Mili ardenstrop naakt bezuiniging log noodzakelijker SLA EN TARTAAR V eront waardiging over executie Hawker abonne«s Mavo zal moeten verdwijnen 'AN DER STEE: NIEUWE TEGENVALLERS Greenpeace staakt acties na arrestaties 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Mbd11esvaan Ubette en Margriet Story- (Sowumt Maanddg 15 maart 1982,72e jaargang no. 22218 DAGBLAD, VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooldredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes Z0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57.35; jaarZ217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0.75. „Buona Sera, Mrs Campbell", Amerikaanse speelfilm met Gina Lollobrigida en Telly Sa- valas op Ned. I om 19.40 uur. Om 21.55 uur aflevering „Mis daad op de renbaan". Ned. II om 20.27 uur „Achter het nieuws" met Wiegel en Terlouw en om 22.40 uur „Sonja op Maandag". HET WEER Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtempera tuur ongeveer 4 graden, maxi mumtemperatuur ongeveer 10 graden. Vrij krachtige en aan de kust harde wind tussen zuid en zuidwest. Zon op: 06.53, onder 18.45. Schevenin- gen hoog water 6.32 en 18.55. Laag water 2.20 en 14.54. skiërs ood door iwines RENOBLE Bij ne- [i verschillende lawi- in de Franse Alpen gisteren elf skiërs het leven gekomen, rintig mensen wer- n gewond en twee iërs worden nog ver- «t. De ongelukken den plaats op vijf banen in de buurt Grenoble, ilgens de autoriteiten ren veel skiërs door t mooie weer aange- jkken. Veilig jack Een model toont een op het eerste ge zicht sportief jack dat ech ter niet alleen ontworpen is om de elemen ten te weer staan. De dra- ger ervan wordt ook be schermd tegen kogels, mes steken en vuur. Het jack was dit week eind te zien tij dens een mo deshow in Los Angeles. Gouden haas na drie jaar terecht LONDEN Na vele maanden intensief en hardnekkig speur werk heeft een 48-jarige Britse ingenieur op een kerkhof bij het plaatsje Bedford een met juwelen ingelegde gouden haas opgediept. De ingenieur moest kort na zijn ontdekking in een ziekenhuis worden opgenomen wegens over spanning en uitputting. De schrij ver van het kinderboek „Maske rade" had de 14.000 gulden kos tende haas verborgen bij wijze van publiciteitsstunt. In het boek, waarvan de laatste drie jaar ruim een miljoen exemplaren over de toonbank gingen, waren aanwij zingen opgenomen voor de vind plaats van de haas. STAATSSECRETARIS DEETMAN: ARNHEM Er is geen toekomst meer voor de mavo. Als het driejarige voortgezet basisonderwijs (de midden school) eenmaal wordt ingevoerd, dan zal de mavo als zelfstandige school soort moeten verdwijnen. Dan is er alleen nog plaats voor een tweejarige bovenbouw van algemeen voortgezet onderwijs, die een opleiding moet gaan verzorgen van minstens het ni veau van mavo-4. De 826 zelfstandige mavo's zullen dus op de tocht komen te staan. Deze voor de mavo-leraren weinig op beurende conclusies konden worden ge trokken uit de toespraak van staatsse cretaris Deetman van Onderwijs zater dag in Arnhem. Deetman was daar door het Nederlands Genootschap van Lera ren uitgenodigd om op de mavo-dag te komen spreken over „de toekomst van het mavo". Zijn rede, die bol stond van de cijfers over de tanende belangstelling voor de zelfstandige mavo's en de da lende status van het mavo-diploma op de arbeidsmarkt, werd door de met mavo-leraren gevulde zaal met gejoel en gefluit ontvangen. Pag. 5: Kamerleden niet gelukkig met uitspraken staatssecretaris. (Van onze parlementaire redactie) NHEM Met een nke uithaal naar de 'dA en de bekendma- ng van een nieuwe trop" van drie miljard lden op de overheidsin- msten heeft minister n de Stee van Finan- zaterdag de noodzaak ingrijpende bezuini- figen onderstreept. „Met regeerakkoord in de d zal ik aantonen dat er dit jaar 4,5 miljard be zuinigd moet worden. Wij moeten niet zeuren, maar doen. Met lapmiddeltjes kunnen wij onze economie niet meer