Executie Hawker vas onvermijdelijk*" .joson boos over berichtgeving van Nederlandse pers Europese Commissie beslist over toekomst van Waals staalbedrijf vreest •rival Amerika UITENLAND Weer aanval verzet op San Salvador HETZE" TEGEN BEWIND IN SURINAME op SWAPO-basis Reagan wijst plaatsingsstop SS-20-raketten af Aanval Z-Afrika Jiraëli's demonstreren ïgen teruggave Sinai SURINAAMSE DEMISSIONAIRE MINISTER SITAL: LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 MAART 1982 PAGINA 9 jstlé neemt voortaan regels or babyvoeding in acht &SHINGTON Nestlé, 's werelds grootste iducent van flesvoeding voor baby's, heeft igekondigd dat het voortaan de internatio- e regels met betrekking tot babyvoeding in itzal nemen. Volgens die regels moet onder er het geven van borstvoeding sterk wor- i aangemoedigd. Verder wordt de reclame ir flessenvoeding aan banden gelegd en on- r scherpe controle geplaatst. De regels zijn ig jaar door een overgrote meerderheid i de Wereldgezondheidsorganisatie aange- nen. Drie landen, waaronder, de Verenigde ten," weigerden zich bij dat besluit neer te gen. Tot het statuut werd besloten toen ek dat in ontwikkelingslanden jaarlijks zenden baby's sterven als gevolg van het jgen van flessenvoeding. De moeders we ide flessen niet op de juiste manier klaar te ken en gebruiken veelal vervuild water. Een helpende hand President Reagan helpt in woners van Fort Wayne in de Amerikaanse staat Indiana een dijk aanleg gen van zand zakken. De afge lopen dagen trad daar een ri vier buiten zijn oevers. Militairen in Turkije erkennen martelpraktijken ANKARA Het militaire regime in Tur kije heeft gisteren toegegeven, dat sinds de staatsgreep van anderhalf jaar geleden zeker vijftien politieke gevangenen zijn bezweken aan de gevolgen van martelingen. Regerings woordvoerder Oztrak reageerde daarmee op beschuldigingen van Amnesty International. Amnesty had in januari aan de Turkse am bassadeur in Londen een lijst overhandigd, waarop 70 namen stonden van politieke ge vangenen die zouden zijn doodgemarteld. Het onderzoek naar 49 van de genoemde ge vangenen is afgesloten, aldus Oztrak. Het onderzoek naar de rest wordt nog voortgezet. Volgens Oztrak zullen de daders van de vijf tien doodgemartelde Turkse gevangenen worden berecht. SAN SALVADOR Het linkse verzet in El Salvador heeft vannacht voor de tweede achtereenvolgende nacht aan vallen uitgevoerd op buitenwijken van de hoofdstad San Salvador. Doordat het leger snel versterkingen liet aan rukken duurden de gevechten minder lang dan maandagavond, toen meer dan tien mensen om het leven kwa men. Volgens een woordvoerder van de rooms-katholieke kerk in El Salvador is de laatste dagen een stroom van vluchtelingen op gang gekomen uit de noordelijke provincie Morazan. Uit vrees voor komende gevechten tussen leger en verzet zouden duizenden boe ren en hun families uit Morazan zijn weggetrokken. In Washington heeft de Amerikaanse regering de afkondiging van de nood toestand in Nicaragua veroordeeld. Gisteren werd die noodtoestand afge kondigd nadat in het noorden van het land twee belangrijke bruggen waren opgeblazen. Volgens de Sandinistische regering was dat het werk van in de Verenigde Staten opgeleide aanhan gers van ex-dictator Somoza. Volgens Washington vormt het afkondigen van de noodtoestand en het opschorten van de burgerrechten het begin van een poging om de laatste oppositie tegen het huidige bewind te verstommen. N HAAG De Lan- ike Organisatie van namers in Nederland n|son) heeft in een ver- ring aan de Neder- dse media en de Ne- landse Vereniging van rnalisten (NVJ) ge testeerd tegen de be- richtgeving in de Neder landse pers over de ont wikkelingen in Suriname. Die berichtgeving, waar van