Nederlandse journalisten vluchten uit El Salvador Maandag wellicht acties bij AMRO-bank kkoord over [rafische cao OPEC BEPERKT PRODUKTIE Spel om de bal DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Si)tholl Pers. Apolhekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag l/m vrijdag'van 18.00 lot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0.75. Zaterdag 20 maart 1982,72e jaargang no. 22223 Optreden van jazz-zangeres Rosemary Clooney op North Sea Jazz Festival in '81 op Ned. I om 22.55 uur. Op Ned. II om 21.20 uur „Showroom". Morgen op Ned. II om 12.00 uur OPECrgesprek in „Het Capitool". 's Avonds op Ned. I om 20.00 uur tv-spel „Buigen of barsten". Veel bewolking en enige tijd regen. Middagtemperatuur on geveer 7 graden. Matige zui denwind. Zon op: 06.42, onder: 18.54. Schev. hoog water: 12.32, laag water: 7.36 en 20.20 uur. I us terug fabriek is Johannes Paulus II heeft eren een bezoek gebracht aan fabriek van het chemische aJJcern Solvay in de Italiaanse i! enstad Livorno. Tijdens de eede Wereldoorlog heeft de fs in Polen zelf ook in een fa- k van Solvay gewerkt. Tij- s het bezoek aan de fabriek d aan de paus een aantal zeer ische vragen gesteld over on- meer het sterftecijfer onder de eiders, de politieke activiteiten priesters en de bemoeienis de kerk met de Italiaanse po- ek. Banken verlagen hypotheekrente AMSTERDAM Een aantal banken heb ben gisteren de hypotheektarieven ver laagd. Bij de ABN worden de leningen met een looptijd van 1 jaar worden 0,5 pet en 3- en 5-jaarshypotheken 0,4 pet goed koper. Bij de Rabohypotheekbank gaat het om hypotheken, waarbij de rente relatief lang vaststaat (3 of 5 jaar). Bij maandbetaling gaat de rente omlaag met 0,55 pet naar 10,7 pet en bij halfjaarbetaling met 0,5 pet tot 11 pet. De tarieven bij de Amrobank gaan omlaag met 0,4 pet voor de 2- en 5-jarige hypothe ken resp. met en zonder gemeentegarantie tot 11 en 11,2 pet en voor variabele hypo theken met 0,5 pet resp. met en zonder ge meentegarantie tot 10,25 en 10,5 pet. Rente op hypotheken boven ƒ430.000 niet meer geheel aftrekbaar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is het gisteren eens geworden over een wetsontwerp tot beperking van de aftrekbaarheid van de rente van leningen. Volgens dit wetsontwerp, waarvan de inhoud overigens vo rige week al bekend werd, zal de rente op hypotheken tot 430.000 volledig aftrekbaar zijn. Boven dat bedrag zal de rente nog maar ge deeltelijk aftrekbaar zijn. Het vorige kabinet had de grens van de vol ledige aftrekbaarheid willen leggen bij 540.000. Vanaf 1 januari 1984 wordt het nu voorgestelde bedrag van 430.000 jaarlijks verhoogd met het inflatiepercentage. Bij rente op andersoortige leningen en hypothecaire leningen boven een bedrag van 430.000 zal volgens het wetsontwerp een maximaal rentebedrag van 3500 kunnen worden afgetrokken. Het rentebedrag dat daar bovenuit komt, zal nog maar voor de helft aftrekbaar zijn. Het vorige kabinet wilde inplaats van ƒ3500 een bedrag van maximaal ƒ5000 volledig aftrekbaar maken. Het wetsontwerp is thans voor ad vies bij de Raad van State. Watergate in Luik? (Van onze correspondent Mare de Koninck) LUIK In het kantoor van de socialisti sche vakbond FGTB in Luik is afluister apparatuur ontdekt. In twee vergaderza len zijn in stopcontacten microzenders aangetroffen, die tot buiten het gebouw konden worden opgevangen. Hoewel nog onduidelijk is wie verantwoordelijk is voor de plaatsing van de microfoontjes, wordt in België al gesproken over een Watergate-schandaal. Specialisten