ïeuwe akingen ij grafici reigen Neem hollandse winters niet langer voor lief ipaciteit van vangenissen et uitbreiden urger maakt te weinig bruik van inzagerecht V'J WRKty Minder geslaagden voor rijbewijs Crisis binnen spionage dienst Belasting druk hoogste inkomens moet lager Regering ontvangt 300 miljoen meer uit kleine gasvelden Kamerleden niet gelukkig met uitspraken van staatssecretaris HUURDERS VAN NEDERLAND Perioden met regen NENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 15 MAART 1982 PAGINA 5 mes in vleessector: londerd ontslagen ERDAM In het perso- estand van de Nederlandse ector wordt opnieuw het ezet. Dit weekeinde zijn to- 00 ontslagen aangekondigd: j de Unilever Vlees Groep n Oss en Gieten en evenveel 1 vleesverwerkende bedrijf te Driebergen. UVG wil zijn capaciteit in Oss en Gieten ngeveer 40 procent vermin- De sterk verliesgevende ex- an vers varkensvlees wordt igd. Perco BV zal zijn pro- bedrijf in Driebergen slui- olgens de directie is er on- de vele sancringsmaatrege- in de laatste jaren onvol- uizicht op winstherstel. Niet-rokers willen snel wetsontwerp UTRECHT De club van actieve niet-rokers (CAN) heeft zaterdag minister Gardeniers van Volksge zondheid per telegram ge vraagd haast te maken met een wetsontwerp voor de bescherming van de rechten van niet-rokers. De vereniging vergaderde zaterdag in Utrecht met name over de rookoverlast in ziekenhuizen en aan verwante instellingen. De situatie in de ziekenhuizen is zodanig, dat een krach tig beroep op de minister gerechtvaardigd is, aldus CAN. DEN HAAG Het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBR) heeft be kendgemaakt dat er in 1981 minder kan didaten hun rijbewijs hebben gehaald dan het jaar daarvoor: in 1980 910.795 en vorig jaar 868.517. De oorzaak van deze teruggang ligt vol gens het CBR in het feit dat, tegen de ach tergrond van de economische recessie, do mensen te vroeg examen doen. Het CBR constateerde verder dat de vrouwelijke examenkandidaten nog steeds in de meer derheid zijn. Met een slagingspercentage van 33,7 blijven de vrouwelijke kandida ten precies 10 procent achter bij de man nelijke kandidaten. PvdA en VVD verder uit elkaar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De partijvoorzitters van VVD en PvdA, Jan Kamminga en Max van den Berg, hebben elkaar zaterdag tij dens een discussie voor de radio de schuld gegeven van het feit dat de tegenstellin gen tussen beide partijen zijn vergroot. Uit de opstelling van beide voorzitters bleek dat politieke samenwerking tussen beide partijen verder weg is dan ooit. VVD-er Kamminga stelde dat de PvdA de laatste tijd naar links is opgeschoven. „Sa menwerking met een geradicaliseerde PvdA zit er nu zeker niet in", aldus de VVD-voorzitter. Volgens Max van den Berg de VVD naar rechts getrokken: „De liberalen gaan zich steeds conservatiever opstellen". Ambtsgebed niet verplicht DEN HAAG Deelname aan of respect tonen voor een ambtsge bed tijdens vergaderingen van ge meenteraden of provinciale staten kan niet verplicht worden gesteld. Dit heeft minister Van Thijn van Binnenlandse Zaken geantwoord op schriftelijke vragen uit de PvdA-fractie. Van Thijn zal zijn opvatting door geven aan de provincies en ge meenten, maar hij wil het aan deze lagere overheden zelf overla ten om een en ander te regelen. De verplichte deelname aan het ambtsgebed is volgens Van Thijn verboden op grond van het het Eu ropese verdrag ter bescherming van de rechten van de mens. Een grote hoeveelheid vuil ligt bij een plantsoen in Amsterdam te wachten tot de stadsreiniging het werk hervat. De vuilnisstaking duurt in Amsterdam nu al een week. ERDAM Er drei- ieuwe stakingen in afische sector. De jond Druk en Pa- 50.000 werknemers) aangekondigd de ac- ?gen de ziektewet- in van de regering breiden nu de on- ïdelingen tussen de he bonden en de ivers opnieuw zijn lopen. De partijen konden het dit weekend niet eens worden over de vraag wie de kosten van de premieheffing op het ziekengeld moet gaan be talen. Werknemers en werkgevers in de grafische industrie zijn zeer somber over de voortgang van de onderhandelingen. 