Timmerman (90): een gepijnigd lichaam, dat wonderlijk piano blijft spelen ÏJ Ministerie laatste hoop actiegroep Allergologie UJDE OCHTENDGYMNASTIEK VOOR BLIJE 65-PLUSSERS brieuen Lintje voor hoofd personeel gemeente mm Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. 'en Noord (2) as eind 1970 een landelijk ek uitgangspunt van de voor Huurders en Wo lkenden (BHW). Strijd de huurharmonisatie Schut en niet Udink). Er •ok eind 1970 een geschil de GWS, de Gemeente- Woningstichting (voorlo- an de LWS) en de huur- Van een complex wonin- >ver achterstallig onder en een optrekken van ■stallige huurverhogin- lij de eerste deur in het huis werd de huur al "okken. Dit had niets luurharmonisatie te ma- De tweede actie werd de BHW zodanig onder- ikt gemaakt aan hun po- i streven, dat er in lengte aren niets aan de zaak eze mensen zou gebeu- ^ia het refrein „Dit zijn anden van de buurt, daar we niet meer mee," alle mogelijk contact aden om via overleg uit oblemen te komen. De IIDEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 MAART 1982 PAGINA 5 Ze kon 't lonken niet iten rinkelring, rin- elring, rinkelring ze inkte de he-hele dag; ets boem". Het lijkt of itsluitend Ben Timmer- ïan daar aardigheid in ;eft. Hij speelt Sonne- elds fameuze deun in rikt gym-tempo en be eft er, met gestrekte men, een ingehouden [ezier aan. De negen da les en één heer op hun oelen verspreid als ind-examenkandidaten, ïaar die ruimte hebben nu een keer nodig ebben slechts aandacht jor hun ballen; wat wil iggen, dat ze die rond- n zich heen op de ;ond laten stuiteren, herapieballen; voor de ugd vervaardigd en in e ouderdom nog steeds ruikbaar en gewaar werd. En ze gaan van de ie naar de andere hand i terug. Er worden aar weinig ballen ge- ist, en die toch over de oer wegrollen worden }or degene die ze han- erde weer opgehaald, oort, gaat het dan op- ieuw. Ben Timmerman leeft daar nauwelijks' og voor en beschouwt,, I spelend aan de piano, it plafond, of kijkt door geweldige ramen naar liten, waar eenden in i vaart langszij doelloos n hét flotillevaren zijn waggelend het roogdok" in het mage- gras opklimmen. Daar dert ook, onaange- lan, een zwaan, hoog- irtig, met de veren inken opgetrokken en imweg menend een iegdekschip te wezen. ?ijn", denkt Timmer- an; „fijn, zo'n zwaan, et is weer een prachti- dag". En een glas ijn, straks bij de warme nch, is ook. niet zo gek. dames en heer beschrij- n inmiddels bogen, met in armen en de ballen, eer Timmerman is dan ergegaan op „Was ik maar >oit getrouwd, dan had het e nooit berouwd". Hij zou lar later, parafraserend, op rugkomen. Twee keer ge- Duwd geweest; in een ge- kkig, goddelijk leven. 'agjc-uit n zaaltje van de Vredes- rk, Professorenwijk, Lei- n. Elke dinsdagochtend imen er twee ploegen van -plussers om er de spieren s te maken. De tweede ploeg vandaag is dunnetjes, om wat voor reden ook. Doorgaans zijn het er een stuk of twintig. Ditmaal dus negen dames en een heer, en een vóór-balster annex in- structrice. Dat is mevrouw E. Meijer-Bosma, die 14 jaar ge leden voor het overkoepelen de en tot de bodem van de gemene zaak gaande Inter- kruis deze ochtendgymnas tiek voor gevorderden begon, en sindsdien ook elders in de stad in ploegen aan 's ander mans goede conditie werkt. Het gaat erom het uithou dingsvermogen te stimuleren, te voorkomen dat de spieren stijf worden. Op 14 mei gaat de club een dagje uit. Mevrouw Meijer verduidelijkt het programma van die dag, tussen de ballen en de gymbedrijven door. Kosten: 58 gulden, all in, zoals koffie met gebak en een koffiemaaltijd, een diner met koffie toe en nog veel meer. Geen enkel bezwaar: „doen toch!" „Natuurlijk", vindt ie dereen. Men is niet meer zo piep, maar de animo voor een uitje is groot. Tempo Ben Timmerman geeft al weer het tempo aan. Als een „andere" Arie Snoek of Jac ques Schutte of Lo van der Werf. Een bedaagde bar-pia- nist, een entertainer in een „betere gelegenheid". Zich zelf wegcijferend. Er alleen maar zijn voor die jongelui van rond de zeventig. En maar genieten, over de toet sen heen, omdat dit allemaal nog kan. „Wonderful, won derful Copenhagen", en iets Napolitaans dat op „Twee ogen zo blauw" uitloopt. De ballen gaan vóór de