X 0 X X Q unst en auto's in roenoordhallen ebruik nog steeds niet verdeelde miljoenen oor bestrijding van roken onder jongeren' giljgSD^ïmfë eegstand bestrijden door meer woningen te vorderen' Ik stop ermee9 want er moet geld bij DEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 MAART 1982 PAGINA 3 ITIATIEF V OORSTEL PPR: |EN De PPR wil meer woningen ge- rd moeten worden, volgens de PPR één ie weinige middelen momenteel de and bestreden kan en. De PPR heeft bij een initiatiefvoor- roor de leegstandbe- ng op tafel gelegd omdat een landelijke wet uitblijft. De radicalen stellen voor het vorderen gemakkelijker te maken door de selectiecriteria voor de kandidaten te versoe pelen. Slechts de procedures, waarbij enige kans op succes aanwezig is, moeten op gang worden gebracht en de ge meente moet zich bij het her stel van gevorderde panden beperken tot het allernoodza kelijkste. De PPR spreekt de hoop uit, dat op rijksniveau het zogenaamde 'vorderen op naam' wordt afgeschaft. De PPR pleit voorts voor uitbrei ding van de ambtelijke capaci teit bij de directie Volkshuis vesting om vorderingszaken energieker te lijf te kunnen gaan. De PPR wil dat het ontrekken van woonruimte onaantrekke lijker wordt gemaakt. Wan neer iemand woonruimte in bedrijfsruimte wil omzetten, moet deze óf zorgen voor ver vangende woonruimte óf 150 gulden per vierkante meter ontrokken woonruimte aan de gemeente betalen. Dit geld gaat in een pot waaruit het stichten van vervangende woonruimte wordt gefinan cierd. De PPR stelt voor het bedrag van 150 naar 500 gul den per vierkante meter (voor niet-zelfstandige woonruimte 400 gulden per vierkante me ter) op te schroeven. Tenslotte stellen de radicalen voor huis eigenaren die te weinig onder houd verrichten, aktiever aan te pakken. De gemeente moet meer gebruik maken van haar recht om op kosten van de huiseigenaar het onderhoud te laten verrichten. De PPR doet haar voorstel omdat niet wordt verwacht, dat een landelijke wet op kor te termijn in werking zal tre den. Minister Van Dam heeft gezegd de huidige leegstand- wet in een nieuwe wet onder te zullen brengen, de PPR re kent er op dat dat nog wel even kan duren. Deze partij vindt daarom, dat de gemeente Leiden zelf maar maatregelen ter bestrijding van de leeg stand moet nemen. SPECTEUR JEUGDGEZONDHEIDSZORG BU OPENING KANKERCENTRUM: EN De voorlichting over kanker aan de jeugd ft de nodige verbetering. Er zijn nog witte plek- p de landkaart van de voorlichting. Zo geeft de eid nog maar weinig uit aan het bestrijden van iken. Dit zei F. Wafelbakker, geneeskundig in- ur voor de jeugdgezondheidszorg van het minis- ran volksgezondheid, gistermiddag bij de opening et Integraal Kankercentrum West. pecteur gaf drie gebie- i, waar „nog wat te ont- is, waar nog een land- [emaakt moet worden, og wegen gebouwd en i geslagen moeten wor- Als eerste noemde hij tie. Volgens de inspec- oet er veel meer aan tie gedaan worden. „Bij strijding van kanker te zeer gedacht aan estrijding, aan klinie- i hulp aan kankerpa- We zouden een veel accent moeten leggen gezond houden van De heer Wafelbak- dat de tientallen mil- die een paar jaar gele- ir het Koningin Wilhel- onds werden opgehaald steeds niet zijn ver goed zou kunnen wor- >ruikt om het roken bij en tegen te gaan. ecteur gaf als zijn me ning dat de voorlichting aan jongeren zo zou moeten zijn, dat zij hun kennis aan ouderen gaan doorgeven. Hij werkt momenteel aan een boek voor het lager- en het huishoudon- derwiis over kanker. „Ook in dergelijke boeken moet de na druk op de preventie liggen," aldus de inspecteur. Hij stelde, dat er aan de be strijding van het roken door de overheid erg weinig wordt uitgegeven. In 1979 was dat 2 miljoen, terwijl de tabaksindu strie voor zo'n 4 miljard ver kocht en de staat bijna 2 mil jard aan accijnzen binnenhaal de. „We zitten bij de bestrij ding van het roken in een wat oneerlijke positie. De tabaksin dustrie gaat er op een uiterst indringende manier tegen aan," zei hij. „Er zou veel meer van de media gebruik gemaakt moeten worden bij de bestrijding van roken dan te vertrouwen op een tabakswet die alle rook-reclame verbiedt. De reclame kan zijn