Nieuw voorstel ziektewet: maximaal 12% inleveren finale )en Uyl: esprek over oeëindiging takingen fcabinet nog lang liet uit problemen Rechtse politici achter coup Suriname" Puzzelen voor Polen wWS& Absurde strijd om nieuwe verkiezingen Zaterdag 13 maart 1982, 72e jaargang no. 22217 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Morgenavond op Ned. I om 21.25 uur KRO-documentaire over de Molukse gijzelingen vijf jaar geleden. Vanavond op Ned. I om 20.00 uur „Artiestencafé" en op Ned. II om 19.30 uur liedjes van Shirley. Opklaringen maar vooral eerst buien, mogelijk met hagel of natte sneeuw. Krachtige, in het Waddengebied eerst nog harde westenwind. Middag- temperatuur ongeveer 6 gra den. Zon op: 6.57; onder: 18.42 uur. Schev. hoogw.: 5.46 en 17.54; laag: 1.32 en 14.04 uur. jderlands lid Greenpeace Canada gearresteerd TOW A De Canadese politie heeft eren in de baai van St. Lawrence drie en van de milieu-organisatie Green- ice gearresteerd. Tot de arrestanten be- irt ook de Amsterdammer Jos van jmen. t drietal heeft jonge zeehonden met éne verf besmeurd om de pels waarde- 5 te maken voor pelsjagers. De drie ar- tanten, onder wie verder een Ameri- en een Canadees, wisten 150 zee- idjes te „verven". De Canadese rege- g besloot onlangs niet pelsjagers te ver den zeehonden dicht te naderen. De gearresteerde Greenpeace-leden wa- opvarenden van het actieschip „Rain- Warrior" van deze organisatie. Documentaire over „De Punt" mag uitgezonden worden AMSTERDAM De Molukse gemeenschap is er niet in geslaagd via een kort geding te ver hinderen dat de KRO morgen de tv-documen- taire „Vijf jaar later" op het scherm brengt. De president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. Borgerhoff -Mulder, besliste gisteren dat er onvoldoende termen zijn voor een verbod. De anderhalf uur durende documentaire blikt terug op de treinkaping van Molukkers bij De Punt in '77 en van lagere schoolkinderen in Bo- vensmilde. De Molukse jongerenvereniging Ba- dan Persatuan en het landelijk actiecomité Zuid-Molukken vrezen dat het weer oprakelen van de geschiedenis oude wonden zal openrij ten en de zich moeizaam herstellende betrek king tussen Nederland en de Molukse gemeen schap zal doorkruisen. Britse troonopvolging in het geding LONDEN De Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG, moet uitmaken of de leden van het Britse Koningshuis het als alle andere burgers in de gemeenschap onder de geldende EG-regels voor gelijke rechten voor vrouwen en mannen vallen. De kwestie is aangekaart door Labour-afgevaardigde Derek Enright in het Europese Parlement met het oog op de troonopvolgingskansen van het in juni verwachte kind van kroonprins Charles en prinses Diana. In Engeland is een felle discussie opgelaaid over de regeling voor de troonopvolging. Op het moment komt alleen de oudste zoon daarvoor in aanmerking. Pogingen om dochters dezelfde rechten te geven, heeft het Britse parlement onlangs niet in behande ling genomen. KWEEKSCHOOL VOOR PRINCIPIEEL R.K.- ONDERWIJZERS VOORBURG Op initiatief van de Tho mas More Stichting in Voorburg begint 1 september een pedagogische academie van principieel rooms-katholieke signatuur in het centrum van Nederland, mogelijk met veertig studenten. Directeur van deze kweekschool wordt Klaas Beuker, voor malig lid van de Tweede Kamer voor de RKPN. De kweekschool moet geloofs- en gezagsgetrouw zijn aan de paus, ze moet principieel rooms-katholieke leerkrachten afleveren, aldus de stichting. Onderzoek zou hebben aangetoond dat het basison derwijs duidelijk behoefte heeft aan on derwijzend personeel van principieel r.k.- signatuur. Minister Den Uyl wreef zich gisteren eens over het ge zicht voordat hij met staatssecretaris Dales van socia le zaken in Den Haag zijn laatste plannen inzake de ziekengeldregeling bekendmaakte. WKM (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Op de dag waarop naar schat ting 100.000 FNV-ers er actie tegen voerden, heeft het kabinet giste ren de gewraakte voor stellen tot wijziging van de ziektewet bij de Tweede Kamer inge diend. Als gevolg daar van zal het jaarinkomen van een werknemer die jaarlijks gemiddeld vier weken ziek is met ruim een procent aan koop kracht achteruitgaan. Wie langer ziek is levert meer in, wat oploopt tot 12,4 procent koop krachtverlies bij een heel jaar ziek zijn. Door- dat de voorstellen op z'n vroegst pas op 1 april wet kunnen worden zal de opbrengst een stuk lager uitvallen: nog geen miljard in plaats van de bedoelde 1400 miljoen gulden. De voorstellen van het kabi net