itte Singel vordert gestaag NIEK STUKJE SAMENWERKING lewoners Oude Rijn willen een paaltjes op de stoep KINDERDAGVERBLIJF MERENWIJK OPEN Staten verkiezingen volmacht ÜIDEN LEIDSE COURANT MAANDAG 22 MAART 1982 PAGINA 3 nokploegen op de vuist ii IDEN Twee knokploegen zijn zaterdaga- id op de vuist gegaan bij een ruzie om een wo- ;i ig aan de Hansenstraat. De ruzie bégon begin ■ige week al toen de drie huurders van het :i id bij thuiskomst werden geconfronteerd met i jarige Leidenaar, die een ander slot in de voor- jr aan het zetten was. Het bleek om de man te b n van wie zij het pand hadden gehuurd. Hij 2i de zelf weer in het pand gaan wonen, omdat d elders niet meer welkom was. Afgelopen zater- a avond om half tien verscheen de voormalige a toner met zijn zoon weer bij het pand waar hij r een twaalf man sterke knokploeg werd opge- :ht. Volgens de politie werd de 51-jarige man k de woning weggeslagen. De man vluchtte met zoon in een auto. Om half elf keerde hij met Nsterking terug en weer vielen er klappen. De o'aarschuwde politie haalde de ruziemakers [r r het bureau Beide partijen deden aangifte n ;ens mishandeling. Stroomstoring Waardeiland LEIDEN De stroom op een deel van het Waardeiland is in de nacht van vrijdag op zater dag enkele uren uitgevallen. Dit kwam doordat een auto mobilist om een uur tegen een laagspanningsverdeelkast op de Oxfordlaan reed. Om half vijf 's morgens had het ener giebedrijf Rijnland de stroom voorziening provisorisch gere pareerd. In de loop van deze week zal de verbinding defini tief worden hersteld. De iden titeit van de automobilist is overigens nog niet bekend; de bestuurder nam de benen en liet de auto achter. „Gulden Vlies moet filmhuis worden" LEIDENOp de parterre van het Gulden Vlies moet een zelf standig filmhuis worden ingericht. Gezien het monumentale ka rakter van het pand aan de Breestraat 125, dient aan deze verdie ping een publieke functie te worden gegeven. Dit schrijven de be woners van het pand in een brief aan de gemeenteraad. Volgens de krakers van het Gulden Vlies zou een filmhuis goed passen binnen het cultuurbeleid dat door een gemeente gevoerd dient te worden. De krakers stellen dat het beleid van het ministe rie van CRM erop neer komt, dat gemeenten zelf voor de financie ring van een filmhuis zorg moet dragen. Volgens de krakers zou een filmhuis een goede zaak zijn, omdat het filmhuis van het LVC maar een beperkt publiek zou bereiken. Er zouden geen bouwkun dige ingrepen nodig zijn om een filmhuis in het Gulden Vlies on der te brengen. Op de bovenverdieping van het pand zou volgens de krakers woonruimte gecreëerd moeten worden. Overigens be paalde de commissie volkhuisvesting vorige week dat het Gulden Vlies gerestaureerd wordt en dat er kantoren in worden gevestigd. Herman Buijs overleden LEIDEN/LEIDERDORP De heer Herman Buijs voorzitter van het Alma Materkoor is gisteren plotseling in zijn woonplaats Lei derdorp overleden. Het heengaan van de heer Buijs die 69 jaar ge worden is, betekent opnieuw een groot verlies voor het Leidse ko renleven. Nog maar drie maanden geleden overleed Kees Zandber gen, die samen met Herman Buijs het Alma Materkoor 45 jaar gele den oprichtte. De heer Buijs was begiftigd met de pauselijke onder scheiding in de orde van St. Sil vester. De uitvaart vindt donder dag plaats vanuit de Sint Lode- wijkskerk aan de Steenschuur. EN De nieuw- iw van de Leidse uni- b siteit aan weerszijden ri de Witte Singel neemt n ids definitievere vor- n i aan. Op dit feit wor- k i voorbijgangers ge- nkt, al dan niet op een ilezierige manier, van- ge de regelmatige con- itatie met een opge- ken Witte Singel. De bewoners hebben telfs al hun intrek ge spen, maar dat is dan aan de overkant van water, in het fraai ge- Jaureerde „Arsenaal" J; iet terrein van de Doe- 3isazerne. Vorige week o d het gebouw voor h'nstjhistorici en classici eleverd op de hoek de Doelengracht en