Speelruimte Surinaamse eiders verder verkleind Italiaanse christen democraten betaalden voor vrijlating Cirillo Israël dreigt met stopzetten autonomie- overleg an der Stoel roept ambassadeur Suriname terug Met Ben Ter Horst in Paramaribo EUW IN NEDERLAND: „Geen onderhandeling zolang VS ons bedreigen" St-Helens weer actief JITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 MAART 1982 PAGINA 13 HAAG Minister van Itoel van buitenlandse za- ïeeft de Nederlandse am- deur in Paramaribo voor eg teruggeroepen naar rland. Het terugroepen :en ambassadeur geldt in het diplomatieke verkeer als een manier om protest aan te tekenen. De kamercommissie van buitenlandse zaken, die zich gisteren over Suriname beraade, was het eens met de stap van de minister. Het staat overigens wel vast dat ambassadeur Boekman na enige dagen weer zal vertrek ken naar Suriname. Van der Stoel hoopte verder dat de executie van sergeant-majoor Hawker een „incidenteel ge beuren zou zijn en niet een voorbode van een ontwikke ling naar een systematische en ernstige schending van de mensenrechten". Indien dit wel zo mocht zijn, wil de mi nister de relatie met Suriname opnieuw ter discussie stellen. Overigens zal de militaire sa menwerking en die op het ge bied van de ontwikkelingsgel den nog onderwerp zijn van nader beraad. HAAG De mis- staatsgreep en de utie van de opstandi- ergeant-majoor Haw- hebben de marges rbinnen de Surinaam- ïilitaire machthebbers uitweg kunnen zoe- voor de politieke pro- len van hun land ver- vernauwd. ebeurtenissen van vorige mogen worden gezien r ;n uitvloeisel van de vrij n .ene onzekerheid in Suri- n over 's lands toekomst, zij de regering Arron in ari 1980 naar huis stuur- g lebben de militairen geen duidelijkheid kunnen haffen over de politieke van hun „nieuwe Suri- Die impasse duurt nu jaar. Het vertrek van ier en president Chin A legin vorige maand en de kte staatsgreep hebben alleen maar versterkt, ^varen vorige maand het edrijke Comité van telijke Kerken en de intrale „De Moederbond" Is eersten openlijk uiting lan hun zorg over deze van zaken. Gewezen op het gevaar van de ing van een nieuwe poli elite, waarmee werd ge- op de militairen en dat /an hun adviseurs, dat de vooral in Cuba, Grenada caragua te luisteren legt vorming van een links- eial Suriname voorstaat. y eëdiging van de nieuwe |j ing, die voor afgelopen dag op het programma had wellicht meer dui- heid verschaft over de n eke koers van de militai re koers roptreden van Hawker en 1 iocus gooide evenwel roet n t eten. Vorige week leek ir op dat de militairen e wilden maken voor vorm van een gekozen ivertegenwoordiging, ove- zonder hun eigen -itspositie op te geven, e weg zij nu kiezen is nog aag, de vorming van een djfe regering is in ieder ge- c voor onbepaalde tijd uit- c ld. ■a ?n het leger is de positie i kiuterse onaantastbaar en van Hawker dient on- jfeld als af schrik wek- ivoorbeeld voor diegenen, ti toch nog van dromen de I bevelhebber ooit van zijn i tuk te kunnen stoten, pnzekerste factor voor de is "ren is voorlopig de hou- van de bevolking. Suri name kent geen geschiedenis van volkshelden die het land gewapenderhand hebben bevrijd van brute overheer sers. Meer dan 300 jaar Neder land bestuur hebben een men taliteit gekweekt, die sterk af wijkt van die van strijdbare volken elders in de regio. Dat blijkt onder meer uit de gere serveerde houding tegenover de revolutie. Verkiezingen op dit moment zouden zeer waar schijnlijk de partijen die voor februari 1980 de dienst uit maakten weer in het zadel helpen. Voor de militairen is dit onaanvaardbaar. Zij doen tal van pogingen het volk voor hun ideeën en idealen te win nen, maar moeten daarbij be hoedzaam manoeuvreren om de gereserveerdheid of apathie van de bevolking niet in anti- Eathie om te laten slaan. Kei- arde maatregelen zoals de executie van Hawker hebben ook hier de speelruimte van Bouterse c.s. verkleind. Een