buiken langs en achter de ruggen en rugleuningen van de stoelen om. „Am weissen Rössl am Wolfgangsee". Sommige da mes beginnen hu mee te neu riën. Het is een vrolijk gezel schapje en vol goede moed, op de dinsdagochtenden, on danks sommige moeilijke „spelletjes". Maar mevrouw Meijer geeft geen gelegen heid tot verslappen. Door de opstelling van de piano in de zaal kan Ben Timmerman maar weinig van het aanstekelijke toneel tje zien. Maar dat geeft niet. Hij zit er slechts om te steu nen en begeleiden, om de zaak ritmisch in de hand te houden. Dat kan ook, met „Zo heerlijk rustig" en „O Grote Beer" van het (oude) Cocktail Trio. „Nu een mars je", verzoekt mevrouw Meijer zachtjes, en na het marsje komt een galop, want de armen en benen moeten los. „She's my lady love; she's the lilly of my heart", bij het zwenken, duwen en reiken der negen dames en één heer. En dan in een over gang is Meneer de Baron niet thuis; „hij is al weken lang van huis", op expeditie naar het Noordpoolijs. Dan Ben Timmerman: piano, pianissimo voor de „jeugd"; op de eeuwigheid aan. hebben die eenden buiten het maar een stuk beter. Repertoire Ben Timmerman: wie doet het hem na, op die leeftijd? Een paar maanden geleden negentig geworden. Zijn re pertoire is schier onuitputte lijk. Bijna 200 „titels" staan er voor zijn neus op een stuk of vijf kartonnen bordjes, als geheugensteuntjes, die hij bij- elkaar klapt als het gebeurd is. Maar heer Timmerman beschikt over minstens 500 melodieën. Veel Ierse zijn daar bij. Want de moeder van zijn eerste (Engelse) vrouw was een Ierse, en St. Patrick is hem lief. Vandaag is het trouwens Saint Pa trick's Day. „The shamrock", het groene, beproefde klaver blaadje, van de Ierse „Haben- nichts", staat ook op z'n Irish Coffee-glas, waar nu een Franse rode wijn in ligt te fonkelen. En zo soepel als het uit z'n dikke vingers komt. Hele- maal geen pianistenvingers, maar ze halen de muziek eruit als was de piano een hoorn des overvloeds. Nie mand heeft'enige notie van de tijd. Maar dan is het toch opeens kwart over elf, en dan zit de gym er op. Een half uur die de deelneemsters en de spaarzame mannen („Er moeten veel meer bijko men; wilt u dat verzoek doorgeven vraagt heer Timmerman later) niet meer zouden willen missen. Het zit erop, voor deze week. Ben Timmerman geeft, om mij te plezieren, nog een paar toontjes aan, en daar ver schijnt Griegs Solvegs Lied, en Timmerman haalt er ook nog herkenningsmelodieën van teevee-series bij. Moeite loos. Zoals u wenst: driek wartsmaat of vierkwarts maat, marsen, elegieën en andere dromen; ping ping en de operette, de aria's en ariët- tes. Veel werk van vóór de tweede wereldoorlog. Comme vous voulez; as you wish. Ben Timmerman kan het nu nog doen. Morgen kan het af gelopen zijn, „maar dan heb ik er toch van genoten. Wat ik hier doe, schijnt èen gave te zijn. Van de hersens tot in' de vingertoppen. Hoor maar". En daar gaat oom Ben weer. Met de slagersvingers, die alleen maar zachte stof fen gewend zijn geweest. Van het hele gewrichtenstelsel klopt geen sier meer, maar die vingers zijn een verleng stuk van zijn gezonde ziel en geest. „Zonder op de toetsen te kijken hoor, anders zou het misgaan, weet u". De ak koorden blijven rollen; de harmonieën kloppen uitste kend. „Op mijn gevoel. Ik zou niet weten hoe het an ders zou komen. En op het conservatorium moet je er apart op studeren, op die har monieleer". Oom Ben Bernard Joseph Timmerman werd in december 1891 aan de Botermérkt geboren. Zag Willemientje gekroond, al thans ingehuldigd, worden. Was later wel bij de kroning van Georges V, zijne Britse majesteit, en daarna keizer van Indië tevens. Vader Tim merman stichtte in 1905 de herenmodezaak hoek Maars- mansteeg-Breestraat en Ben („die mij goed kennen noe men me oom Ben" en dus niet ome) nam de zaak in 1923 over. Deed HBS, voor dien, stond 50 jaar achter de toonbank en bleef tot z'n 86ste administratief werk zaam. Toen was het mooi ge weest. Anderhalf jaar woonde hij in Londen; van 1910 tot 1911. Was volontair in een zaak in een Londense voorstad. „En pension" in de buurt van Trafalgar Square. „Elke week moest ik naar de city om bij de groothandelaren sokken, dassen en ondergoed