Paterstraatje. De hei- in van het laatste ge- rw van dit vijf clusters rattende plan moeten de grond in. Medio ;end jaar hoopt dan de letterenfaculteit, en Universiteitsbiblio- nbk en andere nuttige rzieningen, te zijn .jiuisd. Tijd voor een 'l entijdse balans van dit miljoen gulden kos- rtie project. „uniek stukje samenwer- 1 noemt drs. M.J.Koorn- lid van het college van ■-^ur van de Leidse univer- het plan. Hij doelt daar op het feit dat voor elk de vijf onderdelen een te architect is aangetrok- Met als coördinator de malige rijksbouwmeester 1C .Quist hebben de vijf in een structuurplan ge kt waarover ook de uni citeit en de gemeente Lei hun zegje hebben gezegd. inschalig inspraak was nodig geble- om boze gezichten voor een tweede keer'te ver en. Vier jaar lang had het ar uitgezien dat aan de e Singel een flat van 125 ir hoog zou verrijzen, in vandeling bekend als „de kJ i van Zanstra", zo ge- nd naar de architect. On- De complexen aan de Witte Singel. der druk van de algemene opi nie heeft het universiteitsbe stuur vrijwillig afgezien van uitvoering van dit idee, dat in middels toch al 6 miljoen gul den had gekost. Door het plot seling vrijkomen van grond op het Doelenkazerne-terrein aan de overkant van de Singel, kwam er meer ruimte en kon de bouw daardoor laag worden gehouden. Kleinschaligheid werd het devies van de vijf bouwmeesters. In de praktijk betekent dit nu: niet meer dan drie bouwlagen boven de grond, nauwe sartienhang tus sen de gebpuwen onderling en op gezette plaatsen het nodige groen en ontmoetingsplaatsen in de vorm van binnenplaats jes, zithoeken en pleintjes. In dit architectonische idee, door sommige aanhangers van de nu weer wat terrein win nende strakke, zakelijke bouw ook wel als „nieuwe truttig heid" bestempeld, hoort na tuurlijk ook goede aansluiting aan het omringende Leidse stadsbeeld. Mede daarom is de bouw laag gehouden. Tevens wil men op het Doelenterrein veertig tot zestig woningen bouwen, in de gesubsidieerde sector. In het kader van die veelgeroemde integratie zijn er in het plan ook voorzieningen voor algemeen belang opgeno men. Zo komt op het Doelen- terrein een boekwinkel, een klein restaurant en ook het LAK (ondermeer film-en to- neeltheqter) krijgt er onder dak. Tevens is er plaats vrij voor andere initiatieven; de heer Koornstra denkt bijvoor beeld aan een postagentschap, maar heeft daarover van de PTT nog geen zekerheid. Krapjes Ir.D.Mooij, hoofd van het bu reau dat het project nu bege leidt: „Het kazerneterrein wordt door twee bruggetjes verbonden met de Witte Sin gel. Daar verrijst het wat gro ter opgezette en meer in het oog springende gebouw met zijn kloosterachtige raamvor- men, paddestoelvormige ko lommen en zijn koepels. Dit zal eind dit jaar ondermeer de faculteiten der Westerse talen, filosofie, theologie en het Lexicologisch instituut herber gen. Precies in het midden, herkenbaar aan de koepels, twee van glas en een met ko per beslagen komt de biblio theek". Aan de luxe afwerking van de bibliotheek en aan de vele hout- en glasconstructies van het al gerestaureerde Arsenaal is duidelijk te zien dat met het nieuwbouwcomplex nog in de „rijke tijden" is begonnen. Dat die tijden nu voorbij zijn moge bljjken uit de beraadslagingen in de universiteitsraad over de verwerking van de bezuinigin gen, die de laatste jaren steeds - meer uurtjes gaan vergen. Maar ook in het Witte Singel plan zit financieel niet veel rek. Zo was de ruimte in de nieuwbouw aanvankelijk be rekend op 3000 studenten, ter wijl er nu 4000 blijken te zijn. De heer Koornstra: „Op het dak aan de gebouwen van de Witte Singel is nog uitbrei dingsmogelijkheid, maar op geld daarvoor hoeft de univer siteit niet te rekenen, hoewel we daar in principe wel recht op hebben. Het kan de eerste tijd inderdaad wat krapjes worden voor sommige studie richtingen, maar gezien de voorspellingen over de dalen de kindertallen verwachten