e opvolgers van org staan klaar Rob Jansen: „Ik doe wel degelijk aan topsport MSPöéKl er-Cityloop Edward Metgod vervangt Piet Schrijvers Saronni verliest leiderstrui ENIGE HAGENAAR BIJ EK SCHIETEN IN HOUTRUSTHAL n? CeidAC Sotwa/nt ;PORT ■EN HAAG Minister Van der Louw (CRM) wil medio )ni met de Tweede Kamercommissie voor CRM gaan aten over de invoering van shirtreclame in het betaalde lethal. De invoering moet volgens de minister worden koppeld aan een fonds waarin de clubs een deel van reclame-opbrengsten storten ten bate van verenigin- n die geen contracten voor shirtreclame kunnen afslui- het gesprek met de kamer wil de minister bovendien •aten over het afschaffen van het transfersysteem in het taalde voetbal en de begrotingen van de clubs in het sei- «n 1982 - 1983. Dit heeft de minister de Tweede Kamer tiriftelijk laten weten. Van der Louw laat de kamer we- n dat de uitkomsten van zijn gesprek met de kamer be ulend zullen zijn voor zijn steun aan het betaalde voet- 1 in het komende jaar. Indien de minister steun geeft I dit alleen maar voor een seizoen zijn. Tijdens het ko- ende seizoen zal dan gepraat moeten worden over een eunverlening voor vier jaar aan het betaalde voetbal. LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 MAART 1982 PAGINA 13 lan der Louw praat in juni over shirtreclame ZEIST Edward Metgod van Haarlem neemt in de selectie van het Neder lands elftal, voor de wed strijd tegen Schotland op 23 maart in Glasgow, de plaats in van Piet Schrij vers. De doelman van. Ajax verdween uit de se lectie vanwege een gebro ken middenhandsbeentje. Metgod werd door bonds coach Rijvers uit de rijen van Jong Oranje gehaald. Voor Jong Oranje moesten te vens Richard van der Meer, Ruud Qullit (beiden door een blessure) en Jurrie Koolhof (ziek) afzeggen. De vervangers - tevens werd de Jong Oranje- selectie met twee spelers aan gevuld - zijn: Theo Snelders (FC Twente), Peter van der Ven (Roda JC), de Spartanen Danny Blind, Ronald Leng- keek, Adrie Andriessen en René Tol van Volendam. Jong Oranje speelt vandaag een oe fenwedstrijd tegen het militair elftal en op 23 maart te Cardiff tegen Wales. PEC Zwolle Het behoud van het betaalde voetbal in Zwolle is b en w van deze stad zoveel waard, dat ze in het lopende seizoen en het seizoen '82/'83 twee keer zoveel geld voor de eredi visieclub PEC willen uitgeven als in eerste instantie het plan was. Onlangs wilde het college niet verder gaan dan een bij drage van zo'n 100.000 gulden in de exploitatie van de ac commodatie van PEC Zwolle. Gisteren hebben b en w zich echter op het standpunt ge steld dat PEC er zowel dit als het volgende seizoen nog eens Olympiërs zo'n ton bijkrijgt voor de uit betaling van salarissen. Als deze extra bijdrage er niet komt dan ziet de voetbalclub geen kans meer zich te hand haven in de betaalde sector. Die consequentie gaat b en w te ver, omdat zij het betaalde voetbal nog altijd zien als een belangrijke passieve vrijetijds besteding. Op 29 maart neemt de gemeenteraad een besluit De voorlopige Olympische voetbalselectie heeft gisteren in Zeist tegen Excelsior met 20 gewonnen. De formatie van bondstrainer Ger Blok maakte op de doorweekte grasmat en onder slechte weersomstandigheden de beste indruk, al waren twee belang rijke spelers, Jaan