<6*6 Bondenhoudenvastaan 100 procent ziekengeld Prijs benzine met vijf cent omlaag Noodtoestand in Nicaragua CNV WEL BEREID TOT INLEVEREN LOON i)ok Van Agt wil verkiezingen ls kabinet het niet eens wordt Omdat kwaliteit nu meer dan ooit MMÈ* belangrijk is... Meubelfabriek Oisterwijk Terlouw wil meer greep op stroomproducenten Dinsdag 16 maart 1982,72e jaargang no. 22219 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.56 per mm. Kleintjes /0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal /S7.3S; jaar/217.90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. Op Ned. II duurt het zoeken naar de dader van de schiet partij op JR in „Dallas" voort om 20.35 uur. Om 21.55 uur derde deel van herhaling „Hollands glorie". Op Ned. I om 22.10 uur „Denkbeeld", waarin het gelo ven zonder God ter sprake komt Half tot zwaar bewolkt en nu en dan buien. Minimumtempe ratuur 0 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 5 graden. Zon op: 06.50, onder 18.47. Schev. hoog water: 7.04 en 19.46, laag water: 2.52 en 15.24. io4je Italianen 18 en binnenkort 'k een schilderij, een W iese vaas of een ar- verantwoord fcnijwerkje naar VI plaatselijk belas- antoor om daar- hun belasting- <ld voldoen. Dit ikè de minister van iciën het Italiaanse t een schilderij naar t belastingkantoor parlement voorgesteld. Italië wil hiermee het voorbeeld van Frank rijk en de VS volgen waar deze „ruilhandel" al langer bestaat. Kunst dus als wettig betaalmiddel voor be lastingdoeleinden. De bedoeling is duidelijk: zoveel mogelijk kunst in een hand houden (die van de staat) en in elk geval voorkomen dat de Italiaanse kunst- bezitters aan gretige buitenlanders verko pen om hun fiscale verplichtingen te kun nen voldoen. Het wetsontwerp dat de minister van Finan ciën heeft ingediend wijst de minister van cultuur aan als een soort kunstscheidsrech- ter: hij zal uitmaken of het aangebodene kunst is en welke waarde het vertegenwoordigt. Hij mag een schilderij ook weigeren, als hij vindt dat het geen kunst is, en dan zal de aspirant- -belastingbetaler iets anders van de zolder moeten halen. Brezjnev stopt plaatsing kernwapens in Europa MOSKOU De Russische president Brezjnev heeft vanochtend verklaard, dat de Sovjet-Unie eenzijdig heeft besloten geen nieuwe kernwapens in Europa te plaatsen. Dat is door Radio-Moskou be kend gemaakt. Brezjnev zei verder dat de Sovjet-Unie van plan is „dit jaar nog het aantal mid dellange afstandsraketten te verminde ren". Hij deed deze uitspraak in een rede tot een belangrijk vakbondscongres in het Kremlin. De Russische televisie heeft de rede niet uitgezonden. Dit leidde weer tot nieuwe geruchten over de gezondheids toestand van de president. Drie leden Greenpeace veroordeeld PERCE Drie leden van de milieuorganisatie Green peace onder wie de Neder lander Jos van Heumen hebben gisteren in het Ca nadese Perce een boete ge kregen van 1500 Canadese dollar (ongeveer 3100 gul den) wegens hun actie tegen de zeehondenjacht. Zij wer den in het weekeinde gear resteerd toen zij groene verf op de pels van de zeehond jes spoten om de huid waar deloos te maken voor de ja gers. De actievoerders heb ben zo 150 dieren kunnen redden. NIEUW SYSTEEM VOOR PRIJSBEREKENING IN DE MAAK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De prijs van een liter benzine, zowel super-, nor maal als tweetakt, gaat donderdag met vijf cent omlaag. Dit heeft het ministerie van Economische Za ken gisteravond bekendgemaakt. Minister Terlouw heeft verder be sloten het geldende systeem voor berekening van de benzineprijs voor mei definitief te vervangen