Ter Aar wil kernen spoedig ontwikkelen REGIOUOURINAAL DIPLOMA VOOR EHBO-CURSISTEN Bibliotheek voor Ter Aar Aktie voor Polen in Leimuiden CDA-Alphen houdt vast aan woningbouw volgens streekplan REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 MAART 1982 PAGI Tarieven onroerend goedbelasting in Alkemade omlaag ALKEMADE Nadat onlangs alle onroeren de goederen in Alkemade aan de vijfjaarlijke hertaxatie zijn onderworpen, heeft het gemeen tebestuur de tarieven voor de onroerend goed belasting per 1 januari 1982 kunnen opstellen. Omdat het Alkemadese gemeentebestuur in de begroting een opbrengst aan O.G.B. heeft opge nomen, die gelijk was aan die van vorig jaar, kunnen de tarieven, wegens een over het alge meen hogere taxatiewaarde, worden verlaagd. Het O.G.B.-tarief voor gebruikers wordt van ƒ5,13 teruggebracht naar ƒ3,15 per ƒ3.000,- economische waarde. Het tarief voor eigenaars gaat van 7,- naar 4,90 per 3.000,- economi sche waarde. Een en ander betekent niet dat de aanslagen lager zullen uitvallen. Over het alge meen kan gezegd worden dat iedereen onge veer hetzelfde moet betalen als het voorgaande iaar. Echter per object zijn nogal wat verschil len met de vorige peildatum geconstateerd. Dit kan veroorzaakt zijn door een wijziging in de omgeving of een andere verandering aan het onroerend goed. Tijdens de vergadering van de raadscommissie financiën noemde wethouder Van Duykeren de taxatie-afwijkingen „frappant". Bij erg grote verschillen hebben Ben W aan het taxatiebu reau dan ook verzocht deze gevallen nog eens kritisch op hun realiteitswaarde te bekijken. ZEVENHOVEN In het Gezondheidscentrum in Zevenhoven is het afgelopen seizoen voor de eerse maal een EHBO-cursus gehouden op ini tiatief van de Katholieke Vrouwenvereniging Zevenhoven. Er was redelijk animo voor deze cursus, die geleid werd door mevrouw Lange- slag uit Leimuiden, die het praktische gedeelte voor haar rekening nam, terwijl haar dochter, studente in de medicijnen, de cursisten in de theorie onderrichtte. Alle cursisten, op twee na, die door omstandig heden verhinderd waren, maar alsnog examen zullen doen, behaalden deze week het EHBO- diploma: de heren C. van de Berg en C. van de Meer, en de dames C. Bos, M. Bos, J. Fransen, I. de Groot, M. de Groot, N. de Groot, H. van de Horst, S. Kelder, R. Kroon, M. Lok, M. Rade- maker, C. van de Reyden, J. Schreurs, E. de Veld, J. Klazing, A. Wieman, C. Wolf allen uit Zevenhoven en mevrouw E. Visser uit Nieuw- veen. Op 20 april zal in het Gezondheidscentrum een vergadering worden gehouden om een EHBO- verenigjng op te richten, zodat in de toekomst nieuwe cursussen en herhalingscursussen kun-^ nen worden gegeven. CDA- >- bijeenkomst in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Het Christen Democratisch Appèl, regio Rijn- en Veen- streek, organiseert een verkie zingsbijeenkomst in verband met de aanstaande verkiezin gen van de leden van de pro vinciale staten. Deze bijeen komst zal morgen vanaf acht uur worden gehouden in één van de zalen van de Maranat- hakerk in Alphen aan den Rijn (Raadhuisstraat 82/hoek Jongkindt Coninckstraat). Tijdens deze bijeenkomst wordt een inleiding gehouden door: J.W. Hekkelman, sub- lijsttrekker en milieudeskun dige van de CDA-fraktie. De volgende spreker is P. G. J. Bakker over volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Voprts voert A. P.J. van der Weyden het woord over onder andere agrarische aangelegen heden. De laatste spreker is mevro.uw L. H. Ófferinga- Knibbe over gezondheidszorg. Na de koffiepauze bestaat er gelegenheid