„Niemand is als overwinnaar uit strijd gekomen £eidóc0otnant Jitstekende outureshow Job Kroner Van der Stee verwacht nog meer tegenvallers „KLEINE" FRAUDE WORDT AANGEPAKT Mariniers veroordeeld voor afmaken katten PvdA zal ook in Friesland verliezen lilde stakingen bij e werven voorbij Van Agt ook in Thailand op de bres voor bedrijfsleven Het akkoord in grote lijn H run Van Agt lijsttrekker Onenigheid over opslag van radio actief afval Meer informatie op etiketten levensmiddelen uueer NNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 MAART 1982 PAGINA 11 inder branden HAAG De idweer in ons land is g jaar 28.000 keer in e gekomen voor het ssen van branden in ringen, winkels en rijven. Dat is negen :ent minder dan in aldus het CBS. De st voorkomende oor- van de branden evenals in vorige jas spelen met vuur en adigheid. Zes procent de branden werd toonbaar gesticht. directe financiële ide bedroeg 682 mil- i gulden, tegenover miljoen in '80. DEN HAAG Staatssecretaris Kombrink (Financiën) voelt er niets voor om de „klei ne" belastingfraude maar te laten voor wat het is. Bij de toekomstige brede aanpak van de belastingfraude wordt ook de bestrijding van „kleine" fraude krachtiger ter hand ge nomen. „Het sjoemelen met de aangifte" dreigt anders teveel een gewoonte te werden. Als het misbruik op kleine schaal niet ook wordt aangepakt, dan zal de kleine fraude steeds verder blijven voortwoekeren, zo sprak hij gisteren in een gastcollege aan de Rijksuniversiteit van Groningen. Het uitstra lingseffect van grote fraude op de „in aanleg" bonafide belastingplichtige zou tot een uit eindelijke ontsporing van het belastingsys teem kunnen leiden, aldus Kombrink. DEN HAAG Voor het op gruwelijke wijze afmaken van en kele katten heeft de Zeekrijgsraad in Den Haag gisteren twee mariniers veroordeeld tot een boete van ieder 750 gulden en twee weken voorwaardelijk. Het tweetal bracht na een feestje ter ere van hun vertrek van de marinebasis op Curacao voor de beheerster van het militaire te huis een katje mee. Het dier ontsnapte en klom in een boom, waarna de mariniers het tweetal doodden en in de brievenbus van de commandant gooiden. Vervolgens werd onderweg een moederkat doodgeschopt haar drie jongen voor de wielen van een naderende vrachtwagen gelegd. Als excuus voerden de ma riniers gisteren aan hun dronkenschap en dat zij al zoveel zwerfkatten en honden hadden zien afschieten. De psychiater vond geen afwijkingen bij hen. LEEUWARDEN De altijd als „trouw" afge schilderde kiezers in Friesland zullen bij de komende statenverkiezingen de socialisten toch een verlies gaan bezorgen van tien pro cent. Het CDA zal ten opzichte van de vorige statenverkiezingen gelijk blijven, maar twee procent meer stemmen behalen ten opzichte van de laatste kamerverkiezingen. Dat geldt ook voor de VVD. Daarentegen is de voorspel ling dat D'66 met ruim een procent zal verlie zen. Eveneens opmerkelijk is de geringe groei en belangstelling voor de Frysk Nasjonale Partij (blijft 4,7 procent). Dit blijkt uit het Nipo-onderzoek, dat gehouden is in opdracht van het Friesch Dagblad, Radio Fryslan en de Fryske Akademy. TTERDAM De wilde stakingen bij de scheeps- rven Wilton-Feijenoord in Schiedam en HVO in ardingen zijn vandaag afgelopen. Een accoord tus- de bonden en de werkgevers is in de loop van de ht bereikt. De stakingen hebben anderhalve week uurd. De Industriebond FNV betaalt de bij de sta- l betrokken leden toch uit. de actievoerende werknemers was dat voorwaarde voor ratting van het werk. De stakende reinigingsdiensten in acht genten in ons land zijn vandaag weer aan het werk gegaan, liensten denken in de loop van volgende week de achter- i te kunnen inhalen. Den Haag kan, met dubbele bezetting, lag al „bij" zijn. Zaandam denkt twee tot drie weken