3uisbaas steunt luurweigeraar n proefproces Wilde stakingen bij werven voortgezet garner wil beperking visvangst lier land opnieuw bekijken Actie Tankslag voorkomt milieurampen Vakbeweging verontrust over voornemen CDA usie KLOS ji PA: geen ed wongen ntslagen Afscheid van Maleisië zonder concrete resultaten Vestiging kerninstallaties bij grens niet aanvaard weer Binnenland LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 MAART 1982 PAGINA 11 erdachte in moordzaak roeg om opname VOLLE De moord op een driejarig meis- uit Bergen op Zoom in het damestoilet van Zwolse NS-station op 20 september van vorige jaar had voorkomen kunnen wor- n, De 30-jarige vrouw uit Bergen op Zoom, zich na de moord zelf aangaf bij de Zwol- politie, heeft enkele weken voor de tragi- ie gebeurtenis gebeld met een psychistri- ie inrichting in Apeldoorn. Ze vroeg om iame, maar er bleek op dat moment geen iats te zijn. Gistermorgen stond zij terecht or de meervoudige kamer van de Zwolse ïhtbank en werd de hele zaak nog eens op- rakeld. Zowel officier van justitie mr. Bra- nhoff als de verdediging mr. Spigt waren t erover eens, dat blijvende opname van de duw in een psychiatrische inrichting ge- nst is. De meervoudige kamer doet op 30 art uitspraak in deze zaak. NIEUWE ACTIE GEBRUIK GLASBAK DEN HAAG Het bedrijfsleven en de overheid zullen 31 maart een nieuwe ac tie beginnen voor de glasbak. De actie is erop gericht het gebruik van de glasbak voor afvalglas verder te bevorderen. Dit zal onder meer gebeuren door een schrij ven van de overheid aan de gemeenten waarin op het belang van de glasbakken wordt gewezen. Overheid en bedrijfsle ven noemen een aantal redenen om het gebruik van glasbakken te stimuleren. Er ontstaat minder afval, er wordt 35 procent energieverbruik bepaard, na tuurbehoud omdat minder zilverzand en kalk voor maken van glas nodig is, min der milieuvervuiling door soda dat bij glasproduktie gebruikt wordt en bespa ring bij de kosten van ophalen en ver werken van huisvuil. Alleen huisarts moet uitstrijkje nog maken UTRECHT Minister Garde niers (volksgezondheid) vindt dat het bevolkingsonderzoek op baarmoederhalskanker op de helling moet. Het resultaat zou teruglopen en volgens de minister kan de huisarts het onderzoek doen. In '79 werden op de duizend uitstrijkjes zes tot tien verdachte gevalen ge vonden, nu zijn het er minder dan vijf. Dat komt niet door dat de ziekte minder zou voor komen, maar doordat steeds meer vrouwen zich bij hun huisarts laten onderzoeken. Het uitstrijkje hoort bijvoor beeld ook tot de periodieke pilcontrole. Iraanse minister niet naar Van der Stoel SCHIPHOL Op het laatste nippertje is het bezoek van de Iraanse minister van buiten landse zaken en tevens vice-premier, Benzad Nabavi, gisteren aan minister Van der Stoel (buitenlandse zaken), niet doorgegaan. Vol gens een ministeriële woordvoerder werden de Iraniër en zijn zeven man tellende delegatie vlak voor het gesprek naar Iran teruggeroe pen. De reden darvanis niet bekend. Chaos op rede Vlissingen Harde wind met stoten tot windkracht 10 ver oorzaakte gistermiddag chaotische toestanden voor de scheepvaart op de rede van Vlissingen. Tientallen schepen la gen daar noodgedwon gen wegens een staking in de Antwerpse haven. Veel schepen kwamen In moeilijkheden en vroegen de hulp van een sleepboot, sommige raakten zelfs op drift. Het echtpaar Witte liet zich gisteren fotografe ren voor de rechtzaal, waar buurtbewoners met spandoeken blijk gaven van hun sympa thie voor hun actie. Jan Witte stond te recht omdat hij al ja renlang niet de volle huur wil betalen. Hij zegt niet rond te kun nen komen van zijn mi nimum-inkomen. JTERDAM „Duizenden inen met een minimum- omen zijn nu al ontredderd r de voor hen veel te hoge nlasten. Dit aantal zal ver groeien zolang geen aan- dbare politieke oplossing het probleem wordt ge len". Dit voerde de 42-ja- Amsterdammer Jan Witte iren voor zijn verdediging in een proefproces dat de lingbouwvereniging Lie- de Key tegen hem had [espannen. De Witte be- t al jaren niet meer dan 10 nt van zijn netto-inko- aan huur en heeft zo- een huurschuld van 8000 gulden opgebouwd. 