de onmiddellijke stopzetting wordt geëist, wordt door de Loson „hetzerig en tendensieus" genoemd. De Loson protesteert met name tegen de berichtge ving over arrestaties van Hindoestaanse leiders, van wie een aantal beschuldigd is van medeplichtigheid aan de coup. „Deze wijze van be richtgeving is uiterst ge vaarlijk en heeft als enig doel om raciale sentimenten onder de Surinaamse ge meenschap in Nederland op te roepen. Op deze manier wordt het Nederlandse volk, de buitenlanders en de Suri naamse gemeenschap in Ne derland de mogelijkheid ontnomen om een objectief beeld te vormen van de ge beurtenissen in Suriname", aldus de Loson. Verder wordt gewaarschuwd voor het misbruiken door de Ne derlandse pers van de exe cutie zonder vorm van pro ces van opstandelingenlei der Hawker. Tot slot doet de Loson „een dringend beroep op de Suri naamse gemeenschap zich niet te laten misleiden door misleidende propaganda in de Nederlandse pers en het hoofd koel te houden en zich niet te laten misbruiken door racistische politieke ge lukzoekers die onder mom van strijd voor „herstel voor democratische rechten" hun voordeel willen halen". OSHAKATI Een uit 45 militairen bestaande Zuidafrikaanse groep commando's is zaterdag tweeëntwintig kilometer doorge drongen op Angolees grondgebied en heeft daar een basis van de Namibische bevrijdingsorganisatie SWAPO aangevallen. Daarbij zijn zeker 201 SWAPO-strijders gedood, zo heeft het Zuidafrikaanse leger gisteren meegedeeld. Er zou een grote hoe veelheid geweren, handgranaten en andere vooraden zijn buit gemaakt. De juiste locctie van de SWAPO-basis werd niet ont huld. Wel werden aan journalisten de slachtoffers getoond van de commando-actie. De Angolese regering heeft tot nu toe niet gereageerd op de be kendmaking van Zuid-Afrika. Eerder had het Angolese persbu reau bericht dat Zuidafrikaanse beweringen over het bestaan van militaire bases van de SWAPO op Angolees grondgebied niet juist zijn. Het afgelopen jaar hebben de Zuidafrikanen al tweemaal eerder grote vergeldingsacties tegen de SWAPO in Angola uitgevoerd. Daarbij vielen honderden doden en werd grote schade toege bracht aan uitrusting en gebouwen van de SWAPO, die al sinds 1966 in een felle guerrillastrijd verwikkeld is tegen het Zuidafri kaanse bestuur over Namibië. WASHINGTON, BONN President Reagan van^de Verenigde Staten heeft gisteren het voorstel van de Russische president Brezjnev om eenzijdig te stoppen met de plaatsing van de op West-Europa gerichte SS-20-raketten in ruil voor niet-plaatsing van nieuwe Amerikaanse raketten, verworpen. In de Westduitse hoofdstad Bonn is behoedzaam gereageerd, maar ook daar kon de voorzichtige woordkeus niet verhinderen dat de regering in de zaak zelf hard blijft: de Sovjet-Unie heeft een onaanvaardba re voorsprong op het Westen van op dit moment circa 300 SS-20 raketten, waarvan tweederde op West-Europa is gericht. Volgens veel waarnemers is het enige nieuwe vergeleken met vorige voorstellen van Moskou tot wederzijdse bevriezing van de aantallen kernwapens, dat Moskou geen directe tegenpresta tie van het Westen verlangt, maar daar staat tegenover dat de Sovjet-Unie volgens de toespraak van Brezjnev het plaatsen zal hervatten, zelfs al wanneer de NAVO maar begint met de voor bereiding tot plaatsing van haar nieuwe raketten, kruisraketten en Pershings-II. Bij daadwerkelijke plaatsing dreigt de Sovjet- Unie met vergeldingsmaatregelen, die eenzelfde nucleaire drei ging voor de Verenigde Staten zouden moeten scheppen als de nieuwe NAVO-raketten voor de Sovjet-Unie zouden betekenen, aldus Brezjnev. Sommige waarnemers menen dat Brezjnev met het laatste doelt op de installatie van nieuwe raketten in Midden-Amerika. Ondanks het