IN EN OM HET HUIS Een broertje hebben is ook wel eens niet leuk OPENDAG ,ALS OUDERS HET MAAR NIETZOERG VONDEN DAT HUN KIND AFGUNSTIG IS" La Garconne,kleurig kapsel met volume Niet meer stiekem de nachtcrème van vrouwlief gebruiken Peek&Cloppenburg. Waarom zou je nog verder zoeken. 150; 125; BEKENDMAKING Jo~l Energiebedrijf Rijnland Mary van den Dries: Ouders moeten jaloezie van het kind accepteren en er over praten „Of jaloezie erg is bij kinde ren? Aan het woord is me vrouw Mary van den Dries uit het psychiatrische team van het Haagse Juliana Zieken huis. „Er zijn zoveel factoren voor jaloezie", begint ze zich concentrerend, „zoveel aanlei dingen, het ligt soms zo diep verborgen in een kind, dat het zich onherkenbaar kan ver- mommem". En levendiger „Als ouders het maar niet èrg vonden dat hun kind afgunstig is op een jonger broertje of zusje. Maar ze den ken vaak dat hun kind een .le lijk, jaloers karakter' heeft, terwijl jaloezie in werkelijk heid doodgewoon is. Lees er de bijbel maar op na. Daar staat heel wat in over afgunst. De hele wereldeconomie drijft op jaloezie. Waar blijft het be drijfsleven als er geen jaloezie was? Je moet het niet positief beoordelen, maar ook niet ne gatief. Het vervelende is dat maar al te vaak jaloerse gevoe lens onderdrukt, of beter ge zegd: verdrongen worden. Daardoor gaan ze ondergronds woeden. In dit opzicht sluit ik mij aan bij Charlotte Biihler, die zegt: „Ik word pas echt achterdochtig als ouders zeg gen: mijn kind is helemaal niet jaloers! Dan denk ik: wat heeft die met zijn jaloezie gedaan, waar heeft ie die weggestopt?". Uit verschillende aangedragen voorbeelden komt het navol- ?;ende „geval" naar voren. De amilie B. verwacht gezinsuit breiding. Ze hebben Jantje van vijf, enig kind, daarop de gelijk voorbereid. Hij mocht meehelpen de wieg uitzoeken en kleertjes kopen voor zijn nieuwe zusje of broertje. Hij moet nu wel in de wolken zijn. Maar in tegenstelling tot de stereotype ideeën dat een enig kind beslist eenzaam en zielig naar een broertje of zusje zit te snakken, vormt de baby vanaf het moment dat die in de wieg ligt, voor Jantje een bedrei ging. Hij voelt zich van zijn plaats gedrongen omdat de kleine schreeuwlelijk, die de baby bij tijd en wijlen is, meer aandacht van zijn ouders vraagt. De buitenwacht doet ook al mee. Visite holt direct op de wieg af. Moeder tilt de baby er trots uit en knuffelt hem in haar armen. Iedereen lacht vertederd. In een hoek staat Jantje, ten prooi aan een ongekende, hevige emotie. Hij ziet moeders BLIK. „Zo kijkt ze niet naar mij!', roert het in hem. „Ze houdt meer van de baby dan van mij!" Deze con clusie komt vanuit zijn eigen perspectief, hij timmert eraan, ze overmeestert hem en kan uitgroeien tot een verbeten ri- valenstrijd. De geboorte van een tweede kind is hard aan gekomen. Op de kleuterschool was Jan tje altijd een lief jochie, nu opeens begint hij kleine meis jes te slaan en te schoppen. Thuis verandert het vrolijke kind in een balsturige, sjagge- rijn, die zich in ziin eentje dood ongelukkig voelt en met een mengeling van schuld- en haatgevoelens geen raad weet. Zijn zwakke punten liggen in het emotionele vlak: vinden pappa en mamma mij nog wel lief??? Zijn jaloezie kan zich soms ontladen in explosieve woede. Hij begint zand uit de tuin in de wieg of wagen te gooien, stroopt lakentjes en de kentjes eraf en keilt ze door de kamer. Hij kan in zijn emotio nele conflictsituatie dingen doen die zijn ouders radeloos en angstig maken. Jantje is over zijn (wat in vak termen heet) „lijdensdruk heen", legt mevr. Van den Dries uit Aan de lijdensdruk is een grens. Die heeft hij ge passeerd. Van een vibrerend opgewekt manneke is hij een agressief kind geworden. Hij kan ook als gevolg van het on verwerkte conflict en de span ningen depressief zijn of in li chamelijke symptomen vluch ten. „Zo'n kind krijgt buikpijn, hoofdpijn, het eet niet of slaapt slecht. Het kan ook heel stille tjes voor zich heen zitten kij ken, dan zout het zijn gevoe lens op". Andere reactie is dat Jantje, zelf allang 's nachts zindelijk, het weer in zijn broek gaat doen. „Dan wil hij weer een baby zijn, zodat zijn moeder weer van hem houdtZijn angsten en remmingen vreten aan hem, maar hij kan ze niet uiten. In het moderne spraak gebruik wordt hier druk ge werkt aan een „frustratie". Mevr. Van den Dries in dit verband: „Waarom kijk je zo blij", vroeg eens een patiëntje van mij aan zijn moeder toen ze de nieuwe baby een schone luier gaf. Die had wat ik altijd noem: „De BLIK" gezien!" Zulke momenten kunnen een sleutelgebeurtenis zijn voor volgend afwijkend en voor de ouders zorgwekkend gedrag, als zé niet weten waar het vandaan komt. „Sommige kinderen beleven hun jaloezie pas als de baby uit de box is. Ze dachten dat die wel altijd in de wieg zou blij ven wonen, maar nou zien ze dat ie er ook uitkomt Als het nieuwe kind gaat lopen, wordt hij nog meer partij". „Als er over de jaloezie ge praat wordt, is de spanning eraf", constateert Mary van den Dries. „Ik probeer jaloezie altijd boven water te krijgen. Zo is het met volwassenen toch ook, niet? Op het moment dat je iets dat je dwarszit ge zegd hebt, valt het van je af. Ouders moeten jaloezie accep teren als ze die wéérnemen en er met het kind gewoon over prèten. Laten ze nou es zeg gen: „Ik begrijp best dat het moeilijk voor je is!"; al werpt 't niet direct vruchten af, je laat je kind zien dat je zijn conflict begrijpt, dat je met hem mee leeft. Je zou bijvoorbeeld ook kunnen zeggen: „Nou heb je een broertje (of een zusjes), dat is prettig voor je, maar denk erom, het kan ook wel eens niét leuk zijn. Soms zal ik minder tijd voor jou hebben, maar dat betekent niet dat ik minder van je hou". „Is het nu zo dat alle kinderen jaloers zijn?" „Ik vermoed van wel", zegt ze: „in meerdere of mindere mate; maar de meesten leren er wel mee te leven. Ons team heeft alleen te maken met kinderen die op een extreme manier met hun jaloezie omgaan. Zoals bijvoorbeeld hun afgunst met haat camoufleren. Het ge voel kan zich op verschillende manieren voordoen, het kan gaan over angst de ouders te verliezen, het kan gaan over materiële dingen (speelgoed), het kan gaan over verlies van aandacht, verlies van de plaats in het gezin. Je moet er in een moeizaam redeneerproces zien uit te komen. Maar ik vind het altijd een goed uitgangspunt om de kaarten op tafel te krij gen. Dan kun je tenminste sa men met het kind verwerken, wat hij alleen niet klaar speelt". TINY FRANCIS Het kapsel voor het nieuwe seizoen is net zo speels en kleurig als de mode. We doen het niet meer met één tint, de coupe soleil wordt in veel nu ances gebruikt: bruin-blond, kastanje-geelgoud, paarsig- grijs. De achterkant van het haar is dan bijvoorbeeld don ker, kleine lokjes of een grote lok op het voorhoofd zijn dui delijk afstekend van kleur. Soms ook verlopen de kleu ren van licht in de bovenste partij naar donker op het ach terhoofd, zodat er een extra modisch tintje aan wordt toe gevoegd. Gezien het daverende applaus waarmee de „Ligne Gar?on- ne" door het Syndicat de la Haute Coiffure in Parijs werd ontvangen, zullen die dubbele kleuren in de korte kapsels wel een succes worden. Ze passen ook goed met de ver nieuwde mini, de wijdte in de mode en het strokengeritsel. Mini is dan ook de lijn van de haren (elk plukje is maar 3 tot 4 cm lang), terwijl het in de nek kort en plat wordt gehou den. In een langere versie is het kapsel vrijwel gelijk aan de Gargonnelijn, maar er zit verschil in de nek, waar het haar langer doorloopt. De crèmes voor de mannen- huid overstromen de cosmeti sche markt. Vrijwel alle make-uphuizen wagen zich eraan: het is een groot nieuw terrein, en de kassa's rinke len. Nu is het bekende huis Aramis alweer gekomen met een dag-en-nachtcrème voor mannen, zodat ze niet meer stiekum 's avonds in het potje nachtcrème van hun vrouw hoeven te graaien als ze klachten hebben over een ruwe, droge gezichtshuid. Ook Jill Sanders komt met een nieuwe Man Two Active Face Moisterizer. Van Biotherm is er Special Rides tegen rimpel- vorming voor vrouw èn man. Is dit nu allemaal zo nodig voor de jongens van Jan de Wit of hebben we met een op gepepte reclame te doen? Rob Betlem, esthéticien voor man nen geeft er antwoord op. Dertig jaar geleden was het ondenkbaar dat een man over de drempel van een schoon heidssalon ging. Nu is dit ta boe opgeheven. Je merkt dat ook mannen zich bewust zijn geworden dat ze een huid be zitten met 150 miljard cellen die met vezels, haar- en bloedvaten, zenuwen, zweet- en talgklieren vergelijkbaar is met de Parijse Metro op het spitsuur. Met de bewustwor ding van de man op dit