negeert Rijvers Met dank aan Ton van Engelen MAANDAG 15 MAART 1982 PAGINA 9 N HAAG De poging van idscoach Kees Rijvers om ian Cruijff tot een rentree in Nederlands elftal te bewe- n is volstrekt mislukt. Op de- fde wijze als Cruijff is uitge- dlgd voor de interland op 23 tart tegen Schotland in Glas- tt, namelijk via de pers, eft de Ajacied ook weer af- egd, via de media. Cruijff: i vind het de weg van de nste weerstand kiezen om fvoor het blok te zetten. Je I wel doodleuk een lijstje it 16 namen van spelers id laten gaan, maar dat is jr mij niet de manier om een ugkeer in het Nederlands lal aantrekkelijk te maken", es Rijvers wenste geen nmentaar te geven op het eggen van Johan Cruijff. „Ik nog geen officieel bericht had. En daar hou ik het ar voorlopig op. Ik kan me t voorstellen, dat Johan boos is, omdat hij zijn selectie via de pers aan de weet is ge komen. We hebben voor deze Interland dezelfde procedure gehanteerd, als bij welke wed strijd ook. De officiële uitnodi gingen gaan deze week de deur uit. Cruijff is nog nooit bij mij uit beeld geweest". Via de pers, radio- en televisie had Rijvers kunnen vernemen, dat Cruijff er onder de huidige omstandigheden niets voor voelt, weer in Oranje terug te keren. „Die kranten lees ik dan niet", speelt Rijvers verstop pertje. Waarmee het lijkt of hij Cruijff tot een definitieve keuze wil dwingen. De Amstelvener ligt daar niet wakker van. Of schoon hij het gevaar van dit soort spelletjes onderkent. „Ik zal wel weer overal de schuld van krijgen. Maar twee weken geleden werd ik door iemand van de KNVB benaderd, die me vertelde dat er een gesprek tussen mij en Rijvers zou wor den gearrangeerd. Vrijdaga vond vertelde diezelfde per soon mij, dat het gesprek er niet komt en dat ze mij de zwarte piet wilden toespelen". In verleden Die ervaring heeft Cruijff ook in het verleden met Oranje mee gemaakt. „Voor de interland in maart van vorig jaar tegen Frankrijk werd ik ook overal van beschuldigd, terwijl ik part noch deel had aan die tramme lant. Het touwtrekken om die shirtjes is belachelijk. Ik heb de toezegging gedaan en ge kregen om in een normaal shirtje te spelen, maar opeens was ook dat niet meer goed. Nee, ik heb afscheid van het Nederlands elftal genomen en ik keer en niet meer in terug. Ook niet in de toekomst". Rijvers ontkent het bestaan van een afspraak. „Van een af spraak voor een gesprek weet ik niets. Ik ben ook niet van- plan, dat op korte termijn te regelen". Ook voorzitter van de sectie betaald voetbal, mr. Eric Vilé, zegt nergens van te weten. „Een dergelijke af spraak kan nooit van onze kant komen. Dat gaat van de trainersstaf uit. Kees Rijvers is volledig autonoom in het kie zen van zijn selectie. Of hij wel of niet met spelers wil praten is zijn zorg". Vilé betreurt de af zegging wel. „Het ligt er na tuurlijk aan om welke redenen hij dat heeft gedaan. Als het alleen om deze komende inter land gaat, vind ik het niet zo erg. Is het ook bedoeld voor de langere termijn dan is het voor het Nederlandse voetbal een spijtige zaak". Vilé doelt met name op de interland op 25 mei in Londen tegen Enge land. Die wedstrijd wordt op basis van recettedeling ge speeld. En een Oranje met HHHHBESSEN van de Kerkhof wenst Ton van Engelen geluk met sterke wedstrijd en de zege van Feyenoord. EINDHOVEN Het leek een kwestie van tijd. PSV had Feyenoord zo vast in zijn greep dat ontsnappen onmogelijk was en toen was er ineens die counter bekroond met het onge looflijke schot van Wijnste kers, dat via de paal doel trof. Het betekende de be slissing in de wedstrijd, die zelden goed voetbal bood en waarbij