j,Waarom geen kort geding tegen ^eidse stakers?" Warmondse werf bouwt unieke brandblusboot Bouw vier spoorweg stations tussen Leiden en Haarlem PROVINCIALE RAAD: Rommel te over op zesde sportmarkt9 Nieuwe Bebinella Kijkboek is uit Residentie Orkest met evarieërd programma DA -fractie in gemeenteraad CjjflTHIBU 'AD/REGIO LEIDSECOURANT ZATERDAG 13 MAART 1982 PAGINA-3 )rte demonstratie ambtenaren DEN In het kader van de landelijke actiedag ■n de plannen van de regering om de uitkeringen riekte te korten is gistermiddag in de hal van het ihuis een demonstratie gehouden. Leden van de ie FNV aangesloten ambtenarenbond ABVA/KA- boden burgemeester C. Goekoop een lijst met dtekeningen aan. bedoeling was om een demonstratie te houden op Stadhuisplein, maar de neervallende regen dreef protesterende ambtenaren naar binnen. Aan de jonstratie namen ongeveer honderd ambtenaren, n ironder leden van de stakende gemeente-reiniging ii i. De vakbondsleden maakten duidelijk, dat zij g zijn dat WAO of WW uitkeringen het slachtof- 11 zullen worden van de bezuiningsplannen van het 0 inet. Burgemeester Goekoop hoorde de eisen tot 0 dhaving van volledige loonbetaling bij ziekte aan. burgemeester zei toe, dat de gestelde eisen in een jadering van het college van B en W aan de orde 1 uilen stellen. Patiëntenvereniging wil onderzoek bij Oogheelkunde AZL LEIDEN De Algemene Vereniging voor Patiën tenbelangen heeft in een brief aan het college van bestuur van de Leidse universiteit gevraagd te on derzoeken of het Medisch Tuchtcollege niet inge schakeld moet worden vanwege de problemen op de afdeling Oogheelkunde van het AZL. Binnen deze afdelingen bestaan tal van proble men. Na een intern onderzoek is prof. dr. J.A. Oosterhuis gedeeltelijk van de eindverantwoorde lijkheid over de afdeling ontheven. De patiënten vereniging meent, dat in de discussie over de af deling wel wat erg gemakkelijk over de belangen van de patiënten is heengestapt. Daarbij spelen een rol de uitlatingen van prof. dr. C.C. Kok-van Alphen, die al geruime tijd niet meer op de afde ling is verschenen vanwege een conflict met prof. Oosterhuis. Mevr. Kok-van Alphen zou de vakbe kwaamheid van prof. Oosterhuis in twijfel heb ben getrokken. C. A. Stuiver geridderd Bij zijn afscheid als chef Bur gerzaken van de gemeente Katwijk Is de heer C. A. Stuiver gistermiddag benoemd tot rid der In de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd hem opgespeld door bur gemeester C. A. Bos (rechts), die de heer Stuiver omschreef als „een capabele, nuchtere Drent, die op uitnemende wijze leiding heeft gegeven aan zijn afdeling". In zijn functie van chef Burgerzaken kreeg de heer Stuiver vooral bekend heid als ambtenaar van de burgelijke stand. In zijn 33-jari- ge loopbaan sloot hij zo'n 3400 huwelijken. Frits van Oosten lijsttrekker PPR LEIDEN Frits van Oos ten is gisteravond gekozen tot lijsttrekker van PPR voor de komende gemeente raadsverkiezingen. De PPR-leden stelden de kandidatenlijst vast overeen komstig de voordracht. Van Oosten is al bijna twee jaar lid van de Leidse gemeente raad nadat hij in '80 Laurens Beijen opvolgde. Op een tweede plaats op de lijst staat Korrie Korevaar. De PPR, die momenteel één zetel in de gemeenteraad bezet, hoopt dat aantal na de ver kiezingen te verdubbelen. Televisie-opname aan Rapenburg LEIDENMaandag 22 en dinsdag 23 maart worden in het pand Ra penburg 20 televisie-op- name gemaakt voor de verfilming van het boek „De derde kamer". In verband hiermee zijn de parkeerplaatsen van het Rapenburg tussen de Langebrug en de nood- Doelenburg gedurende twee dagen niet te ge bruiken, omdat de wa gens van de NOS er ge parkeerd moeten wor den. bedoeling van het voorstel is, dat de provincie en de ge meenten nu al inspelen op de voorgestelde ontwikkeling. De PRRO, die meent dat Provin ciale Staten het van harte eens zijn met de visie van de NS, pleit er voor de ingeslagen weg te vervolgen. „Realisering van de geplande stations zal een aanzienlijke verbetering betekenen voor de inwoners van de Bollenstreek", aldus de raad. Slechts de voorgestelde uit breiding van Hillegom stuitte