Rommelmarkt Sport In weer groot succes Super Jazz Band Ball: een zeven uur durende swingende marathon De koele meren des doods"laat geduldige Leidse figuranten lang in de kou staan Ook honden zonder stamboom in Leidse Groen oordhallen Tubile um concert 'sardas grotendeels overtuigend EIDEN LEIDSE COURANT MAANDAG 15 MAART 1982 PAGINA 3 EIDEN De Leidse portverenigingen hebben ok dit jaar weer goede aken gedaan op de Rora- elmarkt Sport In in de on Menken IJshal aan e Vondellaan. De organi- itoren schatten het aan- 1 bezoekers aan de drie- lagse markt op de 12.000. Ook vorig jaar werden 12.000 bezoekers aan de markt, die van vrijdag tot gistermiddag duurde, geteld. Zonder officiële handelingen en plichtplegingen ging de zes de „Rommelmarkt Sport In" vrijdagavond van start. Het was de bedoeling dat de markt zou worden geopend door de voetballer Willem Van Hane- gem, maar ondanks zijn afwe zigheid was het een drukte van belang. Een voetballer als publiekstrekker bleek niet no dig. De rommelmarkt Sport In be gint een begrip te worden als jaarlijks evenement in de hal aan de Vondellaan. De rom melmarkt biedt sportvereni gingen uit Leiden en omge ving de mogelijkheid de club kas wat te spekken. En de clubs maken daar ook druk gebruik van. Dit jaar stonden er 85 verenigingen in de vol gepropte hal. De belangstelling was zo groot dat de organisato ren een aantal malen „nee" hebben moeten verkopen bij nog meer aanmeldingen. Te koop was er van alles. Pot ten, pannen, vazen, kleren, ijs kasten, meubilair en sieraden om wat te noemen. De Sport verenigingen hadden over klandizie niet te klagen. De opbrengst van drie dagen in de kraam staan, bleek te variëren tussen de duizend en de drie duizend gulden. Gemiddeld wordt de winst op tweedui zend gulden per vereniging geschat. Voor veel sportvere nigingen is de markt een wel kome aanvulling op de vaak niet al te florissante financiële positie waarin de de vereni gingen verkeren. De ene vere niging gebruikt de winst om extraatjes te financieren, voor de ander is deelname aan de markt bittere noodzaak om op de been te blijven. o £IDEN Het zou tot r na drie uur 's nachts ij uren voordat het hotel [oliday Inn weer leeg 'as. Zo'n zeven uur jazz it er toen op. Een zeven ic ur durende marathon e anaf zaterdagavond half >1 egen met jazz door een ange rij „All-Stars". Na- 5nen waar de liefhebber ijn vingers bij aflikt en* iich een hele avond tot iep in de nacht mee museert. Eén groot jaz- feest onder de naam Su- er Jazz Band Ball. Super Jazz Band Ball nr. I" ials de officiële naam van ge- euren luidt, is op poten gezet oor de jazz-musicus in hart in ieren Ted Easton. Het is de idoeling dat het een jaarlijks tugkerend festijn wordt. Is je ziet wat een succes dit hoeveel mensen erop af zijn komen, de grandioze sfeer, is geen wanklank gevallen, at wil je nog meer," aldus én van de naaste medewer- ers van Ted Easton, „dan aat voor mij al vast, dat we boel volgend jaar weer op ïlten komen zetten." Het uzikale peil was inderdaad Het Pasadena Roof Orchestra hoog, de enige wanklank zou kunnen zijn dat de geluidsin stallatie niet altijd perfect werkte. De brandweer had als eis ge steld dat er niet meer dan vijf duizend kaarten verkocht zou den worden, omdat meer dan vijfduizend mensen op een kluitje te gevaarlijk zou zijn. De organisatoren telden uit eindelijk zesduizend bezoe kers. Zesduizend mensen die bereid en in staat waren om veertig gulden neer te tellen om zich in de mensenmassa te begeven. Super Jazz Band Ball was dan ook meer een feest waar twee maal modaal kwam om te zien en om gezien te worden dan een feest waar Jan Modaal