redden", aldus de bewindsman. Op een bijeenkomst van CDA- provincie- en gemeentebe stuurders in Arnhem beschul digde Van der Stee de PvdA op nauwelijks verholen wijze van lafheid als het gaat om het invullen van de noodzakelijke bezuinigingen. In een duidelij ke verwijzing naar de PvdA stelde hij: „We" wensen ons niet schuldig te maken aan laf gedrag, waarvan de uitke ringstrekkers de dupe zullen worden". Het stelsel van sociale zeker heid is volgens de CDA-minis- ter onbetaalbaar geworden. Bovendien doemen nieuwe te genvallers op: door de daling van de olieprijzen verminde ren de aardgasopbrengsten, de rentelasten zijn gestegen en de WW-uitkeringen vallen tegen. Bij elkaar is dat zo'n drie mil jard aan tegenvallers, aldus Van der Stee. Verschillende D'66-politici, onder wie minister Terlouw en partijvoorzitter Van Ber- kom, hebben het afgelopen weekeinde gedreigd met nieu we verkiezingen als het kabi net er niet in slaagt voor 1 april overeenstemming te be reiken over de Vooijaarsnota. Minister Terlouw (economi sche zaken) deed dit zaterdag in een interview met een lan delijk ochtendblad, Van Ber- kom en het Tweede-kamerlid Engwirda in een radiopro gramma. Zie pag. 5: „Belastingdruk hoogste inkomens moet la ger" tm 21 maart lelijks 10-17 uur en 19-22 uur. aterdag en zondag 10-17 uur. in-Toegang-biljctlen bij NS-slations. msterdamrai en krant ontvangen? Be. isen 18.00 uur en 19.00 uur mrner 071 - 122248 en uw ant wordt dezelfde avond bezorgd. aas een Brits kinderboek stond aanwijzing voor het vinden een verborgen gouden maanden zoeken werd hij een ingenieur gevonden. man ligt nu uitgeput en «rspannen in het ziekenhuis. Premier Van Agt heeft gisteren in zijn onderhoud met dé vice-premier van de Verenigde Arabische Emiraten, sjeikh Hamdan bin Mohammad al Nahyan, gezegd dat de uitspraken, die president Mit terrand onlangs in Israël heeft gedaan, „de opvattingen weergeven van de lidstaten van de EG". Mitterrand zei begin deze maand in Jeruzalem, dat ook de Palestijnen recht hebben op een eigen staat. Van Agt, die op doorreis was naar het Verre Oosten, is vanochtend in Maleisië aangekomen. PARAMARIBO, DEN HAAG Zowel in Ne derland als in Suriname is geschokt en afwijzend ge reageerd op de standrech telijke executie van ser geant-majoor Wilfried Hawker (26), een van de leiders van de Surinaamse tegencoup van afgelopen week. Hawker werd za terdag om half zes Neder landse tijd door een vuur peloton in het Fort Zee- landia, het hoofdkwartier van sterke man Desi Bou- terse, zonder vorm van proces doodgeschoten. Op vrijdag was hij ernstig ge wond op een brancard overgebracht uit het zie kenhuis naar het Fort Zeelandia, waar hij de schuld voor de coup gaf aan de nog steeds voort vluchtige ex-luitenant Rambocus. „We hebben hem gewaar schuwd voor onverantwoor de zaken. De consequenties heeft hij nu moeten dragen, aldus Bouterse op een pers conferentie waarop hij de executie wereldkundig maakte. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken zei in een reactie op de terechtstelling dat het Nederlandse stand punt over de doodstraf be kend is en zeker ook het standpunt ten aanzien van het fusilleren zonder vorm van proces ongeacht de ten lastelegging. De christelijke kerken in Su riname gaven gisteren een verklaring uit waarin zij zei den diep geschokt te zijn door de executie van Haw ker. Het comité van christe lijke kerken riep de militai ren op alkle geweld te ver mijden. Een aantal Nederlandse ka merleden heeft kritisch ge reageerd op de executie van Hawker. Gualtherie van Weezei (CDA) zei in een reactie dat dat dit gebeuren aangeeft hoever de democra tie en de rechtsstaat in Suri name nog weg zijn. De PvA'er Relus Ter Beek zei dat Nederland aan Suriname moet duidelijk maken dat op zo'n manier niet gehandeld kan worden. De Surinaamse ambassadeur in Nederland, Hans Prade, die gisteren naar Paramaribo is terugge keerd, weigerde commentaar