wij voor de periode 1985-1990 twintig procent minder eerste jaars te krijgen". Ook de universiteitsbiblio theek heeft een financiële te genvaller. Het was de bedoe ling dat in het nieuwe onder komen alles geautomatiseerd zou zijn, maar er blijkt geen geld te zijn voor een computer. Ondermeer wèl geautomati seerd wordt de uitlening, die als alles goed gaat, door de verhuizingsoperatie van de en kele miljoenen boeken niet stilgezet zal worden. Bljk op de binnenplaats van het 'Arsenaal Parkeren Voor personeel en studenten is parkeergelegenheid voor fiets (1100 plaatsen) en auto (320 plaatsen, ondergronds). Wat die auto's betreft denkt het universiteitsbestuur ruim te hebben geschat in de verwach ting dat velen per trein, fiets en te voet zullen komen. In discussie met de gemeente is nog steeds de vraag of de be woners van onder andere de Rijn- en Schiekade de par keergarage buiten werkuren kunnen gebruiken. De univer siteit is akkoord, maar de or ganisatie van dit waarschijn lijk niet gemakkelijke pro bleem laat de heer Koornstra aan de gemeente Leiden. Voor het personeel van de nu nog afzonderlijk gevestigde fa culteiten en vakgroepen staan enkele veranderingen voor de deur. Het beeld van de vak groepssecretaresse die tussen door ook nog even koffie zet voor de studenten en docen ten, zal uit het beeld verdwij nen. In de nieuwe gebouwen staan koffieautomaten (met versgezette koffie, verzekert de heer Mooy) en op twee plaatsen komt een uitgebreide re kantine. Schoonhouden van de gebouwen gaat geschieden door daarvoor te contracteren bedrijven en er zorgt een huis meester voor inspectie. Ter verhoging van de efficiëntie is er een centrale technische-ci- viele dienst. Geldkraan Als alle letterenfaculteiten volgend jaar op hun nieuwe stek zijn gearriveerd heeft de Leidse universiteit weer wat meer armslag voor wat het de huisvesting betreft. De gebou wen die vrijkomen zullen ge deeltelijk worden afgestoten, bijvoorbeeld de dure huurkan- toren aan het Schuttersveld. Andere zullen voor herhuis vesting worden gebruikt. Zo zal een gedeelte van de juridi sche faculteit intrek nemen in het oude bibliotheekgebouw aan het Rapenburg. Maar vooral het afstoten van dure huurpanden staat voorop. Een hergroepering van bijvoor beeld de sociologische faculteit en het bureau van de universi teit zal misschien mogelijk zijn na de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis waar door de polikliniek leeg komt. Over de verhuizing van de biologen uit de binnenstad naar het Leeuwenhoekterrein préét men alleen nog. Van doen zal binnen afzienbare tijd nog niet veel komen, want de Haagse onderwijsgeldkraan blijft voorlopig dicht. MARILOU DEN OUTER ia DEN De bewoners de Oude Rijn hebben in een enquete uitge- ™>ken tegen de plannen de gemeente. Deze ie de Oude Rijn herin ten ondermeer door itjes op de stoep te zet- bi t de gemeente haar plan- ontwikkelde, kwamen de >ners in het geweer. Zij n en geen overhaaste be- l(j vorming en drongen er op de herinrichting uit te :n totdat de bewoners via een enquete de gelegenheid hadden gehad zich uit te spre ken. Vijfennegentig procent van de bewoners heeft deelge nomen aan de enquete. het merendeel van de ondervraag den heeft zich tegen het ge meentelijk voorstel uitgespro ken. In tegenstelling tot de gemeen te kiezen de bewoners voor een verhoogde stoep inplaats van paaltjes langs de weg. Bo vendien vinden de bewoners dat het huidige aantal par keerplaatsen moet blijven be staan. De gemeente wilde het aantal van 65 (gedeeltelijk ille gale) plaatsen verminderen tot 28. De bewoners zeggen echter geen hinder te ondervinden van de geparkeerde auto's. Opmerkelijk is dat ondanks het feit, dat een kleine meer derheid van de bewoners zich tegen verkeersdrempels uit spreekt, de organisatoren van de enquete voorstellen op elk van de drie gedeelten van de Oude Rijn twee verkeersdrem pels aan.te leggen. Dit laatste wordt in tegenstelling tot de uitslag van de enquete gepre senteerd als 'Plan van de be woners'. ADVERTENTIE crclarlaat Evangellsatie-aktle '82"-regio Leiden, Dra-. 