600 Werknemers van twee grafi sche bedrijven staken voor 100 procent ziekengeld. Volgende week zullen volgens een woordvoerder van „Druk en Papier" waarschijnlijk ook an dere bedrijven plat gaan nu de onderhandelingen voor de tweede keer mislukt zijn. Het VNU-bedrijf NRM in Haarlem gaat woensdag plat. Hierdoor worden vooral omroepbladen getroffen. Dinsdag wil Druk en Papier het dagblad De Limburger stilleggen De sta kingen bij het dagblad De Stem in Breda en NDI in De venter gaan voorlopig door. De grafische bond CNV heeft het overleg met de werkgevers ook opgeschort. Het CNV stelt echter minder hoge eisen dan Druk en Papier. De Industrie bond FNV heeft het kort ge ding verloren dat de raad van bestuur van de Koninklijke Nederlandse Papierfabrieken (KNP) tegen haar had aange spannen. De FNV heeft de be zetting van het hoofdkantoor van de papiergroep moeten beéindigen. De wilde stakin gen bij de werven Wilton-Feij- enoord in Schiedam en HVO in Vlaardingen gaan gewoon door. De Partij van de Arbeid is niet ontevreden met de nieuwe voorstellen tot wijziging van de ziektewet van minister Den Uyl en staatssecretaris Dales (Sociale Zaken en Werkgele genheid). Dat heeft het PvdA- kamerlid Elske ter Veld zater dag gezegd voor de radio. De PvdA is met name tevre den, aldus Ter Veld, dat uit de plannen is geschrapt dat in cac's de 100 procent zieken geld niet meer geregeld zou mogen worden. De PvdA vindt het ook een goede zaak dat voortaan over het zieken geld premies worden geheven. De partij wil wel dat er meer duidelijkheid komt over de wachtdagen voor de ziektewet die eventueel ten laste van de werknemer zouden kunnen komen. 1RNHERT LIGA: ERDAM Het gesignaleerde tekort aan ruimte 1{angenissen (790 plaatsen) moet niet worden op- v. ;en door uitbreiding van de capaciteit, maar door ir ileggen van andere maatstaven bij het in verze- u bewaring stellen. Dit schrijft de Coornhert Liga, 91 ging voor strafrechthervorming, in een nota die a; ïg aan de orde kwam in de vergadering van de v kamercommissie van Justitie. wijst in dit verband op een indertijd door de Tweede .aangenomen motie om de voorlopige hechtenis bij ver delicten terug te dringen. Deze motie werd negen jaar ingediend. De vereniging vindt ook dat de bewaring emdelingen niet in huizen van bewaring thuis hoort, niging beoordeelt verder de bemoeienis van Justitie met rslaafden als oneigenlijk. Het vervolgen van strafbare noet afhangen van de ernst van de delicten en niet van an niet verslaafd zijn van de verdachte. In de huizen van g in Amsterdam en Rotterdam heeft Justitie experimen- ilingen gemaakt waar verslaafden een speciale opvang ndeling krijgen. Het bestaan van dergelijke afdelingen loe leiden dat verslaafden eerder naar een van deze hui- bewaring worden verwezen, terwijl een officier van jus- maal gesproken weinig heil van bewaring voor de ver- verwacht. Daarbij komt nog dat de verslaafde ten op- an zijn medegevangenen privileges krijgt wat de rechts- iheid in de hand werkt. 