)'66: Kabinet moet voor april gezond worden Hawker: Rambocus voor coup verantwoordelijk FNV: „Onze eis blijft overeind" I^m! Laat bejaarden niet in onzekerheid aliaanse politie eft mishandeling toe UIT HEEFT NOG RUIMTE IN'THOOGSEIZOEN. Provinciale nota: Vis in Maas niet zo erg radio-actief GENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 MAART 1982 PAGINA 5 derland doet mee I ruimtevaartproject I HAAG De ministerraad is iren akkoord gegaan met het ■stel van minister Terlouw van lomisehe zaken deel te nemen aan Ariane 4-programma. Het betreft nieuw type draagraket, die in Eu- es verband wordt ontwikkeld. Nederlandse aandeel zal in totaal «veer 20 miljoen gulden bedragen, ■door wordt bij Fokker hoogwaar- werkgelegenheid voor langere Pgehandhaafd en zelfs uitgebreid, ivacht wordt dat de nieuwe draag- it kan concurreren met en dezelf- nogelijkheden zal hebben als de [rikaanse Space-Shuttle. Hiermee het mogelijk zijn 35 procent van wereldmarkt voor satellietlance- pn te veroveren. Khadaffy dreigt VS met Sovjet-Unie WENEN Libië zal zonodig de Sovjet-Unie te hulp roepen als de Verenigde Staten militaire actie te gen Libië beginnen. Dit heeft kolo nel Khadaffy, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Oostenrijk* gisteren in Wenen gezegd. De Libi sche leider leider is al eerder scherp uitgevallen tegen de Verenigde Sta ten die deze week een olieboycot te gen Libië heeft uitgeroepen. Het bezoek van Khadaffi, het eerste aan een westers land sinds hij aan de macht is, is de Oostenrijkse premier Kreisky overigens niet in dank afge nomen. Er bestaat felle kritiek op de uitnodiging en niet alleen vanuit de oppositie, maar ook vanuit zijn eigen socialistische partij. Geen samenhang kinkhoestvaccin en wiegedood DEN HAAG - Er is vrijwel geen samen hang tussen de dood van acht baby's in Hardenberg en het kinkhoestvaccin in de DKTP-prik. Dat heeft een onderzoek uitgewezen van de inspectie Volksge zondheid naar de doodsoorzaak van acht babies in de afgelopen acht maanden. Volgens het onderzoek zijn er geen acht, maar zes sterfgevallen in Hardenberg geweest. Eén zuigeling bleek niet te zijn gevaccineerd, bij drie baby's was er te veel tijd verlopen tussen de vaccinatie en het sterftetijdstip om te kunnen zeg gen dat het kinkhoestvaccin de dood had veroorzaakt. Van een andere zuige ling is vast komen te staan dat luchtwe ginfectie de doodsoorzaak was. In het laatste geval wordt het onderzoek nog voortgezet Zwart geld-circuit bij FC Utrecht UTRECHT De boekhou- ding van de voetbalclub FC Utrecht is „chaotisch" en min stens zeven spelers hebben een zwart salaris gekregen, voor een totaal van zeker een ton. Dit is het voorlopige resultaat van het onderzoek dat politie en fiscale recherche bij de voetbalclub FC Utrecht instel len. Gebleken is dat spelers en trainer van deze club de afge lopen jaren naast hun gewone contract tienduizenden gul dens zwart zijn uitbetaald. Naar verwachting zullen er nog meer financiële missers bij de eredivisieclub boven water komen. Levensonderhoud 0,5 duurder DEN HAAG De kos- ten van het levensonder houd zijn van half janua ri tot half februari met een half procent geste gen. Duurder werden vooral kleding en schoei sel, omdat bij deze artike len het uitverkoopeffect van begin januari ver dween. Verder stegen de prijzen van koffie en bier, woonkamermeube len, verse groenten en vers fruit, aldus gegevens van Economische Zaken. Van de prijsverlagingen nam benzine het grootste deel voor zijn rekening. Bemiddeling rechter in KNP-zaak mislukt MAASTRICHT Een bemidde- lingspoging van de rechtbankpresi dent in Maastricht gisteravond in het kort geding dat de raad van be stuur van de Koninklijke Neder landse Papierfabrieken (KNP) had aangespannen tegen de industrie bond FNV, is mislukt. De president