door een ander systeem. De prijsdaling is mogelijk door de dalende olieprijzen op de wereld markt. Bovendien zou de prijsver laging de economie ten goede ko men. Dit omdat de alle prijzen er door met ongeveer 0,3 procent minder zullen stijgen dan gedacht. Met het besluit gaat een liter nor male benzine vanaf donderdag 1,57 kosten, een liter super 1,626 en een liter tweetakt 1,75. Bo vendien gaat de prijs van een liter dieselolie 5,8 cent omlaag, de prijs van een liter petroleum 5,9 cent en een liter huisbrandolie kost vijf cent minder per liter. Voor de industrie dalen de prijzen van stookolie. De prijs van petroleum - gas LPG blijft gelijk. ikteverzuim IS 5 rig jaar s na een •cent gedaald HAAG Het ziek- P rzuim in ons land is in vergeleken met het daarvoor gedaald van ojnaar 8,5 procent. Dat het Centraal Bureau de Statistiek bekend laakt. Onder de man- liep het ziektever- terug van 9,1 naar ffocent. Bij de vrou waren de percentages 1980 en 1981 respec- ilijk 11,3 en 10,9. mannen daalde het ziektemeldingen per werknemers vorig 193 naar 184 geval- vrouwen werd een da- pan 298 naar 295 geval- econstateerd. De gemid- verzuimduur in dagen •ij mannen 16,3 en voor 13,5. Een daling ispectievelijk 0,8 en 0,3 it vergeleken met 1980. middelde daling bij de en was het gevolg van ling van de gemiddelde en het aantal ziekmel- in. De gemiddelde da- 0| bij de vrouwen valt toe "hrijven aan de daling de gemiddelde verzuim- DEN HAAG FNV-voorzit- ter Wim Kok en CNV-voorzit ter Harm Van der Meulen hebben minister Den Uyl (So ciale Zaken en Werkgelegen heid) vanmorgen duidelijk ge maakt, dat zij vasthouden aan 100 procent ziekengeld. Het CNV is echter wèl en het FNV vooralsnog niet bereid daar voor een offer te brengen, bij voorbeeld door het inleveren van een (klein) deel vair het loon. De werkgevers hebben de minis ter van sociale zaken opnieuw meegedeeld, dat zij de nieuwe ziektewet niet willen, omdat die voor hen geen lastenverlichting betekent. Het CDA wil daarom het aanvullen van het ziekengeld tot 100 procent door de werkge vers voor 1982 verbieden. Dat zou moeten via een beperkte loonin- greep. D'66 steunt het CDA. De PvdA echter had al laten weten niet ontevreden te zijn met de nieuwe ziektewet. Het CNV wil aansturen op een sociaal akkoord met de werkgevers. Kok vindt zo'n poging naïef, gezien de „ne gatieve opstelling" van de werk gevers tot nu toe. Den Uyl had werkgevers en vak beweging uitgenodigd om de be doelingen van de nieuwe ziekte wet uit te leggen. Hij wil ook de arbeidsonrust beteugelen. „Over dat laatste hoefde hij met ons niet te praten", zei Van der Meulen, „het CNV doet niet mee aan ac ties". En Kok deelde de minister mee, dat die onrust alleen maar weggenomen kan worden tijdens de cao-onderhandelingen. „Het gaat de werkgevers duidelijk al leen maar om geld binnen te ha len, daarom is de sleutel zo moei lijk te vinden", aldus de FNV- voorzitter, die dan ook nieuwe ac ties voorzag met name in de grafische bedrijfstak, de metaal, de banken als de ondernemers hun starre standpunten niet verla ten; De Verbondsraad van het CNV stelde gisteren vast, dat het nu er in wezen orfl gaat, om óf zieken geld inleveren, óf een stukje loon. Omdat de raad vindt, dat een zie ke zijn loon doorbetaald moet krijgen, is het CNV bereid bij de cao-onderhandelingen genoegen te nemen met een hogere ziekte wetpremie, dan wel een vermin derde prijscompensatie om de kos tenstijging mede door de werkne mers te laten betalen. De FNV meent dat in de meeste bedrijfs takken en waarschijnlijk ook wel na 1982, de hogere kosten van het ziekengeld te