00 mensen bij stille omgang IRDAM Ongeveer 12.000 mensen hebben in de nacht trdag op zondag deelgenomen aan de stille omgang door enstad van Amsterdam. De voettocht wordt ieder jaar 1 om het „Mirakel van Amsterdam", dat in 1345 in een de Kalverstraat plaatsvond, te herdenken. De deelne- n de stille omgang waren behalve met eigen vervoer, eveer 200 bussen uit het hele land naar de hoofdstad ge- DEN HAAG De ambte narenbonden Abva/Kabo en CFO zijn boos op pre mier Van Agt omdat hij heeft geweigerd in te grij pen in een crisis bij de In lichtingendienst Buiten land (IDB). Deze houdt zich als contraspio nagedienst bezig met het ver zamelen van inlichtingen uit het buitenland die betrekking hebben op Nederland. Perso neelsproblemen zouden het werk van de dienst, die onder verantwoordelijkheid van Van Agt opereert, ernstig frustere- ren. De spanningen binnen de in lichtingendienst hebben al tot het vertrek van talrijke amb tenaren geleid. Velen hebben zich de laatste maanden bij een ambtenarenbond als lid aangemeld uit onvrede over de werksituatie. Er zou sprake zijn van ernstige problemen met de leiding. Door de pro blemen binnen de IDB zouden verschillende buitenlandse diensten niet meer tot samen werking met de IDB bereid zijn. Hierdoor zou de Neder landse contraspionage belang rijke gegevens moeten missen. De Rijksvoorlichtingsdienst verklaart ook na het naar bui ten komen van de interne spanningen nog dat er geen anleiding tot ingrijpen is. „om dat er geen onregelmatigheden bij de dienst zijn geconsta teerd". Nu Van Agt het er bij laat zitten is de hoop van de betrokken ambtenaren en hun bonden gericht op de Tweede Kamer. VAN DER STEE: Van der Stee (Vervolg voorpagina) DEN HAAG Minister Van der Stee (Financiën) wil de inkomstenbelasting drastisch hervormen en het be lastingapparaat sterk saneren. „Nivellering via de in komstenbelasting is gedoemd te mislukken. De exessie- ve belastingdruk werkt fraude alleen maar in de hand. Het hoogste belastingtarief van 72 procent zou ver laagd moeten worden tot 50 a 60 procent", aldus de be windsman. De belastinghervorming zou de Staat ongeveer 8 miljard gulden kosten. Dat geld kan volgens Van der Stee onder meer gevon den worden in een inkrimping van de belastingdienst en sterke vereenvoudiging van de belasting-administratie. De minister is verder van mening dat er voor een verkleining van de inko mensverschillen maar heel weinig mogelijkheden meer zijn. Zaterdag vond voor de radio een discussie plaats tussen de fi nanciële specialisten van CDA, PvdA en D'66 in de Tweede Ka mer. Daaruit bleek dat de coalitiegenoten ten aanzien van de in vulling van de Voorjaarsnota nog steeds niet dichter bij elkaar zijn gekomen. CDA-er De Graaf stelde weliswaar dat een om buigingsbedrag van 4,5 miljard voor dit jaar niet meer haalbaar is. maar wel zal men moeten proberen zo dicht mogelijk bij dat bedrag uit te komen. Volgens het D'66-kamerlid Engwirda moe ten de nieuwe financiële tegenvallers, zoals de drie miljard van Van der Stee, buiten de ombuigingen in de de Voorjaarsnota worden gehouden. CDA en D'66 zeiden weinig te voelen voor de alternatieve ombuigingsvoorstellen van de PvdA. Deze partijen willen geen koppeling van de kinderbijslag aan de hoogte van het inkomen, maar willen de bijslag afhankelijk stellen van de leeftijd. Ook de door de PvdA voorgestelde verhoging van de premiegrens voor volksverzekeringen stuit bij beide coalitiepart ners op verzet. Het PvdA-kamerlid Wöltgens en Engwirda we zen op hun beurt het CDA-plan af, om de inkomens van amte- naren en uitkeringstrekkers per 1 juli op de nullijn te zetten. „Dat zo neerkomen op een ontkoppeling en is tegen de afspra ken in het regeerakkoord", alus Wöltgens zaterdag. DEN HAAG Shell en Esso hebben ingestemd met het. regeringsvoorne men de opbrengsten die zij hebben van gasverko- pen uit alle gasvelden be halve dat van Slochteren, de zogenaamde kleine velden, verder af