maanden geleden en Vanenburg demonstreerde in betekent dat Ik In een neutraal shirt zal moeten voetballen. Dat Ik geloof beter deel te kun nen uitmaken van het elftal van over vier jaar dan in de ploeg van dinsdag, staat voor mij op de tweede plaats. Het lijkt mij echter vanzelfsprekend wel be ter met jongeren te spelen. Als mijn belangrijkste taak op dit moment op het veld zie ik het leiding geven aan de volgende generatie. Dat kan bij Ajax, wat mij betreft is het elders ook mogelijk, maar wanneer alle problemen zo opgelost worden als nu met het Neder lands elftal, zal het een puin hoop blijven". Bondscoach Kees Rijvers heeft Ruud Gullit van Haarlem aan gewezen als zestiende man voor de selectie van het Ne derlands voetbalelftal, dat morgen in Glasgow een vriend schappelijke wedstrijd tegen Schotland speelt. Gulllt komt in de plaats van Johan Cruijff. Johan Cruijff (links) opent in de vierde minuut de score voor Ajax met een sublieme boogbal met de buitenkant van de voet. de nauwelijks twintig minuten als invaller met onder meer een fenomenaal afstandschot in de kruising (8-0) wat er nu al allemaal van hem verwacht mag worden. Hoe schrijnend Is dan het ver schil tussen top en bodem van de eredivisie. Want bij FC Den Haag lopen Keloglu, Rontberg^ Tempelaar, Van Bergenhene- gouwen en Van Delft (tegen Ajax gepasseerd) ook talent te zijn. Maar zodra de vergelijking met de échte talenten gemaakt kan worden, blijkt dat die be naming wel erg snel wordt ge geven. Aan Haagse zijde kon eigenlijk alleen Treling zichzelf een goede wedstrijd toedich ten, met in zijn voetspoor Ke loglu, die nog de tegentreffer (na een keiharde vrije trap van Mansveld tegen de paal) pro duceerde. Doelman Galjé, de voormalige Hagenaar die de geblesseerde Schrijvers ver ving, hoefde verder alleen bij een doorbraak van Melis op te treden en had net zo goed op de bank kunnen blijven zitten. Maar zoals gezegd, FC Den Haag nam de uitslag voor ken nisgeving aan en zal zich deze week intensief voorbereiden op de achtereenvolgende thuisduels met MVV, Haarlem en FC Groningen. „Het enige nadeel van deze 9-1", zei Van der Hart, „Is dat we niet meer naar het doelgemiddelde hoe ven te kijken. We moeten ons nu puur op punten proberen veilig te stellen. De jongens zullen de klap even moeten verwerken, maar of het nu 9-1 is of 5-0 was geworden, de uit slag doet er niet zoveel toe". Waar het publiek het overigens niet mee eens was, want dat had langdurig „tien, tien, tien" zitten scanderen. Dat Ajax daar net niet aan toekwam, was louter toeval en misschien een onbedoelde dankbetuiging aan FC Den Haag, dat in ieder geval de show mede mogelijk had gemaakt. DICK HOFLAND Scoreverloop: 4. Cruijff 1-0. 13. Schoenaker 2-0, 25. Llng 3-0. 34. Lerby 4-0, 45. Kieft 5-0 (strafschop). 64. Cruijff 6-0. 75. Kieft 7-0. 78. Van- anburg 8-0. 81. Keloglu 8-1, 84. Kieft 9-1. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 18.000. Ajax: Galjè; Ophof. Jansen. Rijkaard. Boeve; Schoenaker. Cruijff, Lerby; Llng (Van 't Schip), Kieft. Olsen (Van enburg). FC Den Haag: Havenaar; Tempelaar. Mansveld. Van Vliet. Loriè; Van Ber- genhenegouwen (Renooy). Schoen maker. Keloglu} Melis, Treling, Rom berg. Explosie dreigt opnieuw in tenniswereld Guillermo Vilas heeft gisteren in Rotterdam een interessante uit spraak gedaan door te verklaren dat als Wim bledon Björn Borg rechtsreeks toelaat dat zal leiden tot - wat Vi las noemde herzie ning van de speelsche ma's van de topspe- lers. Hetgeen inhoudt dat dé toch al veel ver dienende en relatief weinig spelende vedet ten het reglement vol ledig aan de laars lap pen en het dan hele maal voor het zeggen willen hebben. Met als grote dupe het publiek dat de topspelers dan ,nog minder zal kunnen zien. De situatie in de inter nationale tenniswereld, die op dit moment bij na chaotischer is dan ooit met langs elkaar heen werkende organi saties, een overkoepe lend lichaam dat nau welijks tot geen in vloed heeft, een spe lersvakbond die zich neutraal opstelt om slechts te bezien op welke wijze het meeste geld kan worden ver diend, dreigt dus naar een explosie toe te groeien. De affaire- Borg kan öp deze ma nier nog een staartje krijgen. Het heeft er enige jaren naar uitgezien dat de tenniswereld eindelijk in wat rustiger vaarwa ter was beland als ge volg van afspraken tus sen de diverse betrok kenen die een redelijk solide basis leken te betekenen voor zowel spelers, toernooidirec- ties, internationale fe deratie en spelersleve ranciers. Maar de altijd van ideeën overborre- lende club van Lamar Hunt, World Cham pionship of Tennis, die zich toch aardig leek te hebben ingewerkt in de totale constellatie, zag zich opnieuw in zijn bestaan bedreigd en verliet de overkoe pelende Grand Prix-cy- clus. Nu is de situatie weer zo dat, en dat wilde men slechts een paar jaar geleden door