op verzet. Deze zou namelijk ten koste gaan van 300 ha bol- lengrond daar de NS willen dat de uitbreiding in Westelij ke richting -naar de spoorlijn toe- plaats vindt. In Hillegom had men liever in oostelijke richting uitgebreid, temeer daar deze gronden reeds ei gendom zijn van de gemeente. Landbouw-vertegenwoordi- gers in de PRRO wezen de plannen van de NS, voor zo ver het Hillegom betrof, dan ook af. De voorstellen van de NS zullen betrokken worden bij het streekplan. WARMOND De War mondse scheepswerf Schottel Nederland B.V. in de Veerpolder heeft een uniek vaartuig te water gelaten, dat spe ciaal is ontworpen om in actie te komen bij cala miteiten op de grote ri vieren. Het brandblus- vaartuig bevindt zich nu in zijn element, maar is nog niet gereed. 'De Gel derland', zoals het schip is gedoopt, wordt nu in de Leede verder af gebouwd. In december 1980 is men met de bouw van dit vaartuig begon nen en als het schip he lemaal klaar is heeft het ongeveer 2,5 miljoen gul den gekost. Daarmee is een in zijn soort geheel nieuw schip in de vaart gebracht waaraan duide lijk behoefte bestaat en naar men verwacht niet alleen in Nederland. De brandblusboot wordt gebouwd in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Tot de toename van de soorten en hoeveelheden gevaarlijke stoffen die per schip worden ver voerd, worden ook de kansen dat er een onge luk van grote omvang gebeurt groter en daar door bestaat er behoefte aan een schip dat in staat is de gevolgen van een calamiteit te beperken en zelf tegen een stootje kan. Zo^n schip is De Gelderland. Het is sterk, snel en uiterst doelmatig en bevat een unieke combinatie van geavan ceerde elektronische ap paratuur. Allereerst is er voor ge zorgd, dat het schip lan gere tijd in voor andere schepen onhoudbare om standigheden kan wer ken. Door middel van een watersproeiinstalla- tie wordt de romp van het schip dusdanig ge koeld dat de binnentem- peratuur ook vlakbij een geweldige vuurhaard re delijk blijft. Explosie Een eventuele explosie scha kelt het schip niet uit: de ra men zijn voozien van brand werend glas van 20 mm dik te. Daarnaast is alle elektri sche apparatuur die zich aan dek bevindt explosie-vrij uit gevoerd. Dan heeft het schip uiteraard de modernste brandblusapparatuur aan boord, waaronder drie schuimkanonnen die in 20 minuten 6000 liter schuim kunnen spuiten, de capaciteit van de voorraadtank aan boord. Een vulling voor de voorraadtank kost momen teel 25.000 gulden. Daarmee kan een hele grote brand- worden geblust. Mocht er toch nog meer schuim nodig zijn dan kan de Gelderland via speciale vulpompen heel snel opnieuw bevoorraad worden vanaf bijvoorbeeld een in de buurt liggend schip. Via een aftakking van de hoofdbrandblusinstallatie is het ook mogelijk zowel over stuurboord als over bakboord te werken met zes slangen, waarbij naar behoefte een schuimvormend middel kan worden gemengd. Het schip kan ook ingezet worden als. pompstation bij eventuele grote branden aan de waL; Per minuut kan de brand blusboot dan 15.000 liter wa ter doorpompen aan bijvoor beeld brandweerwagens. Gas Bij rampen waarbij giftige gassen of brandbare stoffen vrijkomen kan het schip met een handel luchtdicht wor den afgesloten en wordt de ventilatielucht op meer dan 6 meter boven het water opge zogen. Is ook daar de lucht vervuild, wat steeds wordt gecontroleerd via meetappa ratuur aan boord, dan kan de bemanning via een ringlei dingsysteem gebruik maken van de persluchtapparatuur en dan nog ongeveer een uur doorwerken met 10 personen. Om eventueel aanwezige brandbare gassen niet door de hete uitlaatgassen van het schip tot ontploffing te bren gen, wordt middels een wate rinjectie de temperatuur daarvan gekoeld tot onder de 100 graden Celcius. Een rub- berconstructie langs de romp voorkomt het ontstaan van vonken bij langszij komen en beperkt de kans op ontplof fing. Voor brandwondenslachtof fers zijn speciale voorziening gen getroffen. Aan dek be vindt zich een brandwonden- douche met sproeiinstallatie om de ogen te spoelen. In het schip bevindt zich een be handelruimte met een me disch kabinet