te ro men op voorwaarde dat de regering niet zou tor nen aan de opbrengsten van gasverkopen uit het Slochteren veld zelf. De instemming van beide olie maatschappijen hierover is uit de doeken gedaan door Esso- president F. van Duivenboo- den in een interview in dag blad Het Vrije Volk. Met het afromen van de opbrengsten van de kleine velden haalt de regering dit jaar 300 miljoen gulden extra binnen. Het be treffende wetsontwerp ligt nu bij de Raad van Staten. Op opbrengsten van het Sloch teren veld vallen onder een „herenaccoord" dat de vorige regering met Shell en Esso sloot over het behoud van die opbrengsten - 14,9 miljard gul den in de periode 1980-1985 - in ruil voor investeringen in ons land ter waarde van 14 miljard gulden in dezelfde pe riode. Onlangs stemde de" Tweede Kamer er op voor spraak van de regering mee in voorlopig niet aan het heren accoord te gaan sleutelen. (Vervolg van de voorpagina) „Deze staatssecretaris heeft een aantal zeer ongelukki ge uitspraken gedaan, die hij hier beter achterwege had kunnen laten", zo reageerde CDA-onderwijsspecia- list en Tweede Kamerlid Ad Lansink op de woorden van partijgenoot Deetman over het verdwijnen van de mavo. Samep met Konings (PvdA), Ginjaar (VVD) en Wilbers (D'66) was hij door het NGL uitgenodigd om zitting te nemen in het parlementaire forum op de mavo-dag in Arnhem. Ook de andere kamerleden bleken weinig gelukkig met de uit spraken, die deze staatssecretaris diezelfde ochtend had gedaan. Uit hun woorden kon worden opgemaakt, dat Deetman het ver wijt kan worden gemaakt, dat hij zich teveel had gericht op het verdedigen van de regeringsplannen voor de invoering van het voortgezet basisonderwijs. „De staatssecretaris heeft er te weinig rekening mee gehouden dat de mavo de eerste tien tot vijftien jaar nog zal blijven bestaan". Zo liet VVD-kamerlid Nel Ginjaar na afloop weten. In de discussies tussen de leden van het parlementaire forum onderling en met de aanwezige mavo-leraren stond niet zozeer de toekomst van het mavo centraal, maar meer de midden schoolplannen van dit kabinet. Vooral ook de financiering van die plannen was aanleiding tot levendige discussies hierover. Bovendien kwam ook de taakverzwaring van leraren in het voortgezet onderwijs uitgebreid ter sprake. Het door minister Van Kemenade aangekondigde onderzoek naar de taakbelasting in het onderwijs zal spoedig moeten worden gestart, vonden de aanwezigen. Daartussendoor kon toch ook uit de monden van de kamerleden worden vernomen, dat er weinig tevredenheid heerst over het huidige stand van zaken bij de mavo. De school, zo benadrukten de parlementariërs, mag niet als eindonderwijs worden gezien; daarna dient de leerling nog een beroepsopleiding te volgen. Het niveau van de mavo zal moeten worden opgeschroefd, vond PvdA'er Konings. Dit om te voorkomen dat mavo-gediplomeer den in de situatie terechtkomen dat zij tot geen enkele vervolgo pleiding meer worden toegelaten. Een extra vijfde jaar verbin den aan deze scnoolsoort is echter ook weer niet de bedoeling. Daar zijn de vervolgopleidingen voor, ook daar waren de vier politici het wel over eens. CDA'er Deetman stelde dat geconclu deerd moet worden dat de mavo minder waard is geworden. Dat geldt volgens D'66-er Wilbers ook voor de andere schoolsoorten, maar juist omdat de mavo „aanhikt" tegen de havo-opleiding is deze schoolsoort in een moeilijker positie terechtgekomen. Hoewel de discussie zaterdag over de toekomst van het mavo aan de magere kant bleef, was het CDA'er Lansink die probeer de de uitspraken van partijgenoot Deetman bij de aanwezigen zo snel mogelijk te doen vergeten. Hij hield de aanwezigen voor dat naar zijn mening de