zich een avond mee amuseerde. Een zeer be schaafd feest voor en door de vooral niet meer zo erg jonge jazzliefhebbers, die soms van heinde en verre naar Leiden waren gekomen. In het hotel was achthonderd vierkante meter beschikbaar om te dan sen. Zo nu en dan was zelfs dat te weinig. De immense tennishal, de Holidome en een als nachtclub ingericht zaaltje waren tot de laatste plaats be zet. Super Jazz Band Ball, voor de één een avond uit en voor de ander pure nostalgie. Nos talgie bijvoorbeeld door de act van The Pasadena Roof Or chestra met zijn muziek uit de jaren twintig en dertig. Nostal gie door de al wat oudere he ren van The Dutch Swing Col lege Band. Nostalgie door mu ziek die voor en na de oorlog zo populair was. Terwijl in de ene zaal The Dutch Swing College Band en The Pasadena Roof Orchestra elkaar in hoog tempo afwissel den, werd in de andere grote zaal een meer gevariëerd pro gramma gebracht. Een greep uit de namen: The New Or leans Syncopators, Max Col lie's Rhythm Aces, de Zwitser se trompetist Oscar Klein, het Rob Agerbeek Trio en natuur lijk Beryl Briden „Oueen of the Washboard" die de zaal aan haar voeten kreeg. Het trio van Pim Jacobs leek min der gebaat met de massaliteit van het festival. De subtiele muziek van het drietal kon nauwelijks opboksen tegen het gegons van de menigte en dat van de air-conditioning. Toen de „First Lady Of Jazz" Rita Op de achthonderd vierkante meter dansvloer verdrong men zich. Reys op het podium verscheen geluid, haar grappen en grol- ging er een gejuig was. Eén len en haar boogie-woogie liet van de hoogtepunten was net ze zien dat ze er nog steeds is. zoals tijdens het Key Town Het Super Jazz Band Ball heef Festival in de Stadsgehoorzaal zijn bestaansrecht bewezen. Pia Beck. Met haar heel eigen MARCEL GELAUFF rokkenmakende ustraliër opgepakt EIDEN De politie eeft zaterdagmorgen een 1-jarige Australiër aange- Duden die bij Nettorama de Haarlemmerweg lensen lastig viel. De Ïn liep op blote voeten id en vertelde iedereen, ie hij tegenkwam dat hij in vriend zocht. man had zich vrijdag bij de olitie moeten melden met een liegtuig-ticket naar Australië. man is al ruim vier maan- i in Nederland, terwijl hij Igens zijn visum maar drie 1 aanden mag blijven. Vorige eek woensdag had de Au- j raliër het al met de politie an de stok. Hij beschadigde len met zijn auto vier politie- ito's. De man zal vermoede- |k worden uitgewezen. In totaal 335 honden van 92 rassen stonden gisteren in het mid delpunt van de belangstelling in de Leidse Groenoordhallen. De kynologenvereniging Rijnland hield een clubmatch met totaal 41 grote bekers in de prijzenkast. Voor de 92 besten van de ver schillende rassen waren wat minder omvangrijke bekers inge kocht. Opvallend aan deze wedstrijd was dat ook stamboomloze honden aan de wedstrijden mochten deelnemen. Het bestuur van de vereniging heeft tot deze koerswijziging besloten, omdat ook honden waarvan de verre voorvaderen wat minder duide lijk zijn, soms in staat zijn om de vereiste proeven af te leggen. Een tweede overweging was dat een vergelijking van een stam boomloze hond, met een hond die daar wel over beschikt een goede zaak is. Als bijzondere rassen waren de Russische Terrier en de Chinese Shar Pei hond aanwezig. Het Russische hondje is pas een paar jaar in Nederland bekend. Ook het Nieuw Leids Dierenasiel was in de Groenoordhal. Het deed goede zaken. Van de 15 aanwezige honden werden er 12 aan een nieuwe baas ge holpen. Wethouder P. Schoute van cultuur reikte de bekers uit. Schotse Folkmuziek De Schotse groep Silly Wizard treedt morgenavond op in de Waag aan de Aalmarkt. Het