Pleidooi voor bouw sporthal in Leiderdorp Een goedeze/ Ia 4r fieidae 6outo/n REGIOUOURINAAL Zeldzame dwergchimpansee met keizersnede verlost Zoeterwoudse Lentemarkt daverend succes De ZIJL/LGB superieur in Bollenbad Transportbedrijf Van der Luyt bestaat 7 5 jaar Priesterjubileum in „Sancta Maria' Gouden jubileum van Pauluskerk waardig gevierd LEIDEN LEIDSE COURANT MAANDAG 22 MAART 1982 PAGI1 Geslaagde veiling Zevenhovense voetbalvereniging Voetbalvereniging SVZ uit Zevenhoven kan tevreden terugblik ken op twee geslaagde veilingavonden, waarvan de laatste af gelopen zaterdag een bedrag van ruim 7.500 gulden oplever de. Met de 6.000 gulden van de eerste avond een totaal op brengst van 13.500 gulden. De laatste avond ging wat moeizaam van start. Door het weinige publiek in het begin van de avond, begon men pas om kwart over negen te vellen. De koopjes gin gen toen nog voor weing geld weg, maar tegen elf uur was het 'volle bak' en kon veilingmeester W. Klein de koopjes tegen be tere prijzen onder de hamerslag brengen. Echte uitschieters wa ren er niet. maar toch bracht een Goudse kaars 120 gulden op. werden honderd losse centen voor 45 gulden en nog eens hon-' derd centen voor 90 gulden aan de man gebracht. Opmerkelijk was dat het bezoekersaantal zowel de eerste als de tweede avond voor ongeveer tachtig procent uit nlet-leden be stond. De gratis verloting met een prijs van 500 gulden werd ge wonnen door de heer W. Bos, penningmeester van de vereniging en mevrouw Sünnen. Zij konden dit bedrag delen. De opbrengst van beide veilingavonden zal onder meer worden besteed aan een nieuwe keuken in de kantine. Jongen overleden WOUBRUGGE De 18-jari- ge Gerard den Brave uit Wou- brugge is zaterdagmiddag bij een verkeersongeval in zijn woonplaats om het leven ge komen. De jongen reed met zijn bromfiets op de Vieram- bachtsweg. Ter hoogte van de firma Van Wingerden hij naar een kennis zwaaide. Hij week daarbij iets naar rechts uit en botste op een mo biele schepbak, die bij wegre- paraties wordt gebruikt. Hij viel en was op slag dood. Alternatieve geneeswijzen NOORDWIJK De Patiëntenraad Wantveld organiseert op dinsdag 23 maart in het Interkruisgebouw aan de Van Panhuysstraat een voorlichtings avond over het thema „Alternatieve geneeswijzen". De bijeenkomst begint om acht uur. Gastspreker op deze avond is drs. A. J. F. de Wit, destijds secretaris van de Commissie Muntendam. In de lezing van drs. De Wit zullen homeopathie, acupuntuur en natuurgeneeswijze bij zondere aandacht krijgen. Na de pauze bestaat er gelegenheid vragen te stellen aan een forum, waarin de artsen J. C. Zorgdrager uit Amsterdam, L. S. Stoop uit Hilversum en drs. De Wit zitting hebben. De heer A. C. van der Meer is aanwezig met een boekenstand over al ternatieve geneeswijzen. LEIDERDORP De Lei- derdorpse Sportraad, het overkoepelende orgaan van alle sportverenigin gen, heeft in een brief aan het gemeentebestuur aan gedrongen op de bouw van een sporthal. De be hoefte aan een sporthal is aangetoond na een onder zoek onder de Leider- dorpse sportclubs. Het on derzoek, dat is uitgevoerd door de sectie binnenspor ten van de Sportraad, heeft bovendien opgele verd, dat blijkens schat tingen de bezettingsgraad van de bestaande accom modaties, met name van de gemeentelijke sportzaal „Op Dreef", niet nadelig zal worden beïnvloed door de totstandkoming van een sporthal. „Inte gendeel", zo stelt het be stuur van de Sportraad, „realisering van een sporthal zal een meer evenwichtige spreiding van en gebruik door de Leiderdorpse sportclubs over de dan bestaande ac commodaties ten gevolge hebben, zodat de totstand koming van groot belang is voor het