stoppen met het plaatsen van nieuwe raketten blijft Moskou volgens Westerse diplomaten ongeveer zeshonderd kernkoppen voor de middellange afstand behouden, waarmee zij de meeste grote steden in Europa kan vernietigen. De diploma ten wijzen er verder op dat Moskou in elk geval toch al vrijwel het grootste deel van zijn voorgenomen plaatsingen heeft uitge voerd. President Reagan van de VS zei in een nadere reactie op het Russische voobstel dat een „plaatsingsstop alleen niet voldoende is omdat het niet ver genoeg gaat. We moeten de bestaande hoe veelheid raketten verminderen", aldus Reagan in een toespraak in de Amerikaanse staat Oklahoma. In Den Haag zei een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken dat het voor stel van Brezjnev een welkom gebaar is, „maar dat de betekenis ervan niet moet worden overschat". Een woordvoerder van het IKV zei de beslissing van Brezjnev „geen groot nieuws" te vin den, omdat de meeste SS-20-raketten er al staan. tUZALEM Enkele tienduizenden Israëli's heb- gisteren gedemonstreerd tegen de terugtrekking i Israël uit de Sinai-woestijn. Volgens de Israëlische dio waren er 20.000 betogers. De organisatoren van demonstratie hielden het op 40.000. i de demonstratie werd vooral deelgenomen door extreem gieuze joden en kolonisten uit nederzettingen op de door iel bezette westelijke Jordaanoever. Een van de sprekers, bijn Moshe Levinger, zei: „Iedere zandkorrel van de hei- grond is heilig en het verlaten van de Sinai komt over- met het verscheuren van de heilige schrift". Israël moet c Sinai voor 26 april aan Egypte hebben teruggegeven. i :er vs-oefening in golf van syrte ^SHINGTON De Amerikaanse zesde vloot in de Middel- pse Zee houdt de komende zes maanden oefeningen voor de fsche kust in de Golf van Syrte. Dit is gisteren door de Ame- lanse minister van marine, Lehman, bekend gemaakt. "[Libische persbureau JANA heeft de aangekondigde Ameri- Jise marineoefeningen voor de kust van Libië scherp veroor- "ld. JANA concludeert uit de bekendmaking van Lehman, jde VS hebben besloten Libië binnen te vallen. Het persbu- g zei verder dat voorbereidingen getroffen worden voor een ijen met een supermacht. Wij staan aan de rand van een der- wereldoorlog, waarvoor de VS verantwoordelijkheid draagt, Jtè heeft herhaaldelijk gewaarschuwd de oefeningen in de van Syrte als een bedreiging voor zijn veiligheid te be- lfuwen. Vorig jaar kwam het tijdens een Amerikaanse oefe- E tot een treffen tussen Libische en Amerikaanse jagers. Een fsche MIG-23 werd toen neergeschoten. woordvoerder van het Pentagon heeft gisteren gezegd, dat VS van plan zijn 40 F-16 gevechtsvliegtuigen en 220 M-60 is te verkopen aan Egypte. „Bulgaarse steun voor Rode Brigades" VERONA Tijdens het proces tegen de ontvoer ders van de Amerikaanse generaal Dozier in Verona heeft de belangrijkste ver dachte, Antonio Savasta, gisteren verklaard dat Bulgarije de terroristen steun en wapens aanbood in ruil voor een rol in de afhandeling van de zaak. Hij zei voorts dat Spaanse, Westduitse en Franse terro ristische organisaties hulp aan de Rode Brigades had den aangeboden, nadat Do- zier was ontvoerd. De Pales tijnse bevrijdingsbeweging had zeker gedurende drie jaar wapens geleverd. De' Bulgaarse ambassade heeft inmiddels de contacten met de Rode Brigades officieel te gengesproken. Savasta gaf ook nadere de tails over de manier waarop de ontvoering van generaal Dozier in haar werk was ge gaan. Hij en een andere ver dachte waren vermomd als loodgieters het huis in Ver ona binnengegaan en hadden gevraagd alle verwarmings radiatoren te tonen teneinde te weten of er niemand an ders in huis was dan alleen het echtpaar Dozier. Savasta gaf ook toe dat hij betrokken was geweest