zijn gis teren begonnen aan een onderzoek van het hele FGTB-gebouw. De FGTB is de sterkste vakcentrale in Wallonië. Ze leidt de talrijke stakings- en andere protestac ties van de laatste weken tegen het bezui nigingsbeleid van het centrum-rechtse ka binet Martens-5. UTRECHT Bij de AMRO-bank beginnen maandag acties wanneer de directie niet ingaat op het ultimatum van de Dienstenbonden van FNV en CNV dat gisteren is verstuurd. De bonden verlangen dat de bank over een werkweek van 36 uur gaat onderhande len. Ook zou een betere kostenregeling van het ziekengeld en een goed automatiseringscontract op tafel moeten komen, aldus de bonden. De acties zullen maandagoch tend op kleine schaal begin nen. Daarna zullen de stakin gen stelselmatig worden uitge breid, zowel binnen de AMRO als bij andere banken in het land. De bonden hebben al aangekondigd dat het voorna melijk om speerpuntacties bij vitale bedrijfsonderdelen zoals computercentra zal gaan. Hier door hopen de bonden met een beperkte staking de gang van zaken bij de rest van de bank te kunnen beïnvloeden. Een aantal grote banken, waaronder de ABN, kan dit weekeinde in navolging van de AMRO een ultimatum in de bus verwachten, aldus be stuurder Hofstee van de Dien stenbond FNV. De vier groot ste banken in Nederland zijn de ABN. de RABO. de AMRO en de NMB. De AMRO-directie heeft giste ren desgevraagd laten weten dat zij niet van plan is op het ultimatum van de bonden in te gaan. Een woordvoerder van de AMRO tekende daarbij aan dat de bank nog geen enkele concrete aanleiding ziet voor de veronderstelling dat waar dan ook binnen het bedrijf sta kingen zullen uitbreken. De bankwerkgevers hebben de Dienstenbonden van FNV en CNV gisteren nog eens per telex laten weten dat zij tot onderhandelen over alle door de bonden genoemde punten behalve de kortere werkweek, bereid zijn. Dit voorstel een 36-urige werkweek die vol gens de bonden grotendeels kan worden betaald uit de op brengsten van de loonmaatre gelen en de stijging van de produktiviteit in de banksec tor is en blijft voor de ban ken onaanvaardbaar. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. VERDER IN FINALE Eerherstel voor de elektro- Lq. 3 5-—;-^ shock? Veiligheidsfirma |£j w kon wel wat publiciteit ge- N |-j unSn bruiken en ontvoerde een fel ld IJ Hwl V jaar geleden treinrover Biggs. Het Europese Verdrag 25 jaar oud. Tscheu la Ling, aanbeden en verguisd wonder kind. Jungle wacht op nieuwe ontdekkingsreizigers, ter wijl op de Veluwe een „oerwoud" tot leven komt. Mooie Adrien Arpel maakt sprookje waar. Handschriften spre ken boekdelen. Wat is er in vredesnaam zo interessant aan voetbal, dat een volwassen man, met een doctorsgraad nog wel. er een complete studie van meer dan driehonderd blad zijden aan wijdt? Onze ver slaggever Bert Jansma toog naar Oxford om daarachter te komen. Hij zat op de tri bune van de derde-divisie club naast Desmond Morris, die in zijn boek „Spel om de bal" het voetbal in zijn hempie laat staan en dieper ingaat op tradities, rituelen, spelers en supporters in de fascinerende wereld van dit „volksvermaak". Al eerder heeft Morris van de wetenschap een wat po pulairder deugd gemaakt. Zo werden van zijn bestsel- Rellen na herdenking IKON-team AMSTERDAM On- danks de nodige voor zorgsmaatregelen zijn aan het eind van een betoging in Amsterdam ter nagedachtenis aan de vier in El Salvador omgekomen IKON- journalisten ongere geldheden uitgebroken, waarbij met name het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein het moest ontgelden. Tien agenten liepen door rondvliegende stenen verwondingen op, een moest naar het ziekenhuis worden ge bracht. Aan de eigenlij ke demonstratie deden ongeveer vierduizend mensen mee. In Gro ningen liepen duizend mensen mee in een protesttocht tegen de dood van de IKON- journalisten. Voor het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein in Amster dam zijn gistermiddag vier kruizen neergezet ter nagedachtenis aan de in Él Salvador vermoorde leden van de IKON-ploeg. Een vijfde kruis werd neergezet voor de 40.000 Salvadoranen die in de bur geroorlog zijn omgekomen. Bij de kruizen is vannacht een doden wacht gehouden. SAN SALVADOR De moord op hun collega's Koos Koster, Jan Kui per, Joop Willemsen en Hans ter Laag is voor vier Nederlandse jour nalisten aanleiding ge weest om gisteravond snel hun koffers te pak ken en El Salvador te verlaten. Hans van Ger- ven (IKON-radio), René de Bok (Elseviers Maga zine), Wout Batenburg en Dirk Buwalda (bei den Panorama) kwamen na onderling overleg tot de slotsom dat vooral Nederlandse journalis ten in El Salvador ge vaar lopen. Dit als ge volg van de scherpe kri tiek van onze regering op het huidige Salvado raanse bewind. De rege ring Duarte is over die houding erg gepikeerd en heeft enige weken terug voor Nederlanders als enige Europeanen een visumplicht inge voerd. Van de Neder landse verslaggevers zou alleen VARA-correspon- dent Jan Schmeitz in El Salvador zijn achterge bleven. De gisteren verrichte lijk schouwing op de leden van de IKON-ploeg heeft de ver moedens versterkt dat het viertal in koelen bloede is vermoord en niet, zoals de Salvadoraanse junta wil doen geloven, is omgekomen bij een vuurgevecht tussen leger en guerrilla's. Koos Koster, Jan Kuiper en Joop Willemsen, zo staat in het rapport van de lijkschouwer, zijn door kogels in het hoofd op slag gedood. Hans ter Laag is door het hart en de longen geschoten. Collega- jovrnalisten hebben de vier geïdentificeerd. Volgens hen waren de gezichten van drie van de vier zwaar verminkt. Uit het rapport van de lijk schouwer kon niet worden opgemaakt of de journalisten ook waren gemarteld. Ge tracht wordt momenteel de stoffelijke overschotten zo snel mogelijk naar Neder land over te brengen. Over de preciese omstandig heden waaronder het viertal de dood vond is nog niets met zekerheid te zeggen. De Nederlandse ambassadeur in Mexico is naar El Salvador gevlogen om een onderzoek in te stellen. De lijst met ge gevens en verklaringen waaruit kan worden afgeleid dat de IKON-ploeg inder daad is geëxecuteerd wordt echter steeds langer en ge loofwaardiger, zo bleek ook uit een verklaring van mi nister Van der Stoel. Intus sen hebben ook andere tele visieploegen melding ge maakt van problemen met het Salvadoraanse leger. Een Braziliaanse ploeg werd, on danks duidelijke merkte kens dat het om internatio nale pers ging, door soldaten beschoten, overigens zonder dat er slachtoffers vielen. Pagina 7: Regering wacht nog met protest. VS: Le zing junta juist. )LLEDIG BETALING ZIEKENGELD Prins Claus verstrikt JSTERDAM Bonden werkgevers hebben termiddag overeen- mming bereikt over de suwe grafische cao voor B2. Het belangrijkste uikelblok, de volledige wrbetaling van het zie- ngeld, is uit de weg 'ge- imd. Overeengekomen dat extra kosten van de tnieheffing over het tegeld dit jaar uit de erves van de ziektekas- n zullen worden be- tld, terwijl eventuele tra kosten voor 1983 tor rekening van de trknemers zullen ko en. Hiermee is een eind komen aan drie weken rust in deze