Meer woningen nodig voor minder mensen Verhuizing naar Swetterhage REGI0(J0UR)NAA REGIOCJOURlNAl Parkeerproblemen bij Regenboog- school nijpend Grote partijen voor behoud zelfstandigheid Zoeterwoi REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 MAART 1982 PA Nieuwe helmen voor brandweer Alkemade ALKEMADE Het Alkemadese gemeentebestuur heeft ƒ8.000.- be schikbaar gesteld voor de vervanging van veertig brandweerhelmen. De oude helmen zijn door de brandweer- en de veiligheidsinspectie af geraden, omdat ze niet goed meer afsluiten. Als de neklappen namelijk nat worden, gaan ze omhoog staan en wordt het binnenwerk nat en hard. De tweepuntsbevestiging veroorzaakt het tot voor de ogen zak ken van de hoofddeksels. Bovendien bevatten de oude helmen ventila- tiegaatjes, waardoor schadelijke stoffen naar binnen kunnen komen. Volgens de nieuwste eisen hebben brandweerhelmen een driepuntsbe vestiging en een zuiver wollen neklap, die het hele gezicht en de nek kunnen afschermen. Een ander voordeel van de nieuwe helmen is het materiaal, waarvan ze gemaakt zijn, namelijk glasvezelpolyester. Dit materiaal blijft langer koel dan metaal en is beter bestand tegen scha delijke stoffen. De nieuwe aan te schaffen helmen hebben een goud kleurige kam bovenop ter bescherming van het hoofddeksel bij vallen. Een prachtig goudkleurig embleem maakt het geheel óf, terwijl rode reflekterende randen de rang van de drager aangeven. De oude hel men zullen worden verdeeld onder de diverse toneelverenigingen in Alkmaar. PvdA Alkemade pleit voor goedkope woningen ALKEMADE In de ge- meente Alkemade moet meer en goedkoper gebouwd wor den. De vraag naar betaalbare huurwoningen is immers nog veel en veel te hoog. Dit schrijft de PvdA afdeling Al kemade in haar concept- be leidsprogramma voor de ko mende raadsperiode. In dat plan hebben de socialisten vooral aandacht voor de wo ningnood. Want, zo schrijven zijn, dat is nog steeds volks vijand nummer één en dat moet ihet kracht bestreden worden. Sportraad Hazerswoude verandert werkwijze HAZERSWOUDE De Sportraad Ha- Zerswoude blijft bestaan. Het overkoe pelend orgaan voor alle plaatselijke sportverenigingen, die bij de Neder landse Sport Federatie zijn aangeslo ten, zal haar werk op een andere wijze gaan aanpakken. De vertegenwoordi- gers van acht van de twaalf clubs, die ij de raad zijn ondergebracht, zijn het er over eens, dat de Sportraad de ge meenschappelijke belangen van de ver enigingen moet behartigen. Op 19 april belegt het bestuur van de raad een nieu we vergadering, waarop de wensen van ïni^ingen wordei seerd. Vóór deze bijeenkomst kunnen de clubs suggesties aandragen op welke wijze zij graag de Sportraad zien func tioneren. Zaken als subsidies en medi sche keuringen zouden bijvoorbeeld door de raad kunnen worden behartigd. De vraag: moet de Sportraad wel blij ven bestaan?, werd door de representan ten van de acht clubs positief beant woord. Het dagelijks bestuur van de raad was van oordeel, dat het weinig nut zou hebben om voort te bestaan in de huidige vorm. In de oorspronkelijke opzet was er weinig tot geen respons van de verenigingen. Die komt waar schijnlijk wél, indien de Sportraad als belangenbehartiger voor alle clubs gaat „draaien". Onder auspiciën van de Sportraad wordt in de tweede week van juni een evenement gehouden waar clubleden en recreanten diverse takken van sport kunnen beoefenen. De sport clubs zullen in deze sportweek een deel van de organisatie voor hun rekening nemen. College Ter Aar verdeeld over renovatie Aarhoeve TER AAR Binnen het colle ge van