stelde een onafhanke lijk accountantsonderzoek voor om de mogelijkheid te onderzoeken bij de KNP arbeidstijdverkorting in te voeren. De FNV aanvaardde dit, de KNP niet. De actievoerders trach ten met hun bedrijfsbezetting de invoering van arbeidstijdverkor ting af te dwingen om de werkgele genheid voor vierhonderd man te behouden. Volgens het bedrijf ver hoogt dit echter de lasten. Vliegvelden moeten betalen voor lawaai DEN HAAG Het kabinet heeft besloten tot het invoe ren van een geluidheffing op vliegvelden. Alle vliegtuig maatschappijen zullen dan waarschijnlijk al medio dit jaar het landen op een Ne derlands vliegveld moeten vergoeden. Deze inkomsten gaan gebruikt worden voor geluidwerende maatregelen. De regeling geldt voor vlieg tuigen van meer dan zes ton. Dergelijke heffingen wor den naderhand voor kleine re vliegtuigen van kracht. (Vervolg voorpagina) I HAAG D'66 tilt er zwaar aan dat het kabinets- id weinig of geen samenhangende visie uitstraalt. vinden het erg verontrustend dat ondanks de con- :tieve voorstellen tot bezuiniging die wij hebben jedragen er nog geen zicht is op werkelijke bereid- i uit de problemen te komen", aldus een teleurge- je D'66-woordvoerder. „De onrust in de samenle- is groot. Tegelijk is er een duidelijke offerbereid- maar daar kan alleen aan worden geappelleerd een krachtige en duidelijke koers wordt gevaren, ontbreekt", vindt D'66. „Daarom geven we het ka ft nog tot 1 april om weer gezond te worden", luidt dreigement. [iet ernaar uit dat een groot deel van de ombuigingen wordt schoven naar '83. Volgens de premier moet hoe dan ook ancieringsrekort dit jaar met een klein deel worden te- Irongen. Dit jaar minimaal 3,2 miljard worden omgebogen jet gat van 2 miljard te dichten dat op basis van het regeer- iprd nog was opengebleven en verder 1,2 miljard om 600 en voor de bouw van 5000 extra woningen te financieren- jend jaar zijn dan wel drastische ombuigingsmaatregelen g. „Dan zal het gehele stelsel van sociale zekerheid grondig [en worden herzien", zo stelde de premier. [ens de premier hebben alle partijen in het kabinet nog de ieke wil om tot een oplossing te komen. Over de verschil- huidige voorstellen zal voorlopig geen overleg met de so- 'partners meer plaatsvinden. Het kabinet zal eerst geheel kit de problemen moeten komen om dan een beleid aan de ling van de Arbeid aan te bieden. Geen van de partijen in bbinet heeft zich vastgelegd op getallen voor het minimum pximum aan ombuigingen, aldus de premier, die gisteren Inde als zouden sommige leden in het kabinet de besluit ing rond de Voorjaarsnota bewust hebben willen vertragen p de Statenverkiezingen op 24 maart. „Ik heb niet de Hsappige gedachte dat het na 24 maart gemakkelijker zou pet vel over de oren te halen van een dan gedecimeerde L", aldus Van Agt. Wiegel vindt kabinet zwakste sinds de oorlog NIJMEGEN „Het huidige kabinet is het zwakste dat ons land sinds de oorlog heeft ge kend. Intern volstrekt ver deeld, besluiteloos en zonder enig gezag. Meer dan welk ka binet ook ligt het onder vuur van werkgevers en werkne mers. Het maakt de mensen die bevreesd zijn voor hun toe komst onzeker. Het bewijst de democratie een slechte dienst". Deze harde taal viel gistera vond te beluisteren uit de mond van oppositieleider Hans Wiegel (VVD) tijdens een par tijbijeenkomst in Nijmegen. Wiegel hekelde opnieuw de gang van zaken rond de wijzi ging van de ziektewet. De voorstellen daartoe betekenen juist een lastenverzwaring in plaats van een verlichting. „Het kabinet schuift de ellen de op de onderhandelingstafel van werknemers en onderne mers. Het bedreigt de prijs compensatie en bezorgt on schuldige burgers allerlei overlast", aldus Wiegel. Pagina 7: Wiegel: „Werkne mer met VVD beter af dan met PvdA". Passief posten De landelijke „actie"dag tegen ziekengeldverlaging. Op het hoofdpostkantoor van Arnhem nemen sta kers een drankje en eten wat, terwijl de volle karren met post onaangeroerd blijven. DEN HAAG De FNV heeft aangekondigd zich on verminderd te blijven verzetten tegen het dragen van een groter deel van de kosten van het ziekengeld door de werknemers. De eis van 100 procent netto blijft overeind. De bond wil niets weten van wachtdagen voor rekening van de werknemers. De FNV is blij dat een ingreep in de cao's achterwege is gebleven en de minimumlonen in de voorstellen er niet op achteruit kunnen gaan. Het CNV vindt dat de cao-onderhandelingen door de ziektewet- voorstellen onder zware druk komen te staan. Het betreurt het dat Den Uyl blijft dreigen met een loonmaatregel. Het verbond blijft bereid met de werkgevers te onderhandelen over een ver deling van de extra lasten die de werknemers krachtens de voorstellen moeten betalen. Die mogen niet bijvoorbaat geheel voor rekening van de werknemers komen, vindt het CNV. Tijdens de actiedag ging ging het er soms fel aan toe. Werkwilli ge CNV-ers kwamen herhaalde malen in de problemen. Het CNV richtte een eigen actiecentrum in om van zijn (gematigd) standpunt blijk te geven. FNV-voorzitter Wim Kok beschuldigde het CNV van over schrijding van de fatsoensnormen bij het beoordelen van de re cente FNV-acties. De houding van het CNV dat verklaard heeft trots te zijn op het breken van de staking bij het Limburgs dag blad noemde Kok een pure provocatie. Het dagblad De Stem heeft als gevolg van de aanhoudende FNV-acties onder de drukkers van het bedrijf al honderden abonnees verloren. In een brief aan de lezers heeft de directie begrip gevraagd voor de overmachtssituatie waarin het bedrijf is geraakt als gevolg van de acties van die drukkers die zijn aange sloten bij de FNV. Bij de werf Wilton Feijenoord in Rotterdam gingen wilde acties met poortblokkades voort en de directie liep deswege naar de rechter. De Industriebond was naar haar mening de gerechtelij ke opdracht om zijn leden van acties af te houden niet nageko men en zij eiste nu een dwangsom van vier miljoen gulden. Dat gaat de rechter maandag bekijken, waarbij hij dan weet, dat de werknemers van deze werf intussen, mede dank Zij de Indu striebond, uitgeraasd zijn. E In de verhoorloka- an de Italiaanse politie is teld. Na een week van nningen en onthullingen het steeds duidelijker de strijd tegen het terro de onmenselijkste en on- Jijkste middelen niet eschuwd. De Italiaanse teiten zijn in grote verle id gebracht nu ondanks tategorische ontkennin- ikele leiders van de poli- cbond zelf hebben toege- dat bij verhoren van isten of van terrorisme :hte personen wel dege- artelingen zijn toegepast, ame de minister van Po litie, de christen-democraat Rognoni die elke dag nog zweert dat „een beschaafd en democratisch als Italië" abso luut geen folteringen nodig heeft, laat staan hanteert om gevangenen spraakzamer te maken, is daardoor in verle genheid gebracht. De politie- -vakbond vindt dat deze zaak moet worden uitgezocht, maar daarbij mag men zich niet be perken tot incidentele geval len en individuele zondebok ken, want in de strijd tegen het terrorisme is volgens de politiebond zowel van de kant van de staat als van het pu bliek bewust een klimaat ge schapen waarin de toepassing van folteringen bij verhoren moeilijk te vermijden was. alafide" werknemers moeten f sociale premies betalen HAAG Het kabinet vindt dat werknemers die redelij- Ijs kunnen weten dat ze bij een malafide werkgever, bij- "ïeld een koppelbaas, werken aansprakelijk zijn te stellen iet betalen van sociale premies, als de werkgever die niet afgedragen. ijkt uit het kabinetsstandpunt over het tussenrapport van iterdepartementale stuurgroep over de bestrijding van Momenteel is