het opnieuw structureren juist vermijden, dat er in één week op ver schillende plaatsen (te) veel toernooien te gelijk worden gehou den. Dat leidt tot ver snippering van de deelnemersvelden en betekent dus volslagen negeren van belangen van het publiek. Dat publiek werd in het re cente verleden over spoeld met resultaten van voor verschillende competities afgewerkte toernooien, waardoor niemand er meer wijs uit kon worden hoe een bepaald resultaat moest worden inge schat. De toestand is nu weer vrijwel exact hetzelfde. Waarbij niet alleen WCT een curieuze rol speelt door op de solo toer te gaan, maar ook de spelers bond ATP zich weinig elegant op stelt. De ATP kiest voor een neutrale koers, wacht dus af uit welke stroming het meeste rendement voor de spelers komt. Het be lang van het publiek, toch een niet onbe langrijke factor in het hele gebeuren, wordt daarmee volledig on dergeschikt gemaakt. Een jammerlijke ont wikkeling. lEMO Tien kilo- na de start van Mi- San Remo zonderde sen kopgroep van renners af van het sche peloton. Nie- van alle achtergeble- /edetten had ook het geringste ver- n, dat in dat groep- lamlozen" de win- it. Er moest immers 4 kilometer worden )d en bovendien: de - nning in de ope- assieker was sinds altijd voor een De wielersport «Jn honderd jaar zel- 'n schromelijke ver- I gemaakt. Mare •i een 27-jarige neo- prof uit Frankrijk, profi teerde er dankbaar van. Hij bracht de monsteronts napping tot een goed ein de en arriveerde opmerke lijk fris op de Via Roma in San Remo, waar hij de vol slagen onbekende winnaar werd van de 73e "prima- vera". Volgens Jan Raas hadden de dappere vluchters geen kans gehad als het mooi weer was geweest. „Op de Turchino, wij waren net op de helft, stapte Saronni af. Hij was de grote Italiaanse favoriet, afstappen, dat deed hij niet zomaar. Sa ronni kon zeker nog slechter tegen de kou dan wij"., Op dat' moment had de kopgroep een kwartier voorsprong. De negen Italianen, drie Fransen en die ene Belg (De Vos) leken kans loos. Vaak genoeg wordt zo'n grote voorsprong teniet ge daan in een klassieker. Raas: „Ik wil niemand een verwijt maken, maar wij hadden na tuurlijk toch iemand vooraan moeten hebben". Slechts één echte vedette heeft daadwerkelijk gepro beerd de situatie in de koers recht te trekken: Francesco Moser. Na ruim tweehonderd kilometer bemoeide hij zich met de achtervolging. Vooraan viel de kopgroep uit elkaar. Vier man gingen met een voor sprong van tien minuten door: de Fransen Gomez en Bondue en de Italianen Bortolotto en Delle Case. In het peloton kwam de eerste reactie van Moreno Argentln, een 21-Jarige Italiaanse belofte. Leo van Vliet reageerde als knecht van Raas, zoals de Belg Patrick Versluys dat voor Daniel Wll- lems deed. Even later sloot Moser met twee van zijn knechten aan in het gezel schap van de Zweed Tommy Prim en de Italiaan Silvano Continl. Dat groepje moest sterk genoeg worden geacht om het gat dicht te rijden. Van de oorspronkelijke kop groep werd de één na de an der ingehaald en achtergela ten. Op de Cipressa, de nieuw ingelaste helling 24 kilometer voor het einde, was het ver schil nog slechts twee minuten. Het kon nog. De vluchters had den zich Immers 260 kilometer nooit kunnen verschuilen. Twee echter waren nog fris, de Fransen Gomez en Bondue. ZIJ hadden afgesproken, dat zij de rest probeerden kwijt te raken om vervolgens leder voor ei gen kans te sprinten. Dat eer ste lukte en vervolgens bleven zij goed tempo rijden. De voor sprong bleef twee minuten ook al omdat het groepje achter volgers door de drieste Inhaal- pogingen van Moser uit elkaar viel. Diep in zijn hart wilde Mare Gomez nooit beroepsrenner worden. De krantenverkoper uit Rennes was één van de beste amateurs van Frankrijk en genoot daarom bepaalde privileges. Als troetelkind van de bond had hij een beter te ven, dan hij als „naamloos" beroepsrenner zou hebben. Toen echter zijn zesde wereld kampioenschap hem weer geen regenboogtrui opleverde, werd Gomez toch maar prof. Op de „gevorderde" leeftijd van 27 Jaar. Gomez: „Ik geloofde nergens meer in. Ik kon een contract krijgen bij Marcel Bolshardy in diens nieuwe ploeg en besloot het toch maar eens te probe ren als prof voor ik met wiel rennen zou stoppen". Mare Gomez, die na zl)n verrassende overwinning in MilaanSan Remo nog wel een tijdje zal blijven fietsen, behaalde als prof nog geen enkel behoorlijk resultaat voor „San Remo". Parijs—Nice beëindigde hij als 47e in het eindklassement op vijftig minuten van winnaar Kelly. De 1.80 meter lange Breton met een Spaanse vader won als amateur zestig wedstrijden. Vorig jaar was de derde plaats In het Franse kampioenschap zijn beste uitslag naast drie overwinningen In kleine etap pewedstrijden. In het wereld kampioenschap te Praag werd hij negende.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9