Onze collega's zijn vermoord" 27 Zwaar verlies voor SPD in Neder-Saksen Dode tijdens protesten op J ordaanoever Techno-Beurs Links verliest in Frankrijk IT EL SALVADOR GEVLUCHTE JOURNALISTEN Kritiek op onderzoek ambassadeur „Niet schieten, ik ben journalist urinamers betogen oor herstel emocratie mtm JITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 22 MAART 1982 PAGINA 7 oedi's vervangen itenlandse managers ^AD De regering van edi-Arabië is een campagne onnen om buitenlandse ma- ers in het Saoedische za- leven te vervangen door erilieden van de Saoedische onaliteit. Dit meldde het edische weekblad Al Jama- Volgens de Saoedische mi er van financiën, Khail, >t de „Saoedisering" de af- kelijkheid van de arbeids- :hten uit het buitenland minderen. Uiteindelijk e iten de belangrijke posten iet land en het gehele za- leven in Saoedische han- komen, aldus Khail „Dag voor Afghanistan" in Verenigde Staten WASHINGTON In verscheidene plaatsen in de Verenigde Staten zijn gisteren in het kader van de „Dag voor Afghanistan" demonstraties gehouden. President had deze zondag uitgeroepen tot propaganda-dag tegen de Sovjet-in vasie in Afghanistan. Diverse Amerikaanse regeringsfunctio narissen legden naar aanleiding van deze dag verklaringen af. De pers werd verweten te weinig aandacht te beste den aan de gebeurtenissen in Afghani stan. „Er wordt veel meer aandacht be steed aan 50 Amerikaanse adviseurs in El Salvador dan aan 90.000 Russische soldaten in Afghanistan", aldus de on derminster van defensie, Koch. OPEC-landen verminderen olieproduktie WENEN De ministers van de OPEC zijn zaterdag aan het slot van hun tweedaagse soedvergadering in Wenen overeengekomen de oliepro duktie tot 18 miljoen vaten per dag te rug te brengen. Verder werd besloten de vaste prijs van 34 dollar per vat te handhaven, aldus OPEC-voorzitter Oteiba. Met dit besluit wordt getracht het olieoverschot op dp wereldmarkt te verminderen, waardoor de daling van de olieprijzen gestopt zouden kunnen worden. Oteiba sloot een verdere pro- duktiebeperking niet, indien dit nood zakelijk zou blijken. Burgemeester Peking negeerde rookverbod PEKING Op de burge meester van Peking, Jiao Ryoyu, is kritiek geleverd wegens een trekje aan een si garet in de grote hal van het volk ondanks het opschrift: verboden te roken. De kritiek is terecht, zei de burgemeester aan de officiële nieuwsdienst in China. Ik moet mijzelf corrigeren. Het is voor een leider geen geringe zaak als hij geen goed voor beeld geeft. De burgemeester en enkele andere partijfunc tionarissen hadden hun over treding begaan tijdens een ge meen teraadscongres. Geen nieuwe maatschappij Laker (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Sir Freddie Laker (59), pionier van de goed kope transatlantische luchtreizen, wiens Laker Airways op de fles is gegaan, heeft toegegeven dat hij geen nieuwe luchtvaartmaatschappij van de grond krijgt. Laker was van plan met de financier Tiny Rowlands een Laker- volksluchtvaartmaatschappij te beginnen. Maar volgens Sir Freddie staat de Britse bureaucratie dit initiatief in de weg. Hoewel het nieuwe toeristische hoogseizoen half juni be gint, is het onwaarschijnlijk dat Laker voor die tijd de no dige vliegvergunningen zou krijgen. „De andere lucht vaartmaatschappijen vinden het natuurlijk prachtig, dat ik piet kan opschieten", zegt hij. „Zij azen al op de twee mil joen passagiers, die ik vroeger had". Laker geeft het dus op, maar zijn partner Tiny Rowlands gelooft nog steeds dat hij duizenden klanten van de bankroete Laker Airways, die nu met waardeloze reisbiljetten zitten, zal