de 28.000 toe schouwers toch menig maal op het puntje van hun stoel zaten. „Sorry Thijs", zei Feyenoord- trainer Jezek na afloop tegen zijn collega van PSV want Je zek besefte heel goed dat zijn ploeg uiterst fortuinlijk aan de punten was gekomen. De Eind- hovenaren hadden het natuur lijk voor een deel aan zichzelf te wijten dat de winst niet tot stand kwam. „Met name in de slotfase verloren wij onze kop. Er waren geen vleugelspitsen meer. Wij gingen allemaal in het centrum lopen en daarmee maakten wij het Feyenoord wel gemakkelijk", velde Libregts een hard vonnis over zijn team. Het was niet helemaal terecht, want meer dan een uur heeft de thuisclub met vaak zeer ac ceptabel voetbal geprobeerd de wedstrijd naar zich toe te trekken het lukte niet want in het doel van Feyenoord speel de Van Engelen een ongenaak bare rol". „Nee, ik werd er niet door geïnspireerd dat ik tegen PSV, mijn vorige club, speelde. Ik speel voor het geld. Het maakt mij dus weinig uit tegen wie wij spelen. Maar meestal zijn wij in de aanval en nu eens niet, daardoor krijg ik de kans een paar goede ballen te pak ken". Dat is redelijk bescheiden uit gedrukt, want Van Engelen verrichtte zoveel goede reddin gen dat hij zeker drie doelpun ten voorkwam. Voor het ove rige had Van Engelen assisten tie van het houtwerk en boven dien trapte Troost nog eens de bal van de lijn. Dat was in de beginfase toen PSV op jacht was naar de openingstreffer. Die viel overigens aan de an dere kant, waar Brandts en Doesburg elkaar de problemen lieten oplossen. De voor rust sterk spelende Jeliazkov, schoof de bal naar Van Dein- sen, die hard inschoot: 0-1. De resterende tijd verbleef Feyenoord op de helft van Fey enoord, dat veel achteruit voetbalde en waarbij de defen sie van de Rotterdammers op vallend weinig moeite had met de Eindhovense offensieven. Thoresen had niets in te bren gen bij Wijnstekers, Landsber gen liep aan de hand bij Bouwens en alleen René van de Kerkhof kreeg van de zwak ke Brard af en toe een kansje. In tegenstelling tot Feyenoord had PSV op het middenveld veel minder inbreng en dat maakte de aanvoerlijnen onno dig lang. Niet terug In de tweede helft kwam Van Hanegem niet terug. „Bij een te zachte terugspeelbal van Brard moest ik ingrijpen. Landsbergen zette zijn voet op de mijne. Ik ben bang dat ik twee tenen gebroken heb". Het leek rampzalig voor de gasten, want ook PSV bracht met Jurrie Koolhof voor René van de Kerkhof een nieuwe man In. Het bleek een gouden greep. Koolhof, een „kouwe kikker", die niet geïmponeerd lijkt door zijn snelle opmars in het Nederlandse voetbal knal de in de eerste minuut op de paal en benutte twee minuten later een strafschop door arbi ter Corver toegekend wegens hands van Stafleu. Koolhof: „Het was helemaal niet de be doeling dat ik die strafschop zou nemen. Maar iedereen liep weg en ik had genoeg zelfver trouwen". De gelijkmaker was de aanlei ding tot een grootscheeps of fensief van PSV, dat nu de vol le winst wilde binnen halen. Het werd ook de periode van onberispelijk keeperswerk van Van Engelen. De defensie van Feyenoord moest de raarste capriolen uithalen om op de been te blijven en daaraan dankte de Rotterdamse ploeg ook de overwinning. Bij een counter dwong het een hoek schop af, die werd weggewerkt door PSV maar niet voldoen de. Wijnstekers kon zeker van af veertig meter de bal via de paal achter Doesburg knallen. „Nee heb je, ja kun je krijgen", aldus Wijnstekers. PSV rea geerde onthutst, drong daarna nog heftig aan en zag tot zijn geluk een doelpunt van Ver meulen wegens aanvechtbaar buitenspel afgekeurd maar slaagde