De wonderbaarlijke wederopstanding van Guillermo Vilas Ethiopische veldlopers maken fout goed Moeizame zege van hockeydamej Ijshockeyers ontketend tegen Oostenrijker Zege Lend! 3PORTTRIBUNE 'Nog minder spelen ais Borg direct op Wimbledon uitkomt' LEIDSE COURANT MAANDAG 22 MAART 1982 PAGr ROTTERDAM - In het ten- nismetier is het een min of meer ingeburgerde ge woonte geworden dat de winnaar van een toernooi zijn titel verdedigt, dus bij de volgende editie aanwe zig is. Dat bracht bijvoor beeld Jimmy Connors de afgelopen week voor de tweede achtereenvolgende keer naar Rotterdam. Kort nadat de verrassende win naar van het ABN-toer- nooi, Guillermo Vilas, gis teren had verklaard nog niet zeker te weten of hij in 1983 terugkeert en Jimmy Connors had meegedeeld dat hij er waarschijnlijk wél weer bij zal zijn meldde p.r.-directeur Van Dissel van de sponsorende bank dat het voortbestaan van het evenement aan 'een zijden draad hangt'. Geen nieuw geluid van de geld schieter, die ook na alle voorgaande acht toer nooien enige reserve in bouwde, maar vervolgens overging tot de orde van de dag en het volgende proftoernooi in Rotterdam doorgang liet vinden. Er was in zo verre wel iets nieuws onder de zon, dat de sponsor zich nog niet eerder zó somber had uitgelaten. En dat gebeurde juist na een enerverende eindstrijd tussen Guillermo Vilas en Jimmy Con nors, waarin de Argentijn uit een volstrekt geslagen positie alsnog de cheque van circa 130.000 gulden voor de hoofd prijs had zeker gesteld. De ABN maakt zich, aldus Van Dissel, over een aantal zaken bezorgd. Waarbij de sterkte van het deelnemersveld, dat overigens dit jaar geen enkele reden tot klagen gaf, een hoofdprobleem vormt. De sponsor stak dit jaar 750.000 gulden in het toernooi, zijnde bijdragen in de kosten, het prijzengeld en de represen tatie naar clienten toe. Van Dissel gaf te kennen, dat de li miet hiermee wel zo ongeveer is bereikt, hetgeen in de hand werd gewerkt door het feit dat het evenement zijn prijzengeld voor dit jaar had verhoogd van 175.000 tot 250.000 gulden. Mede als gevolg van de breuk met spelersleverancier WCT, die altijd erg hoge eisen stelde en veel geld zelf opsoupeerde. Vooralsnog bestaat de indruk Het dubbelspel in Rotterdam werd gewonnen door Mark Ed- mondson en Sherwood Ste wart, die in de eindstrijd afre kenden met Curren/Buhning. De uitslagen zijn: enkelspel halve finales: Vilas (Arg)-Mot- tram (Eng) 6-4, 6-4; Connors (VS) - Gottfied (VS) 6-4, 6-1; fi nale: Vilas-Connors 0-6, 6-2, 6- 4; dubbelspel halve finales: Ed- mondson/Stewart (Aus/VS) - Jarryd/Simonsson (Zwe) 3-6,/ 6-4, 6-1; Curren/Buhning (ZA/VS) - Smid/Slozil(Tsj) 6-2, 4-6, 6-4; finale: Edmondson- /Stewart - Curren/Buhning 7- 5, 6-2. dat de ABN op de slotdag van het evenement, dat opnieuw een bezoekersrecord vestigde met ruim 54.000 kijkers, nog even een publicitair graantje wilde meepikken en daarom op min of meer symbolische wijze de noodklok luidde. Het zal waarschijnlijk zo'n vaart niet lopen met het dreigement van de bank en het zou ook niet zo elegant zijn om het na negen edities te laten afweten. Tien is tenslotte een mooi rond getal. De vraag Of Guillermo Vilas de tiende aflevering zalopluisteren is zeer de vraag. De Argentijn, die toch al tegen wil en dank in Rotterdam acte de presence gaf omdat hij daartoe regle mentair was gedwongen, heeft het niet zo naar zijn zin gehad. Ondanks de 130 mille die hij na een week in zijn zak mocht steken. De toch al wat nors ogende Zuidamerikaan voelde zich zelfs na zijn verrassende triomf nog danig in de wiek ge schoten, omdat hij tweemaal op onplezierige wijze met de politie in aanraking was geko men. Eerst werd hij vrijdagoch