de Graaf van IJsselmeervogels en Rolf Veneboer van Emmen, afwe zig. De Rotterdamse ploeg kwam door toedoen van Rem- co Boere, een bij Excelsior spe lende amateur, al na drie mi nuten op achterstand. In de 58e minuut vergrootte Ton Norbart van Elinkwijk de voorsprong tot 20. )TTERDAM Björn irg mag dan indirect bij- ider veel hebben bete nd voor het tennis in /eden, de onmiddellijke /loed van de op dit mo- int zo veelbesproken elvoudig Wimbledon- mpioen is uiterst be- rkt. Mats Wilander, één waarschijnlijk de meest ^alenteerde van een 1 jonge landgenoten Borg dat als team de is-wereld rondreist, wat meewarig als wordt gevraagd hoe bekendste Zweedse irtman zich gedraagt te- lover jongere collega's. irg praat nooit met ons", de gisteren overigens in rste ronde van het prof- looi in Rotterdam door de rikaan John Sadri uitge leide Wilander. „Op de' is hij daarvoor te gecon- eerd bezig. En na een ling zegt hij ook niks te- ons. Waarschijnlijk heeft niet zo'n zin om te praten". _iarmee Mats Wilander, het jelopen weekende toch een Jrassend en sterk spelend fi- "Tist in het Grand Prix-toer- pi van Brussel, het beeld be- Itigd dat de buitenwereld al |e jaren van Björn Borg ift: een introverte vooral eigen belang denkende geman. Die ook weinig op kt te hebben yet zijn ge- irteland, dat hij al geruime tijd geleden om fiscale rede nen verruilde voor het ook klimatologisch aantrekkelijke Monte Carlo. Slechts af en toe meldt Borg zich voor een trai ningssessie in Stockholm of omgeving om zich met zijn ploegmaat voor te bereiden op een evenement als de Davis Cup en in dat kader hebben Mats Wilander en de andere jeudige Vikingen weieens het genoegen mogen smaken sa men met hem op de baan te staan. Mats Wilander toert nu bijna twee jaar langs 's werelds ten nisbanen. Hij heeft inmiddels de 70ste plaats op de wereld ranglijst bereikt (en daarbij is dan nog geen rekening gehou den met zijn finaleplaats van Brussel van vorige week, waardoor hij zeker twintig plaatsen zal stijgen) en wordt financieel gesteund door een Zweedse bouwonderneming. Deze adopteerde enige jaren geleden vier in het spoor van de reputatie van Borg naar een nationaal topniveau ge klommen junioren, voegde een coach aan het kwartet toe en de „opvolgers" van Borg wa ren in aantocht. Goede weg lersen Hilversum jVERSUM De uitslagen de koersen van gisteren te Weliswaar is van het viertal niemand in Rotterdam erg succesvol - naast Wilander verloren ook Hans Simonsson en Joakim Nyström in de eer ste ronde - maar resultaten van bijvoorbeeld vorige week' en klasseringen op de wereld ranglijst bewijzen dat Zweden op de goede weg is. „Er is in derdaad nadat Borg successen ging boeken veel belangstel ling voor tennis in Zweden ontstaan", vertelt Mats Wilan der. „Daardoor hebben veel ionge jongens, die aanvanke lijk een andere sport deden, voor tennis gekozen. Ik heb zelf bijvoorbeeld gevoetbald en ijshockey gespeeld en in ijs hockey was ik eigenlijk net zo goed als tennis". Overigens heeft Mats Wilan der, die vorige week in Brussel in zijn eerste toernooi na een toernee van vier weken door Australië, pas in de eindstrijd voor Vitas Gerulaitis moest buigen na een zegereeks over ondermeer Bruce Manson, Brian Teacher en Shlomo Glickstein, vooralsnog niet in de eerste