aan de genoemde kandidaten informatieve vra gen te stellen en met hen in discussie te gaan naar aanlei ding van het gesprokene of over andere zakèn de provin cie betreffende. Druk programma voor commissaris Vrolijk WOUBRUGGE De raads commissie algemeen bestuur lijke zaken van de gemeente Woubrugge hield zich gistera vond onder meer bezig met het werkbezoek van de com missaris Van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk aan Woubrugge en de dreigen de gemeentelijke herindeling. Tijdens het bezoek van mr. M. Vrolijk op 29 maart aan Wou brugge zullen wel een aantal oude punten aan de orde ko men. Zo was ongeveer vier jaar geleden de omleidingsrou te rond Hoogmade ook al punt van aandacht. Naast het horen van de gemeentelijke mening over de omleidingsroute zal de commissaris aan het eind van de middag tevens een bezoek brengen aan het huis van de familie De Jongh aan de Kerkstraat in Hoogmade om daar de gevolgen van de avondspite aan den lijve te on dergaan. Woubrugge heeft na tuurlijk nog meer pijlen op zijn boog. De commissaris zal de eerste paal slaan van de te bouwen woningen in het zoge naamde plan Bateweg-noord, waar de toekomstige uitbrei ding van Woubrugge zal plaatsvinden. Een ander even ement vormt de inwerkstel- ling van de riolering in Wou- brugge-oost. Voorwaar een flink programma. De dreigende gemeentelijke herindeling begint de Wou- bruggenaren langzamerhand zwaar op de maag te liggen. De in 1980 in de Werkgroep Gemeentelijke herindeling ge starte besprekingen zullen waarschijnlijk in mei tot een voorlopig oordeel van Gedepu teerde Staten leiden. Het is al wel bekend, dat geen enkele gemeente in het betrokken ge bied zich voor gemeentelijke herindeling heeft uitgespro ken. Burgemeester Brouwer de Koning was van mening, dat de actiegroep, die binnen kort in het leven wordt geroe pen na de verschijning van het rapport in mei met zijn acties moet starten en niet eerder. AANLEG CENTRAAL SPORTCOMPLEX NABIJ TER AAR De raad moet zich morgen uitspre ken over te treffen sport- voorzieningen. Reeds ge ruime tijd is er sprake van, dat in de Vieram- bachtspolder tussen Aard- am en Langeraar een nieuw centraal sportcom plex dient te worden inge richt. Dit complex zal dan de huidige sportvelden in Langeraar en Aardam gaan vervangen en tevens de noodzakelijke uitbrei ding van sportvelden in de gemeente mogelijk ma ken. Een tweede sporthal maakt eveneens deel uit van de plan nen voor het centrale com plex, alhoewel deze waar schijnlijk in een later stadium zal worden gebouwd. De ver plaatsing van de sportvoorzie- ningen past in de plannen tot ontwikkeling van de kernen Langeraar en Aardam. Ook spelen sporttechnische over wegingen en kostenaspecten een rol. Wanneer het centrale sportcomplex doorgang vindt, zal dit in drie fasen worden aangelegd. Lange "tijd is het centrale sportcomplex in Ter Aar een zeer omstreden zaak geweest. Mogelijk wordt hieraan deze week nog een hoofdstuk toe gevoegd. Door de bewoners van de Vierambachtspolder, waar het complex eventueel zal worden aangelegd, werd nogal sterk tegen de komst van deze sportvoorzieningen geageerd. Ook hebben zij be zwaar tegen de vestiging van glastuinbouw. Rond de polder zijn diverse borden geplaatst, waarin de mening van de ac tievoerders niet onder stoelen of banken wordt gestoken. Ook enkele verenigingen met name de voetbalvereni gingen liepen aanvankelijk niet warm voor het plan. In de loop van de "tijd - de voornemens dateren inmiddels al van 1980 - is er echter meer tekening gekomen in de plan nen en de haalbaarheid