mavo een sleutelfunctie gegeven zou moe ten worden bij de gewenste integrale invoering van het voortge zet basisonderwijs. „Ik zou willen dat dit soort ideeën wat meer gehoor zouden vinden binnen deze regering. Maar dat kan blijk baar niet", aldus de CDA'er zaterdag. Door een staking kon de afgelopen week geen vuil bij u worden opgehaald. Op dinsdag 16 maart zullen alle werkzaamheden weer normaal door de reinigingsdienst uitgevoerd worden. De hele week zal met al het beschik bare materiaal huisvuil, laadkisten en containers opge haald en geledigd worden. Het is mogelijk dat door het grote aanbod van vuil zo wel op dinsdag als op donderdag een gedeelte blijft staan in uw wijk of straat. Dit vuil wordt de dag daar op weggehaald. Het grofvuilschema wordt met ingang van 17 maart ook weer normaal her vat. Alleen het grofvuil dót in de sta- kingsweek bij u thuis is blijven staan kan helaas niet apart worden opge haald. Dit kunt u de eerst volgende ophaalbeurt aanbieden. 0RMATIEDAG PERSOONSREGISTRATIE: 5FOORT Er veel te weinig ge- gemaakt van de jkheid om inzage te van de persoonlij- evens, die zich be- in registratiesyste- van gemeentelijke den, bankinstellin- s verzekeringsmaat- I jjen, vakbonden en !l idsinstellingen Ie PTT. Dat komt nelijk door de on- heid met het inza- Dit stelden de P nentenbond, de Waakzaamheid Persoonsregistratie en de Technische Hogeschool in Twente zaterdag op een informatiedag te Amers foort. Veel burgers weten niet dat ze de mogelijkheid hebben om foute gegevens te corrigeren en het recht om zich uit de personenregistraties te laten schrappen, aldus de organisa toren. Die onwetendheid leidt ertoe dat dagelijks bij de men sen vele ongewenste brochures en folders op de deurmat kun nen vallen. Bij de Tweede Kamer is vorig jaar een ontwerp Wet op de Persoonsregistratie ingediend. De TH, Consumentenbond en Stichting Waakzaamheid Per soonsregistratie vinden het ge wenst dat de ontwerp-wet snel tot officiële wet verheven wordt. Dat zal de duidelijkheid ten goede komen, aldus de or ganisatoren. Kritiek was er overigens op het draagvlak van de ont werp-wet. De Wet op de Per soonsregistratie zal zich beper ken tot de geautomatiseerde adressenbestanden, en dat vonden de organisatoren een te „magere" opzet. Van diver se zijden werd kritiek geuit op het feit, dat de Wet op de Per soonsregistratie veel te laat zeggingskracht krijgt, delijk pas over zes jaar. De overheid geeft méér subsidie om huurwoningen met voorrang te laten isoleren. Haal deze brochure op postkantoor of gemeentehuis. En bekijk wat u misschien komende winter al aan stookkosten kunt besparen! zal het met een middagtempe- ratuur van ongeveer 10 gr dui delijk minder koud zijn dan voor het weekeinde het geval was. Ook morgen staat er veel wind. In de rest van dezi week staat ons een nogal buiig weertype te verwachten met middagtmeperaturen rond de 8 graden. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdar Oe Bilt Doelen Eelde DE BILT Het hogedrukge- Zee via de alpen tot in Rus- bied strekt zich uit van het land. terwijl depressies over "westen van de Middellandse het noordelijk deel van de Oceaan oostwaarts trekken. Deze luchtdrukverdeling ver oorzaakt bij ons een sterke zuidwestelijke stroming. ^en regenzone trekt vanavond en vannacht vanuit Engeland naar ons land. Er zal morgen dan ook veel bewolking zijn en de regenkansen zijn groot. Het is nog onzeker of dit re- gengebied voor morgenavond ons land voorbij zal zijn. kans op vertraging door nieu we storingen is vrij groot in onze omgeving. De temperatu ren veranderen nog weinig, al onbew. 13 -3 0 n geh bew 13 9 0 n

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5