b en w heerst verdeeld heid over een te verstrekken garantielening van bijna zes eneenhalf miljoen gulden aan de stichting Huize Aarhoeve. De stichting heeft hierom ge vraagd voor de renovatie van het Langeraarse bejaardente huis. Tijdens een onlangs gehouden vergadering kwamen de com missieleden er niet uit. De stemmen staakten. Ondanks al deze uiteenlopende meningen krijgt de raad vanavond net verzoek voorgeschoteld de ga rantie te verlenen. De renovatie van „Aarhoeve" is noodzakelijk omdat het ge bouw niet aan de brandveilig heidseisen voldoet. Bovendien heeft het college van gedepu teerde staten als toezichthou dend orgaan gesteld, dat het gebouw niet meer geschikt is als bejaardenoord. Die mede deling deden GS begin 1981. Volgens gedeputeerde staten is renovatie noodzakelijk, omdat het bejaardenoord niet meer voldoet aan de huidige en de toekomstige eisen voor de ge bruikers, die vrijwel zonder uitzondering zeker in de toekomst aangemerkt die nen te worden als ernstig ver- zorgingbehoevende bejaarden. Daarbij werd gesteld, dat het onverantwoord zou zijn om nu de hoge kosten voor de brand- voorzieningen te gaan maken, terwijl er in de naaste toe komst een algehele renovatie noodzakelijk zou zijn. Alhoewel het al of niet reno veren/verbouwen van het be jaardencentrum in feite een aangelegenheid is van het stichtingsbestuur van Aarhoe ve, ontwikkelde zich binnen de raadsfracties de mening, dat dit toch wel een zeer rigo- reuze ingreep is. Ook al omdat het gebouw in feite nog niet zo oud is. Daarop ontwikkelde het colle ge van b en w enige alterna tieve plannen. Die komen neer op behoud van de bestaande vleugel van het gebouw. Na uitvoerig overleg met de pro vinciale directie en de archi tect J.G. de Groot bleken de alternatieve plannen echter geen uitkomst te bieden noch enig financieel voordeel voor de gemeente op te leveren. Al gehele renovatie bleef de meest aangewezen oplossing. Het college wijst er nu op, dat de bejaarden elders wel de juiste faciliteiten wordt gebo den en dat men er de voor keur aan geeft om de eigen be jaarden binnen de gemeente te kunnen huisvesten. Voorts wil het college een bestuursverte- genwoordiging van de ge meente in het stichtingsbe stuur bewerkstelligen. Omdat de renovatie een ge volg is van de uitvoering van gemeentelijke-, provinciale- en rijkswetgeving vindt het college in meerderheid, dat deze langs democratische weg tot stand gekomen regelingen ook daadwerkelijk behoren te; worden uitgevoerd. Men dringt er dan ook sterk op aan, dat de gemeenteraad de ge vraagde garantielening van 6.400.000.- zal verstrekken. NOTA STREEKPLAN ZUID-HOLLAND OOST ALPHEN AAN DEN RIJN Hoewel er in het oostelijk deel van Zuid- Holland minder mensen wonen dan men aanvan kelijk gedacht had, zijn er meer huizen nodig. Het aantal bewoners per huis neemt namelijk af. Een en ander is het gevolg van het gestegen aantal echt scheidingen en het even eens gestegen aantal jon geren dat zelfstandig wil wonen. Dit schrijven ge deputeerde staten in de „evaluatienota streekplan Zuid-Holland Oost". Het oostelijk deel van Zuid Holland is opgedeeld in drie deelgebieden: Gouda en omge ving, Alphen en omgeving en Gorinchem en omgeving. Het. streekplan voor dit gebied werd in 1978 vastgesteld door provinciale staten. Dat plan geeft de gewenste ontwikke lingen tot 1990 aan. GS komen nu, vier jaar later, in een eva luatienota tot de ontdekking ling noodzakelijk. Zo'n bijstel ling verdient het plan met name op het gebied van de be rekende woningbouwbehoefte. Naar nu blijkt, zijn er in totaal 750 woningen