ervan. In het Welzijnsplan van de ge meente Ter Aar is gesteld, dat uit een oogpunt van algemeen belang de centrale accommo datie sterk aanbeveling ver dient. In het bestemmingsplan Landelijk Gebied werden ook planologisch reeds de nodige maatregelen getroffen. Verder is door b en w en de sportafde- ling van de welzijnsraad on langs een twee-fasen overleg met de verenigingen gevoerd. Tijdens dit overleg is geble ken, dat - op één vereniging na - men toch wel oren had naar het centrale complex en daaraan - zij het onder voor waarden - wel wil meewer ken. Belangrijk daarbij is vooral, dat de Langeraarse voetbalvereniging Altior haar bezwaren heeft laten varen. In een speciaal daartoe belegde algemene ledenvergadering werd met grote meerderheid een eerder aangenomen motie ingetrokken, waardoor het be stuur nu de vrijheid is gegeven om ook over het centrale sportcomplex „mee te onder handelen Of de plannen ook werkelijk doorgang zullen vin den zal morgen door gemeen teraad worden besloten. Het college van b en w maakt zich er sterk voor en men no digt de raad uit om het college te machtigen de verdere voor bereidingen te treffen, de no dige grondaankopen te ver richten en de subsidies aan te vragen. B en w vinden het es sentieel, dat de raad nu een uitspraak doet. Dit, omdat het van groot belang is voor de verdere ontwikkeling van de verschillende kernen en de daar te treffen infrastructuur. De gemeenschap is daar het meest mee gediend, zo meent het college. Niet alleen voor wat betreft de mogelijkheden van recreatie en sportbeoefe ning, maar juist ook vanwege de woningbouw. Wanneer de raad besluit om tot de aanleg van de eerste fasevan het over te gaan, daarin opgeno men terreinen worden be stemd voor de vereniging Al tior. De aanlegkosten worden geput uit een daarvoor ge vormd Fonds Welzijnsaccom- modaties. TER AAR Nog dit iaar wordt begonnen met de bouw van een openbare bibliotheek in Ter Aar. De ge meenteraad zal morgenavond over een voorstel hiertoe beslissen. B en w zien mogelijkheden voor de biblio theek in combinatie met de ontwikkeling van woning bouw in de wijk Middelland. Men gaat ervan uit, dat de bouw van de'bibliotheek dit jaar past in de fasering van deze woonwijk, terwijl er in latere jaren geen enkele garantie meer bestaat, dat de bibliotheek dan nog kan worden gebouwd. De openbare bibliotheek wordt gevestigd op de benedenverdieping van een gebouwencomplex, waarin op de tweede verdieping twaalf appartementen zijn opgenomen. Met de bouw van de bibliotheek zal een sinds 1978 gekoesterde wens in vervulling gaan. De kosten van de bouw bedragen 1,2 miljoen gulden. De perso neelslasten komen voor rekening van het rijk. Burgemeester en wethouders gaan ervan uit, dat de bibliotheek door een stichting gebouwd en geëxploiteerd zal worden. Aan deze stichting zullen dan de nodige subsidies worden verstrekt om de exploitatie te kunnen betalen. De gemeente beschikt daartoe over een „biblio theekfonds", waaruit de subsidies worden betaald. De komst van de openbare bibliotheek, die dagelijks open zal zijn, betekent dat de zogenaamde bibliotrailer uit het dorpsgezicht zal verdwijnen. Een maquette toont hoe de nieuwe bibliotheek er uit gaat zien. Door Henk Meijnders, de heer en mevrouw van der Pruik, Jan van Amsterdam, Kees van der Meer en een groepje zesdeklas- sers uit Rijnsaterwoude werd gistermorgen een vrachtwagen met elf ton goederen voor het Poolse dorpje Osno in Leimuiden inge laden. De wagen vertrok diezelfde middag om twee uur begeleid door de personenwagen met aanhanger van