vergoeden, ofschoon het jaren kan duren eer zij geld terugkrijgen. In afwachting beginnen Laker en Rowlands samen een nieu we zaak, waarin Sir Freddie de rol van luchtvaartadviseur zal spelen. KHOMEINY OVER IRAN: „Wetenschappelijk veruit de beste" TEHERAN Ayatollah Khomeiny die giste ren opnieuw voor twee weken al zijn afspraken heeft afgezegd heeft in een van te voren opge nomen rede die zondag door radio Teheran werd uitgezonden, de Iraanse islamitische revo lutionaire regering geprezen als veruit de beste die de wereld ooit heeft gekend. „Wetenschap pelijk staat het vast dat onze republiek de beste is en dat buitenlandse propaganda van anti-isla mitische elementen de Iraanse natie niet kan deren", aldus Khomeiny. Hoewel voor het afzeggen van de afspraken geen reden werd gegeven, zeggen kringen rond de ayatollah dat Khomeiny dergelijke rustpe riodes nodig heeft vanwege zjjn zwakke ge zondheid De afgelopen weken deden geruch ten de ronde dat Khomeiny zwaar ziek of zelfs dood zou zijn. IIPHOL/SAN SAL- DOR „De lezing de Salvadoraanse re- ing dat Koos Koster, Kuiper, Joop Willem en Hans ter Laag bij vuurgevecht tussen en guerrilla's zijri gekomen - mist elke nd. Onze collega's zijn moord". Aldus gister- rgen bij aankomst uit Salvador op Schiphol zeer geëmotioneerde is van Gerven (IKON- io) en Rene de Bok ieviers Magazine). Sa- met twee andere Ne- landse journalisten chtten zij vrijdag weg El Salvador, nadat hen gebleken dat in dat vooral Nederlandse journalisten gevaar lopen. Het tweetal is samen op onder zoek gegaan in het gebied waar het drama zich woensdag moet hebben afgespeeld. Uit gesprekken met boeren is vast komen te staan dat van een uitgebreid vuurgevecht geen sprake is geweest. Op woens dagmiddag is tussen vijf uur en tien oVer vijf geweervur gehoord op de plaats waar de journalisten uit een busje wa ren gestapt. Deze getuigenis sen kloppen niet met het ver haal van het leger, dat op die plaats veertig minuten lang tussen leger en verzet over en weer zou zijn geschoten. Volgens Ren'e de Bok is het beste bewijs van de kwade trouw van de autoriteiten de poging om de vier lijken di rect, zonder enig onderzoek, te begraven. Een Amerikaanse fotograaf was daarvan echter getuige, waarna de lichamen van de vier Nederlanders als nog naar San Salvador werden overgebracht. Op Schiphol vertelde Van Gerven voor de IKON-radio zijn schokkend relaas: hoe hij 's nacht gewekt was met het bericht dat zijn vier collega's waren gedood, over de afschu welijke tocht langs overvolle lijkenhuizen en( de uiteindelij ke identificatie van ?jjn vier vrienden en collega's. „Ik hoop dat nooit meer mee te hoeven maken", aldus een te gen zijn tranen vechtende-Van Gerven. De Westduitse journalist Ar- min Wertz, die inmiddels van uit El Salvador naar Nicaragua is gevlogen, heeft eveneens verklaard dat de Nederlanders zijn vermoord. Wertz was de gene die de IKON-ploeg met een busje naar El Paraiso, in' de-omgeving van een legerba sis zo'n 60 kilometer ten noor den van de hoofdstad, heeft gebracht. Daar zou het viertal guerrillastrijders ontmoeten. Wertz vertrouwde de zaak al niet en heeft nog gepobeerd Koos Koster 'daarvan te over tuigen. Uiteindelijk is hij ech ter alleen naar de hoofdstad teruggekeerd. Op de heenweg werd hun wagen, aldus Wertz, gevolg door een donkerbruine vrachtwagen. Op de terugweg viel hem op dat hij niet werd gecontroleerd en de militairen hem vriendelijk gedag zeiden. Alles wijst er volgens deze Westduits journalist op, dat de IKON-ploeg in een hinderlaag is gelokt en vermoord. Wertz heeft aangeboden zijn getuige nis te herhalen