tend vroeg, op weg van zijn hotel naar een matineuze trai ning in het sportpaleis in zijn nogal opzichtige automobiel aangehouden. Doordat hij zich niet kon legitimeren werd hij samèn met zijn vervaarlijk ogende coach Ion Tirlac naar een politiecel vervoerd, waaruit hij pas na bemiddeling van of ficials van Ahoy werd vrijgela ten. Alsof dat nog niet vol doende de boosheid van de Argentijn had opgewekt werd de volgende dag ook nog eens voor zijn hotel zijn auto door de Hermandad weggesleept, juist voordat Tiriac deze er gens 'netjes' wilde parkeren. Ahoy betaalde het sleepgeld (circa 200 gulden) en Vilas was weer in het bezit van zijn wa gen. Naar verluidt heeft de ROTTERDAM - Guillermo Vilas liet gisteren weten dat net ernsti ge konsekwenties zal hebben als de organisatie van Wimbledon zou besluiten om Björn Borg automatisch toe te laten. Borg mag, zoals bekend, niet direct in het hoofdtoernooi van Wimbledon spelen, omdat hij niet aan het reglementaire aantal van tien Grand Prix-toernooien deelneemt. „Als Borg toch rechtstreeks wordt toegelaten tot Wimbledon", aldus Vilas, „betekent dit dat alle spelers hun schema zullen her zien". Hetgeen zo veel betekent als nóg minder spelen, voorna melijk in exhibities uitkomen en slechts de grote toernooien als Parijs, Wimbledon en Flushing Meadow afwerken. Zuidamerikaan zich niet geroe- de eindstrijd in een soort 'poë- pen gevoeld om van zijn tische droomtoestand' te be- 130.000 gulden prijzengeld vinden. Tegen een ontketende twee honderdjes aan Ahoy te rug te betalen. Zo gaat dat met deze vorstelijk betaalde sport ers; die kijken niet op een lapje van honderd meer of minder. Jimmy Connors mocht ook aanzienlijk minder toucheren dan waarop menigeen - en wellicht ook hij zelf - had gere- Connors, die zijn opponent alle hoeken vén de baan liet zien, slaagde Vilas er niet in meer dan elf punten te scoren, het geen resulteerde in setverlies met maar liefst 6-0. Terwijl iedereen zich opmaakte voor een uiterst eenzijdig en kend. Zijn geringe baten (65 daarmee kort vervolg van de mille) waren een gevolg van ontmoeting kwam echter het een wonderbaarlijke wederop standing van Vilas. De Argen tijn, wiens dichterlijke capaci teiten inmiddels genoegzaam herstel van Vilas, die zijn 'te rugkeer' later zou verklaren door op een gewijzigde taktiek te wijzen. „Ik was uit gegaan Connors, die overigens ernstige kritiek uitte aa adres van scheidserchter vinus („Die man stond stl de zenuwen en wist totai wat ie moest doen; de si bestonden echter niet hem") de teugels niet hi ten vieren de zege hem zou zijn ontglipt. Erg bef er onder was Connors niet. „Ik kom normaal ge ken volgend jaar terug' klaarde hij in een olijke^ Waarbij de ABN, zoals ge het laatste woord zal hel FRANK WERI Guillermo Vilas (links) bedankt de scheidsrechter nadat hij de finale heeft gewonnen tegen Jimmy Connors (rechts), die de nederlaag nog moet verwerken. deelde Vilas later mee. „Maar dat werkte helemaal niet door dat Connors zo diep en scherp speelde. En als de één erg goed speelt en de ander een verkeerde taktiek hanteert wordt het zo maar 6-0". Vilas, die met zijn opslag en back hand nauwelijks enige pressie had kunnen uitoefenen, had in derdaad bij 5-0 in die eerste reeks getracht meer vaart te ontwikkelen. Maar resultaat le verde dat niet op. Het had er zelfs in het begin van die twee de set meer de schijn van dat de 'omwenteling' in de partij een gevolg was van gas terug nemen door Connors, eerder dan van een andere taktiek van Vilas. Hoe het ook zij, na een bijna onafzienbare reeks doorbra ken belandde de tweede set met 6-2 bij Vilas, die naarmate het scoreverloop hem gunsti ger was gezind inderdaad aan