optreden begin om half negen. De groep speelt Schotse folk. Ze brengen levendige en ook gevoelige nummers en maken daarbij gebruik van een groot aantal instrumenten. Een kaar tje kost zeven gulden vijftig. Leden van de Leidse Folkclub en CJP-ers betalen vijf gulden. VOS-cursus In buurthuis 't Mierenest aan de Morsweg 59 begin binnen kort weer een VOS-cursus. VOS betekent: Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving. Onderwerpen die be handeld worden zijn onder meer onderwijs, verslaving, macht, sociale wetten, etc. Donderdag 18 maart om tien uur is er in het buurthuis een voorlichtingsbijeenkomst over de nieuwe cursus. Mexicaanse volksmuziek Het trio Roberto Guarani treedt zaterdag 20 en zondag 21 maart op in het rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. Het trio speelt Mexicaanse volks muziek met harp, percussie en twee gitaren. Het optre den heeft plaats ter gelegenheid van de tentoonstelling 'Indianen van Mexico'. Opgetreden wordt zaterdagmid dag van half vier tot kwart over vier en zondagmiddag van half drie tot kwart over drie en van half vier tot kwart over vier. De toegangsprijs bedraagt voor vol wassenen vier gulden vijftig en voor jeugd twee gul den. Gezien de beperkte plaatsruimte is het raadzaam te reserveren: tel. 071-132641. Britse Folk Het duo Peter Urwin en Bert Haasjes treedt zondagmiddag 21 maart vanaf drie uur op in café Aniba aan de Heren straat 1. Hun repertoire bestaat uit voornamelijk Engelse en Schotse folk. Een groot deel van de nummers wordt a capella gebracht. Caecilia Consort Het kamerorkest Caecilia Consort geeft zaterdagavond 20 maart een concert in de Stadsgehoorzaal. Het con cert is geheel gewijd aan werken van Mozart Solisten zijn de fluitist Koos Verheul en de Amerikaanse pianst William Black. Kaarten zijn te koop bij K&O aan de Oude Vest 45, telefoonummer 141141 of vanaf half acht aan de kassa van de zaal op de avond van het concert Het concert begint om kwart over acht Amnesty De afdeling Leiden van Amnesty International houdt van avond vanaf acht uur een schrijfavond in het kerkelijk cen trum de Regenboog aan de Watermolen 1 in de Meren- wijk. Er wordt geschreven voor politieke gevangen. Liselore Gerritsen In het Leidse Waaggebouw aan de Aalmarkt treedt vrijdag 19 en zaterdag 20 maart Liselore Gerritsen op. Zij brengt haar 'Klein Concert 4'. De Waag is voor de gelegenheid tijdelijk omgedoopt tot 'Schouwburg Waag'. Het 'Klein Concert 4' is weer een uitgebalan ceerd programma geworden waarin humor, poëzie, ver halen en vooral muziek op oorspronkelijke wijze zijn ineengevlochten. De muzikale ondersteuning is van Ben van der Linden (toetsinstrumenten) en Martijn Alsters. De organisatie van het optreden is in handen van de Directie Social Cultureel Werk van de gemeen te Leiden. De voorstellingen beginnen beide avonden om half negen. Kaarten a twaalf gulden vijftig en ze ven gulden vijftig kunnen gekocht worden bij K&O en de VVV. VROUW ERNSTIG GEWOND: Auto rijdt door na aanrijding LEIDEN Een 53-jarige Leidse is in de nacht van vrijdag op zaterdag ernstig gewond naar het AZL overgebracht, nadat zij op de hoek van de Churchill- laan en de Telderskade door een auto was aange reden. De vrouw had twaalf gebroken ribben en letsel aan haar benen. De auto is na het ongeluk doorgereden. Het ongeluk ge beurde om tien minuten over één. Volgens getuigen reed de wagen, een Alfa Romeo Sud IT met grote snelheid over de Churchilllaan. De vrouw stak op de fiets de weg over en had de auto niet op tijd in de gaten. De auto is volgens de politie aan de rechterkant bescha digd. De politie verzoekt getui gen van het