nodig gbben. enkele dienst heeft serieuze problemen gehad met de sta- of verwacht die nog te zullen krijgen. Volgens woordvoer- is het begrip van de bevolking voor de staking groot. Het al klachten is, zo zeggen zij, te verwaarlozen. De stakingen ten de organiserende FN V-ambtenarenbond een miljoen en gekost. takingen bij dagblad De Stem en de Nederlandse Diepdruk strie (NDI, Libelle, Story, Margriet, Viva) zijn vandaag ook open. Deze stakingen zijn overgenomen door andere bedrij- in deze sector. STERDAM Mode is eigenlijk een merkwaardig vak. Er fit heel vaak op coutureshows prachtige kleding getoond. Al- t' het lijkt zo vaak perfect geschikt voor anderen. Je ziet je er helemaal niet in.... Het is geen leef-kleding, maar meer ï-gedoe. Het voortreffelijke van de zomercollectie van Rob her is daarentegen, dat de getoonde creaties heel duidelijk ïgbaar zijn door selectief kiezende vrouwen, die zich daar besf lekker in zullen voelen. Zowel tijdens de meer repre- |atieve gelegenheden als werk of uitgaan. Alsook bij een in- iee7 rustig dagje thuis of zomaar om te winkelen. Als je bij- ■beeld in zo'n prachtige, gewatteerde, zalmkleurige zomer- tel van Kroner een propvolle winkel binnen zou stappen, je best kans dat men je volkomen verrast voor je beurt zou gaan. Leuk is ook, dat Rob Kroner een specifieke outfit roodharige vrouwen brengt. Daarvoor presenteert hij een rkleurige, doorgestikte korte zomermantel. Voorzien van Ie kimonomouw, met manchet. Gedragen op een gewaagd •sneden, diep bruin zijden singlet met dunne bandjes. Daar- oren dan nog een wijde golvende klokrok in een klein ruitje écru als grond kleur en bruin-gouden pumps met sierlijke Er zaten dit jaar heel veel van die makkelijke kimonojas- met wijde mouw in de collectie. de helblonde vrouw bracht hij een blauwe zijden bloese op grijze pantalon. Simpel blauw met grijs, maar je kon er geen van af houden. De stof van de pantolon was nog iets grover •uctureerd dan grof linnen, wat de rechte, slankmakende ijn toch iets aparts verleende. De soepel vallende jersey jur- zullen waarschijnlijk door het meer gevulde type vrouw precieerd worden. Deze jurken zijn trouwens vaak voorzien pittige zijsplitten. Er werden ook enkele erg mooie panta- ikken getoond, waarvan de top over de heupen viel en de nt rond opgesneden was. Dat geeft net dat verzorgde extra avondkleding zaten brocaat zijden kimonojasjes in meesle- 'e kleuren. Heel begerenswaardig. Zo'n jasje doet het prima en avondpak of pantalon met bloese. Eigenlijk staat het al op. Een jasje om anderen van te laten genieten en zelf lang veel plezier van te hebben. Eerlijk gezegd staat dat juist donkere vrouw weer mooi. PHI A BARUCH Van der Stee (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Van der Stee van Finan ciën vreest dat er naast de reeds gemelde extra te genvallers ten bedrage van ruim drie miljard gul den, op een verdere ver slechtering van het finan ciële beeld voor 1982 ge rekend moet worden. De tot nu toe reeds bekende verslechteringen belopen in totaal een bedrag van vier en een half miljard gulden. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft Van der Stee dat een nog grotere tegenvaller in de aardgasbaten dreigt als gevolg van prijs- en afze- tontwikkeling. Door de dalende olieprijzen en verminderde gasafzet dreigen de inkomsten voor de over heid namelijk steeds verder achter te blijven bij de oor spronkelijke ramingen. De be windsman verwacht opnieuw ook een tegenvaller in de ren telasten voor de overheid; dit op grond van de negatieve ontwikkeling van het finan cieringstekort (momenteel 8,2 procent). Hij constateert ver der dat er nog steeds proble men bestaan rond de doorvoe ring van reeds afgesproken ombuigingen: de ziektewet- maatregel en de eigen bijdrage voor geneesmiddelen. Ook de