laatste belangrijke factor als het gaat om de ontwikke lingen in Suriname is de hou ding van Nederland. Na het vertrek van Chin A Sen heeft Nederland de besprekingen over het verdelen van geld voor nieuwe ontwikkelings projecten opgeschort. De offi ciële reden was het ontbreken van een Surinaamse gespreks partner lees: regering. On duidelijk is nog Nederland bij een lang uitblijven van een nieuwe Surinaamse regering op dit standpunt blijft staan. In elk geval is van de maatregel een signaalwerking uitgegaan die in Paramaribo, ondanks verwijten over Nederlandse inmenging in Surinaamse bin nenlandse aangelegenheden, goed is verstaan. Verscheidene kamerleden, die er al moeite mee hadden dat het gezag in Suiriname na fe- Deze vrouwen zoeken een goed heenko men In de Gravenstraat In Paramaribo, nadat duidelijk is geworden dat er in Suri name een staatsgreep aan de gang Is. Deze foto, afkomstig van het ANP, be hoort tot de eerste reeks van foto's over het ge beuren in Pa ramaribo. bruari 1980 uit de loop van het geweer kwam, vinden na de gebeurtenissen van de afgelo pen dagen dat Nederland alle hulp moet staken zolang in Suriname geen vrije verkie zingen zijn gehouden en de de mocratie hersteld. Het zonder vorm van proces doodschieten van de gewonde Hawker heeft hen in hun mening gesterkt. Over manier waarop die Suri naamse democratie gestalte moet krijgen laten zij zich bewust van het feit dat het model dat Nederland achter liet nooit goed heeft gewerkt wijselijke niet uit. Tegenover de mening van de kamerleden staat de uitspraak van professor Van Dam, plaatsvervangend secretaris generaal op het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken, zondagmorgen in het NOS-programma Het Kapi- tool. Professor Van Dam con stateerde dat de snelheid en efficiency bij de uitvoering van ontwikkelingsprojecten sinds de militaire machtsover name in Suriname groter zijn geworden. Zonder het met zo veel woorden te zeggen werd daar nog aan toegevoegd dat Nederland ook gewoon door gaat met hulp geven aan lan den, waar de mensenrechten op aanmerkelijk grotere schaal dan in Suriname worden ge schonden. Het zijn, evenals het verwerpelijke doodschieten van Hawker, punten waaraan de Kamer niet aan voorbij lijkt te kunnen gaan. Gevaarlijk isolement Blijft de vraag (wat de eventue le gevolgen zouden zijn van het staken van de Nederlandse ontwikkelingshulp. Econo misch zou Suriname de klap niet gauw te boven komen. Op politiek terrein drijft een der gelijke maatregel Suriname in het isolement. De ontwikke lingen van de voorbije jaren in bijvoorbeeld Cuba en Nicara gua hebben geleerd dat zo'n isolement meestal contra-pro- duktief werkt: de ontwikke lingen die men wil tegengaan worden er alleen maar door versneld. Met andere woorden: het geheel stopzetten van de Nederlandse ontwikkelings hulp aan Surinartie is nood sprong, waartoe alleen lijkt te kunnen worden besloten als alle andere pogingen om de si tuatie in Paramaribo vanuit Den Haag te beïnvloeden zoals daar zij het voor nader overleg terugroepen van de ambassadeur hebben ge faald. Het gaat dan om een mogelijk fataal eindspel in eeni politieke schaakpartij, waarin Surinames sterke man luite nant-kolonel Desi Bouterse momenteel aan zet is. JOS TIMMERS De lange tijd in Den Haag verblijvende, maar nu al weer vier jaar in Paramaribo wonende ras-Hagenaar Ben ter Horst stuur de de redactie vanuit Paramaribo een brief vol impressies over de staatsgreep waaraan wij de volgende passages ontlenen. „Woensdag, 10 maart, een dag voor de Surinaamse coup. Het Pakwafeest, een islamitische feestelijkheid, waarbij onder ande re met verf wordt gegooid, is afgelopen. Ik kruip de andere morgen afgeknapt uit mijn klamboe om zoals gewoonlijk de stad in (e gaan. U kunt niet naar de stad meneer Ben, vertellen de barschoonheden mij. Er is een coup gepleegd, het is gevaarlijk en er wordt geschoten. Misschien hebben onze soldaten nieuwe