ongeval zich te melden, telefoonnummer 141141. EIDEN Het zigeune- irkest Csardós vierde zijn enjarig bestaan zaterdag ngstleden met een con- irt in de Leidse schouw- urg. De muziek, die zij aarop uitvoerde was af- omstig uit Tsjecho-Slo- akije, Hongarije en Roe- enië. Van dit repertoire eeft Csérdés de laatste ren een specialisatie ge laakt. verschillende onderdelen troffen puur instrumentale Aken (suites en melodieën), aarbij de leden van het der- 'n leden tellende orkest om urten of collectief in de „in- Nmentenparade") als solist 'traden. Daarnaast viel de 'thentieke solist Laszlo Tóth beluisteren. Voorts werden kele zangsolo's ten beste ge ven, door de orkestleden en 'r leden van Csardés' eigen nsgroep, die met hun chore- rafische bijdrage de afwisse ling in dit programma ver grootten. De valse toonvorming en het ongecoördineerde samenspel, dat Csardés in de eerste pro grammaonderdelen liet horen, verbeterden gaandeweg aan zienlijk. Orkest en solisten toonden toen een goede tech niek, die een enkele maal zelfs virtuoze vormen aannam. Daarmee verkreeg de uitvoe ring een zwier en gepassio neerdheid, die, gevoegd bij de ontspannen presentatie door de musici, haar een authentiek voorkomen gaven. De vocale bijdragen misten ten ene male dat élan en bleven zodoende als een muzikale domper fun geren. De twee soli van Laszlo Tóth vormden door hun magistraal temperament een norm, waar aan Csardós in het samenspel niet bleek te kunnen voldoen. Het waren de weinige momen ten, waarop het enthousiasme niet voelbaar was, dat Csardas op haar publiek wist over te dragen. DIRK VOOREN NOUCHKA VAN BRAKELIS HALVERWEGE 99 LEIDEN De verfilming van Frederik van Eeden's „De koele meren des doods" is met misschien een dag ver traging op het draaischema nu halverwege. Zondag was Leiden wéér het middelpunt van een massascène, ditmaal een waarin de hoofdpersoon Hedwig Marga de Fontaine naar een lustrumfeest van de studenten gaat, waar zij voor het eerst de notariszoon Ge rard (Ad Olree) ontmoet, die later haar man zal worden. Het gebeurde allemaal bij de Buren t aan de Nieuwe Rijn. „Een lokatie die ik mii nog van vroeger herinnerde zegt producent Matthijs van Hey- ningen niet zonder trots. „Ik heb jarenlang in Alphen ge woond." „De koele meren" waren die dag bijzonder koud en de on geveer 80 uit Leiden afkom stige figuranten amateur toneelspelers en studenten van Minerva stonden te klappertanden in de harde, gure wind. Vooral de dames in hun fraaie kostuums van rond de eeuwwisseling had den het zwaar te verduren, terwijl een kt een afgedragen pak gehulde man „uit het ge wone volk" er zich over be klaagde, dat hij niet eens zijn handen in zijn broekzakken kon steken omdat ze dichtge naaid waren. Massascène „Zo'n massascène kan je ei genlijk alleen maar in het weekeinde draaien. Waar haal je anders de mensen van daan zegt Van Heyningen, die toch wel wat bezorgd is hoe het donderdag moet gaan in Loenen met de trouwscène voor de gereformeerde kerk. Het kerkbestuur gaf alleen maar toestemming voor de donderdag." Overigens is Van Heyningen de rust zelve. Hij wijst op de uitgebreide garderobe Victo riaanse kleding, die hij in En geland heeft moeten huren omdat je die niet in die hoe veelheid in Nederland kunt krijgen. „Die is nu een keer hier en ik kan er toch niets meer aan doen. Als het nu maar niet gaat regenen, want dan kunnen we voor vandaag wel inpakken." Voorlopig blijft het hard waaien en het beeld doet den ken aan een andere productie van Matthiis van Heyningen, toen hij op het eiland Man on der dezelfde weersomstandig heden het een grote figuratie uit twee amateurtoneelgroe