plaats belangstelling voor geld. „Die 70.000 gulden van Brussel waren natuurlijk leuk meegenomen", vertelt de Zweed, „maar in de eerste plaats wil ik mijn klassering op de wereldranglijst zo goed mogelijk verbeteren. Over de financiële kant van de zaak hoef ik me geen enkele zorgen te maken. Al mijn onkosten worden door die bouwfirma vergoed, waarbij ik dan bo vendien nog al net verdiende prijzengeld mag houden". Mats Wilander die gisteravond geen passend antwoord had op de kanonopslag van de Ameri kaan John Sadri (inderdaad een van de hardst serverende* tennissers van dit moment), kan met zijn vrienden Anders Jarryd, Hans Simonsson en Joakim Nyström worden be stempeld als een produkt van de „Zweedse school". Die zich vooral sterk maakt voor uit zending in ploegverband met een deskundige coach en veel trainingsfaciliteiten in eigen land. En, dank zij het bedrijfs leven, met een goede financië le achtergrond. Maar Wilan der, Jarryd, Simonsson en Ny ström zijn niet de enige jonge Zweden die op dit moment in het oog springen. Ook een Per Hjertqvist, Stefan Simonsson en Per Högstad etaleren eén meer dan gemiddelde aanleg en dat in een land waar de volgende lichting naar ver luidt alweer in aantocht is. Een schrille tegenstelling tot Nederland, dat toch een veel voud aan tennissers heeft in vergelijking met Zweden, waar sporten als ijshockey, voetbal en skiën zich voorals nog in een grote populariteit kunnen verheugen. Koelheid De bijna spreekwoordelijke koelheid, die Borg zien vanaf zijn entree in het toptennis ge beuren heeft aangemeten, be hoort ook tot de kwaliteiten van Mats Wilander. Die overi gens ontkent dat dit juist een Skandinavische eigenschap zou zijn. „Een speler als Jarryd (die vorige week het toernooi in Linz op zijn naam bracht door de gereputeerde Spanjaard Higueras te ver slaan; red.) kan zich op de baan wel degelijk laten gaan. Die gedraagt zich soms net als Nastase". Mats Wilander kwam in Rotterdam niet ver. Mats Wilander maakte zich over zijn vroege uitschakeling in Rotterdam niet al te veel zorgen. „Ik was na vijf achter eenvolgende partijen in Brus sel geestelijk en lichamelijk wat vermoeid", verklaarde de jonge Zweed, die in zijn ont wikkeling al zoveel verder is dan leeftijdgenoot Eric Wil- borts; van wie bondscoach Willem Bos overigens ver klaart, dat pas over drie jaar kan worden bezien hoever de Nederlander eigenlijk kan rei ken! Dan staat Mats Wilander waarschijnlijk al op een solide plaats bij de top 20 van de we reld. Waarmee hij inderdaad echt wel eens de plaats van Björn Borg zou" kunnen heb ben ingenomen. In het prof-toernooi van Rot terdam is gisteren overigens de eerste geplaatste speler uit geschakeld. De Australiër Mark Edmondson, als zesde ingeschaald, werd verslagen door de Tsjech Pavel Slozil. FRANK WERKMAN Uitslagen: enkelspel, eerste ronde: Brian Gottfried (VS)-Scanlon (VS) 6- 7 (6-8), 6-4, 7-6 (7-2); Slozil (Tsj)-Ed- monson (Aus) 7-6, 6-4; Hooper (VS)- Gullikson (VS) 3-6, 6-3, 7-5; Solomon (VS)-Bühning (VS) 6-4, 6-2, 6-1; Smid (Tsj)-Nyström (Zwe) 6-1, 6-1; Alexan der (Aus)-Frawley (Aus) 6-0, 6-1; Sa dri (VS)-Wilander (Zwe) 6-2, 6-3; Connors (VS)-Curren (Z-Af) 6-1,. 6-2; Vilas (Arg)-Austin (VS) 6-2, 6-1. 