Van Agt: geen invloed verkiezingen op coalitie Grachtenhuis heroïnedealer in as gelegd Terlouw zet vraagtekens bij terugdringen van tekort Prof. Heertje is boos op VARA Bisschop orden is mooi 'sschop zijn moeilijk" MARKTEN Puikeuitvoering Michael INLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 22 MAART 1982 PAGINA 5 jrbrieven zullen ien genummerd 'an onze parlementaire redactie) lG Staatssecretaris Kombrink van fi- is met de banken overeengenomen, dat ven aan toonder in de nabije toekomst zul- :n genummerd. Het doel daarvan is belas- via deze waardepapieren te beperken. „>m bij het op naam uitgeven van spaar- |at ook een oplossing zou kunnen bieden, is nken de kopers van deze stukken niet om matie mogen en willen vragen. Er kan dus valse naam worden opgegeven. Niettemin banken de naam van de kopers opvragen, ■ingdienst gaat daarna de fiscale situatie okkenen na. Blijkt men met een valse ive te maken te hebben, dan komt het on- spaarbriefnummer op een zwarte lijst. De uilen dan de aldus „besmette" spaarbieven Ier meer) verzilveren. SNELHEIDS DUIVELS OP DE BON MAASTRICHT De Rijkspo litie van Maastricht heeft gis teren samen met de Algemene Verkeersdienst uit Driebergen 150 weggebruikers bekeurd wegens het overschrijden van de maximumsnelheid. De 150 overtreders reden op de weg Maasmechelen-Aken met snel heden variërend van 150 tot 190 kilometer per uur. De ge richte actie op Rijksweg 76 vond plaats voor aanvang en na afloop van de tourwagenra- ces in het Belgische zolder. AMSTERDAM De econoom prof. dr. A. Heertje heeft een kort geding aangespannen tegen de VARA omdat hij zich in eer en goede naam aangetast voelt door een radio uitzending van VAR A's „In de Rooie Haan" op zaterdag 13 maart. In dat programma werd Heertjes nieuwste boek „Werkloos heid, verwording en verwachting" in een satirisch nummer ter sprake gebracht. Heer tje pleit in zijn boek voor een extra parle mentair kabinet. Volgens hem is in het pro gram echter de indruk gewekt alsof hij „om de terugkeer van Hitier vraagt" en uitscha keling van de parlementaire democratie na streeft. Hij eist dat de VARA de gewraakte uitlatingen publiekelijk intrekt. Het kort ge ding dient morgen. Akkoord kortere werkweek bij Gist-Brocades DELFT De vakbonden hebben met de directie van Gist-Brocades overeenstemming bereikt over een verkorting van de gemiddelde werkweek voor de ruim 550 werknemers in de volcontinu-dienst van 38,8 tot 35,6 uur per week. De werktijdverkorting wordt bereikt door verdubbeling van het aantal roos- tervrije dagen van 21 tot 42. De werknemers betalen de werktijdverkorting voor een groot deel zelf, omdat de ploegendienstpremie met 2 procent wordt verlaagd. De directie van Gist Brocades stelde tevens als voorwaarde dat geen ver vangend vrij meer wordt gegeven als iemand op een roostervrije dag ziek is. De werknemers van Gist- Brocades (totaal 2700 personeelsleden) hebben inmid dels met het akkoord ingestemd. De nieuwe ploegen dienst gaat 1 oktober 1983 in. Volgens bestuurder Nol de Jong van de Industriebond FNV worden door de werktijdverkorting voor de ploegenwerkers 60 nieu we arbeidsplaatsen gecreëerd. MEESTE SINAï- GANGERSWEG SCHIPHOL Minister Van Mier- lo (Defensie) heeft zaterdag op de luchthaven Schiphol 78 Sinaïgan- gers uitgeleide gedaan. Deze mili tairen vormen de hoofdmoot van het 105 man tellende Nederlandse detachement dat deelneemt aan de internationale Sinaï-vredesmacht Zij moeten de vrede in het gebied waarborgen als het per 25 april door Israël aan Egypte wordt overgedragen. Er was veel animo voor de Sinaï-diens. Ruim 2600 mi litairen, van wie 90 procent dienstplichtig, hebben zich als vrijwilliger opgegeven. Een groep kwartiermakers is overigens al 6 maart naar de Sinal afgereisd. Voor 2 miljoen aan juwelen gestolen HAPERT Uit een goed be veiligde