werkloosheid loopt sneller op dan was geraamd, zodat ook de uitgaven aan ww-uitkerin- gen hoger zullen uitvallen. Ex-formateur prof. Van Hal- berstadt verklaarde gistera vond in het tv-programma Den Haag dat de extra tegen vallers van in totaal 4,5 mil jard eigenlijk niet nieuw zijn. „Op enkele concretere cijfer tjes na", aldus Van Halber- stadt, waren de tegenvallers eind vorig jaar en zeker begin dit jaar al bekend. Het kabinet heeft twee maanden voorbij laten gaan door onderling ge kissebis, zo constateerde de ex- informateur. Tijdens een spreekbeurt in Zoetermeer zei Van der Stee gisteravond: „Er is reden voor optimisme. Ondanks de pro blemen van de verkiezings strijd is de sfeer in het kabinet bestendig, niet veranderlijk, laat staan stormachtig". De CDA-bewindsman onder streepte dat in het kabinet bij iedereen de politieke wil aan wezig is samen om uit de moeilijkheden te komen. Hij liet er echter op volgen dat de tijd wel begint te dringen. „Als het kabinet nu niet bereid is in de zure appel te bijten, zal straks een hele mand zure ap pels moeten worden opgege ten", aldus Van der Stee. In de tuin van de Nederlandse ambassade stond tijdens de ont vangst van de Nederlandse kolonie een olifant met het opschrift „Dries" op z'n buik geschilderd. Een symbolisch geschenk van de Nederlandse gemeenschap. Van Agt neemt het dier niet mee naar huis. het blijft gewoon in de Thaise dierentuin. BANGKOK De hoofd stad van Thailand, Bang kok, heeft gisteren bij de aankomst van premier Van Agt een Nederlands dagje beleeft. Op het vliegveld, op de pleinen en in de straten werd hij enthousiast door de bevol king met vlaggen toege zwaaid. Bij de ontvangst voor het paleis werd de premier begroet met 25 saluutschoten. Tijdens besprekingen met pre mier Prem van Thailand en een vijftal ministers uit diens kabinet, is de Nederlandse de legatie gebleken dat Thailand evenals Maleisië een uitgebrei der telefoonnet wil. Philips botst echter ook hier met Ja panse concurrentie. Fokker kan misschien toestellen kwijt aan de Thaise marine, maar de concurrentie van Boeing is zwaar. Thailand heeft RSV een offerte gevraagd voor de bouw van een korvet van on geveer 800 ton, maar hier geldt concurrentie van enkele Europese landen. Nedeco heeft ingeschreven op een projekt dat Bangkok van de enkele malen per jaar voorkomende oversromingen af moet hel pen. De stad zakt jaarlijks ze ven centmineter. Het Neder landse plan voorziet in de bouw van een stuwdam en het verdelen van de de omgeving van Bangkok in polders. Een projekt waarvoor Van Agt aandacht vroeg het ontwerpen van een diepzeehaven. METAAL WERKGEVERS EN -WERKNEMERS NA AKKOORD: (Vervolg voorpagina) ZOETERMEER „Nie mand is als overwinnaar uit de strijd gekomen," zo verklaarden partijen in het overleg over de me taal-cao vannacht. „Je zou kunnen spreken van een gelijk spel: De bonden hebben hun eis van hon derd procent ziekengeld gerealiseerd gekregen, de werkgevers zagen hun voorwaarde, dat er geen loonkostenstijging mocht optreden, ingelost. Door dit resultaat worden de échte cao-onderhandelin gen, die nu spoedig gaan beginnen, niet belast." Hoe gespannen de onderhan delingssfeer was bleek uit twee incidenten tijdens de be sprekingen. Het eerste deed zich voor toen een vakbonds man tijdens de bespreking iets vertelde over de stand van de onderhandelingen: hij werd zwaar aangevallen door de werkgevers. Het tweede deed zich omstreeks middernacht voor toen Eric Boshuizen in het tv-journaal een indruk wilde geven van de situatie. Hij sprak over de lange duur van de besprekingen, citeerde een losse opmerking van de FNV-onderhandelaar dat men er deze keer echt uit moest ko men en voegde er zelf aan toe, Op dit moment betalen de werkgevers 6,6 procent ziektewetpre mie, de werknemers 2,2 procent. Als