gang gaan en wij hebben dat te slikken." De officiële opening van het IKW werd verricht door bur gemeester C. Goekoop. Hij deed dat door een videoband te starten, waarop in een note- dop de taak en de werkwijze van het IKW wordt weerge ven. De burgemeester wees op het taboe dat ten aanzien van kanker heerst Het IKW opgericht door een aantal ziekenhuizen in de Zuid-Holland is een instel ling, die probeert de krachten die strijden tegen kanker te bundelen, zodat er op een ef fectievere manier tegen kan worden opgetreden. Dit ge beurt onder meer door het uit wisselen van gespecialiseerde kennis over kanker tussen art sen en specialisten. Het IKW is ook actief op het gebied van de voorlichting. Daartoe is aan de Vondellaan 47 een informa tie- en documentiecentrum in gericht. Dit centrum is dage lijks van negen tot vijf uur ge opend. Burgemeester Goekoop opentohet Integrale Kankercentrum door een videoband to starten. etaalplastiek van Frédy Wolf-Wubben. Eén van de houten beelden van Rob van 't Zelfde. 'N Het werk van kunstenaars is van- 'rgenavond tot en terdag te zien in de >ordhallen. De ex- maakt deel uit van casionshow van de De tentoonstelling vanavond door ider P.H. Schoute geopend. De occasionshow is een regel matig terugkerend verschijn sel in de hallen aan de Willem de Zwijgerlaan. De organisto ren hebben het opmerkelijk initiatief genomen om tijdens deze autoshow werk te expose ren van negen kunstenaars uit Leiden en omgeving. Ze wil len hiermee de tentoonstelling een wat bredere opzet geven. De deelnemende kunstenaars zijn Annie Goddijn met pen seeltekeningen, die in de dui nen bij Wassenaar zijn gete kend, E. Moughtin met onder meer glasgravures, Chris No bels met tekeningen en schil derijen, Han Rotteveel met vijf recente schilderijen, Gerard de Reus met zijn „nieuw realis tisch" werk, Willem van Scheijndel met olieverfschilde rijen, Maarten van Vliet met olieverfschilderijen en teke ningen, Rob van 't Zelfde met hout- en steencombinaties en Frédy Wolf-Wubben met tien metaalplastieken. De tentoonstelling en de auto show zijn vanavond en mor gen van zeven tot negen uur geopend en zaterdag van tien uur tot vijf uur. EEN PINDA VAN DUYVIS IS ALJUD OKÉ® Rechtswinkel in dubbeldekker (1) Leidenaars, die problemen hebben met bet invullen van bun belasting-aangiftebiljetten kunnen zaterdag van elf uur tot balt vijf terecht op het Stadhuisplein. Hier kunnen zij bun problemen voorleggen aan mede werkers van de Leidse Rechtswinkel, die een kantoor tje hebben ingericht in de dubbeldekkerbus van Sijt- hoff-pers (uitgever van onder meer onze krant). De Leidse Rechtswinkel heeft in de tien jaar van zijn be staan al heel wat ervaring opgedaan in het invullen van belastingbiljetten. Jaarlijks doen zo'n 1300 belas tingbetalers een beroep op de medewerkers van de rechtswinkel. Rechtswinkel in dubbeldekker (2) Het verlenen van belastingrechtshulp in de bubbeldekker vormt een onderdeel van een actie die de rechtswinkel voert om' onafhankelijke fiscale rechtshulp voor minder- draagkrachtigen mogelijk te maken. Door de uitbreiding van een experiment in Arnhem, waar de belastingdienst vorig jaar voor belastingplichtigen op verzoek hun biljet invult, naar 29 andere belastingdiensten in het land, is de actie van de rechtswinkel in een stroomversnelling geko men. Hoewel men verheugd kan zijn over het feit dat de overheid iets doet aan het enorme gebrek aan fiscale rechtshulp, is de rechtswinkel van mening dat zowel op grond van principiële als praktische argumenten de beslas- tingdienst niet de aangewezen instantie is om deze hulp te verlenen. Jij en ik Toneelgroep Slood houdt vanavond de première van het stuk „Jij en ik". De première vindt plaats in het Bonaventuracollege aan de Mariënpoelstraat 6 en be gint om acht uur. Morgenavond is weer een voorstel ling. Het stuk toont een kritische fase in het leven van Huib, een middelbare scholier, die het thuis, op school en in deze maatschappij niet meer zit zitten. Stadswandeling De afdeling Leiden van de IVN Instituut voor Natuurbe schermingseducatie) houdt zondag 21 maart een stadswan deling. Omdat zondag de lente begint, heeft de wandeling als titel 