de Leimuidense fa milie Van der Pruik. Oorspronkelijk zou het konvooi al afgelopen maandag vertrekken. Echter een motorstoring zorgde voor een dag vertraging. De goederen, bestaande uit speelgoed, kleding, schoenen, dekens, babyvoeding, medicijnen, wasmiddelen, schoonmaakartikelen en zelfs kinderwagens, zijn door inwoners van Alkemade bijeengebracht. Bij acties in onder meer scholen en kerken was ruim 10.000,ingezameld; voor dit geld heeft het Oude Weteringse echtpaar Henk en Margaretha Meijnders, babyvoeding, medicijnen, wasmiddelen en schoonmaakartikelen gekocht. De babyvoeding en de medicijnen zal het Leimuidense echtpaar Van der Pruik rechtstreeks brengen naar de dokter van Osno. De overige goederen in de vrachtwagen gaan naar de pas toor van het Poolse plaatsje; hij zal voor de verdeling zorg dra gen. Aanstaande zaterdagochtend worden de Polengangers in Nederland terugverwacht. Verzet tegen vestiging zuiverings installatie in polder Noordveen ALKEMADE De riool- waterzuiveringsinstallatie wordt in de de polder Noordveen in Nieuwe We tering gevestigd. Gister middag bogen ambtenaren zich over de vestiging. Deze bespreking was een vervolg op een vorige week in het Provinciehuis gehouden vergadering op bestuurlijk niveau, waarin de beslissing om de riool waterzuivering niet nabij het aquaduct te situeren, maar aan de andere kant van Nieuwe Wetering. Niemand van de afgevaar digden van provinciaal be stuur, het hoogheemraad schap Rijnland, het minis terie van Volksgezond heid, de Provinciaal Pla nologische Dienst of de ge meente Alkemade had enige moeite met de nieu we lokatie. Afgesproken is dat Rijnland contact op neemt met de eigenaar van de onderhavige grond, de heer Vergunst. Zoals bekend is de drin gend noodzakelijke vesti ging van een rioolwater zuiveringsinstallatie lange tijd tegengehouden door de Provinciaal Planologi sche Dienst, die de oor spronkelijk geplande loka tie wilde vrijhouden voor een eventuele verbreding van de rijksweg. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense beleid moet erop gericht zijn dat tot 1990 het in het streekplan Zuid-Holland Oost genoemde aantal woningen wordt gebouwd. Dit schrijft het Alp hense CDA in haar ontwerpprogramma voor de komende raads verkiezingen. De kernpunten van het programma liggen op het gebied van woonruimte, werkgelegenheid en milieu. Het CDA vindt ket van belang dat er voldoende woningen ko men voor een- en tweepersoons huishoudens, alsmede aangepas te huisvesting voor ouderen en gehandicapten. Daarnaast moet veel aandacht worden besteed aan de bouw van woningen, met lage stichtingskosten, zodat de individuele huursubsidieregeling van toepassing blijft. Ook eist huisvesting van buitenlandse werknemers en culturele minderheden bijzondere aandacht en dient men, zo nodig, voor vluchtelingen woonruimte beschik baar te stellen, zo stelt het CDA. De christen-democraten spre ken zich dan ook uit tegen het onttrekken van woningen ten behoeve van kantoorruimte. Voorts verwacht men dat de min derheidsgroepen zich in de komende tien jaar in aantal zullen verdubbelen. Daar juist deze groeperingen veelal slechte concur rentieposities op de arbeids- en woonmarkt hebben, dient <je ge meente deze achterstand weg te werken door meer aandacht aan onderwijs en welzijnsvoorzieningen te schenken. Bij wo ningbouw moet rekening gehouden worden met de veelal grote gezinnen van de minderheden. Werkgelegenheidsplan Speciale arbeidsbemiddeling en scholing moeten ervoor zorgen, dat minderheden en vooral de jongeren onder hen aan de slag