bij de moord op premier Moro, die gisteren precies vier jaar geleden werd ontvoerd. (Van onze speciale verslaggeefster Corry Vis) RAMARIBO Badre- 11 Sital, Surinaams mili- revolutionair van het ste uur en demissionair lister van volksgezond- d, noemt de mislukte (ing tot een staatsgreep, ige week, een actie van rustreerde mensen, die hun verantwoordelijk- dsbesef overboord had- gegooid en die er op waren de „revolutio- re gang van zaken in Surinaamse samenle- g te ontwrichten". it was heel duidelijk de be ling de huidige machtheb- uf te zetten en gelijk te li- ideren. Hawker en Rambo-' wilden de oude situatie, i voor de staatsgreep van de itairen in februari 1980, in "^herstellen. Dat zou een re- sief bewind betekenen, harde houding ten opzich- ran de bevolking die zeer tig of geen inspraak zou jen". Coup van rechts Algemeen is men er in Surina me van overtuigd dat het ver leden week om een couppo ging van rechts ging. Sital is er zeker van dat het land weer even corrupt zou zijn gewor den als voor de eerste omwen teling in '80. Pogingen van een deel van de bevolking om de zaterdagmor gen geëxecuteerde opstandige sergeant-majoor Hawker tot een soort martelaar te maken komen voor Sital niet onver wacht. „Die zaak wordt nu ge hanteerd om het voor de lei ding moeilijker te maken", meent hij. „Maar dergelijk op treden viel te verwachten. We moesten de belangen veilig stellen. Voor de legerleiding was er geen enkele twijfel. Die executie moest gebeuren". An derhalf uur na zijn arrestatie in het ziekenhuis van Parama ribo werd over Hakers lot be slist. Het besluit hem dood te schieten werd, aldus Sital, wel door een diepgaande discussie voorafgegaan. Zelf staat hij nog steeds volledig achter die beslissing, omdat anders de Surinaamse samenleving op nieuw in gevaar zou zijn ge bracht. „Toen we Hawker krijgsgevangen maakten, ston den we militair gezien zwak. Als we een kentering in de si tuatie wilden brengen, moes ten we de leiding van de te genpartij verzwakken, want zij hadden onze grote wapenvoor- raad in handen. Toen we de tip kregen dat Hawker ge wond was overgebracht naar het ziekenhuis, hebben we on middellijk de beslissing geno men hem vandaar naar ons fort over te brengen." Tot het laatste toe, zo benadrukt Sital, is Hawker door vier artsen verzorgd. Overigens stelde hij heel nadrukkelijk dat de ge wonde Hawker niet op de brancard is doodgeschoten, maar gewoon tegen de muur is gezet Voorbereiding Volgens Sital is de mislukte couppoging in de bossen bui ten Paramaribo voorbereid. Daar werden plannen gesmeed om op 7 maart tijdens een dienst in een Hindoestaanse tempel de legerleiding en hoge regeringsfunctionarissen om zeep te helpen. In de bossen zijn, aldus de minister, gereed schappen gevonden zoals bankschroeven en zagen om geweerlopen af te zagen, als BRUSSEL De demon stratie van de staalarbei- ders, allemaal werkne mers van het overkoepe lende Waalse concern Cockerill-Sambre had aanvankelijk een rustig verloop. De betoging was een protest tegen het al ja renlang uitblijven van een regeringsbesluit om Coc kerill-Sambre, dat jaar lijks een verlies lijdt van bijna een miljard gulden, door middel van moderni sering van het produk- tieapparaat in stand te houden. Tot nog toe komt het bedrijfsverlies voor rekening van de staat. Verdere steun aan het Waalse staalbedrijf stuit op g root verzet bij de Vlaamse belastingbetaler en bij de Europese Com missie. Begin deze week heeft de Bel gisch regering een nieuw her- struktureringsplan voor Coc kerill-Sambre ter goedkeuring aan de Europese Commissie voorgelegd. Een beslissing kan over enkele weken vallen. Naast Europees industriecom missaris Davignon is het Ne derlandse lid van de Europese