tegenover de Nederlandse ambassadeur Speyart van Woerden, die in El Salvador een onderzoek uit voert naar de gebeurtenissen van vorige week. DEN HAAG Het onderzoek dat de Nederlandse ambassa deur in Mexico, baron Speyart van Woerden, momenteel in El Salvador voert naar de om standigheden waaronder de vier IKON-journalisten wer den gedood, is aan ernstige kritiek onderhevig. Vooral de mededeling van de ambassa deur dat hij bij zijn speurtocht naar de ware toedracht „alle medewerking" krijgt van en nauw samenwerkt met het Salvadoraanse leger heeft ver-' ontrusting gebracht. Zoals be kend zijn de vier waarschijn lijk door datzelfde leger in koelen bloede vermoord. Zaterdag sprak ambassadeur Speyart van Woerden met Sal- vadors president Duarte. Later volgde een onderhoud met zijn Amerikaanse collega en een tocht per legerhelikopter naar de plaats waar donderdag de lijken van de vier Nederlan ders werden gevonden. De ambassadeur liet desgevraagd weten „alle medewerkling te krijgen. Ik heb een auto tot mijn beschikking gekregen en heb de indruk dat ik zonder aarzelen eerlijke antwoord op mijn vragen krijg". Voor de voorzitter van de vas te kamercommissie voor bui- Ambassadeur Speyart van Woerden. tenlandse zaken, CDA-kamer- lid Jan Nico Scholten, waren de uispraken van de ambassa deur reden om minister Van der Stoel dringend te vragen, de heer Speyert van Woerden een zwijgplicht op te leggen. Ook over het feit dat de am bassadeur zich, naar eigen zeg gen, laat vergezellen door le- gerautoriteiten is Scholten niet të spreken. Voor overmorgen heeft hij een speciale vergade ring van zijn kamercommissie uitgeschreven, waarin met mi nister Van der Stoel over de gebeurtenissen in El Salvador zal worden gesproken. rdenkingsdienst in afgeladen Mozes en inkerk in Amsterdam gisteren een herden- sdienst gehouden ter na- - achtenis van de vier I N-jourgalisten. In de namen verscheidene nestaanden van de vier het Jrd. Ook werd er gespro- door ds. Wim Koole, di- eur van de IKON. nabestaanden deden een iep op minister Van der il, die de dienst even- bijwoonde om zich in etten voor „officiële er ring en daadwerkelijke' ersteuning" van het ver in El Salvador. De nabe- nden noemen dit in een ie aan de minister „het' geloofwaardige ant- rd dat de Nederlandse ring op de recente ge- tenissen kan geven". )en Haag is door naar itting 300 mensen gede- streerd voor de Ameri- isp ambassade uit pro- tegen de dood van de IKON-journalisten. Op de assade weigerde men 3 een protestpetitie n het beleid van de VS ke El Salvador in ont- gst te nemen. SAN SALVADOR De ruim tweehonderd buitenlandse journalisten, die momenteel in El Salvador hun werk doen, proberen zich zo goed en zo kwaad ais dat gaat te beveili gen tegen het oorlogsgeweld. Omdat er op elk moment ge- Vechten kunnen uitbreken lo pen correspondenten, die de strijd tussen het regeringsleger en de guerrillastrijders willen verslaan, het risico door beide partijen te worden aangeval len. Om duidelijk te maken dat zij journalisten zijn plak ken zij perstekens op hun huurauto's, taxi's en motoren. Sommige journalisten dragen donkere hemden waarop in het Spaans met fel-gele letters staat: „Ik benjournalist, niet schieten". De Salvadoraanse regering verschaft introductie brieven voor bepaalde facili teiten en waarschuwt de jour nalisten niet naar gebieden te gaan die niet onder controle staan van het leger. Een ploeg van de Amerikaan se televisie-omroep ABC, die zaterdag San Salvador zou verlaten, heeft besloten diplo matieke bescherming van haar ambassade te vragen na bij het verlaten van het hotel door