500 huurders in de itad steunen zijn actie. 'itte is door zijn actie een lire figuur geworden in >rdam. Overal hangen >es met zijn portret en de taal was volgestroomd honderden supporters en igstellenden. De sympa- voor zijn actie sterkt zich >t de huisbaas, die even- vindt dat je van een i-er met een inkomen 1.456 gulden redelijkerwijs meer dan 255 gulden huur vragen (incl. 110 gulden rsubsidie). het proces liet de woning bouwvereniging dan ook we ten niet tot uitvoering van het vonnis te zullen overgaan als de rechter de huurstaker zou veroordelen. De vereniging gen. De mensen op de publie ke tribune, onder wie veel huurweigeraars, reageerden op die belofte met luid applaus. De raadsman van Witte bracht naar voren dat veel mensen ver boven hun draagkracht wonen in woningen die voor hen zijn gebouwd in de sociale sector. Naast de huren zijn ook de prijzen voor energie van daag de dag niet meer op te brengen. De officiële huur van Witte is inmiddels opgelopen tot ruim 471 gulden. Uitspraak op 31 maart. (Van onze parlementaire redactie) M HAAG In het EG-visserijbeleid mogen toe te wijzen igsthoeveelheden per lidstaat niet meer alleen afhangen van iezen van biologen over visstanden, maar moeten ook de so- en economische gevolgen van het beleid voor de vissers in idstaten betrokken worden. Deze mening heeft de Tweede ner gisteren met alleen de stemmen van de PSP tegen, uitge- >ken op voorstel van de oud-minister van Landbouw en Vis- nu kamerlid, Braks (CDA). rbij dient bedacht te worden dat de visstanden zich in de ste jaren aanzienlijk hersteld hebben en dat een praktische controle op nationale vangtshoeveelheden moeilijk is. Binnen de EG dient de regering dan ook de sociale en economische belan gen van de vissers mee te wegen bij de besluitvorming. Er dient gestreeft te worden naar een totale vangsthoeveelheid voor de hele EG in plaats van nationaal vast te stellen vangsthoeveelhe- den. Met algemene stemmen nam de kamer een voorstel van het SGP-kamerlid Van Rossum over waarin de regering gevraagd werd nu eens precies aan te geven welke hoeveelheden vis ieder EG land niet meer kan vangen door het verlies van visrechten in wateren van andere lidstaten en landen buiten de EG en aan te geven welke compensatie men daarvoor heeft gekregen. N HAAG Niemand van docenten bij de bestaande uteropleidingsscholen »0S) of Pedagogische Aca- uies krijgt gedwongen ont- als de instellingen op 1 ustus 1984 fuseren tot Pe- ogische Academies Basi- derwijs (PABO). Staatsse- aris Deetman (Onderwijs) ft een sociaal plan opge- d, dat 600 arbeidsplaatsen t en de 400 arbeidsplaatsen op het spel staan bij de VÖ-toppen garandeert, was grote onrust ontstaan er docenten, onderwijsvak- inisaties en koepelorgani- Het overleg was op ver- Uende niveaus al stukgelo- De vakorganisaties had- berekend dat er ongeveer 1 arbeidsplaatsen verloren len gaan. Ze verwerpen dat de bewindsman dei lesuren per 100 studenten) verminderen tot 192. Daar- heeft Deetman vastgehou- Volgens hem daalt het; al arbeidsplaatsen van 3lj 1984 tot 1 augustus 1986; der sociaal plan met 615 totj De garantie voor de lera-i van de HAVO-toppen Idt in dat er natuurlijk ver- Slaatsvindt. De onder-) organisaties zeggen in' voorlopige reactie in het aal plan wel een basis te om het overleg met Deet- te hervatten. WASSENAAR „Met de anti-tank actie hopen we toekomstige milieuram pen voorkomen te heb ben". Dit zei gedeputeerde Hoek van Dijke gisteren toen de een miljoenste li ter olie uit een opslagtank bij een huis