munitie gekregen, meisjes, antwoord ik lachend. De stilte valt op, geen mens op straat te zien. Ik stop bij een bruggetje. De vissen en waterinsecten krioelen als gewoonlijk in het bruisende watertje. De zoon verwarmt zoals altijd de tropische aarde. In de binnenstad valt het op dat alle winkels gesloten zijn en soms ge barricadeerd. Ook mijn stamcafé Orlan geeft niet thuis. Aan het Vaiantplein bij de fontein onder de elctrische klok die sinds de februari-revolutie van 1980 op tien over half negen staat, ga ik zitten. Er passeren twee soldaten in volledige uitrusting. Even later komt een derde, die zegt: U kunt beter wat verder gaan, hier is het gevaarlijk. Ik stap op en vind enkele hulzen ver spreid op straat liggen. In het centrum lopen diverse mensen te hoop. Veel militairen, allen in volledige oorlogsuitrusting, lopen patrouille. Pantserwagens vol soldaten, hun geweren in de aan slag, voorop een mitrailleurschutter, rijden luid toeterend „In de vooravond vertelt de bevelhebber via de TV dat enige raddraaiers de Memreboekoekazerne met bemanning bezet hou den. De leiding heeft zich verschanst in Fort Zeelandia en zou vandaar uit de coup bestrijden. Later meldt de tv dat de bevel hebber in een patrouilleboot gevlucht is op weg naar zee. Er is een eind gekomen aan het regiem Bouterse, vertelt de nieuwe leider Dat lijkt mij hoogst onwaarschijnlijk. Militairen die ruim twee jaar achter een leider aanlopen, gaan niet ineens over naar een ander. 1 JOEGOSLAVIË, O AANGEBODEN DOOR JOEGOSLAVEN DROOMBESTEMMINGEN MEER DAN 60 HOTELS 5 RONDREIZEN DC 9 EN B 72? VLIEGTUIGEN VERHUUR VAN APPARTEMENTEN VOOR VAKANTIES MET DE AUTO NICARAGUA MINISTER: MANAGUA De Nicaraguaanse minister van binnenlandse zaken, Thomas Borge, heeft gisteren verklaard dat zijn land niet met de Verenigde Staten wil onderhandelen „zolang zij ons be dreigen". Met deze woorden reageerde Borge gisteren op het on langs door de Amerikaanse minister Haig gedane voorstel om tot verbetering van de onderlinge betrekkingen te komen. „Wij kunnen niet gaan onderhandelen met een pistool op de borst", aldus de Nicaraguaanse minister. Nicaragua kondigde afgelopen maandag voor een periode van dertig dagen de noodtoestand af, vanwege de toenemende bemoeienis van de regering-Reagan in dat land. Vorige week berichtte een Amerikaans dagblad, dat de VS plannen ten uitvoer willen brengen waarbij door middel van sabotagedaden de economie in Nicaragua ontwricht wordt. Te vens zou de spanning aan de Nicaraguaans-Hondurese grens zo danig moeten worden opgevoerd, dat de Sandinistische regering besluit troepen naar dat spanningsgebied te sturen. Voor de re gering-Reagan zou er dan een aanleiding gecreëerd zijn om daadwerkelijk in te grijpen in Nicaragua, aldus de Washington Post. Ondertussen gaat het offensief van de guerrillastrijders in El Salvador door. De Salvadoraanse regering ziet dit offensief als een poging de verkiezingen voor 28 maart onmogelijk te maken. President Düarte heeft in een interview met de Washington Post gezegd deze verkiezingen met vertrouwen tegemoet te zien en waarschijnlijk te zullen winnen. Rook kringelt op uit de krater krater dinsdag onderzochten tot een uitbarsting kan ko- van de St-Helensvulkaan in constateerden al een toege- men. de Amerikaanse staat Was- nomen zwelling van de kra- Twee jaar geleden had hlngton nabij de Canadese terbodem. Ze denken dat de de St-Helens een zeer zware grens. Deskundigen die de vulkaan op elk moment weer uitbarsting. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Massa-arresta ties, een stroom van be kentenissen en het failliet van het linkse terrorisme doen Italië weer wat rusti ger ademhalen. Maar toch voelt vooral in kringen van het gezag niet ieder een zich even gelukkig. Onthullingen over marte ling hebben ontsteltenis en verlegenheid teweeg gebracht. Diverse autori teiten blijken zich nu minder ferm in hun „on voorwaardelijke" strijd te gen het terrorisme te heb ben opgesteld dan ze altijd hebben doen voorkomen. Dankzij enige „volledige be kentenissen" van leden van de Rode Brigades speelt nu het geval-Cirillo; de christen-de mocratische politicus die acht maandén geleden werd vrijge laten. Teneinde Cirillo uit de handen van de Brigadisten te krijgen zou de Christen-Demo cratische Partij (CD) zich vol gens de laatste geruchten ver laagd tot een deal met zijn ont voerders. Tevens wordt de DC ervan beschuldigd het op een akkoordje te hebben gegooid met de Napolitaanse onderwe reld en zijn onbetwisteleider Cutolo. De DC ontkent maar heeft toch een intern onder zoek gelast, terwijl ook de offi cier van justitie in Napels de zaak in behandeling heeft ge nomen. De vrijlating van Cirillo op 23 augustus 1981 kwam voor het publiek onverwacht De vrije maar zieke Cirillo kreeg op die dag de gehele DC-top aan zijn ziekbed, beladen met fruit manden en goede wensen voor een zeer spoedige terugkeer in de politiek. Geruchten dat er betaald zou zijn voor Cirillo's leven, werden door partijlei der Piccoli toen krachtig ont kend. „De christen-democra ten zullen nooit afwijken van het standpunt dat er met de terroristen niet onderhandeld wordt", aldus Piccoli. gecompliceerd Een van de terroristen deed een boekje open over Cirillo, en over zijn losprijs waarmee de linkse Brigadisten maan denlang de bloemetjes flink konden buitenzetten. Was de politieke ontvoering van Ciril lo een ordinaire ontvoering? Verschillende onthullingen van terroristen en politiefunc tionarissen in het Napolitaan se, leken een positief antwoord op deze vraag te geven. Maar nu blijkt dat het allemaal nog gecompliceerder in elkaar zit dan de arme Cirillo ooit zelf had kunnen vermoeden. In de partijkrant van de com munisten, is een poging ge daan om alles op een rij te zet ten, en het scenario dat zich zodoende ontvouwt kan het draaiboek worden voor een zeer spannende film over spio nage, valse ideologieën en de onderwereld. Cirillo zelf heeft toegegeven dat er voor zijn vrijheid be taald is. Eerst hield hij vol dat familieleden de milde gevers zijn geweest, en later breidde hij die kring uit tot het Napoli taanse zakenleven. Nu is hij zelfs bereid toe te geven dat enkele vrienden uit de DC zich voor zijn vrijheid hebben ingespannen, maar „ik zweer dat de onderwereld zich er buiten heeft gehouden". Volgens de communisten, wier beschuldigingen van de laatste dagen door hun haarfijne en gedocumenteerde precisie steeds geloofwaardiger wor den, heeft een driehoeksver houding geleid tot Cirillo's vrijlating: die tussen de Chris ten-Democratische Partij, de Camorra (de Napolitaanse on derwereld) en de Italiaanse autoriteiten. Al een maand na Cirillo's ontvoering zou de DC contact hebben gezocht met de leider van de Camorra, Cutolo, rechtstreeks of via de Italiaan se geheime dienst advertentie Groene Betaalcheques en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. TEL AVIV Israël heeft gedreigd de onderhandelin gen over de kwestie van de Palestijnse autonomie met Egypte en de Verenigde Staten op te geven als deze gesprekken niet ook in Jeruzalem worden gehouden. Dit zei gisteren de Israëlische minister van defensie, Sharon, in een toespraak tot academici in Tel Aviv. Sharon voegde eraan toe dat hij dit standpunt had overgebracht aan zijn Egyptische ambtgenoot Hassan Ali, die gisteren een driedaags bezoek aan Israël afsloot De uitlating van Sharcon moet waarschijnlijk gezien tegen de achtergrond van het door president Moebarak afgezegde bezoek aan Israël. De Israëlische regering stond erop dat Moebarak ook Jerzualem zou bezoeken. Maar de Egyptische president weigert dit omdat hij dan de annexatie van het Palestijnse Oost-Jeruza- lem zou erkennen. Het Egyptische dagblad Al Ahram heeft gisteren gemeld, dat een eventuele hervatting van het autonomie-overleg in een Eu ropese plaats gaat plaatsvinden. Begin april zouden de