sportgebeuren in Leiderdorp". De Sportraad heeft het ge meentebestuur twee mogelijk heden in overweging gegeven om tot de realisering van een sporthal te komen. Als eerste mogelijkheid wordt genoemd een gemeentelijke sporthal die vóór 1 januari 1985 zou moeten worden opgeleverd. Wanneer de gemeente hiertoe geen kans ziet dan zijn de gezamenlijke Leiderdorpse sportclubs bereid op eigen initiatief een sporthal in de Bloemerd te bouwen. De gemeente zou vóór 1 augustus 1982 toestemming moeten ver lenen. De Sportraad heeft het gemeentebestuur gevraagd zich op korte termijn over deze mogelijkheden uit te spreken. Het is niet de eerste keer dat er vanuit de sport clubs initiatieven worden ge nomen voor de bouw van een sporthal. Eerdere plannen van de Spotvogels voor een bad- mintonhal en van Velocitas voor een korfbalhal konden geen genade vinden in de ogen van het gemeentebestuur. Dit keer echter hebben de Leider dorpse sportclubs die zaalspor ten bedrijven de handen ineen geslagen. Volgens Joost Cox voorzitter van de Sportraad en penningmeester Carel Kooter is de financiële haalbaarheid van een eigen sporthal nog niet onderzocht, maar zij ver wachten wel het financiële plaatje rond te krijgen. Zij ba seren hun optimistische ver wachtingen op de berekenin gen van de korfbalvereniging Velocitas die hebben aange toond dat een particuliere hal exploitabel is. Dierenpark Wassenaar is een dwergchimpansee van 1450 gram rijker. Het Jonkie werd vrijdag met de keizersnede ge boren. De dwergchimpansee is de zelzaamste van de vier soorten mensapen. Slechts zes dierentuinen in de wereld heb ben dwergchimpansees: Ant werpen, Keulen, Franfort, Stuttgart, San Diego en Was senaar. Vrijdag kreeg de moe der het benauwd en alles wees erop dat de geboorte niet lang meer op zich zou laten wach ten. In overleg met de dieren arts van Dierenpark Wasse naar is het dier toen overge bracht naar de dierenkliniek van TNO in Rijswijk, waar men gespecialiseerd is In de behan deling van apen. Hier besloten dr. B.H. Broer en dokter P. van Eerd dat een keizersnede noodzakelijk was. De jonge dwergchimpansee wordt nu met de fles grootgebracht in de privé-woning van de heer Louwman. Na een maand of zes wordt hij bij de andere aapjes gezet. Foto: Milan Konvalinka. Joodse humor De voordrachtskunstenaar Fred van Dam geeft vana vond in De Dissel aan de Damlaan 44 in Leidschendam een voorstelling voor de Kunstkring Leidschendam. Hij vervangt Peter van der Linden die wegens omstan digheden verhinderd is. Het voordrachtrepertoire van Van Dam is opgebouwd uit de wereldliteratuur en de Nederlandse letterkunde. Sinds vorig jaar vormt hij met de actrice Elisabeth Versluys een duo dat Franse éénakters brengt. Hij brengt vanavond een program ma met 'Joodse humor en vertellingen'. Kaarten kos ten tien gulden, voor aangeslotenen bij de kunstkring acht gulden vijftig. De kaarten zijn telefonisch te be stellen onder telefoonnummer 274029 maar ook ver krijgbaar aan de zaal. De voordracht begint om acht uur. Hazerswoude De Stichting Oud Zoeterwoude houdt morgenavond een dialezing over Oud Hazerswoude in de Eendenkooi in Zoe- terwoude-Rijndijk. De C. Kroon, amateur-historicus uit Hazerswoude zal zijn medewerking verlenen. Hazerswou de, dat net zoals Zoeterwoude een Oudheidskamer bezit en Zoeterwoude hebben veel overeenkomsten. Er zijn veel in teressante vergelijkingen ie trekken voor wat betreft de geschiedenis van de twee dorpen. De lezing begint om acht Belasting Het CNV helpt morgen zijn leden bij het invullen van het belastingbiljet Dat gebeurt 's avonds in het Her vormd Kerkelijk Centrum aan de Voorstraat 74 in Katwijk. CNV-leden. die geholpen willen