aan de Wasse- naarse Spelderslaan werd- gehaald. De provincie be gon in mei vorig jaar de actie Tankslag om te voorkomen dat oude olie tanks in de grond zouden gaan lekken en het grondwater zouden ver vuilen. Uit het waterwin gebied Wassenaar en Den- Haag is nu de miljoenste liter olie naar boven ge komen. In totaal moet de provincie nu nog 1200 tanks leegzuigen. In 1980 kostte de actie in 1980 drie ton, in '81 en '82 zes honderdduizend gulden. „Met de wetenschap dat een li ter olie een miljoen liter grondwater kan verpesten, hebben we met een miljoen li ter naar boven gehaalde olie een niet voor te stellen hoe veelheid liters drinkwater ge red". Volgens de gedeputeerde zijn de waterwingebieden van Zuid Holland „afgeschreven" als er iets mis was gegaan met deze ondergrondse tanks. „Niemand kan precies zeggen wat er kan gebeuren, maar de gifschandalen in Lekkerkerk hebben ons geleerd dat de kos ten voor bestrijding van vergif enorm hoog zijn." Beter voor komen dan genezen was dan. Gedeputeerde Hoek van Dijke: ook het motto van de gedepu teerde. Tot nu toe zijn er 2100 onder grondse olietanks „onschade lijk gemaakt." Het gezamenlij ke opslagveremogen van deze tanks was bijna zesenhalf mil joen liter. Gemiddeld zat in de tanks nog 475 liter van het zwarte goed. De Zuidhollan ders waren door middel van' een folder van de provincie ertoe aangespoord de tank op te geven. Als „Premie" werd de tank gratis leeggezogen. Mensen met een tank waar meer dan honderd liter inzat, kregen zelfs de dagprijs van de olie per liter uitgekeerd. Dit jaar verwacht gedeputeer de Hoek van Dijke duizend tanks boven de grond te halen. In de overige waterwingebie den in de provincie zijn vol gens een raming van Rijkswa terstaat nog eens vijfhonderd tanks, waarvan tweehonderd niet meer in gebruik. Dat is in plaatsen als Ouderkek aan de Rijn, Alphen aanm de Rijn Woerden, Lekkerkerk, Leer dam Hazerswoude, Zwijn- drecht Dordrecht enzovoort. Hoek van Dijke:„In dat gebied zullen nog zeker veel tanks in de grond blijven zitten, al gaan we er alles aandoen om de ge bruikers van die opslagplaat sen over te halen de zaak leeg te laten zuigen". Voor de tanks die in de grond blijven kon digde hij aan een vergunnin genstelsel op te willen zetten om controle op de ondergrond se opslag uit te jsunnen oefe nen. In Kulala Lumpur kocht pre mier Van Agt bij zijn bezoek aan het nationale centrum voor handenarbeid, Karyaneka, een pop In Maleisische kleder dracht voor zijn vrouw. (Vervolg voorpagina) KUALA LUMPUR Pre mier Van Agt en de staatsse cretarissen Van den Broek (buitenlandse zaken) en Dik (economische zaken) hebben hun bezoek aan Maleisië afge sloten zonder keiharde orders voor het Nederlandse bedrijfs leven. Wel kregen zij van de Maleisische regeringsvertegen woordigers de verzekering dat de Nederlandse offertes zeer serieus behandeld zullen wor den. Het gaat onder meer om mate riaal voor uitbreiding van het telefoonnet in Maleisië, om ha- ven- en baggerwerken, pa trouilleboten en de aanleg van een gasdistributienet in Malei sië. Het Nederlandse bedrijfsleven ondervindt op de Maleisische markt sterke concurrentie van Japan en Korea, zo is geble ken. De Japanners sturen re gelmatig zware regeringsdele gaties en lijken zelfs een flinke vinger in de pap te hebben in havenprojecten, eens een Ne derlands bijna-monopolie. Op dat gebied is juist in Maleisië iets goed te maken. Een Ne derlands adviesbureau is be trokken geweest bij een ha venproject, waarbij tijdens de aanleg de kademuur omviel. In Kuala Lumpur bleek dan ook een zekere terughoudend heid ten aanzien van Neder landse deelname aan haven projecten. Toch meende staats secretaris Dik dat de Malei- siërs de Nederlandse offertes op een zestiental projecten met bijzondere ernst zullen bezien. Een van die offertes geldt de aanleg van een