zijn de afgelopen dagen niet meer gewijzigd. Zij hou den in: premieheffing over het ziekengeld, waardoor het netto-inkomen met 10 pro cent daalt. vijf wachtdagen die de werkgever zelf moet beta len, maar waar tegen hij zich kan verzekeren. van die wachtdagen kan hij via een CAO twee wacht dagen doorschuiven naar de werknemer, zodat hij dan de eerste twee ziektedagen he lemaal niet krijgt uitbetaald. een verschuiving van te betalen ziektewetpremie van werkgever naar werknemer van 0,2 procent. De wachtdagen voor de werkgever kan hij welis waar verzekeren, maar hij moet daarvoor meer premie betalen al naar gelang er meer zieken in zijn bedrijf zijn. Dat moet voor hem een stimulans zijn om de wer komstandigheden te verbe teren en het ziekteverzuim hierdoor terug te dringen. Het kabinet gaat er van uit dat het hele pakket maatre gelen het ziekteverzuim met 7,5 procent terugdringt, wat 500 miljoen op zou leveren. De tien procent loondaling voor zieke werknemers mag worden aangevuld tot 100 procent. Zo'n aanvulling moet komen uit de bestaan de loonruimte. Dat betekent dat er onmiddellijk een loonmaatregel komt als blijkt dat in een belangrijke cao de loonstijging als gevolg van die aanvulling uitkomt boven de maximaal toelaat baar geachte 6,5 procent. Voor wie het minimumloon verdient hebben de voorstel len nauwelijks gevolgen. Doordat er een minimumda gloon in de ziektewet inge voerd wordt zijn minimum loners verzekerd van een basisloon waar zij niet bene den mogen zakken. Alleen mensen die meer dan het minimumloon verdienen kunnen er flink op achteruit gaan naar mate zij langer ziek zijn. De premieheffing over het ziekengeld zal doorwerken in de ambtena rensalarissen en langs die weg een besparing opleve ren van 200 miljoen gulden. (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Minister Den Uyl (Sociale Zaken en rkgelegenheid) wil begin volgende week met werk ers en werknemers om de tafel gaan zitten in een ing „de door ieder betreurde acties" rond de verla- g van het ziekengeld te stoppen. Hij kondigde dat eravond aan bij de presentatie van zijn ziektewet- rstellen. t zijn overigens op een stortvloed van kritiek gestuit. Niet al- werkgevers en werknemers wijzen ze af, ook de politieke ities zijn verre van positief. De grootste regeringsfracties, het K, zegt in een commentaar dat er „op z'n zachtst gezegd aan ging is voor gerede twijfel" of het wetsontwerp een lastenver- ring voor de werkgevers voorkomt. Het CDA vindt het re- 'jk dat zieke werknemers sociale premies gaan betalen, maar 1 een veel hardere garantie dat dit niet op de ruggen van de 1 kgevers wordt afgewenteld. D'66 ziet dat gevaar ook en had 1 beter gevonden als het kabinet had vastgehouden aan een >od op het aanvullen van het ziekengeld tot 100 procent. E- als het CDA plaatst ook D'66 grote vraagtekens bij de haal- i heid van de ombuigingen, die toch al verminderd 400 mil- 'i lager uitkomen dan was geraamd. De PvdA is gematigd in commentaar. Zij juicht het toe dat van een ingreep in cao's gezien, maar noemt de bepalingen over de wachtdagen voor i werkgevers die voor een deel naar de werknemers kunnen 1 den doorgeschoven onbevredigend. Pagina 5: FNV: Onze eis blijft staan Op de landelijke actiedag tegen ziekengeldverlaging markt te sluiten als de reinigingsdienst door staking waren stakende werknemers gisteren in Groningen het vuil zou laten liggen. De stakers wilden het publiek toch opeens In de weer. Vele handen maakten daar de en de marktkooplui niet duperen, markt schoon, omdat de gemeente had gedreigd de „Het beest" Willem Ruis „Willem Ruis kan acteren. Hij hqeft bijzonder veel ge voel voor de camera, wat uiteindelijk veel belangrijker is dan theatertalent. Ruis is voor mij de beste acteur met wie ik tot nu toe heb gewerkt". Een uitspraak van de Belgische filmregisseur Paul Collet die er niet om liegt. Verslaggever Ton Oliemuller had een gesprek met de nieuwbakken filmacteur, die al enige jaren serieus dacht aan een overstap naar het witte doek. Het begon alle maal met een aanbieding van Martine Bijl voor een sketch, waarin Willem een gestrande quizmaster speelt. Paul Collet zag het resultaat en op hetzelfde ogenblik wist hij het: Willem was dé man voor een hoofd rol in zijn nieuwe film „Het Beest", die begin april in België en Nederland zijn première beleeft. Op de voorpagina van onze bijlage Finale Willem Ruis aan het woord over de voor geschiedenis en het resul taat van de film, waarin hij als een dolleman tekeer gaat. VERDER IN FINALE In de lebmaag van Des In- des wordt het verleden zorg vuldig herkauwd. Biljarter Tini Wijnen een gelukkige Deen. «„Sabijnse maagden roof" onder apen heel ge woon. Wilde ganzen 25 jaar in de lucht. „Westen speelt Monopoly met Derde Wereld": een vraaggesprek met Bas de Gaay Fortman. De strijd om het vergeten fort Pampus. Airbus A310 vliegklaar. !