de Salvadoraanse politie te zijn gecontroleerd. De tv-ploeg hoopt de afstand van 40 kilo meter naar het vliegveld af te leggen onder begeleiding van de kant van de Amerikaanse ambassade. De Salvadoraanse president Duarte heeft gisteren de ultra rechtse partijen in zijn land beschuldigd tijdens de verkie zingscampagne journalisten te' intimideren. Hij voegde eraan toe dat het niet onmogelijk is dat militairen met geweld te gen verslaggevers zullen op treden. N HAAG Duizend vijftienhonderd Suri- ners hebben zaterdag dag in Den haag mee- laan aan een demon- itie voor het herstel de democratie in Su- ame. demonstranten trokken de ambassade van Suri- e waar vergeefs werd ge leerd een petitie met een eisen te overhandigen de ambassadeur. Voor het duw van de ambassade aan Alexander Gogelweg kwam tot ongeregeldheden waar- net stenenen werd gegooid lier en daar rake klappen en. De Haagse politie heeft arrestatie verricht. Van de assade trok de menigte, zien van talloze spandoe- en leuzen roepend als tterse moordenaar" en met Bouterse"naar het se Binnenhof. Kamer- zitter Dolman nam een lie aan waarbij hij toezegde het parlement te proberen Surinamers te helpen. De 'onstratie werd afgesloten een minuut stilte voor on der meer de geëxecuteerde sergeant-majoor Hawker. Minister Van der Stoel ver klaarde gisteravond voor de NOS-televisie dat een eventu ele terdoodveroordeling van Surender Rambocus, een an dere coupleider, in Nederland heel ernstig zal worden opge vat. De VVD heeft aangedron gen op stopzetting van de ont wikkelingshulp. Ook in Suri name wordt nog steeds tegen de executie van Hawker ge protesteerd, onder anderen door de vereniging van medi- Ruim duizend Surinamers demonstreerden op het Haag se Binnenhof tegen de gang van zaken in hun land. CROES: Westerse landen moeten veiligheid Aruba garanderen DEN HAAG Om de Aru baanse onafhankelijkheid in het vol spanningen zittende Caraïbische gebied te berei ken, zullen waarborgen moe ten worden gezocht bij de Ver enigde Staten, Venezuela eri Nederland. Dit verklaarde de voorzitter van het Arubaans bestuurscollege, Betico Croes, bij de viering van Aruba-dag gisteren in Den Haag. Een aparte status van Aruba binnen het koninkrijk is vol gens Croes niet haalbaar. „Het enige alternatief voor onaf hankelijkheid voor Aruba is de vrije geassocieerde staat, die gezien moet worden als overgangsfase van anderhalf a twee jaar naar de onafhanke lijkheid van het eiland, zei Croes. Volgens hem moet deze overgangsfase zo spoedig mo gelijk beginnen en wel met een versterkte decentralisatie van de bevoegdheden van de centrale regering in Willenm- stad naar de afzonderlijke ei landen. Croes meende verder dat er ten aanzien van de onafhanke lijkheid van Aruba% in de Ne derlandse opinie een kentering ten gunste is opgetreden. JERUZALEM Op de door Israël bezette westelijke Jor- daanoever is het dit week einde opnieuw tot hevige botsingen gekomen tussen militairen en protesterende Palestijnen. Hierbij is een jongen doodgeschoten en raakten er diverse betogers zwaar gewond. De Palestijn se burgemeester van de wes telijke Jordaanoever hebben gisteren besloten de algeme ne staking met twee dagen te verlengen. In verscheidene plaatsen in het bezette gebied wordt al sinds vrijdag gestaakt uit pro test tegen het ontslag van de burgemeester en gemeente raad van El-Bireh. De Israëli sche hebben vorige week vrij dag de gekozen leiders van El- Bireh aan de kant gezet, om dat zij zouden hebben gewei gerd samen te werken met de nieuwe Israëlische burger-be stuurder op de westelijke Jor daanoever. Het Palestijnse verzet