op te halen. Een grote voor raad hield men toen nog niet bij. Overhemden werden op maat gesneden, genaaid en in de was gedaan. Een over hemd was nog een stuk pri vé, niet zo met spelden „op geprikt" als in onze magazij nen van vandaag. Ik sprak ook nog een woordje Spaans, destijds, en een keer ver kocht ik aan een Zuidameri kaan twaalf boorden en zes paar handschoenen. „Tim", zei m'n chef toen, tevreden, and by the way; „Tim old boy, come along and have a drink.." In Londen leerde „Tim" zijn eerste, en vrouw voor het le ven, kennen. Daar is hij 47 jaar, tweetalig en één van hart, getrouwd mee geweest, totdat zij een jaar of 15 gele den overleed. Verhevigde pijn. „Hulpen in de huishou ding kon ik genoeg krijgen, maar op m'n 75-ste ben ik weer getrouwd. Mijn tweede vrouw was toen 60. Ik heb met haar ruim drie jaar ge lukkig geleefd. Maar ook zij is me ontvallen". „Toen ik 62 was begon in mijn linkerheup de verkom mering van het kraakbeen. Nu is .dat verschijnsel tot in bijna al m'n gewrichten door gedrongen. Daar moet je mee leren leven en toch blijven lachen. Ik protesteer niet. Ik heb een gelukkig, tevreden leven achter de rug. Als ik nu zou vallen, zou ik niet meer op de been kunnen ko men, zonder hulp. Maar m'n bloeddruk is prachtig, de mo tor houdt het nog steeds vol en mijn eetlust is fantastisch. Per dag rook ik twee pijpen en 's avonds nog een sigaar. En elke avond een flink glas whisky. Een Engels over blijfsel. Mijn halve leven heb ik Engels gesproken, thuis, en ik correspondeer nog steeds in het Engels met mijn dochter in Australië. Niet omdat dat zou moeten, maar omdat het onze gewoonte is". Een jonkie Ben Timmerman leert thuis nog elke week een meneer, die lang in Amerika heeft ge woond, goed Engels te spre ken, en houdt zich ook op met Anglicaanse geestelijken die de High Church en het celibaat zijn toegedaan. In derdaad: zijn Engels komt uit z'n mond met de ware, tref zekere nonchalance die lief hebbers in vervoering kan brengen. En negentig jaar hè: geestelijk een jonkie, vriend en raadsman van velen, en kinderen komen graag bij hem qmdat hij niet echt een oude man is. In het knoops gat van zijn revers het lintje van Pro Ecclesia: 30 jaar lang Vincentiaan en een „koper en" president van de Domi- nicus-conferentie van de Hartebrugparochie. Nogmaals: een excellente „bar-pianist" van 90. Pianist vanaf zijn jeugd. „Dertien jaar geleden ontdekte ik, dat ik praktisch elke melodie kon spelen, als het maar me lodieus was. Via een wijkzus ter, die mijn benen moest zwachtelen, kwam ik in aan raking met Interkruis. Ze hoorde me spelen en zei: u zou best iemand zijn om onze ochtendgymnastiek te bege leiden, bij mevrouw Meijer. Ik zei meteen: ja, dat doe ik. En zo is het dus gekomen. U moet nu zo zoetjesaan weg, want het eten staat op me te wachten. Het werden walsen, marsen en op de passen let ten. En niet op de toetsen kij ken hè. Te weinig heren; schrijft u dat maar". Elke dag „Elke dag zowat zit ik thuis achter de piano. Elke dag ontdek ik weer iets nieuws. Alleen, het tempo wordt la ger. Ik loop nu met dat rekje, maar het omhoogkomen vergt veel tijd. Alles .gaat heel langzaam, en de tijd vliegt. Zo gaat de dag voorbij: naar het toilet gaan kost ze ker tien minuten, vice versa. Elke beweging in huis, daar gaat veel tijd in zitten. Maar ik sta iedere dag om 7 uur op, en dan denk ik: geweldig, wat heerlijk, alweer een dag. Een dag die God me weer ge geven heeft. Ziét u: gelukkig zijn hangt vaak van jezelf af, van je eigen instelling, dacht ik. Het kraakbeen is verkom merd, maar ikzelf leef nog opperbest. En daar zijn nog zo veel mensen om me heen, de beste vrienden die gere geld bij me komen. Ik heb verder niets meer te wensen. Het is allemaal extra, dat me gegund wordt. De hele dag voortdurend pijn, over m'n helé lichaam ongeveer. Ik ac cepteer het. Het kan me niet meer schelen, als ik morgen dood zou gaan. Ik ben bereid. Daar heb ik de leeftijd voor. Jonge mensen kunnen ster ven, oude mensen moeten sterven. Dat ligt in onze na tuur besloten. Maar tot nog toe komen er elke dag nieu we melodieën bij..." directie van de GWS, het be stuur van de GWS, het college van B en W, gemeenteraadsle den, zij werden