extra nodig. En dat terwijl de toename van de bevolking 33 is achtergeble ven bij de streekplanraming (ruim 34.400 tegen een ver wacht aantal van ruim 51.600). Op grond van de nieuwste ra mingen zou de bevolking in Zuid-Holland Oost in 1990 on geveer 6000 personen minder tellen dan in het streekplan was becijferd. Het totaal aantal woningen in Zuid-Holland Oost komt daarmee over acht jaar op 187.700, een toename van de woningvoorraad in de periode '80-'90 met ongeveer 36.000. Achterstand De woningbouw in Zuid-Hol land Oost is achtergebleven bij het streekplanprogramma. Het grootst is de achterstand in de Goudse regio, waar in '80 een tekort van 3600 woningen werd geconstateerd. In de Alp- hense regio is het tekort aan zienlijk geringer: 300 wonin gen, terwijl Gorinchem en om streken het laagst uitkomt met een tekoVt van 80 woningen. Zowel voor Alphen als voor de andere deelgebieden is de ca paciteit voldoende om aan de herberekende woningbehoefte te voldoen. Er zijn voldoende mogelijkheden voor verdich ting en binnenstedelijke wo ningbouw, zodat er geen nieu we locaties gevonden behoe ven te worden. In Alphen noe men GS locaties als de Raad huisstraat en de Prins Hen drikstraat. Daarnaast ziet men door verdichting in het be staande plan mogelijkheden in Ridderveld 2. Voorts biedt Kerk en Zanen volgens het streekplanprogramma ruimte voor 1800 woningen. Deze lo caties tezamen bieden vol doende ruimte om tegemoet te komen aan de voor 1990 ver wachte woningbehoefte (6050 woningen). W erkgelegenheid In de nota wordt ook aandacht geschonken aan werkloosheid en werkgelegenheid. Hoewel relatief altijd nog lager dan in de omgeving, zijn de werkloos heidcijfers in Zuid-Holland Oost in korte tijd onrustbarend gestegen. In het streekplan had men aanvankelijk bere kend, de werkloosheid te kun nen bestrijden door te sreven naar zo'n 10.000 extra banen in '90. Nu bliikt echter, dat dan nog altijd 8% van de beroeps bevolking werkloos zou zijn. In de evaluatienota wordt dan ook aanbevolen het aantal van 10.000 arbeidsplaatsen extra in 1990 bij te stellen en te bren gen op 15.400 arbeidsplaatsen. Dit wil men onder meer be werkstelligen door extra be drijfsterreinen in de passen. GS willen 150 hectare bedrijf sterrein extra reserveren. Voor de jaren na 1990 zou er nog eens 150 hectare bij moe ten komen. Ook op andere be leidspunten wordt rekening gehouden metvde werkgele genheid. Zo wordt bij ruilver kaveling gestreeft naar mid delkleine bedrijven. Glastuinbouw In de evaluatienota wordt voorts gesteld dat een nadere behoefte berekening voor de glastuinbouw en sierteelt wen selijk is. Een dergelijke bere kening werd onlangs uitge voerd voor de glastuinbouw in de Aar- en Veenstreek. Aan de hand daarvan bleek de oor spronkelijk geraamde opper vlakte glas ruimschoorts vol doende te zijn voor de streek planperiode. Ten aanzien van nieuwe glastuinbouwlocaties merkte gedeputeerde J. Borg man, die de evaluatienota gis termiddag presenteerde, op, dat er momenteel nog druk wordt overlegd met gemeente Nieuwveen. Dat overleg be treft de door GS gevraagde 70 hectare glastuingebied en de door Nieuwveen beschikbaar gestelde 35 hectare. Indien de behoefte het aanbod van Nieuwveen overtreft, aldus Borgman, dan zijn er nog altijd mogelijkheden in de Leimui- dense Vriesekoopsepolder, bij Woubrugge en Ter Aar. Swetterhage, de nieuwe woon- en leefgemeen schap voor verstandelijk gehandicapten aan de Blankaartweg In Zoeter- woude is gisteren door de eerste nieuwe bewoners in gebruik genomen. Onge veer zeventig gehandicap ten namen hun