richt zich in het bijzon der tegen de Israëlische pogin gen dorpsliga's in de bezette gebieden van de grond te krij gen. Leden van deze dorpsli ga's worden door de bewoners op de westelijke Jordaanoever beschouwd als collaborateurs. Zowel de PLO als Jordanië hebben deze liga's veroor deeld. Jordanië heeft de leden ervan met executie bedreigd. Tot dusver is een leider van zo'n dorpsliga gedood. Syrië heeft intussen om een spoed zitting van de Verenigde Na ties gevraagd om de „gevaar lijke situatie op de westelijke Jordaanoever, de Golanhoogte en de Gazastvrook te bespre ken". In Kairo heeft de Egyp tische minister van buiten landse zaken, Hassan Ali, zijn bezorgdheid geuit over de nu al drie dagen durende onrust op de westelijke Jordaanoever. Hij zei dat ae uitvoering van de Camp David-akkoorden door de toenemende spanning in de bezette gebeieden in ge vaar wordt gebracht. machines en gereedschappen voor metaalbewerking, lastech niek, verbindingstechnieken van metalen e.d. BERNHARD- EN MARUKEHAL Ma. 22 t/m wo. 24/3 van 10.00 -18.00. Do. 25/3 van 10.00 - 21.00. Vr. 26/3 van 10.00 -18.00. Za. 27/310.00 -16.00- r ZATERDAG^ uit tra vakt>eu" WaI H# a'semene ■lil U£i toelevering Dagelijks van 10.00 - 18.00.Do. 25/3 van V J 10.00 - 21.00.Za. 27/3 van 10-00 -16.00. JUUANA* EN MERWEDEHAL A (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Triomf bij de christen-democraten, schuldbesef bij de sociaal-democraten en terughoudendheid bij de liberalen ken merkten gisteravond de stemming onder de Westduitse partijen. Vooral CDU en CSU zien de uitslag van de verkiezingen voor het parlement in Hannover (Nedersaksen) waar zij een absolute meerderheid behaalden, als het begin van het einde van de so ciaal-liberalen in Bonn. De stralende overwinning van de christen-democraten kwam tot stand óndanks het feit dat de liberalen van de FDP de vijf procent kiesdrempel overschreden en daarmee weer in het par lement terugkeerden, terwijl de „Groenen" zich voor het eerst eveneens een plaatsje in de Landdag veroverden. De enige, maar dan ook zeer grote verliezer is de SPD, die in vergelijking met vier jaar geleden bijna zes procent van zijn sociaal-democra tische aanhang verloor. De verkiezingen in Neder-Saksen. de eerste van een reeks van vier deelstaten waar dit jaar een nieuw parlement wordt geko zen, hebben veel meer dan regionale betekenis, aangezien ieder een ze beschouwt als een signaal voor de stemming onder de be volking en daarmee als een test voor de politieke ontwikkelin gen in Bonn. In dit opzicht zijn ze zonder meer rampzalig voor de sociaal-democraten van Willy Brandt en Helmut Schmidt te noemen. Als de trend van Neder-Saksen zich elders en vooral in Hessen zou voortzetten, is een overgang van de liberalen naar de CDU en daarmee het einde van de regering SchmWt-Gen- scher niet ondenkbeeldig. Minister-president Albrecht, de grote overwinnaar van deze verkiezingen, beschouwt zijn succes als een bewijs dat de bevol king heel goed ,in de gaten heeft dat de regeringscoalitie in Bonn, bestaande uit SPD en FDP, niet meer in staat is te rege ren. „In dit opzicht hebben de burgers van Nedersaksen heldere verhoudingen geschapen". De sociaal-democraten gaven hun verlies ruiterlijk toe en wijten dit vooral aan de malaise waarin de SPD al maandenlang verkeert. Willy Brandt: „Ik wil er niewt omheen praten dat deze verkiezingen uiterst teleurstel lend zijn en een ondubbelzinnige nederlaag betekenen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De tweede ronde van de gewestelijke verkiezingen in Frankrijk heeft zondag bij een een nog grotere opkomst