'Lente in de stad' gekregen. De onderwerpen van de wandeling zijn de geschiedenis van de stad, de stede- bouw, het groen, de dieren in de stad, de afbraak, renova tie en restauratie, buurtgroepactiviteiten en het onkruid in de stad. De tocht duurt twee uur en voert van oud naar nieuw Leiden. Het vertrek vindt om tien uur plaats vanaf de hoek van de Zweilandlaan en de Boerhaavelaan. Het eindpunt is omgeving van de Nieuwstraat. De Walnoot De oudercommissie van het kinderdagverblijf De Wal noot aan de Rijnsburgerweg 140 organiseert zaterdag 20 maart een kleding- en speelgoedbeurs. Tegen lage prijzen kunnen kleding en speelgoed voor kinderen van 0 tot 12 jaar worden aangeschaft De beurs wordt gehouden op het kinderdagverblijf van elf tot drie uur. Herinrichting Langegracht De gemeente hoopt nog dit jaar een begin te maken met de herinrichting van de Langegracht Dinsdag 23 maart vindt in het Antonius clubhuis aan de Lange Mare 43 een infor matiebijeenkomst plaats over de plannen van de gemeente. Deze behelzen onder meer vrijliggende fietspaden langs de gehele Langegracht, een vrijliggende voorrijstrook met parkeerplaatsen voor het toekomstige politiebureau en een voorsorteermogelijkheid voor de toekomstige Digrospar- keergarage. Nog dit jaar hoopt men te kunnen beginnen met het kruispunt Korte Mare en het gedeelte Volmolen- gracht-Oostdwarsgracht. Wanneer de nieuwbouw op de hoek van de Klokpoort is voltooid (eind 1982) kan het kruispunt Klokpoort worden aangepakt. De uitvoering van het stuk Langegracht voor Digros en Krantz is afhankelijk van de bouw van de parkeergarage en het nieuwe politie bureau. Inlichtingen over de plannen kunnen worden ver kregen bij gemeente-ambtenaar D. Kuijper tel. 254480 en op de informatiebijeenkomst die om acht uur 's avonds be gint Lezing Het Rozekruisers Genootschap houdt dinsdag 23 maart een lezing in het hotel Nieuw Minerva aan de Vrou- wensteeg. De titel van de gratis toegankelijke lezing is ,J)e gnostieke vrijheidsdrang". De lezing begint om acht uur. LORREBOER FRED KEIZER: Fred Keizer bij de aanvang van zijn bezigheden in Zoetermeer. LEIDEN De Leidse lorreboer Fred Keiser stopt ermee. Eerder deze week meldde hij de ge meente Zoetermeer, dat hij niet door kon gaan. „Het kost me meer geld dan dat het opbrengt", geeft hij daarbij als argu ment. Hij zegt meer op te kunnen halen tijdens grofvuil-ophaaldagen. „Maar daar geeft de ge meente nooit toestem ming voor, want de amb tenaren van de reiniging verdienen zelf een aar dige cent aan de verkoop van opgehaald grof vuil." Fred Keiser uit Leiden had bij wijze van proef van de ge meente Zoetermeer tot eind mei toestemming om buiten de grofvuil ophaaldagen lom pen metalen op te halen. Verbitterd constateert Fred: „Als ik nu nog wel eens op grofvuildagen 's morgens een half uurtje langs het grofvuil loop, scharrel ik al gauw vijf tig gulden bij elkaar. Een ambtenaar van de reiniging in Zoetermeer zei tegen mij dat de vuilophalers van de gemeente zelf flink aan dat grofvuil verdienen." Fred maakt zich daar erg kwaad over:„Die mannen verdienen tegen de tweeduizend gulden schoon per maand. Moeten zij die extraatjes er ook nog bij? Ik werk me dood om een paar centen te verdienen." In totaal is hij nu vier keer al bellend door de straten van de Zoetermeerse wijk Meer zicht gegaan. „De eerste keer haalde ik nog wel veel op, waarschijnlijk door de publi citeit die de kranten eraan hadden gegeven. De tweede keer was het al minder, en de derde keer was het ge woon bedroevend". In drie uur tijd verdiende Fred maar tien gulden. „En dan moest ik mijn benzinekosten daar nog van betalen. Drie uurtjes met die bestelwagen rondrij den kost me al gauw vijfen twintig gulden benzine". Fred denkt dat het projekt ook mislukte omdat de mees te Zoetermeerders geen tijd of geen zin hadden om naast de grofvuildagen nog eens een keer op een andere dag op hem te wachten. „De mensen geven het liever meteen mee aan het grofvuil, dat is veel makkelijker, want dan ben je alles kwijt". Hij kondigt aan illegaai op de grofvuildagen door te gaan. „En niemand die me dan nog tegen houdt"

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3