op de executie. In verband met de couppo ging zijn gisteren drie Suri naamse politici gearresteerd. Pagina 7: Drijfjacht op Rambocus ER IS HOOP ook voor ul BEL 071-143625 dag en nacht Patrick Wall, medewerker van de milieuorganisatie Greenpeace, kan zijn emoties niet meer in bedwang houden als hij op het ijs van de St. Lawrence Baai de gevilde resten van twee jonge zee hondjes ziet. Ook dit jaar hebben Greenpeace activisten gepro beerd de jacht op zeehonden te verhinderen door de waardevol le witte pels met verf te besmeuren. NEW CARLISLE De leden van de milieuorganisatie Green peace in Canada hebben hun actie ter redding van jonge zee hondjes in de Baai van St.-Laurens tussen Newfoundland en het Canadese vasteland stopgezet nadat gisteren drie van hen op het ijs van de golf waren gearresteerd. Zij spoten groene verf op de jongen om hun pels waardeloos te maken. Onder de arrestanten is een Nederlander. Zij wachten boetes tot maximaal vijfduizend dollar en een gevangenisstraf van een jaar. Volgens Greenpeace is de actie een succes geweest, ondanks het feit dat de zeehondenjagers de afgelopen week hun quotum van 53.000 dieren hadden gedood, alvorens het schip Rainbow War rior van Greenpeace op het toneel kon arriveren. Inmiddels is zaterdag de tweede, aanzienlijk grotere jacht op zeehonden geopend op Labrador in Newfoundland. Daar mogen van in totaal 500.000 dieren 93.000 worden gedood. advertenties J Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Malse kas-sla, QO 2 kroppen Tartaar, oom rr ao 500 gram ^TSÖ.iJo Bij veel bedrijven wordt gestaakt om de ziektegelduitkering. Ook bij de NDI te Deventer, de drukkerij van Libelle, Margriet en Story. De verspreiding van déze tijdschriften is daardoor in moeilijkheden gekomen. t De postabonnees en de abonnees van de bladenman zullen hun tijdschriften in veel gevallen niet tijdig ontvangen, afhankelijk van de stakingsduur. Nu al hiervoor onze excuses. Libelle, Margriet en Story zijn deze week wel gewoon in de winkel te koop. Dat komt omdat dit gedeelte van de oplage reeds vóór de staking, gedrukt en verspreid was. Libelle Margriet Story De Drafsport wil boycot supertrio DEN HAAG De eigenaarsve reniging De Drafsport wil de supertriodraverij van zondag 4 april op de Was- senaarse baan Duindigt boycot ten. Al geruime tijd is er 'oorlog' tussen deze ver eniging en het bestuur van de Stichting Neder landse Draf- en Rensport (NDR). De Drafsport wil meer prijzen geld, een commerciëel direkteur bij de NDR en meer zetels in het hoofdbestuur van de NDR. De NDR kan en wil op deze eisen van de eigenaarsvereniging De Drafsport, die meer dan 2000 leden heeft, niet ingaan. Vanavond zal de NDR overigens op het eigen kantoor over deze zaak vergaderen. Morgan slachtoffer reglementair steekspel DEN HAAG Nicky Morgan Is het slachtoffer gewor den van een reglementair steekspel tussen de Neder landse en Engelse voetbalbond. Daardoor kwam hij zaterdag niet uit voor FC Den Haag tegen De Graaf schap. De van West Ham United geleende spits, die toch naar Den Haag was gereisd In de hoop te kunnen spelen, was zo teleurgesteld, dat hij zaterdag direct naar zijn woonplaats terugvloog. De KNVB stelt zich op het standpunt, dat Morgan na het sluiten van de transferperiode in Nederland (6 maart) voor FC Den Haag in actie is geweest en dit seizoen dus niet meer in Engeland kan uitkomen. West Ham en de Engelse voetbalbond zijn het hier mee niet eens. Zij wijzen op het feit, dat het (zelfs door de KNVB goedgekeurde) contract op 23 maart afloopt. West Ham dacht hem daarna te kunnen inzet ten. De F.A., de Engelse voetbalbond, was zo boos over de gang van zaken, dat zij Morgan verbood nog in Nederland uit te komen, en wil de kwestie eventueel aan de UEFA. de Europese voetbalbond, voorleggen. Voorzitter Den Duik van FC Den Haag: „Een trieste zaak. Gelukkig begrijpt West Ham. dat wij er niets aan kunnen doen. Ik denk, dat onze