zodat direkt goede medische hulp kan worden geboden. De thuisha ven van de Gelderland is Nij megen. Met zijn kruissnel heid van 33 km per uur kan het brandblusvaartuig snel bij eventuele calamiteiten aanwezig zijn in het gebied van Dordrecht tot de Duitse grens. LEIDEN De Provincia le Raad voor de Ruimtelij ke Ordening (PRRO) in Zuid Holland heeft zich gisteren positief uitgespro ken over de bouw van vier stations tussen Leiden en Haarlem. De PRRO, een adviesorgaan van GS, steunt hiermee de plan nen van de Nederlandse Spoorwegen om in de toe komst (na 1990) stations te openen in Leiden-Noord, Voorhout, Hillegom en Haarlem-Zuid. De NS zijn niet van plan de stations zomaar te bouwen. Daarvoor dient de Broek- en Simontjespolder in Leiden te worden bebouwd, móet Voor hout groeien tot een inwone raantal van 30.000 en dient de Hillegomse bevolking met meer dan 20.000 zielen te groeien. De NS maakte deze plannen op verzoek van diver se gemeenten uit de regio. De LEIDEN Een schadepost van 20.000 a 30.000 gulden is het resultaat van een inbraak op het bouwterrein aan de Witte Singel. De inbraak werd in het afgelopen weeken ge pleegd. Uit een afgesloten con tainer werden onder meer een aantal compressoren gestolen. 8Ai,K - J, sportverenigingen hopen ook dit jaar weer goede zaken te doen op de Rommel- Akt Sport In in de Ijshal aan de Vondellaan. LEIDEN Zonder officiële handelingen en plichtple gingen is gisteravond de zesde „Rommelmarkt Sport In" in de Ton Menken Ijshal van start gegaan. Het was de bedoeling dat de markt zou worden geopend door de voetballer Willem van Hanegem, maar dat is niet doorgegaan omdat hij televisieverplichtingen had. 'Rommelmarkt Sport In' begint een begrip te worden als jaar lijks evenment in de hal aan de Vondellaan. Het is dit jaar de zesde maal, dat de markt wordt gehouden. Dat de markt een succes is, blijkt uit het aantal bezoekers dat vorig jaar de reis naar de Vondellaan maakte: ongeveer 12.000 mensen. 'Rommel markt Sport In' biedt sportverenigingen in Leiden en omgeving de mogelijkheid de clubkas wat te spekken. De sportverenigin gen maken daar ook druk gebruik van. Dit jaar staan er 85 vere nigingen in de volgepropte hal. Wat de verenigingen betreft, is dat te weinig want er hadden zich meer verenigingen aange meld. Omdat de hal vol was moesten de organisatoren echter een aantal maal „nee" verkopen. De markt is vandaag nog tot elf uur geopend en morgen van tien uur tot vijf uur. The Old Black Horse Saloon Band loopt morgen de hele middag door de hal om de stemming er in te houden. Er staat ook een wedstrijd voor straatzangers op het programma. Een kaartje kost twee gulden vijfig. Operettevereniging Lisse kampt met ruimtegebrek '%E De jaarlijkse uitvoe- 3 en van de operettevereni- Kunst En Volharding V) uit Lisse zijn tegen K raditie in verschoven i de laatste maanden van rrjaar. Een van de belang- et te oorzaken hiervoor is 'r jebrek aan voldoende goe- faalruimte in Lisse. naai gesproken stond de 9 niging nu aan de voor- *nd van de uitvoeringen in» 1 en mei. Sinds het gebouw 4 >both met de grond gelijk ?maakt en men ook niet r kan beschikken over de van het Fioretticollege is :nige mogelijkheid 't Tref- H overgebleven. In de 9 nden april en mei is het in echter onmogelijk om achtereenvolgende voor ingen te geven. Dit wordt Iv orzaakt doordat ook ande- "erenigingen uitvoeringen in en in april ook nog evenementen als de beurs Lis se Present, het Bloemencorso en het paasweekeinde voorko men. Noodgedwongen wijkt KEV dus uit naar de maanden no vember en december, maar de roep om een goede toneelzaal blijft. Niet alleen KEV heeft die nodig, maar ook andere verenigingen al;; het Geest grondtheater, dal ook steeds- volle zalen trekt. De vereni gingen beseffen dat de vraag om een cultureel centrum niet gehonoreerd zal worden, maar vragen zich waarom er niets gebeurt met al eerder geopper de plannen om de bestaande accommodaties uit te breiden. Voor 't Poelhuys zijn al eens plannen gemaakt, maar daar is nooit meer iets van gehoord. De verenigingen hopen dat een deel van de winstuitke ring van het energiebedrijf