komen. De gemeente zelf moet hierbij met haar personeelsbeleid het voorbeeld geven. Om de toenemende werkloosheid in Al phen in toom te houden, moet samen met het bedrijfsleven een werkgelegenheidsplan worden opgesteld. Er moeten bedrijven naar Alphen getrokken worden en de reeds aanwezige bedrij ven moeten in stand worden gehouden, zodat gestreefd kan worden naar een gevarieerd aanbod van werkgelegenheid. Wel moet de aanwezige kwaliteit van het milieu hierbij behouden blijven en moet een zuinig grondstoffen- en energiegebruik worden nagestreefd. Hiervoor moet men bij het aantrekken van bedrijven eerst worden afgewogen of het aantal arbeidsplaatsen opweegt tegen de verstoring van het milieu. Het CDA kent een zeer hoge prioriteit toe aan huisvesting van de Streekmuziekschool en de bibliotheek. Maar ook recreatieve sport verdient veel aandacht, zo meldt men. Daarom ook moet de bevolkingsinspraak verbeterd worden door middel van het tijdig bekend maken van het te voeren beleid en daarover voor lichtingsavonden houden. Teneinde de Alphenaren niet nog meer op kosten te jagen, moet de gemeente ervoor zorgen dat de gemeenteheffingen niet buitensporig verhoogd worden. „De te ring moet naar de nering gezet worden", aldus het CDA in zijn program. organise t VVD (1) De Organisatie van Vrouwen in de WD vanavond vanaf kwart over acht in het Hot van U land in Noordwijk een informatie-avond over wei gelegenheid naar aanleiding van de sociaal-econot sche situatie. Een van de sprekers is wethouder I Jansen, die lid van Provinciale Staten is en daarin sj ciaal belast met sociaal-economische taken. WD (2) Mevrouw drs. Irma Günther spreekt vanavond in Scheppingskerk in Leiderdorp over actuele zaken in provincie. Zij is uitgenodigd door de plaatselijke VVD-, deling in het kader van de komende provinciale sta ten vt kiezingen. Mevrouw Günther is lijsttrekker voor de VI1 in de provincie Zuid-Holland. De bijeenkomst begint acht uur en mevrouw Günther komt om negen uur aan woord. Politiek café De PvdA houdt op 18 maart in Koudekerk een politikti café in de Ridderhof. Tweede Kamerlid Wijnie Ja ba e] en kandidaat-statenlid Arie de Jong tullen een algen ,r ne inleiding houden, waarna gediscussieerd kan i den. De bijeenkomst begint om halt negen. Recital De cellist Yke Viersen en de pianiste Jet Röling ge\ -1 vrijdagavond een recital in de Soefi tempel in Katwijk. I ri het programma staan werken van Boccherini, Hindemi >e Schubert en Franck. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O r Leiden en Katwijk, Tripodia aan het Hoornesplein en 1 katwijkse VVV-kantoor en aan de zqal vanaf half ac Het concert begint om kwart over acht t Spaarbank opent taterdag een nieuw k i et Langevoortplein 21 in Oegstgeest Vrijt el Bank De Leidse toor aan het wordt van half zes tot zeven uur een receptie in tweede Oegstgeestse filiaal gehouden. Zaterdag woi een feestelijk programma afgewerkt met een 'op huis' van elf tot half vijf. Van elf tot twaalf uur van twee tot half vier treden de Dixieclowns op, r( twaalf tot een is er muziek van de drum- en showbz h Nut en Genoegen en van een tot twee uur presente u Hans Versnel zijn kindershow. Uitvoering Cresendo De Nieuwveense muziekvereniging Crescendo geeft v dag 19 maart haar jaarlijkse uitvoering. Dat gebeurt in Trefpunt op het terrein van Huize Ursula. De Nieuwve 2 se fanfare, die in november promoveerde naar de eet afdeling van de KNF, zal diverse stukken ten gehore bi gen. Verder kan men kijken en luisteren naar het jeugi Q| kest, de drumband en de minirettes, die voor het eers