Commissie, Frans Andriessen, (medededingingsbeleid) spe ciaal verantwoordelijk. Cockerill-Sambre, dat nu al drie weken plat ligt, heeft 12.000 werknemers in Luik en mede een schoolbord met een situatieschets. Deze was ge deeltelijk uitgeveegd, maar de stoelnummers en de wijze waarop de actie moest worden uitgevoerd waren nog duide lijk zichtbaar en klopten gro tendeels met de werkelijke si tuatie in de tempel op 7 maart. Sital, die een half jaar na de eerste coup in Suriname door Bouterse werd gevangengeno men op verdenking van een linkse tegencoup maar na een paar maanden werd vrijgela ten en opnieuw in het landsbe stuur werd opgenomen, weet niet of hij in een eventuele nieuwe regering zitting zal ne men. „We zouden liever een technocraat op deze plaats hebben", zegt hij, „en ik zou zelf liever een functie hebben waarin ik direct contact had met de massa, zuiver op poli tiek vlak. Het revolutionaire bewustzijn, de solidariteitsge- dachte aangepast aan de revo lutionaire doelstellingen en de strijdbaarheid van het volk vind ik heel belangrijk. Hoe hoger de organisatiegraad van de bevolking is, hoe groter het politiek bewustzijn ook is. Dat is beter voor de ontwikkeling van het land. De volksgezond heid is dan ook een belangrijk revolutionair aspect". Badrissein Sital Ondanks alle politieke ver wikkelingen, waarbij Sital als een van de leidinggevende mi litairen nauw betrokken is, gaat het werk op zijn ministe rie gewoon door. Deze week wordt in de plaats Ellen het eerste gezondheidscentrum van Suriname geopend. Het is een met Nederlands ontwikke lingsgeld opgezet project, met mogelijkheden voor kraam- verzorging, observatie, consul taties en voorlichting. Medi sche studenten zullen er stage gaan lopen. Het gezondheids centrum is een van de voorzie ningen, waarvan de totstand koming de afgelopen twee jaar, sinds de val van Arron, is versneld. Een ander voorbeeld is de betaling van de ouder domsvoorziening, die nu op tijd gebeurt, wat voor februari '80 wel anders was. Zo zijn er nog meer terreinen waarop de afgelopen twee jaar veel ten goede is gekeerd, daarover zijn voor- én tegenstanders van de revolutie het eens. Brandweer lieden staan voor een verla ten barricade, die gisteren door metaalar beiders tijdens de gevechten in het centrum van Brussel werden opgeworpen. De brandweer moest gisteren In actie komen, nadat woeden de demonstran ten een leeg staand hotel In brand hadden gestoken. 10.000 in Charlerois. Luik is het meest verliesgevend, zodat daar de meeste ontslagen drei gen te vallen en de werkne mers daar het strijdlustigst zijn. Ook elders in Belgie hebben zich gisteren weer allerlei vakbondsacties tegen het be zuinigingsbeleid van bet kat holiek-liberale kabinet-Mar- tf.ns voorgedaan. Met name in de provincies Antwerpen en Limburg was het onrustig. Daar viel in de ochtend het treinverkeer stil. In Antwer pen lag bovendien de haven plat. Voor de rest van de week worden elders in het land pri- kacties en manifestaties ver wacht. Bovendien worden aan het ei?)d van deze maand nog twee „Marsen op Brussel" hegou den: een van de grote vakbon den en een van de onderwij zers, waar het snoeimes in de begroting duizenden banen dreigt weg te kappen. Ondanks alle sociale onrust in het land lijkt de centrum- -rechtse regeringscoalitie nog vrij hecht. Het kabinet-Mar- tens regeert dit jaar op sociaa l-economisch terrein „bij vol macht". De bezuinigingsmaat regelen betreffen onderandere de afschaffing van de automa tische prijscompensatie en de verlaging van sociale uitkerin gen. Volgens de vakbonden betekent dit dat e-?n koop krachtdaling van 6 tot 10 pro cent voor het werkende deel van de bevolking.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9