intrek in de verschillende gebouwtjes, waar de afgelopen dagen al een belangrijk deel van het meubilair naartoe was verhuisd. De nieuwe bewo ners zijn afkomstig uit Hui ze Weipoort aan de Vrou- wenweg in Lelden, Huize De IJssel in Moordrecht en Voorgeest In Oegstgeest, In totaal zullen ruim 300 gehandicapten hun intrek nemen In Swetterhage. De meesten brachten de ver huizingsdag door bij fami lie of verzorgers of gingen een dagje uit. Zij zullen in de loop van de week bin nendruppelen. Voor de eerste nieuwe bewoners werd gisteren een feest middag georganiseerd In het restaurant. „De verloofde van mijn vrouw De Oud Adese toneelclub VIOS brengt morgen eni morgen het toneelstuk „De verloofde van mijn w op de planken. Een klucht In drie bedrijven gei1 ven door Otto Schartz en George Lengbach en vei door Jim Keulemans. „De verloofde van mijn vi handelt over een dokter, die, om zijn maandelijks lage van 1000 gulden te behouden, zijn hu wei' helm moet houden. Maar er is ook nog een veria het verre Canada, die voor de nodige complit i zorgt De klucht wordt opgevoerd in de Dorpshuin. In Oud Ade. De zaal is open vanaf kwart over Het toneelstuk wordt tevens 3 april opgevoerd. Doka Jongerencentrum De Lindehoeve in Voorschoten o I seert weer een aantal beginnerscursussen fotografie, de bedoeling om de liefhebbers een aantal elemental katechnieken bij te brengen, zoals het ontwikkelen i drukken van zwart witfilms. De cursussen omvatte lessen die worden gegeven op maandag-, dinsdag-, w dag- en donderdagavond van acht tot half elf en op dagmiddag van twee tot half vijf. De kosten bedragei endertig gulden exclusief materiaal. Inlichtingen en meldingen telefonisch of schriftelijk bij Eric de Stopp Rembrandtlaan 69, 2251 GW Voorschoten, tel. 0171, (na zes uur). Jeugd en Muziek Het Haagse orkest Jeugd en Muziek geeft zateiJ vond een concert in het Groene Kerkje aan de lemmerstraatweg in Oegstgeest Het orkest besta ongeveer 50 leden van uiteenlopende leeftijd. Dii is Gerard van Weers, bassist bij het Residentie O Op het programma staan de ouverture Coriolam Beethoven, het fluitconcert van Reinecke, de symphonie van Beethoven en de partita in modi chi van Strategies Solist in het fluitconcert is Leiden geboren Marinas Linies. Kaarten voor he cert kosten f5, CJP/65+ f3,50 en zijn verkrijgbaa i de zaaL Aanvang acht uur. Jeugd en Muziek Gieren9 De Hazerswoudse toneelgroep Michael presenteert' dag in het Groenendijks parochiehuis (Pleyn '66) zerswoude-Rijndijk het toneelspel „Gieren op 't nest". Deze komische thriller in drie bedrijven, di geschreven door Harold McPherson, wordt opgevot der regie van Thijs van Wijk. Het doek gaat op, zati vond om half negen. Fancy-fair land Malawi is enorm gebaat met brengst van een fancy-fair, die zaterdag aansi tussen negen en vijf uur wordt gehouden in 1 woude. Plaats van deze fancy-fair, de christelijk terschool De Kleuterwei en de christelijke school De Rhynenburch. In de ontwikkelingslar de zorg voor gehandicapten vaak een volkomen ten terrein. Daarom moet dit werk van harte gesteund, vinden oudercommissie en leerkrachU beide scholen van de Rijndijk. Behalve de fan en de rommelmarkt wordt er een groots opgezett ten bak wedstrijd op touw gezet Toneelspel De Lissese toneelvereniging ONI geeft zaterdagavo uitvoering van het stuk 'Een eenzaam huis' van Jan kens. Het stuk stoelt op een ware gebeurtenis, nami gijzeling van een familie in de stad Austin in het kaans Mineapolis. De voorstelling begint om acht uu Our House ,JVeetf of Well" Is de naam de van de groep die dag optreedt in het