sector, werkgevers konden met de ölongatie van 100 procent kengeld akkoord gaan, toen gebleken dat de zieken kas de extra kosten zeker or dit jaar zou kunnen op- ngen, en er dus voor hen tn lastenverzwaring zou op- den. Het accoord geldt voor jaar. Eind 1982 zal worden teken, hoe de ontwikkelin- in de diverse kassen (ook or het ziekenfonds, de rkloosheid en de arbeidson- erlies Van Berkel sar 22 miljoen ÜDSCHENDAM - Maat- lappij Van Berkel's Patent (electronische weegappa- tuur, snijmachines en koe- tstallaties) heeft vorig jaar n verlies geleden van 22 iljoen gulden tegen een '1st van 1,2 miljoen gulden 1980. Er zal dit jaar opnieuw en dividend worden uitge lid. De gang van zaken is ïrig jaar nadelig beïnvloed *>r de economische recessie 1 in het bijzonder door het ijsverval in een aantal pro nkten. geschiktheid) tezamen zijn ge weest. Als dan uit de totaliteit de noodzaak van een premies tijging en dus lastenverzwa ring zal blijken, is de vakbe weging bereid daarvoor com pensatie van de werknemers te vragen. De werkgevers stonden op deze afgrendeling. Pagina 7: Stakende grafici weer aan het werk Vice-admiraal H.L. van Beek verongelukt LEIDSCHENDAM Bij een verkeersongeluk in Leid- schendam is vannacht om streeks twaalf uur vice-admi raal H.L. van Beek om het le ven gekomen. Zijn vrouw is met lichte verwondingen op genomen in ziekenhuis Sint Antoniushove in Leidschen- dam. De chauffeur van het echtpaar liep slechts schaaf wonden op. Over de verwon dingen van de chauffeur van de andere auto die bij het on geluk betrokken was kon de politie vannacht geen medede lingen doen. De auto. waarin het slachtof fer als passagier zat, reed op de Burg. Banninglaan, richting Leidsenhage. Op de kruising met de Noordsingel kwam hij in botsing met een tweede wa gen. De auto van de vice-ad- miraal kwam tegen de mast van een richtingaanwijzer tot stilstand. De brandweer moest er aan te pas komen om het slachtoffer uit de auto te za gen. De verkeerslichten waren op het moment van de aanrij ding juist buiten werking ge steld en overgegaan op knip-- perlicht. Ier „De naakte aap" meer dan acht miljoen exempla ren verkocht. Op de voorpagina van onze bijlage Finale Morris' meta morfose van koele weten schapper tot transpirerend voetbalfanaat. Prins Claus verstrikt in de serpetines. Dit gebeurde gisteren nadat hij het hernieuwde sport complex van de Haagsche Squash Rackets Club op Klein Zwitserland geopend had. Foto: Milan Konvalinka. WENEN De ministers van olie van de dertien le den van de organisatie van olie-exporterende landen (OPEC) hebben besloten de produktie te beperken tot achttien mil joen vateh (van 159 liter) per dag. Dat heeft de Sa- oedische minister van olie, sjeik Achmed Zaki Jama- ni, gisteravond in Wenen meegedeeld. De ministers zijn in de Oosten rijkse hoofdstad bijeengeko men om te praten over het overschot dat op-de wereld markt voor olie is ontstaan en een prijsdaling teweeg heeft gebracht. Officieel houdt de OPEC nog steeds een basisprijs van 34 dollar per vat „Arabian Light" aan. Van die prijs wor den de officiële contractnote ringen voor betere en slechte re kwaliteiten afgeleid. Op de „vrije" oliemarkt is de prijs al gedaald tot 28,50 dollar per vat. De produktie van de OPEC is in verband met de economi sche wereldsituatie al vermin derd van 31,3 miljoen vaten per dag eind 1979 tot 18,3 mil joen vaten per dag op het ogenblik. Op de wereldmarkt bestaat een overschot van twee tot drie miljoen vaten per dag.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1