auto is zaterdagnacht voor twee miljoen gulden aan juwelen gestolen. Onbekenden braken het kofferdeksel van de auto open, waardoor het alarm in werking trad. Toen de eige naar polshoogte wilde nemen, werd hij met een jachtgeweer beschoten. Van de daders ont breekt elk spoor. Bij een routinecontrole, heeft de politie van Etten-Leur zaterdag middag een collectie schilde rijen ter waarde van 1,25 mil joen gulden achterhaald. De kunstwerken lagen in de kof ferbak van een auto, die eigen dom was van een Belg. FERUGKEER ÏUIDOOST- L Minister-pre- ar. Agt heeft gis- I bij zijn terugkeer ind van zijn good- voor het Neder- cdrijfsleven naar en Maleisië, niet eageren op recen- ipeilingen die wij een versteviging van de positie van het CDA en een verlies voor de PvdA bij de komende statenverkiezingen. „Het is bijzonder hachelijk en misschien wel onwijs om dat zo kort voor de ver kiezingen te doen", aldus de premier gisteravond op de militaire vliegbasis Volkel. De premier herhaalde dat in het kabinet niemand de sa menwerking wil beëindigen, hoe de uitslag van de staten verkiezingen ook zal zijn. De kritiek op zijn kennelijke voorkeur om juist in het bui-, tenland politieke uitspraken te doen, wees Van Agt fel van de hand. „Gewoon geklets. We le ven in een eeuw met zoveel telecommunicatiemiddelen dat het niet uitmaakt waar ik uit spraken doe". Tijdens de reis zijn belangrijke contacten gelegd of verstevigd. Volgens staatssecretaris Dik* van economische zaken (die de premier met staatssecretaris Van de Broek van buitenland se zaken heeft begeleid), zul len Nederlandse bedrijven worden uitgenodigd om als enige offertes uit te brengen voor projecten die in de sfeer liggen van havenaanleg, bag geraars en aannemers. Orders zijn echter niet afgesloten. Naar aanleiding van het vluchtelingenprobleem waar mee Van Agt in Thailand is geconfronteerd, herhaalde hij gisteren dat Nederland geen plaats meer heeft voor vluch telingen, maar niet zoals West- Duitsland bij economische re cessie de buitenlandse werk nemers wegstuurt. 'Van Agt heeft zaterdag in Bangkok laten weten dat Ne derland Vietnam alleen nog voedsel en medische hulp zal verlenen en dat alle fondsen zijn ingetrokken voor een door Nederland gesteund project in Laos waarbij politieke gevan genen worden ingezet l R.Ph. BAR BU WIJDING: ERDAM De wij- was geschied, de igheden liepen ten en er viel een stilte kathedrale kerk H.H. Laurentius sabeth. Toen klonk Leve de bisschop!" us klaterde op en 1de Ronald Bar in eken van genegen- r(Hij zei: „Mij past op enblik grote dank- eid, in ieder op- Jen jegens zeer ve- llereerst tegenover Dank voor alles Hij ons mensen maar vooral voor Christus, onze eni- wijding van mgr. drs. Bar osb tot hulpbis- 'an Rotterdam, afgelo- terdag aan de Rotter- Mathenesserlaan, eelgenomen door vrij- el het Nederlandse en el van het Belgische aat. Ook emeritus aal B. Alfrink, aarts- •p dr. B. Wüstenberg ntius in Nederland) en is-bisschop C. Kramer aanfu (China) legden priesterkoor aan mgr. handen op. Hoofdcon- was de bisschop van am, mgr. dr. A.J. Si- die concelebreerde jn voorganger mgr. ansen en de bisschop aarlem, mgr. drs. Th. ruis. ander gebeurde op de elf jaar nadat dr. Si- zelf tot herder over tterdamse diocees was Mgr. Bër refereerde a. toen hij in zijn toe- naar voren bracht: het feit dat wij in het op dezelfde dag onze pswijding gedenken, hjn dan een toevallig- toaar een teken van srbondenheid in Hem, beiden riep tot deze woordelijkheid", lachten van mgr. Bar voorts uit naar paus Johannes Paulus II: „Ik be loof hem uitdrukkelijk, dat ik zijn inspirerende leiding altijd als uitgangspunt zal ne men voor de wijze waarop ik dit hoge ambt zal uitoefe nen". Mgr. Simonis bracht in zijn preek een verhaal naar vo ren dat de ronde doet over de eerste ontmoeting tussen mgr. Huibers en