worden, be talen daarvoor zes gulden om de kosten (zaalhuur en dergelijke te dekken. Zij moeten wel alle benodigde papieren zoals de salarisjaaropgave, pensioen, huur subsidie en dergelijke meebrengen. Ton Willemsen De amateur-kunstenaar Ton Willemsen exposeert tot en met 12 april schilderstudies in olieverf in Muzenhof Lei derdorp. De tentoonstelling in Muzenhof laat voornamelijk portretten zien. Het maken van een portret is iedere keer weer een boeiend spel. Het moet voldoende gelijkenis ver tonen en er moet toch vrijheid overblijven voor spontaan gevoelde kleur-en vormgeving. Omdat de meeste portret ten zijn gemaakt op de Leidse schilderacademie Ars Aemu- la Naturae heeft deze expositie de naam 'schilderstudies' meegekregen. Behalve portretten zijn nog enige werken te zien die het Zuid franse dorpje Montpezat uitbeelden en daar de afgelopen zomer geëxposeerd zijn. Nieuw repertoire St. Jans fanfare goed ontvangen ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse Sint Jans fanfare heeft zich zater dagavond voor niet min der dan 220 mensen met een nieuw repertoire kun nen presenteren. Hoewel dirigent Paul Olischlkger eind vorig jaar debuteerde tijdens het winterconcert was het ditmaal voor hem wèl de première met een geheel eigen programma. Dat de tijd van voorberei ding toch wat te kort was, bleek uit het feit dat te elfder ure twee werkstuk ken werden geschrapt uit het programma. De bijna 79-jarige Sint Jans fanfare begon met een serie klassieke werken hetgeen voor het publiek gelet op concerten uit het verleden duidelijk even wennen was. De wijze waarop de musici dit zware werk volbrachten oog stte evenwel veel bewonde ring. Juist voor de mensen met de instrumenten vragen klas sieke werken extra inspanning terwijl het voor de toehoorders vaak moeilijk is een juiste in schatting van het gebodene te maken. Dat ligt bij het moder ne repertoire wat gemakkelij ker. Bekende melodieën, zoals de herkenningsmelodie van televisie-serie „De Fabriek", brengen iets teweeg bij het pu bliek. Zo ook het nummer van de Muppet-show terwijl de Egerlënder kapel voor een verfrissend intermezzo zorgde. Het gezellige avondje fanfare muziek werd besloten met een dansje op klanken van „Yoda". Veel bezoekers waagde zich aan een partijtje „spijkerslaan". ZOETERWOUDE De Lentemarkt in de Een denkooi te Zoeterwoude is een enorm succes gewor den. Twee dagen achter een stond het multifunc tioneel centrum aan het Kooikerspad bol van sport-, dans- en muziekde- monstraties. Zo'n vierdui zend mensen bezochten de Lentemarkt. Bijna alle verenigingen die Zoeterwoude/Hoge Rijndijk rijk is. presenteerden zich. Zij toonden zich na afloop dik te vreden. Niet alleen konden de meeste verenigingen een aan tal nieuwe leden noteren maar er waren bij de diverse attrak- ties prima resultaten te mel den. De drumfanfare De Rijn- tamboers bijvoorbeeld had een rommelmarkt en de verkoop van die snuisterijtjes bracht zo'n tweeduizend gulden in kas; maar ook andere vereni gingen waren optimistisch over het resultaat Veel belangstelling was er voor de exposities van kunstwerken van Gerda v.d. Bosch, huis- vlijtprodukten enz. Er waren demonstraties van verschillen de vormen van kunst en huis vlijt, de boekbinddemonstratie van Anske Soels, de originele aktiviteiten van de fotoclub, het kreeg alles volop de aan dacht die het verdiende. (Van onze zwemmedewerker) NOORDWIJK De Leidse zwemjeugd was dit weekeinde in het Noord- wijkse Bollenbad aktief voor de zeer belangrijke Speedo wedstrijden. Bij deze wedstrijden behaalde de Zijl/LGB veruit de meeste overwinningen. Ook werd de beste per soonlijke prestatie door een Zijl/LGB zwemster gerealiseerd. De