er ook niet in opnieuw te scoren. Toch was Koolhof met een nieuwe kogel op de lat, vijf minuten voor tijd weer vlak bij. Enkele seconden voor tijd ontvingen Jeliazkov en Wildschut na een gezamenlijk wild optreden de gele kaart. Scoreverloop: 15. Van Deinsen 0-1; 48. Koolhof 1-1 (strafschop); 59. Wijn stekers 1-2. Scheidsrechter: Corver; toeschouwers: 28.000. Gele kaar: Wildschut (PSV), Jeliazkov (Feye noord). PSV: Doesburg; Stevens, Brandts, W. v.d. Kerkhof, Wildschut; Poortvliet, Huh, Valke; R. v.d. Kerkhof (Koolhof). Landsbergen, Thoresen. Feyenoord: Van Engelen; Wijnste kers. Troost. Van Hanegem (Kaczor), Brard; Van Til. Stafleu, Van Deinsen, Vermeulen (Duut). Jeliazkov, Bouwens. HAAG In Haagse gen was men opge- it, dat wel. Uitgelaten er niet. De winst van 2- p medehekkesluiter De afschap, die FC Den ig zaterdagavond in het Jerpark behaalde, gaf hoop op behoud van eredivisieschap. Ech- de zorgen over de rtieve toekomst bleven, aande van het vertoon- spel, waarin veelal rtuiging ontbrak, mag zich vooralsnog af- jen, of die zege niet lel van executie bete- iner Cor van der Hart r de strijd tegen de de- Jatie: „Eerlijk gezegd, ik er een hard hoofd Zeker nu Willem II van heeft gewonnen". Op moment wist de Haag- oefenmeester nog niet, PEC Zwolle een puntje pakken bij Sparta, ih", zei hij vooruitblik- d en toch weer Iets op- stischer, „volgende ik bij Ajax hoeven wij Sens op te rekenen, tr dan, in drie thuis- Istrijden achtereen, te- Haarlem, MW en FC nlngen, moeten we onze slag kunnen n". Graafschap mag zich na verlies in het Zuiderpark ol meer gaan opmaken de afdaling naar de eer- divisie. Men zal er niet ka- van zijn In Doetlnchem. Het Immers te voorzien, dat de levende in de eerste divisie ndigde ploeg zonder aan- lijke versterking het moel- tou krijgen in de hoogste ling. Daarom kijkt trainer iRuijgrok behalve naar het Itaat ook of beter gezegd r naar de speltechnlsche dringen van zijn ploeg. „Ik der elk jaar Iets te verdie- voor het jaar daarop", verplaatsend In de ge ilen en situatie van Ruij- was het te begrijpen, dat enthousiasme voor zijn kon opbrengen. De FC DEN HAAG KLOPT DE GRAAFSCHAP, MAAR NIET OVERTUIGEND Lex scnoenmaker heeft doeltreffend uitgehaald en brengt FC Den Haag aan de leiding. Graafschap toonde zich voet- baltechnisch lange perioden zelfs beter dan het vaak onsa menhangend, maar toch wel wilskrachtig spelende FC Den Haag. Problemen Taktlsch had FC Den Haag aanvankelijk nóg al wat pro blemen. Het leek in de begin fase wel, dat Jan Renooy, niet de hem opgedragen taak als cipier van de hangende spits van de bezoekers te fungeren, maar rechtsachter was. Dat bleek een gevolg van de te aanvallende neigingen van Aad van Bergenhenegouwen. Re nooy wilde ock zijn taak op het middenveld verrichten en kwam daardoor te „zwem men". Later bepaalden beide Hagenaars zich tot hun oor spronkelijk opgedragen taak en liepen de zaken in ieder iets ordelijker. Als vervanger van de door een reglementair steekspel ge slachtofferde Engelse spits Nicky Morgan had Van der Hart Chris Treling aangewezen. Ijverig kweet hij zich van zijn taak, zonder echt opvallend te zijn. Verrasend was wel het feit, dat Van der Hart Ahmet Keloglu opstelde als linkervleu gelverdediger. De Haagse trai ner verwachtte, dat De Graaf schap voornamelijk met twee aanvallers zou opereren. In dat geval zou de frêle Turk zich re-, gelmatlg kunnen bemoeien met de opbouw van Haagse aanvallen. Doordat Hulshoff na lange aanwezigheid wegens een liesblessure weer aanwezig was, speelde De Graafschap mogelijk aanvallender dan Van der Hart zou hebben verwacht. Dat stelde