onder handelingen over Palestijnse hervat zelfbeschikking moeten worden Israël en Egypte hebben nog steeds geen definitief akkoord be reikt over de precieze afbakening van de landsgrens bij Eilat. Gisteren zei Hassan Ali ter afsluiting van zijn bezoek aan Israël, dat „alle problemen binnenkort zullen worden opgelost". tse politie wil doodstraf ier invoeren j onze correspondent Ro- Simons) DEN De politie van Engeland en Wales t het nodig, dat in Groot-Brittannië de dood- die in 1965 afgeschaft werd, opnieuw opge- zou moeten worden voor moorden op politie nen. De bond meent dat de criminaliteit pas rerminderen als moordenaars zonder pardon knoopt worden. Deze nieuwe campagne van jlitiebond is een gevolg van het feit, dat kort- len twee jonge Britse agenten vermoord wer- Sinds de afschaffing van de doodstraf in 1965 len in Engeland en Wales 26 politiemannen ïoord. In de 17 jaar vóór die datum brachten e booswichten maar 11 gerechtsdienaars om even. „De doodstraf was toen een passend af- kmiddel", zegt de politiebond.Voor invoering de doodstraf lijkt in het Britse Lagerhuis ech- jeen meerderheid te zijn. Walen bezetten bank HUY Dertig gemaskerde en gehelmde werknemers hebben gisteravond in een nieuw voor beeld van stijgende sociale on rust in België een computercen trum van de Generale Bank- maatschappij, de grootste Belgi sche bank, in Huy bezet. De be zetters eisten meer investerin gen in de Waalse industrie. Na dat zij een gat in het ijzeren hek rond het gebouw hadden ge maakt en de ruiten van het ge bouw met ijzeren balken had den ingeslagen, maakten zij be kend dat zij het centrum tot vanavond bezet zouden houden. Ze zouden computers beschadi gen als de politie hen met gewel:d zou verwijderen. Geen journalisten bij doop Walesa's dochtertje WARSCHAU De Poolse au- toriteiten willen niet, dat er komende zondag buitenlandse journalisten naar Gdansk ko men om de doop bij te wonen van het jongste dochtertje van de geïnterneerde vakbondslei der Walesa. Het was gisteren nog niet duidelijk of Walesa zelf bij de doopplechtigheid aanwezig zal zijn. Zijn vrouw heeft nog steeds de hoop dat hij zal worden vrijge laten, maar zij beschikte giste ren over nog geen enkele be vestiging. Zij had de Poolse machthebber, generaal Jaru- zelski, gevraagd om vrijlating. Op dit moment worden In Polen oefeningen gehouden door Rus sische, Oostduitse en poolse legeronderdelen. De oefeningen dragen de codenaam Manoeuvres Vriendschap -82. De foto toont het moment dat enkele Russische,Oostduitse en Poolse militairen de gemeenschappelijke ruimte verlaten, waar na de oe feningen het een en ander nog eens op een luchtige wijze be sproken wordt. Schmidt: nazi's vervolgden zigeuners BONN De Westduitse bondskanselier Schmidt heeft gisteren tijdens de ontmoeting met de Raad van Zigeuners erkend, dat de nazi's volke renmoord tegenover de zigeu ners hebben gepleegd. Het was de eerste maal dat een Westduitse regeringslei der een ontmoeting had met officiële vertegenwoordigers van de onlangs opgerichte Zi- geunerraad. De raad verte genwoordigt zo'n 30.000 zigeu ners in West-Duitsland. In te genstelling tot de joodse slachtoffers hebben zij nooit herstelbetalingen ontvangen. Angola: Zuid-Afrika bereidt groot offensief voor PARIJS Angola heeft Zuid-Afrika er van beschuldigd met westerse steun een massaal offensief voor te bereiden en vooraanstaande Angolese politici te wil len vermoorden. Deze beschuldiging staat in een officiële verklaring, die dinsdagavond werd uitgegeven door de Angolese ambassade in Parijs. In de verklaring worden gezaghebbende bronnen in Pretoria geciteerd. Volgens de beschuldiging zouden 10.000 man schappen met helikopters aanvallen willen ondernemen op steden in Ango la, waaronder de hoofdstad Loeanda. Het plan zou zijn voorbereid met steun van westerse landen, waaronder de VS, Engeland en West-Duitsland.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13