zienlijk beter in zijn spel raak te. Er ontstond zelfs in de der de en beslissende set een wedstrijd beeld dat de toets der kritiek in alle opzichten kon doorstaan. Op het scherp van de snede werden er rallies afgewerkt, waarbij Vilas steeds aan de goede kant van de sco re bleef. Dat leverde hem uit eindelijk de zege op. Die hij op grond van zijn optreden in die laatste reeks zonder meer ver diende. Maar waaraan toch het luchtje bleef hangen dat als bekend mogen verondersteld, van een strijdplan, waarin ver leek zich in de eerste set van traging een grote rol speelde", STRAATSBURG Ivan is gistermiddag winnaai:' worden van het WCT t< toernooi van Straatsburg. Tsjechoslowaak versloeg eindstrijd de Amerikaan J Mayotte met 6—0 7—5, De Amerikaanse Kathy Ji won haar eerste grote nooi. In de finale van 6 versloeg ze de Austra - Wendy Turnbull met 7—! 6, 6—4. Door deze zege ste Kathy Jordan zich t voor het finaletoernaoi va profcircuit volgende we New York. De Amerikaan Eric Isk winnaar van het satelliet nooi in fJederland, heeft I ternationale tennistoern< Metz gewonnen. In de versloeg hij zijn landg I Steve Denton met 6—4 6 Simone Schilder uit Bev is gisteren in Geldrop P jj lands juniorenkampioem worden in de Categori zestien jaar. In de final* sloeg zij met 62, 6—2 Ketelaar uit Vijfhuizen. E jongens ging de titel naa Simon. Hij won in de eim met 6—2, 67, 6—2 Christian van Harskamj speler uit Rijen was o kampioen op buitenbane ROME Een jaar geleden bij de wereldkampioenschappen veldloop in Madrid begonnen de Ethiopiërs een ronde te vroeg aan hun eindsprint en moesten de individuele titel la ten aan de Amerikaan Craig Virgin. Gisteren bij de strijd om de wereldtitel op het Ippo- dromo delle Capanelte in Rome maakten de Ethiopiërs geen fout. Mohammed Kedir werd wereldkampioen, het Et hiopische team veroverde de landenprijs. Zurubachew Que- law won bij de junioren en ook de landenprijs bij de jongere lopers was voor dit Oostafri- kaanse land. Grete Waitz, die de laatste vier jaar de wereldti tel veroverde, moest bij de da mes buigen voor de Roemeen- sen Maricica Piuca en Fita lo- vin, die eerste en tweede wer den. De Sovjet-Unie prolon geerde bij de dames de wereldtitel. Omdat Craig Virgin wegens maagklachten niet kon starten, was de Amerikaanse hoop ge vestigd op de wereldrecord houder marathon, Alberto Sa- lazar. Dat die hoop niet ten on rechte op de tweevoudige win naar van de marathon van New York (2.08.13) was gevestigd, bewees het wedstrijdverloop. Salazar nam direct de leiding en voerde tot twee ronden voor het einde een kopgroep van negen lopers aan. In die kopgroep bevonden zich naast Salazar, de Australiër Dixon, Ethiopiërs Kedir, Bulte en Tura, de Italiaan Cova, de En gelsman McLeod en verder de Oostduitsers Kunze en Schild- hauer. Salazar hield het tempo zeer hoog en twee ronden voor het einde bleef hij alleen over met Kedir, die in de eindsprint ten slotte de sterkste bleek. Het tweetal liep in die laatste twee ronden bijna twintig seconden uit. Het brons ging naar de Au straliër Rod Dixon. Grete Waitz (Noor.) bleek niet opgewassen tegen het Roe meense duo Piuca en Lovin. Maricica Piuca, die veertien dagen tevoren bij de Europese indoorkampioenschappen in Milaan het zilver veroverde op de 3000 meter achter de Ita liaanse Possamai, nam na ruim een kilometer de leiding en stond die niet meer af. Fita Lo vin passeerde Grete Waitz ook nog. De Plassenloop in Reeuwijk le verde een overwinning op voor Cor Vriend van PSV. Vriend legde de 15 kilometer in de omgeving van Reeuwijk af in 46 minuten en 5.3 seconden. Jan van Oss van AVV werd De Roemeense Maricica Pula kijkt voor de zekerheid over haar schouder, kort