in belangrijke mate de resultaten van een week tevoren bevestigd en in vele gevallen versterkt en betekent een aanmerkelijke af keuring van de politiek van de socialistisch-communistische re geringscoalitie. Vooral de communisten verloren sterk. De grote mobilisatie van de linkse reserves die de regering aangekondigd had, heeft zich niet voorgedaan. Maar de stemmen van rechts zijn nog toegenomen vergeleken met een week geleden. De verkiezingen die normalerwijze slechts een beperkte politie ke betekenis hebben, golden ditmaal als een graadmeter voor de openbare mening over het sedert tien maanden aan het bewind zijnde linkse regime. Politiek brengen zij geen veranderingen, aangezien het overwegend linkse parlement nog ruim drie en een half jaar aanblijft en de president nog ruim zes. Niettemin zal het bewind met de resultaten van de gewestelijke verkiezin gen, waarvan de eerste ronde door president Mitterrand „een echéc" genoemd werd, in aanzienlijke mate rekening moeten houden. De socialistische Kamervoorzitter verklaarde dat er „een noodzaak i$ aangaande een krachtige pedagogische opera tie", hetgeen door velen aangezien werd /als een aankondiging van verdere uitzuivering met name bij de radio en televisie. Linkse kopstukken beschuldigen de rechtse oppositie ervan te gen de socialistisch-communistische meerderheid een „ongena dige oorlog gevoerd te hebben". De eerste, onvolledige cijfers wijzen vooral op een sterk achter uitgaan van de communistische* partij, die een week tevoren al het voornaamste feit van de toen gehouden ronde was. De ge volgen daarvan kunnen voor de socialistisch-communistische re geringscoalitie van aanzienlijk belang zijn, eri in het uiterste ge val zou dit een terugvallen op kortere of langere termijn van de communistische partij naar de oppositie kunnen inleiden. Staatssecretaris Dales opent ondernemersdag LEIDEN Staatssecreta ris mevrouw I. Dales var. Sociale Zaken en Werk gelegenheid opent maan dag 26 april de Leidse on dernemersdag. Deze door de gemeente Leiden in sa menwerking met de Ka mer van Koophandel en de Leidse Vereniging voor Industrie georganiseerde bijeenkomst heeft plaats in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. De ondernemersdag is bedoeld voor mensen die in de Leidse regio een eigen bedrijf op wil len zetten en voor onderne mers die dat in het verleden reeds hebben gedaan. Het pro gramma is dan ook gericht op de twee thema's -Hoe ga ik verder- en -Hoe zet ik een be drijf op-. De bijeenkomst wordt afgesloten met het ge meenschappelijke onderwerp: Leiden als vestigingsplaats en mogelijke problemen rond huisvesting, uitbreiding en verplaatsing. Via verschillen de stands zullen tal van instel lingen met informatie gereed staan. De ondernemersdag wordt georganiseerd in het ka der van de uitvoering van het Economisch Beleidsplan van de gemeente Leiden. Er zijn 1700 ondernemers uitgenodigd. De ondernemersdag is gratis toegankelijk tussen negen uur 's ochtends en haf vijf 's mid dags. Inlichtingen zijn te ver krijgen bij de gemeentelijke directie Economische Zaken, postbus 9100 in Leiden of via tel. nr. 071-254276. Auto van de weg LEIDEN Een 30-ja- rige man uit Rotter dam is zaterdagmor gen om zeven uur met zijn a'uto van de A4, de snelweg Amsterdam Rotterdam van de weg' geraakt. Hij werd voor onderzoek naar het Elisabethziekenhuis vervoerd. Door onbe kende oorzaak raakte de de auto van de weg, reed door een aantal struiken heen, van het talud af, ging vlak langs een aantal bo men en kwam in een vennetje tot stilstand.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7