putten zijn uit de re serves van de ziekengeldkassen en dus zonder loonkostenstijging. Enkele FNV-bonden hebben zich al bereid verklaard de financiële consequenties van de meerkosten volgend jaar nader onder ogen te zien. Dit mede in het licht van de totale premiedruk. Maar waar de werkgevers voor dit jaar al van een kostenverhaal op de werkne mers willen afzien, willen ze bik kelharde garanties, dat er volgend jaar ingeleverd zal worden. Het zou dan gaan om circa 0,6 procent. HHS^H 'an onze parlementaire redactie) HAAG Premier Van 3e 'indt dat er nieuwe Twee- imerverkiezingen moeten in als het kabinet over naand nog geen oplossing voor het conflict over de 3* bezuinigingen. Hij zei dit ren in de Maleisische a9pstad Kuala Lumpur, hij een dag verbleef al- s naar Thailand door te i. Het afgelopen week- had minister Terlouw ook al gezinspeeld op de moge lijkheid van nieuwe verkiezin gen. Overigens toonde premier Van Agt zich gisteren bijzonder op timistisch over de mogelijk heid dat het kabinet onge schonden uit de problemen zal komen. Volgens de premier was tijdens de jongste kabi netsvergadering bij alle minis ters de politieke wil aanwezig om het te blijven proberen. Bracht Van Agt gisteren voor premier Mahathir van Malei sië een Friese klok mee, op weg naar zuid-oost Azië tij dens een korte tussenstop in Abu Dhabi aan de Perzische Golf deed de premier zijn por tret cadeau aan de plaatsver vangend premier Hamdan. Hij deed dat in een emiraat waar het water als gevolg van hevi ge regenval een halve meter hoog in de straten stond. De eerste regenval sinds dertig jaar verzekerde men hem. Of dit „typisch Nederlandse pro- dukt" iets met de komst van de premier te maken had, liet men in officiële kring rond Van Agt in het midden. Overigens liet Van Agt weten dat Nederland belangrijke kansen laat liggen in Arabië. „Ons land kan een groter aan deel op die markt verkrijgen, als het zich maar presenteert". Vanuit Abu Dhabi kwam dan ook het verlangen om eens een Nederlandse minister op bezoek te krijgen. Pag. 9: „Goéde hoop op or ders voor Nederland". Bij zijn aankomst In Kuala Lumpur voor zijn tweedaags bezoek aan Maleisië inspecteerde premier Van Agt de erewacht. Deze verschrikte Salvadoraanse vrouw kruipt achter haar markt stalletje in een voorstad van de hoofdstad San Salvador, dat gis teren het doelwit was van acties van guerrillastrijders. De aanval werd door regeringstroepen afgeslagen. NA SABOTAGE IN GRENSGEBIED MANAGUA De regering van Nicaragua heeft voor een perio de van dertig dagen voor het hele land de noodtoestand afge kondigd en alle grondrechten opgeschort. Volgens junta-lid Da niël Ortega is hiertoe besloten, nadat het afgelopen weekeinde in het grensgebied met Honduras twee belangrijke bruggen zijn opgeblazen. Deze sabotage wordt in Managua in verband gebracht met de verleden week door de Amerikaanse krant de Washington Post onthulde goedkeuring van de Amerikaanse regering voor gehei me sabotagedaden van de CIA in Nicaragua. Het uiteindelijke doel van die acties zou de val zijn van de Sandinistische rege ring, die Washington om meerdere reden een zeer grote doorn in het oog is. In de Amerikaanse hoofdstad maakte minister van buitenlandse zaken Haig gisteren, na overleg met zijn ambtgenoten van Mexi co, Venezuela, Canada en Columbia, een voorstel bekend, op grond waarvan een regeling voor de problemen in Midden- Amerika kan worden opgesteld. Volgens het voorstel moet er een niet-aanvalsverdrag komen tussen de verschillende landen in Midden-Amerika; zal Washington acties ondernemen tegen de training van Nicaraguaanse