de' pas tot bisschop benoemde mgr. Van Dodewaard, beiden zaliger nagedachtenis. De toen al oude bisschop van Haarlem zou bij die gelegenheid tot zijn opvolger gezegd hebben: „Bisschop worden is mooi, bisschop zijn is moeilijk". „Je vraagt je daarom af", aldus mgr. Simonis, „wat Paulus bedoeld kan hebben toen hij aan Timotheus schreef: „Streeft iemand naar het lei dersambt, dan begeert hij een voortreffelijke taak". „Bij die uitspraak zal Paulus toch wel niet alleen gedoeld hebben op het bisschop-worden, maar op het bisschop-zijn. Maar wat houdt dat dan aan voortreffelijks in? Wel, geen zinnig mens zal daarbij meer denken aan de bekroning van een kerkelijke carrière of de beloning van bewezen verdiensten. Zonder nu te willen beweren dat je bis schop-zijn nog niet aan je ergste vijand zoudt willen toewensen, het is duidelijk dat het een zwaar en veelei send ambt is. Niet dat er geen mooie dingen in dit ambt te beleven zijn. Want hoeveel zorgen er ook zijn, hoeveel problemen zich ook aandienen, Gods genade staat er borg voor dat er ook steeds weer een diepe vreugd in dit ambt te beleven valt: nog altijd mag je tal van vro me en geëngageerde christe nen ontmoeten, ook onder jonge mensen. Nog altiid valt er temidden van veel kwaad ook veel goeds te ontdekken. Is het bisschopsambt dus toch begerenswaardig? Ja, als je dit ambt in genade vermag te zien, als een zending door Christus; als je je gedragen moogt weten door het gebed en het offer van zoveel goede mensen", aldus mgr. Simonis., De bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Simonis legt zijn nieuwe hulpbisschop de handen op. Rechts mgr. M. A. Jansen, de pprclo hiccrhnn won eerste bisschop van Rotterdam. FOTO'S: MILAN KONVALINKA Bij de genodigden in de stampvolle kathedrale kerk bevonden zich burgemeester drs. F. G. L. L. Schols en de wethouder van maatschappelijk welzijn en volksgezondheid F. B. H. Roebroek van Den Haag, plaats van Inwoning van de nieuwe hulpbis schop. De wijdingsplechtigheid werd mede bijgewoond door mgr. Maximos Matichis, bisschop van de Grieks-orthodoxe kerk, die hier mgr. Bar zijn gelukwensen aanbiedt. Bnen, die de nieuwe hulpbisschop de handen oplegden Een van de onderdelen van de wijdingsplechtigheid is het plat- i kardinaal dr. B. Alfrink, emeritus-aartsbisschop van ter-aarde liggen van de wijdeling: teken van volledige overgave en uitdrukking van de wens dienstbaar te zijn. AMERSFOORT Minister Terlouw betwijfelt of het kabinet in 1982 en 1983 er in zal slagen het financie ringstekort met in totaal één procent terug te dringen. Op het congres van zijn partij in Amersfoort zei Ter louw zaterdagmiddag dat „het een hele prestatie zal zijn als deze doelstelling voor een deel wordt gehaald". In het regeerakkoord van de drie coalitiepartijen staat dat het tekort in 1982 met minstens één procent om laag moet. Dit tekort bedraagt thans 8,3 pet. Voor stimulering van het bedrijfsleven denkt Terlouw dat het nodig zal zijn van die bezuinigingen direct een miljard door te schuiven naar het bedrijfsleven, voor de helft door belastingver lichting, de andere helft door overheidsinvesteringen. Volgens fractieleider Brinkhorst wordt een inkomensmaatregel onvermijdelijk. „Als de sociale partners zelf een maatschappelij ke keuze voor handhaving van de sociale uitkeringen lijken te ontlopen, dan zal de politiek een marsroute moeten uitzetten. Het kabinet moet zich niet laten inkapselen door het netwerk van werkgevers en werknemers die er niet in slagen tot oplos singen te komen. Op de jaarvergadering van de VVD in Venlo heeft fractieleider Wiegel een pleidooi gehouden voor samenwerking met de PvdA en het CDA; een samenwerking met de drie hoofdstromen in de Nederlandse politiek („meer hoofdstromen zijn er niet") noemde hij in het belang van het land. Hij verzette zich tegen de opvat ting van Brinkhorst dat een kabinetscrisis thans onverantwoord zou zijn. AMSTERDAM Een heroïnetransactie vormt moge lijk de achtergrond van een felle uitslaande brand die zaterdag een pand op de hoek Brouwersgracht/Singel in Amsterdam geheel in de as heeft gelegd. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor, wel zijn twee kat ten in de vlammen omgekomen. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken door ontevre den junkies die zich door de bewoner van het pand, de 30-jarige U.W.S., inferieure waar in hun handen hadden laten stoppen. In de woning van S., die bekend staat als heroïnedealer, werd 150 gram heroïne gevonden. S. is aangehouden. Eveneens in de hoofdstad brandde een café in de steeg „Gebed zonder end" in de nacht van zaterdag op zondag tot de grond toe af. De oorzaak is onbekend. Bij de brand raakte niemand ge wond. In Apeldoorn grepen de vlammen om zich heen in het Rijksbe lastingkantoor en richtten een schade aan van 250.000 gulden. De brand beperkte zich tot het dak waar vermoedelijk een koe linstallatie oververhit was geraakt. „Houdt textielorders Defensie in Nederland" DEN HAAG Er zal nauwkeurig nagegaan moeten worden op welke wijze de Nederlandse textiel- en confectieindustrie in aanmerking kan komen voor de levering van de grote textielor ders die het ministerie van Defensie van plan is aan het bedrijfs leven in het buitenland te gunnen (en deels al gegund heeft). Volgens de PvdA-kamerleden Rienks en Van der Hek is het prijsverschil voor een deel van de transactie kleiner dan het voordeel door de order niet in Nederland te plaatsen. In vragen aan de ministers van defensie en van economische zaken zeggen zij te willen weten in hoeverre Defensie betrokken is bij de acti viteiten van het Rijks Inkoop Bureau in Zwolle om voor orders van de rijksoverheid betere kwaliteitsgaranties te krijgen. Surinamers over Leidse samenleving LEIDEN De Stichting Surinamers Leiden houdt vrijdag 26 maart een bij eenkomst over de situatie van Surinamers in de Ne derlandse (Leidse) samen leving. VEEMARKT LEIOEN LEIDEN. 22 maart Aanvoar totaal 1197. siachtrunderen 915: schapen en lammeren 282. Prijzen: stieren (reap. 1e en 2e k»| 8.60-9.05 8.00-8.60: vaarzen (reap. Ie en 2e kw.) 8.10-9.00 7.50-8.05; koeien (reap. ie. 2e en 3e kw.) 8.05-9.00 7.65-8.00 7.25-7.60; worstkoeien 6.20-7.30; dik billen extra k» 9.50-14.00; schapen 215-275. lammeren 235-325. Overzicht (reap, handel en pri(zen). elachtrunderen viot-stablei. «tieren lets la ger. schapen en lammeren vtot-leU lager. HAZERWOUDE Toneelgroep Michael van de Hazerswoudse Rijndijk kan opnieuw een succes bijboeken in de annalen. Want de voorstelling die het gezelschap zaterdagavond in het Groe- nendijks parochiehuis (Pleyn '68) verzorgde, kan men gerust be titelen met „puik". Regisseur Thijs van Wijk en de zijnen scho telden het publiek (volle bak) een komische thriller in drie be drijven voor: Harold McPhersons „Gieren op 't veilig nest". Een spel waarin de humor vooral heel wat aandacht krijgt. Michael heeft in het verleden al eerder dit lachwerk van McPherson aan het volk getoond. Deze keer stond de jongere generatie op de planken; de toneelgroep heeft namelijk zoveel leden dat men weieens een keertje „rust" heeft. Wel, Dick Ver- kley en Siem Maurits kunnen stellig de „dragers" van het spel, dat zaterdag in Het Anker in reprise gaat, genoemd worden; heel knap wisten ze de karakters van hun rollen neer te zetten. Met Greet Meskers, Gerda de Groot en Joke Bik weet de vere niging zich verzekerd van vrouwen die meer dan voor hun to neel taak ziin berekend. Net zoals Lia van de Zon, Co van Ben- nekom en Bart Heemskerk van amateurtoneelwanten te weten. Kortom, een heerlijk avondje toneel, zaterdagavond in de Groe nendijk.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5