gebied heeft de „moisterizer" of vochtregulerende dag- en nachtcrème zijn intrede op de mannenwastafel gedaan en men treft hem ook wel in de behandelstoel van de schoon heidsspecialist^), zonder dat hij van schaamte begint te stotteren. Rob Betlem, die over de huid van de man door het hele land cursussen geeft aan gedi plomeerde schoonheidsspecia listen, stelt dat de mannen- huid in zijn totaliteit kwets baarder is dan de vrouwen huid tengevolge van de gro vere celstructuur en de zwak kere celopbouw. „Daarbij komt, „dat het onderhuidse vetweefsel bij de vrouw dik ker is dan bij de man, zodat de weerstand van de onder laag bij haar groter is. Die doet feitelijk dienst als buffer- tje. Bij de man is het subcuta- ne (onderhuidse) vet meestal nauwelijks aanwezig, bij de vrouw zit het er altijd". „Statistisch gezien", meldt Rob in een van zijn publica ties, „is de mannenhuid vanaf het einde van de puberteit veel vochtarmer dan de vrou wenhuid. Ook de elektrische geleiding schijnt geringer te zijn, de „weerstanden" zijn groter. Een droge huid kenmerkt zich door craquelé en rimpels. Door de afwijkende vocht huishouding komt bij mannen de combinatie van een deels vette, deels droge huid vaak voor. De spanning van de mannelijke huid lijkt door het dikke weefsel vaak beter dan ze is, terwijl die nu juist gro ter moet zijn dan bij de vrouw. De man beschikt over een zwaarder spierconstructie en heeft grotere mimische ac tiviteit. Doorbloeding via massage met een geavanceerd produkt is dus geenszins over bodig. Het mimisch patroon wordt sterk beïnvloed door stress, dagelijkse bezigheden eventu ele drinkgewoonten, scheren. „Rimpelvorming treedt eer der bij mannen op door onbe wuste spiersamentrekkingen, tijdens werk of intensieve sportbeoefening", zegt Be tlem. Dit heeft niets met dis criminatie te maken De weekagenda van de man ziet er doorgaans anders uit dan die van de gemiddelde vrouw. Verder is van belang: in wel ke omgeving werkt hij de l hele dag, is er airconditioning (uitdrogingsverschijnselen), rijdt hij nooit, regelmatig of veel in de auto, zit hij vaak in i files, heeft hij stijve nekspie-1 ren door een voortdurend alerte houding van het hoofd? „Bij alle zoogdieren is het mannetje het pronkdier", zegt1 Rob Betlem. „Ik geloof dat de mens hierop geen uitzonde-1 ring maakt. Kijk maar eensi naar de uitmonstering van in heemse volkeren. De mannen zijn daar soms gewoon praal hanzen. De cultuur heeft de man vaak in smakeloze saaie kleren gestopt, maar er zijn ook tijden geweest dat hij zich opsierde. De man is van natu re ijdel, ijdeler in feite dan de vrouw. Ook daarmee moet je in de praktijk rekening hou den". TINY FRANCIS Blijf niet werkeloos toekijken! Aan de slag als koopvaardij-officier! Schoolverlaters en geslaagden van LBO-MAVO-MBO-HAVO- VWO (wisk. nat.) op naar werkgelegenheid via de ROTTERDAMSE ZEEVAARTSCHOLEN: (2 j. MBO- en 4 j. HBO-opleidingen) a. Hogere School voor Scheepswerktulgkundlgen Willem Buytewechstraat 45.3024 BK Rotterdam. Tel. 010-764000 Opleiding tot scheepswerktuigkundlge. b. Gemeentelijke Hogere Zeevaartschool Pieter de Hoochweg 129,3024 BG Rotterdam. Tel. 010-769632 Opleiding tot stuurman, radlo-offlcler en maritiem bedrijfskundige. WELKOM op beide scholen tijdens de op zaterdag 20 maart van 10.00-15.00 uur INSCHRIJVING VAN LEERUNGEN Chintz jas. Chintz jas. Helemaal nieuw is de prachtige Snit en kwaliteit geven 'm net dat dubbele kraag. Met verdekte beetje extra klasse. De sluiting is sluiting. In de kleuren beige, kaki verdekt De kleuren: blauw, grijs en grijs, en beige. Openbare vergadering van de Algemene Raad op woensdag 31 maart 1982 te 20.00 uur in de vergaderzaal van het Energiebedrijf Rijnland, Langegracht 70 te Leiden. AGENDA Vaststelling notulen vorige vergadering. Ingekomen stukken en mededelingen. Benoeming Adjunct-Directeur. Vaststelling suppletoire bedrijfsbegrotingen 1980. Aanbieding bedrijfsrekeningen 1980. Nota beperking exploitatietekorten. Deelneming in de N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland. Renovatie Leidse centrale. Financiering stadsverwarming. Lidmaatschap VESTIN. Machtiging College van Beheer tot aankoop van grond ten behoeve van warmtestations. Voorstel tot wijziging van de Regeling Energiebedrijf Rijnland.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6