ballingen in de VS; wordt de Amerikaanse hulp aan Nicaragua hervat en ziet Nicaragua af van verdere hulp aan de opstandelingen in El Salvador. Met name dit laatste punt is voor de Amerikaanse regering van zeer groot belang. De Mexicaanse minister van buitenlandse zaken Castaneda zei na afloop van de besprekingen enige hoop te heb ben op een oplossing van het conflict in Midden-Amerika. i<! nst eveiliging van kunstvoor- aijen wordt er bovendien n( nkort aftrekbaar. om blijft Nederland ach- ADVERTENTIE Tbonaangevend in eiken. Berkel: Noordeindseweg 116 Beverwijk: Parallelweg 100 ADVERTENTIE DE FABRIKANT VAN PETER STUYVESANT maakt hierbij bekend dat ingevolge het Aanduidingenbesluit (Warenwet) voor sigaretten en shag van 29 april 1981 het teer- en nicotinegehalte van zijn produkten met ingang van 1 maart 1982 als volgt op de verpakking wordt vermeld: Peter Stuyvesant King Size Ultra Mild Peter Stuyvesant King Size Extra Mild Peter Stuyvesant Luxury Length Extra Mild Peter Stuyvesant King Size Peter Stuyvesant Luxury Length Het gemiddelde teer- en nicotinegehalte van alle in Nederland verkochte sigaretten: teer nicotine 1 mg 0,1 mg 5 mg 0,4 mg 8 mg 0,7 mg 13 mg 1,0 mg 15 mg 1,2 mg 16 mg 13 mg V (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De totaal 72 ondernemingen in ons land die zich bezighouden met het maken en distribue ren van elektriciteit moeten onder het gezag komen van de rijksoverheid. De minister van economische za ken en niet de elektriciteitsbedrijven zélf moet kunnen beslissen over de bouw van nieuwe centrales en het brandstofgebruik in die centrales. De winsten van de elektriciteitsmaatschappijen (vorig jaar totaal circa 140 min) moeten in de staatskas vloeien. Dit zijn enkele hoofdpunten uit een wetsontwerp dat mi nister Terlouw in juni in wil dienen. De elektriciteitsmaatschappijen in Nederland worden momen teel nog beheerd door de lagere overheden (provincies en ge meenten). Beslissingen over de bouw van centrales en het ge bruik van brandstoffen in die centrales worden genomen door de SEP, waarin de elektriciteitsproducenten samenwerken. De overheid kan een energiebeleid uitstippelen, maar heeft in feite geen enkele bevoegdheid om de SEP te dwingen zich aan die beleidsvoornemens te houden. De komende maanden zal de minister met de lokale overheden, de Sociaal Economische Raad en andere organisaties gaan over leggen over zijn plannen. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft alvast laten weten bereid te zijn mee te werken aan de plannen van Terlouw, maar op voorwaarde dat de uit voering van het rijksbeleid een taak van de gemeenten blijft e- venals de vaststelling van de stroomprijzen. De SEP is tegen aantasting van de eigen taken. ZEG HET MET BLOEMEM LONDEN De voortvarende Stephen Burton, een 26-jarige mijnwerker uit Staffordshire (Midden-Engeland), hoopte met zijn marmot een overweldigende indruk te maken op de 21-jari- ge kapster Pamela Shaw. Maar de kennismaking verliep ietsje anders. Pamela stond in een file met Burton .naast haar toen de marmot die hij haar liet zien, plotseling uit zijn hand ontsnapte en in haar schoot belandde. Ze dacht dat het een rat was, gilde en trapte van schrik op het gaspedaal waardoor ze op een vrachtwagen voor haar botste. Schade bijna vierduizend gulden. Hoewel de rechtbank overtuigd was van Burtons goede bedoe lingen, werd de mijnwerker veroordeeld tot een boete van twee duizend gulden. Burtons vader advies na afloop: „Een volgende keer is het misschien verstandiger het met bloemen te zeggen

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1