uniform zullen aantreden. De uitvoering begint om 1 uur. Na afloop kan er gedanst worden op muziek van Treffers'uit Purmerend. Erik Doomweerd In bet muziekcafé van De Lindehoeve in Voorscho i| treedt morgenavond Erik Doomweerd op. Erik Di nweerd is een veelzijdig artiest Hij speelde on meer in de groepen Squash en Sixpence en met zijn taar en mondharmonica heeft lange tijd door Eur getrokken, vaak muziek op straat makend, bef een ontmoeting met gelijkgestemden resulteerde In ontstaan van de Starvation Arn band. Erik Doomweerd is weer speelt vanaf negen uur. Entree gra\ Polen Het comité Leiderdorp helpt Polen organiseert vrijdi1 vond een bingo-avond in het Zijlkwartiercentrum aan >1 Van der Marckstraat in Leiderdorp. Vanaf acht uur i daar prachtige prijzen te winnen. De opbrenngst is bede voor de aankoop van voedsel en medicamenten voor geadopteerde bejaardenhuis in het Poolse Grudziadz. ir Streetc terug in 1 Frati* Drumbandvergadering De Zoeterwoudse drumband VIOShoudt morgenavcü om acht uur in Don Bosco een algemene vergadert Zowel leden als ouders van jeugdleden zijn welki1 Een van de belangrijkste punten is de bestuursverl 11 zing. Mevrouw C. Noordermeer en de heer W. van 11 heemen zijn aftredend maar stellen zich herkies bie Dat is niet het geval met mevrouw Tb. van Leeuu Het bestuur stelt voor in deze vacature te voorzienK de vorm van de beer A. van Slingerland. Rheuma-collecte De onlangs in Zoeterwoude-dorp en het buurtschap derswoude gehouden collecte ter bestrijding van rheu heeft 1908 gulden opgeleverd. I ALKEMADE Vanuit het Stiveen is een werk groep opgericht die moet komen tot een inrichtings plan voor het derde tuin bouwgebied (De Veender- en Lijkerpolder) te Nieu we Wetering. De werk groep onder voorzitter schap van de directeur o- penbare werken van Al kemade, de heer Peters, bestaat uit afgevaardigden van Stiveen, de Provin ciaal Planologische Dienst, Waterschap „De Oude Veenen", Provincia le Waterstaat, gemeente Alkemade en het consu lentschap voor de tuin bouw. De eerste werkzaamheden zul len bestaan uit het bepalen van de grootte van de percelen om te komen tot de meest ideale lengte/breedteverhou dingen. Bovendien zal de werkgroep zich bezig gaan houden met de ontsluitingswe gen en nutsvoorzieningen zoals gas, electriciteit en drinkwater. Het benodigde water in het gebied zal ont trokken worden aan de Rings- loot; uitgezocht zal worden hoe de wateraan- en afvoer het beste kan plaatsvinden. Afge sproken is dat Stiveen de werkgroep op de hoogte zal houden van vorderingen ten aanzien van de reconstructie van het oude glastuinbouwge bied te Roelofarendsveen. Een door Stiveen benoemde groep van Alkemadese kwe kers, bestaande uit Arie Ver del, Koos H oogenboom en Theo Hoogenboom, zoekt bij grondeigenaren en pachters Werkgroep buigt zich ove inrichtingsph Veender- en Lijkerpolder uit, hoe de benodigde gn geruild en verworven ki worden. Deze kwekers h inmiddels uitvoerige g< ken gevoerd met de drie kers, die hun bedrijf al oi gehele diepte van De der- en Lijkerpolder te we Wetering gevestigd ben. Hun ervaringen, punten, wensen en raadj gen kunnen immers van belang blijken voor de toekomst te vestigen bed in dit gebied. Gisterochtend vond een gesprek plaats tussen de genoemde kwekers ei voorzitter van de werk) de heer Peters. Besloten één van de heren tuinde ting zal gaan nemen werkgroep, die als taak een inrichtingsplan op te len; een goed contact v leden van de werkgroej de Alkemadese kweken op deze wijze gewaarbor

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4