niet Keloglu voor problemen. Integendeel, vanuit die linksachterpositie stond hij aan de basis van een seri'9 fraaie aanvallen. Zich uitlevend in zijn technische mogelijkhe den, speelde hij zich regelma tig vrij en gaf heel wat per spectief biedende voorzetten. Een ervan vormde de inleiding van de openingstreffer. De Doetinchemse voorstopper John Trentelman ving de bal nog wel op, maar kreeg deze niet onder controle. René van Delft maakte er zich meester van, creëerde draaiend ruimte en bediende de ter plekke arri- beste man van de thuisclub genoemd. Tegen FC Utrecht had hij nauwelijks enige in breng, omdat hij grieperig was. Tegen FC Twente ontbrak hij derhalve. Nu, eenmaal uitge ziekt en topfit, bleek hij de man, die als schakelspeler het Haagse spel toch enige ïnhoud gaf. De voorsprong leek FC Den Haag zo gerust te stellen, dat De Graafschap gelegenheid werd gegund het spel eniger mate te verplaatsen. Dit ging na rust ook nog enige tijd door en mondde uit in de gelijkma ker van Rob de Kip, die aan de rechterkant werd aangevallen door Jan Renooy, maar zich door naar links te draaien verende en prompt uithalende ruimte schiep voor de doeltref- Lex Schoenmaker op maat. Met Schoenmaker is tevens de fende uithaal. Daarna was de rol van De Graafschap geleide lijk uitgespeeld. Om meer snel heid in de ploeg te krijgen, wis selde trainer Ruijgrok Jo van Zoest voor Roel Brinks. De wissel leek aanvankelijk effect te sorteren, want Brinks zorg de bij een Doetinchemse uitval prompt voor dreiging. Doelman Dido Havenaar van de thuis club moet uitlopend erger voorkomen. Zonder gebles seerd te geraken kwam Brinks zestien minuten na zijn entree in aanmerking voor vervanging (door Delleman), omdat Ruij grok hem inzet en onnodig bal verlies verweet. Intussen had FC Den Haag weer een voorsprong geno men. Deze was voortgevloeid uit een aanval, die door Simon van Vliet en Lex Schoenmaker ook in alle vrijheid kon worden opgezet. Trouwens, ook Bram Rontberg werd alle vrijheid ge gund zich al matchwinner (èn met zeven treffers in totaal als topscorer van FC Den Haag) te ontpoppen. Later, in de slotfa se zou de eerstejaars prof een nog riantere kans krijgen, maar schoot -evenals Harrie Melis daarvoor al had gedaan- over het doel van Eddie Pas veer. Het deed er in feite wei nig toe. Maar stel, als het nog 1-1 was geweest... FRANS LEERMAKERS Scoreverloop: 26. Schoenmaker 1-0, 59. De Kip 1-1, 71. Rontberg 2-1. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toe schouwers: 3.500. FC Den Haag Havenaar; Van Ber genhenegouwen, Mansveld, Van Vliet, Keloglu; Renooy. Schoenmaker, Van Delft (Lorlé); Melis, Treling, Rontberg. De Graafschap: Pasveer; Pleneman, Hiddink, Trentelman, Schreur; Wan ders, Kreileman, Kelderman; Hulshoff, Van Zoest (Brinks. Delleman). De Kip. Cruijff staat garant voor een uitverkocht Wembley, waar door de financiële positie van het Nederlands voetbal weer enigszins versterkt zou wor den. Bondscoach Rijvers wilde nog niet de naam van de ver vanger van Cruijff bekend ma ken. Rijvers wilde ook geen en kele verklaring afleggen voor zijn keuze van de 16 spelers, van wie bovendien Piet Schrij vers gisteren een midden- handsbeentje brak. De voorlopige selectie ziet er als volgt uit: Van Breukelen (FC Utrecht) en Schrijvers (Ajax), Hovenkamp, Metgod en Spelbos (AZ'67), Krol (Napoli), Van de Korput (Torrino) en Ophof (Ajax), Pe ters (AZ'67), Rijkaard (Ajax), Willy van de Kerkhof (PSV), Mühren (Ipswich Town), Ling en Kieft (Ajax) en Tahamata (Standaard Luik). HENK WAGEMAN 1 Rijvers gooit knuppel in hoenderhok Kees Rijvers heeft weer eens de knuppel