voordat ze wereldkampioene veldloop wordt. Haar landgenote Fita Lovlh is zeker van de tweede plaats. tweede In 46.05.8. Maurice Ponders (Unitas) heeft bij internationale indoor-atle- tiekwedstrijden in Koersel (Bel.) het nationale jeugdre- cord polsstokhoogspringen verbeterd en gebracht op 4.71 meter. Het oude record stond overweegt de atletleksport te sedert 22 februari 1981 met verruilen met het Amerikaanse 4.70 m. op naam van Chris Football. De atleet trainde de Leeuwen burgh (Sparta). afgelopen week mee met de Reynaldo Nehemiah, wereldre- selectie van de Philadelphia cordhouder op de 110 meter Eagles en maakte daarbij zo'n horden met 12.93 seconden, goede Indruk, dat hij een zeer aantrekkelijk contract kreeg aangeboden. Nehemiah ver klaarde zeer geïnteresseerd te zijn in een loopbaan als be roepsvoetballer. Begin april dient hij de Eagles uitsluitsel te geven. LONDEN Het Nederlands dames hockeyteam zaterdag in het Wembleystadion in Londen de int* wedstrijd tegen Engeland met 42 gewonnen. De zege op Engeland kwam niet zonder slag of stoot tot Nederland opende in de derde minuut al de score. Een st in de rug, dat later hard nodig was om overeind te blijv* eerste strafcorner van Fieke Boekhorst leverde een straft Sophie von Weiier tikte de bal hoog achter doelvrouwe P Gibbon (0—1). De Hilversumse liet zich daarbij door d< 65.000 aanwezige schoolkinderen niet van de wijs brengen, dra Ie Poole legde iet veel later de basis voor de uiteim triomf. Na goed voorbereidend werk van haar clubj Margriet Zegers scoorde zij 0—2. Met moeite haalde Nederland daarna ongeschonden het ri naai. In het laatste kwartier verloor oranje bijna de greep wedstrijd in de heksenketel van Wembley. Nederland liet land het tempo aangeven en bood de tegenstander te vei gelijkheden de snelheid van zijn vleugelspitsen uit te buiter rien Willemse, de Nijmeegse debutant, speelde tegen de E Valery Robinson sterker dan verwacht mocht worden. El! Hillen kon het dichten van de gaten op het middenveld i opdracht daarbij als vierde spits te fungeren echter niet naar behoren waarnemen. Gemiste kansen aan Engelse zi het optreden van doelvrouwe Det de Beus, die om studiere op Wembley haar laatste interland speelde, brachten Ned echter zonder schade naar de pauze. Twee minuten na de hervatting was Robinson de gehele I landse verdediging te snel af. Toen daarna laatste verdei Fieke Boekhorst ook nog te laat instapte, was er voor l Beus geen rqdden meer aan: 12. De tegenslag irriteer Engelse dames. Boekhorst werkte Robinson ordinair ter vlakte, maar de SchQtse arbiter Barr bleef doof voor de gi vaardigde eis van een strafbal, die van de tribunes klonk vallend liet oranje zich beter kennen. Sandra lè Poole werk vrije slag van Madeion Belien goed af (fd1—3) en Elsemiek passeerde Gibbon uit een hoekslag van Sophie von Weil 4). Enkele minuten voor het eindsignaal gaf Jane Swinner stand voor de gastvrouwe een draaglijker en reëler aanzit 4. Scoreverloop: 4. Sophie von Weller (stratbat) O—1, 10. Sandra Ie Po« 37. Valerie Robinson 1—2, 41. Poole 1—3, 42. Elsemiek Hitier» 1—4,1 Swlnnerton 2—4. Toeschouwers: 75.000. Nederland: Del de Beus (EMHC); Fieke Boekhorst (EMHC); Margrie (Amsterdam), Madeion Bellen (Were Dl). Irene Hendriks (Upward); Lis vens (Amsterdam), Elsemiek Hillen (Amsterdam), L'aurien Willemse (NI Marjolein Eysvogel (Amsterdam). Sandra Ie Poole (Amsterdam), Sop Weller (Hilversum). KLAGENFURT De vlam sloeg In de derde wed strijd, die het Nederlandse Ijshockeyteam in het toer nooi om het wereldkam pioenschap in de B-poule speelde, plotseling in de pan. Twee wedstrijden wa ren in feite kansloos verlo ren gegaan tegen Roe menië, na onthutsend