pen in hetzelfde soort kleding moest draaien voor Paul de Lussanet's verfilming van „Mysteries". Bang De hoofdrol in „De koele me ren des doods" is weggelegd voor Renee Soutendijk, die na Wim Verstappen's „Pastora le" en Ben Ver.bong's „Het meisje met het rode haar" wel een van onze meest gevraagde filmactrices is geworden. „Het is een moeilijke rol, het is een vrouw die in extremen leeft. Maar de kleding helpt mee, je leert je er heel anders in be wegen." Rushes van de film heeft zij nog niet gezien. Daar ben ik bang voor. Ik let altijd op de verkeerde dingen. Bovendien houd ik er niet van mezelf op het scherm te zien." Op de vraag of het nu anders is om onder een vrou welijke regisseur te werken, antwoordt ze. „Nee, dat niet. Ieder heeft zo zijn eigen wijze van werken. Nouchka doet dat op een zeer gevoelsmatige manier." En als om dat te be wijzen, roept de met zwarte cowboyhoed getooide Nouch ka even later tot de ver kleumde fijguranten: „Denkt er om het is mooi en zonnig lenteweer. We doen deze shot nog eens over, dit zal de beste worden." Om even later als een figurant op de kreet actie te laat van start gaat te zeggen „Nee, dit was toch niet de beste. Wilt u maar weer naar uw plaatsen terug gaan." Zo verstrijkt de ochtend en het gezelschap is tegen die tijd tot de trap naar de Burcht ge vorderd. Voorbijgangers Een merkwaardig incident doet zich voor als plotseling langs een zijpad een niets ver moedende groep modern ge klede voorbijgangers door de groep wachtende figuranten loopt. Zo zullen er nog meer mensen „uit het beeld verwij derd worden" die dag omdat aan de overkant een receptie aan de gang is en vele mensen met bloemstukjes arriveren. Als de groep deftig geklede fi guranten tot de trappen is ge naderd, wordt de lunchpauze aangekondigd. Hans Kemna, die als een veldheer de lakens uitdeelt, drukt de figuratie nog eens op het hart zelf vooral goed in de gaten te houden in welke volgorde zij straks de trappen moeten be stijgen. Tijdens de lunch heeft de gri me-afdeling handenvol werk om verwaaide haren glad te strijken en als Hans'Kemna het teken geeft dat iedereen weer naar buiten moet, ge beurt dit toch met zekere te genzin. Terwijl men binnen driftig de kartonnen koffiebekertjes, plastic soepkoppen en manda- rijneschillen in vuilniszakken verzamelt je mag voor Lei den hopen dat de gemeente reiniging spoedig aan het werk gaat wordt aan de be stijging van de trap begonnen. Het is veel trapje op, trapje af en nog eens overdoen, maar tenslotte is men toch boven bij de herauten. In de Burcht zullen dan nog een aantal ath- leten van het CIOS een gym- nastiekdemonstatie geven anno de jaarwisseling. Ze zien er wat koddig uit met hun zwarte kousen en broeken tot op de knie en ze voelen zich dan ook ietwat opgelaten...en rillerig. Geen studio-werk Deze week zal behalve in, Loenen ook nog in Domburg worden gedraaid, dan gaat men naar Engeland voor en kele buitenopnamen en ver volgens naar de Dordogne. „De interieurs nemen we op in Nederland. Geen studio werk. Alleen het bouwen van de decors zou een kapitaal kosten zegt Matthijs van Heyningen, die zich niet over exacte toekomstplannen wil uitlaten. „Je weet nooit hoe het loopt We zouden eerst een film met Johnny en Rijk maken, maar toen die maar niet van de grond kwam, besloten we iets heel anders te doen. Ik liet Nouchka „De koele meren des doods" lezen en ze was meteen entausiast. Ik heb in mijn hoofd nog een film met Ate de Jong als regisseur en Marleen Gorris is ook al weer aan een nieuw scenario bezig. We zullen wel zien hoe het loopt." MILO

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3