1.40, pl. ƒ1.10, 1.50, 1.40, ƒ7.10. trio 104.70. Niet gestart: t Bclwin, Ulrica Fortuna en Us eede koe ra (2000 meter): 1. Vic (J. de Leeuw jr.) 1.26.7; 2. mate Speed; 3. Unetete. Toto: in. ƒ2.30, pl. ƒ1.30, 3.80, kopp. 80, trio 211.20. de koers (2000 meter): 1. Van ver Cede <Q. W. Eykelenborg) .0; 2. Vanka Pride; 3. Upsalin ce. Toto: winn. 2.40, 2.10, 4.90, kopp. ƒ36.40, trio ƒ2.: ƒ558.60. Niet irt: Solo Rotary en Uit en Thuis. Ie koers (2440 meter): 1. Ulin- 'orst (C. J. de Leeuw) 1.25.0; 2. i Marke; 3. Sina. Toto: winn. 0. pl. ƒ1.70, 1.40. 2.60. kopp. 0, trio 131.70. (de koers (2000 meter): 1. Upper ice (M. Bouwhuis) 1.23.0; 2. Tami- 1; 3. Uclipse Lelystad. Toto: winn. tt. pl. ƒ2.20. 4.70, 3.00, kopp. 50, trio 158 40. Éle koers (2920 meter): 1. Tantie- J. Bekker) 1.26.1; 2. Upper Frejo; Piloot N. Toto: winn. ƒ2.30, pl. 10. 1.40, 4.80. kopp. ƒ2.90, trio 0.80. Niet gestart: Tacno V. ende koers (1609 meter): l#Pol- (M. van Leeuwen) 1.20.7; 2. Torro ton; 3. Sven Westlandia. Toto: ƒ30 00, pl. ƒ7.10, 4.00, 6.40. ƒ266.60, trio ƒ4765.60. itste koers (2029 meter): 1. Orly ton (T. H. Kooyman) 1.22.0; 2. tie V; 3. Peter Harvester. Toto: ƒ4.00, pl. ƒ1.50, 4.80, 3.60, J16.70. trio ƒ431.60. Niet ge- Makker en Remi Star. ende koers (2000 meter): 1. idert (C. D. Imming) 1.21.2; 2. Arden; 3. Umberto K. Toto: n. /3.10, pl. ƒ1.10, 1.10. 1.10, p. 8.70. trio 25.50. Niet gestart: dor L. Bde koers (2440 meter): 1. Usur er K (R. Kromkamp) 1.22.5; 2. ïïrow; 3. Sproet Hanover. Toto: - '1.90. pl. ƒ1.10, 1.40, 1.50, 19.70, trio ƒ116.40. Niet ge- van de Lente en Sheridan. Ie koers (2000 meter): 1. Victor una (M. Bouwhuis) 1.25.5; 2. Vip okjeshof; 3. Vorst Fortuna. Toto: B. ƒ2.00. pl. ƒ2.20, 2.70. 2.40, p. ƒ6.00, trio 110.80. kUsatoromxet: ƒ475.258.-. lortwereld NDEN Arsenal speelde eravond voor de Engelse tbalcompetitie met 2-2 ge- tegen West Bromwich Al- n. Wolverhampton versloeg eds United met 1-0. UTTGART VFB Stutt- t versloeg gisteravond in' inhaalduel voor de West- je competitie Karlsruhe 5-1. KAATSBURG John Enroe moet voorlopig met link'>rb<-'on irt hr>t rir»^ DEN HAAG Op Hout- rust, daar waar 's winters ijshockeyers voorbijkrps- sen, heerst bijna een se rene rust. Het lichte, vooral beschaafde geroe zemoes verstomt door het immense van de hal. Het mag dan wel para doxaal klinken, maar toch is deze Houtrusthal, met meer dan zeventig banen, tot en met zondag de grootste „schiettent" van Europa. Het oude Haagse evenementencen trum is immers het strijdtoneel van de Euro pese schietkampioen- schappen luchtwapens, die vandaag door Z.K.H. Prins Bernard zijn geo pend. De samenkomst van 'de om hun trefzekerheid wedijve rende Europeanen (ruim 300 uit 22 landen) roept in het geheel geen associaties op met kermistoestanden. Geen emotionele bewegingen bij de trainende schutters, maar al leen stilte, concentratie, die door gekuch al kan zijn ver stoord. De wapens, die doen bijna schokvrij en geruisloos hun werk. En het resultaat? Dat ziet de schutter pas, als hij de tien meter verder op gevestigde schietschijf langs per transformator te bedie nen koorden naar zich toe- haalt. Schieten is geen pu- blieksport. Toch schijnen in Zwitserland drommen men sen op schuttersfeesten, zoals nu in de Houtrusthal plaats hebben, af te komen. „De kranten besteden er nauwelijks aandacht aan", Rob Jansen: topschutter en -sporter. vindt Rob Jansen, de enige Haagse deelnemer bij de Eu ropese titelstrijd. De morgen 39 jaar wordende schutter, die bij de Nederlandse kam pioenschappen op dit onder deel derde werd, onderbreekt zijn training, bergt zijn lucht drukpistool behoedzaam op om vervolgens de gelegen heid aan te grijpen zijn sport verder uit te dragen. „Er is nog volop gelegenheid om te trainen", laat hij weten. „Normaal oefen ik twee keer per week bij Oranje Nassau, de vereniging waarvan ik nu lid ben. En elke dag houd ik thuis mijn pistool zeker een kwartier in mijn hand, om het gevoel niet kwijt te ra ken. Natuurlijk, ik neem dan ook de schiethouding aan. De schijf denk ik er maar bij. Mijn huisgenoten moesten er wel aan wennen, dat ik in de huiskamer aan „droogtrai- ning" deed. In feite is het toch hetzelfde als een bokser, die voor de spiegel een schijngevecht houdt". Centrale trainingen Rob Jansen, Nederlands kampioen en met 575 punten recordhouder vrij pistool, een onderdeel, dat niet tijdens de titelstrijd in de Houtrusthal wordt gehouden, zou graag centrale trainingen voor de nationale selecties willen zien. „Dan zou je meer met elkaar over allerlei zaken kunnen praten. Ik denk ech ter, dat het praktisch niet uit voerbaar is. Nico Schoonder- walt woont zelfs in Frank rijk, André van Dijk komt uit de buurt van Eindhoven en Leo van Mierop woont in Ouddorp. Iedereen woont dus bepaald niet bij elkaar in de buurt. Ja, en dan word je tijdens internationale wed strijden geconfronteerd met tegenstanders uit Oost-Euro pa, die zo maar halve dagen kunnen oefenen. Ik ben al blij, als ik mij bij de eerste^ dertig schaar. Dat is mij trou wens al eens een keer ge lukt". „Topsport", zo noemt Rob Jansen zijn bezigheid zonder terughoudendheid. „Qua li chamelijke prestaties stelt het natuurlijk niets voor zoals dat het geval is bij gewicht heffen of hardlopen. Maar toch, je hebt er ontzettend veel geduld, concentratie en beheersing voor nodig. Je moet alles wat er om je heen gebeurt zien uit te sluiten. Bovendien is schieten een onderdeel op de Olympische Spelen. Ik was overigens bij na naar de Spelen in Moskou gegaan. Hf kwam drie punten te kort, was knap teleurge steld. Maar ja, ik probeer nu maar de Spelen van Los An geles te halen. Ik wil er in principe wel heen". Dank zij zijn trefzekerheid is Rob Jansen door de Konink lijke Nederlandse Schutters Associatie al naar praktisch alle landen in Europa en daarbuiten (naar de WK in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul) afgevaardigd. Daar moest de als burger bij de Koninklijke Marine werkza me Hagenaar wel onbetaald verlof voor opnemen. De Ne derlandse Sport Federatie zorgde voor financiële com pensatie. Rob Jansen, die ook tennis, badminton, turnen, judo en karate heeft bedreven en nog altijd duurloopjes op het strand houdt, geeft aan zijn status van topsporter dus wel degelijk inhoud. FRANS LEERMAKERS MONTE SAN PIETRAN- GELI De Amerikaan Greg Lemond heeft giste ren de derde etappe van de Tirreno - Adriatico ge wonnen. De rit ging van Gubbio naar Monte San Pietrangeli over een af stand van 180 kilometer. Lemond nam tevens de leiderstrui over van de Italiaan Giuseppe Saronni. De renners van" Peter Post hebben niets gedaan om de overwinning van de Ameriaan Gregory Lemond