2352 JV Leiderdorp, te rpon 071-897973. Gironr 36 t.n.v. Joh. de Graal. Ro-' 0 2, Leiderdorp. LEIDEN Het kinderdagverblijf aan de Milanenhorst in de Merenwijk wordt vrijdag 2 april opgeleverd. Ter gelegenheid daarvan wordt van half drie tot half vijf een 'open huis' gehouden. Het verblijf is in samenwerking met de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf opgetrokken door aannemer Noorlander Bouw bv. als een leerlingenbouwplaats. Leerlingen en leermeesters zullen de bezoekers dan ook rondleiden. Tevens worden 2 april diplo ma's uitgereikt aan de leerlingen, die als eerste in de Leidse re gio zijn geslaagd voor de primaire opleiding timmeren in het ka der van de H.O.E.-opleiding van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Het kinderdagverblijf is ontworpen door architect ir. A. Gaven uit Capelle a/d IJssel. Woensdag 24 maart kunt U, tussen 8.00 en 19.00 uur uw stem uitbrengen voor het bestuur van de provincie Zuid- Holland. Op de oproepingskaart die U thuisgezonden kreeg staat ver meld waar uw stemburo zich bevindt. Als U Uwoproepings- kaart kwijt bent, kunt U met een identiteitsbewijs (b.v. pas poort) toch in Uw stemburo terecht. Ook Uw stem bepaalt hoe sterk de verschillende partijen de komende vier jaar in Provinciale Staten zullen zijn. Provinciale Staten hebben een belangrijke invloed op de toekomst van Zuid-Holland: het belang van de stadsvernieu wing, van natuurbescherming, van aanleg van autowegen en/of fietspaden, planning van bedrijfsterreinen, enz. Bovendien werkt de uitslag van de statenverkiezingen door in de politieke verhoudingen van de Eerste Kamer. Laat dus de keuze niet aan anderen. Laat Uw stem niet verloren gaan. Bent U echt verhinderd te stem men, dan kunt U met een handte kening op Uw oproepingskaart een andere kiezer die is ingeschreven bij hetzelfde stembureau machtigen in Uw plaats te stemmen. Elke kiezer mag tegelijk met zijn eigen stem ten hoogste twee vol- machtstemmen uitbrengen. leiden Leiderdorpse brug maar twee weken dicht LEIDERDORP De Leider- dorpse brug zal deze zomer geen vijf maanden, maar slechts veertien dagen voor verkeer afgesloten zijn. De oude brug wordt nameliik ver vangen door een geheel nieu we, die over het water wordt aangevoerd. Aardige bijkomstigheid voor rijk, provincie en gemeente is dat de nieuwe brug ook nog eens 80.000 gulden goedkoper is dan herstel van de oude. De oude brug wordt van 2 tot en met 16 augustus afgesloten. Het autoverkeer zal in die pe riode omgeleid worden, maar het is de bedoeling dat voet gangers en fietsers met een pontje over de Oude Rijn wor den gezet. Onderzocht wordt of het openbaar vervoer hier op kan aansluiten. Dronken automoblist maakt brokken LEIDEN De politie heeft vannacht proces verbaal opge maakt tegen een 18-jarige Lei denaar wegens rijden onder inlvoed nadat de man twee ongelukken had veroorzaakt Om tien minuten over één reed hij op de Willem de Zwij gerlaan. Op de Zijlbrug keerde hij zo plotseling dat een auto mobilist, die achter hem reed, een 25-jarige man uit Leider dorp, de auto niet meer kon ontwijken. De 18-jarige man reed door en ramde in de Su- matrastraat twee geparkeerde auto's toen hij uit de bocht vloog. Manlio Argueta De schrijver Manlio Argueta uit El Salvador geeft morgen een lezing in het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) aan de Breestraat De heer Argueta neemt in zijn werk politieke stellingname voor het volk. Zijn laatste boek heet 'Un Dia en la Vida'. Hij is in zijn land vervolgd, gevangen gezet en verbannen. Alge meen wordt hij gezien als een van de belangrijkste au teurs uit Midden Amerika. Thans onderwijst hij litera tuur aan de universiteit van Costa Rica. In het LVC zal hij spreken over zijn werk en de rol van de