HLS voor dit doel gebruikt kan worden. Van deze paar miljoen gulden wil de gemeen te haar aandeel in de aanleg van de westelijke omleidings- weg betalen. De verenigingen stellen dat er ook op andere vlakken, bijvoorbeeld het cul turele, priori lei en moeten worden gesteld waarvoor het HLS-geld gebruikt kan wor den. De verenigingen zullen dan ook in het kader van de gemeenteraadsverkiezingen propaganda voeren voor de realisering van een goede zaal- j i uimte. ADVERTENTIE LEIDEN Het nieuwe Bebinella kijkboek 82/83 is uit. Het is haast een traditie geworden. Elk jaar brengt Bebinella deze handzame gids voor moeder, vader en kind uit. Dit schitterende boek ligt voor u klaar bij uw speciaalzaak voor baby- en kleuterartikelen. In Leiden vindt u het Bebinella boek op de Hog» Rijndijk 96D. Voor de 'Gelderland' gaat geen vlammenzee te hoog. tj DEN Het Meestertserie- n ert, dat gisterayond in de sgehoorzaal plaats vond, li( 1 een programma, dat met zijds muziek van klassieke i.( anderzijds Amerikaanse lonisten van een wat on- 'ione. maar levendige sa- stelling was. Het Residen- jPrkest onder leiding van astdirigent Hiroyuki Iwaki le in de meeste gevallen 5 een perfecte vertolking. 5 egenstelling tot zijn land- i. >ot Kobayashi, die op het i' vorige concert in deze se- ?en van virtuositeit door- !j ken visie liet horen, leek t, d, door meer nuchterheid i3 id, zich tot een nauwkeuri- '5 reergave van de partituur 11 'illen beperken. Uit zijn gebaren sprak dan ook een hang naar precisie en aan dacht voor het détail en resul teerden in een alert afgewerk te klank. Dat gedétailleerdheid het mu zikale gevoel kan drukken kwam sterker dan in de dik aangezette begeleiding van Haydns concert voor twee hoorns, naar voren in de „Ro- samunde" van Schubert. De dramatische kant van deze muziek kwam goed naar vo ren, maar het fantasierijke en losse aspect kwam in de bree- duitgemeten en wat zwaar wichtige benadering er minder goed af. Het vermoeden dat de roman tische muziek Iwaki het best zou liggen, werd bewaarheid door de uitvoering van Bern- steins symfonische dansen uit „West Side Story". In het beurtelings haast sentimentele en rauwe klankbeeld hiervan bereikte hij onmiskenbaar de hoogste muzikale intensiteit. Evenals in de hieraan vooraf gaande suite „An American in Paris" van Gershwin kon Iwa ki hier zijn zin en virtuoos- vermogen voor technische perfectie ten volle bevredigen. De twee solisten in Haydns hoornconcert lieten qua tech niek en samenspel sterk spel horen, de fagottist Mark Gi- gliotti had in het concert van Weber het voordeel een ook in muzikaal opzicht rijke partij te hebben, die hij met meester schap liet floreren. DIRK VOOREN 3jlDEN De CDA-frac- I in de gemeenteraad ft B en W gevraagd irom er geen maatre en tegen de staking bij Leidse reinigingsdienst i genomen. Het CDA st het college op een ipraak van de Utrecht- rechtbank dat het ge- entebestuur verant- Drdelijk is voor de jksgezondheid en dat deze door de akties bij de reinigingsdiensten in ge vaar kan komen. De Utrechtse rechter bepaal de overigens dat de voor genomen stakingen in Amersfoort vier weken moesten worden uitge steld. Het Leidse college stuurde de vakbond en de stakers een brief waarin zij schreef de sta king niet terecht te vinden, omdat de gemeente geen partij is in het conflict tussen vak bond en regering. Het CDA gaat er vanuit dat het college op deze gronden heeft besloten geen kort geding aan te span nen. „Weegt de verantwoorde lijkheid voor de volksgezond heid niet zwaarder dan het - geen partij zijn-", vraagt het CDA zich af. De Christen-De mocraten vinden dat het colle ge de gemeenteraad bij haar besluitvorming had moeten betrekken. Dat had mooi ge kund, meent het CDA, want er was de avond voor de sta king toch een gemeenteraads vergadering. Tenslotte wil het CDA weten of het college op grond van de uitspraak van de Utrechtse rechter van plan is om druk uit te oefenen op de stakers om het werk weer hervatten. Het is overigens de bedoeling dat de reinigingsdiensten ko mende dinsdag weer aan het werk gaan.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3