slecht spel met 52, tegen Polen met slechts 32 zodat de ontmoeting tegen het nog ongeslagen Oos tenrijk, dat voor eigen pu bliek speelde, bij voorbaat verloren leek. Juist tegen de grote favoriet Oostenrijk sloeg de Nederland se ploeg hard toe. In een op windend duel, dat vele grote en vooral boeiende momenten kende. Met 41 greep Neder land de eerste zege en leed Oostenrijk de eerste neder laag. Nederland kan In het toernooi nog een beianarijke rol spelen met de wedstrijden tegen Zwit serland, Oostenrijk, Oost- Duitsland, Noorwegen en Chi na In het vooruitzicht. Nederland kende na de slechte ontmoeting tegen Roemenië een opleving tegen Polen. Er werden bi) vlagen aantrekkelij ke combinaties op het ijs ge legd. Althans In de eerste en tweede periode. In de laatste ging het weer mis en nam Ne derland te veel en onnodig risi co. Daardoor werden teveel atrafmlnuten geïncasseerd. De gretigheid, waarmee Neder land deze ontmoeting was in gegaan werd na negen minu ten gehonoreerd. Brian de Bruyn tikte uit een doelworste- ling de puck langs de Poolse doelman Henryk Wojtynek: 1— 0. De Polen maakten door blun ders van William Klooster ge lijk door Andrzej Malyslak: 1— 1. In de tweede periode nam Nederland weer een voor sprong. Jack de Heer scoorde na prachtig voorbereidend werk van Ben Tijnagel, die met Larry van Wieren en Tonny Collard de grote uitblinker was. Nederland moest In die beslissende derde periode te rug. De ploeg greep daarbij enkele malen aan de noodrem. Polen sloeg onverbiddelijk toe. Andrzej Zabawa maakte eerst gelijk. Zeven minuten voor het einde zorgde Wieslaw Jobczyk ervoor dat Nederland opnieuw teleurgesteld de baan verliet: 2-3. Nederland pakte ook Oosten rijk hard, maar fair aan. Af en toe waren er wel eens overtre dingen, die onnodig waren. Ditmaal zonder kwalijke gevol gen. Bubnik had door de ver andering van lijnen Leo Koop- mans aan de kant gehouden, maar stuurde deze het ijs op als een soort pinchhitter. Koopmans bracht veel kracht mee als er een man op de strafbank zat, waardoor het werk van de opnieuw onver moeibare Van Wieren enigs zins werd verlicht. De strijd, die een uiterst ner veus karakter droeg, kreeg een Iets andere wending, toen Maarten Burgers na ruim tien minuten uit een splijtende pass van Collard de score voor Ne derland opende. Nederland kwam na 26 minuten In een bijzonder comfortabele positie, toen Tjakko de Vos, eindelijk in de basis fraai voorbereidend werk van zijn clubgenoten Schëffer en Berteling afrond de: 2—0. Oostenrijk ging het spel forceren en Johann Fritz bracht de hoop weer terug door, met twee man meer, ein delijk Lenssen te passeren. Veertien seconden later ver grootte Van Wiéren de marge weer tot twee treffers. Oostenrijk viel wel veel aan, getuige de 35 stops van Lens sen tegen 20 van zijn Oosten rijkse collega Stankiewicz, maar veel gevaar zat er vooral in de laatste periode niet meer bij. Toen Ben Tijna gel, die tot nu toe een voortref felijk toernooi speelt, In de 45e minuut met een briljant schot de score naar 41 tilde was de Oostenrijkse weerstand de- gon—Zwitserland 5—4 (O—1. 1—1), Chlno—Noorwegen 4—2 (1—0, 1—1, 2—1), Oost-Dultslanö—Zwitser land 4—2 (2—0, I-O. 1—2), Polerv— Roemenió 5—1 (1—1, 2-0, 2—0). Oost-Duitsland 36, Oosten Polen 3—4, Nederland 3—2, land 3—2, Noorwegen 3—2, nlë 3-2. China 3—2. Junioren De Noorse juniorenpioe zaterdag In Heerenve wereldtitel ijshockey h de B-groep behaald, nale versloegen de Non tenrijk met 3—2. De landse juniorenploeg w 63 van Joegoslavië, mee eindigde Nederli zevende. De eindstand Is: Noo Oostenrijk, Japan, De ken, Frankrijk, Italië, land en Joegoslavië.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 18