de nieuwe wet er is worden deze percentages resp. 2,6 en 2,2 procent, waarbij voor de werk gevers dan nog de last komt van het voor eigen rekening nemen .van de uitkering op de eerste vijf ziektedagen. Wanneer er vol gend jaar premieverhoging nodig zou zijn, dan wordt die in de verhouding 3 2 doorberekend aan werkgevers en werknemers. Tenslotte is overeengekomen, dat de premie voor de werkgevers niet boven de vier procent mag uitkomen, het meerdere komt dan geheel voor rekening van de werknemers. Volgens partijen is dit slechts een formele veiligheidsklep, geen van hen ver wacht gezien het ziekteverloop in de metaal en rekening houdend met het langzaam interen op de reserves dat er zo veel premie nodig zal zijn in de eerstkomende acht jaren, de looptijd van de overeenkomst. dat dit ook wel nodig was om dat de 27ste maart, de dag waarop er weer gestaakt zou mogen worden van de rechter, naderde. De werkgevers ver stonden dit laatste als een dreigement van de FN V-er. De werkgevers hoorden dit in een schorsing van van de be raadslagingen en gingen in de gordijnen van toorn. Pas na de verzekering van de vakbonds man, dat hij niet met tv-com- mentator had gesproken en die tv-man zijn tekst ter be schikking had gesteld, kon dit geschil, dat het akkoord aan het wankelen bracht, worden weggemasseerd Het is voor een buitenstaander vrijwel onmogelijk het onder handelingsresultaat te beoor den. Wel is het echter zo, dat de werknemers enigszins heb ben moeten "inleveren" on danks de strijdkreet, dat men niet een tweede keer voor vol ledig ziekengeld wilde betalen. Het overschot in de zieken- geldkas is namelijk op dit mo ment dusdanig, dat er op basis van de huidige wet tot premie verlaging had kunnen worden overgegaan. Die kómt er dus niet. Een complicerende factor is, dat slechts 54 procent van de metaalwerkgevers is aange sloten op de ziekengeldkas van de bedrijfsvereniging. De an dere zijn elders verzekerd dan wel eigen-risico-dragers. Daar zal naar analoge wijze worden gehandeld, zo is besloten. ADVERTENTIE wv.mjwwr.zi Illegale stort met vliegtuig ontdekt UTRECHT Het is de pro vincie Utrecht vorig jaar ge lukt vanuit een vliegtuig 114 gevallen te ontdekken van mi lieu-overtredingen. Daarbij ging het vooral om het lozen bij boerderijen van mest en gier op het oppervlaktewater en om illegale afvalstort. De provincie noemt het vliegend controleren effectief, maar zou sneller willen optreden tegen overtreders van de milieuwet ten. PREMIER en CDA-voorman Van Agt is deze week verval len in dezelfde politieke fout als twee jaar geleden. Toen kondigde hij vanuit het Indonesische Balikpapan aan lijst trekker voor het CDA te willen worden, nog voordat zijn partij zich daar een mening over had kunnen vormen. Het CDA werd daarmee voor een vrijwel voldongen feit ge plaatst. Nadat een zo vooraanstaand politicus als Van Agt in het openbaar zijn bereidheid heeft uitgesproken de kar weer te gaan trekken, kunnen zijn partijgenoten niet zomaar een andere beslissing nemen; dat zou er immers op neerkomen dat men de CDA-voorman publiekelijk zou laten vallen. DEZE week liet Van Agt dit keer vanuit de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer weten, dat hij bij vervroegde verkiezingen opnieuw lijsttrekker zou willen zijn. Daarmee plaatste hij zijn partij wederom voor een voldongen feit. Van Agt heeft met zijn uitspraak bovendien een niet gering risico genomen. Het CDA is nog maar een jonge partij en de diver se groeperingen waaruit het is samengesteld zijn nog steeds aan elkaar aan het wennen. In zo'n situatie is interne demo cratie en samenspraak erg belangrijk. Wie, vanuit een voor aanstaande positie binnen het CDA, daar geen oog voor heeft en voor zijn beurt spreekt, loopt het risico groepen in die partij van zich te