tijd van LZ'86 zwemster Yvonne de Kier op de 100 vlinder voor meisjes '70 was al uit stekend te noemen, maar de prestatie die Jolanda Laterveer van de Zijl/LGB leverde was van nationale klasse. Een jaar jonger dan de Kier kwam deze zwemster nu al tot 1.07.4, werkelijk een uit stekende prestatie. (100- vrij). In Amersfoort was de A-selec tie van de Zijl/LGB aktief. Zij waren hierbij zeer succesvol middels een zestal limieten voor de NK. Nu al bevestigden de Zijl/LGB-ers hun uitste kende vorm. Ingrid van Veen zaterdag ook al aktief bij de Speedo wedstrijden beet de spits af met een prima 1.15.1 (limiet 1.17.0). Ook Reinier Haasnoot is weer helemaal te rug. Vorige week ook een goe de 100-school nu alweer een goede 1.15.6 (limiet 1.17.0). Op hetzelfde nummer kwam Remé Correljé tot 1.15.7. Voor hem is de limiet 1.20.0. Jolan da Laterveer behaalde de li miet op de 100-vlinder: 1.16.8. De laatste twee toptijden kwa men op naam van resp. Be rend van Aken (100-school jongens 0.10 in 1.36.8) en op nieuw René Correljé op de 100-vlinder in 1.08.8 (limiet 1.10.0.). De overige uitslagen Speedo wedstrijden: 200-wissel meisjes *70: 1. Jolanda Laterveer (Zijl/LGB) 2.44.1, 2. Mireille Correljé (Zijl/LGB) 2.45.3. Idem jongens: 2. Marco Mulder (LZ'8o), 3. Leon Luyten (Zijl/LGB) 2.54.3. 100-vlinder meisjes 73/74: 2. Yvonne La terveer (Zijl/LGB) 1.42.0.. 3. Suzette de Kier (LZ'86) 1.49.1. Idem jongens: 1. Laurens van Kampen (Zijl/LGB) 1.31.7. 100-vrij meisjes '72: 1. Ingrid v. Veen (Zijl/LGB) 1.13.9, 3. Winny van Deelen (LZ'86) 1.28.5. 100-school jongens '72). 1. Berend van Aken (Zijl/LGB) 1.34.1, 2. Martin Bartels (LZ '86) 1.34.8. 100- vlinder meisjes '71. 1. Pauli Venekamp (Zijl/LGB) 1.27.9. 100-vrij meisjes 0.12. 1. Jolan da Laterveer (Zijl/LGB) 1.07.4. 100-school jongens '70. 1. Mar co Mulder (LZ '86) 1.29.9. 100- vlinder meisjes '69. 1. Yvonne de Kier (LZ'86) 1.13.2, 3. Anne Marié v.d.Luyt (LZ'86) 1.20.8. 100-rug jongens '69. 1. Remco Filippo (LZ'86) 1.16.1, 3. David v/Ling (LZ'86 1.17.3. ,De Boemerang' ontruimd KATWIJK De Katwijkse politie heeft vrijdagavond jeugdcentrum De Boemerang aan de Huetingstraat ont ruimd. Dit gebeurde op ver zoek van de leiding van het centrum. De problemen bij het centrum ontstonden, toen een groepje aangeschoten jongeren rond half twaalf de toegang werd geweigerd. Dit leidde tot een vechtpartij. In het centrum ontstonden toen ook proble men, waarop de leiding de po litie te hulp riep. De politie klaarde het karwei met vier functionarissen. NOORDWIJK/NOORDWIJ- KERHOUT In de kapel van het psychiatrisch ziekenhuis „Sancta" werd gisteren tijdens een eucharistieviering het 40- jarig priesteijubileum herdacht van pater C. Arts S.S.S. („Con- gegratie Priesters van het Hei lig Sacrament"). In zijn prediking zei pater Arts onder meer dat dankbaarheid en verbondenheid de gouden draad van deze dag vormen. Dankbaarheid om 40 jaar priester te mogen zijn in de kerk van Jezus Christus, die lijdt en strijdt maar ook vieren mag. Dankbaar was hij ook voor alle mensen om hem, van wie in de eerste plaats z'n ge lovige ouders. Ook dankbaar was hij voor de motivatie aan de basis, en voor de oecumene waarin het gaat om „Eén Heer, één geloof, en één doop!" Hieraan mocht hij in het bijzonder in Purmerend aan mee werken. Na afloop van de viering werd de jubilaris op hartelijke wijze toegesproken door directeur v.d. Zanden, van het zieken huis, die o.a. zei dat men Pater Arts had leren kennen als een zielszorger waarop en rekenen kon. en die als man van de daad overal aanwezig is waar hij geroepen wordt. Door het „Sancta Maria-koor" o.l.v. Willem van Geldre werd op zeer verdienstelijke wijze mee gewerkt