samenwerking hier door niet gevaar loopt". IJshockeybond zet Seriese aan de kant DEN HAAG „Ik ben er doodziek van. Vraag niet waarom. Ik begrijp niets van de brief", aldus de Haag se sportleraar Henri Seriese die van De Nederlandse IJshockeybond Henri een brief heeft ontvangen dat de NYB geen gebruik meer zal maken van zijn diensten. De 45-jarige Henrie Seriese was tien jaar materiaal verzorger van de nationale ijshockeyploeg. Seriese is niet de enige van het begeleidingsteam die niet mee gaat naar de wereldkampioenschappen in de B-groep die komende donderdag in het Oostenrijkse Klagen- furt beginnen. Johan Cornelis (Dummy) Smit is als teammanager ook aan de kant gezet. Dummy Smit is ook technisch direkteur van de NYB. Hij zal de A-ju nioren gaan begeleiden die morgen beginnen aan het wereldkampioenschap junioren B In Heerenveen. Ook de teamarts Jan Serrarens is vervangen. Voor hem gaat in de plaats mee Dr. Pakan een vriend van bondscoach Gustav Bubnik. Van Bokhoven terug in motorracerij DEN BOSCH - De Nederlandse Motorsportbond ver keert opnieuw in een vertrouwenscrisis. Zaterdag werd in de ledenvergadering van de NMB de twee jaar geleden heengezonden Michel van Bokhoven weer tot voorzitter benoemd. Van Bokhoven moest ooit ver trekken na zijn dubieuze rol In de affaire-Harrie van der Kruijs, waarbij drie coureurs met vervalste startli centies in Belgie aan de start waren gekomen en ver ongelukt. Van Bokhoven werd twee jaar geleden net niet geroyeerd. Van der Kruijs wel, maar keerde zater dag in Den Bosch triomfantelijk terug. Waarbij het in terim-bestuur en bloc opstapte. Eerder tijdens de ver gadering was Van Bokhoven al door interim-voorzitter Vitters gerehabiliteerd. Vitters had vervolgens de le den voorgesteld het samenwerkingsverband met de KNMV, waaraan inmiddels de wegraceafdeling al is overgedaan, op te zeggen en met de motorsport or ganisatie Nederland (MON) verder te gaan. De verga dering pikte dit niet, stemde Vitters weg en haalde Van Bokhoven weer glorieus in. Drama-Maertens wordt vervolgd CHIANCIANO TERME - Het treurspel rond wereld kampioen wielrennen Freddy Maertens begint grotes ke vormen aan te nemen. De Belg. die vorig jaar als een phoenix uit zijn as herrees en na een handvol etappes in de Tour de regenboogtrui won, figureert In de aan de gang zijnde etappekoers Tirreno Adriatico op een manier een wereldkampioen onwaardig. Hij kwam zaterdag in de proloog ten val, liep enige schaafwonden op en werd vervolgens ingelopen door de een minuut later gestarte Moser. In de eerste etap pe gisteren, die werd afgelegd in een slakkegang, werd Maertens gelost en arriveerde op ruim twaalf mi nuten na de ritwinnaar. Zonder commentaar verdween hij naar zijn hotel. Twee voetbalduels HVB gestaakt DEN HAAG Bij twee voetbalwedstrijden van de zondagcompetitie van de HVB deden zich incidenten voor. Bij De Adelaars-GDCPH (2A) moest de politie zelfs ingrijpen om de scheidsrechter in bescherming te nemen. De ontmoeting Postalia-Tamuvona (1B) werd door scheidsrechter Soerowirjo gestaakt toen de arbiter zich bedreigd voelde door spelers van Tamu- vona. Niet alleen In Den Haag was het onrustig. Het hoofd klasseduel Rohda-WKE werd gisteren door scheids rechter Lodewijk gestaakt. Jan Oosting van WKE werd uit het veld gezonden en maakte zich zo boos over deze beslissing dat hij Lodewijk in het gezicht sloeg. Kapelle-Tholense Boys werd door scheidsrech ter Piet de Mooljer na een uur gestaakt. De Mooijer stuurde twee spelers het veld uit. De tweede voetbal ler weigerde zelfs het veld te verlaten en verstopte zich tussen zijn medespelers. Toen was het voor de leidsman afgelopen. In Engeland werden na de finale om de Leaguebeker tussen Liverpool en Tottenham Hotspur 124 suppor ters gearresteerd. Bij vechtpartijen werd één persoon toegetakeld met een bijl en twee anderen liepen mes steken op.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1