Roelofarendsveense jongen Our House. Het optreden begint om half negen toegangsprijs bedraagt zeven gulden vijftig. Let talen vijf gulden. NIEUWE WETERING De parkeerproblemen nabij de Nieuwe Weteringse Regen- boogschool worden steeds nij pender. Het schoolbestuur, de ouders van de leerlingen en omwonenden klagen steen en .been. Het is dan ook een hope loze toestand op de Noord- veenweg als de kinderen naar school gebracht en gehaald worden. De moeders, die hun kinderen, waaronder kleuters, veilig de school binnenbren gen en nog even iets tegen de meester of juffrouw willen zeggen, overtreden het ter plaatse geldende parkeerver bod en worden bekeurd. Het Nieuwe Weteringse raads lid Klerks brengt deze zaak keer op keer onder de aan dacht van de gemeenteraad en andere instanties. „In april 1976 was ik zeer vereerd dat ik het mocht zijn, die de eerste paal voor de nieuwe Regen- boogschool mocht slaan. Nu, zes jaar later, schaam ik mij ie dere dag wéér, als ik de toe gang zie naar deze school. Dat is namelijk nog steeds de werkdam, bestaande uit een hoop zand en wat stelconpla- ten. Iets wat men niet voor mogelijk houdt, bestaat in Nieuwe Wetering: een mooie nieuwe school zonder parkeer gelegenheid en zelfs een par keerverbod voor de deur. treurig.aldus W. Klerks. De heer Klerks doet al jaren lang alles wat in zijn vermo gen ligt om Nieuwe Wetering leefbaar te houden. Het gemeentebestuur heeft trouwens altijd positief gestaan tegenover zijn voorstel om parkeergelegenheid te creëren door de Sluis te dempen. Hier mee zou tevens bereikt wor den dat de oude school en de woningen langs deze sloot ontsloten zouden kunnen wor den. Reeds twee jaar lang staat ruim drie ton voor dit doel ge reserveerd. Vorig jaar is een drukbezochte voorlichtings avond voor omwonenden ge houden en diverse grondbo ringen zijn inmiddels verricht. Van alle tegen het dempen van de Sluis ingediende be zwaarschriften, is er één, die van de heer Van der Knijff, gehandhaafd. Wethouder Van Duykeren heeft meegedeeld dat dit bezwaarschrift thans secuur behandeld wordt. Zo dra echter deze zaak geregeld is, gaat men er „met volle kracht tegenaan", om het en tree van Nieuwe Wetering te verfraaien en de verkeersvei ligheid ter plaatse te verbete ren. Deze week stelde de raads commissie financiën 15.000,- beschikbaar voor de aanleg van een tijdelijk parkeerter rein op het land van de beide broers Vergunst. Tevens gaf deze commissie haar fiat aan een krediet van f 36.000,- voor een toegangspad. Omdat ook het nieuwe woonwagenkampje zal kunnen profiteren van dit pad, zal nog nagegaan worden, hoeveel woonwagenschap „Gouwsluis" zal bijdragen aan de ontsluitingskosten. Niet on waarschijnlijk is dat ook Hoog heemraadschap Rijnland be lang heeft bij het onderhavige pad vanwege de vestiging van de rioolwaterzuiveringsinstal latie in de polder Noordveen. Andere belanghebbenden kunnen de kwekers in het derde tuinbouwgebied z^jn. ZOETERWOUDE Tijdens het politieke forum in Zoeter- woude lieten de vier aanwezi ge leden van provinciale sta ten er geen twijfel over be staan dat de grootste partijen voorstander zijn van de zelf standigheid van Zoeterwoude. De waarde van de „groene bufferfunktie" tussen- Leiden en Zoetermeer wordt blijkbaar niet onderschat. Vier modellen voor de ge meentelijke herindeling zijn thans in voorbereiding in pro vinciale werkgroepen. Volgen de maand komen deze model len in de openbaarheid waar na de procedures tot de defini tieve herindeling in gang kun nen worden gezet. Een ander belangrijk punt tij dens de discussie in Ons Huis was