te verhinde ren, Gerrie Knetemann, Jan Raas en Johan van der Velde vonden het prachtig dat het twintigjarige talent uit de ploeg van Bernard Hinault vijftien kilometer voor het einde ontsnapte uit de eerste groep. Zo gek veel winst zou hij niet boeken en tegelijk werd verhinderd dat Giuseppe Saronni nog meer zou uitlopen door tijdvergoedingen voor een nieuwe sprintzege. De eindstreep was immers op nieuw op de top van helling getrokken Uitsla* 1. Greg Lemond (VSt) 186 km in 4 uur 51 min. 19 sec.; 2. Tommy Prim (Zwe) op 29 sec.; 3. Vittorio Algeri (Ita.); 4. Giuseppe Petito (Ita); 5. Gio vanni Mantovani (Ita); 6. Pierino Ga- vazzi (Ita); 7. Jan Raas (Ned); 8. Faus- tino Ruperez (Spa); 9. Luigino Rabot- tint (Ita); 10. Theo de Rooij (Ned). Algemeen klassement 1. Lemond 15.55,47; 2. Saronni op 5 sec.; 3. Knetemann op 12 sec.; 4. Mo- ser op 18 sec.; 5. Raas op 30 sec.; 6. De Rooy op 32 sec.; 7. Algeri 90 36 sec.; 8. Hinault op 41 sec.; 9. Argentin op 46 sec.; 10. Marcel Russemberger op 48 De Ier Sean Kelly heeft de vijfde etappe van ParijsNice gewonnen, Kelly won de sprint van het complete pelo ton. Hij legde de rit van Mira- mas naar La Seyne sur Mer over 158 kilometer af in 4 uur 6 minuten en 11 seconden. De vijfde etappe werd voor Joop Zoetemelk een ware martelgang. De opnieuw in Franse dienst fietsende Neder lander verloor bijna 7.30 op de eerste groep. Op slag was Zoe temelk, die in uitstekende vorm verkeerde, kansloos voor de eindoverwinning. De oorzaak van het falen van de Nederlandse „Tourwin naar" was het feit, dat hij in de vierde etappe drie kilome ter voor het einde ten val was gekomen. In eerste instantie leken zijn verwondingen niet al te zwaar. Na die rit prijkte Zoetemelk op de vierde plaats' in het algemeen klassement met slechts 15 seconden ach terstand op Kelly, de leider. Toen de ploegarts maandaga- vopnd de kapotte linkerknie bekeek, liet de blessure zich ernstiger aanzien dan ver wacht. Met vijf hechtingen in zijn knie begon de inmiddels 35-iarige broodfietser aan de vijfde etappe. Uitslag; 1. Sean Kelly (Ier) 158 km in 4 uur 6 min. 11 sec.; 2. Gilbert Duclos-Lassal- le (Fra) z.t; 3. René Bittinger (Fra) op 2 sec.; 4. Benny van Brabant (Bel) op 19 sec.; 5. Klaus-Peter Thaler (Wdl); 6. Jean-Luc van den Broucke (Bel); Algemeen klassement: 1. Sean Kelly (Ier) 25.06,17; 2. Gilbert 4 Duclos-Lassalle (Fra) op 1 sec.; 3. Bert Oosterbosch (Ned) op 28 sec.; 4. Stephen Roche (Ier) op 41 sec.; 5 Jean Chassang (Fra) op 42 sec.; 6. Jean- Luc van de Broucke (Bel) op 44 sec.; Sportieve recreatie in Den Haag door het centrum van Den Haag. Zaterdag 27 maart 1982, aanvang 13.00 uur. Halve marathon: 21 kilometer. Deelnemingslimiet 2 uur. Recreatielopen: Bi km voor de jeugd t/m 12 jaar S en 10 km voor 13-jarigen en ouder Start en finish Lange Voorhout Voorinschrijving mogelijk vanal heden aan de balie van de Leidse Courant Inschrijfgeld 21 km. loop f7 Rn p.p. 10 km. loopf.6,- p.p. S km. loop-f.6,- p.p. 1V4 km.jeugdloopf.3,- p.p. Uw paspoortcoupon geeft recht op f1,- reductie op het inschrijfgeld p.p. Organisatie: KNAU, Af d. Den Haag, in samenwerking met Afd. ISR der Gemeentesecretarie. Iedere deelnemer die de loop volbrengt ontvangt een fraaie herinnering.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13