>T> (Van onze speciale verslaggeefster Corry Vis) PARAMARIBO Nu de poging om het linkse bewind van luitenant-kolonel Desi Bouterse omver te werpen, is mislukt heeft garnizoenscommandant Horb van het Fort Zeelandia, waar de Surinaamse legerleiding zich in had verschanst tijdens de rebellie, gesuggereerd dat rechtse politici van de oude orde achter de staatsgreep hebben gezeten. „Wij hebben de namen doorgekregen van politici (diegenen die voor januari 1980 aan de macht waren in Suriname, red.), die er achter zitten. We kennen ze en we zullen ze ophalen", aldus Horb in een vraaggesprek met de Surinaamse televisie gistera vond. De voornaamste leider van de coup, sergeant-majoor Hawker, werd gisteren in het academische ziekenhuis van Paramaribo gearresteerd, nadat hij tijdens een tegenaanval van de legerlei ding op de Membre Boekoekazerne gewond was geraakt in de borst en de schouder. Er is nu alleen nog een groep voortvluchtig van veertig man rond eerste luitenant Rambocus, de andere leider van de op stand. Een soldaat op de televisie vertelde dat er paniek was uit gebroken onder de troepeneenheden rond Rambocus toen gister morgen bekend werd dat Hawker in handen was geraakt van Bouterse. Na de eerste aanval van gisteren, waarbij Hawker werd verwond en vervolgens gearresteerd, voerden de soldaten van Bouterse in de middag met zwaar geschut een tweede aan val uit op de Memre Boekoekazerne. Daarop maakten Rambocus en veertig getrouwen zich met behulp van twee pantserwagens uit de voeten. Vervolg op pagina 5. Meisje (6) gedood bij aanrijding KATWIJK De zes jaar oude Het kind zou plotseling de weg Margaretha K. Smith uit Kat- zijn overgestoken toen zij aan wijk is gistermiddag om vier de overzijde een vriendinnetje uur op slag gedood bij een aan- zag lopen. Zij werd aangere- rijding op de Katwijkse Bilt- den door een taxi, bestuurd laai- door een 22-jarige inwoner van Noordwijkerhout. Opnieuw tegenvaller van 1 miljard an onze parlementaire redactie) HAAG Het kabi- heeft nog steeds geen ssing gevonden voor roblemen rond de in- ïng van nieuwe bezui- hgen in de Voorjaars- De besprekingen over zijn voornamelijk gelopen als gevolg een nieuwe tegenval- van maar liefst 1 mil jard gulden in de aardgas baten. Hierdoor zou dit jaar geen 4,5 maar 5,5 mil jard moeten worden om gebogen teneinde het fi nancieringstekort van 8,2 terug te brengen naar 7 procent. In een brief aan de Tweede Kamer heeft minister-president Van Agt gisteren dan ook laten weten dat hij geen moge lijkheid ziet de nota rond het toegezegde tijdstip aan de Kamer te zenden. D'66, de kleinste regerings fractie, heeft het kabinet een soort ultimatum gesteld. De woordvoerder van fractielei der Brinkhorst liet gisteravond weten dat de Democraten gaan denken aan het opzeggen van de samenwerking met CDA en PvdA in dit kabinet, als de Voorjaarsnota met de invul ling van niéuwe bezuinigingen er op 1 april niet is. Volgens premier Van Agt is ook de komende week geen oplossing te verwachten voor de gerezen problemen. Tijdens de persconferentie stelde Van Agt dat, wanneer hij gisteren een oplossing zou hebben ge forceerd, dat zeker tot een ka binetscrisis zou hebben geleid. Pagina 5: D'66: Kabinet moet voor 1 april gezond worden. BONN De onverbeterlijke Duitse neiging om bureaucratische rechtsregelingen voorrang te geven boven het gezonde menselij ke verstand heeft in het Westfaalse plaatsje Coesfeld tot een ab surde situatie geleid. In dit bolwerk van de CDU meer dan 55 procent van de stemmen dreigt namelijk de situatie te ont staan dat door nieuwe verkiezingen de mini-oppositie van de SPD het gemeentebeleid voor de komende jaren gaat bepalen. De sociaal-democraten hadden een klacht ingediend dat het bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen formeel niet volgens de letter van de wet was toegegaan. Wat bedoeld was als een oppo sitioneel spelletje, groeide uit tot een conflict van formaat. De rechtbank in Münster stelde namelijk de SPD in het gelijk. Er moeten nu nieuwe verkiezingen worden gehouden, waarbij de CDU voor een deel zelfs wordt uitgesloten als partij uit te ko men. VANDAAG ...met heel veel mooie prijzen..! Sj? s j-. <y, f/j/^ 'J V? JF

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1