gasnet op Ma leisië. Een miljardenproject al dus Dik, die heeft gewezen op de ruime ervaring van ons land met de aanleg van pijplei dingen. Premier Van Agt besloot zijn bezoek aan. Maleisië gisteren met de ontvangst van de Ne derlandse kolonie in Kulala Lumpur. Vanochtend is hij naar Bangkok vertrokken voor een vierdaags bezoek aan Thailand. ROTTERDAM De wil de stakingen bij het RSV- bedrijf Wilton Feijenoord in Schiedam en de scheepsreparatiewerf Vlaardingen-oost zijn gis teren voortgezet. Daarbij deden zich enige scher mutselingen voor. Er wordt al vanaf vorige week maandag gestaakt tegen de ziektegeldplan- nen van het kabinet. De wilde staking bij de Rotter damse Droogdokmaatschappij (RDM) is gistermiddag om kwart over drie beëindigd. 2000 werknemers van de RDM hadden vroeg in de middag het werk neergelegd. Dit na dat de directie had laten weten nog niet te kunnen toezeggen dat het loon over de afgelopen vrijdag, toen het werk op de Rotterdamse werf stil lag als gevolg van een wilde staking, zal worden doorbetaald. Vol gens een woordvoerder van de ondermingsraad is besloten af te wachten wat het overleg in de RDM vandaag oplevert De dienstenbonden FNV en CNV hebben de cao-onder handelingen voor tijdschrif ten- en boekenuitgeverijen (10.000 werknemers) opge schort De bonden hebben la ten weten dat zij acties niet uitsluiten. Ze zeggen dat de werkgevers, de Nederlandse Organisatie van Tijdschrifte nuitgevers (NOTU) en de Ko ninklijke Nederlandse Uitge versbond (KNUB) voor 1982 alleen een contract willen af sluiten als er verslechteringen in de bestaande cao's worden aangebracht. De werkgevers stellen, dat de bonden niet wil len praten over een arbeids voorwaardenpakket dat bin nen de door de regering be paalde 6,5 procent loonkosten stijging zou blijven. De grafische werkgevers zijn boos op FNV-voorzitter Kok. „Als Kok stelt dat de grafische werkgevers het afgelopen weekend een kans voor open doel hebben laten liggen, moet hij het verkeerde doel voor ogen hebben gehad", aldus de werkgeversorganisaties, het KVGO en de FGE. Dit in reactie op uitlatingen van Kok over het mislukken van on derhandelingen over de grafi sche cao. De grafische werkge vers zijn boos op Kok, omdat hij heeft gezegd dat de gewen ste cao voor 1982 geen finan ciële problemen zou veroorza ken en dat de werkgevers wel willen nemen, maar niets te rug willen geven op het gebied van de werkgelegenheid. Bij de Provinciale Zeeuwse Courant begint volgende week een staking als de directie de eisen van de grafische bond Druk en Papier niet inwilligt De staking zal een week du ren. Een staking bij de Lim burger is ook practisch onaf wendbaar geworden. Verschil lende edities kunnen daardoor niet verschijnen. Den uyl aarzelt over aard loonmaatregel (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De vakbewe ging heeft zich gisteren tegen over minister Den Uyl hevig verontrust getoond over het voornemen van de CDA-frac- tie in de Tweede Kamer, afge lopen weekeinde bekend ge worden, om een absoluut ver bod te bewerkstelligen tot aan vulling van het ziekengeld tot 100 procent van het netto loon. „Het kabinet heeft zijn mes van tafel gehaald door af te zien van het ingrijpen in cao's wat het ziekengeld be treft, het CDA legt nu weer een veel scherper mes klaar", zo verklaarden zowel Kok (FNV) als Van der Meulen (CNV). Laatstgenoemde waar schuwde, dat er een nog grote- re chaos dreigt „Behoëd't ons voor zo'n blokkade", smeekte hij. De minister wilde zich er niet over uitspreken, maar er kende dat er aanzienlijke re percussies zullen optreden. „Er is nu sprake van een wur gende onzekerheid over hoe de ziektewet er straks zal gaan uitzien", aldus Kok, „en het legt een zware druk op de cao- onderhandelingen. Die toe stand wordt nog verergerd, doordat het nog een hele tijd duurt voordat Tweede