realisering van Rijksweg 11. Mevrouw Van der Molen (PvdA) is géén voorstander van de totale aanleg van de rijksweg. „Het zal de verkeers problemen niet oplossen; de weg zal zelfs mogelijk ver- keersaantrekkend werken", aldus mevrouw Van der Mo len die pleitte voor een ophef fing van de knelpunten rond de Hoge Rijndijk te Zoeter- woude/Leiden. De vertegen woordigers van CDA (J. Waayer), D'66 (Zoeterwoude- naar Tom Smit) en VVD (Van Bemmelen) spraken zich uit voor een snelle aanleg van de rijksweg. De huidige verbin ding tussen Leiden en Alphen is een van de gevaarlijkste verbindingswegen in ons land terwijl het industrieterrein grote behoefte heeft aan een goede ontsluiting. De statenle den betuigden hun instem ming met de uitbreidingsplan nen van Zoetermeer in zuide lijke richting waardoor de aantasting van Zoeterwoude en met name de Kleine Geer- en Blankaartpolder voorlopig van de baan is. Vooral de voorstellen van PvdA en VVD in Provinciale Staten hebben bijgedragen tot de ontwikke lingen zoals die hebben plaats gevonden ten gunste van Zoe terwoude. VVD-er Van Bem melen noemde de agrariërs „de architecten van het land schap". De heer Smit en zijn partij geven hoge prioriteit aan milieu en landschap. Me vrouw Van der Molen is van mening dat beperkingen moe ten worden gesteld aan de om vang van agrarische bedrijven als daarmede de lal cultuur in het gedi Overigens was het i dat de vier Statenled kend op de hoogte zijn van de ontwikk< Zoeterwoude. Dat w de circa 60 belangs als positief ervaren, voor hun komst onti forumleden uit har gespreksleider Tom boompje als symboo „groene hart" dat Z< de nog altijd vormt grote steden. LEIMUIDEN De fractie Leimuiden 2000 is niet tevre den over de handelswijze van de gemeente ten aanzien van de reconstructie van de Raad huislaan. De heer J.C. Bram- bach en zijn fractiegenote mevr. B.J. van Puffelen zijn van mening, dat Leimuiden de bewoners van woonboten aan deze weg te laat heeft geïnfor meerd over de consequenties van de reconstructie. B en w van Leimuiden stuur den 9 maart een brief aan alle bewoners van de Raadhuis laan. Daarin maakte men de Leimuiden 2000 ontevreden over aanpak college bewoners attent op de een week later van start gaande reconstructie van de weg. De weg, die op een waterkerende dijk ligt, moet zo'n vijftig cen timeter worden opgehoogd. Voor de woonbootbewoners heeft dit tot gevolg, dat even tueel tussen de weg en het wa ter aangebrachte beplating, af rasteringen en bouwwerken, niet gehandhaafd kunnen blij ven. Onder die bouwsels zijn bergruimten van de bewoners. De gemeente bood daarvoor een alternatief, een „in de om geving" staande bergruimte van zo'n zeven vierkante me ter. Een en ander is aan te schaffen tegen betaling van 5000 gulden of te huren voor 20 gulden per week. Leimuiden 2000 vindt, dat de bewoners veel te laat zijn ge vraagd beplanting, bouwsels, afrasteringen etc. te verwijde ren. De fractie is van mening, dat dat maanden van tevoren had moeten gebeuren. Het col lege antwoordt daarop, dat toen nog niet bekend was wanneer de reconstructie ter hand zou worden genomen. Voorts laten B en W weten, dat met bewoners, die geen kans zien de in de weg staande opstakels op tijd te ren, nader overleg zj gevoerd en dat m wenst bij dit werk w zal zijn. De veronj van Leimuiden 20011 den de gevolgen van' structie voor de wc woners een manier „woonbootprobleem" sen, wijst het collef! hand. Volgens B el het ophogen van del laan volkomen los er in de toekomst a een woonboten havi aangelegd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4