alleen de werkgever aansprakelijk te stel- or het deel van de sociale premies, dat hij verschuldigd is. insprakelijk stellen van werknemers voor premies moet het kabinet wel beperkt blijven tot dergelijke bijzondere ADVERTENTIES U zoekt iets in het hoogseizoen Bij Vrij Uit is - nu nog - ruimte. Wij bieden u )zl een grote keuze uit hotels, bungalows en appartementen. Bijvoorbeeld: 4-, 6-, en 8-persoons appartementen in Middelkerke. [ië (direct aan boulevard en zandstrand).Prijzen resp. v.a. r, f 34,- en f 37,- per nacht per appartement. n6-persoons appartementen in Fredeburg, 'rliind. Duitsland. Prijzen resp. v.a. f 34,— 39 - per nacht per appartement. VrijUit Hm u beiien met: VakantiëVferblijven foor informatie over F bestemmingen Telefoon 02968-1300. (Vervolg van de voorpagina) PARAMARIBO Vol gens garnizoenscomman dant Roy Horb bevond de groep Rambocus zich gis teravond laat bij Bos kamp, dertig kilometer uit de buurt van Paramaribo. Hij noemde ze levensge vaarlijk en verzocht daar om iedereen zijn kinderen binnen te houden. In de loop van de vrijdag was steeds duidelijker geworden, dat de strijd een verloren zaak was voor de Hawker- en Ram- bocusgroep. De gevangen ge nomen Hawker zei op het Fort Zeelandia, waar hij liggend op een brancard werd verhoord door garnizoenscommandant Roy Horb, dat hij door solda ten van Rambocus uit de ge vangenis was gehaald (Haw ker zat vast wegens een eerder gedane poging tot staatsgreep, red.) en gedwongen was mee te gaan naar de kazerne om zich daar te melden bij luite- Geen wijziging regeringsstandpunt inzake Suriname DEN HAAG Het kabinet heeft nog geen nieuw stand punt ingenomen over de situa tie in Suriname. Minister-pre sident Van Agt deelde na af loop van de ministerraad mee dat het verloop van de gebeur tenissen nog te onduidelijk is, om nu al tot besluiten te ko men, bijvoorbeeld ten aanzien van opschorting van financiële hulp aan dat land. „De situatie in dat land is nog te ondoorzichtig. Vooralsnog hebben wij geen reden gezien het beleid te wijzigen", aldus de premier. Volgens hem heeft binnen de ministerraad slechts een korte gedachtenwisseling plaatsgevonden over de recen te poging tot staatsgreep in Su riname. nant Rambocus die het kam pement had overgenomen. Bouterse kenschetste de aan val van donderdag voor de te levisie als een „prikactie". Volgens Horb is de eenheid onder de manschappen nu hechter dan ooit. Hij gaf het volk de verzekering, dat het militair gezag alles in het werk zal stellen om dit gebeu ren zo snel mogelijk achter de rug te hebben. Bevelhebber Bouterse I^d eer der op de dag Hawker opge dragen Rambocus en zijn tra wanten ervan te overtuigen zich over te geven aan het mi litair gezag en zich onverwijld te scharen achter het wettige legergezag. „Want als we zo doorgaan", zo zei Hawker daarna, „wordt er alleen maar bloed vergoten en dat is niet de bedoeling". Bouterse zei er van overtuigd te zijn dat het nog slechts een kwestie van enkele uren was. Om elke aanval van de Ram- bocus-groep voor te zijn werd het fort Zeelandia de gehele dag versterkt met munitie, zandzakken en wapens. Het was geheel afgezet met pant serwagens, die aan de voor kant gemarkeerd waren met witte doeken als teken dat ze tot de Bouterse-groep behoor den. Op de muren waren mi trailleurs opgesteld, terwijl de Surinamerivier bewaakt werd met een patrouilleboot. De ra diozender SRS, die om kwart over zeven 's morgens nog na mens de Nationale Bevrij- dingsraad van de opstandige militairen het geregelde leger opriep om thuis te blijven, werd een half uur later uit de lucht gehaald. Bouterse be schuldigde de zender ervan valse berichten te hebben ver spreid en drong er bij de be volking op aan, alleen de mili taire berichten nog te geloven. Als voorbeeld van de foutieve berichtgeving