door het uitvoeren van enkele delen uit de „Mis- in C-dur" van Bruckner, het „Cantate Domino" van Has- sler, en het „Ave Verum" van Mozart. Binnenkort brengt het koor weer een nieuwe lang speelplaat uit. OEGSTGEEST Toen de gemeente Oegstgeest in 1906 de ambtenaar van gemeentewerken Van der Luyt ontsloeg, wegens wat men heden ten dage „ar beidsongeschiktheid" noemt, stond een vader van negen kinderen op straat. De gemeente kreeg echter wroeging en bood zijn onderdaan een bedrag van honderd gul den aan om er een paard en wagen voor te kopen waarmee hij een bezorg dienst kon beginnen. Nu, 75 jaar later, werkt de der de generatie Van der Luyt aan het „transportbedrijf Van der Luyt" dat een „fleet" van tien tallen vrachtwagens op de Eu ropese wegen en 50 man per soneel in dienst heeft. Verder is „Van der Luyt" min of meer een „multinational" want in Engeland bezit men een doch teronderneming onder naam „B&T" waar men n de dertig medewerkers telt Zaterdagmiddag was er receptie voor alle meden kers van het 75-jarige bed en werd de familie Van Luyt verrast met een fr< bedrijfsvlag waarin het bleem van de firma tot uil komt. De vlag werd overh digd door de heren Zwaan Van der Zalm. Namens personeel werd de directie I gesproken door de administ teur, de heer Padden bi Daarna werd men uitgenod plaats te nemen in én op Engelse „mail coach" waa men, voorafgegaan door jeugd-Floraband uit Rijnsb een rijtoer door Oegstgi maakte. In feite werd het t ter één grote stoet van drijfswagens en de Oegstgi ter toonde veel belangstell voor het gebeuren. In de i bije toekomst volgt er nog! feestavond en zal een schenk worden aangebtx dat thans nog „in de maak zo werd medegedeeld. OEGSTGEEST Vele belangstellenden bewandelden zaterdag een „gouden kerkepad" ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Pauluskerk aan de War- monderweg. Het fraaie gebouw van de bekende archi tect Ferd. B. Jantzen, in het begin van de dertiger ja ren in negen maanden tijds gebouwd, werd nog eens met meer dan normale aandacht bekeken. In de con sistoriekamer had men een kleine tentoonstelling inge richt van oude foto's, tekeningen en archiefstukken met zorg samengesteld door de kerkvoogd-ouderling, de heer E. J. Veldhuyzen. De bezoekers ontvingen allen een boekje waarin men een aantal artikelen heeft verzameld met betrekking tot de bouw en sym boliek van de kerk. Onder de aanwezigen bevond zich zaterdag avond de 95-jarige aannemer, de heer Mulder die het werk in 1932 geklaard heeft. Ook was aanwezig de heer N. van der Voet (oud-wethouder van Oegstgeest) die vroeger o.m. betrokken was bij het plaatsen van de staalconstructie op de toren. Hij was het 66k die op het hoogste punt daarvan de driekleur geplant heeft Tijdens het „open huis werd er opgetreden door een kinder koor en was er orgelspel. Gisterochtend sprak president kerkvoogd dr. Maan voorafgaan de aan de dienst in de Hervormde Pauluskerk een kort woord bij het „gouden bestaan". Hij heette daarbij in het bijzonder wel kom de 87-jarige architect Jantzen die aan de uitnodiging naar Oegstgeest te komen gevolg had gegeven. Tijdens de dienst, waarin ds. C. A. ter Linden voorging, werd veel aandacht be steed aan de apostel Paulus. Diens levenswandel wordt in het kerkgebouw onder meer tot uiting gebracht in een fraaie serie gebrandschilderde ruiten. Plezier voor twee met dit handige raini-damspel. j U krijgt het thuisgestuurd als u -i de kleine moeite doet een nieuwe x abonnee aan te brengen voor deze krant. van de Leidse Courant Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een mini-damspel naar: Naam Adres Plaats/Postcode. Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4