allen volgens het refrein „Vijanden van de buurt" gebombardeerd. Toen het refrein ook gezongen werd bij voorstellen om met journa listen van pers, radio en tv te f>raten, gingen de ogen van de eden van de bewonerscom missie open. De BHW wilde' geen oplossing van de plaatse lijke problemen. Eén van de buurtbewoners plaatste toer een stuk in de Leidse dagbla den en de bewonerscommissie nam zelf het heft in handen. Binnen twee maanden kwam er toen een oplossing uit de bus na enkele felle gesprekken met B en W en het bestuur van de GWS. De toen gevon den oplossing werkt nog steeds door in de huidige huren van het complex. De vermenging van landelijk (meestal politie ke) acties met plaatselijke pro blemen is een sport, die som mige politici nu nog bedrijven. Het resultaat is altijd dat beide zaken vertroebeld worden en daardoor niet effectief worden opgelost. De bewoners van de Van Hoogendorpstraat e.o. hebben dat eind 1970 goed on derkend. Plan Noord vermijdt het nog steeds om niet parallel lopende zaken met elkaar te vermengen. Dit heeft tot nog toe goede resultaten opgele verd. Het verhaaltje van de BHW in de L.C. van vorige week woensdag toont dat zij 12 jaar^ nog steeds niets geleerd J. Vervoorn Leiden likliniek over ruim twee maanden zal zijn gesloten. Volgens de directie van het AZL is dit nodig gezien het vertrek van het hoofd van de afdeling, de allergoloog P. Widjaja per 22 maart. Deze weigerde zijn contract met het AZL met een half jaar te verlengen. De allergoloog stelde zich op het standpunt dat hij niet wenst mee te werken aan de opheffing van de kliniek. De laatste acht weken zal een longarts de kliniek onder zijn hoede nemen. Oorspronkelijk was het bedoeling dat de kliniek pas over een half jaar dicht zou gaan. Het AZL wil de polikliniek sluiten, omdat dit beter voor het onderwijs en het wetenschappelijk onder zoek zou zijn. De directie is van mening dat de patiënten niet door één allergoloog be handeld dienen te worden maar door gespecialiseerde arsten zoals longartsen en keel,- neus- en oorartsen. De leden van de actiegroep daarentegen willen juist dat zij onder de hoede blijven van een allergoloog. Omdat het AZL er niet in slaagde een allergoloog aan te trekken, die het laatste half jaar als vervanger van de heer Widjaja wilde optre den, wordt een snellere af bouw van de kliniek door de directie noodzakelijk geacht Volgens de actiegroep heeft de directie van het AZL ern stig tekort geschoten. De ac tiegroep stelt zich op het standpunt dat het AZL voor uit loopt op een beslissing van de faculteitsraad van de Medische Faculteit Deze praat 30 maart over het voorstel de kliniek op te hef fen. „De directie wist dat het contract van de heer Widjaja afliep en heeft ddar veel te laat op ingespeeld. Nu kan de directie zeggen dat zij 'he laas' niet in staat was een op volger voor de allergoloog te vinden," legt één van de le den van de actiegroep de me ning van de groep over gang van zaken uit De heer F.H. van de Velde heeft gistermiddag ter ge legenheid van zijn pensio nering een koninklijke on derscheiding gekregen. Burgemeester C. Goekoop speldde hem de bij de on derscheiding behorende versierselen op. De heer Van de Velde werd be noemd tot officier In de orde van Oranje Nassau. Van der Velde was sinds 1967 hoofd van de afdeling personeel bij de gemeen te. Van 1946 tot 1967 werkte hij bij de gemeente Haarlem en daarvoor bij de gemeente Vlaardingen. LEIDEN De actiegroep tot behoud van de polikli niek Allergologie in het Academisch Ziekenhuis (AZL) heeft in een laatste poging de polikliniek te behouden een brandbrief aan de ministers van volksgezondheid en on derwijs gestuurd. Ge vraagd wordt alles in het werk te stellen om de kli niek open te houden. De minister van volksge zondheid heeft de genees kundig hoofdinspecteur voor de volksgezondheid vorige maand al gevraagd uit te zoeken op welke manier de belangen van de allergologie- patiënten in het AZL het best behartigd kunnen wor den. De leden van de actiegroep hebben de brief aan de beide ministers geschreven na een gesprek met de directie van het AZL. De directie liet in dat gesprek weten, dat de po-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5