noemde hij de zogenaamde vlucht van het militair gezag richting Amin. „Niets is minder waar", verze kerde hij. „Wij zitten hier in Fort Zeelandia naast sergeant- majoor Hawker en u hebt hemzelf aan het woord ge hoord". Hij zei verder dat hij zijn verantwoordelijkheden kende en niet frontaal had willen aanvallen met de over macht die hij had, omdat er dan over en weer zeker veel doden zouden zijn gevallen. Ook de volkscomités deden een communiqué uitkomen waarin ze opriepen Bouterse te steunen in het op gang ge- brachte revolutionaire proces. Volgens Bouterse was het le ger op 10 maart in paniek ge raakt door valse berichten van radio SRS. De hele situatie heeft volgens hem de eenheid - in grote mate versterkt en hechter gemaakt dan ooit. ADVERTENTIES BLIJVEN 1 HELPEN! ruiiyi 4ÓÖ pro|eclen In Afrika. Azië en Latijns-Amerlka VASTENAKTIE GIRO 5850 Ie Zeist DEN BOSCH Het wordt tijd dat bejaarden die een indicatiecommissie op bezoek vragen voor een plaats in een verzorgingstehuis, niet langer in onzekerheid wor den gelaten over hun kansen. Bejaarden moeten weten dat een positieve indicatie nog geen recht op opname inhoudt en dat de kans zelfs nauwelijks wordt ver hoogd. Bejaarden moeten er tevens weten dat hun kans op opname bij de drie laagste urgenties vrijwel nihil is en bij de vierde urgentie nog zeer gering. En dat zelfs bij de twee op één na hoogste urgentieverklaringén, de wachttijden nog zeer lang zijn. Een en ander staat in een nota die in opdracht van Gedeputeer de Staten van Noord-Brabant is opgesteld door een extern bu reau. Indicatiecommissies moeten na onafhankelijk onderzoek adviseren of opname in een verzorgingstehuis noodzakelijk en urgent is voor de aangemelde bejaarde. Bejaarden hebben vaak geen duidelijk beeld van het leven in een verzorgingstehuis. Een vrij grote groep ziet als voornaamste voordeel het niet meer alleen zijn, maar uit andere onderzoeken is namelijk geblekén dat ook in verzorgingstehuizen vrij veel eenzaamheid voorkomt, aldus de nota. ADVERTENTIES MAANDRENTE- DEPOSITO 5 JAAR VAST Maandrente-deposito's van Staal Bankiers. Een toonbeeld van eenvoud met die, als vanouds bekende, hoge rentevergoeding. Bedragen kunt u giraal via bank- of postrekening overboeken of storten aan onze kas. Gedurende de gehele looptijd geldt het aanvankelijk vastgestelde rentepercentage. De rente wordt maandelijks overgeboekt naar uw bank- of postrekening. Uiteraard kunnen ook maandrente-deposito's geplaatst worden voor 2, 3, en 4 jaar vast met naar looptijd variërende rentepercentages. U kunt bedragen vanaf f. 10.000,- overboeken op onze bankrekening nr. 26.64.57.282 of op onze postrekening nr. 473501 onder vermelding van maandrente-deposito en de door u gewenste looptijd. Bel voor meer informatie onze afdeling spaargelden. De heren Drs. D.C. van Enthoven, F.C.A. van der Hoeven en Mej. J. Voogt kunnen u volledig informeren, •tussentijdse wijzigingen voorbehouden. Bdiiiijtrs Vandaag bankieren als vanouds. Lange Houtstraat 8. Postbus 327. 2501 CH Den Haag. tel. 070-469480. DEN HAAG De vissen en het slib in de Maas be vatten wel enig radio-ac tief materiaal, maar de stralingsniveaus zijn uiter mate laag. Ook is uit een driejarig onderzoek geble ken dat de radio-activiteit van de „Maasvis" niet waarneembaar stijgt. Mo menteel heeft het eten van deze vis geen nadeli ge gevolgen voor de ge zondheid. Dit heeft minister De Koning van landbouw en visserij geantwoord op schriftelijke vragen van het PSP-kamerlid Willems. Volgens de minister zijn België en Frankrijk van plan hun kerncentrales aan de Maas uit te breiden. De be windsman zegt uit de plannen af te kunnen leiden dat de ra dio-activiteit in de rivier tot aan de toegelaten grenswaarde zal kunnen stijgen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5