in het hoenderhok gegooid. De bondscoach ver klaarde zich na het echec van Parijs (waar Nederland definitief voor het toernooi om de wereldbeker werd uit geschakeld door Frank rijk) vanaf dat moment meer op de jeugd te gaan concentreren. Zijn eerste selectie na die 18e november heeft al weer de nodige vragen opgeroepen. Vooral door de manier waarop hij bijna achteloos Jo han Cruijff weer in de Nederlands elftalgroep probeerde te loodsen. De procedure bij het samenstellen van een selectie, zo liet Rijvers weten, is zo dat de uit genodigde spelers na dat de media de betrok ken namen al hebben gepubliceerd een offi cieel schrijven van de KNVB ontvangen waar in ze van de invitatie op de hoogte worden ge steld. Normaal gespro ken werkt zo'n gang van zaken zonder strubbelingen, maar in het geval Cruijff had Rijvers de zaak toch wat zorgvuldiger moe ten aanpakken. De afgelopen weken hebben de kranten bol gestaan van de berich ten over de geringe be reidheid van de Ajacied om weer in het oranje team terug te keren. Als een verantwoordelijke bondscoach dan toch zonder ook maar enige vorm van overleg te plegen zo'n 'omstreden' speler terug wil halen naar Zeist getuigt dat op zijn minst van een wat erg optimistische instelling. Cruijff heeft geen recht op een uitzonderings- aanpak, maar de voor geschiedenis zou Rij vers toch tot enig na denken hebben moeten stemmen en hem tot een andere aanpak doen besluiten. Nu heeft de bondscoach, naar het zich laat aan zien, een zeperd van de eerste orde gehaald. Tenzij de hele stampij die nu weer is ontstaan door de Ajacied weer als een prima adverten tiecampagne wordt be schouwd voor zijn sportartikelen. Enig koopmanschap heeft in het niet zo verre verle den nog wel eens een rol gespeeld. Hoezeer Cruijff, die verklaart dat die hele shirtjesaffaire van vorig jaar vlak voor de wedstrijd tegen Frankrijk niet door hem maar door anderen in de wereld werd ge bracht en hij zelf altijd zijn afscheid in 1978 heeft beschouwd als een definitief vertrek uit oranje, ook het tegen deel beweert. Maar niet alleen wat be treft de zoveelste affai- re-Cruijff heeft Kees Rijvers zich van een wat merkwaardige kant la ten zien, ook achter het overige deel van zijn selectie kunnen de no dige vraagtekens wor den gezet. En dan wordt nog niet eens in de eerste plaats het feit bedoeld dat de bonds coach een doelman (Schrijvers) kiest die gisteren een ernstige handblessure opliep, die het toch wel zeer twijfelachtig maakt of hij volgende week te gen Schotland kan spe len. Nee, de ooit door Rijvers gedane uit spraak dat hij zich meer op de jeugd wilde con centreren is nu van een vreemd daglicht voor zien. Rijvers haalde Ruud Krol, van wie hij ook heeft beweerd dat hij die in één.elftal met Cruijff niet zag zitten, terug. Inmiddels lijkt dat ook niet meer te ge beuren, maar Rijvers maakte toch wel een degelijke spelersgroep bekend. Bovendien heeft de bondscoach oudgedien den als Hovenkamp en Spelbos weer van stal gehaald. Op grond van hun spel verdienen bei de spelers van AZ '67 zo'n uitverkiezing wel, maar in het kader van de verjonging valt zo'n beslissing toch moeilijk te zien. Het heeft er alle schijn van de ooit een9 als duiventil aangedui de Nederlands elftal- groep nog steeds als zodanig fungeert. Wat dat betreft is er niets nieuws onder de zon. Ook niet in de houding van voorzitter Eric Vilé die het betreurt dat Cruijff heeft afgezegd. De sectiebaas ziet na melijk een aardig be drag aan recette van de wedstrijd op Wembley tegen Engeland aan sija neus voorbij gaan. -*•

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9