vervreemden. De kans is groot dat na een normale procedure binnen zijn partij Van Agt ook als lijsttrekker zou zijn aangewezen; daar gaat het echter niet om. Het is belangrijk dat de keuze van een lijsttrekker niet van bovenaf wordt opgelegd maar van onderaf wordt gedragen. Dat is niet alleen van belang voor het CDA maar ook voor de politiek in het algemeen: zeker onder de huidige economische omstandigheden is ons land er het meest bij gebaat wanneer een belangrijke politieke partij wel doortimmerd is en op een hecht fundament steunt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer is onenigheid ontstaan over de mogelijkheden voor opslag van radio actief afval bij beide Nederlandse kerncentrales en het Energie Onderzoekcentrum Nederland (ECN) in Pet ten. Volgens staatssecretaris Lambers (milieu) is er een tekort aan opslagcapaciteit, waardoor dumping van het radio actieve afval in de Atlantische Oceaan nog onontkoombaar is. In de Kamer zijn de PPR en de PSP tegen dumping dit jaar. Bij de dumping van radio actief afval gaat het om verpakt afval van ziekenhui zen, laboratoria en de kerncentrales in de oceaan. Greenpeace diende gisteren 154.000 handtekeningen tegen de dumping bij de Kamer in. Staatssecretaris Lambers (milieu) noemde dumping „niet te ont wijken", omdat de opslagcapaciteit niet toereikend is. De one nigheid ontstond toen staatssecretaris Lambers gegevens van de milieugroep Greenpeace ontkende dat er genoeg mogelijkheden zouden zijn op de drie genoemde plaatsen om dit jaar geen afval in de oceaan te hoeven dumpen. PvdA-woordvoerdster Epema wilde van Lambers „keiharde bewijzen" dat het afval dit jaar niet kon worden opgeslagen. Op verzoek van de PSP werd het debat tot vandaag verdaagd. DEN HAAG Hoe lang is een levensmiddel houd baar, wat zit er allemaal in, wie heeft het gemaakt, waar komt het vandaan? Dat zijn vragen waarop een nieuw etiket op de verpakking van levens middelen vanaf 23 decem ber dit jaar antwoord zal moeten geven. De fabrikanten mogen na die datum nog wel hun oude eti ketten opmaken. De regeling voor nieuwe etiketten is het resultaat van. overleg van het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne met een aantal consumentenorganisa ties en sluit aan bij de interna tionale regeling voor etikette ring van levensmiddelen. Om bedoeling en inhoud van het nieuwe etiket aan de consu ment over te dragen heeft het ministerie van Volksgezond heid samen met de ministeries van Landbouw en Visserij en Economische Zaken de bro chure „Wat leest u op het eti ket?" uitgebracht. De regeling laat de ambachtelijke levens middelen, zoals brood van de warme bakker, overigens bui ten beschouwing. De brochure zal overal in het land te ver krijgen zijn. De consument zal zelf moeten opdraaien voor de meerkosten van de nieuwe eti kettering. AFNEMEND BUIIG DE BILT - Een depressie met een luchtdrukwaarde van on geveer 995 millibar boven het midden van de Noordzee trekt langzaam opvullend, naar het zuidoosten. In de vrij koude en onstabiele lucht vormen zich gemakkelijk buien, hier en daar mogelijk met hagel. De temperatuur daalde in de nacht van woensdag op don derdag tot ongeveer 2 graden, overdag loopt het kwik op tot waarden tussen 7 en 10 gra den. Ook voor vrijdag en het weekend ziet er niet naar uit dat het echt lenteweer wordt, wel zal de buiigheid geleidelijk afnemen, maar in het tempe- ratuurverloop komt nog wei nig verandering. Weersgesteldheid van gisteren Weer Mai Min I Lh. R'dam l.bew. Twente rw Dew. Vhssingen h.bew. Z--Limburg zw.bew. Aberdeen rw.be» Athene on Dew Barcelona onbew. Berli|n l.bew Bordeaux regenb Brussel h.bew Frankfort regen Luxemburg zw.b Madrid l.bew Malaga onb« regen zw.bew. geh.bew. Las Paimaa h.bew. w.bew. 23 I On

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11