en Eer ste Kamer de uiteindelijke be slissingen nemen. Er is echt een onwerkbare situatie ont staan". Kok moest vaststellen, dat er bij hem nog meer onze kerheden zijn overgebleven na het gesprek met minister Den Uyl. De minister heeft name lijk niet willen mededelen, in welke mate hij gebruik zal gaan maken van de door hem begeerde mogelijkheid om een andere, voor de werknemers ongunstiger verdeling van de ziekenwetpremies, te benuG ten. Den Uyl heeft wel laten blijken, dat hij die mogelijk heid zal gebruiken. Kok heeft de minister ook duidelijk ge maakt, dat het straks niet aan gaat een algemene loonmaat regel uit te vaardigen, als bij één belangrijke cao de norm van maximaal 6,5 procent loonsomstijging zou worden overschreden. Dat percentage dient, als het al waarde heeft, te worden gehanteerd voor alle contracten tesamen; het is technisch uitgedrukt een ma cro-cijfer. Den Uyl heeft daar op geantwoord volgens Kok, dat hij nog geen standpunt heeft bepaald over de aard van een loonmaatregel, het hoeft echter, zo zei hij. geen algemene maatregel te zijn. De minister van Sociale Zaken verklaarde na afloop van zijn gesprek met de werkgevers en de vakbeweging, dat hij aan zijn wetsontwerp blijft vast houden, en dus niet wil zwich ten voor de algemene aan drang om het wetsontwerp in te trekken. Den Uyl moest toegeven dat door het gesprek de verstandhouding met de so ciale partners niet is verbeterd en er geen uitzicht is gescha pen op een einde aan de acties. STAATSSECRETARIS LAMBERS: DEN HAAG Er is geen sprake van dat Nederland de vesti ging van een kerninstallatie in het grensgebied met Duitsland aanvaard heeft, schrijft staatssecretaris mevrouw Lambers van Volksgezondheid en Milieuhygiëne in antwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid Buurmeijer. Duitsland is op de hoogte van het terughoudende standpunt dat de Nederlandse regering heeft ingenomen over de kernenergie. De Nederlandse delegatie in het overleg over nucleaire installa ties in het grensgebied met Duitsland heeft zich aan dat stand punt te houden, aldus de staatssecretaris. ROTTERDAM WEIGERT NVU NIET, AMSTERDAM WEL ROTTERDAM Het Centraal Stembureau in Rotterdam heeft in tegenstelling tot het Amsterdamse stembureau de Nederland se Volksunie niet geweigerd om deel te nemen aan verkiezin gen. In R'dam gaat het om de statenverkiezingen, in A'dam om de gemeenteraadsverkiezingen op 2 juni. Volgens het Rotterdamse stembureau mag de kiezer in Neder land zelf uitmaken op wie hij of zij stemt. De Volksunie werd destijds bij de Europese verkiezingen geweigerd, ging in hoger beroep en kreeg gelijk. Het Amsterdamse stembureau baseert zich echter op een uitspraak van de Europese Commissie voor de rechten van de mens, in '79, die bepaalde dat de NVU-poli- tiek rassendiscriminiatie bevat Volgens het stembureau heeft dit verdrag voorrang boven de nationale wetgeving. Een enkele bui DE BILT Het actieve buiengebied dat gistermiddag over ons land trok en dat af komstig was uit Zuid-Enge- land is de afgelopen nacht via Noord-Duitsland en de Deense west-kust naar het noorden weggetrokken. Overal ging de passage van het buiengebied met zware windstoten ge paard. In ons land werden gis termiddag windstoten gemeten van ongeveer 100 kilometer per uur. Het buiengebied kan gezien worden als een randsto- ring van een depressie die al enkele dagen bij Schotland ligt Deze depressie zal ook morgen nog niet veel van plaats veranderen. Dit bete kent dat er morgen in ons land naast zonnige perioden ook nog een enkele bui kan voor komen. De Bill Dee len Eetde Li». R'dam onbew Twente lbew Vlissingen Lbew. Z.-Limburg h.bew. Innsbruck lbew. Klagenfuri lbew. Kopenhagen lbew geh.bew. onbew geh.be». 4 0 3 n Stockholm Wenen Zurich Ut an boel regen 23 1« 2 mm

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11