intel lectueel in het politieke proces zoals dat thans ver loopt in zijn land. Ook wordt in het LVC een tentoon stelling gehouden, opgezet door leerlingen van het Ag nes Lyceum. De lezing begint om acht uur. D'66 verkiezingsavond D'66 organiseert vanavond een verkiezingsbijeenkomst ter gelegenheid van de provinciale statenverkiezingen. De bij eenkomst heeft plaats in den Bierdeghel 2 (voorheen 't Parlement), Nieuwe Rijn 52 in Leiden. Als sprekers zijn uitgenodigd Jan van Berkom (landelijk partijvoorzitter van D'66), Ton Smits (lid Provinciale Staten) en Hans Wessel (lid Provinciale StatenSmits spreekt over het verkeer en milieu in het algemeen en rijksweg 11 in het bijzonder ter wijl Wessel onder meer de polderlasten in de Merenwijk an de orde zal stellen. Churchillbrug In augustus zal worden begonnen mét de aanleg van de Churchillbrug, die naar verwachting in november 1984 in gebruik kan worden genomen. Volgende week vinden reeds de voorbereidende werkzaamheden plaats. Een rij bomen aan weerszijden van de Chur- chilllaan alsmede enkele bomen aan de Herman Cos- terstraat zal worden verwijderd om ruimte te maken voor de op- en afritten van de brug. Enkele bomen krij gen een nieuwe bestemming in het wijkpark Stevens hof, zij die daar niet voor in aanmerking komen wor den gekapt Vanaf begin april wordt begonnen met de rioleringswerkzaamheden onder het kruispunt Chur- chilllaan-Haagweg. Het is de bedoeling dat dit karwei voor de bouwvakvakantie gereed is. Herenstraat De gemeente maakt dezer dagen een begin met de riole ringswerkzaamheden in het gedeelte van de Herenstraat tussen Koninginnelaan en Witte Singel. Gedurende de werkzaamheden zal de Herenstraat bereikbaar blijven voor autoverkeer. Naar verwachting zullen de werkzaam heden drie weken duren waarna kan worden begonnen met de herinrichting van de straat. Inlichtingen zijn ver krijgbaar bij de gemeentelijk opzichter de heer W. Trum- pie. Deze is bereikbaar onder telefoonnummer 254602. Geslaagd In het Psychiatrisch Ziekenhuis Endegeest in Oegst- geest zijn geslaagd voor hun diploma verpleegkunde B: de dames A.J. van Bougondiën, T. Huibers-Clement, C.M. Klinkhamer, J.M. Wijsman alsmede de heren G.W. Huizinga, J. Huzen, A.A.J. Neuteboom, B.A. Smink en P.T. Troost Hegt De Leids/Zoeterwoudse popgroep 'Hegt' treedt woensdag avond 24 maart op in The Jam aan de Tweede Binnenvest- gracht 15. De formatie probeert popmuziek te combineren met theater. Sinds kort speelt de groep uitsluitend eigen werk. Het optreden in The Jam begint om half elf. De regels van het huis Het Werktheater speelt donderdag 25 maart 'De regels van het huis' in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Het gaat om een reprise van een productie die al eerder in het seizoen in bet LAK was te zien. Hans Man in 't Veld en René Groothof hebben rollen overge nomen, waardoor van een nieuwe versie gesproken kan worden. De voorstelling begint om negen uur. Speeltuinvereniging Beatrix Speeltuinvereniging Prinses Beatrix houdt vanavond de algemene jaarlijkse ledenvergadering. Dit gebeurt in het speelhuis aan de Schubertlaan, aanvang half negen. Op de agenda staat onder meer het jaarverslag en enkele be stuursverkiezingen. Squash De Holiday Inn Squash club houdt op zaterdag 27 maart haar laatste kennismakingsavond. Eenieder die met deze sport wil kennismaken, de eerste spelregels wil leren, een korte demonstratie-wedstrijd wil zien en zelf de baan op wil, kan vanaf acht uur 's avonds te recht in Holiday Inn. Nieuwe leden krijgen 25% kor ting wanneer zij zich bij de club inschrijven, zij mogen dan tevens gebruik maken van het zwembad. Bezoe kers dienen eigen sportschoenen mee te nemen, de club zorgt voor de rest. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de voorzitter van de club Roland Notermans tel. 071- 769773. Squash, een snel ontwikkelende sport.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3